FNV vangt bot met roep om samenwerking Binnenland Sinterklaas leert de fijne kneepjes Bende traint kinderen voor juwelenroof Oefening dijkdoorbraak Verkrachter geeft zich aan uit angst voor TV AOV na vertrek Hendriks nog niet uit de problemen 'Mijn vader vond mij een schande voor de familie' (BANDAG 31 OKTOBER 1994 Uito tegen boom, twee doden 1U Bij een frontale botsing op een boom zijn in het Drentse Ties vannacht twee mannen van ly en 20 jaar op slag gedood wlf*1 zijn vijf anderen gewond geraakt. Van twee gewonden is de J N>estand kritiek. Alle slachtoffers/alen in een auto die tUSSen |org en Donderen in een bocht van de weg in de berm raakte se r vervolgens tegen een boom botste. Van de bestuurder, die in tutifitieke toestand in het Academisch Ziekenhuis Groningen is ,e(jjJpgenomen, 's een bloedproef genomen. De zeven slachtoffers :an daren U'1 geweest in Norg en op weg naar huis. anfe. duren 4,5 procent hoger in 1995 iaalfoN haag De huurstijging zal volgend jaar gemiddeld 4.5 pro lent bedragen, zo heeft staatssecretaris Tommei van volkshuis- festing zaterdag voor de radio gezegd. 1 let is voor het eerst sinds kuituren dat de huren gemiddeld minder dan vijf procent omhoog taal laan. De geringere huurstijging is mogelijk door de zogeheten iruteringsoperatie, waarbij subsidieverplichtingen van het rijk in leningen aan woningcorporaties tegen elkaar worden wegge- - soétreept. Tommei verwacht dat over enkele jaren de gemiddelde huurverhoging tot de inflatie beperkt kan blijven. ii',"Voetbalfans vernielen McDonald's fRNHEM» Een groep van twintig voetbalsupporters heeft gister- Pr iiiddag huis gehouden bij de McDonald's in het hartje van de Je Hrnhemse binnenstad. Zonder enige duidelijke reden werden ]wee klanten mishandeld en werd binnen vijf minuten de inven taris kort en klein geslagen. Nadat de politie was ingeseind ver- jüeten de vandalen ijlings het pand en namen de benen richting pentraal Station. Daar werden negen personen opgepakt, de bverigen wisten te ontkomen. De aangehouden supporters zijn ussen de 16 en 25 jaar oud. Enkelen van hen verklaarden dat ze jle wedstrijd NEC-Ajax wilden bezoeken. 'otje kaarten loopt uit op steekpartij e snjiooGEVEENEen potje kaarten eindigde zaterdagavond in Hoog- pveen met een steekpartij. Een 63-jarige Hoogevener stak een jnede-kaarter neer, omdat die weigerde te betalen voor een cse jcratje bier. Dat zou moeten worden aangerukt om de dorst tij pens het kaarten wat te lessen. De Hoogevener is in kritieke toe- Stand naar het ziekenhuis overgebracht. Nadat hij de kaarter ialipiet een keukenmes had neergestoken, ging de dader er van- el edoor. Hij zwierf de hele nacht door Hoogeveen en omgeving. Pas gistermorgen kon hij worden gepakt. olitie Noord-Holland Noord s eerste onder curatele fkmaar gpd politieregio Noord-Holland - loord staat vanaf vandaag'on- ir curatele van het ministerie n binnenlandse zaken. Voor ïvesteringen van meer dan ijfduizend gulden is voortaan aedkeuring nodig van de mi- ister. Het politiekorps had een te- art van vijf miljoen gulden. Tot steren had het korps de tijd lm dit gat weg te werken. „On- janks oneindig rekenwerk ble- j met een tekort yan 3.7 t/oen gulden zitten. Dat heelt Jet ministerie niet geaccep- feerd", zegt de Alkmaarse bur- r" emeester en korpsbeheerder d> st <T >en haag gpd /D-leider Bolkestein vindt dat inister Van Mierlo van buiten- idse zaken haast moet maken iet een nieuwe visie op het tuitenlandse beleid. Dan kan ik eerder worden besloten of iet ministerie van defensie een leel van de voorgenomen extra •zuinigingen van negenhon derd miljoen gulden mag door- ^Jchuiven naar een volgende ka binetsperiode. Bolkestein heeft ijilit gisteren voor de radio ge- egd. Bolkestein vindt dat Van cfierlo al volgend voorjaar met tójn nota moet komen, in plaats kan in het najaar van '95. Op Voorhand vormt het stuk een bron van tweespalt tussen de toalitiepartners WD, PvdA en U66. D66 en WD vinden de be- AVC gaat