Totale oorlog dreigt in Algerije Buitenland Iarine-ofTicier VS krijgt kse schadeloosstelling /oorstanders wapencontrole blij met schietpartij Man schiet op Witte Huis Boesak opnieuw in opspraak Paus zwijgt over grotere rol vrouwen Mozambique wacht op uitslag verkiezingen Undag 31 OKTOBER 1994 BSarvfce kir* e eider Cali-drugkartel bereid tot proces der|GOTADe na de dood van Pablo Escobar machtigste drug- )m ias ter wereld, de Colombiaan Gilberto Rodriguez Orejuela, is nder bepaalde voorwaarden' bereid zich over te geven aan de toriteiten in zijn land. In een interview met het Amerikaanse fekblad Timeen in een Colombiaanse krant eiste de 56-jarige (der van het cocaïne-kartel in de stad Cali een 'rechtvaardig pees', waar de Verenigde Staten op zouden moeten toezien. 994 IMM-directeur in Russisch parlement &SKOUDe omstreden Russische financier Sergej Mavrodi, di- fcteur van het omstreden investeringsfonds MMM, wordt par- Jnentslid. Mavrodi won de gisteren gehouden tussentijdse ver pozingen in een van Moskou's kiesdistricten voor een zetel in Staatsdoema, het Lagerhuis van het Russische parlement, pvrodi werd twee weken geleden uit de gevangenis ontslagen. Ij werd in juli gearresteerd op beschuldiging van belastingont- 'piking. >KE .kropolis dicht vanwege stenengooier :[=rfENEDe Atheense autoriteiten hebben gisteren de toeristi- lie trekpleister Akropolis moeten sluiten, omdat een 35-jarige jmonstrant vanaf een steiger boven de ingang dreigde stenen gooien naar iedereen die naar binnen wilde. De man eiste on- r andere legalisering van het illegale gebruik van woningen in (Atheense buitenwijk waar hij met zijn grootouders woont en ERjerheidshulp voor de slachtoffers van de overstromingen van jrige week. ON' a us benoemt 30 nieuwe kardinalen [Ticaanstad Paus Johannes Paulus II heeft gisteren de benoe- Sng van dertig nieuwe kardinalen aangekondigd. De belang- cste adviseurs van de paus worden zaterdag 26 november ge- italleerd. Zij zijn afkomstig uit 24 landen. Onder de nieuwe insen van de kerk' bevinden zich de Belg Jan Schotte, secreta- 3-|-generaal van de congregatie voor de bisschoppen, de Duitse euïet Alois Grillmeier, de aartsbisschoppen Miloslav Vlk raag), Vinko Puljic (Sarajevo) en Kazimierz Swiatek (Minsk,) 5pj de Libanese patriarch Nasrallah Sfeir. Overleg tussen regering en fundamentalisten mislukt ALGIERS Rtr-AFP-DPA """i/egas Rtr Amerikaanse jury heeft een iejrmalige vloot-luitenant een en(adevergoeding van bijna miljoen gulden toegekend wege ongewenste intimitei- Het bedrag kan op korte pijn zelfs drie keer zo hoog vallen als de jury zich buigt |r nieuwe eisen tot schade- feoeding. jo'n 80 vrouwen, onder wie jenant Paula Coughlin, wer- h op 7 september in Las Ve- Hilton betast en seksueel ntimideerd door een grote ep dronken mannelijke pt- en marinemedewerkers, pghlin was de eerste van hen j een rechtszaak aanspande in deze kwestie en schadever goeding eiste. Het schandaal bracht grote beroering teweeg in de Verenigde Staten. Tegen zo'n 40 vlootofficieren, onder wie drie admiraals, werden dis ciplinaire maatregelen geno men. Coughlin diende onder meer een aanklacht in tegen het hotel die bij de jury gehoor vond. Vol gens de federale jury in Las Ve gas zjjn de veiligheidsmaatrege len ontoereikend geweest, het- 'geen de Hilton-leiding overi gens tegensprak. De vrouw ver telde tijdens de zes wekende durende rechtszitting dat ze ter nauwernood aan een groeps verkrachting heeft kunnen ont komen. De Algerijnse president Liamine Zéroual heeft dit week einde bevestigd dat pogingen zijn mislukt om het conflict met de moslimfundamentalisten van het FIS, het Islami tische Heilsfront, op te lossen. Met de promotie van ge neraal Mohamed Lamari van stafchef van het Algerijnse leger tot 'super-stafchef lijkt het regime zich bovendien voor te bereiden op een totale oorlog. strijd voort te zetten'. Het Alge rijnse persbureau APS meldde dat een van de brieven was ge vonden bij Cherif Gousmi, de