Synode voorkomt patstelling Kerk Samenleving 'Kerkorde moet actueler en meer wereldgericht' )1 Soefi Open Dag I VRIJDAG 28 OKTOBER 1994 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 -356443 BUITENLAND KORT Immigranten De Wereldraad van Kerken heeft gepleit voor internatio nale maatregelen ter be scherming van illegale mi granten en tegen mensen smokkel. De verscherping van de immigratie- en asiel wetten mag niet ten koste van de rechten en waardig heid van immigranten gaan. aldus de secretaris voor im migratievraagstukken van de Wereldraad van Kerken, Pa trick Taran. Hij zei dit giste ren in Genève bij een confe rentie over illegale migratie, georganiseerd door de Inter nationale Organisatie voor Migratie. Juist de oorzaken van de vluchtelingenstroom uil de Derde Wereld moeten volgens de Wereldraad wor den aangepakt. De IOM schat dat jaarlijks 100.000 mensen met hulp van ronse laars hun land verlaten. Zij vluchten om uiteenlopende redenen: milieuverontreini ging, het mislukken van hulpprojekten, werkloosheid, burgeroorlog of etnische on derdrukking, maar bijna nooit uit vrije wil. Mensensmokkel Taran riep de industrielan den op in de landen van her komst arbeidsplaatsen te scheppen. Op de lange duur is er alleen succes in de strijd tegen mensensmokkel mo gelijk als de mensen hun 'recht om in hun eigen land te blijven' kunnen verwerke lijken. De bestrijding van de internationale criminaliteit mag niet op de slachtoffers zijn gericht, zo hield Taran de vertegenwoordigers van 65 landen voor. De politie bestraft vaak de illegale im migranten omdat zij de men sensmokkelaars niet te pak ken kan krijgen. Immigratie is verder te voorkomen door een wettelijk minimumloon en betere arbeidsvoorwaar den in de Derde Wereld. Vol gens oecumenische deskun digen bestaat er in die lan den een grote vraag naar goedkope arbeidskrachten. Taran riep de gedelegeerden op er bij hun regering op aan te dringen dat zij de interna tionale conventie ter be scherming van de rechten van geïmmigreerde werkne mers en hun gzinsleden uit 1992 ratificeren. Door de ille gale immigranten beter te beschermen kunnen de Wes terse landen ook racisme en vreemdelingenhaat een halt toeroepen. Bisschop Pope De anglicaanse bisschop Cla rence Pope van Fort Worth in Texas wordt rooms-katho- liek. Pope, die in januari met emeritaat zou gaan, heeft zijn bevoegdheden overge dragen aan zijn opvolger Jack Iker. Dit heeft Pope gisteren aan zijn geestelijken laten weten. Het is voor het eerst in de 150-jarige geschiedenis van de Episcopaalse (Angli caanse) Kerk in Amerika, dat een bisschop naar de Hoorns-Katholieke Kerk over stapt. De bisschop, die tot de traditionele vleugel in zijn kerk behoort, nam zijn be sluit nadat de Anglicaanse Kerk in Engeland vrouwen tot het priesterambt had toe gelaten. Met de bekendma king heeft hij gewacht tot na de benoeming van zijn op volger. Evenals Pope behoort zijn opvolger tot de traditio nele vleugel. Iker liet de priesters weten dat 'wij nog een belangrijke rol in de Episcopaalse Kerk hebben. Ik ben van plan die taak moe dig en enthousiast uit te voe- Samen op Weg-kerken stemmen unaniem in met rapport 'Mensen en structuren Hij was zichtbaar opgelucht. Voorzitter ds. Wim Beek man (Koudum) had gisteren bij aanvang van de trio-sy node van de Samen op Weg kerken in Lunteren de wens uitgesproken dat de sfeer goed zou zijn. Hoewel het een spannende vergaderdag werd, kon hij gisteren aan het einde van de middag constateren dat een patstelling tus sen de SoW-partners was voorkomen. LUNTEREN WIM SCHRIJVEN/GPD Tot ieders verrassing konden de hervormde, gereformeerde en lutherse afgevaardigden uitein delijk unaniem instemmen met een compromis over het veel besproken rapport 'Mensen en structuren'. Dit fusievoorstel voor de werkorganisatie van de kerken leek aanvankelijk de in zet te worden voor een kerkpo litiek steekspel tussen voor- en tegenstanders (met name de behoudende Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk) van