samen niet FNV; CNV en MHP willen niet De vakcentrales MHP en CNV hebben geen behoefte aan verdergaande samenwerking met de FNV. Zowel CNV- voorzitter Westerlaken als zijn MHP-collega Van Dalen heeft dat afgewezen na een oproep daartoe van FNV-be- stuurder De Waal gisteren op de radio. De FNV gaat wel vergaand samenwerken met de Algemene Vakcentrale (AVC), zo hebben beide vakcentrales vanmorgen officieel bekendgemaakt. den haag» anp De FNV is met 1,1 miljoen leden de grootse vakcentrale, de AVC met 110.000 leden de kleinste. De samenwerkingsplannen kre gen gestalte toen de onderwijs bonden van de centrales beslo ten intensief te gaan samenwer ken. Het Nederlands Genoot schap van Leraren (NGL) is aangesloten bij de AVC, de Al gemene Bond voor Overheids personeel (ABOP) bij de FNV. Begin dit jaar hield de Indus triebond FNV samen met de AVC-bond Het Zwarte Corps een onderzoek naar de uitk- werking van de herziening van de Ziektewet. De AVC heeft altijd gestreefd naar fusie met een andere cen trale. Ruim anderhalf jaar gele den mislukte een fusiepoging met de MHP. qua grootte de derde centrale. De Waal zei gis teren ook graag nauwere ban den aan te gaan met het CNV en de MHP, de vakcentrale voor Middelbaar en Hoger Personeel. „Ten aanzien van veel onder werpen trekken we al gezamen lijk op en werken we nauw sa men", aldus De Waal, en vroeg zich waarom de vakcentrales in Nederland zo gescheiden ope reren. MHP-voorzitter Van Dalen en CNV-voorman Westerlaken stellen echter dat zij op (belang rijke) deelterreinen wel degelijk van mening verschillen met de FNV. In het overleg in de Soci aal-Economische Raad nemen CNV en FNV regelmatig heel verschillende standpunten in. MHP en FNV verschillen gron- De financiële perikelen van het korps zijn volgens hem on der meer terug te voeren op het personeelsbestand. „We zijn een krimpkorps. Als je te veel mensen hsebt maar daar niet voor betaald krijgt, zit je er mee. Een ander deel komt voort uit erfenissen van de rijkspolitie. Na de samenvoeging moest er nogal wat geld worden gestoken in een nieuw wagenpark en au tomatisering." Aanvankelijk dreigde minister Dijkstal zes korpsen onder cura tele te stellen. De korpsen Haaglanden, Twente, Brabant- Zuid-Oost en IJsselland zagen echter kans op tijd een begro ting in te dienen die zijn goed keuring kon wegdragen. olkestein: Sneller knopen oorhakken over korten leger zuinigingen op defensie te hoog, maar hebben in het re geerakkoord onder druk van de PvdA ingestemd met de negen honderd miljoen extra onder de voorwaarde dat de huidige reor ganisatie daar niet onder lijdt. Afgelopen woensdag haalde Van Mierlo zich de ergernis van de PvdA op de hals door nu al te betwijfelen of de bezuinigingen op defensie zijn te verenigen met de taken die aan de krijgs macht zijn opgedragen. In een uitgelekte brief heeft ook defen sieminister Voorhoeve inmid dels voorgesteld om een deel van de bezuinigingen uit te stel len tot na 1998. Bolkestein zei dat in geen geval mag worden besloten tot uitstel van de aan schaf van gevechtshelikopters voor de luchtmobiele brigade. oosterhout In het Brabantse Oosterhout verdiepten dit weekeinde negen Sinterklazen-in-spe zich in de fiine kneepjes van het vak. Het Sint-NI- colaasgenoötschap Nederland organiseerde daar een training waarin aandacht werd besteed aan de juiste kleding, de juiste schminck en uiteraard de juiste benadering van de jeugd die over vijf weken met bonzend hart op de komst van de Goedheiligman zit te wachten. foto anp amsterdam anp Een 12-jarig jongetje zit sinds woensdag in een Amsterdamse politiecel wegens zijn rol in de beroving van een juwelier in de P.C. Hooftstraat. Het jochie maakt deel uit van een bende die kinderen gebruikt om de winkeliers van hun kostbaar heden te ontdoen. Volgens een woordvoerder van de politie bestaat de bende uit twee mannen van ongeveer 50 en van 30 jaar oud, een jon gen van ongeveer 16, een meisje van 13 a 15 jaar en twee jongens