Leidsch Dagblad oslims in opmars n Bosnische oorlog PREI EN HAMBURGERS. Luisteren naar prehistorische muziek Huisartsen bezorgd over operatiestop D66 en VVD niet erg blij met EU-post Schrijver schrapt tachtig woorden in Rijnsburgs boek BEL: 071-128030 GOED NIEUWS Oud 'vijfje' en 'geeltje' nog maar half jaar geldig <\NDAG31 OKTOBER 1994 4 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40608 LOSSE NUMMERS 1,60 frakees meisje 3 oc«- Irakees meisje na ont voering ondergedo- 'Ik ben doodsbang at het anders weer ge- 'ntemationale sancties brengen Serviërs in problemen Oorlog in Algerije 5 Pogingen van de Alge rijnse president Zéroual om tot een vergelijk te ko men met het FIS zijn mis lukt. Een oorlog dreigt. Fusie 8 De synode van de Sa men op Weg-kerken heeft ingestemd met de fusie van de regionale en landelijke bureaus. )e Bosnische regeringstroepen hebben vandaag naar ei- ;en zeggen hun offensief in het westen van het land oortgezet. Het moslimleger boekte afgelopen weekeinde ip alle fronten successen. Zowel bij Bihac als bij Sarajevo loorbrak het de linies van de Bosnische Serviërs. Als re- ictie voerden de Serviërs afgelopen nacht een artillerie- j tanval uit op een voorstad van Sarajevo. iARAJEVO/ZAGREB DPA/AFP/Rtr 2>at Het Bosnische leger heeft een geslagen in de Bosnisch- iervische linie en door dat gat :romen de troepen als water laar binnen", aldus gisteren ;en hoge VN-officier in Sarajevo die anoniem wilde blijven. ,,De iosnische Serviërs zullen trach- :en het water tegen te houden, maar de internationale sancties lijken voor hen al grote proble- nen op te leveren daar waar het le mobiliteit van hun troepen letreft." Het door moslims gedomi- ieerde Bosnische regeringsleger stootte gisteren verder door de vijandelijke linies bij de mos lim-enclave Bihac, in het wes ten van het land. De moslims rukten vanmorgen op in de richting van Bosanski Petrovac ten zuidoosten van Bihac. Het offensief werd vorige week gelanceerd vanuit het door de Serviërs belegerde Bi hac. Binnen de Servische strijd krachten „heersen paniek en chaos", aldus de Bosnische ra dio. Zaterdag was het vijfde re geringskorps er al in geslaagd Kulen-Vakuf, veertig kilometer ten zuidoosten van Bihac, in te nemen en de Bosnische Serviërs verder terug te drijven. Duizen den Servische burgers zijn uit hun huizen gevlucht, van wie velen naar de grens overstaken naar door de Serviërs gedomi neerde gebieden in Kroatië. Het Bosnische leger, dat in te genstelling tot de Serviërs nau welijks beschikt over zware wa pens, lijkt te zijn overgegaan op een nieuwe taktiek van snelle guerrilla-aanvallen. Eerst wor den commando's een stad inge stuurd om deze in te nemen, waarna de infanterie de dorpen tussen het front en de stad ver overt, legde een hoge Bosnische militair uit. Ook bij Sarajevo ging de strijd afgelopen weekeinde onver minderd door. Het Bosnische leger begon zaterdag een offen sief langs de grens van de gede militariseerde zone (DMZ) op de berg Igman, in de hoop de belangijkste Servische route ten westen van de hoofdstad af te snijden. alphen aan den rijn» Tijdens het laatste weekend van het Archeon - seizoen in Alphen aan den Rijn konden bezoekers luisteren naar een uitvoering met prehistorische instrumenten. Onder leiding van Walter Mailoli (links) herleefden de klanken van weleer. Het aantal bezoekers van het archeologische themapark bleef in het eerste sei zoen met een half miljoen een dikke 150.000 beneden de ver wachtingen. Het park schrijft die tegenvaller vooral toe aan het koude en natte voorjaar en aan de tropische zomer die dagjesmen sen aan huis kluisterde of naar de waterkant dreef. Archeon ontkent dat de slechte resultaten in de zo mer hebben geleid tot ontslagen. Wel draait het Archeon in de win termaanden als het park geslo ten is, maar de Romeinse herberg en het middeleeuwse klooster open blijven voor bruiloften en partijen met een kleinere be zetting dan aanvankelijk gepland. foto anp Bewaarder smokkelde bom Bijlmerbajes in amsterdam anp Een bewaarder van de Bijlmer bajes in Amsterdam is vorige week donderdag gearresteerd in verband met een mislukte uit braak met explosieven ander halve week geleden. De man wordt verdacht van hulp aan twee criminelen, die toen pro beerden