het SoW-proces. Dit bleek uiteindelijk mee te vallen. Alles draaide om de vraag of het rapport, waartoe de her vormden en gereformeerden vier jaar geleden opdracht had den gegeven, wel in behande ling moest worden genomen. De synodebesturen hadden die vraag zelf opgeworpen op aan dringen van het hervormde be stuur, dat ongerust was over de felle kritiek in eigen kring. Naast inhoudelijke bezwaren uil orga nen was er het principiële ver zet van met name de bonders: mag je wel de organisatie fuse ren terwijl de concept-kerkorde nog in bespreking is? De synodebesturen waren zelf met het besluitvoorstel ge komen om het rapport wel in behandeling te nemen en niet later dan in oktober 1996 een besluit te nemen. Aan de be stuurders werd namelijk ook ge trokken door de werknemers die verontwaardigd waren dat de onzekerheid over de arbeids organisatie opnieuw werd ver lengd. De secretaris algemene zaken van de Hervormde Kerk, de Leidse Afra Wamsteker, riep de synodes daarom op om als werkgever 'uw geweten te laten spreken'. Motie I lervormd synodebestuurder en bonder ds. Wim van der Aa (Herwijnen) was als enige be stuurder tegen het voorstel. Hij vond dat er 'onvoldoende draagvlak' voor was en diende een motie in dat eerst de con cept-kerkorde vastgesteld moet zijn. Ds. B. H. Weegink (Katwijk) vond de zorg om het personeel een 'chanterend argument'. ,,Er is ook zorg om het welzijn van de gemeenten. Velen hebben het gevoel: het net sluit, 'the Afra Wamsteker: „Uw geweten laten spreken." point of no return' nadert." Ook ouderling A. D. Drost (Veen) zette tegen het gevaar van 'apathie' onder het perso neel het gevoel van 'wij haken af van veel gemeenten. Ande ren braken juist een lans om voluit door te gaan met de fusie. „We zijn al acht jaar verloofd. Langer moet het niet duren", vond ouderling F. A. Lammers (Lelystad). Anderen kunnen dan wel wakker liggen van het SoW- proces, zo voerde ds. R. S. E. Vissinga (Kampen) aan, 'maar ik lig wakker van vertraging. Ik hou mijn hart vast'. Na ampel beraad achter ge sloten deuren kwamen de syno debestuurders met een com promisvoorstel, waarbij Van der Aa en de andere bonders tege moet werden gekomen. Het de finitieve besluit over de fusie zal inderdaad worden uitgesteld tot de concept-kerkorde is vastge steld. Maar, benadrukte Wam steker, intussen zal de structuur voor een fusie van het apparaat gewoon worden voorbereid. Een woordvoerder van de on dernemingsraden liet weten dat de raden met dit voorstel kon den leven. Dit 'hervormde wondertje' werd in het gereformeerde kamp niet goed begrepen of zelfs gewantrouwd. Omdat het voorstel in feite niet wezenlijk was veranderd. „Hadden jullie het niet eerder onderling kun nen regelen?", en „Zijn we bij OENKERK ANP De ontwerpkerkorde van de nieuwe Samen op Weg-kerk moet actueler en meer op de wereld zijn gericht. In het ontwerp wordt te veel vanuit de leer en te weinig vanuit de bijbel gesproken. De kerkorde moet het vi- sitiekaartje van de kerk na 2000 worden, al dus de hervormde predikant D. Wiersma uit Oenkerk. Om tot een gewijzigde versie van de kerkorde te komen wordt er op 5 januari een studiedag gehouden van zo'n 100 theo logen die niet aan een richting in de kerk zijn gebonden. Daar wordt in werkgroepen aandacht besteed aan de ambten en de ge meente; gemeente in de wereld: de ge meente als gemeenschap; de lerende ge meente; mondigheid en democratie in de gemeente alsmede de actualiteit. Onder niet-gebonden collega's leeft er volgens de Friese predikant een grote on vrede over het huidige ontwerp. Terwijl de behoudende vleugels, de Gereformeerde Bond en de Confessionele Vereniging, me de dankzij een goed georganiseerd appa raat hun kritiek duidelijk over het voetlicht brengen, wordt er van de andere kant wei nig of niets gehoord. Het gebrek aan orga nisatie van de vroegere midden-orthodoxie speelt hierbij eeij rol. De onuitsprekelijke schatten in de bijbel over het gemeente-zijn hadden in het ont werp moeten worden