van 10 a 12 jaar oud. Ze komen uit Zuid-Amerika en hebben vermoedelijk in meer dere Europese landen hun slag geslagen. Volgens de politie ge bruikten ze twee methoden. In het ene geval sloten de bende leden zich aan bij grote groe pen toeristen die tijdens excur sies diamantairs bezochten. In het tweede geval ging de groep een juwelierszaak binnen en leidde het personeel af. terwijl de kleinste kinderen hun rug zakken volstopten met siera den. De jongen die woensdag in de kraag werd gevat, had onder meer voor achtduizend gulden aan horloges in zijn rugzak. Uit de rest van de buit kon de politie afleiden dat er nog twee andere juweliers in de P.C. Hooftstraat met een bezoek waren vereerd. Ónder zocht wordt of de diefstal bij een juwelier in Amsterdam - noord in augustus ook aan de bende kan worden toegeschre ven. De jeugdige arrestant is vol gens de politiewoordvoerder goed getraind. „Hij zei eerst dat hij 10 jaar oud was. Blijk baar wist hij precies dat er dan andere regels gelden. Kinderen van 10 jaar mogen we niet op sluiten. Bovendien weigerde hij het nemen van foto s en vi n gerafd ru kken De rest van de bende is, al dus de politiewoordvoerder, nog niet getraceerd. Het on derzoek is in volle gang. Stroomstoring teistert Ede Een groot deel van de gemeente Ede zit sinds gistermiddag zon der stroom. Energiemaatschap pij NUON hoopte vanmorgen in de loop van vanmiddag alle gebruikers weer van stroom te kunnen voorzien. Duizenden mensen probeerden bij politie, brandweer en Nuon te achter halen wat er aan de hand was. De storing ontstond toen gis termiddag rond half twee ver moedelijk door kortsluiting een trafo-huisje in Lunteren ont plofte en in brand vloog. Een kettingreactie leidde ertoe dat behalve enkele kleinere trafo huisjes uiteindelijk ook een tienduizend volt-verdeclstation in Ede vlam vatte. dig van mening over de sociale zekerheid. Volgens Van Dalen past het streven naar één vak centrale in het 'machtsdenken' van de FNV, die nu al verreweg de grootste is. CNV-voorzit ter Westerlaken ziet geen reden tot vergaande samenwerking, zolang de CNV bonden nog blijven groeien zoals nu het geval is. Hij wees ook op de eigen identiteit van de CNV-bonden. Westerlaken benadrukte dat er al een soort samenwerking is tussen de drie vakcentrales. „Wij stemmen nu al veel zaken op elkaar af en ik zie niet wat er op dat punt nog meer nodig is", aldus Westerla ken. nieuwegein De Koninklijke Nederlandse Bond voor het Redden van Drenkelingen (Knbrd) heeft zaterdag in Nieuwegein de gevolgen van een dijkdoorbraak geoefend. De oefening was geen overbodige luxe, want er kwamen tal van knelpunten aan het licht. Een groot deel van de oefening behelsde het afvoeren van de gewonden. FOTO ANP PAUL STOLK resteren anp-gpd Een 41 -jarige man uit Berli- cum heeft zich vrijdag aange geven bij de politie en heeft bekend dat hij op 19 septem her een 20-jarige vrouw uit Resteren heeft verkracht. De man was bang geworden voor herkenning nadat een zeer goed gelijkende compositiefo to was getoond in het televi sieprogramma Opsporing Ver zocht. De Berlicummer trok de vrouw op 19 september in zijn auto en reed vervolgens zes uur met haar door de omge ving van Resteren. In die tijd heeft hij haar meermalen ver kracht. De vrouw kon achteraf en goed signalement van de dader geven. Ook kon zij de tails vertellen over zijn kleding en het bedrijf waar de man voor werkt. De uitzending le verde in totaal meer dan drie honderd tips op. De verdachte belde maan dagavond anoniem naar de politie toen hij in een aankon diging op Teletekst las dat de zaak op televisie zou komen. Hij meldde toen dat hij zich zelf aan zou geven als de uit zending niet door zou gaan. De uitzending ging echter ge woon door. I >e compositiefoto was zo gelijkend dat de ver dachte ei naar eigen zeggen zelf van schrok toen hij de uit zending bekeek. Na de uitzen ding begreep hij. aldus een politiewoordvoerder gisteren, dat zijn aanhouding op grond van