Vrije tijd Natural keyboard Amerikaans kaartspel verovert de wereld Foto aan de pols Biobak-reiniger Klassieker Handig DAG 28 OKTOBER 1994 Rf DACTIE MENRIETTE VAN DER HOEVEN ELEKTRONICA Jan van der Nat De strijd tussen IBM en Microsoft om het besturingssysteem van de toekomst is nog niet beslist. Vast staat dat het DOS systeem langzamerhand de laatste adem uitblaast. I let is een verouderd H hits systeem, dat bij lange na niet alles uit de huidige computers haalt. Windows is op dit moment een 16- bits (tussen)systeem en alleen IBM heeft op dit moment een rijp besturingssysteem: »s 2 Microsoft heeft onlangs hekend gemaakt dat het nieuwe 32-bits 'Windows 95' uiter lijk in juli volgend jaar beschikbaar /.al ko- men. Dat systeem vervangt de huidige Win dows versie: 3.11. 'Windows 95' heeft als voordeel dat het er precies eender uitziet en werkt als de huidige Windows-omgeving. Microsoft brengt in de komende maanden tal van produkten uit. die bij het nieuwe computer besturingssysteem passen. Daar onder zijn speciale 33 bits versies van Mi crosoft Word en Hxcel. Daarnaast allerlei programma's die het een systeem-manager in een kantoor makkelijk maken alle aange sloten computers op een netwerk te onder houden en het netwerk te overzien. Nu Microsoft nog geen direct antwoord heeft op de nieuwste ontwikkelingen, heeft IBM onmiddellijk toegeslagen en het nieuwste OS/2-besturingssysteem (3.0) voor de PC gelanceerd, liet is een volledig 32-bits systeem, waarmee de maximale ca paciteiten van de moderne computer kun nen worden benut. Bovendien is het is een stabiel systeem (derde versie) dat minder geheugen hongerig is I Megabyte werkge heugen volstaat) en ook nog eens een keer voor een matige prijs te koop is. Vanaf nu zal het overal ter wereld worden getoond tijdens grote evenementen. Een update kost op CD-ROM 1.39, --. De duur ste versie (Win()S2) op diskette kost 389,- Daartussen zitten allerlei nuances. Deze Windows-versie is nu leverbaar, begin vol gend jaar de versie voor mensen die geen Windows gebruiken. 's Werelds grootse leverancier van PC's, Compaq, heeft drie nieuwe computerseries geïntroduceerd. Het gaat hierom compu ters speciaal voor thuis. Ze zijn geschikt voor multimedia- en geluidstoepassingen. Ze hebben een telefoonaansluiting om standaard als fax en antwoordapparaat te dienen. Daarmee bewandelt de fabrikant een wezenlijk andere weg om de consu ment te plezieren. Ook IBM introduceert een reeks nieuwe computers: de Aptiva-modellen. Deze zijn ook in multimediale uitvoering te krijgen, maar ze zijn niet zo nadrukkelijk bedoeld voor de huiskamer als de Compaqs. De im porteur uit Couda ook in Nederland tie grootste leverancier denkt dat tegen het eind van dit jaar in een op de drie wonin gen een Pt zal staan. Tegen het einde van de eeuw zal de thuiscomputer net zozeer een deel van het dagelijks leven uitmaken alscfe I\ nu De computer zal dan menu-suggesties doen voor het diner van die avond, uitleg gen hoe een auto gerepareerd wordt, u meenemen op een bezoek in het Louvre museum in Parijs en helpen bij de aanleg van de tuin. Bij onderwijs en entertainment zal hij het middelpunt van het familieleven zijn. In die visie moet een 'thuiscomputer' een heel ander apparaat zijn dan nu. De multimedia computer legt zichzelf uit. Met stereogeluid en een kleurige gebruiks aanwijzing-op-het scherm is de computer een aantrekkelijk hebbeding. Op de lom paq Presario, die al naar gelang de versie tussen de 3.500,-- en 4.000,-- gaal kos