Op weg naar vrijwilligerskerk Kerk Samenleving 22 ZATERDAG 29 OKTOBER 1994 REDACTIE «DICKV N DER PLAS. 071-356443 HET WEER UIT DE KERKBLADEN Rupsen Dominee Mosten van de Hvangelisch-Lutherse ge meente in Leiden vergelijkt in De Nieuwe Kerkbode het ingewikkelder is dan de ver andering van een rups in een vlinder'. „Drie rupsen, een grote (de Nederlandse Her vormde Kerk), een middel grote (de Gereformeerde Kerk) en een kleine (de Evan gelisch-Lutherse Kerk) staan voor de taak, /.ich te verpop pen met de bedoeling dat er slechts één vlinder tevoor schijn komt. Het is wel te ho pen dat de vereiste me tamorfose niet al te lang op zich laat wachten. Anders zit ten we na verloop van niet al te lange lijd met drie rupsen waar niet al te veel leven meer in zit." Franse slag; (1) De Katwijkse predikant B.H. Weegink brengt jaarlijks zijn herfstvakantie door in Cosne aan de Loire, midden in Frankrijk. Hij bezoekt daar in de regel de protestantse dienst in het kerkje aan de rue Victor Hugo. ..lien hand jevol mensen zit er", schrijft Weegink deze week in het kerkblad 'Om de Oude Kerk' van de hervormde gemeente van het zeedorp. „De église réfonnée bestaat in de ver strooiing en telt, verspreid over vier steden en dorpen, maar heel weinig zielen. Dit maal zat de dominee Nadal onder de kerkgangers. Hen ouderling deed dienst en las preek. 'Alain, ben je vrij van daag?' 'Ja, ik ben op cursus geweest en het is ook wel eens goed voor me om zelf onder het Woord te zetten', antwoordde hij op m'n vraag. Met schrik dacht ik er aan dat het voor mij de eer ste vrije zondag sinds een jaar was, al heb ik er tussen door nog wel eens een keer tje 'onder' gezeten, Franse slag (2) Tegen het einde van de dienst vroeg de ouderling aan de dominee of er nog af kondigingen waren. Wee gink: „Toen stond hij pp en kwam naar voren, om die zelf te doen. Deze was ziek en voor een andere 'operé' moesten we bidden; straks zou de 'kermesse', de jaar lijkse bazaar voor de kerke- kas, worden gehouden en de 'catechism' was voor de jon geren volgende week zo en zo laat. Je kunt op verschil lende manieren kerk hou den. dacht ik, al zag ik het in Katwijk nog niet dadelijk ge beuren dat op zondagmor gen ouderlingen óp de stoel en predikanten erónder hui zen. Wij krijgen al de zenu wen wanneer de voorganger tien minuten voor de dienst nog niet is verschenen, le dereen op zijne wijs, dat zul len wc, gedachtig aan Gods kostgangers, maar denken. Franse slag (3) Het gebeurde van die mor gen gaf dominee Weegink in elk geval 'nastof over de preek'. „Markus 10 was gele zen, over de twee discipelen die de Here vroegen om de mooiste plaats, één ter rech ter- en één ter linkerzijde, weel u wel. Links, rechts, bo ven, onder... het is niet zo erg dat je soms even de weg kwijt bent in de kerkelijke structuur. Anders zit je echt vast. Tenslotte komt Jezus in dat bijbelgedeelte uit bij de opmerking dat we niet zullen heersen maar dienen. En om dat hoogtepunt te bereiken, zullen we hij de grond nogal wat schuivers moeten ma ken, hier aan de zee en ginds aan de Loire, niet waar? Gerard van Holstein schrijft reeks voor Imiskatechese Hij valt stil aan het eind van het ge sprek. Bezorgd heid op z'n gezicht. ,,Wat roep ik met dit interview over me af?." Lochem, zijn woonplaats, is klein, de rooms-katholieke geloofs gemeenschap eveneens en het bisdom Utrecht dicht bij. Dan een schouderop halen. ,,Ik heb niks te ver liezen. Ik vind wat ik vind. Het is diep tragisch dat de top van de Roomse Kerk in deze tijd nog wordt ge doogd. Maar de basis gaat haar eigen weg. De top, dat is een andere kerk." LOCHEM ANNE MARIE VAN DER KOLK Gerard van Holstein (1933), priester, schrijver van een reeks boeken voor huiskatechese en 'dissident' in de RK-Kerk, be sloot jaren geleden de 'Roomse R' te schrappen. De roomse nestgeur riekt soms naar een kwalijk dogmatisme, vindt hij. „Uitspraken