Bussen wellicht 100 km per uur CE] Binnenland Grote politie-actie tegen verdachten drughandel Europarlement op de bres voor uitgezette Surinamer Ambtelijke stoelendans vanwege kosten in etappes L Toy's 'R' Us verkoopt louter waterpistooltjes' Politie geeft jonge wegpiraat bijles Een woongroep is net een stoot vitamine Lessen in de riolering NSDAG 26 OKTOBER 1994 van ac'lt 'on bij bankoverval ^^^hede» Drie overvallers hebben gistermorgen in Enschede JWJPfënvrachtauto het gebouw van de ABN-AM RO geramd. De ■■■■■■Irs gingen er vandoor met 800.000 gulden. Bij de overval, 0J719 'bij een ruit van gepantserd glas uit de sponning werd ge- .1, raakte een medewerkster van de bank gewond. De over- :rs wisten weg te komen in een personenauto die op de par- plaats van de bank stond. De wagen werd later in Enschede ggevonden. Van de daders ontbreekt ieder spoor. iiatilt0,)ranc'1t te^en betalen deel I fERDAMDe RAI en de Bovag (autobranche) voelen niets r het voorstel van minister Jorritsma (verkeer) om per 1 janu- 997 ongeveer 170 gulden te gaan vragen voor de afgifte van kenteken deel I voor een nieuwe auto. Met ingang van 1997 lwijnt het kenteken deel III. Elke automobilist betaalt daar- r nu nog 22 gulden per jaar. Als die inkomsten wegvallen, )t de overheid ongeveer 120 miljoen gulden mis. RAI en Bo- vinden dat het verlies aan inkomsten uit de opbrengst van notorrijtuigenbelasting moet worden betaald. 16 naast de baan; piloot breekt been •warden Een F-16 van de Koninklijke Luchtmacht is gister- Wdag op de vliegbasis Leeuwarden naast de landingsbaan tot tand gekomen. Het toestel raakte tijdens de landing in pro- tnen, waarna de 25-jarige piloot gebruik maakte van zijn 9 ietstoel. Hij kwam echter zo ongelukkig terecht dat hij zijn -21323 (n brak. 1-12431 ^^cler lands-Japans woordenboek haag» Voor het eerst deze eeuw verschijnt er een Neder- ds-Japans woordenboek. Het is samengesteld door het Ja- i-Nederland Instituut in Leiden en wordt uitgegeven door de lanse uitgeverij Kodansha. In de 18de eeuw ondernam Nishi nzaburo een eerste poging om een Japans-Nederlands woor dboek samen te stellen. De Japanner stierf echter na de letters B en C te hebben voltooid. Begin 19de eeuw maakte de Ne- rlander Hendrik Doef een voor die tijd uitgebreid Nederlands lans woordenboek. Jorritsma gaat in kabinet praten over snelheidslimiet Minister Jorritsma (verkeer) wil binnenkort in het kabinet praten over een verhoging van de maximumsnelheid voor bussen. Ze reageert hiermee op een gisteren ver schenen rapport van de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid (SWOV). Volgens deze stich ting zijn er weinig bezwaren tegen het verhogen van de maximumsnelheid van bussen van 80 naar 100 kilometer per uur. den haag anp Het gaat bij een eventuele ver hoging van de maximumsnel heid om bussen die voldoen aan bepaalde veiligheidseisen. Volgens de SWOV spelen daar bij vooral het remvermogen en de carrosserie een grote rol. Buschauffeurs lappen de hui dige snelheidslimiet massaal aan de laars, aldus de SWOV. De gemiddelde snelheid be draagt 90 kilometer per uur. Ongeveer 15 procent van de bussen rijdt zelfs harder dan 100 kilometer per uur. In veel landen van de Europese Unie ligt de maximumsnelheid van bussen al boven de 80 kilometer per uur. In Duitsland en Frank rijk geldt bijvoorbeeld een li miet van 100 kilometer. Woordvoerder Sleddering van de VSN Groep (streekvervoer) juicht een verhoging van de maximumsnelheid toe. „Voor onze nieuwste busdienst, de In- terliner, is dat ook nodig. Elke minuut winst is voor ons zeer belangrijk." Een hogere snelheid maakt de bussen ook tot een grotere con current voor de auto. Boven dien is er ook een psychologisch effect, aldus Sleddering. „Als je