leider van de GLA, de Gewapen de Islamitische Groep, toen hij vorige maand werd gedood door militairen van het rege ringsleger. De nieuwe „super-legerlei der" Lamari zei het afgelopen weekeinde dat zijn mannen de militante islamieten zullen be strijden tot het einde, 'welke de prijs en de offers ook mogen zijn'. President Zéroual zal morgen de natie toespreken ter gelegen heid van de 40-jarige onafhan kelijkheid. Eerder hadden velen verwacht dat dan een gebaar van verzoening zou worden ge maakt. De kans daarop lijkt nu verkeken, aldus Algerijnse dag bladcommentatoren. Kranten in Algiers schrijven dat nu eer der een verharding zal optreden en de militaire operaties wor den verhevigd. Het FIS riep Zéroual gisteren in een verklaring op tot een te levisiedebat met zijn twee lei ders dat rechtstreeks moet wor den uitgezonden. Volgens het FIS misleidt de regering het Al gerijnse volk door te beweren dat voorzitter Abassi Madani en zijn plaatsvervanger Ali Benhadj hun beloftes niet zijn nageko men. Het FIS verklaarde dat het voor Zéroual beter is om af te treden 'als hij er niet in slaagt een oplossing te vinden voor de huidige crisis'. Volgens de Algerijnse autori teiten zijn sinds het uitbreken van het conflict ten minste 10.000 mensen, onder wie, bur gers, leden van veiligheidstroe pen en extremistische moslims,, gedood. In Franse bronnen wordt het aantal slachtoffers veel hoger geschat. Lamari is een 'havik'. In zijn nieuwe functie als 'generaal van het Algerijnse legerkorps' staat hij in rang hoger dan Zéroual, die behalve president ook mi nister van defensie is. De door het leger gesteunde Zéroual zei zaterdag dat de politieke dia loog met het FIS nergens toe heeft geleid. Hij beschuldigde de leiders van het Islamitische Heilsfront ervan te zijn doorge gaan met het stimuleren van terrorisme en extremisme. Het conflict bestaat al sinds januari 1992 toen het erop leek dat het FIS de eerste vrije Alge rijnse verkiezingen zou gaan winnen. De autoriteiten grepen in en annuleerden het verkie zingsproces. Twee FIS-leiders, Abbas Madani en Ali Belhadj, zijn tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld. In september liet Zéroual ze onder huisarrest plaatsen om een dialoog te ope nen. Drie andere FIS-leiders werden zelfs in vrijheid gesteld. In een verklaring van de pre sident wordt gesteld dat hoge functionarissen drie keer met Madani en Belhadj hebben ge sproken. Het tweetal weigerde zich uit te spreken tegen ge weld. „Ondanks de pogingen van Zéroual bleven de stand punten tussen de diverse partij en ver uiteen liggen." In de ver klaring wordt gewezen op twee brieven die Belhadj naar de mi litanten heeft gestuurd met de opdracht het conflict op een ho ger niveau te brengen. „Beide brieven bewijzen het gemani- puleer van de leiders van de verboden partij die bezig zijn het terorisme en extremisme te bevorderen." Belhadj, die wordt be schouwd als de geestelijk leider van het FIS, had zijn aanhang opgeroepen 'de gewapende Nadat een man schoten heeft afgevuurd op het Witte Huis, de ambtswoning van de Amerikaanse president, wordt de tuin minitieus onderzocht op sporen en resten van kogels. foto joshua roberts shington hans de bruun [respondent is volop verkiezingstijd in yS en het i§ dan ook onver- delijk dat de beschieting van Witte Huis van zaterdag een minente rol zal gaan spelen le laatste week van de cam- ;ne van de Congresverkiezin- i. Francisco Duran heeft irbij onbedoeld presi- lt Clinton en vele bedreigde nocratische afgevaardigden ienatoren een dienst bewe- t zozeer omdat een presi- it die, al is het indirect, doel- is van dit soort bizarre acties jd op enige sympathie mag enen. Maar vooral omdat ran gebruik maakte van een fautomatisch geweer, een itair wapentype dat de tste maanden centraal heeft itaan in de felle politieke dis- isie over de omstreden voor- len voor de beperking van wapenbezit. ran kocht zijn Chinees SKS- iveer de dag nadat Clinton wet had getekend waarin de