Hans van den Broek, EU-commissaris van Ierland tot Vladivostok Feiten Meningen De psychologie achter het belastingbiljet Chili is erg behulpzaam in uitleveringszaak Europese Commissie ii^ betrekkelijk nieuw jasje X°! Brittan vist achter eu-ndï MAANDAG 31 OKTOBER 1994 (AANI NIEUWSANALYSE Justitie in Arnhem is klaar voor de aan komst van de hoofdverdachte van de over val op een Oosterbeeks AH-filiaal op 14 mei 1990 waarbij twee personeelsleden door het hoofd werden geschoten. De verdachte ver keerde lange tijd in de veronderstelling dat hij in Chili onbereikbaar zou zijn voor de Nederlandse justitie omdat de twee landen geen uitleveringsverdrag hebben. Dat Chili hem desondanks terugstuurt, is voor alle betrokkenen een grote verrassing: zoiets is nog nooit eerder voorgekomen, zelfs niet in hel geval van oorlogsmisdadigers. Inmiddels heeft de advocaat Starmans de eis gesteld dat Nederland de verdachte te rugstuurt naar Chili. Op 9 november dient hierover een kort geding tegen de Staat voor de president van de Haagse rechtbank. De advocaat stelt dat de Nederlandse over heid de man op onrechtmatige wijze in haar macht krijgt en dat hiermee de begin selen van een behoorlijke procesgang wor den geschonden. Aan de orde zijn dus twee vragen. Heeft Chili door de verdachte uit te leveren fun damentele rechten geschonden die voor ie dereen gelden? En zoja, mag Nederland daar gebruik van maken? Het staat vast dat Nederland een Chileen se roofmoordenaar die naar ons land is ge vlucht niet zou uitleveren aan Chili. In de Nederlandse Grondwet staat namelijk met zoveel woorden: 'Uitlevering kan slechts ge schieden krachtens verdrag', l ussen Neder land en Chili is wederzijds wel uitlevering mogelijk als het gaat om verdachten van drughandel of vliegtuigkaping. Maar bij de zogeheten commune delicten moet er een speciaal uitleveringsverdrag bestaan. Parallel met de onderhandelin gen over de zaak is besloten in de toe komst zo'n overeen komst tussen Neder land en Chili te slui ten. Dat kan ook wel nu de dictatuur in Chili is afgeschaft, landen die bereid zijn verdachten aan elkaar uit te leveren moeten erop ver trouwen dat het strafrecht in de staat waaraan wordt uitge leverd aan een aantal fundamentele voor waarden voldoet. Er is nog een andere mogelijkheid dan een officiële uitlevering op verzoek van de Justitie in een ander land: uitzetting als on gewenst vreemdeling. Het is herhaaldelijk voorgekomen dat Nederland iemand op het vliegtuig zet van wie bekend is dat hij on middellijk na aankomst zal worden gearres teerd. Dat is dus een verkapte vorm van uit levering die in de praktijk wordt toegepast. Volgens een reeks rechterlijke uitspraken is deze handelwijze geoorloofd. Hoe dan ook. al deze rechtswaarborgen hebben betrekking op een geval waarin Ne derland iemand uitlevert. Zij gelden niet als Nederland de vragende partij is. Vragen staat vrij, moet de Nederlandse justitie heb ben gedacht. In Chili heeft de rechterlijke macht zich echter in heel wat bochten moeten wringen. Ook Chili kent het begin sel van wederkerigheid en zou dus zonder verdrag niet mogen uitleveren. Uiteindelijk heeft men het er daar op gehouden dat Ne derland nooit heeft geweigerd aan een Chi- leens uitleveringsverzoek te voldoen, zodat er volgens het hoogste Chileense gerechts hof geen reden was niet in te gaan op het Nederlandse verzoek. Deze redenering klopt weliswaar van geen kant, maar moet Nederland zich daar nu iets aan gelegen laten liggen? Met ande re woorden: kan de verdachte zich in Ne derland met succes beroepen op een fun damenteel recht om niet aan Nederland te worden uitleverd? Dit lijkt heel onwaar schijnlijk, zelfs als zou kunnen worden aan getoond dat Nederland en Chili onder één hoedje hebben gespeeld om het Chileense uitleveringsrecht te omzeilen. Het voor beeld dat het in Nederland is toegestaan ie mand het land uit te