Clinton: Syrië wil vrede met Israël Buitenland Oostzeelanden zijn jaloers op westerse milieuzorg Traditionele straf voor Indiaanse Serviërs op de vlucht na aanvallen leger Bosnië Regering Rusland blijft zitten Verwarring rond verkiezingen houdt Mozambikanen niet thuis China wenst alleen 'gezonde kinderen' i VRYDAG 28 OKTOBER 1994 r Agentur CPD Cf jsuxicrrde Prrs D Gastarbeiders jagen op beschermd wild telaviv» Thaise gastarbeiders in Israël vullen hun dagelijkse menu aan met wild dat in het natuurpark Ein Gedi wordt be schermd. Volgens de Israëlische krant Ma'arivzetten de circa tweehonderd Thailanders in de streek aan de Dode Zee vallen in het wildpark. Speciale waarschuwingsborden in de Thaise taal hebben de eetlust van de gastarbeiders niet kunnen bedwingen. De krant meldt dat ze vogels, schildpadden, hagedissen, wolven, honden, katten, vossen en slangen verorberen. Italië legt rokers aan banden rome» De Italiaanse regering heeft gisteren een nieuwe wet ge presenteerd waarmee roken in openbare ruimten op grote schaal wordt verboden, maar die ook ruimte laat voor uitzonde ringen. De wet verbiedt de Italianen een sigaret, sigaar, pijp of joint op te steken in bijna alle openbare ruimten zoals zieken huizen, scholen, winkels, restaurants, museums, theaters en het openbaar vervoer. Als een goed ventilatiesysteem is aange bracht, mag wel worden gerookt. Portugal doodt 15.000 zeemeeuwen lissabon Op de Portugese eilandengroep Berlenga zijn meer dan vijftienduizend meeuwen afgemaakt om het ecologische evenwicht te herstellen. Volgens de autoriteiten was sprake van overbevolking bij de meeuwenkolonie. Een natuurreservaat van 25 vierkante kilometer liep daardoor schade op. Ook gedroeg de zilvermeeuwenpopulatie zich agressief naar toeristen. Rwanda: 25.000 kinderen ouders kwijt genéve In Rwanda en aangrenzende gebieden zijn volgens het Internationale Rode Kruis (ICRK) tot dusverre 25.000 kinderen geteld die door de oorlog van hun ouders zijn gescheiden. Tege lijkertijd hebben duizenden ouders hun kinderen bij de organi satie als vermist opgegeven. Sinds de oorlog in Cambodja heeft het Rode Kruis niet meer te maken gehad met zoveel kinderen en ouders die elkaar kwijt zijn. De gegevens van kinderen en ou ders worden in een computer ingevoerd om het wederzijdse zoeken te vergemakkelijken. Ophef over penis op postzegel bern» Een postzegel van de kunstenaar Niki de Saint Phalle, voorstellende een fallus gehuld in een kleurrijk condoom als aansporing om de verspreiding van AIDS tegen te gaan, heeft in het traditioneel conservatieve Zwitserland een stroom van boze brieven los gemaakt. Ondanks de negatieve reacties wordt de ze gel in het hele land grif verkocht. ,,Het is een manier als alle an dere om een boodschap duidelijk te maken", aldus PTT-woord- voerder Claude Pedrazzoli. Tarand nieuwe premier Estland tallinn Het parlement van Estland heeft gisteren met grote meerderheid de voormalige minister van milieu Andres Tarand tot premier gekozen. Tarand volgt Mart Laar op. De volksverte genwoordiging stemde hem op 28 september weg wegens illega le verkopen van Russische roebels ten tijde van de hervorming van het muntstelsel. Meeste vluchtelingen in Duitsland bonn» Binnen de Europese Unie is Duitsland ook in 1993 het land geweest met veruit de meeste buitenlandse vluchtelingen, ondanks een in dat jaar aangescherpt asielbeleid. Vorig jaar zochten 322.600 asielzoekers toevlucht tot de Bondsrepubliek. Dat is bijna driekwart van alle vluchtelingen binnen de twaalf EU-landen. Na Duitsland waren Nederland (35.400) en Frankrijk (26.500) de belangrijkste landen die vluchtelingen opnamen. Cambodja: Gijzelaars niet dood phnom penh Het Cambodjaanse ministerie van defensie heeft berichten tegengesproken dat drie westerse gijzelaars die op 26 juli door de maoïstische verzetsbeweging Rode