9 Van Kempen laakt gedrag De Ronde I Alles op alles voor drie winstpunten Sport •2 ln WIE ZEI DAT (AAN DAG 31 OKTOBER 1994 CHEF WILLEMSPIERDIIK 071 -356464, PLV CHEF ROB ONDERWATER 071 3p mi n bleti 10-11 b Gem op e okkei j, Shorttrack-zeges Janssen en De Lange jROningen Harold Janssen en Melanie de Lange zijn het short- rack-seizoen begonnen met een overwinning. De Leidenaar von zaterdag in Groningen een drielandenwedstrijd bij de B- ongens, de Leiderdorpse was vlak voor haar zus Maureen het nelste B-meisje. Vincent Jansen eindigde als negende B-jongen, b ;hantal Boer uit Woubrugge klasseerde zich vóór de concurren- uit België en Hongarije ais tweede bij de C-meisjes. Helen -an Goozen en Leonie Turk uit Hoogmade werden zesde res- jectievelijk achtste. De junioren rijden aanstaande zondag in de .eidse ijshal vanaf 17.00 uur hun eerste plaatsingswedstrijd voor iet Nederlands kampioenschap. Harold Janssen, die dispensatie leeft om met de senioren mee te rijden, komt één dag eerder in Amsterdam in actie. Bwift-renner De Groot vierde in veldrit ■Eiden Bram de Groot is bij een veldrit in Lieshout net naast het r drutrep°dium terecht gekomen. De Swift-coureur uit Zevenhoven ;et w eindigde gisteren als vierde bij de neo-senioren. Leidenaar Wob- be van de Kieboom klasseerde zich als negende. Jeroen van der bossen weerde zich dapper in twee veldritten. De nieuweling uit balai Lisserbroek finishte zaterdag in Drachten als negende en eindig- et fe gisteren in Lieshout drie plaatsen lager. Mark van der Vossen, ajctjsc Jie net als zijn broer uitkomt voor De Bollenstreek, bemachtigde s uj zaterdag in Veendam de tiende plaats bij de jeugd, plusj 1 Merrie gebruikte doping in Den Haag new vork Het eerste dopinggeval bij de Wereldruiterspelen, af- betei gelopen zomer in Den Haag, is officieel bekend. De Amerikaan se schimmel Gent Twist blijkt tijdens twee veterinaire keuringen positief bevonden. Bij de 15-jarige merrie, bereden door de stan Amerikaanse amazone Leslie Lenehan, troffen artsen het middel 'k h( Sumatriptan aan. De verboden stof is eén medicijn tegen mi graine. De Amerikaanse teamleiding trok het paard tijdens het evenement terug toen het op de hoogte was van de doping. Gem Twist won in 1988 met de Amerikaanse ruiter Greg Best twee zil veren medailles: individueel eri met het team. Yanick Noah terug bij Frans team parus* Yanick Noah keert terug als leider van het Franse Davis- Cuptennisteam. Noah, 34 jaar, neemt de plaats in van George Goven, die hem in 1992 opvolgde. Met het Franse team won Noah in 1991 de Davis Cup door in de finale de Verenigde Sta ten te verslaan. Nulens en Planckaert naar Collstrop brussel De Belgische wielerprofs Guy Nulens en Jo Planckaert hebben evenals Gert-Jan Theunisse voor volgend seizoen onder dakgevonden bij de Belgische formatie Collstrop. Nulens en Planckaert reden afgelopen jaar voor Peter Post, die er niet in slaagde voor 1995 een sponsor te vinden. Nulens, die donderdag zijn 37e verjaardag vierde, begint bij Collstrop aan zijn zestiende profseizoen. f\zc, ^^bal': ,Het laatste boek dat ik heb ge lezen? Dat is eigenlijk een beetje slecht van mij: De ontvoering van Heineken. Nou ja, slecht. Ik bedoel eigenlijk te zeggen dat de meeste voetballers daarmee be ginnen als ze eens een boek le zen. Meestal lees ik toch wat zwaardere kost. FC Groningen-trainer Hans Westerhof in 'Voetbal': „Het buitenland is voor vakan tie. Ik zou daar niet kunnen functioneren, omdat ik vind dat je een vreemde taal honderd procent moet beheersen. Want de taal is het be langrijkstege reedschap van een coach. Eindhoven-aanvoerder Frans Danen in De Volkskrant: „Soms bekijk ik de