Onderzoek botverlies geen luxe De mens is eindig in zijn denkvermogen Wetenschap Aspirine helpt bloedsomloop in zwangerschap Graven ontdekt: rode deurstijlen springen er uit 600.000 mensen met aandoening van spijsverteringen/ Ruimtesonde naar planeet MercuriusA VRIJDAG 28 OKTOBER 1994 ROTTERDAM ANP Zwangere vrouwen die een verhoogde kans hebben op stoornissen in de bloedsomloop, kunnen met een lage dosis aspirine dat risi co verkleinen. I let gebruik van 60 tot 70 mg aspirine per dag heeft geen schadelijke ef fecten voor moeder of kind, ook niet tijdens de bevalling. Tot die conclusies komt 11. Bremer, na een omvangrijk internationaal onderzoek, waarop hij is gepromoveerd aan de Eras mus Universiteit in Botterdam. I loge bloeddruk is een van de grootste pro blemen in de verloskunde. Ongeveer de helft van het aantal sterfgevallen tijdens de bevalling komt door een hoge bloeddruk tij dens de zwangerschap. In een belangrijk deel van die gevallen wordt de hoge bloeddruk veroorzaakt door dat de bloedsomloop zich niet aan de zwangerschap heeft aangepast (pre eclampsia. I let lichaam produceert geen extra bloed en de doorstroming gaat niet snel genoeg. De slechte doorbloeding van de placenta leidt tot groeiachterstand bij de foetus. Bij de moeder kunnen de nieren ernstig beschadigd raken. De afgelopen tien jaar is regelmatig onder zoek verricht naar het effect van aspirine op de hoge bloeddruk bij zwangere vrouwen. Vrij snel bleek dat het een gunstig effect heeft op vrouwen die een extreem verhoog de kans hebben op stoornissen in de bloed somloop. Onduidelijk was echter welk ef fect het heeft op vrouwen die een lager risi co lopen. Bremer coördineerde het Nederlandse deel van een internationaal onderzoek, waaraan zestien landen meewerkten en waarhij ruim negenduizend zwangere vrouwen betrok ken waren. In Nederland meldden 486 vrouwen zich aan. De onderzoeksgroep was daarmee niet beperkt tot vrouwen met een (extreem) verhoogd risico, maar vormde een doorsnee van de zwangere bevolking. Het onderzoek bevestigde dat een dagelijk se lage dosis aspirine 1 mg per kilo li chaamsgewicht) baat heeft bij vrouwen die een verhoogde kans op pre-eclampsic heb ben. Daarbij gaat het om vrouwen die in een eerdere zwangerschap problemen heb ben gehad met de bloedsomloop, vrouwen die door een ziekte (nicraandoening) al een hoge bloeddruk hebben en vrouwen van wie de moeder pre-eclampsie had. Het onderzoek toonde tevens aan dat het geen zin heeft de aspirine te geven aan vrouwen die al pre-eclampsie hebben. Ook werkt het niet bloeddrukverlagend; wel voorkomt het dat de bloeddruk verder op loopt. De onderzoekers keken verder naar de bij werkingen van aspirine in de zwanger schap, omdat daar weinig over hekend was. Promotor prof. H. Wallenburg, zelf een van de eerste onderzoekers op dit gebied: ,,ln theorie was een aantal negatieve bii-eficc- ten mogelijk. Aspirine vertraagt de bloeds- tollingen dat zou consequenties kunnen hebben bij de bevalling. Nu die effecten zich in dit omvangrijke onderzoek niet heb ben voorgedaan, kunnen we met zekerheid zeggen dat het gebruik van aspirine geen schadelijke effecten heeft." CAIRO RTR/AFP Archeologen hebben in de buurt van Cairo drie grafkamers uit 2300 voor Christus met zeer goed bewaarde muurschilderingen ontdekt. „De kleuren zijn supergoed gecon serveerd. Vooral het turqoise op de muren en het rood op de valse deurstijlen springen er uit," aldus een expert. Valse deuren dien den om