idel in dit soort wapens aan iden werd gelegd. Die wet ?ft binnen en buiten het Con- s felle kritiek opgeleverd, ^Jiral van de wapenlobby. De- u icraten die Clinton steunden, in de verkiezingscampagne r aar aangevallen door conser- ieve Republikeinen en aan- ïgers van de wapenlobby. Drstanders van vuurwapen- ïtrole staan lijnrecht tegen- :r hen die vrij wapenbezit len. De machtige National le Association heeft mfljoe- gestoken in de politieke k npagnes van voorstanders het wapenbezit. Maar die I ie van Duran heeft de oppo- iten, en dat zijn in meerder- Bd Democraten, nu weerwerk Beven. „Kijk waar vrij wapen- *it toe leidt", zeggen zij. s we ooit een bewijs nodig dden dat het Congres juist ?ft gehandeld toen het de wet mam met het verbod op de- wapens, dan hebben we dat ïdaag gekregen", zei Clinton erdagavond in zijn enige re- ie op het incident. De Demo- tische voorzitter van het is van Afgevaardigden, Tho- is Foley, zei dat deze wapens lar één doel hebben: mensen den. n het Chinese SKS-geweer, goedkope (180 dollar) kopie de Russische AK-47 Kalasj- J:ov, zijn maar liefst één mil- n exemplaren in de VS in doop. Die hebben meestal magazijn met slechts zeven E E? vallen daarom niet der het verbod. Maar wapens 's die van Duran, met grote magazijnen, wel. Nog achttien andere wapens zijn in de nieu we wet verboden. De groeiende criminaliteit in de VS is een belangrijk thema in de verkiezingscampagne. Sommi ge kandidaten vinden dat de burgers zich moeten kunnen verdedigen, anderen betogen dat dan juist de wet van de jungle gaat gelden. Clinton pro beert de (zij het nipte) aanvaar ding van de wet op het wapen bezit en de aanpak van de zwa re criminaliteit als een succes te verkopen. Duran is een wapenliefhebber, die op zijn auto diverse stickers tegen wapencontrole had ge plakt. Vooralsnog neemt men aan dat Duran alleen heeft ge handeld, maar zijn daad kan anderen op ideeën brengen. Duran zelf kocht zijn wapen WASHINGTONDe schutter van zaterdag, Francisco Duran uit Colorado, werd door twee voorbijgangers overmeesterd toen hij zijn wa pen wilde herladen. Daarna werd hij gearresteerd door agenten van de Secret Service. Deze dienst zorgt voor de be waking van het Witte Huis en de president. Het is nog onduidelijk of sprake is van een poging tot aanslag op president Clinton. Vooralsnog is de schutter be schuldigd van het beschadigen van overheidseigendommen en het bezit van een verboden wapen. Maar een woordvoer der van de Secret Service zei dat verdere aanklachten niet zijn uitgesloten. Zeker acht kogels raakten het Witte Huis. De kogelinsla gen in de muren waren duide lijk zichtbaar. Voor de tweede maai in zes we ken is het Witte Huis doelwit geweest van een aanslag. Een 26-jarige man schoot zaterdag middag met een halfautoma- tisch geweer 20 tot 30 kogels af op de presidentiële ambtswo ning. President Bill Clinton was in het woongedeelte van het Witte Huis, maar liep geen moment gevaar. Ook niemand anders raakte gewond. De beveiliging van de Ameri kaanse president is hiermee opnieuw punt van discussie geworden. Begin september vloog een 38-jarige man in een zelfmoordpoging een gestolen sportvliegtuigje te pletter te gen de muur van het Witte Huis, zonder tijdig opgemerkt te zijn. De piloot kwam om. Clinton was toen niet thuis. niet alleen de dag nadat de wa penwet getekend was, maar ook de dag nadat een man zichzelf in een vliegtuigje tegen het Wit te Huis te pletter stortte. Die wanhoopsdaad en de aan slag van zaterdag zullen onge twijfeld tot een verscherpte be waking van Clinton leiden. De president die zich zo graag 'on der de mensen' begeeft, zal daarin noodgewongen verande ring moeten brengen. Cisteren al schrapte hij zijn dagelijkse jogging-tocht en ging hij niet naar de kerk. Voor de Secret Service zijn zijn uitstapjes een veiligheidsnachtmerrie. De bewakingsdienst wil nu zelfs Pennsylvania Avenue, de straat voor het Witte Huis, afsluiten voor het publiek. Duran vuurde zijn schoten af