Minder rumoer in de keuken Leven en wonen geveltuin Van Bommel: een heer herkent men aan zijn schoenen Compleet badkamermeubel Serie luxueuze spiegelkasten Gasopenhaard Verchroomde accessoires voor badkamer Verlichting uit melkflessen ZATERDAG 29 OKTOBER 1994 TUIN Greet Buchner Robi (In de grote steden zijn het blikvangers in 3 saaie straten. Hun aantal neemt snel toe tot 3 'vreugde van de minnaars van groen. Ik be- idoel de geveltuin, de tuin die tegen de I op muur aanleunt en genoegen moet nemen dec.met een stukje grond ter grootte van enkele 483'trottoirtegels. .Wie zich ook aan een geveltuin wil wagen, de (die moet op de allereerste plaats contact opnemen met de gemeente. De bepalingen nsdJvariëren per gemeente, soms zelfs per wijk. 17.oBegin er dus nimmer aan zonder vooraf 07|toestemming gevraagd te hebben. Infor- .meer ook meteen, wat er moet gebeuren entrjmet de trottoirtegels die zullen moeten wij ^oc'ken en informeer bovendien of er geen Ici- 222idin8cn l'ggen. s. Als dat gebeurd is en als er toestemming verkregen is, dan gaan de tegels die vervan gen moeten worden door groen eruit. Wat eronder zit is meestal een tegenvaller: veel wit zand, een beetje troep en geen greintje vruchtbare aarde. Geen nood. I We halen het zand eruit, evenals alle onge il rechtigheden, en vullen de ruimte op met goede aarde. Soms is het verstandig om nog een klein opstaand randje te maken met Y een paar bakstenen of kleine plankjes. Dit om voetgangers, voor wie het trottoir eigen- lijk bestemd is. niet op onze aanplant te la ten trappen. De meeste geveltuinen die ik in de loop van de jaren heb bewonderd, vallen vooral op omdat er plotsklaps een fraaie klimplant ei" langs de gevel omhoog kruipt. Bij de keuze van deze plant is enig inzicht in de stand □ar van de zon en samenspraak met de buren van het allergrootste belang, j Een roos zal het wonderwel doen op een zuidmuur, een klimhortensia doet het ook op een muur met weinig of geen zon. Cle matis en kamperfoeliesoorten houden van halfschaduw en schaduw op de voet. De bruidssluier kan een gevel prachtig opsie ren zoals ik in Amsterdam een paar keer heb gezien. Maar dan wel in overleg met de bovenburen. Er zijn er die verrukt meege nieten van de ranken rond raam en op het balkon, er zijn er die meteen de politie waarschuwen zodra het eprste sprietje groen in de buurt van eigen ramen komt. Een goede, doordachte keuze en overleg 3n met gemeente en buren is dus van het aller^ grootste belang voor ieder die zich aan een geveltuin wil wagen. Staat de klimplant eenmaal op de daarvoor bestemde plaats, dan rest er meestal nog een smal strookje grond tussen huis en trottoir. Dat is be stemd voor groen en bloem. Maar wees voorzichtig. Je kunt de planten zelf kiezen. De voorbijgangers niet! Daar zitten dan individuen bij met losse handjes. Vooral als de beplanting exclusief en zeer opvallend is, wordt de verleiding voor hen die geen weet hebben van het zevende ge bod moeilijk. Houd het dus op simpele planten die overal te zien en te verkrijgen zijn: vergeetmijnietjes, violen, 's zomers goudsbloemen, dubbele madelieven enzo voorts. Dan is er minder kans op verlies door straatroof. LEZERSVRAAG De familie Orenpst uit Zwaanshoek wil een aantal struiken uit de tuin meene men naar een balcon. Daarvoor zijn met vooruitziende blik de planten al rondgesto- ken. Kies voor de struiken royale contai ners, die vorstbestendig zijn. Zorg dat er af voergaten onderin zitten en vul dan eerst op met een laag gebakken kleikorrels, pot scherven of iets van dien