Medicijn uit muizemelk .mHn» Lucky Lotto betaalt waterrekening Vondelpark dreigt weer veenmoeras te worden Randstad 5 D66 Haarlem wil krant aanpakken Toren in de steigers 1 T Bonden: cao voor Ogden Aero Ground overgenomen Banengroei in de bouw blijft achter in regio Eisen van 18 en 14 jaar in Haagse moordzaak Geen nationaal feest rond bevrijding in Rotterdam tl J DAG 28 OKTOBER 1994 17 Haagse bom _was gemaakt van vuurwerk den haag anp De bom die vorige week vrij- ïntplofte in De Passage in Den Haag, bestond voor het grootste deel uit vuur- werk. Technisch onderzoek de politie in 'Den Haag heeft dat uitgewezen. Het gaat volgens de voor lopige rapportage niet om 'professionele bom'. In de sporen zijn geen spring stoffen aangetroffen die door .professionals worden ge bruikt," aldus de politie. Wel het stof toegevoegd die de explo sie heeft verhevigd. Hoe de bom tot ontsteking is ge bracht, is nog niet bekend. Bij de explosie, die rond half drie 's middags plaats had. raakten zeven voorbij gangers gewond en werd grote schade aangericht. De bom was verstopt in een me talen prullebak aan een muur. Door de ontploffing raakte de muur ontwricht en vloog de bak meters de lucht D66 in Haarlem heeft de ge meente gevraagd de faciliteiten voor journalisten van Haarlems Dagblad ter discussie stellen. Daarnaast wil men de stadsad vocaat opdracht geven om juri dische stappen tegen de krant te ondernemen. Volgens de De mocraten zijn de columns en redactionele commentaren in Haarlems Dagblad zo schadelijk voor het college van B en W en ambtenaren van de gemeente, dat het zaak is dat de gemeente actie onderneemt tegen de krant. Nieuwe vinding van Gene Pharming Het Leidse bedrijf Gene Pharming Europe is erin ge slaagd het menselijk eiwit collageen te produceren in de melk van genetisch veranderde muizen. Collagene eiwit ten zijn de bouwstenen van het lichaam. Menselijk colla geen uit dierlijke melk kan worden gebruikt in medicij nen om brandwonden en botbreuken te behandelen. Volgens Gene Pharming kan het eveneens worden toege past in geneesmiddelen tegen incontinentie. van menselijk collageen in de melk van genetisch aangepaste koeien. Gene Pharming en Col- lagen Corporation verwachten met de melk van deze koeien te kunnen voldoen aan de grote vraag naar menselijk collageen vanuit de medische wereld. Om de verdere ontwikkeling te bekostigen heeft het moeder bedrijf van Gene Pharming. Ge- nPharm International in Moun tain View, Californië, in ruil voor aandelen 1,6 miljoen dollar ontvangen van Collagen Corpo ration. Volgens Gene Pharming hebben investeerders de laatste maanden voor bijna acht mil joen dollar aan aandelen van CïenPharm International ge kocht. GPE heeft in april een Ameri kaans octrooi gekregen op de in Leiden ontwikkelde technologie voor de produktie van medici nale eiwitten in melk van trans geen vee. Gene Pharming tracht al jaren lang menselijke geneesmidde len te produceren uit dierlijke melk. Zo is het bedrijf in Neder land al bezig met de ontwikke ling van het ontstekingsrem- mende lactoferrine in koemelk. Dat experiment, waarbij de stier Herman een centrale rol speelt, heeft tot een conflict geleid met de Dierenbescherming. Het humane eiwit collageen is de tweede in de reeks. Door te sleutelen aan de erfelijke eigen schappen van muizen laat Gene Pharming de diertjes menselijk collageen in hun melk produce ren. Bij het experiment is sa mengewerkt met zakelijk part ner Collagen Corporation in het Californische Palo Alto. Volgens Gene Pharming is met de geslaagde