alle getoonde details slechts een kwestie van tijd zou zijn. EINDHOVEN HARM HARKEMA I let Algemeen Ouderenverbond (AOV) is van een lastpost ver lost. Theo Hendriks (67), het en kele weken geleden wegens "so listisch optreden' geroyeerde kamerlid, heeft zich na weken lang verzet zaterdag geschikt in die beslissing. Tijdens een pers conferentie in Eindhoven maakte hij bekend zijn lidmaat schap op te zeggen en als een mansfractie verder te gaan. Vlak voor deze bekendmaking had Hendriks nog geprobeerd binnen te komen bij de beslo ten algemene ledenvergadering van het AOV. Het AOV bestuur had echter enkele potige body guards ingehuurd om de fragie le architect buiten de deur te houden. Geconfronteerd met de overmacht gaf Hendriks zijn pogingen dan ook al gauw op. Daar kwam bij dat hem inmid dels ter ore was gekomen, dat de vergadering zich met een overweldigende meerderheid van hem had afgekeerd. „Dan ga ik nu naar het volgende ge houwtje", sprak Flendriks, voor het geven van een persconfe rentie. En zo geschiedde. Pijnlijk werd duidelijk dat Hendriks niet voor niets is ge royeerd. Twee weken geleden had hij in de Tweede Kamer al menigeen de tenen doen krom trekken door bloedserieus te pleiten voor de bouw van 'mooie passagiersschepen' om afgewezen asielzoekers mee te- vroeger 'een hele goede presta tie als zeevarende natie', aldus Hendriks toen. Op zijn persconferentie in Eindhoven presenteerde Hen Irakese Haifa Abdelsayed 18) na ontroering ondergedoken zierikzee ingrid dekker Ze wil zelf keuzen maken. Welke kleding ze draagt bij voorbeeld, of met wie ze wil trouwen. Daardoor riep de 18-jarige Irakese Haifa Abdelsayed de woede van haar familie over zich af. Om haar terug in het gareel te krij gen, werd ze vorige week woensdagochtend in Zierik- zee ontvoerd door twee broers, haar vader en een zwa ger. De kidnappers zijn inmiddels opgepakt en Haifa is weer vrij. Ze is nu ondergedoken in Zuid-Nederland. „Ik wil niet dat mijn familie weet waar ik ben. Ik ben doodsbang dat het anders weer gebeurt." Haifa kan nog nauwelijks bevatten wat haar de afge lopen week is overkomen. Ze reageert afwezig. Haar vriend, de 22-jarige Gerry Claessen, wijt dat aan de ver dovende middelen die ze tijdens haar ontvoering werd gedwongen in te nemen. „Ze is bijna voortdurend bui ten westen geweest. En ook nu nog is het spul niet he lemaal uitgewerkt. We vermoeden dat ze methadon toegediend heeft gekregen, maar dat weten we niet ze- Woensdagmorgen rond zes uur sloegen de vier fami lieleden een ruit kapot van de woning in Zierikzee, waar het in Eindhoven wonende meisje en haar vriend logeerden. Op dat moment had Haifa al een hele poos wakker gelegen, omdat ze buiten ongewone geluiden hoorde. „Ik hoorde voetstappen en stemmen en was bang. Daarom maakte ik Gerry wakker, maar die zei dat ik rustig moest worden, dat er niets aan de hand was. Hij hoorde niets." De bewoners van het huis schrokken op toen een ruit met een daverende knal werd inge gooid. Gerry: „We liepen naar beneden en zagen drie of vier mannen binnen staan. Ik kreeg meteen een klap en ze spoten traangas in m'n gezicht waardoor ik werd uit geschakeld". Haifa gilde en werd naar buiten gesleurd. Haar vader sloeg met een honkbalknuppel de telefoons kapot om te voorkomen dat de politie zou worden gebeld. De jonge vrouw verzette zich fel tegen haar ontvoering, maar kreeg klappen waardoor ze flauwviel. Daarna werd ze per auto overgebracht naar Vcnlo, waar haar ouders en enkele familieleden wonen. Onderweg is een paar keer van auto gewisseld. „Ze hadden deze actie heel goed voorbereid", denkt Haifa. Tijdens haar korte verblijf in een huis van een familielid werd het meisje voordurend verdoofd gehouden. „Ik moest een paar keer iets opdrinken waarvan ik meteen bewusteloos raakte." Toen ze even bijkwam, probeerde ze te ont snappen. „Maar bij de deur zakte ik alweer in elkaar." Aan de ontvoering kwam donderdagmiddag een ein de toen twee van de daders zich