Khmer werden ontvoerd, zijn gedood. Nadat ze met hun ontvoerders uit het Rode-Khmerkamp Phnom Vour zijn vertrokken, zijn ze nog ge zien door burgers. Recordsteun voor Labour in peilingen londen Indien nu verkiezingen zouden worden gehouden in Groot-Brittannië, dan stemt 57 procent van de kiezers op Labour en 25 procent op de regerende Conservatieven. De populariteit van premier John Major stijgt voor het eerst sinds twee jaar. Dat meldt The Times vandaag op basis van een opiniepeiling. Major hoeft overigens pas over twee jaar nieuwe verkiezingen uit te schrijven. kopenhagen michel brandsma De Golf van Riga is zo vervuild dat zwemmen er verboden is. Uiteraard zijn er altijd waaghalzen die het toch doen, maar die spelen met hun gezondheid. Pas voorbij de landtong die de Golf scheidt van de Oostzee, is de vervuiling voldoende verdund om min of meer vei lig een duik te kunnen nemen. Min of meer, want de Oostzee is de sterkst ver ontreinigde zee van Europa. Mede om die reden hebben milieube wegingen uit Polen en de Oostzeelanden forse delegaties afgevaardigd naar de Seas at R/sAr-conferentie in Kopenhagen, de internationale milieuconferentie over de Europese zeeën. Het is voor het eerst dat milieuactivisten uit de voormalige Sovjetunie op die manier samenwerken met hun westerse collega's. Ze leren er veel van, zeggen Anzelika Gudone (22) uit Letland en Tomas Biti- naitis (22) uit Litouwen. Hoe het milieu in hun landen zich verhoudt tot het milieu in landen als Denemarken en Ne derland? Volgens Angelika is die vergelij king op geen enkele manier te maken. ,,Het duurt nog ten minste twintig jaar voordat we jullie huidige niveau van milieuzorg hebben bereikt." De problemen in Leüand en Litouwen (en trouwens ook in Estland en Polen) lijken sterk op elkaar. De landen kam pen met een zware erfenis van de Russi sche bezetting. De Russen deden niets aan milieuzorg. De militaire terreinen die ze achterlieten, zijn zo ernstig ver ontreinigd dat de olie inmiddels het die pe grondwater heeft bereikt. Bovendien lieten de militairen bij hun vertrek een hele rits zendmasten staan waarvan de zenders nucleair materiaal zouden bevatten. Maar niemand weet hoe ze veilig en betaalbaar kunnen wor den gedemonteerd. „De Russen zouden het moeten doen, maar die zijn vertrok ken. Het kan ze niets schelen." Ook bui ten de voormalige militaire complexen is het een zootje op milieugebied, zeggen Tomas en Anzelika. Bij gebrek aan wet geving lozen industrie en landbouw hun afval ongezuiverd op rivieren of direct in ging die nog steeds doorgaat. Dat heeft te maken met de armoede en de hoge werkloosheid, zeggen Tomas en Anzeli ka. Door de barre economische omstan digheden zijn de meeste mensen nog maar bezig met overleven. Anzelika: „Ze denken maar aan twee dingen: hoe kom ik aan voedsel en hoe betaal ik de huur". Toch zijn er mensen die verder kunnen en willen kijken dan de eigen voorraad kast en die zich druk maken om het milieu. Dat zijn volgens Tomas en Anze lika vooral jongeren. In Litouwen zijn ze onder meer verenigd in het Lithuanian Fund for Nature, in Leüand onder meer in de Coalition Clean Baltic. Deze organisaties, door Tomas en Anze lika in Kopenhagen vertegenwoordigd, bestaan vier jaar. Het is moeilijk werken in de Oostzeelanden, maar ze houden hun blik gericht op de toekomst. „Ondecwijs, daar moeten we het van hebben", zeggen ze. „De jongste genera ties moeten bewust worden gemaakt." Beide organisaties hebben daarom edu catieve programma's ontwikkeld die 1111 worden gebruikt in het basisonderwijs. Verder maken veel milieuactivisten ge bruik van uitwisselingsprogramma's met scholen in West-Europa. Tomas: „Die programma's worden voor een groot deel gesponsord door de Eu ropese Unie. 1 let Westen heeft belang bij een snelle en goede ontwikkeling van Oost-Europa, want daar ligt een enorme