vanaf het trottoir waar dagelijks duizenden toe risten het Witte Huis komen be kijken en zich laten fotografe ren. Amerikanen zien het Witte Huis als publiek bezit. De ambtswoning van de president is ook voor het publiek toegan kelijk. Maar de yeiligheid van de presi dent gaat voor alles. Misschien zal de uitslag van een recente enquête daarbij een rol spelen. Dat meer dan de helft van de Amerikanen het niet met Clin tons politiek eens blijkt en hem een slechte president vindt, zal niet verbazen. Maar wel dat een kwart van de ondervraagden ronduit zei Clinton te 'haten'. En haat kan snel tot extremisme leiden. Met de koran in de ene hand en een geweer in de an dere poseert deze strijder van het Is lamitisch Heils front (FIS) in de Algerijse Atlasber- gen voor de came ra's van de BBC. Een ploeg van de BBC heeft onlangs opnamen gemaakt in het door het FIS beheerste deel van Algerije. foto rfuttr Beschuldigingen over malversaties johannesburg. anp Dr. Allan Boesak is met zijn Stichting voor Vrede en Gerechtigheid opnieuw in problemen geraakt door hardnekkige geruchten over financiële mal versaties. Bovendien is een project dat met Zweeds overheidsgeld was gefinancierd, niet uit- gevc crd. Wegens verblijf in het buitenland was Boesak niet voor commentaar bereikbaar. Zijn stichting liet in een verklaring weten dat de afgelopen twaalf jaar accountantsrapporten naar de buiten landse organisaties zijn gezonden. De stichting spreekt haar volledige vertrouwen in Boesak uit. De geruchten zijn volgens haar afkomstig van po litieke tegenstanders die op zijn val uit zijn. De Deense hulpwerkorganisatie Danchurchaid heeft dit voorjaar de steun beëindigd omdat Boe saks stichting een onafhankelijk onderzoek naar de financiën weigerde. De Zweedse overheidsin stantie Sida heeft Boesaks stichting voor de keus gesteld alsnog twaalf videofilms over de werking van de democratie te maken of het geld (bijna een kwart miljoen gulden) terug te storten, zegt desgevraagd de woordvoerster. De stichting heeft zich niet aan het contract gehouden waaroij het de films ruim voor de verkiezingen in april zou le veren. Omdat er binnen afzienbare tijd lokale ver kiezingen zijn, heeft het maken van die films nog wel nut. In 1992 beëindigde de Noorse regering de fi nanciële steun aan Boesaks stichting omdat zij te laat en te algemeen over de besteding van het geld werd geïnformeerd. Het Noorse ministerie van buitenlandse zaken en de Raad van Kerken in dat land spraken geruchten tegen dat Boesak geld voor zichzelf had gebruikt. Boesak (48) behoorde met ds. C. Beyers Naudé en aartsbisschop Desmond Tutu tot de kerklei ders die voorop gingen in het verzet tegen de apartheid. Na het bekend worden van een bui tenechtelijke affaire met de blanke I V-regisseur Elna Botha, met wie hij nu is gehuwd, trad hij in 1990 af als voorzitter van de Wereldbond van I lervormde en Gereformeerde Kerken. VATICAANSTAD Rtr-AFP-ANP Paus Johannes Paulus II heeft zaterdag bij de officiële sluiting van ile bisschoppensynode over het religieuze leven met geen woord gerept over meer in spraak voor vrouwelijke reli gieuzen. De synode heeft daar toe vrijdag opgeroepen in haar slotverklaring. De paus neemt eerst rustig de tijd voor bestudering van 55 aanbevelingen die de bijna 350 deelnemers na een maand ver gaderen opstelden. Hij schrijft vervolgens een 'apostolische exhortatie', een document waarin staat hoe de resultaten moeten worden geïnterpre teerd. Meestal verschijnt zo'n rapport een jaar na de synode. De kans lijkt klein dat deze paus zich kan vinden in de una niem aanvaarde aanbeveling dat vrouwelijke religieuzen in situaties waarin dat mogelijk is, meer worden betrokken bij de Voorbereiding en de uitwerking van besluiten in de kerk. De tra ditioneel denkende kerkvorst heeft in zijn 16-jarig pontificaat weinig geluiden in deze richting laten noren. Het slotdocument gaat niet in op de eis dat vrouwelijke reli gieuzen leidinggevende functies moeten