automobilisten in de bus wilt krijgen, moet je ze niet de in druk geven dat ze gaan als een slak. Het is dan een vreemde gewaarwording als auto's ver volgens met 120 kilometer per uur voorbij zoefen." Sleddering heeft er goede hoop op dat het kabinet beslist tot een hogere limiet. „Jorritsma was in haar functie als kamerlid groot voorstander van hogere snelheden voor bussen. Dat gold zelfs voor een meerderheid van de Kamer. Oud-minister Maij-Weggen heeft daar echter nooit iets mee gedaan. De hui dige milieuminister De Boer heeft bovendien eerder laten weten dat er moet worden ge dacht aan hogere snelheden voor bepaalde bussen op be paalde trajecten. Veilig Verkeer Nederland (WN) wijst een verhoging van de maximumsnelheid in een eerste reactie van de hand. „Er moet eerst nog veel gebeuren aan de veiligheidseisen die dan aan bussen moeten worden ge steld. Bovendien hebben grote ongevallen in de afgelopen twee jaar in Europa uitgewezen wat er kan gebeuren als bussen te hard rijden", aldus woordvoer der Woudenberg. Broeikaseffect is funest voor eiken en beuken De voorspelde klimaatsveran dering in Europa is op lange ter mijn funest voor eiken en beu ken. Dat stelt het Wereld Na tuur Fonds (WNF) op basis van een rapport van het Instituut voor Milieuvraagstukken. Door de uitstoot van kooldi- oxyde warmt de aarde op. Daar door zullen eiken en beuken in grote delen van Europa ernstig worden bedreigd. In Zuid-Euro pa zullen ze zelfs helemaal ver dwijnen, doordat het gewoon te warm wordt. Volgens het onderzoek is daar niet veel voor nodig. Een ge middelde temperatuurstijging van 0,3 graden Celsius is al vol doende. De voorspellingen gaan echter uit van een stijging van ongeveer 2,5 graden Celsius in de komende eeuw. Het WNF stelt dat het nodig is de uitstoot van kooldioxyde (die ontstaat bij de verbranding van fossiele brandstoffen) te ver minderen. De kabinetsplannen om te bezuinigen op energiebe sparing zijn dan ook slecht voor natuur en milieu, aldus de orga nisatie. Bedrijf haalt koffievervanger uit de handel werken bij die ondernemingen. De aanhoudingen werden ver richt in Eindhoven, Geldrop, Breda, Amsterdam, Den Bosch en Fijnaart. Justitie verdenkt de bende niet alleen van de handel in hard- en softdrugs, maar ook van de import van grondstoffen om verdovende middelen te maken. Het onderzoek heeft zich het afgelopen anderhalf jaar uitgestrekt over diverse lan den, zowel in Europa als rond de Middellandse Zee. Onder de in beslag genomen goederen bevinden zich perso nenauto's, motoren, caravans, een kampeerauto, sieraden en meubilair. Bovendien vond de politie vijf vuurwapens, een gro te hoeveelheid geld en zeshon derd kilo vuurwerk. Daarnaast zijn vaten met onbekende vloei stoffen, laboratoriumappara- tuur en een kilo amfetamine in beslaggenomen. eindhoven-heerlen anp Tijdens een grootscheepse actie hebben politiekorpsen uit Bra bant en Limburg gisteren in di verse gemeenten zeventien ver dachten aangehouden in ver band met handel in verdovende middelen. Op 27 plaatsen zijn huiszoekingen verlicht. Daarbij nam de politie niet alleen pa pieren en computergegevens in beslag maar ook goederen ter waarde van een miljoen gulden. Bij de actie waren 180 politie functionarissen betrokken. Aan het onderzoek werkten sinds mei 1993 25 rechercheurs, afkomstig van de vijf korpsen in Brabant en Limburg. Dat ge beurde onder supervisie van het IRT Zuid-Nederland. De politie verdenkt de bende ook van het witwassen van criminele gel den. Daarbij is vermoedelijk ge bruik gemaakt van diverse be drijven in het zuidoosten van Brabant. Enkele verdachten straatsburg anp niem wilde blijven, waarschuw de in juli al dat Aboikonie hier door gevaar loopt bij terugkeer in zijn geboorteland. Desondanks