afzetmarkt te wachten. Daarom heipen ze ons, en dat moet, ook op milieuge bied. Zelf hebben we de achtergrond daar nog niet voor. De Russen hebben alles vijftig jaar stil laten staan. Het is niet onze schuld dat hel nu zo'n rotzooi is. We hebben de hulp hard nodig". PORTLAND» Rtr-DPA Indianenstammen in de Ameri kaanse staat Oregon hebben een traditie in ere hersteld. Een jonge indiaanse kreeg een pak slaag met een riem, een straf die al t tallen Amerikaanse president optimistisch na bezoek Damascus De Amerikaanse president Bill Clinton heeft in zijn ge sprek met zijn Syrische collega Hafez al-Assad 'op meer dan een punt' vooruitgang geboekt. Dat zei gisteravond zijn minister van buitenlandse zaken, Warren Christop her. Naaste medewerkers van de president menen dat vrede tussen Syrië en Israël binnen vier a zes maanden 'mogelijk' is. jeruzalem ad bloemendaal De vooruitgang Christopher sprak, is geboekt in het privé-onderhoud dat Clin ton gistermorgen met Assad had. Op een persconferentie na afloop was weinig te merken van een verandering in de Syri sche positie. De Syrische presi dent herhaalde dat hij bereid is tot „totale vrede" met Israël, in ruil voor een „totale ontruiming door Israël van de Golan en Zuid-Libanon, zoals is bepaald in de resoluties van de Veilig heidsraad". Toen een Israëlische journa- Sarajevo.Rtr-afp van paniek onder de Bosnische Serviërs. „Hun normaal gespro ken zo doelmatige commando- en controlestructuur is volledig ingestort. Zij hebben in wanor de de wijk genomen met ach terlating van tanks en mortie ren", aldus kolonel Tim Spicer. Volgens hem gaat het om een grote militaire operatie. „We moeten nu zien of ze zich kun nen handhaven en wat het ant woord is van het Bosnisch-Ser- vische leger." De enclave is al maanden door de Bosnische Serviërs in gesloten. Sinds het Vijfde Leger korps eind van de zomer een opstand van afgescheiden mos lims heeft onderdrukt, richt het zich op de Servische belege raars. Meer dan 7.500 Servische bur gers zijn in Bosnië op de vlucht geslagen voor een groot offen sief van het Bosnische leger. Volgens het Internationale Rode Kruis ontvluchtten zo'n 5.000 Serviërs de enclave Bihac in het noordwesten van Bosnië, nadat het door moslims gedomineer de Bosnische regeringsleger de Servische strijdkrachten tot de terugtocht had gedwongen. Het grote offensief heeft het Vijfde Legerkorps van het Bosnische regeringsleger vol gens een woordvoerder van de Verenigde Naties de afgelopen dagen 100 tot 150 vierkante ki lometer terreinwinst opgele verd. De woordvoerder sprak list hem vroeg waarom hij niet probeert het vertrouwen te win nen van het Israëlische volk, dat zich in meerderheid verzet te gen een volledige terugtrekking van de Golan, draaide Assad de rollen om. Hij vroeg waarom de Israëli's hem niet geloven als hij zegt serieus vrede na te streven. Assad zei ook dat Syrië geen ter reur steunt en dat niemand ooit ook maar één terreuractie heeft kunnen noemen waar Da mascus de hand in had. Gisteravond Clinton de pers in Jeruzalem dat hij het betreur de dat president Assad niet in het openbaar terreur heeft ver oordeeld, zoals hij dat wel deed in hun privé-onderhoud. Hij noemde de vooruitgang in het vredesproces die hij tijdens dat gesprek bemerkte 'niet onbe langrijk', maar hij wilde geen bijzonderheden geven. Eerder gisteravond zei presi dent Clinton in een toespraak tot de Knesset, het Israëlische parlement, dat Hafez al-Assad hem opnieuw heeft verzekerd dat Syrië een strategische keuze voor vrede heeft gemaakt en be reid is tot normale, vreedzame betrekkingen met Israël. In zijn rede liet Clinton er geen misver stand over bestaan dat zijn land Israël door dik en dun zal blij ven steunen. „Amerika staat aan uw kant, nu en altijd," ver zekerde hij de tot de nok gevul de vergaderzaal en het Israëli sche volk. Clinton