te ontsnappen. Dit is vanmorgen bevestigd door het ministerie van justitie. Op donderdagavond 20 okto ber probeerden een 42-jarige leider van een hasjbende en zijn 24-jarige bodyguard te ontsnap pen uit toren De Schans. Zij ge bruikten daarvoor een semtex- bom. De bewaarder zou het ex plosieve materiaal de cel van de gedetineerden hebben binnen gesmokkeld. Een raam met ge pantserd glas sneuvelde, maar de ontsnapping mislukte. De bewaarder en zijn familie zouden door handlangers van H. thuis zijn bezocht en be dreigd. Als hij niet hielp bij de ontsnapping zou het slecht met hem aflopen. Daarbij werd de bewaarder onder meer een pistool tegen zijn slaap gehou den. Spierziekte velt Van Aardenne haarlem john oomkes WD-politicus Gijs van Aarden ne is getroffen door ALS (amyo- trofrische lateraal sclerose), een ernstige spierziekte die hem nu al het lopen zeer moeilijk maakt. Zijn naam dook deze zo mer nog op als kandidaat voor een vice-premierschap. Een di rect verband tussen het niet doorgaan van zo'n nieuwe poli tieke rol en zijn gezondheids toestand is niet aannemelijk. De diagnose is pas kort geleden ge steld. De oud-minister van ecomo- nische zaken stoot diverse acti viteiten af, om de jaren die hem resten zoveel mogelijk met zijn vrouw te kunnen doorbrengen. Een opgewekte Van Aardenne was zaterdagavond nog wel aanwezig in de Haarlemse Stadsschouwburg bij de pre mière van De Spaanse Hoer, waarin zijn zoon Vastert de rol van de minnaar Calisto speelt. Op het einde van het stuk van Hugo Claus wotdt Calisto om het leven gebracht. Vond Van Aardenne het niet moeilijk om te zien hoe Vastert de dood vond op het toneel. „Nee me neer, het ging hem goed af, vond ik. En daarbij, het was niet de eerste keer." Periodetitel voor Katwijk leiden «gertjan onvlee Katwijk veroverde zaterdag de vierde periodetitel op rij. De regerend Nederlands amateur kampioen pakte ze vorig sei zoen alle drie en stelde afgelo pen weekeinde de eerste van deze voetbal jaargang al weer veilig. De ploeg van trainer Kees Guyt won op de valreep met 2-1 van het verrassend hoog geklasseerde Volendam. Noordwijk bleek zaterdag een fiks maatje te groot voor de Alphense Racing, die met 6- 2 op de feiten werd gewezen. Het verschil op de ranglijst is dan ook aanzienlijk. Noord- wijk is nu nummer twee, ARC fungeert als hekkesluiter. De handballende vrouwen van Saturnus waren gisteren opmerkelijk opgewekt na de 23-21 nederlaag tegen Swift. Niet zo vreemd, want tegen woordig betekent net verliezen van het 'grootkapitaal' uit Roermond bijna hetzelfde als een kleine overwinning. Satur- nus-coach Makay denkt echter in de toekomst aan meer. „De ze wedstrijd biedt hoop." Fred Bloem scoort nummer zes voor Noordwijk, Paul Dijkman kan daar niets meer aan veranderen. foto hol vast/mark lamers Rijnland legde vervangen van heupen stil Van den Broek krijgt een van de zwaarste portefeuilles jan kuys/marieta kroft De huisartsen in Leiden en re gio maken zich zorgen over de voortgang van operaties op de afdeling orthopedie in het Rijn land ziekenhuis in Leiderdorp. Het vervangen van versleten heupen en knieën is daar enige tijd niet mogelijk geweest. De Districts Huisartsen Vereniging Rijnland Midden-Holland is zo verontrust over deze gang van zaken dat zij niet alleen me disch-directeur A. Boesten heb ben aangeschreven, maar ook vaste kamercommissie volksge zondheid in de Tweede Kamer. De huisartsen verzoeken Boes ten niet meer over te gaan tot plotselinge operatie-stops en voorts maatregelen te nemen om de wachtlijsten te bekorten. Rijnland heeft een wachtlijst van een jaar of langer, voordat patiënten werkelijk geholpen kunnen worden. Al die tijd moeten patiënten met speciale zorg en vaak veel medicatie op de been worden gehouden. In verwijzing naar het Academisch Ziekenhuis Leiden ziet de huis artsenvereniging geen reëel al ternatief, omdat net AZL zich toelegt op superspecialistische den haag/londen anp/gpd De fracties van D66 en WD zijn minder jubelend over de porte feuilleverdeling binnen de Eu ropese Commissie dan het ka binet. Vooral de versnippering van het buitenlandse beleid over een aantal commissarissen is volgens beide fracties geen goede zaak. De fracties van PvdA en CDA zijn wel tevreden over de zwaarte van