Sport Kees Rijvers komt PSV 'even' helpen Bluffer De Mos valt weer van zijn voetstuk Bayern en Barcelona hopen op Dennis Bergkamp Verstappen op zijspoor KNSB op de bres voor Straathof en Hersman MERDAG 29 OKTOBER 1994 Leider Als bij UVS niet snel Z een leider opstaat, krijgt de ploeg het dit sei zoen heel moeilijk in de hoofdklasse Muurtje >2 De specialist ligt al J lang niet meer wak ker van een muurtje. Maar de doelverdedigers willen 'm niet kwijt Tafeltennissers zeker van play-offs veldhoven De Nederlandse tafeltennissers hebben zich ge plaatst voor de play-offs. Daarin is promotie naar de Superliga te verdienen. De ploeg van bondscoach Engel won in Veldhoven met 4-2 van Griekenland. Met twee overwiningen, eerder won Nederland met 4-2 in Kroatië, is de plaats in de play-offs zeker. Het laatste groepsduel tegen de eveneens ongeslagen Hongaren is niet meer van belang. De plek in de Superliga met Europa's beste poegen, werd vorig seizoen ingeleverd. Arnold Vanderlijde geridderd sittard Arnold Vanderlijde is bij zijn officiële afscheid als bok ser benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Staatsse cretaris Erica Terpstra van sport reikte de 31-jarige Limburger de versierselen uit tijdens een afscheidsfeest in de Sittardse Stads schouwburg. Vanderlijde startte zijn bokscarrière in 1978. De Limburger Kwam bij de Olympische Spelen van Barcelona voor de laatste maal in de ring. Hij veroverde daar voor de derde keer Olympisch brons. Becker wint van rivaal Stich Stockholm Met een zege op rivaal Michael Stich heeft Boris Becker zich gisteren in de halve finales van het tennistoernooi in Stockholm gespeeld. Hij zorgde tevens voor ongewisheid bij Stich, die door de nederlaag nog lang niet zeker is van deelname aan de lucratieve ATP-finale in Frankfurt. Becker had behoorlijk veel plezier na de 7-6 6-3 zege op zijn landgenoot. De beste ten nissers van Duitsland ruziën de laatste jaren herhaaldelijk met elkaar. Cuba en Brazilië simpel in halve finales sao paulo Olympisch kampioen Cuba en gastland Brazilië heb ben zich eenvoudig geplaatst voor de halve eindstrijd van het WK-volleybal voor vrouwen. Cuba won in Sao Paulo met 3-0 van Duitsland, Brazilië versloeg Japan met dezelfde cijfers. SABV staakt werkzaamheden gouda De Stichting Arbeidszaken Betaald Voetbal (SABV) heeft besloten haar adviesfuntie bij de tewerkstelling van voetballers afkomstig van buiten de Europese Unie tijdelijk op te schorten. De SABV geeft advies aan het Centraal Bestuur voor de Arbeids voorziening, dat op zijn beurt een beslissing neemt over een werkvergunning voor de speler. De federatie Betaald Voetbal Or ganisaties (FBO) besloot vorige week op haar ledenvergadering dat de SABV niet langer aan arbeidsbemiddeling tussen een spe ler van buiten de EU en een club mag doen. eindhoven gpd Aad de Mos heeft het zelf eens krachtig onder woorden ge bracht: „Een coach wordt inge huurd om te worden ontsla gen." Hij had dat eens in een Amerikaans tijdschrift gelezen: 'The coach is hired to be fired'. Mooie spreuk. Harde realiteit. Nu voor De Mos zelf dus. De man die ooit zei dat ze hem alles af kunnen nemen be halve zijn intelligentie, neihen ze nu opnieuw zijn baan af. Zijn werk bij PSV ('Ik heb zeker drie jaar nodig om hier iets neer te zetten', zei hij een jaar geleden) zal een ander gaan doen. In betrekkelijk korte tijd is Aad de Mos nu twee keer van zijn voetstuk gevallen. Bij An- derlecht werd hij nog binnenge haald als algemeen erkend top- trainer. Hij was immers bij Ajax succesvol geweest en hij was daarna bij KV Mechelen zelfs zéér succesvol geweest. An derlecht trok moeiteloos de knip om het contract van De Mos bij KV af te kopen; 600.000 gulden was het voorzitter Van- denStock wel waard om 'Aad de Tovenaar' naar Brussel te halen. Het werd in het Astridpark een teleurstelling. De Mos won wel wat met