bezoekt vandaag Koe weit. Hij inspecteert er onder meer de Amerikaanse troepen die in de Golfstaat zijn gelegerd ter afschrikking van buurland Irak. Bill Clinton heeft zijn voorgenomen bezoek aan de joodse, islamitische en christelijke heilige plaatsen in de Oude Stad van Jeruzalem afgelast om politieke problemen te voorkomen. Clinton weigerde akkoord te gaan met de Israëlische eis dat burgemeester Ehud Olmert het Ameri kaanse gezelschap ook in het bezette oostelijke stadsdeel zou begelei den. Daarmee zou hij impliciet Israels soevereiniteit over het stadsdeel hebben erkend. Clinton en zijn medewerkers wilden de Palestijnse ge voelens niet kwetsen. Clintons echtgenote, Hillary, bracht wel een pri- vé-bezoek aan de Klaagmuur. foto Barbara kfnney gepast. Hen volwassen lid van een stammenbond in het reservaat Warm Springs gaf een volledig in kleren gehuld 17-jarig meisje vijf slagen met een riem. De fa milieleden van de indiaanse waren bij de bestraffing aanwe zig, aldus een plaatselijke krant. De stammenraad van Warm Springs besloot tot de straf we gens meerdere overtredingen, waaronder het weglopen van huis. Verleden maand veroordeel de een indianenstam in Alaska twee jongens van 17 tot verban ning, omdat zij een roofoverval hadden gepleegd. De jongens derhalf jaar doorbrengen op on bewoonde eilanden van de Alexander Archipel in de staat Alaska. De twee hing een gevan genisstraf van tussen de twee ëneenhalf en vijfjaar boven het hoofd. Tonen zij zich 11a hun ballingschap 'gelouterd' dan hoeven zij niet achter de tralies. MOSKOU GPD De Russische parlementaire op positie is er gisteren niet in ge slaagd een meerderheid te krij gen voor een motie van wan 1 rouwen tegen ile regering- Tsjernomyrdin. Slechts 194 van de 450 leden van de Doema, het I-agerhuis, stemden voor. Premier Tsjernomyrdin toon de zich na afloop tevreden en beloofde voortaan nauw met het parlement samen te zullen werken. Tsjernomyrdin verde digde dat beleid in een af en toe emotioneel betoog. Volgens hem komt Rusland alleen uit de crisis als een einde wordt ge maakt aan soepele kredieten aan noodlijdende sectoren. Hij kondigde een strikt anti-infla- tiebeleid aan, dat de huidige geldontwaarding inflatie van maandelijks zeven procent vol gend jaar moet terugdringen tot een procent per maand. De begroting voorziet een le- kort van 73 biljoen roebel 1 lei kabinet verwacht meer inkom sten door efficiëntere belastin ginning, uitgave van staatsobli gaties en buitenlandse kredie ten. Tsjernomyrdin gaf toe dat aan de inkomstenkant al kre dieten van in totaal ruim 10 miljard dollai waren bijgeteld van IMF en Wereldbank. Die zijn echter nog niet vrijgegeven. De boycot van de voormalige guerrillabeweging Renamo van de eerste democratische ver kiezingen in Mozambique heeft geen massale navolging gekregen. „Er zijn tekenen dat het stemmen normaal ver loopt, zelfs in de gebieden waar Renamo sterk vertegen woordigd is. We verwachten dat de tweede dag hetzelfde beeld te zien geeft", zei Manuel Frank van de Nationale Kies commissie gisteren. Zo'n 6,5 miljoen stemge rechtigde Mozambikanen kie zen deze week een president en 250 parlementsleden. Vol gens functionarissen van de Nationale Kiescommissie heeft de helft van de stemgerechtig den tot nu toe de oproep van Renamo-leider Afonso Dhlaka- ma de stembus te mijden, ge negeerd. Hij zei 'bewijs te heb ben dat er sprake zal zijn van grootscheepse fraude in deze verkiezingen'. Dhlakama voeg de er echter aan toe de gewa pende strijd niet te willen her vatten. MAPUTO RUNA HELLINGA In de rij voor het stembureau in de Salvador Allende Avenue in Maputo wordt voornamelijk ge praat over de lange wachttijden. Twee uur heeft hij gestaan, zegt een man. Zijn vrouw heeft er al de brui aan gegeven en is naar huis gegaan. Dat een van de be langrijkste partijen, de voorma lige