ranglijst nog eens goed. Of we er nog wel op staan. Spits Donny Huysen over HFC Haarlem in Voetbal Internatio nal: Het is niks en het zal ook wel nooit iets worden. Het stelt hier allemaal maar weinig voor. Er is totaal geen entourage. Vroeger dacht ik: als je bij Haarlem speelt, moet je wel gek zijn. Nu zit ik er zelf. Ik moet er niet aan denken dat ik hier niet meer weg zou komen, dan zou ik er hard over denken om te stoppen met voetballen. Ajax-terrein- knecht Jan Bak ker in "Voetbal': „Feyenoord en FC Utrecht zijn moordenaars voor het gras, Het zijn werkers, die te pas en te onpas op de grond liggen en met hun slidings vaak hele stukken gras meene men". Ajax-hulptrainer Bobby Haarms in TV Magazine: ,Ajax is een gezonde ziekte. Winnen is normaal, gelijk spelen is: we moeten eens met elkaar praten. En verliezen is begrafe- Idem: „Mensen hier in de Watergraaf smeer aten vroeger op zondag niet als Ajax verloren had. De schillenboer had dan een goede dag. Alle aardappels bij het vuil nis. Je keek in de schillenbak, en dan was het van: Ajcpc zeker ver loren hè, gisteren?" PSV'er Marciano Vink in Nieu we Revu: ,Als ik iets moois zie, dat heb ik nog steeds, dan koop ik het. Ik kocht vciak Swatchhorloges, geen gewone, maar speciale. Ik denk dat ik er zo'n zestig heb. Columnist Jan Blokker in de Volkskrant: „Van Aad de Mos herinner ik me dat hij als coach van KVMeche- lenAjax had verslagen en, weg lopend van z'n bank, een ob sceen gebaar maakte naar de be- stuursloge van de Amsterdam mers die hem een jaar tevoren op straat hadden gezet. Mense lijk, maar op het niveau van de patjepeeër. John van 't Schip in HP- /De Tijd: „Ik kan heel goed op me zelf zijn, al leen zijn. Een maandje in een trainings kamp kom ik vrij makkelijk door. De helft van de tijd weet ik eigen lijk niet goed wat ik aan het doen ben, droom ik maar wat. Idem over een kaartje leggen bij Ajax: „Bij Ajax had jetoen drie groe pen. In groep A zaten, geloof ik, Spelbos, Van Basten, Van Dord en - uiteraard - Johan. Ik zat in de derde groep, groep C: de schlemielengroep. Ex-Sparta-speler Jan Reith in de Volkskrant: „Er is heel wat veranderd, want in mijn tijd kwamen er geen buitenlanders in de hoogste jeugdelftallen. De trainers moes ten die zwartjes niet, want die waren volgens hen zo lui als de pest. Sjanie Waardenburg van cafe taria Sparta in hetzelfde arti kel: „Ik kan er echt de ziekte over in hebben als er maar vierduizend man op het kasteel zit, terwijl de jongens de sterren van de hemel spelen. Dat vind ik nog erger dan dat hier de klandizie terug loopt. Tennisster Brenda Schultz in de Volkskrant: Dat psychologische gedoe breekt alles af. Want wat moet je van zo 'n sportpsycholoog als Jim laehr? Naar je snaren staren. Nou, wat is er voor het publiek aan om te kijken naar een speel ster die constant aan de snaren van haar racket zit te plukken? En altijd maar weer focussen op die bal. Sorry hoor, maarzo krijg je geen Nastase terug. De kopgroep tijdens de schaatsmarathon zaterdag in Deventer. Titelverdediger kiest voor langebaanwedstrijd Richard van Kempen ontpopt zich als een ware klassementsrijder. De mara thonschaatser uit Nieuwveen kwam ook bij de twee wedstrijd om de KNSB-cup in Deventer niet in de buurt van de over winning, maar hoeft desondanks in het algemeen klassement alleen ploeggenoot Piet Kleine nog voor zich te duldep. Ge koppeld aan zijn zevende plaats in Am sterdam betekent de zesde stek van afge lopen zaterdag, dat het peloton weer re kening moet houden met 'Poeske'. Piet Kleine won, net als vorige week in Amsterdam. Met een onwaarschijnlijke overmacht reed de oud-olympisch en wereldkampioen zaterdagavond in