w the (xsj, Als het mot, dan mot het ook gelijk' et aquarium loopt leeg Vakantiejob: kampleider in Amerika Stof Het Gesprek van de Dag Koopavond :RDAG 29 OKTOBER 1994 van Delft redder in de nood bij Rijnsburgse brand Theo Bakker mensenredder er postuur van Arnold Irarzenegger. praatjes als mie Huisman? In Rijnsburg I Daar is de man die in de It van maandag op dinsdag Bcwam dat een brand dode- Islachtoffers eiste, beschei- I nuchter en een beetje klein luik. louden ook nooit van hem pen gehoord, als de politie rant niet had getipt. Want, piden agenten eerlijk: hij [er voordat wij arriveerden. Lij trommelde mensen uit bed, voordat de vlammen pen overslaan van het bran- pe bedrijfspand aan de Hee- kreg naar de aangrenzende üngen. man in kwestie is jan van ft (44) uit de Van chtstraat. Hij laat zijn vrouw irey (37) graag delen in de Want zij hoorde de brand jerste, om een uur of drie. ih, wat een harde hagel", haar eerste reactie. ,,Of is bliksem? Maar nee, dat kan Want het flitst bijna onop- delijk." Toen ze uit het pkamerraam keek, sloegen 'lammen al boven het gara- edrijf van Van Haaster uit, tuinen verder in het krap- pude deel van Rijnsburg. derdf seconde later was haar man l*ekt. Vier seconden later m mjc-ie 06-11 aan de lijn en liep op zijn onderbroek buiten, de ctfalote voeten. Op weg naar gzaapuurman die het dichtst bij e peprand woonde, et v^i vrouw stond op hetzelfde Leidiment aan diens achterdeur et pinepen, maar de man in ael rftstie leek te denken aan een a3. Vandaar Jan's uitroep: ,,Als je niet snel uit je nest komt, sla ik je deur in." Want, zo legt hij uit: ,,lk heb zo'n karakter van: ,Als het mot, dan mot het gelijk'." Zijn vrouw: „Niet dat-ie driftig is, hoor." Dat nogal wat andere buren af wachtend reageerden, kan de Rijnsburger zich best voorstel len. Jongerencentrum 't Kraaie- nest ligt op een steenworp af stand en het gebeurt regelmatig dat er 's nachts wordt aange beld. De gekkenpraat vliegt je dan om de oren, legt hij uit: „Dan ben je net je bed uit, hoor je ze roepen: 'Guh, klootzak, dat je niet blijft liggen'." De brand leerde het echtpaar en de buren dat zo'n houding fa taal kan zijn. Vandaar ook de dankbaarheid in de buurt. Toen Jan donderdag op bezoek ging bij de familie die aanvankelijk zijn waarschuwing in de wind wilde slaan, begon de vrouw te huilen. „Je hebt m'n gezin ge red", zei ze. En gaf de mensen reddereen flinke schouderklop. Bescheiden antwoordde die: „Niet waar, het was een engeltje dat boven je hoofd hangt." „Ik heb gedaan wat ik moest doen", zegt hij nuchter. Al FOTO HENK BOUWMAN geeft-ie toe dat-ie de geredde dochter wel even heeft geknuf feld, met de woorden: „Voor hetzelfde geld was je er niet meer geweest, meid." Als-ie zijn kleine straatje in loopt, is de waardering niet van de lucht. „Hij verdient een ere penning". vindt een buurman. „Er waren anders gegarandeerd doden gev allen", vindt vader lief, die direct overgaat op een grol: „Maar öns waarschuwde hij als laatste." Het blijkt te kloppen: tussen het huis van pa en het brandende bedrijf zal een hele straat. En dus ging zoons eerste aandacht uit naar andere buren. Daar belde hij tot er licht ging branden en gezichten voor ra men verschenen. Op naar de volgende. Toen-ie het rondje had gemaakt, pakte hij een tuinslang. De brandweer arri veerde gelukkig niet veel laten „Geef dié maar een pluim. Om het op z'n Hollands te zeggen: ze waren er binnen een poep en een scheet en blusten al voordat hun auto stilstond." Ook de buren maakten er wat van. Overal pruttelden koffie- potjes, iedereen smeerde broodjes. Een