grafrovers te misleiden. Het gaat om tombes van een hogepriester, een priesteres en een bouwmeester. Hun namen zijn volkomen nieuw voor de onder zoekers. De priester, Ka Aper geheten, omschrijft zichzelf als „de welbekende van de farao, de erfelijke prins, het hoofd van de archieven van de farao en opperopzichter van alle werk bij de pyramide van farao Teti." Vol gens deskundigen leefde hij tijdens de zes de dynastie van het Oude Koninkrijk. Dat is rond 2300 voor Christus. Uit historisch oog punt is de vondst van zijn grafwerk het be langrijkst. Ka Apers functie kwam neer op die van dorpshoofd. Die was tot dusverre onbekend. De conterfeitsels op de muren bieden een rijk inzicht in het politieke, soci ale en religieuze leven van zijn tijd. Zijn laatste verblijfplaats kreeg al in oude tijden bezoek van rovers. „Maar zaterdag gaan wij verder graven. De sarcofaag van Ka Aper ligt misschien op een lager niveau", aldus een specialist. De tombe van de priesteres, Najad Pet, is een zeldzaam voorbeeld van een grafwerk dat in de tijd van het Oude Rijk alleen voor een vrouw verrees. Najad Pet betekent geschenk van de goden. „Zij was priesteres van de godin Hathor, haar evenknie Neith van de Delta en de god Wepwawet. de jakhals die de weg voor de doden opent." De bouwmeester heet Amon Em Emt. Zijn crypte omvat niet minder dan vijf rijk be schilderde kamers. Alle tombes bevinden zit h in de net ropolisSaqqara bijCafro, waar farao's uit Memphis werden begraven. Memphis was volgens de legende de eerste hoofdstad van het verenigde Egypte. Uit de lagen boven de graven kwamen ook belang wekkende voorwerpen tevoorschijn. Zij da teren uit het tijdperk van het Nieuwe Rijjc, dat liep van 1580 tot 1085 voor Christus. 1 let zijn twee houten beelden van baadsters, schoonheidsartikelen voor da mes, amuletten, gewone gebruiksvoorwer pen en delen van wat een Indisch-Chinese draagstoel moet zijn. Specialisten maken te weinig gebruik va de kennis over spijsverteringsaandoenirMitd gen. Ook is de aanwezige deskundigheiiA) La onvoldoende verspreid over het land. I )^WE/ 600.000 mensen met een chronische aarP'ay doening krijgen te weinig begrijpelijke ir formatie en worden niet snel genoeg of CD naar de verkeerde specialist doorverwezi omi Dit blijkt uit twee onderzoeken die de Nigem derlandse Lever Darm Stichting heeft ge gen' houden naar de positie van mensen meinet e een chronische spijsverteringsziekte en andi naar knelpunten in de behandeling ervaiiwer De onderzoeksresultaten zijn deze week paai overhandigd aan minister Borst-Eilers ve schi volksgezondheid en aan voorzitter R. I laig zt Berger van de Nationale Commissie Chri Am nisch Zieken. 'onr In Nederland zijn naar schatting bijna tw een miljoen mensen met spijsverteringsklacbvarr ten, van wie er 600.000 een chronische aie toi doening hebben. Het gaat dan om ziekte opr afwijkingen of functiestoornissen van de'dt n slokdarm, maag, dunne en dikke darm, louw ver, gal en alvleesklier. »nd Uit de onderzoeken blijkt dat huisartsen I var veel mensen op hun spreekuur krijgen dionc klachten hebben over de spijsvertering, dek' dat ze daar zeer verschillend mee omgaande Dit heeft volgens de onderzoekers tot ge-hun volg dat de diagnose en doorverwijzing vnne mensen meteen spijsverteringsaandoenrvd. een probleem kan vormen. Eén van de ight maar liefst 34 aanbevelingen van de Ned*oot landse Lever Darm Stichting is dan ook donli huisartsen met protocollen gaan werken,is d zodat de