De venter wederom iedereen in de vernie ling. Eerst moest op ijsbaan De Scheg het peloton en vervolgens ook de kopgroep van vijf man eraan geloven. In de slo- tronden. soleerde Kleine ver voor Yep Kramer en Hans Pieterse, die als tweede en derde over de streep kwamen, naar zijn tweede opeenvolgende zege. Een enkeling heeft zich nu al neerge legd bij de suprematie van de sterke Klerk's-ploeg van Kleine en Van Kem pen. Titelverdediger Frans de Ronde, die zonder sponsor moet overwinteren, ver koos een langebaanwedstrijd boven de marathon van Deventer. Van Kempen, die vorig jaar menige eindsprint met de rappe De Ronde uitvocht, miste zijn concurrent node. Een kampioen on waardig, noemde de Nieuwveense riet dekker het 'vluchtgedrag' van De Ronde. „Hij geeft in mijn ogen blijk van een slechte mentaliteit, waarmee het mara- thonschaatsen niet is gediend." Angenent Tegenstand ondervonden de Klerk's- mannen wél van Henk Angenent. De Al- phenaar, die in Deventer als tiende fi nishte, klom samen met lammert Huite- ma in het algemeen klassement op naar de derde plaats met slechts één punt achterstand op Van Kempen. Toch moest Angenent in Deventer regio-ge noot Jan-Dirk Corts voor zich dulden. De 27-jarige Koudekerker sprintte in het kielzog van Van Kempen, die de snelste was van het peloton, naar de eervolle ne gende plaats. „Wat was het zwaar", zuchtte Corts, „ik heb nog steeds last van dikke benen. Maar mijn week kan niet meer kapot, want het bedrijf Invepro uit Haastrecht sponsort mij de rest van de winter voor enkele duizenden guldens." Minder fortuinlijk waren zijn plaatsge noot Ronald de Graaf, Warmonder René Vergeer en Peter Baars uit Nieuw Ven nep. Zij behoorden tot het grote leger vallers, dat in Deventer voortijdig van het ijs stapte. Rick van der Hoorn uit Ter Aar haalde de finish wél. Hersenschudding Schaatslegende Jeen van den Berg (68) uit Heerenveen kwam tijdens de mara thon voor veteranen ook lelijk ten val. Daarbij liep hij een lichte hersenschud ding en een wond in zijn dijbeen op. De oud-winnaar van de Elfstedentocht werd gehecht in een Deventer ziekenhuis. „Het zag er erger uit dan het was", al dus Van den Berg gisteravond. „Ik voel me al weer goed, neb geen hoofdpijn of De Friese veteraan wilde drie ronden voor de finish naar voren rijden. Daarbij werd Van den Berg onderuit gereden, terwijl hij bovendien werd geraakt door de schaats van een andere veteraan. I let was volgens Van den Berg een ongelukje dat iedereen in het peloton had kunnen overkomen. Hij wijst opmerkingen als zou hij tegen zichzelf in bescherming ge nomen moeten worden af: „Ik ben fit ge noeg. Bovendien kan ik nog met gemak meekomen. Sterker nog, ik doe gewoon voorin mee. I let zou wat anders zijn, wanneer ik alleen maar op hangen en wurgen mee zou rijden. Maar dat is niet Als de regel nu al zou gelden, had Katwijk zaterdagmiddag in de laatste minuut twee punten extra gepakt toen Carlo van Zeist 2-1 scoorde. Maar de regel dat een overwinning drie pun- ten'oplevert is nog niet inge voerd. En dus moest de rege rend landskampioen bij de amateurs het doen met een punt meer dan de gelijke stand 1-1 opleverde. Volgend seizoen telt een over winning in alle Europese landen voor drie punten. De trainer van de club die zaterdag op het nip pertje van Volendam won is en thousiast over de verandering. „Hartstikke leuk, ook voor de spelers. Het stimuleert iedereen om aanvallender te spelen", luidt-de reactie van Kees Guyt. Nu heeft zijn ploeg een duwtje in de rug niet nodig, zegt hij er gauw bij. „Wij spelen toch wel aanvallend." Maar Guyt zou het ook wel prettig vinden als de te genstander wat meer het Kat- wijkse doel