de post van de Nederlandse commissaris Hans van den Broek. „Het resultaat is nèt accepta bel. maar ik sta niet te juichen", zegt D66-kamerlid Van den Bos. Het werkterrein dat Van den Broek krijgt (onder andere toe treding Midden- en Oost-Euro pa), heeft vooral betrekking op de wat verdere toekomst. Van den Broek loopt volgens Van den Bos daardoor het risico dat hij buiten de actuele discussies over het landbouwbeleid, de structuurfondsen en de be stuurlijke hervorming van de EU komt te staan. Die onderwerpen zijn ook van veel belang in verband met het EU-lidmaatschap van voormali ge Oostbloklanden. Van den Bos voorziet dat Van den Broek zich stevig moet gaan bemoeien met de portefeuilles van colle ga-commissarissen om niet buiten spel te komen staan. Dat is een reëel risico, vindt de D66'er. Van den Broek sleepte het af gelopen weekeinde één van de zwaarste posten in de nieuwe Europese Commissie in de wacht. Voor Nederland is deze zogenoemde 'Groot-Europa- portefeuille' het eerste goede Europese nieuws na twee jaar van stelselmatige nederlagen en de eerste Europese overwinning van het 'paarse' kabinet. Van den Broek liet een zwaar teleurgestelde Britse commissa ris sir Leon Brittan achter zich, die zijn oog op dezelfde porte feuille had laten vallen. Brittan zal zich nu storten op de betrek kingen en buitenlandse handel met de VS, Japan, Australië, Nieuw-Zeeland, China, llong Kong, Zuid-Korea, Macao en Taiwan. Ook de Britse premier Major is 'teleurgesteld' over het besluit om Van den Broek de verant woordelijkheid te geven over de betrekkingen met Oost-Europa en de landen van de voormalige Sovjetunie. Brittan dreigde za terdag met aftreden. Major haalde hem echter over aan te blijven. Pagina 2: Hans van den Broek, EU-commissaris van Ierland tot Vladivostok. amsterdam anp De Nederiandsche Bank trekt op 1 mei volgend jaar de groene bankbiljetten van vijf gulden en het oude biljet van 25 gulden (met de beeltenis van compo nist J.P. Sweelinck) in als geldi ge betaalmiddelen. De biljetten, kunnen vanaf morgen worden gewisseld bij De Nederiandsche Bank en alle particuliere bank kantoren in Nederland. Na 1 mei 1995 kan niet meer met de oude briefjes van vijf en 25 gulden worden betaald. Vol gens de centrale bank zijn er nog tien miljoen briefjes van vijf runsburg hans koenekoop - Prei, kort afgesneden, kilo Hamburgers, kilo 1&5Ü 13.50 100 gramS69 Uw volle kristalspaarkaarten kunt u inleveren t/m 5 november as.! 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Alle exemplaren van het boek Rijnsburg, portret van een dorp van de hand van Gijs Zandbergen zijn uit de han del genomen. Dat is gebeurd op aapdringen van burge meester Jonkman van Rijnburg. De schrijver, zijn uitge ver Rap en de burgemeester zijn na spoedberaad over eengekomen alle passages te schrappen waarin Leen van Delft zijn plaatsgenoot Cor van Duijn schoffeert. De 'gekuiste' druk van opnieuw drieduizend boeken, waar in nu netto tachtig woorden minder staan, ligt overeen paar weken in de boekhandel. Van de eerste druk zijn tweehonderd boeken verkocht. Een bezorgde Jonkman belde begin vorige week Zandbergen op. De burgemeester, die indertijd zelf de sponsors hielp zoeken voor de financiering van het boek, vertelde van de grote droefheid van zijn burgers Leen van Delft en Cor van Duijn. De bekende Riji^bur gers zaten diep in de sores over de inhoud van bladzij des 85 en 86. Van Delft verklaart daarin over zijn rijke dorpsgenoot: „Ik wil niet zeggen dat het een domme jongen is', maar zuiver is hij niet. Ik ging eens naar hem toe: 'Cor, luister eens, ik ben zo'n beetje leider van het dienstencentrum. Zou jij niet een keertje de bingo voor bejaarden willen sponsoren?' 