zetten die elders wordt gezocht, ook als er geen sprake is van een formele uitlevering, geeft al aan dat de ver dachte weinig kans maakt met het verzoek naar Chili te worden teruggestuurd. Maar vanzelfsprekend is het aan de rechter om uit te maken of hier zo'n fundamenteel rechtsbeginsel in het geding is en of van een eerlijk proces geen sprake meer kan zijn. Zeker is dat we in deze zaak hebben te maken met een uniek precedent. Met als waarschijnlijke conclusie: er bestaan voor gezochte criminelen geen veilige landen meer. GIJSSCHREUDERS juridisch medewerker Nederland, althans een Nederlander, spreekt een woordje mee van de westpunt van Ierland tot Vladivostok en van de Noordpool tot Turkije. Die vorm van euforie straalde Euro-commissaris Hans van den Broek zaterdag in Luxemburg uit. De teerling was geworpen en minister Van Mierlo (buitenlandse zaken) had hem zojuist onderkoeld per telefoon gefeliciteerd: ,,Ik geloof dat we zeer tevreden mogen zijn." Van den Broek wist het niet beter uit te drukken. Hans van den Broek tijdens een onderonsje met zijn EU-collega Padraig Flynn. Kort tevoren had de nieuwe voorzitter van de Europese Commissie, Jacques Santer, gezegd dat de Brit sir Leon Brittan de politieke en economische banden met de Verenigde Staten, Ja pan, de Aziatische 'Tijgers', China en Australië zou bestieren. Maar Van den Broek was gaan strijken met de pres tigieuze'Groot-Europa-portefeuille', zoals hij hem zelf met nauwelijks ver holen trots betitelde. De traditionele 'nacht van de lange messen' werd ditmaal op het Luxem burgse kasteeltje Senningen een 'dag van de twee bajonetten'. Alleen het domein 'Groot-Europa' bleek nog omstreden, toen de nieuwe Europese Commissie 's morgens aantrad voor de verdeling van de baantjes. Brittan en Van den Broek waren bei den voor Groot-Europa 'gegaan' en de spanning tussen de twee was te snijden. Niet in het minst, omdat ze ook nog eens de hele dag naast elkaar moesten zitten. Brittan verklaarde dat hij geen andere portefeuille zou ac cepteren en dreigde zelfs de Commis sie te verlaten. Van den Broek zette met steun van de Nederlandse regering niet minder hoog in. In de afgelopen weken zei zowel premier Kok als minister Van Mierlo herhaaldelijk dat Den Haag geen genoegen zou nemen met 'een uitgeklede portefeuille' voor Van den Broek. Het was tenslotte Santer die het Salomons-oordeel moest vellen. De reden voor het harde spel was evi dent. Zeker zes Oosteuropese landen worden op den duur lid van de EU. Daar mogen nog eens dezelfde aspi raties bij worden opgeteld van Tur kije. Malta, Cyprus en de drie Balti- sche landen. Tenslotte behoren ook nog eens de overige voormalige Sov jet-republieken alsmede ex-Joegosla- vië bij 'Groot-Europa'. Het zijn stuk voor stuk staten, waarmee de vrede en stabiliteit in Europa staan of val len. Wie voor zo'n belangrijk werkter rein verantwoordelijk is. kan zeker zijn van een vermelding in de ge schiedenisboekjes. Daar was Brittan zich van bewust, maar Van den Broek niet minder. Weliswaar zit de uitbreiding van de EU, zelfs met de al gevorderde leerlin gen Polen. Hongarije en de Tsjechi sche Republiek, er nog niet voor het eind van deze eeuw in. Maar het voorbereidende werk is allang begon nen. Zo spreken vandaag al in Luxemburg de ministers van buiten landse zaken van zes Oosteuropese landen met hun EU-collega's over de aanpassing van hun wetgeving aan die van de EU. De voorkeur van Santer en een grote meerderheid van de Europese Com missie voor Van den Broek had een andere logica. De uitbreiding van de EU die Brittan (lees Londen) voor ogen staat, is een andere dan de meeste landen op het continent na streven. Groot-Brittannië mikt op een grote vrijhandelszone, zonder al te veel dwingende wetten van Brussel. De meer federalistisch ingestelde lan den willen niet dat de uitbreiding ten koste gaat van een verdere verstevi ging