vrijwillig bij de politie in Venlo meldden. Gerry: „Ik vermoed dat ze nattigheid voelden, want in alle kranten had gestaan dat de politie hen in Venlo zocht". Gerry had inmiddels ook al uitge vonden waar zijn vriendin precies verbleef. „Als het nog iets langer had geduurd, hadden we haar zelf bevrijd.' De ontvoerders hadden Haifa vanaf het hegin op het hart gedrukt dat ze bij eventueel politiebezoek zou moeten zeggen dat de hele actie op haar initiatief was opgezet. „Ik heb dat in het begin ook gedaan. Ik was bang dat mijn familie me anders wat aan zou doen. Maar op een gegeven moment zei ik tegen de politie: Ik moet weg. Toen was het allemaal snel afgelopen Haifa, die vijf jaar in Nederland woont, denkt dat de ontvoering vooral op touw is gezet om een einde te ma ken aan haar relatie met Gerry. „Mijn ouders hadden iemand uitgezocht met wie ik moest trouwen, een moslim. Waarschijnlijk hadden ze mij tot een huwelijk willen dwingen. Ik ben blij dat dat niet gelukt is." Ze probeert nu zo snel mogelijk met haar Nederlandse vriend te trouwen. „Dan kunnen ze me niets meer ma ken." Overigens heeft de ruzie met haar ouders niet al leen met Gerry te maken. „Ik was van huis weggelopen, omdat ik werd mishandeld. Mijn vader was woedend over mijn vlucht. Hij vond mij een schande voor de fa milie." Haifa twijfelt nog of ze officieel aangifte wil doen van de ontvoering. „Het is toch m'n vader." Gerry dringt aan: „Je moet het zien als een waarschuwing. Anders denkt hij dat hij het rustig nóg een keer kan doen. Dat moet je voorkomen. Anders blijf je je leven lang op de vlucht". driks zich wederom als meelij wekkend warhoofd. „Het gaat nu zo hectisch dat ik het spoor weer moet oppakken", zei hij eerst nog. Hij bleef het echter bijster,, want even later wilde hij spontaan 'historische handteke ningen' van zichzelf uitdelen aan de aanwezige journalisten. „Als u een folder van mij wilt hebben met een handtekening, dan wil ik dat graag voor u doen", zei hij zonder een spoortje ironie. Het bestuur en de fractie van het AOV waren na afloop van de ledenvergadering een en al op luchting. „Ik ben blij dat de heer I lend riks uit zichzelf tot de con clusie is gekomen om op te stappen We vormen nu weer een hechte club", zei fractie leidster Nijpels. Die conclusie lijkt voorbarig. Het kamerlid Verkerk, dat de al gelopen weken heen en weer werd geslingerd tussen zijn loyaliteit aan de fractie en uie aan I lendriks, voerde tijdens de vergadering veelvuldig het woord ten gunste van Hendriks en werd dan ook luidkeels uit gejouwd. Toen hij aankondigde de vergadering voortijdig te ver laten, kreeg nij daarvoor een klaterend applaus. Verder kampt het AOV nog met een akkefietje in l.imburg. waar twee besturen elkaar het provinciale leiderschap betwis ten. De aanvoerster van de ene groep, mevrouw Meerten, ver liet woedend de vergadering toen een van haar rivalen be noemd dreigde te worden in een landelijke commissie. Ach. sprak vice voorzitter Geenen na afloop laconiek, 'dit is typerend voor een organisatie die net be gint'. Varma gaat door met steun fractie UTRECHT ANP Groen Links-kamerlid Varma (46) gaat voorlopig gewoon door met haar werk. Hoewel een meerderheid van de partij raad het in opspraak geraakte kamerlid voorlopig op non-ac tief wilde stellen, zwichtte de partijraad zaterdag voor de dnik van de kamerfractie. Die wil eerst het resultaat afwachten van een onderzoek onder lei ding van oud GDA-staatssecre taris De Graaff Nauta naar Var- ma's financiële handel en wan del. Het graafwerk in Varma's ver leden is gericht op haar rol bij het toenmalige Grenada Kom mitee en een geldinzamelings actie voor de katholieke vluch- telingenzuster Gerda. Vorige week kwam daar nog haar rol bij in een d<xrr haar opgerichte stichting die onder meer illega len helpt. Zowel de fractie als Varma zelf hebben besloten geen enkel commentaar meer te geven zo lang het onderzoek loopt.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3