ten, heeft men dat bereikt met een ruime uitrusting. Belangrijkste schakel van de nieuwe computers is de TJROM-drive, waar gewone geluidsschijfjes in passen, maar ook multimedia^produkties op H( >Ms. Verschillende van zulke CD's worden bijge leverd: o.a. Microsofts (Amerikaanse) ency clopedie Encarta, de (eveneens Amerikaan se) filmencyclopedie Cinemania, twee voor treffelijke produkties en enkele spelletjes. Bij de 500-computer zijn kleine, ingebouw de boxjes geleverd voor het geluid. Jok is de computer uitgerust met een l(i bits ge luids-stereokaart. Het is een compacte doos, samengebouwd met kleuren-moni Toetsenborden van computers zijn rechthoe kig. Pardon, waren rechthoekig. Microsoft heeft onlangs dit fraaigevormde keyboard op de markt gebracht. Maar het gaat natuurlijk niet om de vorm alleen. De toetsen zijn, In twee blokken, wat schuin geplaatst. Ergono misch heet dat tegenwoordig. Wie achter een computer zit. heeft automatisch de handen schuin ten opzichte van het toetsenbord en dus is deze oplossing, die het natural key board heet, heel logisch. "ïncilWE CD'S ruik va doenirMitchell - Turbulence Indigo' digheicA) Laurie Anderson - 'Bright and. |)«(WEA) Heather Nova - 'Oys- che aarP'ay it again Sam). ïlijke ir aeg of t CD's op een rijtje. Niet zo- rerwez' omdat ze door vrouwen e de Nigemaakt maar omdat ze zo eeft ge gemeen hebben met elkaar en meinet eerder verschenen werk cte en andere toonaangevende ig ervaiiwen in de popmuziek. Zet week paar nummers van deze ilers ve schijfjes op een band. r R. Haig ze met recent werk van ie Chri Amos, Kate Bush en Sinead Connor en breng deelnemers ijna tv\een popquiz in complete 'sklachvarring. sche aie toegenomen gelijkenissen ziekte opmerkelijk. Joni Mitchell 'an de'dt niet ten onrechte be- arm, louwd als een op zichzelf ind fenomeen en ook het ge- irtsen I van Laurie Anderson draagt gen dionomstreden stempel ring, eek'. nngaaJiderson en Mitchell worden lot ge-hun nieuwe platen door zing vnnen naar elkaar toe ge- idoenjvd. Brian Eno produceerde ide ight Red' en Mitchell's echt- Nedioot Larry Klein zat zoals ge- ook donlijk achter de knoppen tij- ?rken,is de vervaardiging van 'Tur in woience Indigo'. Bovendien n hij al de baspartijen voor alisten rekening. en aaiowel Anderson als Mitchell speciurden het crème de la crème pas n studiomuzikanten in om de komtt schetsmatige composities en bijm te geven en in te kleuren. blijvjde albums bieden in alle op- ze beihten topkwaliteit. Door pla- een I als deze wordt het verschil »sen liedjes op de band zetten el hui musiceren weer eens duide- de dc Aparte vermelding verdie- terolcri de teksten. Vooral Mitchell iok tekt Dylan in topvorm-naar de ïn zijoon. •er Toch dommelt de luisteraar og verloop van tijd in. Dat is het alist volg van de eenvormigheid in el het hoge kabbelgehalte van eroloel van de songs. Het is met aten van artiesten van dit kali- i bij »r net als met James-Bond - te ms: ze verschijnen in een lage ;rk, ïquentie, een standaardkwali- bij hit is gegarandeerd, echte risi- nen-t's worden vermeden, ver- narrpuvvingen mondjesmaat :or*-«orgevoerd, de alloop is voor- Jelbaar en het publiek kan zich :elf tnmogelijk bekocht voelen, se beVan de onderhavige drie ar en cfcsten is Heather Nova de jong- lie ze. Zij rockt het meest, blijft als va&stdichter aan de oppervlakte rieköeken, maar heeft van eenvor- ïlijkïigheid het minste last. Vooral p de rustige stukken lijkt ze op inead 'O Connor en Joni Mit- jiell. Zij is niet zozeer naar haar