geactualiseerd, aldus Wiersma. Nu worden 'haven en havenin stallaties gehandhaafd, terwijl de vaargeul katwuk De betekenis van de boodschap van het Soefisme staat centraal tijdens de open dag die op zaterdag 12 november wordt ge houden in de Universal 'Moerad Hassil', de Soefitempel in het Katwijkse duingebied. Ver schillende sprekers laten hun licht schijnen over dit onderwerp, afgewisseld door gezon gen meditaties, muziek, stilte en de voorge dragen teksten van Inayat Khan, de grondleg ger van het moderne soefisme. De aanhan gers van deze stroming zien het soefisme als een boodschap van geestelijke vrijheid, die een nieuw perspectief aanreikt. „In de kern gaat het om het weten dat de ziel van ieder mens goddelijk van oorsprong is. Van wezen lijk belang is het begrip broederschap, waar mee sympathie, consideratie en tolerantie sa menhangen. En die komen weer voort uit de drie centrale begrippen van de Soefi-bood- schap: liefde, harmonie en schoonheid." De open dag - die 'geen pasklare oplossingen zal opleveren' maar vooral is bedoeld ter 'her oriëntatie en inspiratie' - begint om 10.30 uur en duurt tot 17.00 uur. De kosten voor deel name bedragen 20 gulden. FOTO WIM DIJKMAN de neus genomen?", waren vra gen die werden opgeworpen. Daarop greep de gereformeerde synodevoorzitter, ds. Pieter Boomsma, in. Hij benadrukte dat de discussie echt nodig was gèweest om toenadering te be werkstelligen. Groeiproces „Wij moeten proberen elkaar te verstaan. Het is een groeipro ces, waarbij soms stappen en de adem worden ingehouden", al dus Boomsma. Hij legde uit dat de besturen echt naar zo'n compromis hadden gezocht, om een herhaling van de 'pat stelling' op Valentijnsdag 1990 te voorkomen. Toen stonden hervormden en gereformeerden (de lutheranen deden toen nog niet mee, en zagen gisteren al leen maar toe) pal tegenover el kaar over de vraag wat voor kerkorde er ontworpen moest worden. Met de - geringe - wijziging in het voorstel, hebben de bonders nu hun garantie, zo werd na af loop in de wandelgangen ge constateerd. Bonders en gere formeerden dronken gezamen lijk een glas en constateerden dat de discussie liet zien dat hervormden en gereformeerden nog steeds een heel verschillen de vergadercultuur hebben. Terwijl de eersten er altijd op beducht zijn om de verschillen de vleugels binnen de kerk bij elkaar te houden, houden de gereformeerden veel meer van opschieten. zich heeft verlegd', zo citeert hij de theoloog O. Noordmans. Hoe gaat de kerk om met secularisatie, New Age, opkomend nationa lisme en fundamentalisme en met de islam, vraagt Wiersma zich af. Met de opsomming van de belijdenissen in de ontwerpkerkorde wordt de indruk ge wekt dat het al goed is als het er maar staat: de belijdenis in de veilige kluis. „Maar het moet niet gaan om een kerk met een belij denis, maar om een belijdende, kleur be kennende kerk. Hoe moeilijk dat is, bleek in Hitler-Duitsland. De officiële kerk liet na de mislukte aanslag van 20 juli 1944 bidden: God, uit de grond van ons hart danken wij U dat IJ onze Führer bij een misdadige aan slag in leven hebt gehouden." Oud-pastoor Petriisparochie overleden De voormalige pastoor van de St. Petrus-parochie, W. Heijster, is op 59-jarige leef tijd overleden. Sinds zijn ver trek uit Leiden, in het voor jaar van '93, woonde de gees telijke in de omgeving van Ommen. Wel was hij - aan vankelijk als studentenbege leider en sinds een half jaar als conrector - nog part-time verbonden aan het oplei dingsinstituut voor priesters 'Vronesteyn' in Voorburg. Heijstei* overleed afgelopen woensdag in Voorburg. De voormalig pastoor legde des tijds mede vanwege zijn ge- zondsheidsklachten - hij had last van zijn hart - het pas toorsambt in Leiden neer. Heijster was oorspronkelijk afkomstig uit Soest en groei de op in Vianen. Hij werd ge wijd op 11 juni 1960 en werk te achtereenvolgens in de pa rochies van Poeldijk, Rijs wijk, de Vijfherenlanden en F.verdingen/Leerdam. Aan het begin van de jaren tach tig kwam hij