paar dagen later is er naast dankbaarheid ook angst. De dochter van een ach terbuur durft niet thuis te sla pen, de eigen dochter van tien durft niet alleen naar bed en bij de buren schuiven de kinderen aan in het ouderlijke bed. En de bewoonster van het apparte ment boven de verbrande gara ge is haar woonruimte kwijt. Ook de redders van toen, ma ken zich een beetje zorgen. Waarom is het zaakje nog steeds niet gesloopt? Kunnen die muren niet omvallen? Zijn de half verbrande auto's niet gevaarlijk? En wat komt er op die plek terug? „Eigenlijk hoort dat niet, zo'n bedrijf in een woonwijk", vindt Van Delft. Toch is hij geen piekeraar: „Ik bekijk het leven van de vrolijke kant. Er is al genoeg narigheid." Ook zijn zevenjarige zoon be keek het direct van de positieve kant: „Die wou direct op de lad derwagen klimmen en zei: 'Ik word brandweerman'." 'Daar achter de Rex had je de Kamp. Daar woonde mijn grootmoeder', zegt Henk. De Kamp herinner ik mij. Als je vechten kreeg met gozers uit de Kamp was je nog niet jarig. 'Nou, dat was me een buurt', vervolgt Henk. 'Maar schoon in de nek, hé, schoon op de kraag. Douches had je toen nog niet, dus het was iedere ochtend onder de kouwe kraan je nek boenen.' Gaat een we reld achter schuil. Je woonde in de Kamp, maar je had je trots, je was 'schoon op de kraag.' Een half metertje rechts van Henk staan Hansen Huiben Karei te verhalen. Armen wij zen van vier hoog, van het V &D-balkon, naar bekende plekken in Leiden. Kon je on derdoor lopen, onder de Kip pebrug, over zo'n heel smal ri cheltje. En weet je nog hoe de vis bij het sluiten van de markt pardoes in de Rijn werd ge gooid. Toen had je dat nog niet zo. van die koeling. Als je toon dertijd tegen het eind van de middag een rondje over de markt maakte, was je gulden pas wat waard. Mijn oog valt op de I lartehrug. Aan die kerk kleeft voor mij de herinnering aan mijn hondje Keessie. Die wachtte tijdens de mis bij de fietsenstalling in de Van der Werfstraat. Op een keer raakte hij plots zoek door een samenzwering lussen mijn vader en de man van de stal ling. Nog dagen in de stegen achter de 1 laarlemmerstraat gezocht. Maar het geofferde lam was die zondag mijn Kees- sfe geweest Een vriendelijke V&D-stem zegt dat hel half zes is, of we maar op willen krassen. Jeetje, koopavond blijkt toch niet op zaterdag. Hadden wij. huisva ders, thuis gezegd: dat het koopavond was en dat we nog even met de jongens de stad in gingen. 'Natuurlijk, op tijd weer terug.' Geen koopr tsj, eer terug.' Geen koopavond, ja, dan maar vertroosting ge- icht aan de tap. Met Karei en zijn tweeling broer Peter sliep ik achtender- li(! jaar geleden al in één twee- persoons bed. Bijna was Karei vorig jaar aan het andere eind van de wereld, in Gouda, gaan wonen. Maar gelukkig heeft-ie dat oneerbare voorstel nooit uit hoeven voeren. Met Hans speelden we hoe lang geleden al niet zondagmiddagen lang tafeltennis in de kantine van de Grofsmederij, waar zijn vader werkte. Konden we het nog maar over doen. En Henk en ik. beiden afzonderlijk op reis, kwamen elkaar ooit als niira kels toeval op straat tegen in Bangkok. Zo onwaarschijnlijk veel gedeelde momenten. En elkaar niet uit het oog verloren. Als proosten, tikken vier jorten bierglazen elkaar aan. ortie kaas erbij. Als vaders op stap gaan. kijken zij niet op een gulden. 'Gooi op.' Koopavondconversatie. Of ik dat nou echt meende wat ik vorige week schreef, dat er geen waarheid bestaat, dat we maar wat schreeuwen, dat de chaos heerst. Luister Bakkie, alleen al in de Randstad heb ben miljoenen mensen dage lijks miljoenen contacten. 