over gescheiden mensen, homoseksuelen en ge- boortenbeperking zijn hard en niet van deze tijd. Ze houden geen rekening met de gevoelens en het denken van mensen. Dat probeer ik in mijn boeken wel te doen. Verboden zijn voor mij uit den boze. Dat gedram van de kerkelijk top over seksualiteit en abortus, vréselijk." In de rust van zijn Lochemse woning waar hij met vrouw en dochter woont (een zoon stu deert elders), vertelt hij over zijn ideaal. De Kerk moet volgens hem terug naar het begin van de jaartelling. „Er bestonden geen grot,e kerken. Gelovigen waren aangewezen op huissa menkomsten waar onderricht werd gegeven en de liturgie werd gevierd. Geweldig lijkt me dat. Nu zijn parochies vaak te groot, waardoor mensen op zondag anoniem in de kerkban ken zitten. De vredeswens die soms wordt uitgesproken gaat vaak geforceerd, leder dopt z'n eigen boontjes." De kerk wordt steeds meer een vrijwilligerskerk, voorspelt Van Holstein. Gelovigen zullen huisgroepen vormen om te le ren, te bidden en elkaar te hel pen. Met zijn serie boeken over huiskatechese voor jong en oud - waarvan onlangs het zevende deel 'Vandaag moet ik in jouw huis verblijven' is gepubliceerd - speelt hij op deze tendens in. Het zijn werkboeken voor vrij willigers die zich met geloofs overdracht bezighouden maar Gerard van Holstein: „Ik heb niks te verliezen. Ik vind wat ik vind." niet precies weten hoe ze dit verantwoord en aantrekkelijk kunnen doen. Hangijzers Van Holstein houdt in zijn stu dies een vaste structuur aan en stelt actuele thema's aan de or de. Het nieuwste boek spreekt onder meer over euthanasie, drugs, geweld, stervensbegelei ding en racisme. Het verwijt dat deze*onderwerpen te zwaar zijn voor 12- en 13-jarigen - de doel groep van de jongste uitgave in de reeks - is niet terecht, vindt de schrijver. Het zijn volgens hem te vaak de ouders die hun kinderen voor hete hangijzers willen afschermen. Uit liefde weliswaar, maar die liefde kan ervoor zorgen dat kinderen worden belemmerd in hun groei in normbesef en weer baarheid. De media braken da gelijks ellende uit en kinderen moeten leren daarmee om te gaan. „Bovendien is bekend dat kinderen - en niet alleen zij - se lectief kijken en lezen." Huiskatechese zoals die nu op enkele plaatsen in het land wordt gegeven, zou eigenlijk in elke parochie gemeengoed moeten worden, vindt Van Hol stein. „In huiselijke kring kan men persoonlijk tot geloofsver dieping komen", schrijft hij in het voorwoord bij het zevende deel. Het geloof in God zoals dat in christelijke kerken wordt be leden, is voor de huiskatechese- groepen niet noodzakelijk, stelt Van Holstein. „Ik hoop wel dat jongeren belangstelling voor spirituele dingen krijgen en misschien zelf op zoek gaan. Ik vul niks in. Begin niet met vast- Eredienst Leidse Soefi-centrum leiden De Soefi gaat er vanuit dat al le godsdiensten door God geïn spireerd zijn. Tijdens de bijeen komst wordt gelezen uit de ge schriften van een aantal gods diensten, waarmee in een toe spraak wordt aangegeven hoe de onderwerpen in de praktijk kunnen worden gebracht. BEROEPINGSWERK De religie van het hart centraal. Dat is het thema van de ere dienst voor belangstellenden die het Leidse Soefi-centrum morgen organiseert in Verbum Dei aan de Plantage 16 in Lei den. De toegang is gratis. Hervormings-Cantatedienst Pieterskerk praan Hanneke Kaasschieter, alt Eleonara Volkert, tenor Rob Stallinga en bas Tom Sol. Het orgel wordt bespeeld door Tijn van Eyk. Het Randstedelijk Be- geleidingsorkest draagt zorg voor de orkestpartijen. Voor ganger in deze cantatedienst is dominee A. Alblas. De uitvoe ring begint om 19.00 uur. De voor hervormingsdag (31 oktober) door J.S. Bach gecom poneerde Cantate 80 ('Ein fesle Burg ist unser Gott') wordt mor genavond uitgevoerd in de Pie terskerk door de C.O.V. Hosan na uit Alphen aan den Rijn. Meewerkende solisten zijn so- NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Toegelaten tot de evangeliebe diening: mw. N. Janse-van Zes sen, Haagwindeveld 22, 3448 EM Woerden; A.A.M. Verwijs, Drift 5bis, 3512 BP Utrecht. Toegelaten tot de evangeliebe diening en beroepbaar mw. H.C.M. Braakman-Bouma, Leg- meerdijk 119, 1187 NA Amstel veen; mw. M.G. Fernhout, Da Costastraat 61-111, 1053 ZE Am sterdam; M.W.G. van Hemert, Heymansstraat 8, 3036 CG Rot terdam; Y.J. Hulstijn, Asserdreef 3, 3146 AB Maassluis; mw. J.M.T. van der Spek. Een- drachtsweg39a, 3012 LC Rot terdam. NED.GEREF. KERKEN Beroepbaarstelling: W.v.d. Wind, PrinsesChristinaweg 17, 4151 CH Acquoy. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepenrte Klundert: drs. H.A. Speelman te Wilsum en Kamper veen (part-time). GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Brouwershaven: J.W. Veltkamp, kandidaat te Kampen. Aangenomen: naar LEIDEN: P.H. van der Laan te Eindhoven. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Rotterdam-Zuid. A.J. Gunst te Tholen. Bedankt: voor Scherpenzeel: C Hogchem te Borssele. DOOPSGEZINDE BROEDER SCHAP Beroepen: te Antwerpen-Zuid (Ver. Prot. Kerk. België): H. Heijn te Amersfoort en te Noord west Veluwe-Flevoland, die dit beroep heeft aangenomen. staande ideeën over God. Een katecheet is iemand die aan reikt. Hij krijgt geen produkt te zien." Hij koestert niet de illusie dat jongeren massaal warm zullen lopen voor huiskatechese. Toch staan ze open voor levensvra gen, heeft hij ervaren. Als gees telijk verzorger op een internaat voor jongeren in Ampsen krijgt hij veel vragen over leven en dood, geweld en de zin%van het lijden. „Zou je niet verwachten van jongeren die zeggen alle re gels aan hun laars te lappen. Jongeren schoppen wel tegen de Kerk aan maar niet tegen de zin/onzin-vragen." Na zijn priesteropleiding, toen hij voorging in de Mozes en Aaronkerk in Amsterdam, er gerde Van Holstein zich aan de levenloosheid van de kerkdien sten. „De liturgie was verbaal, kind-onvriendelijk. Ik ben toen begonnen met gezinsvieringen en 'theaterliturgie' waarbij ik zowel de kinderen als de vol wassenen wilde aanspreken." Om beter beslagen ten ijs te komen, volgde hij een opleiding drama. „Er is een verschraling in gebaren en zegeningen in de diensten. Fantasie en dramati sche expressie maken het le vend. Tijdens de priesteroplei ding leer je niets over dat soort dingen. Ook niet over sociale vaardigheden, trouwens. Dat heb ik allemaal daarna moeten leren." In de, ook voor de Kerk, roeri ge jaren zeventig trouwde hij. Hij ontving dreigbrieven, de progressieve stroming in de Kerk en de opkomst van de stu- dentenecclesia van Huub Oos terhuis ten spijt. „Ik heb niet het gevoel een belofte te heb ben verbroken. Wel de interpre tatie van die belofte zoals de Kerk die geeft." „Ik word behandeld als dissi dent. maar lig er niet wakker van. Ik mag niet meer voorgaan in de eucharistie en geen kinde ren meer dopen. Maar als men sen in kleine kring een beroep op mij doen, aarzel ik niet. Ik houd nu en dan overwegingen en leidt bijeenkomsten aan huis. Het beroep van de gelovi gen is voor mij de legitimering van mijn doen en laten. „Ik ben nog steeds priester, net als iedere gelovige. Daarom vind ik dat iedere gelovige zou moeten kunnen voorgaan in de eucharistie. De top van de Roomse kerk houdt mensen, vooral in de ontwikkelingslan den, onmondig waardoor zij dogma's blind geloven. Ik zie de top in de toekomst verdwijnen. De kerk zal zich hergroeperen in kleine gemeenschappen, wel met een gezag, desnoods van paus en bisschoppen, maar niet een gezag dat macht uitoefent." Kerkhervorming gevierd met Lutheranen De kerkdienst in de Hoog landse Kerk staat mor genochtend in het teken van de kerkhervorming van Lu ther. De dienst wordt door c}e Binnenstadsgemeente sa men met de lutheranen ge houden. Vijf van de 95 stel lingen van Luther zullen worden afgedrukt in de litur gie en een plaats krijgen in de liturgie en overweging. Aan de dienst wordt mede werking verleend door de be- kende hoboïst Han Kapaan. Voorganger is dominee A. Al blas. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgever Damiate bv DIRECTIE B M Essenberg. G P Arnold (adp. J Kiel (adj); HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor. Frans Nypels. Henk van der Post (ad|) OMBUDSMAN R D Paauw, tel dag 9 30- 11 30 uur 071 -356215, of per post HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 POSTADRES Postbus 54.2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071-323508 Fam berichten 071 -323508 Redactie 071-321921 ADVERTENTIES ma -vnj. van 08.30-17 00uur Telefoon 071-356230. RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vnj van 8.30-17 00 uur Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel 071-128030 bij vooruitbet find. BTW) per acc.giro autom bet per maand 29.30 per kwartaal 85.55 84,55 per jaar 329,30 328,30 VERZENDING PER POST Nederland per kwartaal 125,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING Somber en af en toe reg De talloze buien van de afgelopen week hebben in het kustgebied een slordige 50 millimeter regen gede poneerd. Tijd voor een adempauze is er nauwelijks. Een nieuw Atlan tisch depressiegeweld zorgt dit weekeinde wederom voor nattig heid; pas begin volgende week droogt het een beetje op. Opvallend was het frequent op treden van onweer tijdens de buien van de laatste dagen. Het aantal ontladingen is weliswaar veel min der dan tijdens de warmbloedige onweersbuien, die zich in de zo mermaanden voordoen, maar de kracht van de individuele bliksem stralen kan tijdens zo'n wmteron- weer verwoestend zijn. Er zijn deze week veel gemene verticale blik sems gezien. In het algemeen is de donder na een wolk-aarde ontla ding korter, maar veel luider dan een horizontale bliksem, welke langdurig blijft narommelen. De buien van de afgelopen 72 uur traden vooral op in de nacht en ochtend; het gebruikelijke patroon voor kustbuien in het najaar. Het temperatuurverschil tussen land (koud) en zee (warm) is op dit tijd stip van de dag het grootst. Con vectie en buienvorming heei uitsluitend boven zee plaats zakken landinwaarts in bij g aan opstijgende warme luch door zagen we steeds een sa klontering van buien ter hoo de kuststrook. In de middag aanwarming van het land, ve schoof de stapelbewolking n naar het binnenland en had kustgebied een droge period wat zon. Zaterdag trekt de hemel w snel dicht. In de loop van de volgt regen als zachte en voc lucht probeert binnen te lope proces verloopt helaas nogal zaam, zodat het ook op zond. somber blijft met af en toe re motregen. Pluspuntje is de t< ratuur. Vandaag is het waterl< met een gaad of 10; in de oc- lucht van subtropische oorsp kan het zondag en maandag makkelijk 14 of 15 graden w< De zachte lucht wordt binner leid door een krachtige, aan i harde wind uit zuid, later zuic Begin volgende week komt er delijk wat hogedrukmvloed vé Azoren,zodat de regenkansei nemen. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Noorwegen: Overwegend bewolkt en plaatselijk wat regen. Zon dag in het zuiden ook en kele opklaringen. Middag- temperatuur van 4 graden in het noorden tot 8 m het zuiden. Zweden: Vrij veel bewolking en in het midden weinig neer slag, elders perioden met regen (in het noorden sneeuw). Nauwelijks wind en in de ochtend een klei ne kans op mist. Maxi mumtemperatuur van -2 in het noorden tot 7 gra den in het zuiden. Denemarken: In de loop van zaterdag meer bewolking en enige tijd regen. Mogelijk veel wind. Zondag enkele op klaringen. maar ook dan nog perioden met regen. Middagtempe- ratuur rond 9 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Overwegend veel bewolking en zowel za terdag als zondag enige tijd regen. Nau welijks zon en van tijd tot tijd redelijk wat