muizenproef een essentiële stap gezet. Uit eindelijk doel is de produktie schiphol* Met name hoofdredacteur F. Nypels moet het ongelden. Ny- pels maakt zich volgens Van Koppen in zijn columns her haaldelijk schuldig aan stem mingmakerij. Hij zou daarbij niet schuwen hele en halve on waarheden door de stad te strooien. „Zijn stukken zijn in strijd met iedere vorm van be schaving", aldus de D66-voor- Het verzoek van D66 werd overigens niet gehonoreerd. Lo co-burgemeester C. Mooij (WD) stelde dat wat er ook in de pers staat de overheid zich er niet mee kan en moet bemoei en. „De persvrijheid is ooit in gesteld om te voorkomen dat overheden zich zouden ont doen van in hun ogen kwalijke organen", aldus Mooij. De Vervoersbonden van FNV en CNV en de Unie BLHP onder handelen met de directie van Ogden Aviation, een afhande- lingsbedrijf op Schiphol met ruim 300 werknemers, over een collectieve arbeidsovereen komst. Ogden is, naast KLM en Aero Ground Services, een rela tieve nieuweling op Schiphol. Maar in het jaar dat het bedrijf op Schiphol actief is, heeft het een marktaandeel van 10 pro cent in handen gekregen. Vol gens de bonden is dat slechts gelukt door zwaar onder de kostprijs te werken, wat ten kos te zou gaan van de arbeidsvoor waarden van het personeel. Een onafhankelijk onderzoek heeft echter uitgewezen dat van prijs- dumping geen sprake is. schiphol De oude verkeerstoren op Schiphol staat al enige tijd in de schaduw van de nieuwe, grotere broer. Toch wil de Luchtverkeersbeveiliging het 'oudje' nog lang niet afdanken. Omgeven door een woud i steigers krijgt het gebouw een flinke opknapbeurt. De Luchtverkeersbeveiliging kan bij problemen met de apparatuur binnen enkele minuten overschakelen op de reservezenders in de oude toren. FOTO FOTO UNITED PHOTOS DE BOER ROB HENDRIKS santpoort-noord ellen de boer Het Veronica-programma Lucky Lotto Live heeft de exorbitant hoge waterrekening van 10.000 gulden van Lies en Engelbert Wig- chert uit Santpoort-Noord betaald. Nu kan hun 25-jarig huwelijksfeest volgend jaar doorgaan en hoeven zij het niet te vieren met alleen een kopje thee. ,.,Niet te gelo ven", snikte Lies Wigchert gisteravond na de goede tijding. Gisteravond was het Santpoortse echt paar live in de uitzending van het program ma. De echtelieden vertelden daar over hun pech. Door een lek in de waterlei ding, waarvan zij lange tijd niets wisten, was vier miljoen liter water weggespoeld. „Weet u hoeveel water dat is?", vroeg pre sentatrice Anita Witsier. „Dat is 281 jaar el ke dag douchen, 133 volle melktankauto's of veertig zwembaden." Het water was weg en de rekening werd gepresenteerd. Tienduizend gulden. Lies en Engelbert Wigchert hebben nog geprobeerd onder de rekening uit te komen, maar dat lukte niet. Ook Lucky Lotte Live heeft een poging gewaagd. Maar het Waterleidingbe drijf was onvermurwbaar. Het lek zat na melijk na de watermeter, onder het huis, en dat is de verantwoordelijkheid van de be- Als het bedrijf de rekening kwijtschelden, zouden andere mensen v meer moeten betalen, was de reactie var de Het Santpoortse echtpaar zat danig met rekening in de maag. Zij zagen hun 25-jarig huwelijksfeest in het water vallen. Al jaren hadden zij ervoor gespaard, maar zagen dat geld nu weglekken naar hun waterrekening. Een aantal vrienden van hen was fco met hun lot begaan dat zij alles op alles hebben gezet om hen in programma Lucky Lotto Live, het programma voor pechvogels en tweede kansen, te krijgen. Op zo'n manier kon er misschien iets aan worden gedaan. En met