van de onderlinge banden bin nen de EU. Zij willen niet dat er een Europa a la carte ontstaat, waaruit elk land alleen maar die elementen pikt die hem toevallig aanstaan. Dat Santer heeft besloten om anders dan zijn voorganger Jacques Delors de wereld geografisch te vierendelen en niet langer langs politieke en eco nomische lijnen, is ook niet zonder reden. Vrede en veiligheid, vindt San ter, zijn onlosmakelijk verbonden met het slagen van de economische her- FOTO ANP PAUL VREEKER vormingen in Oost-Europa. Santers systeem heeft een bijkomend voordeel. Voortaan worden verlam mende competentie-conflicten ver meden, die in de afgelopen twee jaar regelmatig aan de dag traden tussen de 'econoom' Brittan en de 'politieke man' Van den Broek. Zaterdag gaf Van den Broek toe dat hij er de laatste jaren behoorlijk 'last van had gehad' om een buitenlandse politiek te moe ten voeren zonder de bijbehorende instrumenten, zoals de economische hulpprogramma's voor Oost-Europa Pliare) en de voormalige Sovjetunie Tacis). Met Van den Broek heeft Santer ten slotte ook nog eens een politieke vriend van christendemocratische huize op één van de zwaarste Euro- posten geplant. In de nieuwe Europe se Commissie van 21 leden er van uitgaande dat Noorwegen en Zweden per 1 januari toetreden waarin niet minder dan tien sociaal-democraten zitten, kan dat uit het oogpunt van Santer geen kwaad. LUXEMBURG ALY KNOL CORRESPONDENT Bij de belastingdienst zijn ze er eindelijk achter. Burgers en be drijven hebben problemen met het invullen van hun belasting papieren omdat zij onzeker zijn. Ze weten vaak niet of al die vra gen waarvan ze op het eerste gezicht denken 'die zijn niet voor mij' misschien toch moe ten worden ingevuld. Of dat er ergens in die vragen een detail verscholen zit dat wel degelijk op hen van toepassing is. De les die de dienst daaruit heeft getrokken, is even logisch als verrassend. Logisch omdat de belastingdienst heeft beslo ten meer belastingformulieren te gaan maken, toegespitst op diverse categorieën belasting betalers. Verrassend omdat po litiek Den Haag juist stredft naar minder papier en bureaucratie. Met ingang van volgend jaar ko men de nieuwe belastingbiljet ten in omloop, zes jaar nadat het belastingformulier voor het laatst werd veranderd. De reno vatie van de biljetten is een operatie die miljoenen heeft ge kost, mede omdat er ook nieu we enveloppen en nieuwe ma chines voor de verwerking moesten komen. Het belangrijkste ondqrdeel vormt het bekende E- eenvoudige)biljet. Daar maken drie miljoen mensen gebruik van. Door te bekijken welke vra gen het meest worden ingevuld, is de dienst er achter gekomen welke onderdelen van het biljet kunnen worden geschrapt. Wat overbleef zijn vragen over inko men, eigen huis en rente. De toelichting van 48 pagina's kon zo ook worden terugge bracht tot een bladzijde of tien. Weg alle rim ram over bijzon dere omstandigheden die toch maar voor tien procent van de gebruikers van belang waren. Verder is de taal nog wat begrij pelijker gemaakt. Nog een ver klarende woordenlijst en klaar was de dienst. I let nieuwe E- biljet kan door 2,5 miljoen men sen zonder problemen worden gebruikt. I let oude A-biljet is voor de rest van belastingbetalend Neder land wel blijven bestaan, al is het wel gesplitst in een apart biljet voor burgers en voor on dernemers. Dat is ook gebeurd met de belastingformulieren voor de vermogensbelasting. Tot slot is er het beroemde T- (teruggave)biljet dat rond 300.000 Nederlanders gebrui ken om te veel betaalde belas ting terug te vragen. Er komt nu een apart T-biljet voor jongeren tot 27 jaar met op hun situatie toegespitste vragen over studie financiering, vakantiewerk en bijbaantjes. Het nieuwe E-biljet is getest op 36 personen die er twee uur lang over zijn doorgezaagd. Men was tevreden. Vervolgens is het formulier gezonden aan 90.000 mensen in de regio