is Aboikonie vo rige week donderdag Nederland uitgezet. Justitie en Buitenland se Zaken oordeelden dat terug sturen verantwoord was. Vol gens advocaat Schijns is zijn cliënt direct ondergedoken in de Surinaamse binnenlanden. Europarlementariër Pex noemt het 'onheilspellend' dat een andere Surinaamse infor mant van de Nederlandse in lichtingendienst, Erwin McDo nald, onlangs dood uit het Bro kopondomeer is opgevist. Vol gens de Surinaamse politie is de 43-jarige man vermoord. Een neef van het slachtoffer denkt dat McDonald het slachtoffer is van een wraakactie van Bouter- Voorzitter Klaus Hansch van het Europees Parlement wil de Ne derlandse regering vragen de naar Suriname uitgezette Hen- ny Aboikonie terug te halen. De Nederlandse christen-demo craat Peter Pex, woordvoerder van de commissie-verzoek schriften, heeft de parlements voorzitter daarom gevraagd. Pex heeft voor deze aanpak gekozen omdat het leven van Aboikonie in gevaar zou zijn. Bovendien zijn er volgens de Europarlementariër bij de uit zetting fouten gemaakt. Aboikonie, de voormalige lijf wacht van de Surinaamse luite nant-kolonel Boerenveen, heeft de Nederlandse inlichtingen dienst informatie verschaft over de cocaïnehandel van zijn baas, ex-legerleider Bouterse. Een Su rinaamse functionaris die ano- den haag gpd gebrek aan voldoende werkka mers voor alle ambtenaren. Pas in de loop van de komende twee jaar komen er voldoende ruimtes in Zoetermeer vrij om alle cultuur-ambtenaren te huisvesten. Om voor de naaste medewerkers van de staatsecre taris bureaus vrij te maken, gaat de accountantsdienst van On derwijs uit het ministerie weg. Zij verkassen naar de vrijgeko men ruimtes in Rijswijk. Overigens gaan alle ambtena ren van Onderwijs, inclusief die van Cultuur, en van Volksge zondheid over vijf jaar naar de twee nieuwe ministeries die bij het Haagse Centraal Station worden gebouwd. De ambtelijke stoelendans tus sen de ministeries van volksge zondheid en onderwijs zal, van wege de hoge kosten, in etappes verlopen. Slechts 70 van de 250 cultuur-ambtenaren van het oude WVC zullen eind dit jaar staatssecretaris Nuis gaan om ringen op het ministerie van onderwijs, cultuur en weten schappen in Zoetermeer. De rest blijft voorlopig nog in het ministerie van volksgezondheid in Rijswijk zitten. Een algehele verhuizing zou 30 miljoen gul den kosten en is daarom door het kabinet afgewezen. Het grootste probleem is het li EERDER MET PENSIOEN? I NU WAT AAN DOEN! Hoe jonger je start met de opbouw van je pensioen, hoe eerder je kunt zeggen: "Ik stop met werken". In het boekje I PensioenTimer staat wat de mogelijkheden zijn en welke maat regelen je daar zelf voor kunt nemen. Vraag het boekje aan via onderstaande coupon of bij je verzekeringsadviseur. In het I boekje zit tevens een waardecoupon voor een gratis Pensioen- Diskette om je eigen pensioenbehoefte in kaart te brengen I Postcode/Plaats. een envelop sluiten en zonder postzegel sturen aan. Ant r 89, 2500 VC Den Haag Bellen kan ook: 070- 361 47 31 t een publikatie van de gezamenlijke levensverzekeraars Het farmaceutisch bedrijf Bio- harma in Elburg heeft een partij van 8.545 potten van de natuur lijke koffievervanger Bambu uit de handel gehaald. Het bedrijf heeft hiertoe besloten, omdat in drie potten glasdeeltjes zijn ge vonden. Het gaat om potjes van 200 gram, die van 12 tot 30 septem ber in de handel zijn gebracht. Op de onderkant van de potjes staat de code L4203 07-96. Ze worden onder meer verkocht bij apotheek, drogist en reform huis. Bambu is een mengsel van biologisch geteelde granen en vruchten. Volgens een woordvoerder van Bioharma is het glas in de potjes terecht gekomen toen een werknemer in juli tijdens het vullen een glazen pot uit