succes. Bomen verrotten in het hoge grondwater amsterdam gpp/hans leber Het Amsterdamse Vondelpark zakt weg. Bomen sterven af en dreigen om te vallen; alarme rende berichten over een van Nederlands mooiste stadspar ken. De bodem daalt er een heuse centimeter per jaar. Niet door gaswinning en ook niet zo zeer door het jaarlijks bezoek van zo'n 8 miljoen passanten en recreanten, maar door de dras sige veengrond eronder. Die blijkt al sinds de aanleg, 130 jaar geleden, volledig ongeschikt om het park te torsen. Het Vondelpark moet daarom drastisch worden aangepakt, want anders liggen binnenkort de wortels van de plataan, vleu- gelnoot, moerascypres en paar- dekastanje in het grondwater. Gespeend van zuurstof. Voor 1500 van de ongeveer 4600 bo men in het park is actie gebo den. Daan Aeijelts. namens de ge meente Verantwoordelijk voor het Vondelpark, verhaalt 'over bomen waar hij een ijzeren staaf met groot gemak induwt. „Gewoon verrot door het hoge grondwater. In het Vondelpark hebben bomen een gemiddelde levensduur van 35 jaar, wat nor maal gesproken op deze plek zo'n 70 jaar moet zijn. We wil len proberen de levensduur wat te verlengen door de bomen als het ware op een terp van zand grond te zetten." Het alleen maar ophogen van de grond is slechts een tijdelijke oplossing. Beter is het de bo men in zandgrond te plaatsen en onder de ook verzakkende paden een laag hardschuim aan te brengen. Een dergelijke ope ratie is niet alleen erg duur maar vergt ook vele jaren tijd. Gebeurt er niets, dan wordt het park uiteindelijk eén wilde, zompige vlakte, een heus veen- Guillernio niet op de hoogte van scheiding Miljoenen guldens zijn nodig om het Vondelpark te behouden. zoals het er ook 130 jaar geleden uitzag. Filantroop Als de oude Christiaan Pieter van Eeghen nog had geleefd, was het allemaal niet zo'n pro bleem geweest. Deze bankier en filantroop had de gegoede bur gerij opnieuw bij elkaar getrom meld, zoals hij dat ook deed voor de aanleg van het park in 1864. De miljoenen guldens die heden ten dage voor een reno vatie van het park nodig zijn, "hadden Van Eeghen en zijn vrinden wel opgehoest voor hun oogappel. Nu hoopt de ge meente Amsterdam op een goe de rangschikking voor het Von delpark bij Monumentenzorg om zo de onderhoudskosten op te kunnen brengen. De simpele passant snapt overigens, zo op het oog, niet wat er mis is. Het park ligt er, ook in de miezerregen, mooi bij. Herinneringen aan provo's die er in de jaren zestig hun vrij staat beleefden, dringen zich op. Vooral op zomerse dagen is het Vondelpark een lustoord. Midden in de drukke stad, om geven door dure. dat wel woonwijken, ademt de 'groene long' van Amsterdam, zoals ook het Central Park in New York wordt genoemd. Fietsers, wan delaars, voetballende studen ten, honden, trommelende Afri kanen en zwervers maken er gretig gebruik van. Het Stadsdeel Zuid, de deel gemeente die het beheer van het park regelt, heeft al uitge breide plannen klaarliggen voor herstel van het 49 hectaren me tende park. Gedacht wordt on der meer aan een bijdrage van hedendaagse gegoede burgerij; bedrijven zouden het park kun nen sponsoren door (bijvoor beeld) bomen te adopteren, of zorg te dragen voor een 'bedje' van zandgrond. schiphol eric jan weterings Het op Schiphol gevestigde vliegtuigafhandelingfbedrijf ,Aero Ground Services is overge nomen door de Duitse 1VG groep. Het is nog niet hekend of daarmee de werkgelegenheid en de bestaande arbeidsvoor waarden gegarandeerd blijven. Bij Aero Ground werken onge veer 1000 men afgelopen tijd door