terreurorganisatie Renamo, zich uit de verkiezingen heeft teruggetrokken, houdt de men sen niet echt bezig. Renamo's besluit heeft niet voor problemen gezorgd, zegt de voorzitter van het stemlo kaal. Niemand heeft hem ge waagd of je nog steeds op die partij kunt stemmen. Maar mensen hebben genoeg andere wagen. Keer op keer legt hij uit dat de twee stembiljetten voor Renamo stelt voorwaarden aan verkiezingsdeelname MAPUTO GPD De Mozambikaanse guerrillaleider Afonso Dhlakama lijkt be reid alsnog mee te doen aan de verkiezingen die dezer dagen worden gehouden, mits aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. Vanochtend wordt er opnieuw met de Renamo-lei der onderhandeld, die gisteren zeven uur voor het open gaan van de stembussen aankondigde dat zijn partij zich terugtrok bij de verkiezingen. Aan de onderhandelingen wordt mogelijk ook deelgenomen door de Zuidafrikaanse vice-president Thabo Mbeki. Bij het overleg in Maputo wordt niet alleen druk uitgeoefend op Dhlakama. VN-gelastigde Al- do Ajello heeft ook gesprekken gehad met president Joaquim Chissano. Hoewel niet bekend is wat Dhlakama (behalve een verlen ging van de verkiezing met een dag) precies eist, is duidelijk dat het hem vooral te doen is om een politieke positie in het toekomstige kabinet. Maar Chissano heeft een samenwerking in een regering voor nationale eenheid volgens Zuidafrikaans model tot nu toe categorisch afgewezen. Zonder toezeggin gen van Chissano weest Renamo na de verkiezingen als op positiepartij in het parlement volledig aan de zijlijn gezet te worden. PEKING AFP-Rtf heeft het parlement en voor de presi dent twee keer gevouwen moe ten worden en gescheiden in twee bussen moeten worden gestopt. De organisatie van de verkie zingen is, alle internationale in spanningen ten spijt, rommelig. Zelfs in Maputo gaan de meeste stembussen een uur of zelfs uren te laat open, omdat mate riaal te laat arriveert en de kies commissies te laat met de in richting van de stemlokalen be ginnen. Intussen wachten honderden kiezers, op hun paasbest ge kleed, gelaten in de zon. Deze eerste meer-partijenverkiezing in de geschiedenis van hun land is een belangrijke dag voor hen, al kunnen ze niet precies uitleg gen waarom. „De politiek is niets", zegt een verkoopster van Maar ze reageert haast boos op de waag waarom ze dan toch gaat stemmen: „Dat is toch mijn recht als Mozambi- quaan". De chaotische organisatie heeft vooral op het platteland voor echte problemen gezorgd. In sommige noordelijke provin cies staan de kiezers tegen het tniddaguur nog steeds te wach ten tot het VN-'verkiezingspak ket' is gearriveerd. In de stevige metalen doos zit alles wat een kiescomité kan begeren, van stembiljetten en demontabele stemhokjes tot plakstiften, een rekenmachientje, een bolletje touw, een schaar en pennen. Aan alles is gedacht, behalve aan het feit dat de kiescommis sies geen ervaring hebben met het lezen van Ikea-zelfbouw- handleidingen, zodat het op- Urenlang staan de Mozambikanen ii 1975 in vrije verkiezingen hun stem bouwen van de stemhokjes her en der voor wat verwarring zorgt. Maar dat is natuurlijk geen verklaring voor het feit dat in sommige districten eigenlijk niet gestemd kan worden. De Nationale Kiescommissie wijt het aan transportproblemen, de oppositiepartij Renamo zoekt er uiteraard kwade opzet achter. „Het betekent in ieder geval dat een' derde verkiezingsdag onvermijdelijk is", zegt Jan-Ni- co Scholten, in Mozambique aanwezig als voorzitter van de Awepa, de Europese Parlemen tariërs voor (Zuidelijk) Afrika, en hoofd van de waarnemersgroep die deze organisatie heeft ge stuurd. En die extra dag is zijns inziens ook nodig als Renamo alsnog bereid is deel te nemen aan de verkiezingen. Want daar hopen Verenigde i de rij het eerst sinds de onafhankelijkheid van hun land in uit te