'Ix*en, dat gaat over zo veel schijven, daar kan ik niet aan beginnen.' En zijn ei gen moeder van in de tachtig zit bij mij te bingoën. Ik zei: 'Cor, je bent van niks afgekomen en je kent het spreekwoord: Als niets iets wordt, kent ie zichzelf niet. En zo ben jij'." Op voorwaarde dat de sponsors ook de aangepaste versie betalen, zijn Zandbergen en zijn uitgever Rap ak koord gegaan met de wijzigingen. „Ik kon natuurlijk mijn poot stijf houden, maar wat heb ik er aan. Ik vind het ook wel vervelend dat Van Delft en Van Duijn zich zo rot voelen. Het gaat om slechts tachtig woorden, ik A/og geen abonnee? HET WOORD IS AAN FonsJansen Wie altijd met de beide benen op de grond staat, moet zich niet ver bazen dat hij geen stap vooruit komt. VANDAAG PAGINA'S Binnenland Buitenland - Cultuur 11 Economie/Beurs6 Familieberichten4 Feiten en meningen2 Info10 Programma's13 Regio7,9 Religie8 RTVShow12 Sport15t/m23 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Af en toe zon Af en toe zon en vooral in het noorden van het land een enkele bui Minimumtemperatuur om streeks 8, middagtemperatuur 12 graden Wind uit west tot zuid west, vrij krachtig, 5, aan de kust en op het IJsselmeer hard, 7, in het noordelijk kustgebied stormachtig, zorg. De aanstelling van een or thopedisch chirurg in hel Dia conessenziekenhuis levert vol gens voorzitter B. Crul evenmin 'een aanzienlijke verkorting van de wachttijd op, omdat het aan tal aanvragen voor dergelijke operaties door een toenemende vergrijzing zal groeien. Volgens Boesten zijn er in ok tober een week lang minder operaties verricht op de afdeling orthopedie eenvoudigweg om dat het 'geld voor de post kunst middelen op was'. „De vraag is groter dan net aanbod", legt hij uit. „Een groot deel van het budget was door die grote vraag al op. langdurig hebben ortho- peden overleg gepleegd met de zorgverzekeraars, maar dat le verde geen extra geld op. We besloten vervolgens tijdelijk met bepaalde verrichtingen te stop pen." Uiteindelijk is afgesproken dat Rijnland het beschikbare budget over twee jaar spreidt. „We gaan dus door met de ope raties, zij het vertraagd." liet ziekenhuis onderzoekt de ko mende tijd samen met de zorg verzekeraars hoe groot de vraag in de regio precies is naar der gelijke kunstingrepen. Politie houdt 18 Hillegommers met cocaïne aan hilleoom wim wegman Bij een inval in een woning aan di1 Thorbeckelaan in Hillegom zijn afgelopen weekeinde acht tien-mensen aangehouden op verdenking van bezit van hard drugs. Na onderzoek bleken elf van hen inderdaad cocaïne bij zich te hebben. De meeste ver .dachten zijn, nadat ze een pro ces-verbaal hadden gekregen, naar huis gestuurd. Drie Hillegommers zitten nog vast. De politie verdenkt hen er van dealers te zijn. Agenten vonden in de woning een kleine hoeveelheid cocaïne en een Hink geldbedrag, die in beslag zijn genomen. Om hoeveel geld het precies gaat, kon de politie vanochtend nog niet zeggen. De drie Hillegommers, 23, 24 en 26 jaar oud, zijn inmiddels voorge leid aan de officier van justitie. I t id\i :li I Ligblad gulden en zeven miljoen oude geeltjes' in omloop. Het eerste briefje van vijf gul den kwam in 1966 in omloop en draagt de beeltenis van de dich ter Joost van den Vondel. In 1976 kwam een nieuw groen biljet, eveneens met Vondel, in circulatie. Na het verdwijnen van deze briefjes bestaat alleen nog de munt van vijf gulden. Het briefje van 25 gulden dat verdwijnt kwam in 1972 in cir culatie. liet nieuwe biljet, het zogeheten 'roodborstje', bestaat sinds 1990 en blijft gewoon gel dig. NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. Ia, dat is goed nieuws Dus neem ik nu een abonnement. I Postcode: I Plaats 'Iel: I.v.m, controle bezorging Na de eerste 2 weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 29,30) Per kwartaal vla acceptgiro (f 85,55) automatisch 84,55) kan er wel mee leven. Bovendien heeft de burgemees ter het op deze manier fatsoenlijk geregeld." Ix*en van Delft is opgelucht dat de passage is ge schrapt. „Ik heb er niet van kunnen slapen. Want ik héb helemaal niet gezegd dat Van Duijn niet zuiver is." Cor varfttuijn zelf zwijgt het liefst over de affaire. „Het ligt allemaal zo gevoelig en het grijpt zo diep in op per soonliike zaken, dat ik er liever geen commentaar op geef. Ik distantieer me van de hele zaak", aldus de Rijn burgse zakenman. Woordvoerster L. Rap van uitgeverij Thomas Rap no.emt het 'uniek' dat een boek op deze manier wordt aangepast. Wat de 'kuising' de sponsors gaat kosten, wil ze niet zeggen. „Maar enkele duizenden guldens zijn ze er zeker mee kwijt." Burgemeester F. Jonkman en woorvoerder W. Maruk van de sponsors waren vanochtend niet bereikbaar voor commentaar. Nr. bank/giro: Handtekening:. Of hel 071-128030

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 1