naar Leiden. Zijn benoeming werd des tijds al vertraagd vanwege een ingrijpende hartoperatie die hij moest ondergaan. De pastoor ging in Leiden door een diep dal na het ont dekken van een omvangrijke fraude door de toenmalige penningmeester van de Pe trus-parochie. Ook Heijster moest zich in deze affaire verantwoorden voor het uit de boeken houden van een gift van 25.000 gulden, maar werd uiteindelijk vrijgespro ken. Heijster wordt komende maandag om 11.00 uur vanuit de Petruskerk in Lei den begraven. Komende zondag om 19.00 uur is er in dezelfde kerk nog eqn avond wake. COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgever Damiate bv DIRECTIE BM Essenberg,CP Arnold (adj), J Kiel (ad|), HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN: R D. Paauw, tel. dag 9.30- 11 30 uur 071 -356215. of per post. HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat82,2321 BM Leiden Telefoon 0*1 -356356 POSTADRES Postb'is 54.2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071-323508 Fam berichten 071-323508 Redacbe071-321921 ADVERTENTIES ma.-vrij van 08 30-17.00 uur Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vn|. yan 8.30-17 00 uur Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel 071-128030 bij vooruitbet. (incl. BTW) per acc giro autom bet per maand 29.30 per kwartaal 85.55 84.55 per |aar 329,30 328,30 VERZENDING PEP POST Nederland per kwartaal/*125,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvn| 18 00-19 30uur. zat 10 00-12 OOuur Tel 071-143241 HET WEER Zeer herfstig Hoewel in Nederland de neerslag in alle jaargetijden vrij gelijkmatig is. zijn er wel verschillen te herken nen in spreiding en intensiteit van de regenval Als kustbewoner kan je in de herfstmaanden soms spre ken van de 'grote regentijd'. 'De zee neemt en de zee geeft', is een gezegde dat ook van toepassing is op ons regionale klimaat langs de Noordzeekust. In het voorjaar, als het zeewater nog ijskoud is, wordt veel energie (warmte) verbruikt om het water op te warmen. De zee 'neemt'; dit proces komt in de kustprovincies tot uiting in een pe riode met betrekkelijk veel zon en weinig neerslag ten opzichte van het achterland. In het najaar zijn de rollen omge keerd. De zee 'geeft'; de opgesla gen zomerwarmte wordt weer aan de atmosfeer afgestaan. Als de weerpatronen meewerken (lucht drukverdeling, temperatuur, wind richting) krijgt d£ Noordzee de functie van een buienfabriek. Het najaar van 1994 is in dit opzicht een uiterst productief seizoen ge bleken. De laatste dagen waren al le factoren aanwezig om voor een waar buienfestijn te zorgen, com pleet met hagel en dreunende don derslagen. Het afgelopen etmaal noteerde Santpoort een plas hemelwater van 21 millimeter Er was sprake van oi ra ,ev_ een mm of meer stationair front van het zuidwest-type.'' stroming was vrijwel evenwi^. I met de kustlijn, waarbij dooi ving een continue stroom va kenvormingoptrad. Door de~ veranderende windrichting tl verschillende straten met bbl het ware op de kustlijn geplc Het loont de moeite de bewe satelhetbeelden, die bij som TV-weerberichten worden ve"^ toond, eens met aandacht te ken. Tijdens zo'n 'weerfilm' J dergelijke ingewikkelde atmi sche processen opeens een duidelijker. ;se Zaterdag is er een korte rege'en ze. Door een tijdelijke stabili opli neemt de buiigheid sterk af r- de zon zich af en toe zien. Dmr ving wordt snel onderdrukt dor U een uitdiepende storing, die daag bij New Foundland het EAr venslicht ziet en zondag als s depressie bij IJsland aankom 1( Zuidwestenwinden voeren ee te partij zachte en vochtige o' aanlucht naar West-Europa.1 ^,s zone met regen en veel wmdn ko reikt ons wellicht al zaterdagderz Zondag en maandag loopt hemeei op tot 14 of 15 graden. Het tjcele ook dan zeer herfstig met ve^on wind, sombere luchten en peaat met regen of motregen h ni( HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met - zaterdag. Noorwegen: Vrij veel bewolking en vooral in het zuiden gere geld buien. In het uiterste