de felle c afhandclingshr. raakte de eilijkheden che. Daardoor gingen 300 arbeidsplaatsen ver loren. IVGi (Industrie Verwaltungs Gesellschaft) uit Bonn neemt \G ovei van VCK Holding, u i. Muller, algemeen directeur van VCK Hulding, wil alleen kwijt dat het aantal arbeidsplaatsen 'geen inzet van de onderhande lingen is geweest'. Hetzelfde geldt voor ue arbeidsvoorwaar den. De directie zegt 'zeer ver heugd' te zijn over de overna me. De bonden worden van middag geïnformeerd. De IVG groep is vooral actief in de exploitatie van onroerend goed (1,3 miljoen vierkante me ter kantoorruimte), de exploita tie van spoorwagons en grote vrachtwagens en de opslag van gassen en vloeibare stoffen. Sinds vorig jaar heeft het bedrijf een divisie dienstverlening, die in Duitsland op beperkte schaal actief is op luchthavens met de levering van vliegtuigbrandstof, schoonmaakwerk en ander af- handelingswerk. leiden De daling van de werkloosheid in de bouw binnen het werkge bied van het RBA Rijnstreek (waar ook Leiden en de Bollen streek onder vallen) blijft duide lijk achter bij de landelijke ont wikkeling. Het afgelopen jaar liep hier het aantaj werkloze bouwvakkers terug met onge veer vijf procent. Landelijk be droeg de daling daarentegen vijftien procent. De vermindering van de werkloosheid in de houw lijkt met name in het derde kwartaal van dit jaar in een stroomver snelling te zijn gekomen. In de Rijnstreek bedroeg de daling in die periode vier procent en lan delijk was dat negen procent. Find september 1994 telde het district Rijnstreek 692 werklo zen in deze sector. Landelijk was dat 14.208 (eind september 1993; 16.630). De daling komt vooral voor rekening van tim merlieden. metselaars en schil ders. De werkloosheid onder betonwerkers en straatmakers liep met name in hel derde kwartaal op. Opvallend is ook dat het aantal mensen dat lan ger dan een jaar werkloos is groeide. In de Rijnstreek liep dat op tot 260. den haag r de Officier van justitie mr. Nederpelt heeft gisteren rechtbank in Den Haag 18 jaar gevangenisstraf genist tegen een 32-jarige Colombiaan. De man wordt ervan verdacht dat hij op dracht heeft gegeven tot de moord op de Antilliaan G. Ma- duro. Ook zou hij een poging tot doodslag op de vriendin van het slachtoffer hebbei lokt. uitge- Prinses Christina heeft op 22 september een echtschei- dingsverzoek bij de recht bank ingediend, terwijl Jorge Guillermo op dat moment in de Verenigde Staten was. De echtscheiding hing al lang in de lucht, maar Guillermo zou niet op de hoogte zijn gesteld over deze definitieve datum. Dat blijkt uit een verklaring van Jorge Guillermo die wordt bevestigd door de se cretaresse van de familie. „Natuurlijk wist hij wel van die scheiding, zo'n beslissing valt niet uit de lucht. Maar Jorge was in het buitenland, toen de prinses het echt- scheidingsverzoek indiende. Hij is ook zo vaak weg. Het blijft onduidelijk of hij nu wel of niet die datum kende, maar dat ze zouden schei den, stond allang vast", aldus woordvoerster De Jong van deGuillermo's. Op dit moment woont Jor ge in het Belgische Leuven waar hij tweedejaars student theologie is aan de Katholie ke Universteit. Dienstverlening voor machinist De rechtbank in Den Haag heeft gisteren de machinist die op 5 februari een treinongeval ver oorzaakte op Den Haag CS ver oordeeld tot hondera uur dienstverlening. De man be stuurde een rangeerlocomotief die op een reizigerstrein botste. Bij hel ongeval raakten 43 men sen gewQnd. Naar het oordeel van de rechtbank heeft de ma chinist onzorgvuldig en