ZATERDAGS BIJVOEGSEL Leidse 'achtbaan' begint vorm te krijgen - ZATERDAG 29 OKTOBER 1994 Met het Leiden Centraal Project - de verbouwing van het NS-statiori, de bouw van een nieuw busstation, torenhoge kantoren en de aanleg van tivee tunnels onder het Stationsplein - slaat de gemeente Leiden zes, misschien wel zeven vliegen in één klap. En de Sleutelstad heeft er een nieuwe 'kermisattractie' bij: de constructie van witte stalen bogen boven en voor het station, die in de volksmond al 'de achtbaan' heet. Het Leidse station in aanbouw, vanuit de lucht gefotografeerd. Een 'achtbaan' in wit staal. FOTO FRANS ROMBOUT De herinrichting van het stationsgebied station. Een netwerk van staal. FOTO HIELCO KUIPERS De sky-line van het Leidse sta tionsgebied is drastisch veran derd en dat proces gaat de ko mende jaren onverminderd voort. Na de op vallende witte stalen boogconstructie boven en voor het verbouwde station - de poort waardoor dagelijks bijna 50.000 mensen de stad in en uit gaan - volgen straks kantoorge bouwen op poten naast het station en ver derop wolkenkrabbers van 70 en 90 meter hoog. De 30.000 auto's die nu nog dagelijks over het Stationsplein razen, verdwijnen straks in een tunnel onder de grond. Bussen, voetgangers en Fietsers krijgen vrij baan. ,,Het hele gebied krijgt een geweldige op pepper", zegt R. van Nood, de ambtenaar die alle verschillende werkzaamheden rond het station in goede banen moet leiden. ,,In feite slaan wij een heleboel vliegen in één klap. De auto's gaan onder de grond en missen zo een aantal stoplichten; er is minder verkeersla waai voor de omwonenden; het gebied wordt veiliger voor Fietsers en voetgangers; de 120 bussen die hier per uur passeren hebben geen last meer van al die auto's; er komen kantoren die geld opleveren en voor werkge legenheid zorgen. En ten slotte verwachten we dat meer mensen de weg zullen weten te vinden van het station naar de binnenstad. De entree van de stad wordt aantrekkelijker. Daardoor gebeurt er misschien ook iets posi tiefs op de patatboulevard, die de Stéenstraat - de weg van het station naar de binnenstad - nu nog is. Want meer wandelaars van het station naar het centrum zal ook betekenen dat er meer leuke winkeltjes komen in de Steenstraat." Geliefd object De NS investeren ruim 30 miljoen gulden in het opknappen van station Leiden, qua reizi gersaantal op de vijfde plaats in Nederland. Gemeente en rijk steken nog eens 140 mil joen in het opknappen van de omgeving. Al leen al de 250 meter lange tunnel van de Plesmanrotonde naar de Schipholweg kost HO miljoen gulden. Van alle kosten neemt het rijk 80 miljoen gulden voor zijn rekening. En dat is de reden, weet Van Nood, dat het Leiden Centraal Project een geliefd object is voor excursies van gemeentelijke delegaties uit het hele land. Meer nog dan over het al goeddeels ver bouwde station en de plannen voor een au totunnel, een tunnel voor fietsers, voetgan gers en bussen en een nieuw busstation, ver bazen zij zich over de hoogte van de rijkssub sidie. „Hun monden vallen open als ze dat horen. En ze willen allemaal weten hoe we dat voor elkaar hebben gekregen." Het was het besluit van de NS, in 1987, om station Leiden drastisch te verbouwen, dat de andere ontwikkelingen in het gebied op gang bracht. Al jaren werd er door de gemeente nagedacht over mogelijkheden om het door gaand verkeer van het Stationsplein te halen. Fly-overs, tunnels, alternatieve routes: tal van mogelijkheden waren de revue gepasseerd. Maar kiezen deed de gemeente niet. Beton onder water Na het besluit van de NS moest dat wel. De Spoorwegen wilden het station alleen ver bouwen, als loeiden ervoor zou zorgen dal treinreizigers zonder gevaar het Stationsplein konden oversteken, l iet was de stoot die de gemeente nodig had. Onder druk van de NS kon loeiden wél een keuze maken. Alternatie ve routes waren niet voorhanden, 'fly-overs' zouden het gebied alleen maar lelijker ma ken, en dus werd het een