diagnose sneller gesteld kan woienc den. ti h Ook de doorverwijzing tussen specialisten rel levert problemen op. Mensen met een aaiow doening worden naar verschillende speciurd listen doorverwezen en komen vaak pas n sti een omweg bij de goede uit. Verder komtt sc het geregeld voor dat mensen met een bijm 1 zondere aandoening in behandeling blijvide van een algemeen specialist, terwijl ze beihte doorverwezen kunnen worden naar een al: specialist in spijsverteringsziekten. »sei De slechte doorverwijzing door zowel hui mi artsen als specialisten komt doordat de dc. A kundigheid op dit gebied (gastro-enterolan d gie) niet voldoende verspreid is, en ook :eki doordat er niet voldoende specialisten zijoor De NLDS vindt het wenselijk dat er per Tot 70.000 inwoners één gastro-enteroloog ve werkzaam is. Nu is dat nog één specialist vol per 125.000 volwassenen. Ook zou er in el he ziekenhuis tenminste één gastro-enteroloel moeten werken. ate De aandoening zorgt voor problemen bij tr n keuring van mensen. Zelfs als de ziekte ms geen belemmering vormt voor het werk, ?qi heeft deze groep mensen problemen bij hit i: vinden van een baan. Artsen keuren menVs1 sen ten onrechte af of juist goed, met narrpu omdat hun kennis over de ziekten tekor*-»or schiet. 1 >ell De NLDS vindt dat de hulpverleners zelf torn ter op de hoogte moeten zijn, en dat ze beVa ter in staat moeten zijn om de patiënten dst voorlichting en begeleiding te geven die ze. i nodig hebben. Artsen blijken toch nog va<iks gericht te zijn op het genezen van de ziektek terwijl daar soms helemaal geen mogelijk-tig heid voor is. p c int nel Dll ZWOLLE GPD Europa moet rond het jaar 2008 een ruim-J tesonde sturen naar de planeet Mercurius. Daarmee kan het grotendeels nog onbekei de hemellichaam goed in kaart worden ge] bracht en begeeft Europa zich tevens na drukkelijker op het gebied van planeten- missies. Dat is één van de aanbevelingen die een commissie van Europese wetenschappers heeft gedaan aan het Europese ruimte- j agentschap ESA. De commissie wordt vooil gezetert door de uit Nederland afkomstige professor L. Woltjer. De commissie had opdracht een vervolg tefj( maken op het huidige ESA-programma vaij. wetenschapsmissies. Horizon 2000. Uit 1 Kr. voorstellen van Europese en Amerikaanse wetenschappers zijn uiteindelijk drie zoge heten 'hoeksteen-missies' gekozen, die in d aanmerking komen voor uitvoering tussen. 2005 en 2016. Zij mogen elk hooguit andert. half miljard gulden kosten. De Mercurius-missie is één van deze 'hoekp| stenen'. De planeet die het dichtst bij de zon staat is eind 1973 begin '74 al in kaart gebracht door de Amerikaanse sonde Marijj ner-10, maar er is nog zoveel onduidelijk dat nieuw onderzoek is gewenst. Het pro- ject staat open voor Amerikaanse deelna- me, doch hierover moet nog worden onderr handeld. De wetenschappers vinden verder dat er I een astrometrische missie moet komen, waarbij naar planeten rond andere sterren wordt gezocht. Bij de derde missie wordt geprobeerd afwijkingen van de zwaarte- kracht aan te tonen, die vragen over het heelal moeten ophelderen. Woltjer stelt dat er nog heel wat nieuwe technologie moet worden ontwikkeld, voor| dat de projecten kunnen worden uitge- voerd. Zo wordt bij zwaartekracht-missie gewerkt met zes satellieten, die op miljoe- j nen kilometers afstand van elkaar met lasers met elkaar 'communiceren'. Extra hormonen bij vrouwen in de overgang: mode of noodzaak Met: ach mevrouw, het is de