1 let is een godswonder dat niet ved meat mensen eUcra de hersens inslaan. Heilzaam, zo had ik het nog nooit bekeken. Ove eldsi Willen wij nog wat met de mo gelijkheid om de jongeheer te verlengen. Ach, op onze leeftijc heb je allang leren leven met je tekorten, hoor ik. Als we iedere zaterdag koop avond willen invoeren moeten we nu nokken. O.K., nog één dan. Het gesprek hotseklotst prettig in het rond. Ik lurk ge lukzalig aan mijn sigaar en zie door de rook mijn vrienden zit ten. Twintig, dertig jaar blijven we al bij elkaar in de buurt. Waarom heb ik eigenlijk nog nooit een stukkie geschri iver de r diedag z churken? Eén kee nag ik daar toch v eik egen ag aa rl kond var ■r de grote Drink je er nog één mee, of hen je de weg nu al kwijt. Rak. O.K. nog één dan. de jaren zestig echte aquariumstad. De :n bak was een blikvanger enige huiskamer. En wie 's nds laat over straat liep, zag ik door de gordijnen heen i groenachtig schijnsel. De Ifhebbers van 'geschubde exo- i' vonden elkaar in verschil de verenigingen en hielden wijls avonden met dia's en ekers. lat is al lang niet meer het ge- constateert C. Glasbergen, :retaris van de Leidse Aquari- en Terrarium Vereniging De ituurvriend. „Ooit hadden we 'eehonderd leden. Dat zijn er nog ongeveer honderdtwin- zegt de Katwijker sipjes. Ën bij de landelijke bond zie je «tzelfde beeld. Eens twaalfdui- end leden. Nu zesduizend, fcht ik." ogelijk dat de landelijke aqua- imdag, die vandaag wordt ge nadendaar verandering in in brengen. Tal van verenigin- •n presenteren zich aan het ïbliek en maken reclame voor atifun hobby. Alleen: De Natuur- riitriend doet niet mee aan deze a^ag. „Nee!" Glasbergen veert tfp. „Dat heeft niets met ons le- to|ental te maken. We zijn net jelferhuisd. We houden onze dtfvonden nu in zwembad De ialfijl- Maar voor ons viel er op korte termijn niets meer te or ganiseren." Glasbergen vindt het jammer dat de landelijke aquariumdag aan Leiden en omstreken voor bijgaat. „Want het is een prach tige hobby, waar veel over te vertellen valt." Hoe verklaart hij de terugval in belangstelling? „Tsja, wist ik het maar. Nou ja, wat je wel eens hoort is dat mensen een aquari um zien bij familie ofvriende. Dan willen ze er ook ineens één. Ze kopen zo'n ding en als het even niet lukt, gaat de bak weer de deur uit. Ze hebben bijvoor beeld algen gekregen in het aquarium. Mensen realiseren zich vaak niet dat je geduld moet opbrengen. Je moet eerst leren. Het duurt misschien wel een- anderhalf jaar voordat je de bak een beetje mooi voorel- kaarhebt." Na enig nadenken concludeert Glasbergen dat het water vroe ger stukken'beter was dan nu. Dat dat wellicht de hoofdreden is voor de teruglopende belang stelling. „Hier in Katwijk heb ben we water van 20,21 DH. Graden Duitse Hardheid. De vissen houden daar niet van, de planten groeien veel slechter. En er wordt vandaag de dag veel chloor aan het leidingwater toegevoegd. Da's ook niet zo best. Zelf vang ik regenwater op. Dat heeft in principe een hard heid van 0. Dat meng ik dan met leidingwater. Als het water een waarde heeft tussen de 6,7 en 7,1, is het goed." Kortom, de liefhebber moet veel ploeteren voordat hij zijn bak in orde heeft. Glasbergen geeft een voorbeeld. „Als je blauwalgen in je bak hebt - en bijna elke be ginner krijgt daar mee te maken - kun je wel chemische rotzooi gebruiken maar die blijft nog zeker driekwart jaar in je bak zitten. Ik geef als tip: plak de bak af met kranten en doe het licht een paar dagen uit. Blauwalgen hebben licht nodig en zijn dan wel weg. Maar ja, hoe gaat