Anderlecht maar niet genoeg. Bovendien maakte hij er zich niet bepaald geliefd bij spelers en management. •Waar eerder al Mechelen-voor- zitter Cordier en zelfs minister Tobback over De Mos hadden gesproken als 'een onfatsoenlijk mens', werd het in Brussel nog wat erger. Bij Anderlecht - de Meneer onder de voetbalclubs - viel De Mos allengs meer uit de toon met zijn onbehouwen ge drag en eeuwige trainingspak. Sjieke presentatie? Duur restau rant? De Mos viel altijd binnen in zijn 'pitbull-kostuum'. Slech ter nog was zijn reputatie als persoon. Zijn uiteindelijke ont slag ging vergezeld van weinig vleiende opmerkingen over De Mos' betrouwbaarheid en eer lijkheid. Spelers noemden hem in interviews letterlijk 'een on- Eind juni 1993 werd De Mos - na ruim een jaar werkloosheid - ineens aangesteld als trainer van PSV. Hans Westerhof moest weg; bij PSV werd het tijd voor de harde hand. Hans van Breu- kelen veerde meteen juichend overeind toen hij hoorde dat De Mos zijn coach zou worden. „Ik heb een jaar geleden al gepleit voor een klerelijer als trainer", sprak de keeper vergenoegd. Bij zo veel bijval durfde De Mos het aan bij zijn entree in Eindhoven zichzelf een garantie te maanden later dus gevolgd door die heel wat bescheidener op merking dat hij bij nader inzien toch minstens drie jaar nodig zou hebben om er in Eindhoven wat van te maken. Die tijd heeft i-s\ niet Het nieuwe bestuur van PSV wilde vorig seizoen nog niet in grijpen, hoewel De Mos er we-' kelijks een potje van maakte. Van week tot week schoof hij als een dammer met de poppetjes in zijn opstelling, intussen geen meter vooruitgang boekend. Aad de Mos: ingehuurd om te worden ontslagen. PSV speelde afgrijselijk slecht en de resultaten waren er naar. Pijnlijk voor De Mos was hel spel van Lamptey en Van Anke ren, de twee aankopen die de coach persoonlijk op zijn gewe ten had. Miskopen, naar bleek. Het werd hem door het bestuur echter vergeven. Dit jaar moest het dan wel ge beuren, dit jaar moest er in elk geval snel progressie te zien zijn. Voor een vermogen werd het elftal versterkt, alle rotte en oude appelen mocht De Mos weggooien, liet resultaat: wéér een snelle uitschakeling in de Europa Cup, wéér slecht voet bal, wéér een snelle achterstand in de competitie. Met meer ge luk dan klasse werd nog wel de eerste ronde van het nationale bekertoernooi overleefd, maar het grootste verwijt dat een coach gemaakt kan worden, werd De Mos gemaakt: PSV was en is nog steeds geen team. De supporters van PSV waren inmiddels al lang en breed uil-, gekeken op de bluffer die een jaar geleden nog beloofde zich kaal te laten scheren als l>SV de Europa Cup zou winnen. De l laagsche Courant honoreerde die belofte met een gemanipu leerde foto van een volmaakt kale De Mos op de bank bij PSV. Geintje. De tijden zijn wel veranderd. Ruim twintig jaar geleden werd De Mos nog in Voetbal Interna tional geportretteerd als de voetballende onderwijzer uit de Haagse Schilderswijk. Het was toen nog Adrie de Mos. 25 jaar oud. semi-prof bij Excelsior, on derwijzer op een school in een moeilijke wijk in de Residentie. Adrie de Mos droeg lang, /.eer lang haar in die dagen. Later hij In de zomer van '93 ging ook de snor 'eraan; De Mos begon fris en geschoren aan een nieu we uitdaging: PSV. Sinds An derlecht blijkt hij echter ver strikt te zijn geraakt in tactische varianten en hoogmoedige filo sofieën over de rol van een voetbalcoach. Graag mocht hij ook altijd pochen over zijn ken nis van het internationale voel hal. Pijnlijk genoeg gaal Aad de Mos nu de geschiedenis in als de enige PSV-trainer die geen enkele Europa-Cup wedstrijd heeft weten i<-winnen. jDe dag na PSV - Ajax had Aad de Mos nog om het ver- Itrouwen van het bestuur gevraagd. Voorzitter Maeyer jkon hem dat niet meer geven. Gisteren viel het doek defi- Initief voor De Mos; de trainer werd eerloos