aard, dan pas goe de aarde enzovoorts. Zet de containers op bakstenen, zodat er ruimte is tussen onder grond en afvoergaten. En vergeet vooral niet om ook de struik flink te snoeien. De plant heeft altijd te lijden van dit soort in grepen. H. Hogervorst uit Bennebroek vraagt hoe de cyclaam verzorgd moet worden. Een simpele vraag lijkt het zo, maar het ant woord is iets moeilijker dan de vraag. De cyclaam is een bosplant en wordt nu ver kocht voor centraal verwarmde kamers. Als het een beetje tegenzit, komt hij voor een zonnig raam met dubbel glas te staan en dan 'doet-ie-'t-niet'. Dank je de koekoek. Daar hoort hij niet thuis. Wel op een koele plek, in vochtige lucht. Verder houdt de cy claam niet van natte voeten en helemaal niet van water in het hart. Dan gaat hij on herroepelijk rotten. Dus lauw water op een schoteltje en als dat opgezogen is weer in de ompot. Verwelkte bladeren en uitge bloeide bloemen nooit afsnijden, maar uit trekken. Zo behandeld zal de plant heel lang bloeien. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vin den. De vraag kunt u opsturen naar Dami- ate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WO NEN. Apparaten moeten niet alleen milieuvriendelijk, maar ook geruisarm Zo'n dertig jaar geleden was het machinepark in de huishouding nog vrij beperkt. Een stofzuiger, een was machine, een fornuis, nog lang niet overal een koelkast. En de afzuigkap was in de jaren zestig evenmin een al gemeen verschijnsel. THEA WAMELINK CPD Vooral in de keuken is het aan tal apparaten in de laatste de cennia sterk toegenomen. Ie dereen heeft een koelkast, dikwijls in combinatie met een vrieskast. We hebben een af zuigkap met diverse snelheden, een fornuis en/of een magne tron, een afwasmachine, een multifunctionele keukenmachi ne en een koffiezetter. Sommige van die apparaten functioneren hoorbaar, zij het dat de ene mens zoiets eerder als hinderlijk ervaart dan de andere. Zodra we geluid lawaai' noemen vin den we dat hinderlijk. Wanneer er een open verbin ding is tussen keuken en woon kamer, of wanneer er in de keu ken wordt gegeten, zal men het geruisarm werken van appara tuur een belangrijk punt vin den. Fabrikanten leggen zich steeds meer toe op het ontwik kelen van milieuvriendelijke ap paraten, die zo weinig mogelijk energie (water, stroom, gas) ge bruiken en die bovendien zo min mogelijk geluid produce- Want geluid is een van de meest storende vormen van milieuvervuiling. Het terugdrin gen van het aantal decibels of dB(A) heeft in de praktijk echter vaak minder effect dan het tref fen van bepaalde maatregelen bij de installatie. Geluid meten Geluid is een uiterst complex begrip. Het geluidsniveau wordt in zijn absolute waarde geme ten in decibels (dB). Maar af hankelijk van onder meer de ruimte waarin het geluid wordt voortgebracht, neemt ons ge hoor dit sterker of zwakker Daarom wordt ook deze fac tor bij metingen meegenomen en men spreekt dan van ge- luidsdrukniveau. Dit wordt aan gegeven in dB(A), waarbij A staat voor 'aanpassing aan het gehoor'. Het menselijk oor regi streert geluiden bovendien vol gens logaritmische intervallen, dat wil zeggen dat een geluids toename van 10 dB(A) wordt er varen als tweemaal zo hard. Een stofzuiger op één meter afstand (70 dB(A)) maakt voor ons ge hoor tweemaal zoveel lawaai als een normaal gesprek (60 dB(A)). Een verschil van 3 dB(A) bij voorbeeld kunnen we nauwe lijks waarnemen. Pas bij 5 dB(A) horen we duidelijk verschil. Een fabrikant van keukenappara- tuur mag zich dus pas op de borst kloppen als