ollega's toegegroeid maar doet E vooral na. WK REDMAN lob Agerbeek Trio: 'Full House' .Jazz '91/A-Records) (distr.: Mu- vajich Records) j jïezien zijn carrière heeft swing- co ïn boogie woogie-pianist Ager- teek (1937) vrij weinig albums ip eigen naam staan. Met Harry immery op bas en Ben Schrö- ler op drums speelde hij een D met één eigen stuk, de vlot- e boogie "Occasionally Blue", n vijftien meest zeer bekende itandards. Het repertoire is laarom niet bijster avontuur - ijk, en hetzelfde kan gezegd Worden van de korte improvisa- ies van Agerbeek die, befiou- jer lens een enkele misser het otaal volgespeelde 'Cantaloupe sland' van Hancock bijvoor- >eeld helder en swingend de oetsen aanslaat. Dat kan niet gezegd worden van Schroder lie zonder veel afwisseling en Vaak te veel op de tel speelt, zo dat niet alle stukken even ont spannen klinken. De enkele bij- dragen van tenorsaxofonist Jan Menu en zangeres Daisy Oos terhuis passen goed bij de wat oppervlakkige opzet van de ove rigens mooi opgenomen CD; beiden klinken ze aangenaam lichtvoetig, maar lijken terug te schrikken voor enige diepgang. Een zeer commerciële produk- tie, die niemand voor het hoofd zal stoten, maar ook niet lang in het geheugen zal blijven han- Joshua Redman Quartet: 'MoodSwing' (Warner Bros.) (dis tr.: Warner Music) Met zijn derde album maakt de jonge (25) tenor- en sopraan saxofonist Joshua Redman an dermaal zijn reputatie en de hy pe waar. Jonge, technisch be gaafde jazzmusici zijn er ge noeg. Originaliteit is al moeilij ker te vinden, maar jonge ar tiesten die traditie en moderne re ontwikkelingen koppelen aan individuele expressie zijn wer kelijk zeldzaam. Redman heeft een stevig, rokerig geluid dat in sommige stukken doet denken aan ouderwetse Texaanse rhy thm blues en op andere mo menten aan emotierijke post- Coltrane jazz. Redman schreef alle stukken, van het bluesy 'Sweet Sorrow' tot het funky 'Headin' Home', in een tamelijk traditionele vorm, waarbij de begeleiders (pianist Brad Mehldau, bassist Christian Mc- Bride en drummer Brian Blade) in de meeste stukken de even traditionele rol van uitstekend swingend trio spelen. Het zijn echter vooral de vindingrijke en overtuigende improvisaties van de leider, afgezien van het bleke sopraanspel in het nogal ge woontjes klinkende 'The Oneness of Two', die de scepti sche muziekconsument over de streep zullen trekken. KV Chopin - Pianoconcert nr. 2 in f, op. 21 24 preludes, op. 28 - Maria Joao Pires (piano), Royal Philhar monic Orchestra o.l.v. André Pre- vin - DG Schumann - Kinderszenen, op. 15, Waldszenen, op. 82, Bunte Blat ter, op. 99/1,2&4 - Maria Joao Pi res (piano) - Erato. Tijdens de 'Nacht van de Ro mantiek' die enkele weken gele den in het Concertgebouw de klassieke CPG-actie inluidde, moest Maria Joao Pires het la ten afweten, maar in de actie 'Aangenaam... Romantiek' is zij prominent aanwezig. Niet al leen omdat twee van haar CD's tegen inlevering van een kor tingsbon gereduceerd te koop zijn, maar ook omdat die twee kwalitatief tot de toppers uit de actie behoren. Uit 1984 dateert een prachtig poëtische opname van diverse pianowerken van Schumann die nog steeds als maatgevend moet worden beschouwd, en die hier een welkome rentree maakt. Nieuw is een opname van het Tweede Pianoconcert van Chopin, een altijd weer dankbaar en meeslepend werk dat onder haar handen klinkt als vloeibaar goud. Romantisch? Zeker! Zoetelijk? Verre van dat! Bij Pires. uitmuntend begeleid door André Previn, bruist en sprankelt