Ven- lo. Zij moesten er hun belas tingaangifte over 1993 mee doen. De test in Venlo en omge ving werd begeleid door een te lefonische en schriftelijke vra genronde. De beoordelingen van de ondervraagden werden vergeleken met objectieve fei ten. Vulden de betrokkenen het biljet beter in dan in 1993 toen zij de belastingaangifte 1992 maakten? Het antwoord was 'ja'. Proef geslaagd. Nu mag heel Nederland van de Lim burgse ervaring profiteren. In clusief nieuwe brochures, een gratis 06-nummer en RTL-vi- deotex. Natuurlijk is het niet al leen gedaan om de belastingbe taler tegemoet te komen. Als burger en bedrijf de biljetten beter invullen en er minder op staat, kan ook de belasting dienst de stukken sneller ver werken. Dat leidt ertoe dat Va dertje Staat de centjes eerder binnenkrijgt en dat er ook, zo hoopt men. minder conflicten ontstaan tussen belastingin specteur en belastingplichtige. Zo wast de ene hand de andere. DEN HAAG CAREL GOSELING S.ut |riec In Luxemburg zijn zaterdag de portefeuilles verdeeld voor de nieuwe Europese Commissie die volgend jaar haar werk zaamheden begint. Hieronder de lijst van de nieuwe commis sarissen en hun portefeuilles. Hans van den BroekNeder landse christendemocraat: be trekkingen met Oost- en Mid den-Europa, GOS-leden (voor malige Sovjetunie), Joegoslavië, Turkije, Malta en Cyprus. Sa menwerking met deze landen op economisch- en handelsge bied. Coördinatie van het multi laterale buitenlandse- en veilig heidsbeleid. Leon Brittan: Britse conserva tief: buitenlandse handel en be trekkingen met Noord-Amerika, Australië, Nieuw-Zeeland, Ja pan, China, Zuid-Korea, Hong Kong, Macao, Taiwan. Manuel Marin: Spaanse socia list: betrekkingen met de landen van Latijns-Amerika, het Mid dellandse Zeegebied, Midden- Oosten en Azië. Joao de Deus Pinlieiro: Por tugese liberaal: betrekkingen met de landen in Afrika, Ca- ribisch Gebied, Stille-Oceaange- bied. Martin Bangemann: Duitsse li beraal: industrie, informatie technologie en telecommunica- Padraig Flynn: Ierse conserva tief: sociale zaken en werkgele genheid. lorgi Marcelino Oreja: Spaanse 111 v e£ christendemocraat: institutiiF111^ nele zaken, cultuur en mediiP^11 alsmede voorbereiding van (farL'n intergouvernementele confe> rentie van 1996. Hui Neil Kinnoch Britse sociaalfoN h/> mocraat: vervoer jent b lest in Monika Wulf-Mathies: Duithren sociaaldemocraat: regionaal jaan. leid en structuurfondsen. >rute in Ier Ritt Bjerregaard: Deense sodtreej aaldemocraat: milieu. luun Fdith Cresson: Franse social) wetenschap en onderzoek, scholing. Vo< Yves- Thibault de Silguy: Fra^ conservatief: economische, hwee netaire en Financiële zaken. rris Mario Monti: Italiaanse onaf^j1 hankelijke liberaal: interne rvcrj markt en belastingen. se Emma Bonino: Italiaanse ra<?L U caal: consumentenzaken en k manitairehulp. Po Cristos Papoutsis: Griekse soöQO< alist: energie. pvee bed Franz Fischler: Oostenrijkse kratj conservatief: landbouw. pem ktan Erkki Liikanen: Finse socialifnet begrotingszaken, personeel etfooi administratie. ras Anita Gradin: Zweedse sociai list: immigratie, binnenlands^, zaken en justitie. TliorvaldStoltenberg: Noorsi - socialist: visserij. LUXEMBURG AFP-RtfKM/ e p jfdi bed THE INDEPENDENT Sir Leon Brittan bekleedt een van de hoogste posten in de Eu ropese Commissie: hij is verant woordelijk voor de buitenlandse handel en de banden met in dustriële grootmachten, waar onder de Verenigde Staten en Japan. Maar wat hij het meest begeerde de controle over het beleid ten aanzien van Oost-Europa heeft hij aan Van den Broek verloren. Hoe is Brittan in deze penibele situatie beland? Door krachte loos optreden van de Britse de legatie, door eigen fouten tij dens de onderhandelingen, door beoordelingsfouten door Jacques Santer (voorzitter van de Europese Commissie) of door politieke druk uit andere Europese landen? De belangrijkste