onop lettend gehandeld. Volgens het onderzoek van de Spoorwegongevallenraad heeft hij een rood stopsein gene geerd. De automatische trein beveiliging, die de trein op dat moment had moeten stoppen, had hij uitgeschakeld. De snel- rem van de trein heeft hij niet op een goede manier gebruikt. De NS heeft het arbeidscon tract van de man inmiddels ver broken. Kort voor het ongeval had zijn werkgever hem psy chologisch laten onderzoeken omdat hij tot twee keer toe met eett locomotief tegen een stoot- blok was gereden. Uit dat on derzoek bleek dat hij aan lichte concentratiestoringen lijdt. Het slachtoffer werd op 9 au gustus 1992 in de Haagse Jan Blankenstraat door een pistool schot om het leven gebracht. Schutter was een 25-jarige man. Tegen hem werd 14 jaar gevan genisstraf geëist. Behalve moord verwijt de officier hem poging tot doodslag op de vriendin van Maduro. Die liep naast haar vriend en kreeg vijf of zes kogels om haar oren. Ze werd niet ge raakt. Het onderzoek liep al snel vast. Ruim een jaar lang was al leen maar duidelijk dat er ach ter de schietpartij een ruzie zat tussen een groep Colombianen en een groep Antillianen in Den Haag. De zaak kwam pas aan het rollen toen begin dit jaar ie mand de beide mannen ver raadde. De man die had geschoten bekende spoedig. Uit zijn ver haal bleek «.lat hij naar Neder land was gekomen om werk te zoeken. Toen hij zonder geld kwam te zitten, ontfermden de Columbiaan en diens broers zich over hem. Ze gaven hem, volgens de schutter, onderdak, eten en kleding en introduceer den hem in de wereld van de cocaïnehandel. Hij kreeg bo vendien opdracht een „gevaarlijke man" dood te schieten. Onder begeleiding van de broers zou de moord zijn uit gevoerd. De Columbiaan ont kende gisteren alle betrokken held. De officier vond dat de op drachtgever meer straf verdient dan de huurmoordenaar. De eerste is volgens haar volledig toerekeningsvatbaar terwijl de ander onder druk stond en niet helemaal in staat is zijn wil te bepalen, zo bleek uit psychia trisch onderzoek. De advocaat van de Columbiaan, mr. A. Moszkowicz, bepleitte vrij spraak. De raadsvrouw van de moordenaar, mr. I'. Spoon, be pleitte voor haar cliënt een ge vangenisstraf van maximaal en kele jaren wegens moord. Uit spraak 10 november. KATWIJK AHBACHTSWEG 11-13 TEL 01718 - 281 SI rotterdam gpd Plannen om van de Rotterdamse herdenking van vijftig jaar be vrijding een nationaal gebeuren te maken zijn mislukt. Rotter dam meende bij uitstek voor een groots opgezette landelijke herdenking in aanmerking te komen omdat de gemeente- als geen andere plaats in Nederland door de T weede Wereldoorlog is getroffen en in 1995 niet alleen vijftig jaar bevrijding maar ook een halve eeuw wederopbouw viert. „We hadden wat plannen, maar alle nationale herdenkingen blijken zich volgend jaar toch weer in de omgeving van Amster dam te concentreren," zei burgemeester B. Peper gisteravond in een vergadering van de gemeenteraadscommissie algemene be stuurlijke zaken. Desalniettemin is een uitgebreid programma samengesteld, dat volgende week officieel wordt gepresenteerd. Enkele opval lende facetten daarin zijn een meerdaags jongerensymposium met vertegenwoordigers van diverse Rotterdamse zustersteden, grote tentoonstellingen, een défilé, een bevrijdingsontbijt op zestig plaatsen in de stad en een vervolg op de succesvolle 'Op- zoomerdag' die het afgelopen voorjaar is gehouden ter stimule ring van het opfleuren van straten en pleinen door bewoners.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17