ontslagen. Kees Rijvers zit vanaf vanavond ad interim op de bank bij PSV. enstone gpd Jos Verstappen verschijnt niet aan de start in de Grote Prij zen van Japan en Australië. De Limburgse formule 1 -coureur wordt in de laatste twee races vervangen door Johnny Her- bert. Officieel heeft Benetton- teambaas Elavio Briatore tot deze maatregel besloten om dat Verstappen nog niet volle dig genezen is van een nck- blcssure. In werkelijkheid wil de Italiaan in de spannende eindfase van de strijd om het wereldkampioenschap liever gebruik maken van een in 61 formule 1-races gepokt en gemazelde rijder als Herbert dan de nog onervaren Ver slappen. Zoals bekend is Benetton nog op twee fronten in de weer voor de wereldtitel. Fier ste rijder Michael Schumacher is de grootste kanshebber om dit jaar voor het eersi het we reldkampioenschap naar zich toe te trekken. Daarnaast kan Benetton ook nog de titel van de constructeurs behalen. Met Johnny Herbert aan de zijde van Verstappen denkt Briatore sterker voor de dag te komen tegen Schumachers naaste WK-belager Damon Hill en .diens Williams-team. Verstappen reageerde te leurgesteld op het bericht van Briatore, maar kon wel begrip opbrengen voor de beslissing. winte komend sterker „Er staan ontzettend veel be langen op het spel", aldus de Limburger. „Natuurlijk zou ik graag rijden, maar Briatore wil zo weinig mogelijk aan lv toeval overlaten. Ik heb dit ja; tien races kunnen rijden. Dat is meer dan verwacht. Bover dien heb ik voor volgend ja; een contract als tweede rijd» bij Benetton. Ik kan nu de hel alle rust trainen vo< ieizoen. Dan kom ik in de start dan ik eigenlijk tamelijk onvoorbereid voor de leeuwen werd gegooid". Johnny Herbert is blij de kans te krijgen om in een ech te topauto aan de start te ver schijnen. „Een prachtige kans", zei de Engelsman, die de laatste dagen meerdere ke ren een Benetton-E'ord testte. „Bovendien kan ik veel erva ring opdoen, iets waar ook mijn nieuwe team voor vol gend jaar Ligicr (eigendom van Benetton-teambaas Bria tore, red.) van kan profiteren". Pikant détail is dat i torben in 1989 in de formule 1 debu leerde in een Benetton, maar na vijf races op een zijspoor werd gezet en vervangen door de Italiaan Einanuclïc Pirro. Overigens wordt de plaats van Herbert bij Ligier tijdens de laatste twee races ingenomen door Franck I .ago ree, kersvers Europees kampioen formule 3000. 1 eindhoven henri van der steen gpd-verslaggever Minder dan het ontslag van De Mos was de naam van zijn (tijdelijke) opvolger een verras sing. Voorzitter Bill Maeyer: „We hebben gekozen voor een interim-periode. We hebben Rijvers gebeld en hij stemde toe omdat het slechts om een tijde lijke zaak gaat. Hij heeft heel loyaal gezegd: 'Ik kom helpen' en daar zijn we uiteraard heel blij mee." Rijvers, de afgelopen jaren in ternationaal scout van PSV, is in elk opzicht een interessante keuze. Maeyer: „Ik weet het, Rijvers is 68, dat is dan het risi co. Het ligt ook absoluut in de bedoeling dat het een tijdelijke zaak is, al zal het heel moeilijk worden een geschikte opvolger voor De Mos te vinden. Echt he le goeie trainers zijn er maar heel weinig." De nieuwe oude trainer van PSV kon zelf niet om een reactie worden gevraagd; hij was giste ren op weg van zijn huis op lie d'Oléron aan de westkust van Frankrijk naar Eindhoven. In de nacht van donderdag op vrijdag was besloten De Mos te ont slaan, gistermorgen werd deze daarover ingelicht en daarna pas was contact gezocht met Rijvers. Maeyer: „Om een uur of negen heb ik De Mos gebeld. We hebben een uurtje gespro ken. Hij heeft het rustig opge nomen. In de best mogelijke sfeer hebben we afscheid geno- De coach struikelde uiteraard niet direct over de twee neder lagen van Ajax en Willem II van deze week. Maeyer: „Het ging om de ontwikkeling van de laatste vijf maanden. Die was onvoldoende en we hadden