onderhande lingen werden door vijf mensen gevoerd: Sariter en diens rech terhand Jim Cloos (kabinets chef), sir Leon en zijn rechter hand Colin Budd, en David Wil liamson (secretaris-generaal van het secretariaat van de Commissie). Deze vijf politici zijn de enigen die weten wat er zich tijdens de onderhandelin gen precies heeft afgespeeld. Aan het eind van de vorige week was het nog onzeker wie Oost- Europa zou krijgen Leon Brittan of Hans van den Broek. Van den Broek had met ontslag gedreigd en Brittan had soort gelijke toespelingen gemaakt, hoewel bronnen binnen de Commissie zeggen dat hij alleen had onderstreept hoe belangrijk het voor hem was om de functie te krijgen. Dit was de patstelling die nog vóór de besprekingen van zaterdag in het Luxemburg se kasteel Senningen moest worden doorbroken. Vrijdagmorgen kwamen Santer en Cloos met een voorstel: Brit tan zou Oost-Europa en de bui tenlandse handel krijgen en Van den Broek zou de geïndustriali seerde wereld en het buiten landse beleid van de EU worden toebedeeld. Dit voorstel dat 'Herzieningsvoorstel 6' werd ge noemd viel bij Brittan in goe de aarde. Santer stelde de Britse premier John Major op de hoogte maar zei dat het plan eerst nog aan Van den Broek moest worden voorgelegd. Op vrijdagavond sprak Santer met Van den Broek, die in woede ontstak en dreigde op te stap pen. Brittan, die al met Major en de Britse minister van bui tenlandse zaken Douglas Hurd had gesproken, hield zijn poot stijf. Santer twijfelde. De volgende ochtend stelde hij voor dat de Europese commis sarissen over de kwestie zouden stemmen. Beide kandidaten 36 hielden een pleidooi, er werdL gestemd, maar er kwam geenE, duidelijke overwinnaar uit de bus. Voorzitter Santer moest (T knoop doorhakken. Zijn twee^j belangrijkste adviseurs, Cloos[5( en Williamson, waren het on derling oneens. Santer beslooirl dat Oost-Europa onder het bir*" tenlandse beleid moest vallen en dat betekende dat Van den^U broek de portefeuille kreeg. Brittan bood nog aan de post f buitenlandse handel in te levef ren als hij Oost-Europa zou kif gen, maar dit voorstel werd gff Brittan gunstige 'Herzienings voorstel 6' geweest? Terwijl sommige Europese commissi rissen weinig belang hechttenPV aan dit voorstel, gingen anderE er van uit dat 'nummer 6' bin-jj!" dend was en lichtten journalisr' ten op zaterdag in dat Brittan rej> als winnaar uit de strijd was ge komen. Van den Broek is een christen democraat, net als Santer en q^1 Duitse kanselier Helmut Kohl. Bronnen in verschillende lan den zeggen dat Santer ervoor heeft geijverd zoveel mogelijk christen-democraten tot Euro pees commissaris te benoemi om zo een zeker politiek even wicht in Brussel te bewerkstel' gen. Bronnen in Den Haag en| Brussel suggereren dat Santer mensen de toezegging hebbel gedaan dat als Nederland Vai den Broek naar Europa afvaa digde, deze de post zou krijgei die hij ambieerde. Nederland had al een zware te leurstelling te verwerken gehai na de Europese nederlaag van Ruud Lubbers. En wellicht wai Kohls stem in de laatste fase van de onderhandelingen luid dan die van Major. De margin) le positie van Groot-Brittannië binnen de Europese Unie bete kent dat Major en Hurd, die w degelijk voor Brittan hebben g lobbyd. minder gewicht in de schaal leggen. Bovendien was Brittan aan het begin van de onderhandelingen met handel en voeten gebonden aan de ei; van de Britse regering dat hij d portefeuille van de buitenland handel zou behouden. Brittan is een briljant advocaat en een groot onderhandelaar, maar zijn politieke neus is niet altijd even scherp. Sommige bronnen binnen de EU zegg< dat hij zijn collega's tegen zich in het harnas heeft gejaagd do< geen duimbreed toe te geven. Zelfs niet toen zijn politieke pc sitie verloren leek. LUXEMBURG ANDREW MARSHALL VERTALING: MARGREET HESUNGA

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2