'Duin Bollenstreek Voorhout kan Randweg niet betalen Collegepartijen loodsen begroting door de raad i'C 16( Aannemer Brandjes mag makelaar Smitsloo oplichter noemen Sfeer Noordwijkse Dolitiek moet beter' Brand laait eventjes op in Rijnsburg ENSDAG 26 OKTOBER 1994 Solo-agenten 1 Q Onderzoekers be- I O twijfelen of er ook echt meer blauw op straat komt door meer agenten alleen te laten surveilleren. WEGMAN, 071-356451PLV -CHEF ROZA VAN DER VEER, 071 -356452 liksem ontregelt politie Katwijk "wuk Hevige blikseminslagen hebben vanochtend vroeg in twijk voor overlast gezorgd. De bliksem sloeg onder meer in de zendmast van het politiebureau aan de Piet Heinlaan. lardoor raakte allerlei apparatuur van de politie ontregeld, rder vielen de verkeerslichten uit op de kruisingen Molentuin- tg/Provincialeweg en Zeeweg/Julianalaan en gingen tal van Draakalarmen af. Tot ernstige schade hebben de inslagen, voor ver vanochtend bekend, niet geleid. De verkeerslichten en de paratuur van de politie konden weer op gang worden gehol- [atwijkse ernstig gewond twuk» Bij een aanrijding op de kruising Wassenaarseweg/Pro- icialeweg SI in Katwijk is gisterochtend een 65-jarige fietsster 1 die plaats ernstig gewond geraakt. Volgens getuigen reed de Duw door het rode licht. Een 76-jarige Heemstedenaar kon f Vn tlromlietser vliegt de weg op .twuk» Een bromfietser uit Katwijk is gistermiddag gewond ge- akt na een botsing op het fietspad langs de Provincialeweg. De atwijker klapte bovenop een plaatsgenoot, die hem op het pad gemoet kwam brommen, en vloog vervolgens over de vangrail b Provincialeweg op. De Katwijker is met schouderletsel over- 3K ibracht naar het Diaconessenhuis in Leiden. uito-inbrekers bekennen ipSE De 29-jarige Tilburger en de 21-jarige Delftenaar die afge- *5pen weekeinde zijn aangehouden op verdenking van auto-in- yaken, hebben bekend vier van deze misdrijven in Lisse ge leegd te hebben. Ze gaven bovendien toe in Rotterdam een au- f) te hebben gestolen. sloordwijkse gevonden met hoofdwond iegstgeest Een 26-jarige vrouw is gisterochtend op de Rhijn- jeesterstraatweg in Oegstgeest door nog onbekende oorzaak ge- jg^llen. Voorbijgangers zagen de vrouw even na tien uur liggen een bloedende hoofdwond. De vrouw was bij bewustzijn -^w-naar kon zich van een ongeluk niets herinneren. Ze werd naar >Het AZL overgebracht. De politie zoekt getuigen. Rechter: 'U heeft geschreven wat u van hem dacht en dat is niet verboden' DEN HAAG/WARMOND/KATWUK LIESBETH BUITINK De directeur van het Katwijkse bouw bedrijf De Raad Bouw, P. Brandjes, is gisteren door de politierechter vrijge sproken van smaad en belediging. Brandjes had de Leidse makelaar M. Smitsloo in een brief uitgemaakt voor oplichter, maar politierechter G. Urba- nus oordeelde dat de bouwer 'niets verbodens heeft gedaan'. Urbanus vond niet dat er sprake was van smaad, omdat de aantijging stond in een vertrouwelijke brief, die aan een compagnon van Smitsloo was gericht. Ook de aanklacht van belediging ver wierp zij. „U heeft geschreven wat u van hem dacht." Brandjes was in onderhandeling met de compagnon van Smitsloo over een fusie tussen twee dochterondernemin gen van de Raad Bouw en een bedrijf van Smitsloo. Brandjes probeerde de compagnon over te halen Smitsloo buiten te sluiten, omdat hij eerder door hem opgelicht zou zijn. In 1985 zou Smitsloo achter Brandjes' rug om een akkoord hebben gesloten met