niet het vertrouwen dat het snel an ders zou worden. Natuurlijk hebben we ook gehoord hoe de supporters er over dachten. Die hebben een duidelijke stem ge had in onze beslissing, maar geen doorslaggevende stem." Ten huize van penningmees ter Van Raaij werd donderdag bij een borrel tot het ontslag van De Mos en de aanstelling van Rijvers besloten. Van Raaij vertelde gisteren niet de indruk te hebben dat Rijvers nog aast op een 'echte' job als hoofdtrai ner. „Ik denk dat hij die ambitie inmiddels achter zich heeft ge laten. Bovendien wil hij per se in Frankrijk blijven wonen, al leen voor een tijdelijke zaak wil hij wel even overkomen." Geduld Ook Van Raaij weet niet zo snel wie de definitieve opvolger van De Mos moet worden. „De besten zitten vast, dus is het misschien wel goed geduld te hebben, rustig te wachten op de ontwikkelingen. Daarom zijn we ook zo blij dat Rijvers kan inspringen, dat geeft ons die tijd. En Rijvers zal op zijn beurt van ons ook de tijd krijgen", al dus Van Raaij die daarmee toch de mogelijkheid open liet dat Rijvers langer dan enkele maan den hoofdtrainer blijft. Zeer waarschijnlijk zal PSV echter geduldig op zoek gaan naar een nieuwe coach. Bill Maeyer vertelde gisteren dat er aantal kandidaten is en dat Hid- dink één van hen is. Tégen Hid- dink spreekt dat deze indertijd op onprettige wijze uit Eindho ven verdwenen is. Maar dal gold dus ook voor Rijvers... Maeyer noch Van Raaij zeg gen mee te laten wegen dat de supporters van PSV liefst een trainer zien met 'een Brabantse inslag'. Bij het bestuur van PSV is bekend dat het de grote wens van Willem van Hanegem is ooit nog eens PSV te trainen. Dat geldt echter ook voor Jan Reker en Arie Haan. Van Raaij: „De nieuwe man moet in elk geval deugen als persoon en hij moet bij de club passen. Of zijn reputatie perfect is of niet, dat maakt niet zo veel uit." Van één kandidaat kan ge zegd worden dat hij zeker aan beide eisen voldoet: hij is een 'goede persoon' en hij past bij de club. De man in kwestie, Eric Gerets, heeft bovendien inmid dels een reputatie na zijn goede prestaties in het vorig seizoen met Club Luik en dit jaar met Lierse SK. Gerets heeft echter ook een nadeel: hij heeft niet het hoogste trainersdiploma. Voorlopig is echter het woord aan Cornelis Bernardus Rijvers, op 25 mei 1926 geboren te Prin- cenhage bij Breda en op 28 de cember aanstaande 45 jaar ge trouwd met Annie Reynaars tijd. Vanavond debuteert Rijvers op de bank in hel Philips-sta- dion voor de thuiswedstrijd te gen FC Groningen. De achter stand van PSV op Ajax bedraagt vijf punten, maar Rijvers heeft nog maximaal 26 wedstrijden om de schade te herstellen. leiden Jeroen Straathof en Martin Her sman zijn geselecteerd voor de eerste twee wedstrijden om de World Cup. Beide schaatsers uit de l.eidse regio staan zowel in Berlijn (26 en 27 novemeber) als Heerenveen (3 en 4 december) op de startlijst op de 1500 me ter. De KNSB doet bovendien pogingen om de Zoeterwoude- naar en de Sassenheimer op de 5000 meter huiten mededinging aan de start te krijgen. Jan Augustinus van de sectie langebaan van de KNSB is opti mistisch over de kans van sla gen van zijn 'officieuze verzoek' om Straathof en Hersman in elk geval in Berlijn twee afstanden te laten afwerken. „In Berlijn wordt buiten het officiële pro gramma om ook al een 500 me ter verreden", aldus Augustinus. „Als de Internationale Schaats Unie het niet in strijd met de re gels acht, kunnen Straathof en Hersman ook op de 5000 meter in actie komen. Nederland heeft recht op slechts vier officiële startplaatsen, die wij in overleg met de trainers aan Rintje Rits- ma, Falko Zandstra, Ids Postma en Bart Veldkamp hebben toe gewezen." Op de tweede World Cup wedstrijd wil Augustinus nog niet vooruitlopen. „Tegen die tijd valt er eventueel wat om te wisselen. We hebben de namen van de schaatsers voor