hij erin slaagt het geluidsniveau van bepaalde apparaten met 5 of meer dB(A) te verlagen. Ook is er verschil tussen luchtgeluid (praten, zingen)'en contactgeluid (waarbij vloeren, muren en buizen in trilling wor den gebracht). Lopende boven buren, sanitaire installaties, kof fiemolens en op een muur ge monteerde telefoons, maar ook was- en afwasmachines zijn vaak veroorzakers van contact geluiden. Inbouvvapparatuur Over het algemeen kunnen we zeggen dat inbouwapparatuur in de keuken minder geluid produceert dan vrijstaande ap paraten. Dit komt onder meer door de isolerende werking van de ombouwkasten. Hoewel dat voor afzuigkappen niet altijd opgaat. Om bij dit apparaat het geluidsniveau te minimaliseren kan men kiezen voor een kap met gescheiden motorhuis of voor een apparaat met twee motoren die elk met half ver mogen werken. In een keuken met gladde, harde oppervlakken, met pla vuizen op de vloer en alumini um lamellen voor de ramen Eten in een keuken die geen la- produceert. foto cpd wordt elk geluid versterkt, zowel het praten als het zoemen van de koelkast. Gordijnen, zachte vloerbedekking, wandbekleding van vinyl of kurk. een verlaagd plafond en dergelijke maken de keuken stiller. In een keuken met harde ma terialen is het verstandig staan de apparatuur op rubber steu nen te plaatsen en vrij van de wand te houden. Moet een ap paraat tegen de muur worden geplaatst, of daarop vast wor den bevestigd, dan kan een ge- luidabsorberende tussenlaag (bijvoorbeeld rubber of vilt) goede diensten bewijzen. Situeer apparaten bij voor keur tegen een buiten- of tus senmuur. Bij plaatsing tegen een woningscheidende wand kunt u de buren overlast bezor gen. Vooral als u een (af)wasmachine 's nachts laat draaien. Aandacht voor een juiste en trillingvrije installatie kan veel ergernis voorkomen. Vraag daarom een deskundige instal lateur advies. Die weet precies wat er moet gebeuren om gelui den van huishoudelijke appara ten tot een minimum te beper ken. Inbouwapparatuur MOERGESTEL HANS VERBRAEKEN Hij ziet het geregeld: een mijnheer in een chic pak. die uit een dure au to stapt, maar goedkope schoenen draagt. Volgens Frans van Bommel (52), directeur van de schoenfabriek Wed. J.P. van Bommel in Moerge stel, is zo'n beeld heel geschikt voor een reclamespot. „Deze mijnheer zou zich eigenlijk moeten scha men", zou de begeleidende tekst moeten luiden. Nederlanders beho ren zich volgens Van Bommel beter te kleden en schoeien. Aan zijn schoenen herken je 'de echte heer'. Van Bommel-schoenen zijn niet echt goedkoop gemiddeld kost een paar 340 gulden maar ze zijn kwalitatief hoogstaand, zegt 'mijn heer Frans' zoals Van Bommel in zijn bedrijf wordt genoemd. Op kwaliteit wil hij geen enkele conces sie doen. Zo'n 180.000 schoenendo zen verlaten per jaar de fabriek. Honderdvijfenzeventig werknemers verrichten de machinale, maar met veel handwerk gepaard gaande pro- duktie. Het produktieproces is op gedeeld in 260 handelingen. De omzet is jaarlijks zo'n 30 miljoen gulden en de winst is 'aardig'. De kwaliteit van Europa's oudste schoenfabriek (uit 1734) uit zich volgens Frans van Bommel behalve in het gebruikte leer ook in het voortdurend inspringen op smaak verschillen. „Als het met je model len verkeerd gaat. kun je het wel schuddenaldus Van Bommel. De twee ontwerpers bij Van Bommel houden dan ook rekening met aller lei smaakverschillen. Ze ontwerpen via de computer per half jaar zo'n honderd modellen, waarvan er na verscheidene selectierondes slechts enkele de eindstreep halen. ,,In Groningen