noorden van tijd tot tijd re gen of sneeuw en een ste vige oostelijke wind. Mid- dagtemperatuur vandaag tussen 5 en 9 graden, in het uiterste noorden rond of iets boven het vries- Zweden: Overwegend bewolkt en van tijd tot tijd regen of buien, in het noorden ook sneeuw. In de nacht en ochtend ook kans op mist. Middagtemperatuur van rond het vriespunt in het noorden tot ongeveer 7 graden in het zuiden. Depemarken: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd buien. Middagtemperatuur rond 9 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Half tot zwaar bewolkt en vooral langs de west- en zuidkust buien. Maxima rond 10 graden. België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd enkele buien, vooral langs de kust. Mid dagtemperatuur van 8 graden in Luxem burg tot 12 langs de Belgische kust. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag wisselend bewolkt en enkele buien, misschien met onweer. Morgen bewolkt en vanuit het westen regen. Middagtemperatuur rond 12 graden, in de Vende'e en rond Clermont-Ferrand iets hoger. Portugal: Af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur van 18 gra den rond Porto tot 22 in de Algarve. Madeira: Vandaag eerst nog bewolkt, morgen ge regeld zon. Kans op een bui. Middag temperatuur rond 25 graden Spanje: Half tot zwaar bewolkt en vooral langs de kusten nu en dan regen of buien, aan de Costa's mogelijk met onweer. Mid dagtemperatuur van 16 graden in het noorden tot 24 in het zuiden Canarische Eilanden: Vooral aan de noordzijde van de eilan den flink wat wolkenvelden en kans op regen. Op de zuidstranden geregeld zon. Middagtemperatuur circa 25 graden. Marokko: Westkust: tamelijk veel bewolking en op beide dagen kans op buiige regen; mis schien met onweer. Middagtemperatuur vlak aan zee rond 23 graden •Tunesië: Flinke perioden met zon en slechts een kleine kans op een bui. Middagtempera tuur tegen de 30 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag flink wat bewolking en enkele regen- en onweersbuien. Morgen klaart het langzaam op en waait.de Mistral. Middagtemperatuur op de meeste plaat sen rond 16 graden. Mallorca enlbiza: Veranderlijk bewolkt en vooral morgen kans op buiige regen, misschien met on weer. Maximumtemperatuur rond 23 graden. Italië: In de zuidelijke helft droog weer en flin ke perioden met zon. Naar het noorden toe meer bewolking en op beide dagen kans op buiige regen. Vooral tegen de Alpen kan flink wat neerslag vallen Middagtemperatuur vandaag van 12 graden in het noorden tot rond 24 op Si- Griekenland en Kreta: Vandaag langs de Griekse westkust en kele wolkenvelden en misschien een bui. Verder perioden met zon en droog Middagtemperatuur rond 23 graden. Turkije en Cyprus: Droog en vri) zonnig Middagtempera tuur van 23 graden rond de Dardanellen tot rond 27 ten oosten van Antalya en op Cyprus. Duitsland: In het algemeen veel bewolking en voor al m het westen en noorden kans op re gen of enkele buien Middagtempera tuur van 9 graden in Sleeswijk-Holstem tot 12 in Beieren. Zwitserland: Op beide dagen veel bewolking en met name vandaag plaatselijk flink wat re gen. Maximumtemperatuur rond 11 gra- Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp Wind ZOZOE" 5>r 4°P' l2alle de me de ZATERDAG 29 OKTOBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07.28 Zon onder - Maan op 00.45 Maanondgrl Waterstanden Katwijk I Hoog water 09.59 22.35 Laagwater 05.25 18.07 Weerrapporten 27 oktober 19 uur: station weer wind temp Rotterdam Twente Vhssingen Maastricht Aberdeen Barcelona Berlijn Klagenfufl Kopenhagen Las Palmas licht bew. licht bew licht bew. half bew. 2DV D«ri Bangxo* licht bew. Buenos Aires onbew. Casablanca zwaar bew Johannesburg half bew Los Angeles onbew. New Oneans onbew. New Vort half bew. 32 21 19 5 EC 23 1? MJ 32 21 P |di 21 uEj, 3 F' 29 21 pr 21 15 D 12 2 D 26 16 Ir 19 12 ij? Mr. Jesse van Muylwijck O FiBB MOÜ KAM IK. MUM REL AT iE"BUR.EA U DE RECHTER

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12