wind. Middagtemperatuur oplopend tot 11 graden in Schotland en tot 16 graden in het zuiden van Engeland België en Luxemburg: Zaterdag veel bewolking, veel wind, en geruime tijd regen. Middagtemperatuur rond 11 graden. Zondag af en toe regen of motregen en later op de dag mogelijk enkele opklaringen. Middagtemperatuur circa 14 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Bewolkt en perioden met regen. ZorfÖag later op de dag mogelijk een enkele op klaring. Maxima zaterdag rond 13 gra den, zondag oplopend tot 16 graden. Portugal: Flinke perioden met zon en droog Mid dagtemperatuur tussen 20 en 23 gra- Madeira: Wolkenvelden, maar ook af en toe zon. Zaterdag nog kans op een bui, daarna droog. Middagtemperatuur rond 25 gra- Spanje: In het zuidoosten veel bewolking en za terdag nog enkele regen- en onweersbui en. In de rest van Spanje op de meeste plaatsen droog en vooral zondag flink wat zon. Middagtemperatuur tussen 20 en 24 graden. Canarische Eilanden: Zaterdag nog flink wat bewolking en af en toe regen. Zondag droog en vooral op de zuidelijke stranden meer zon. Mid dagtemperatuur circa 25 graden. Marokko: Westkust: tamelijk veel bewolking en op beide dagen kans op buiige regen, mis schien met onweer. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 22 graden. Flinke perioden met zon maar van tijd tot tijd ook enkele wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 27 gra- Zuid-Frankrijk: Eerst flink wat bewolking, maar op de meeste plaatsen droog. In de loop van de dag vanuit het zuiden meer zon. Zon dag flinke zonnige perioden en droog Middagtemperatuur zaterdag rond 18 graden, zondag oplopend tot 20 graden Mallorca en Ibiza: Veranderlijk bewolkt en kans op enkele regen- of onweersbuien. Maximumtem peratuur rond 22 graden Italië: In het noorden en midden zaterdag en kele (pittige) buien, soms ook met on weer In het zuiden vrij zonnig en droog. Zondag vrijwel overal droog en flink wat zon. Middagtemperatuur van 15 graden in het noorden tot 25 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Zaterdag eerst nog een enkele regen- of onweersbui, maar later op de dag droog en meer zon. Zondag overwegend zonnig en droog. Middagtemperatuur tussen 20 en 23 graden. Griekenland en Kreta: Droog en flinke perioden met zon. Mo gelijk in het noorden enkele wolkenvel den. Maximumtemperatuur op de mees te plaatsen ongeveer 23 graden. Turkije en Cyprus: Droog en vrij zonnig. Zondag mogeli|k langs de Dardanellen enkele wolkenvel den. Middagtemperatuur van 21 graden langs de westkust tot 26 graden op Cy- Duitsland: Overwegend bewolkt en geruime tijd re gen Zondag van het zuiden uit geleide lijk droog en mogelijk enkele opklarin gen. Middagtemperatuur zaterdag onge veer 10 graden, zondag vooral in het midden en zuiden enkele graden hoger n ,7 '"V 13~Vio 'o\io{oT?-—4 DLjl12/ 19 22 Mi 'J J/ V- l 1V2Q) r-rC\ bewolkt -v- warmtefr m -r- koufront «A*-, gen ha8el L lagedruk H hogedruk ft- 19 temper tuur -100°-SKIS WEERRAPPORTEN Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp Wind ZONDAG 30 OKTOBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07.30 Zon onder 17 Maan op 01.59 Maan onder 1 Waterstanden Katwijk Hoogwater 11.07 Laag water 06.46 19.27 MAANDAG 31 OKTOBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07.32 Zon onder 1 Maan op 03.15 Maan onder II Waterstanden Katwijk Hoogwater 23.48 12 19 Laag water 08.05 20.37 Weerrapporten 28 oktober 19 uur-. Amsterdam licht bew./ Den Helder Rotterdam Twente Maastricht Aberdeen Barcelona Boedapest Bordeaux Cyprus Dublin Innsbruck Istanbul Klagenfurl half bew. onbew grondmist Stockholm zwaar bew. zzw 2 Warschau zwaar bew. z 2 Wenen regen n 4 ZOrich regen zzw 2 Bangkok onbew. nnw2 Buenos Aires onbew./ nnw3/ Casablanca zwaar bew no 2 Johannesburg half bew J no 21 Los Angeles zwaar bew wzw 2 HEINZ JO D T

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12