krijgen in de curie, het bestuursapparaat van de Rk Kerk. Evenmin wordt gesproken over de priesterwijding van vrouwen, waarvoor Amerikaan se zusters hebben gepleit. De paus heeft eerder dit jaar de dis cussie hierover 'definitief afge sloten. De >ep meer mvli voor ile vrouwelijke religieuzen is wat dat betreft van zijn scherpste kanten ontdaan. De paus heeft nu de vrijheid deze algemeen geformuleerde aan beveling op zijn eigen manier uit te leggen. Hij weet zich daar bij gesteund door een andere passage in het slotdocument waarin religieuzen worden ge waarschuwd hun werk 'in grote eenheid' met de rhle pat Britten redden opvarenden Russisch schip LONDEN Rtr Britse reddingswerkers hebben alle 155 opvarenden opgepikt van een Russisch fabrlekssi hip dat vanochtend bij de noordelij ke Shetland-eilanden aan de grond was gelopen. De 10.000 ton metende Piotiersk liep tij dens stormachtig weer aan de grond ten zuiden van het plaatsje U-rwick. Een helikopter en een reddingsboot waren snel ter plekke om 125 beman ningsleden van boord te halen. Uiter werd ook de kapitein met de resterende bemanning geë- vacueerd. De Pionersk had 150 ton stookolie en 400 ton diesel aan boord. Toen bleek dat het schip olie lekte, zijn vervuilingsex perts ingeschakeld om te onder zoeken of er schade voor hel milieu dreigt. maputo gpd-ap De Mozambikaanse regerings partij Frelimo had gisteren na de eerste tellingen van de ver kiezingen in Mozambique een voorsprong genomen op de voormalige verzetsbeweging Renamo. De verkiezingen be gonnen donderdag en duurden tot en met zaterdag. Het tellen van de stemmen mag volgens de kieswet maximaal twee we ken duren en de verwachting is dat de Mozambikanen die tijd ook nodig zullen hebben. De mensen die in het stembu reau op de Avenida Mondlane de stemmen moeten tellen, ma ken een zeer vermoeide indruk. De drie dagen durende Mozam bikaanse verkiezingen zijn hen duidelijk af te zien. Een meisje slaapt, het hoofd op de armen. Een jongen kan zijn bloeddoor lopen ogen nauwelijks nog open houden. Ze zijn al zeven uur aan het tellen, maar pas de helft van het karweitje is ge klaard. Op een schoolbord verschij nen langzaam de resultaten van de presidentsverkiezingen. Een tweede stembus, met de stem men voor het parlement, staat nog ongeopend. Het zijn uitsla gen zoals we die overal in -Ma puto tegenkomen: een dikke 400 stemmen voor Joaquim Chissano, de huidige president en kandidaat van het linkse Frelimo, een ruime 100 stem men voor zijn belangrijkste te genstander Afonso Dhlakama, de conservatieve leider van de voormalige terreurbeweging Renamo. Met 20 tot 25 procent van de stemmen heeft Dhlaka ma het in Maputo verrassend goed gedaan. Het zuiden van Mozambique geldt als zeker Frelimo-gebied. Dat blijkt overduidelijk op het platteland rond de hoofdstad. Daar kan Chissano op meer dan 90 procent van de kiezers reke nen, zo blijkt uit wat bezoeken aan stembureaus. Elders in Mozambique ligt dat anders. In een aantal noordelij ke provincies kan Renamo on danks een verleden van massale en bloedige terreur op behoor lijk wat steun rekenen. Sommi ge gebieden gelden als Rena- mo-territorium en daar zal de verkiezingsuitslag ongetwijfeld precies het omgekeerde beeld van Maputo te zien geven. Frelimo toont zich in het weekeinde al zelfverzekerd over de overwinning. Enkele uren na het sluiten van de stembussen op zaterdagavond trekt een eer ste, kleine overwinningsstoet door de straten van de stad. Wat voorbarig, want in het grootste deel van het land is het tellen van de stemmen op dat moment nog niet eens begon nen. Het overgrote deel van het platteland heeft geen elektrici teit en dus ook geen goed licht, lellen bij kaarslicht vraagt om fouten en problemen, zodat de meeste kiescommissies eerst gaan slapen voor ze met de stembiljetten aan de slag gaan. Het tellen van de stemmen duurt in Mozambique nog wel twee weken. FOTO RFUTtR IUDA NCWFNYA

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5