dat? Moeder de vrouw vindt zo'n bak in kranten niet mooi en het ding moet na ver loop van tijd de deur uit. Of ze krijgen een lekkage in het begin. Vloerbedekking naar de knop pen, vissen dood, planten dood en de bak moet meteen weer de deur uit." Niet alles valt onder controle te houden, maar de techniek helpt de liefhebber vandaag de dag wel een handje om het aquari um te verfraaien en de kwaliteit van het water te verbeteren. „Bijvoorbeeld een installatie om C02 toe te voegen, koolzuur", zegt Glasbergen. „Dat hebben de planten nodig, ze komen dan mooier op kleur." D. Piket van Aquariumhuis Se lecta aan de Oude Herengracht in Leiden, waar de liefhebbers al sinds mensenheugenis hun aquariumbenodigdheden be trekken, kan daarover meepra ten. Als winkelier is hij uitste kend op de hoogte van alle ont wikkelingen op technisch ge bied („je hebt nu bijvoorbeeld bodemverwarming van 24 Volt met scheidingsfilter"). Ondanks alle technische mogelijkheden, zijn er toch minder top-aquaria in Leiden en omgeving, zegt hij. „De nummers één, twee en drie kwamen vroeger uit Leiden. Nu al lang niet meer. Hoe dat komt? De anderen zijn beter ge worden, het buitenland komt op. Vooral Duitsland, waar ze veel werken aan aquariumtech niek." Hij legt de schuld van de terug loop echter, net als Glasbergen, voor een groot deel bij de hard heid van het water in Neder land. „Daarom maken we hier ook water. Gedestilleerd water. Leidingwater dat we ontharden met harspatronen. En osmose water. Uit dat laatste zijn de vervelende stoffen zullen we maar zeggen afgevoerd. Zware metalen, fenol. Je dikt het water als het ware in. Voor één liter. heb je drie liter leidingwater nc dig. Dat vinden ze bij het watei leidingbedrijf niet zo leuk. War twee liter gaat dus gew riool in. Weet je trouwens wat het ook is met die terugloop? Je kunt nog zulke goede aquari umtechniek hebben en zulk Steeds meer Amerikanen halen er hun neus voor op. Buitenlanders vinden het nog wel een prachtige ervaring om een zomerkamp te leiden. fotO In Europa kennen we het feno meen niet of nauwelijks, maar in Amerika bestaat het aJ bijna een eeuw en krijgt vrijwel elk kind er vroeg of laat een keer mee te maken. Het zomerkamp. Verplicht nummer in menig huisgezin aldaar tussen 15 juni en 25 augustus, de periode waarin de grote vakantie valt. Zo'n 7 miljoen kinderen tussen de 8 en 16 jaar brengen enige weken door op 10.000 verschil lende lokaties door het hele land en voor elke geaardheid is er wel iets te vinden. Het is in tussen een dergelijk omvangrijk 'karwei' geworden, dat de Yanks zelf de klus niet meer kunnen klaren. Wat hebben ze nu bedacht om de personele problemen, want daar gaat het hier om, op te los sen? Juist, trek buitenlanders aan om de kinderen te begelei den. En dus kunnen nu ook Ne derlanders - en mensen van 23 andere nationaliteiten - kennis maken met dit fenomeen zo merkamp. Ben je tussen de 19 en 28 jaar, spreek je Engels, kan je met kinderen omgaan en be schik je over de juiste instelling dan kom je in aanmerking voor zo'n job als Camp Counselor, zeg maar kampleider. Het enige vervelende is dat het slecht be taalt. McDonald's „Dat is ook de reden onze organisatie over de grens is gegaan zegt MariéUe Pen- ders, voormalig kampleidster en tegenwoordig Country Director van Camp Counselors USA in Nederland. Die vanuit haar Haagse kantoor speciaal is be last met het 'ronselen' van Hol landers. „De Amerikanen zelf halen hun neus op voor het sa laris dat wij bieden. Zij zoeken liever lucratiever baantjes bij de benzinepomp of bij McDo nald's. Of, nog