Fleeren veen weliswaar doorgegeven, maar behouden ons het recht toe wijzigingen aan te brengen. Nederland zit met het luxe pro bleem dat het veel kandidaten heeft voor een beperkt aantal plaatsen. Maar ook wij vinden het belangrijk dat Straathof en Hersman tijdens World Cup wedstrijden een 5000 meter rij den, ook al moet dat dan mis schien buiten mededinging." Beide leden van de allround- kernploeg van Wopke de Vegt vertrekken morgen voor een trainingskamp naar het Zuid duitse Inzeil. Op dit ogenblik is nog onzeker of de Zuidholland se kernploegleden na hun te rugkeer op zaterdag 12 novem ber in Deventer mogen deelnc men aan de wedstrijden om de IJssel Cup. Straathof: „Wij had den daarvoor eigenlijk plaat singswedstrijden moeten rijden. Nu kunnen wij alleen met dis pensatie starten. Mij maakt het niet uit. Mag ik deelnemen aan de IJssel Cup, dan vind ik dat prima. En anders sla ik die wed strijd zonder problemen over." MILAAN ANP/SIP Bayern München en Barcelona blijven hopen op de komst van Dennis Bergkamp. De Duitse kampioen wil binnenkort opnieuw met Intern- azionale om de tafel gaan zitten, terwijl Bar celona eventueel bereid zou zijn Romario in de onderhandelingen te betrekken. Voorzitter Pel legrini van Inter heeft de contacten met beide clubs bevestigd. Bayern München, dat afgelopen week met een zware delegatie de Lombardijnse hoofd stad aandeed, kreeg maandag van vice-voorzit- ter Tavecchio te horen dat Bergkamp de club niet mag verlaten voor twaalf miljoen marken. Toekomstig voorzitter Franz Beckenbauer liet vervolgens weten dat Bayern geen enkele haast heeft met het aantrekkèn van een spits. e interesse blijft echter bestaan. De club scoort immers nogal moeilijk, zegt bestuurslid Karlheinz Rummenigge. Rummenigge heeft de hoop dan ook nog niet opgegeven Bergkamp te kunnen inlijven: „Het feit dat we wel degelijk hebben onderhandeld in combinatie met de opmerking dat twaalf miljoen te laag is, heeft ons ervan overtuigd dat er mogelijkheden zijn Bergkamp op korte termijn over te nemen." Romario Barcelona kan niet meegaan in de financiële strijd, maar biedt Romario aan. Volgens trainer Cruijff vormt Bergkamp, die onder hem bij Ajax debuteerde in 1986, de oplossing voor de pro blemen van Barcelona. De landskampioen van Spanje komt slechts i Pellegrini is wel bereid tot handelen. Niet al leen omdat Bergkamp en Jonk niet brengen wat de veeleisende Italianen hadden verwacht. De president verkeert tevens in financiële nood en dient voor de rechter te verschijnen. Hij wordt verdacht van het betalen van smeergeld. Als derde geïnteresseerde club in de diensten van de Nederlandse international blijft de naam van Manchester United circuleren. De verwachting is dat Inter Bergkamp zal laten gaan voor een bedrag tussen achttien en twin tig miljoen gulden. Bergkamp en Jonk beleven moeilijke tijden in Milaan, onder meer door blessures aan lies en rug. Nadat de ploeg voor de beker tot twee keer toe won van rivaal AC, zonder het Neder landse duo wel te verstaan, zijn de voormalige Ajacieden niet meer zeker van een basisplaats. Jonk zit morgen tegen Reggiana vrijwel zeker op de tribune. Voor de positie als tweede spits schijnt trainer Bianchi te twijfelen tussen Berg kamp en Delvechhio. De laatste, jeugdspeler, viel woensdag positief op. Salarissen Sinds de Italiaanse kranten afgelopen week de salarissen van het duo publiceerden, heeft ook de publieke opinie zich tegen de Nederlanders gekeerd. Met de pers was dat al het geval. Berg kamp ontvangt volgens de media dertien mil joen gulden in drie jaar. Jonk moet het doen met zeven miljoen. De kranten hebben ook nog eens de transfersommen afgedrukt. Ajax zou ruim een jaar geleden 21,8 miljoen hebben ontvangen voor Bergkamp en 13,7 miljoen voor zijn aangever. Dennis Bergkamp. ARCHIEFFOTO ANP

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21