de muziek als zelden tevoren, zelfs in het subliem ge fraseerde langzame midden deel. Met als toegift de 24 pre ludes een CD om niet te missen! Virtuoso Vengerov - Werken van Wieniawski, Paganini, Kreisler, Bloch, Tsjaikovski, Messiaen, Sa- rasate, Bazzini - Maxim Vengerov (viool), Itamar Golan (piano) - Teldec. Een 'grote' CD met 'klein' re pertoire werd volgespeeld door Maxim Vengerov, maar door de samenstelling weet de jonge Russische violist deze uitgave extra interessant te maken. Be halve korte virtuoze stukjes die meestal dienen als toegift, ho ren we hier ook een enkele min der bekende compositie, zoals 'Thème et variations' van Mes siaen en 'Nigun' Ernest Bloch. Viooltoon en virtuositeit van Vengerov zijn inmiddels bijna spreekwoordelijk en ook hier stelt hij niet teleur. PK SPELLETJES DINGEN Duizelingwekkend is de juis te term om het succes te om schrijven van het Ameri kaanse kaartspel MagieHet werd in september 1993 ge lanceerd en sindsdien zijn van de benodigde kaarten maar liefst een miljard stuks gedrukt. Ook in Nederland rukt Magie op. Volgens im porteur Michael Bruinsma zijn hier al 5,8 miljoen kaar ten in omloop. Twee jaar geleden legde de Amerikaanse wiskundige Ri chard Garfield een door hem ontworpen spel voor aan de jonge spellenfirma Wizards of the Coast. Hij bracht daarbij een bordspel mee, maar de firma had geen geld om het te produceren. Waar ze wèl be langstelling voor hadden, was een spel dat snel kon worden gespeeld met zo weinig mo gelijk componenten. Toen schoten Garfield een paar kaartspellen te binnen die hij jaren eerder had bedacht. Garfield haalde het oude concept uit de kast, schaafde het bij en maakte een simpel testmodel van 120 kaarten. Het was bestemd voor twee spelers die met elkaar duel leerden, met als inzet een van de eigen speelkaarten. In 1993 werd Magie, zoals Garfield het spel had ge doopt, officieel gelanceerd. De eerste editie, Alpha ge noemd. raakte op een tweetal spelconventies onmiddellijk uitverkocht. Voor de tweede druk, Beta gedoopt, werd de oplage verhoogd naar 7,3 mil joen kaarten. Ook die ver dwenen als sneeuw voor de zon. De meest recente set, Michael Bruinsma met enkele exemplaren van het kaartspel Magie. foto cpd The Dark, verscheen dit voorjaar in een oplage van 62 miljoen kaarten en was bin nen één dag uitverkocht. Het uitsluitend Engelstalige spel bestaat uit kleurrijke kaarten. Daarop staan afbeel dingen van alle mogelijke personen, griezels, voorwer pen en landschappen, alle met speciale eigenschappen. Beide spelers spelen met een eigen set kaarten en proberen eikaars levenspunten (20 bij de start) af te pakken door het zenden van monsters, krij gers, bezweringen en ga zo maar door. Voor elk spelletje worden de kaarten geschud. De deel nemers spelen om en om; na elke beurt mogen ze een kaart van de eigen omge keerde reststapel trekken. Omdat iedere speler altijd een eigen set heeft, en ook geen enkele startset gelijk is. brengt elk spelletje verrassin gen met zich mee. Uiteraard draagt het schudden van de kaarten daar extra toe bij. De basisset telt zestig kaar ten. altijd voornamelijk gewo ne kaarten, met enkele zeld zame en zeer zeldzame. De hele begincollectie omvat 302 verschillende kaarten, maar je zou heel wat startpakken moeten kopen om deze com pleet te krijgen. Daarnaast zijn er nog zo'n zevenhonderd andere kaar ten in omloop uit de gelimi teerde edities. De kaarten daaruit koop je, net als de ge- wone aanvullingssets, in pak jes van acht of vijftien