overgang, leer ermee leven is niemand ge baat. De huisarts moet geen passieve bagatelliserende houding aanne men. TEKENING RON ALMA Een bevolkingsonderzoek naar botontkalking bij vrou wen tussen de 40 en 45 jaar is geen overbodige luxe. De ze mening is internist/endocrinoloog Netelenbos ver bonden aan het VU-Ziekenhuis in Amsterdam toege daan. Hij vindt dat vrouwen daar recht op hebben omdat nu 1 op de 4 vrouwen tijdens de overgang wordt getrof fen door ongehoord groot botverlies (osteoporose). „De rekening daarvan krijgen zij gepresenteerd na de over gang als er vervelende botbreuken optreden, die moeilijk zijn te genezen", aldus Netelenbos. Na de ramp met de Estonia in de Oostzee zijn onmiddellijk com missies gevormd om de oorzaak van de catastrofe uit te zoeken. Men hoopt daarmee in het vervolg een dergelijke ramp te voorko men. In de ogen van wijsgerig an tropoloog Jos de Mul zou dit een typerend geval zijn van menselijk streven naar uitbanning, of beteu geling van het toeval. In zijn oratie als hoogleraar aan de Erasmusuni- versiteit in Rotterdam noemde hij de Bijlmerramp als voorbeeld. Westerse landen hebben het moeilijk met het toeval, maar uit banning van het toeval kent ook zijn keerzijde. In zijn oratie betoogde los de Mul dat het kenmerkend is voorde menselijke cultuur om het toeval te beheersen. In de praktijk bete kent het dat we proberen het toe val uit te sluiten, dat wil zeggen het noodlottige toeval. Niemand zal er voor voelen de kans op het winnen van de Staatsloterij - toch ook toeval - te verkleinen. In wereldbeschouwelijke zin heeft de mens door de eeuwen heen ge probeerd het toeval uit te schake len door het te plaatsen in een groter plan. Nog steeds zie je die zingeving aan stom toeval bij het omkomen van kinderen door ziek te of een ongeval. Het kan dan een troostrijke gedachte zijn te gelo ven dat het de wil van God is ge weest. Wetenschap en vooral filosofie hebben nooit veel opgehad met het toeval. De Mul: „1 legel stelde dat het hele doel van de filosofie de uitschakeling van het toeval is. De Duitse wetenschapsfilosoof Windelband zei: Toeval is de erf vijand van de wetenschap. Nu is de wetenschap weliswaar heel succesvol geweest in de beteuge ling van het toeval, maar het toe opkomst van de chaostheorie in de jaren zestig, die bepaalde aan names in de natuurwetenschap pen op de helling zette. De Mul: „Natuurkundigen ontdekten, dat systemen die volledig gedetermi neerd zijn toch niet aan de eis van volledige voorspelbaarheid vol doen. Net als bij het biljarten kan een minimale afwijking van een kracht of de richting daarvan op termijn enorme gevolgen heb ben." Door de ecologische crisis kwam de maatschappij erachter dat het toeval zich ook uit in onbedoelde gevolgen van ons handelen. De exploitatie van de natuur bleek voor het milieu rampzalige gevol gen te hebben. Die onbedoelde en onvoorziene gevolgen duiken ook op het gebied van de geneeskunde herhaaldelijk op. De Mul: „In de jaren zestig is er een enorm succes geboekt in het bestrijden van ma laria. Dat leidde ertoe dat de kin dersterfte in ontwikkelingslanden enorm terugliep. De voedselpro- duktie hield evenwel geen gelijke tred met de bevolkingsgroei die daarvan het gevolg was. Dat was duidelijk niet de intentie ge weest". „Dat is de tragische dimensie van ons handelen. Steeds treden er onaangename effecten op bij ons handelen. Ze zijn niet zo bedoeld, maar we zijn er wel verantwoorde lijk voor. De medische weten