houden ze niet van damesschoenen met felle kleu ren. Het moet niet al te wild zijn", zegt Van Bommel. „Het zuiden van Nederland is gedurfder en houdt van meer tierelantijntjes. In België, waarheen jaarlijks zo'n 20.000 paar schoenen gaan, geven ze de voor keur aan een elegantere schoen. In Nederland is zwaar en sportief meer gewild. Van Bommel vierde onlangs zijn 260-jarig bestaan. Zijn fabriek over leefde zowel een brand in 1951 als een ingrijpende saneringsronde in de afgelopen decennia. Momenteel zijn er nog 24 schoenfabrieken in Nederland, slechts eenzevende van het aantal in het midden van de ja ren zestig. Van Bommel is de groot ste. Van Bommel blijft op zijn qui vive voor de concurrentie. Nu komt die vooral uit Amerika (bijvoorbeeld Rockport, onderdeel van Reebock, sinds twee jaar op de Nederlandse markt), maar dat kan zo verande ren. Ook zijn er binnenlandse con currenten die kwaliteitsschoenen maken, zoals Van Lier in Loon op Zand, Greve in Waalwijk en Avang, ook in Moergestel. Van Oost-Euro pa of derde-wereldlanden valt* vol gens Van Bommel in zijn-marktseg ment niet veel te vrezen. „Denk aan de dag van morgen, door mooi werk minder zorgen", luidt één van de geheugensteuntjes op de werkvloer die het personeel kwaliteitsbewust moeten houden. Maar meer aanmoediging is niet nodig. „Het kwaliteitsbesef zit er bij ingebakken, zoals bij de meeste Nederlandse bedrijven", al dus Van Bommel. Daarom over weegt hij ook geen overplaatsing van produktie naar lage-lonerrlan- den. „Ons bedrijf heeft toekomst als produktiebedrijf in Nederland. Dat is een commerciële overweging." Van Bommel heeft slechts enkele produktie-onderdelen uitbesteed aan bedrijven in andere landen. Zo laat hij in Marokko wat stikwerk verrichten. Uit kostenoverweging, geeft hij toe. „Moeilijkere, kleinere series wor den hier gestikt", zegt hij. In Por tugal laat Van Bommel moccassins maken en in Italië één type dames schoen, „een elegantere soort. De Italianen zijn geraffineerder in de uitvoering." Van Bommel rent weg om de schoen te laten zien. „Kijk/ een soepeler zooltje, fijner overleer. Het is een kunststukje. De Italianen zijn gigantische artiesten. Een com binatie tussen Nederlandse smaak en Italiaans raffinement", jubelt hij lyrisch. Van Bommel wil internationaler worden. Momenteel verkoopt hij tien procent van zijn produktie in het buitenland, in België en Duits land. In de komende vijf jaar wordt dat een kwart, zo verwacht hij, „liefst nog meer." Het begon in de badkamer destijds met een spiegelkast en een kast onder de wastafel (om leidingen mooi weg te werken en bergruimte te scheppen). Daarna kregen we. net als bij de inbouwkeuken, een van wand tof wand van kasten voorziene badkamer, althans voor wie daarvoor ruimte had. In de keuken deden daarna open kasten en schappen hun intrede, in de badkamer eveneens. De badkamer- kasten zijn van lieverlee gecomprimeerd tot een van al le (berg)gemakken voorzien wandmeubel met de was- tafel(s) als middelpunt. I loewel de verschillende kasten in principe ook los te koop zijn en er dus altijd uitge breide toepassingsmogelijkheden blijven. Een mooi badkamermeubel is de nieuwe Milano van Sphinx, die vooral opvalt door de zwierige lijn van de handgrepen die met elkaar een cirkelboog vormen. Een passend pendant vormen de kleurbogen boven de ver lichte spiegelpartij. De inbouwbakken zijn in elf kleuren verkrijgbaar, evenals ander sanitair en accessoires. De handgrepen bieden keuze uit zeven kleuren en de naar wens aan te schaffen kleurbogen zijn er in