liever, houden zelf vakantie. Voor buitenlan ders daarentegen is het nog wél aantrekkelijk. Tegenover het be scheiden zakgeld staat natuur lijk dat je wel gratis naar Ameri ka gaat om gedurende negen weken ook weer gratis in een compleet andere leefwereld te verblijven. Flus dat er na het •rk nog ruin rond te reizen Overigens, he toch allemaal erblijft om aal gratis is dit althans de zeer wervende en zeer Ameri kaanse folder rept toch over in schrijfgeld? „Ja. inderdaad", haast de Nederlandse vertegen woordigster te zeggen. „Je be taalt 655 gulden inschrijfgeld. Maar daarvoor brengen we je naar de plaats van bestemming en terug, ben je gedurende drie maanden verzekerd en krijg je kost en inwoning. Met het geld dat je verdient, gemiddeld zo'n 350 dollar voor die periode, speel je dus ongeveer quitte. Wil je daarna door Amerika reizen, dan is dat uiteraard voor eigen rekening." In principe maakt iedereen tus sen de 19 en 28 jaar kans op uit zending, mits die voldoet aan de hierboven al eerder gestelde eisen. I letgeen automatisch al een schifting op zich is. Maar wie komt er nu precies wél en niét in aanmerking. Wie be >t de doelgroep waar mselors USA - met z'n oor in Palo Alto, Cali fornia - zich op richt? „Studen ten, schoolverlaters, vrijwilli- horer Camp Cc gen i die i jaartje tussenuit willen, mensen uit de welzijnssector of de verpleging en eventueel ook werklozen", somt Mariëlle Penders haar lijstje op. „Maar toch ook men sen die daar niet onder vallen. Mits hun motivatie optimaal is en ze uiteraard niet te beroerd zijn om hard te werken. Want hard werken is het, dat kan ik je uit eigen ervaring wel vertel len." Afwijking Op avonturiers, op mensen met een afwijking, zitten ze niet te wachten. „Nee, typisch niet. De verantwoording die je daar hebt is groot. Per slot van rekening geef je wel leiding aan de kinde ren van een ander. Amerikanen en seksualiteit, dat op zich is al wat. Wij kunnen het ons niet permitteren om daar fouten mee te maken. We hoeven dus ook geen ontslagen leraren van boven de dertig met een verle den op dit gebied. Onze selectie is daarom best streng. Wie het inschrijfformulier heeft inge vuld, krijgt een persoonlijk in terview, in het Engels. Daar naast vragen we ook referenties. En trekken die daadwerkelijk na. Zonder uitzondering heb ben onze mensen voldaan. Slechts een enkeling keerde voortijdig terug. Met heimwee." Vorig jaar stuurde de Neder landse afdeling 120 Counselors de plas over. „Intussen heb ik ervaring opgedaan en mik voor 199 i op 100 kampleider» en - leidsters. Gezien de respons die ik tot nu toe heb, kan dat streef getal worden gehaald. We heb ben acht typen kampen in de aanbieding. Naast die voor 'ge wone' kinderen en die uit rijke- luisgezinnen zijn er ook zomer kampen voor jeugd uit achter standswijken. Of voor gehandi capten. Je begrijpt dat het daar dubbel zo hard werken is. Je mag je voorkeur uitspreken. Dat proberen wij te volgen. Maar in welk kamp je uiteindelijk te recht komt of in welke staat, dat beslissen wij." Volgt nog een persoonlijke ont boezeming van Mariëlle. „Zelf ben ik drie keer Counselor ge weest. Gewoon, omdat ik geen zin had om weer acht weken op m'n gat aan het strand te zitten, lekker reizen, lekker werken in de vrije natuur. Andere mensen ontmoeten in een andere cul tuur. Dat is zo'n beetje de kern van de zaak. Heel leuk. Heel Reacties en suggesties voor "Gesprek van de Dag" Telefoon 071-356444 of Postbus 54,2300 AB te Leiden Bruikbare tips worden beloond met een cadeaubon van 25 gulden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17