tunnel. De bouw daarvan is inmiddels in volle gang. Begin vol gende maand wordt het eerste beton onder water gestort. Wethouder T. van Rij (PvdA/r- uimtelijke ordening) laat zich in een duiker klok in de waterplas zakken om dat proces te bekijken. „Beton storten onder water, dat vind ik zoiets wonderlijks, dat fascineert mij", zegt hij. De investering van de Spoorwegen was ook een goed argument om het ministerie van verkeer en waterstaat te verleiden tot het ge ven van de miljoenensubsidie voor de tunnel. Want de auto's móésten wel weg nu de over kapping van het nieuwe station zo'n zeven meter over de bestaande rijbaan werd heen- gebouwd. „Maar er waren meer argumen ten", aldu$ Van Nood. ,Het Stationsplein was al jaren een black-spou er gebeurden veel on gelukken. En de verbouwing van het station en het busstation zou een bijdrage kunnen leveren aan het terugdringen van de automo biliteit. Maar het heeft jaren van lobbyen ge kost voordat het ministerie met geld over de brug kwam. De wethouders Van Rij en Walenkamp (CDA/verkeer) zijn er bijna hun hele vorige zittingsperiode van vier jaar mee bezig geweest." Zorgen Protesten tegen het miljoenenproject zijn er nauwelijks geweest. De stichting I^eids sta tionsgebied, die de belangen van de onder- nemerns in het gebied behartigt, heeft een tijdlang vergeefs geprobeerd de gemeente te dwingen uit de tunnel een afslag naar de bin nenstad te maken. Maar na een aantal verlo ren rechtzaken gooide de stichting onlangs de handdoek. Wel klagen Leidenaars steen en been over de chaotische verkeerssituatie, die door de werkzaamheden op het Sla plein is ontstaan. Maar er zijn op dii nog nooit zo weinig ongelukken gebeu sinds het begin van de bouwwerkzaa „Die chac mensen heel goed oplet» van de politie. Het enige dat coördina gen baart, Is d ving van het moeten tal va samen goed v( orgt er kennelijk sdr i Nood afvalconta graag achter Wat te doen kantoor van i' kantorenmarkt. In de omge /ernieuwde I.oidso NS station n bedrijfsgebouwen verrijzen: mr zo'n 40.000 vierkante meter lak. En de kantorenmarkt is op dit moment niet bepaald dynamisch. „Maar die kantoren zijn wel essentieel voor het plan", attendeert Van Nood. „De hele herin richting van het stationsgebied kost 140 mil joen gulden. De 60 miljoen gulden die over blijft na aftrekt van de rijkssubsidie, moeten we op termijn terugverdienen uit de grond opbrengsten." Bovendien: de NS knappen wel het sta tionsgebouw op, maar niet de verhoogde sporen die van het Plesmanviaduct naar het Stationsplein lopen. Nu liggen die nog ver scholen achter platen die eruit zien als be iers. „En die willen wij gebouwen verstoppen, n lelijk gebouwtje als dat an Westnederland? Je moet er toch niet aan denken dat dat naast het vernieuw de station gehandhaafd blijft? Ook stede- bouwkundig zijn die kantoorgebouwen es sentieel." Gemakkelijk is het niet, bouwen in het Leidse stationsgebied. De meeste kantoren moeten op hoge poten komen te staan, om dat de gemeente de 'vloer' van het Stations plein zoveel mogelijk vrij wil houden. De eer ste verdieping van het kantoorgebouw boven perron l bijvoorbeeld, wordt op twaalf meter hoogte gelegd. „Dat maakt die gehouwen na tuurlijk niet goedkoper." Optimisme Over de kantoorontwikkeling moeten Van Nood en de gemeente zich maar niet te veel zorgen maken, vindt secretaris Berkhout van de leidse Kamer van Koophandel. „Er zijn signalen, dat de kantorenmarkt toch weer voorzichtig aantrekt. En die kantoren worden op zijn vroegst rond de eeuwwisseling opge leverd. Dan staat de Leidse marktsituatie in een heel ander perspectief. Dan komt de ho ge snelheidslijn eraan, is rijksweg 11 aange legd en rijksweg 4 verbreed. loeiden is dan een goed bereikbare stad in de Randstad. Dicht bij Schiphol, maar zonder die exorbi tant hoge prijzen voor kantoorgebouwen. Die kantoren bij het station vormen een welkome aanvulling op het bestand."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 31