twaalf tinten. Sphinx levert behalve sanitair en kasten ook diverse series accessoires die met de Milano kunnen worden gecombineerd. Men kan daardoor de badkamer de stijl van de persoonlijke voorkeur meegeven: traditioneel, romantisch, klassiek of eigentijds. I let meest opvallende van de serie luxueuze tweedeurs spiegelkasten TOP 90 van Sch neider is, dat de deuren 120 graden ver open kunnen en aan de binnenkant even eens van een spiegel zijn voorzien. I let inte rieur is uitgerust met verstelbare glazen ta bleaus. Ook kan de kast naar wens worden geleverd met een of meer uitzwenkbare la den met vakverdeling. Verder behoren een of twee in het frontpa neel geïntegreerde stopcontacten tot de mogelijkheden. De energiebesparende lam pen zijn afgewerkt met opaalglas en geven bij het scheren en opmaken góed licht op het gezicht. Ook is er een vergrootspiegel aanwezig. De niet-spiegelendekastdelen zijn verkrijgbaar in een groot aantal sanitairkleuren en no- vendien in geëloxeerd aluminium en zwart. De afmetingen zijn 90 x 72 x 17 cm. Ver krijgbaar bij de vakhandcl. I let zijn prnchti ge spiegelkasten en dat komt dan ook wel tot uiting in de prijs: de voordeligste uitvoe ring kost toch altijd nog zo'n 2.600 gulden. In voor- en najaar steken we graag de open haard aan. Als we tenminste niet opzien te gen het gedoe van houtjes hakken en de haard voortdurend met nieuwe blokken voeren. Vooral ouderen vinden dit vaak te veel rompslomp. De gasopenhaard maakt dan ook steeds meer opgang. DRU brengt een nieuw type. de Sonnet, voorzien van glasruiten die vol ledig zicht op het speelse vuur garanderen. Overal waar een rookkanaal en een gasaan sluiting is kan deze haard worden geplaatst Dus niet alleen in woonhuizen, maar ook in vakantiebungalows en stacaravans. De Sonnet is leverbaar in drie uitvoeringen: glanzend zwart, mat antraciet en wit. Er zijn diverse accessoires leverbaar, zoals een schouwrand, sierlijsten, ornainanten en glasranden. De prijs van de sfeervolle bij verwanner ligt rond de 1.650 gulden. Ver koop via DRIJ-dealers. i De fabrikant dié bekend is geworden door zijn vele plastic artikelen, Tiger Plastics, brengt voor de badkamer een serie acces soires in verchroomd metaal met vele mo gelijkheden. De verschillende onderdelen van dit programma 'Symphony' kunnen zo wel tegen een wand als vrijstaand worden gemonteerd, zodat je er uiterst flexibele op lossingen mee kunt creëren. De serie omvat de complete reeks accessoi res die je rondom bad, wastafel, douche en toilet nodig hebt. Zo kunnen naast het toilet aan een standaard een toiletrolhouder en borstelgarnituur worden bevestigd. Bij de wastafel een standaard met planchet, glas houder, zeepbakje en handdoekenrek De hoogte van de standaard is naar wens instelbaar. Alle accessoires kunnen ook Ie gen de wand worden aangebracht. Ze zijn tijdloos van design en volstrekt functioneel. De verchroomd metalen onderdelen zijn ook verkrijgbaar met goudkleurige acccn Een heel bijzonder verlichtingsornament (het was onlangs te zien op de Woonbeurs in de RAI, in de stand van Art of Living) is vervaardigd uit twaalf gezandstraalde melk flessen, opgehangen aan lange draden in een metalen plafondbak. Het ontwerp is van de jonge designer Tejo Remy. De be doeling is dat dat de melkflessen vlak boven de grond komen te hangen, maar je kunt daarop natuurlijk naar eigen inzicht vari ëren. In elke fles zit een lampje van 15 Watt. Waartoe de verpakking van de 'witte motor' al niet kan leiden!

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27