brengen. Naties, waarnemers en diplo maten wel op: dat het zal luk ken de partij toch nog over te halen. Niet dat Renamo's terug trekking technisch veel uit maakt. Volgens de wet neemt de organisatie nog steeds deel, want binnen 48 uur voor het openen van de stembus kan een partij zich formeel niet meer te rugtrekken. Renamo-waarne- mers zijn gewoon komen opda gen in de stembureaus en zelfs de Renamo-leden in het Natio nale Kiescomité doen alsof er niets aan de hand i: foto alexander joe dingsfront van Mozambique), dinsdag in Zimbabwe geweest, in de hoop dat ze daar onder toeziend oog van president Mugabe tot overeenstemming over een gezamenlijke regering na de verkiezingen zouden kun nen komen. Maar het tegendeel gebeurde. De socialist Chissano werd door zijn politieke vriend Mugabe binnengehaald alsof hij al staatspresident was. Dhlakama daarentegen werd genegeerd en geschoffeerd en kreeg boven dien te horen dal Zuid-Afrika en Abortus als foetus afwijkingen vertoont werden gehandicapten gedood, omdat de heersende ideologie hen als 'niet waard om te leven' beschouwde. Volgens de Chinese regering heeft de maatregel, getiteld 'Wet voor de bescherming van de gezondheid van de vrouwen en van de kinderen', tot doel 'gezonde generaties' te baren en 'de kwaliteit van de nieuwe be volking van het land te verbete ren'. Nieuw China voegt eraan toe: „De statistieken tonen aan dat het land momentcel meer dan tien miljoen gehandicapten telt, hetgeen had kunnen wor den voorkomen als de ouders zich aan een dergelijke wet had den moeten houden". De wet benadrukt het hclang van begeleidend medisch 011 derzoek tijdens de zwanger schap. „De identificatie van het geslacht van het kind voor de bevalling is om discriminatie te voorkomen verboden, behalve als er dwingende medische re denen zijn." Het 'belere-ge- boortenbeleid' wordt op I juni 1995 van kracht. Het Chinese parlei gisteren een wet aangenomen die het aantal geboorten van li chamelijk of geestelijk abnor male kinderen moet terugbren gen. Dat heeft het officiële pers bureau Nieuw China meege deeld. De wet moet zwangere vrouwen tot abortus aanmoedi gen als de foetus ernstige afwij kingen vertoont. „De vrouw heeft het laatste woord over een eventuele abor tus", zo staat in de wet. China poogt hiermee de vrees voor ge dwongen abortussen weg te ne men. Mensen met besmettelijke of geestesziekten kunnen krach tens de nieuwe wet worden ge dwongen een gepland huwelijk uit te stellen. Sinds de. indiening van het wetsvoorstel in december 1993 is er een golf van protesten ge weest in het buitenland en bij talrijke Chinese artsen die vreesden voor praktijken die zouden lijken op het eugenica- beleid in het nazistische Duits land van Adolf Hitler. Daarbij De reden voor de plotselinge Zimbabwe militair zouden boycot ligt in een gebeurtenis twee dagen voor de verkiezin gen. Op aandrang van de inter nationale bemiddelaars zijn Dhlakama en Joaquim Chissa no, de presidentskandidaat van het regerende Frelimo (Bevrij- grijpen, mocht het na de verkie zingen tot een opleving van de burgeroorlog komen. Dat was de druppel die voor hem de deed overlopen. Nederland moet helpen bij bestrijden olieramp Rusland brussel anphoge noorden van Rusland) be dreigt het grote, nog vrijwel on gerepte deltagebied van de ri vier Petsjora, en de Barentsz- zee ten zuiden van Nova Zem- bla. De dreigende ecologische catastrofe wordt veroorzaakt door een breuk in een dijk rond een oliemeer, dat volgens Ame rikaanse schattingen rond 350 miljoen liter olie bevat. De Europese Commissie heeft Nederland, Frankrijk en Zwe den gevraagd deskundigen op het gebied van olievervuiling paraat te houden voor uitzen ding naar het door een zware olieramp getroffen gebied in de Russische autonome republiek Komi. De olieramp in Komi (in het

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7