kaar ten. Er zijn lijsten beschik baar met alle uitgebrachte kaarten. Magic-spelers ruilen vaak met elkaar. Voor zeldzame kaarten worden nu al bedra gen neergelegd variërend van 20 tot 125 gulden. De mini mumprijs van een basisset is zo'n twintig gulden en een envelopje met aanvullende kaarten ongeveer zeven gul den. De Nederlandse importeur Michael Bruinsma ontdekte het spel ongeveer een jaar ge leden in Duitsland, op een spellenbeurs. Het was toen nog volstrekt onbekend. Vrienden van Bruinsma, twee Franse spelontwerpers, koch ten een set en gingen 'S avonds spelen. „Toen ik wak ker werd, zaten ze nóg te spe len; het was kennelijk een Bij zonder spel." Maar wat het geheim is van Magie? Volgens Bruinsma is het een combinatie van facto ren. „De variatie is oneindig: er zijn net zo veel sets als er spelers zijn. Bovendien is het niet alleen een spel, maar ook een verzameling. Voorts we ten spelers dat er op elke kaart ook een antwoord be staat. Het ziet er verzorgd uit, je kunt het makkelijk meene men." In de Verenigde Staten heeft het spel een hele indu strie op gang gebracht. Er be staan inmiddels tijdschriften, er verschenen imitaties en de fabrikant is druk doende om volgens dezelfde formule an dere spellen uit te brengen. Zo verschijnt binnenkort het kaartspel Star frekThe next generation. Over een paar jaar kunnen we ook het be roemde Tolkien-werk In de ban van de ring spelend be leven. van de biobak en de grijze dit schoonmaak apparaat ontworpen. De reiniger bestaat uit een 98 centimeter lange basissteel van aluminium met een traploos regel- en af sluitbaar bijmeng-apparaat voor de schoonmaakmiddelen en verschillende borstels. De bodem en de binnenkant van de bak zijn zo moeiteloos te berei ken. de wasborstel is 30 graden draai baar. Gardena heeft voor dit apparaat een shampoo, een conserveringsmid del en een universeel reinigingsmid del ontwikkeld. De goedkoopste ba sisset komt op 69,-. Meer informatie: tel. 02940-17417. Fotolijstjes heb je in de meest vreemde vormen en combi naties, maar deze is toch weer nieuw. Dit fotolijstje draag je om je pols en als je het portret weg schuift kun je zien hoe laat het is. Prijs f 119. Meer informatie: tel. 01831 - 4197. Het kon natuurlijk niet uitblijven. In de schier eindelo ze reeks Disney Classics op video verschijnt begin no vember ook Sneeuwwitje en de Zeven Dwergen. Begin 1995 zal de verkoop worden gestaakt en pas worden hervat, wanneer er een nieuwe generatie kopers is. Snow White and the Seven Dwarfs', naar een van de be roemdste sprookjes van de gebroeders Jacob en Wil helm Grimm, was destijds de eerste grote tekenfilm van Walter Elias Disney. De wereld versleet hem voor gek, maar Walt Disney vocht voor zijn uitvinding en met veel succes. 'Sneeuwwitje' zal te koop zijn in drie ver sies: de Nederlandse en de Engelse met en zonder on dertiteling l >e prijs is 44(95. Natte, modderige laarzen spuit je schoon en laat je drogen op deze bootsticks in de vorm van een laars, die je ergens in een verloren hoekje in de grond prikt. Het is een idee van Sun- ware. De per paar verpakte bootsticks kosten 6,95. Meer informatie: tel. 013 - 703200. In een kwart seconde is deze tent gebruiks klaar. Eenmaal uit de zak zet zij zichzelf overeind. Voor deze (speel)tent, gemaakt van spinnaker linnen, stond de Newyorkse taxi model. De taxi-tent is geschikt voor kin deren van 4 tot 10 jaar. Prijs 94,95. Meer informatie: tel. 020 - 6759944.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 35