schap heeft nooit de bedoeling ge had het menselijk lijden tot het einde te rekken. Maar we zijn wel verantwoordelijk voor het aan- of uitzetten van de machine." De mens is, zo concludeert de hoogleraar, eindig in zijn denkver mogen. Het is onmogelijk alle ge volgen van het menselijk hande len te overzien. Evenmin kunnen we de consequenties van niet handelen weten. Dr.J.C. Netelenbos liet vandaag op een sym posium voor huisartsen in Utrecht, georga niseerd door de Wetenschappelijke Raad van de Osteoporose Stichting, weten dat nieuwe technieken zoals meting van de botdichtheid het artsen mogelijk maken snel aan te geven wie wel en wie niet voor (preventieve) behandeling in aanmerking komt. Die preventieve maatregelen vöör de over gang liggen in het vlak van meer lichamelij ke activiteit, extra calcium en het staken van roken. Ten tijde van de overgang kan alleen het toedienen van extra hormonen het botverlies (gemiddeld 15%) tegenhou den. Volgens Netelenbos hebben onderzoe ken in Zweden en Amerika reeds aange toond dat bij tenminste vijf jaar lang hor monale toevoegingen de kans op heupfrac turen met 21 procent vermindert en wervel fracturen met 34 procent. Voor alle duidelijkheid: de stevigheid van het skelet van de oudere vrouw wordt voor al bepaald door de hoeveelheid botmassa. Is de botmassa laag, dan is de kans op os teoporose groter. Vooral als daar het extra gevoelige botverlies van de overgang bij komt. De botmassa wordt bepaald door er felijke factoren, calcium in voeding en li chaamsbeweging. In het jaar 2010 zijn er meer dan 1.6 miljoen vrouwen in de leeftijd van 50 en 65 jaar. Be halve osteoporose kan de overgang ook an dere vervelende klachten opleveren, zoals opvliegingen en (nachtelijk) zweten, onre- val laat zich nooit geheel uitban nen." Dat laatste stemt De Mul bepaald niet tot droefenis: „We mogen niet vergeten dat de mens - zowel het individu als de soon - zelf in hoge mate het produkt van toevallige ontwikkelingen is. Hij wordt ge kenmerkt door tal van toevallighe den, zoals kleur, lichamelijke te korten. geografis'che omstandig heden. Bovendien is toeval een wezenlijk onderdeel van de men selijke waardigheid. Er komt ook veel goeds uit voort. Denk bijvoor beeld eens aan de grote liefde die we toevallig tegen het lijf lopen. In de wetenschap spelen toevallighe den ook een belangrijke rol bij 'ge lukkige' vondsten. Kennis en schoonheid vallen ons vaak eerder toe. dan dat ze onze persoonlijke verdiensten zijn." Daarmee wil de hoogleraar niet de indruk wekken, dat hij voorstan der is van het louter berusten in het toeval, of te stoppen met po gingen het toeval te beheersen. „Toeval is niet alleen bepalend, maar ook bedreigend. Toch is het verstandig je ervan bewust te zijn dat toeval eigen is aan het leven." De hoogleraar wijst erop dat voor al na de Tweede Wereldoorlog de wens bestond het toeval te be heersen. De maatschappij had de verschrikkingen van de oorlog moeten verwerken en zocht naar stig naar het voorkómen van een dergelijke catastrofe. Dat leidde vooral in de jaren zeventig - in na volging van de natuurwetenschap pen - tot het geloof in de 'maak baarheid' van de samenleving. Dr.J.C. Netelenbos: „De vrouw in de overgang moet het heft zelf in handen nemen en zich niet laten afschepen." gelmatige menstruatie, het dunner worden van de slijmvliezen van de vagina en de uri newegen. Huisarts Groeneveld onderzocht in zijn praktijk in Krimpen a/d IJssel 2700 vrouwen in de leefijd