zijn handen liet vallen. Het be drijf heeft een gratis telefoon nummer (06-0021) geopend waarop mensen informatie kunnen krijgen. PvdA-voorzitter weigerde functie in kabinet-Kok ■ystad De brandweer in Lelystad beschikt sinds kort over een riooloefenstelsel. Daarin kan de kandidaat-brandweerman zijn engtevrees overwinnen. Bovendien kunnen in het stelsel stortingen worden nagebootst. De oefenriolering bevindt zich in de nieuwe brandweerkazerne die op 4 november officieel wordt geopend. foto anp eleid in VS krijgt geen navolging beelgoedwinkcÜers in Neder- r |nd voelen zich niet aange- door het Amerikaanse Toy's 'R' Us, dat in de Staten alle natuurge- ouwe speelgoedwapens uit de ""jandel neemt. In de VS kwa- ■gien onlangs door politiekogels Hvee kinderen om het leven, ^)en agenten de speelgoedwa- lens van de kinderen voor ech- c geweren aanzagen. Echt lij nde speelgoedwapens yallen Nederland onder de Vuurwa- en mogen dus niet wor- verkocht. De wet bepaalt dat Neder- speelgoed niet dezelfde ;n dezelfde grootte als wapens mag hebben. dat niet aan die wet- normen voldoet, wordt in beslag geno- ons omringende len daarentegen is volgens Keuringsdienst van Waren moeiteloos speelgoed te koop dat veel gelijkenis vertoont met echte wapens. De politie nam in januari van dit jaar bij een aantal Neder landse vestigingen van Toy's 'R' Us speelgoedwapens in beslag die niet aan die wettelijke nor men voldeden. Desondanks zegt het Amerikaanse concern dat er in haar Nederlandse ves tigingen geen speelgoed te koop is dat op echte wapens lijkt. „Wij verkopen uit principe al geen oorlogstuig", zegt woord voerster Charlotte Gaal. „Wij houden ons aan de wet en daar om verkopen wij alleen water pistooltjes. Er is dus geen enkele reden om net als in Amerika speelgoed uit de winkels te ha len dat teveel op echte wapens lijkt." Ook speelgoed-keten In- tertoys zegt geen speelgoedwa pens in het assortiment te hebbben dat op echte wapens lijkt. Een Hoogeveense politieman geeft vanaf volgende week een 20-jarige Hoogevener bijles sen geven voor het theore tisch rij-examen. Niet alleen uit sociale overwegingen, maar vooral om zelf van een probleem te worden verlost. Het kost de jongeman veel moeite dat examen te halen, maar hij trekt zich daar wei nig van aan. Hij rijdt regelma tig door de straten alsof hij zijn rijbewijs al jaren op zak heeft. Agenten hebben hem alleen al dit jaar vier keer aangehouden wegens stoer rijgedrag. Langzamerhand is de politie dat meer dan zat. Nadat de jongeman het af gelopen weekeinde na een spectaculaire achtervolging opnieuw was aangehouden, kwam een agent die de fami lie goed kent op het idee de cursist te helpen bij het beha len van zijn theoretische rij examen. De kans dat hij het praktijkgedeelte haalt, wordt vrij groot geacht, 'omdat hij al prima rijdt'. De lessen worden wel gegeven onder bepaalde voorwaarden. De jongen moet zich netjes gedragen en niet rijden in een auto zolang hij niet is geslaagd voor het theoretische en praktische ge deelte van het rij-examen. Er is een contract opgesteld dat door beide partijen moet wor den ondertekend. Als de jon gen zich er niet aan houdt, worden de bijlessen stopge- den haag gpd PvdA-voorzitter Felix Rotten berg heeft tijdens de kabinets formatie het aanbod afgeslagen om staatssecretaris van cultuur te worden. Rottenberg weigerde op het verzoek van PvdA-onder- handelaar Wallage in te gaan omdat hij de hervorming van de partij wil afmaken. Daarop werd kamerlid Netelenbos gewaagd voor de functie van staatsscre- taris van onderwijs. De sector cultuur, die onder hetzelfde de partement valt, kwam in han den van de D66'er Nuis. Rottenberg, die sinds maart 1992 voorzitter van de grootste regeringspartij is, verklaarde