een huurder van De Raad Bouw. Brandjes schreef de conpagnon daarom een brief om duidelijk te ma ken hoe hij over de Leidse makelaar dacht. ,,lk ben een keer opgelicht door de heer Smitsloo", schreef hij in die brief. De compagnon gaf de brief door aan Smitsloo, die daarop een aanklacht indiende wegens smaad en belediging. De onderhandelingen over de fusie werden bovendien afgeblazen. Of Smitsloo inderdaad de De Raad Bouw had opgelicht, kwam tijdens de zitting gisteren slechts zijdelings ter sprake. De raad van toezicht van de Nederlandse Vereniging van Makelaars heeft Brandjes daarover wel in het ge lijk gesteld en Smitsloo berispt. „Smaad betekent dat er dingen over iemand geschreven zijn die niet mooi zijn, of ze nu waar zijn of niet, met het doel de eer en goede naam aan te ran den", legde Urbanus uit. Officier van justitie vond dat Brandjes over de Leid se makelaar duidelijk een smaadschrift had geschreven en eiste een boete van 600 gulden. Volgens Urbanus was het echter belangrijk dat de aantijging in een vertrouwelijke brief stond en dus niet was bedoeld om de reputatie van Smitsloo aan te tasten. ,,U heeft ge schreven wat u van hem vindt en dat u niet met hem kunt samenwerken. Dat is niet verboden", aldus Urbanus. Tekort in meest gunstige scenario nog altijd 4 miljoen Voorhout moet meer woningen bouwen om de Randweg te kunnen betalen. Ook moet sneller worden gebouwd. En zelfs dan komt de gemeente in het meest gunstige scenario nog vier miljoen gulden tekort om het wegennet rond het uitgebouwde dorp te betalen. Voorhout moet dan ook van provincie of rijksoverheid de verzekering krijgen dat eventuele tekorten worden bijgepast. Het bol- lendorp kan daar aanspraak op maken omdat Voorhout meehelpt aan het oplossen van regionale problemen. VOORHOUT ROZA VAN DER VEER Dat blijkt uit de Randwegrap portage die volgende week woensdag in de gemeentelijke commissie ruimtelijke ordening wordt besproken. In het rapport wordt een voorkeur uitgespro ken voor een tracé waarbij de Randweg vanaf de Oosthout- laan rond de nieuwbouwwijk Hoogh Teijlingen naar de Haar lemmertrekvaart loopt. Daar buigt de nieuwe weg af om langs de vaart en via een brug op de Leidsevaart uit te komen. Als dan tegelijkertijd de Boek horstpolder tussen de spoorweg en de Leidsevaart wordt volge bouwd, komt de Randweg pre cies langs de buitenkant van het dorp te liggen. Bijkoménd voordeel boven andere tracés zoals het door- tORPWUK PAUL DE VLIEGER 2 Noordwijkse politici gaan xdiger worden voor elkaar. Bt beloofden ze gisteren tij- tns de raadsvergadering die as gewijd aan de gemeentebe- loting 1995. Zowel het college in B en W als vrijwel alle par- jen in de gemeenteraad spra- *"4n de wens uit dat de sfeer in flltfip P°kheke arena van de bad- laats verbetert. JO B en W sneden in hun Nota Antwoord op de algemene kam^schouwingen al het onder do,-terp 'sfeer' aan. Het college 1-I2^ed een oproep aan de partij- n om toch vooral in gesprek te lijven en constructief met el- ^™*ar om te gaan. B en W consta teerden namelijk dat 'het risico *an escalatie al snel aanwezig in de Noordwijkse politiek. boolat zou onc^er andere worden tw proorzaakt door 'politieke en bezaersooonlijke verhoudingen' en Ie 'presentatie van voorstellen'. Veel partijen (CDA, PvdA, VN, »L) onderschreven de visie van I en W maar sommigen (VN, ■ML) voegden eraan toe dat het jollege zelf het goede voorbeeld