zou opzoeken. Neem nou zatefdag. Hij heeft ze wel gehoord, hoor, de mensen die beweerden dat Katwijk maar net is ontsnapt. A narrow esca pe', noemden ze het. Nou, niet volgens Kees Guyt: „Wij hebben gewoon alles geprobeerd, maar Volendam speelde zeer verdedi gend." Als er voor de noordelij ke ploeg ook drie punten te winnen waren geweest, hadden ze misschien meer geprobeerd, denkt Guyt. Hoopt Guyt, eigen lijk. Niet alleen voor zichzelf, trouwens: „Ik heb een paar spe lers van Volendam gesproken en die zeiden dat ze geen ple zierige wedstrijd achter de rug Henk Wisman. foto archief Ruud Bröring scoort voor Noordwijk in een tijd dat aanvallend voetbal veel vanzelfsprekender was dan tegenwoordig. arqiieffoto hol vast hadden. Logisch. Die ploeg gaat voor het kampioenschap, dat is aan het begin van het seizoen gezegd. Ik vind dat je dan ook wat moet proberen. En niet zeg gen: o, nu moeten we tegen Katwijk, nu gaan we maar ver dedigen." Trainer Paul Bahlmann van Al- phense Boys denkt dat hij bij een gelijke stand zijn ploeg wat fanatieker richting het vijande lijke doel zou sturen. „Als je je sterk voelt kun je dan denken: ik gok alles op alles." Misschien dat ploegen nu te snel genoegen nemen met een gelijkspel, zegt Bahlmann. Maar of de verandering inderdaad leidt tot aantrekkelijker voetbal, dat vraagt hij zich toch wel af. „Ik heb ergens gelezen dat de rangschikking bij het WK niet anders zou zijn geweest bij de oude twee-puntenregeling. En je hebt natuurlijk ook de kans dat ploegen gaan zeggen: wij gaan met z'n allen achter de bal spelen en laat de tegenstander maar proberen nog een doel punt te maken. Als wij een goe de uitval hebben, hebben niet zij maar wij die drie punten." Gerard Désar, de andere trainer uit de regio die met zijn ploeg in de hoofdldasse A uitkomt, noemt de drie-puntenregeling een goed idee. Maar het I^idse publiek moet niet denken dat het een ander UVS krijgt te zien. Désar zou zijn elftal niet anders laten spelen als een overwin ning voor drie punten zou tel len. „Je laat de ploeg spelen naar de mogelijkheden die er zijn." En bovendien: „Wij pro beren elke wedstrijd te win nen." Katwijk heeft nu vier wedstrij den gewonnen, Quick Boys nog maar twee. Het gat tussen de twee Katwijkse ploegen zou bij een drie-puntenregeling nog groter zijn dan nu het geval is. Toch zou trainer Henk Wisman van Quick Boys dat niet erg vin den. „Het zou jammer zijn, maar dan hebben ze het ver diend. En wij zouden ook weer gemakkelijker op ze kunnen in lopen, dus wat dat betreft maakt het niet uit." Met andere woorden: Wisman vindt het prima dat de verande ring volgend seizoen wordt in gevoerd. „In Engeland geldt de regel al jaren en daar hebben ze er goede ervaringen mee." „I let is alvast wat", is de reactie uit Noordwijk. Wat trainer Ruud Bröring van de plaatselijke za- terdageersteklasser betreft kun nen de voetbalgeleerden niet genoeg maatregelen nemen om het aanvallende voetbal te pro moten. Bröring ergert zich nu al groen en geel aan de clubs waarvoor alleen het resultaat telt. Hij denkt graag maar wel met weemoed terug aan vroe ger, toen hij zelf nog voetbalde. Van 4-4-2 wilde niemand we ten, wel van 4-2-4. En zo zou het weer moeten zijn. Spelregeldeskundige Bröring heeft een ingenieuze oplossing: bij een verschil van twee doel punten of meer moeten er bo- nuspunten te verdienen zijn. „Als je dan met 1 -0 voor staat, doe je er nog een schepje bo venop." En dan moeten ze de ingooi ook maar meteen vervangen doof de intrap, bij drie corners de bal op de penaltystip leggen en de speeltijd tellen, net zoals bij basketbal. Bröring roept het al jaren, maar het lijkt wel of hij dat in de woestijn doet. „Moet ik dan een briefje schrijven aan de koningin of zo?" I lij heeft zich er al bij neergelegd dat het lang kan duren voordat ieder een dezelfde ideeën heeft als hij. „Misschien als ik 93 ben en gezond blijf, en in de spelregel- commissie kom. Ik hoop het maar." 