van 45 tol 60 jaar. Veel vrouwen in de overgang bezoeken vaker de huisarts omdat ze zich verre van 'gezond' voelen. Het is daarom volgens Groeneveld ook van het grootste belang dat deze klach ten serieus worden genomen. „Het feit dat de overgang een natuurlijk proces is, bete kent niet dat de huisarts een passieve baga telliserende houding aanneemt. Kennis van de symptomen en klachten kan op zich al een hele gerustelling geven. Waar je vaak mee te maken krijgt is het domino-effect. De 'typische' overgangsklachten kunnen weer een reeks andere klachten geven. Zo kunnen aanvallen van nachtelijk zweten slaapstoornissen geven. Moeheid overdag is het gevolg. Hevige menstruaties kunnen ten grondslag liggen aan een bloedarmoede, wat resulteert in moeheid en hartkloppin gen. Het dunner worden van het slijmvlies van de vagina geeft mogelijk een pijnlijke gemeenschap, terwijl een verminderde doorbloeding van de urinébuis zorgt dat de afsluiting minder goed functioneert. Hier door onstaat de kans op incontinentie en urineweginfecties kunnen meer optreden." Mondig Als huisarts Groeneveld over de behande ling komt te spreken is hij zeer voorzichtig. „Er moet niet te snel naar een behandeling met hormonen worden gegrepen. Als vrou wen met deze klachten komen moet je ook bedacht zijn op andere oorzaken dan de hormonale veranderingen tijdens de over gang. Zo kan een te hard werkende schild- Wier leiden tot transpiratie en hevige men struatie en kan een vleesboom in de baar moeder onregelmatige menstruaties ver oorzaken." Groeneveld stelt overigens heel duidelijk: vrouwen in de overgang hoeven geen hin derlijke klachten en symptomen te accepte ren. „De ontwikkeling van hormonale pre paraten met weinig bijwerkingen is al zo ver dat er absoluut geen reden is om dat niet te doen. Deze geneesmiddelen kunnen een belangrijk hulpmiddel zijn ter verbetering van de kwaliteit van het leven. De keuze moet wel aan de vrouw zijn. Zij is mondig genoeg om te zeggen wat ze wil." Ook internist Netelenbos vindt de tijd rijp voor een omslag. „Al te lang is er in Neder land moeilijk gedaan over toevoeging van hormonen in de overgang en in de jaren er na. Dit onderwerp roept nog altijd emoties op. Maar nu de vrouwen zelf beginnen te roeren kunnen we toch een trendverschui ving waarnemen. Een dergelijke verschui ving zal door tegenstanders 'mode' worden genoemd en door fervente voorstanders 'noodzaak'. Een genuanceerde aanpak is dus vereist. De vrouw moet het heft zelf in handen nemen en zich niet laten afsche pen. Met 'ach mevrouw het is de overgang, leer ermee leven,' is niemand gebaat." Jos de Mul: „Uit toe val komt ook veel goed voort, zoals de grote liefde die we zomaar tegen het lijf lopen." FOTO» GPD Net als in die natuurwetenschap pen zou het ook voor de menswe tenschappen mogelijk moeten zijn maatschappelijke processen te verklaren, te voorspellen en te be heersen. Juist door het grote suc ces van de natuurwetenschappen bestond er een geloof in een uni versele methode van wetenschap. Sterker nog, de natuurweten schappelijke methode bleek niet alleen niet geheel van toepassing op de menselijke samenleving. Door ontwikkelingen in de na tuurwetenschap zelf kwam de ra dicale vraag in zwang, of die me thode wel geheel van toepassing was op de 'levenloze' natuur. De invloed van de onderzoeker op een 'levenloos' object kwam aan het licht. Dat bleek nog eens te meer met de

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 34