gisteren in NRC Handelsblad dat hij een post in het kabinet- Kok weigerde omdat zijn karwei nog niet klaar was. Van een in zichzelf gekeerde partij van ver gadertijgers wil Rottenberg een open. moderne politieke partij maken. Op het verzoek van Wallage reageerde hij dan ook resoluut. „Ik heb het meteen af gekapt, want ik vond het hypo criet. Een voorzitter met een ambitieuze agenda kan niet zeggen: ik pak een baan in het kabinet. Er moet nog zoveel ge beuren." rotterdam karin swiers De 65-jarige Nico van Schaik ging vier jaar geleden met de VUT, maakte reisjes bij de vleet, maar niemand in die hele grote flat die het merkte. Zelfs zijn buren wisten niet of hij wegwas of thuis. Hij had wel zes we ken dood in zijn woning kunnen liggen. Geen haan had er naar gekraaid. Nico be sloot zich aan te sluiten bij een woongroep voor ouderen en fleurde weer helemaal op. Alleen moet hij nu weer gaan uitleggen dat hij niet in een commune woont. De Landelijke Vereniging Groepswonen van Ouderen (LVGO) bestaat tien jaar en viert dit morgen met een symposium in Den Haag. Tegelijkertijd wordt gevierd dat het fenomeen woongroepen voor ouderen tien jaar bestaat. Maar nog steeds weet half Ne derland niet wat groepswonen inhoudt, zegt voorzitter Henny Otter-te Kolsté. Ook zij moet telkens weer uitleggen dat de be woners een eigen keuken, douche en toilet hebben en dat ze allemaal baas zijn in ei gen huis. Bep Groot (63) vond het alleen wonen op zich niet vervelend, maar ze wilde wat te doen hebben. Geen sensationele dingen, maar hand- en spandiensten, de admini stratie bijhouden, de visite ophalen met de auto. Ze zocht ook een gezelschap waarmee ze wat activiteiten kon ondernemen. Ten nissen, bridgen, theaterbezoek, want dat doe je niet zo gemakkelijk als je alleen woont. Woongroep De Bonnefooi in Rotterdam is één van de vele voorbeelden van geslaagd samenwonen, vinden Van Schaik en Groot. Alleen kostte het zeven jaar om de woon groep en de appartementen uit de grond gestampt te krijgen. „Gemeenten werken niet zo maar mee, zij denken dat woon groepen luchtkastelen zijn. Woningbouw verenigingen zitten met de kostbare ge meenschappelijke ruimten in hun maag. Zij denken dat woongroepen maar een tijdelij ke zaak zijn, iets voor één generatie", aldus de LVGO-voorzitter. LVGO-secretaris Hans Olthoff merkt op dat de grote steden inmiddels wat soepeler zijn geworden. Zij hebben wel door dat ouderen in een woongroep langer zelfstandig kun nen blijven wonen, dat de woongroep de ouderwetse burenhulp en vrijwillige zieken zorg op zich neemt. Maar de wethouders van de kleinere gemeenten zijn nog koning op hun stoeltjes. Als zij een woongroep niet zien zitten, gebeurt er niets." Chinezen, Surinamers, studenten van aller lei universiteiten zijn al bij De Bonnefooi op bezoek geweest, vertellen de bewoners trots. Het in frisse kleurtjes uitgevoerde complex bestaat uit negen driekamerwo ningen voor echtparen en veertien tweeka merwoningen voor alleenstaanden. De LVGO heeft dit jubileumjaar aangegre pen om bij verschillende ministeries om aandacht te vragen voor groepswonen. „Woongroepen houden elkaar geweldig vi taal. Daar vind je geen bewoners die even naar de huisarts gaan om aandacht te vra gen. Een woongroep is net een stoot vitami ne", aldus de voorzitter. „Ik kwam een beetje zielig binnen hier. Maar ik ben zo opgeknapt dat ik mijn hob by's van vroeger weer oppak. Ik teken weer. Veertig jaar geleden deed ik dat voor het laatst", aldus Van Schaik. Bep Groot: „Een belangrijke drijfveer voor mij was dat ik niet afhankelijk van mijn kinderen wilde wor den. Ik heb mijn leven lang voor mijn moe der gezorgd en dat wil ik mijn kinderen niet aandoen."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5