'Fast' Eddy ook naar Amerika NIEUWEGEIN ANP 'Fast' Eddy Smulders gaat zijn boksgeluk in de Verenigde Sta ten beproeven. De 31-jarige Hlndhovenaar vertrekt donder dag naar het Beloofde Land om contacten te leggen met promo tors en trainers. Van zijn huidi ge manager Henk Ruhling ver wacht hij geen actie meer. Na Kegilio Tuur, Raymond loval en Don Diego Boeder is Smulders de vierde Nederlandse profbok ser die zijn heil overzee zoekt. „Ik probeer in Amerika iets voor mezelf gedaan te krijgen", stelt de voormalige Europese kampioen in het halfzwaarge wicht. „Ik moet iets onderne men, anders ben ik dadelijk versleten zonder dat ik er zelf weet van heb. In Nederland of Europa ben ik vrijwel uitgeke- ken. Ik kom nauwelijks aan de bak." Smulders reist eerst naar Las Vegas, waar hij volgend week einde getuige is van het gevecht om de wereldtitel tussen de zwaargewichten Mooier en Fo reman. Daarna brengt hij een bezoek aan New York, de thuis haven van zijn drie land en vakgenoten, Via het manage ment van Tuur hoopt Smulders aan een contract te komen. „Ik weet dat er in New York interesse is in een blanke hall- zwaargewicht", aldus de voor matige kickbokser. „Laat ze maar met een aanbieding ko men. Ik ben voor niemand bang. Eén partij om de vijf, /es weken zou ideaal zijn. Ik ben echter niet van plan om me te vestigen in New York. Ik zie me zelf niet meer moederziel alleen op een kamertje zitten, zoals Boeder en loval. Daarvoor voel ik me toch iets te oud." Contractueel is Smulders nog bijna drie jaar verbonden aan de /.andvoortse manager Henk Ruhling. De succesvolle prof bokser, die in 26 partijen slechts één keer verloor, voelt zich ech ter vrij om in Amerika een nieu we overeenkomst te tekenen. Hij heeft weinig vertrouwen meer in de zakelijke ambities van de 74-jarige boksveteraan, die vrijwel geen gevechten of gala's meer organiseert. Kees Guyt: 'Hartstikke leuk'. foto archief Opvallend aanwezig Naam: loris Reijniersc Leeftijd: 19 jaar Club: Alecto Beroep: Eerstejaars student rechten Hockey-keeper Joris Reljnierse van Alec to passeer je niet zomaar. De Leiderdorpse goalie hield legen IIIC maarliefst drie stfafballen, waardoor Alecto met 2-0 won en koploper blijft in de eerste klasse B. Een huza renstukje derhalve van Reijnier- Waren het échte reddingen of blunders van de tegenstander? „Met strajballen is liet eigenlijk heel simpel. Een goede strafpush zit altijd, die is onhoudbaar. Je kunt als keeper alleen proberen de slechtere er reflexmalig uit te houden. Dat laatste was dus hel geval. Kende Je z'n favoriete hoek? „Ja, een van de spelers bij ons uit het team (I.ucas Davids, red.) is kortgeleden eens gaan kijken bij HIC. Die zei mij dat de bal vanuit de keeper bekeken rechts halfltoog zou gaan. Dat was de eerste keer inderdaad het geval. Maar van tevoren heb ik geen hoek gekozen, ik heb gewacht totdat de bal vertrok. Hoe bereid je je doorgaans voor? „Ileel rustig. Ik loop even naar de stip, kijk de speler aan en zet dan de doelpalen op zijn plaats. Vervolgens blijf ik vol-geconcen treerd wachten totdat de bal ver trekt en kies dan pas mijn hoek. „Toevallig had ik de dag e keeperstraining van Boudewijn van Duiken. Ik heb toen op zo'n stuk of twintig strajballen geoe fend. Dat was toch een voordeel want daardoor ging het in deze wedstrijd eigenlijk vanzelf.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19