poet geven. Verenigd Noord- ,16jdjk nam daarbij vooral burge- feester J. van der Sluijs op de '-rrel, die volgens VN-fractie- f c' 'Referendum' in Noordwijk dervende opmerkingen maakt'. Als voorbeeld haalde Smit de laatste raadsvergadering aan waarin de VN'er vragen stelde over de sloopactiviteiten aan de Paralleleboulevard. Bij het af luisteren van de bandopname die van deze raadsvergadering was gemaakt, was het Smit op gevallen dat Van der Sluijs na Smits opmerkingen wethouder V. Salman had toegefluisterd dat hij de vragensteller 'dun moest schillen'. „Kortom", al dus Smit gisteren, „uw oproep tot een verbetering van de sfeer klinkt aardig in de Nota van Antwoord, nu alleen uw eigen praktijk nog." Van der Sluijs ging niet meer in op de door Smit aangehaalde kwestie. Hij stak wel de hand in eigen boezem door te stellen dat het 'uiteraard ook voor hem gold' als aan een betere sfeer in de Noordwijkse politiek moest worden gewerkt. Nieuwe weg zeer in trek bij doorgaand verkeer VOORHOUT De helft van het verkeer op de nieuwe Voorhoutse Randweg - met een tracé langs de Haar lemmertrekvaart - is door gaand verkeer. Dat aandeel stijgt zelfs tot 77 procent als wordt gekozen voor de in de structuurschets Voorhout aan gegeven route waarbij de Randweg wordt doorgetrok ken naar de Noordwijkse Nor- tbgodreef. Dat hebben berekeningen over het toekomstig gebruik van een nieuwe Randweg uit gewezen. Uit de verkeerscijfers blijkt dat het verkeer op het huidige provinciale wegennet rond Voorhout in de komende jaren volkomen vastloopt. Met name de Nagelbrug op de Leidsevaart blijkt een belang rijk knelpunt. In het rapport wordt dan ook het idee geop perd om de Leidsevaart op dat punt om te leggen langs de andere kant van het broeder huis Nieuw Schoonoord. Hoe veel dat kost wordt niet uitge werkt aangezien het hier om een provinciale weg gaat. Door de aanleg van de nieu we Voorhoutse Randweg wordt het volslibben van de provinciale wegen enigszins uitgesteld. In het rapport wordt dan ook de conclusie getrokken dat Voorhout met de aanleg van de Randweg meehelpt een provinciaal pro bleem op te lossen. trekken van de weg naar de Noordwijkse Northgodreef is dat de deze route minder aan trekkelijk is voor het doorgaan de verkeer. Bovendien hoeft het oostelijk deel van de Boekhorst polder niet doorsneden te wor den door een nieuwe weg en kunnen de sportterreinen mak kelijk worden uitgebreid. Ge zien de centrale ligging van het centrum en het station wordt de kans dat Voorhouters zelf de fiets nemen om naar station of centrum gaan, groter. Er kleven ook nadelen aan dit voorkeursplan. Zo is een dure brug naar de Leidsevaart nodig, wordt het open gebied tussen Voorhout en Noordwijk wel heel erg klein en moet meer be bouwing worden opgekocht dan in het noordelijker geplan de Hooghkamer. Dat laatste fi nanciële argument is voor de werkgroep, die zich heeft bezig gehouden met de Randwegen, aanleiding om toch te kiezen voor bebouwing in Hooghka mer. De Boekhorstpolder kan dan altijd nog in een later stadi um worden bebouwd. In de Randwegrapportage wordt rekening gehouden met een mogelijk doortrekken van de Randweg vanaf de Oosthout- laan naar de Leidsevaart. Daar mee ontstaat een complete rou te rond Voorhout. Volgens het rapport is dat vooral noodzake lijk als Rijkswaterstaat besluit de oprit van de rijksweg A44 bij het Klinkenbergviaduct te sluiten. Door het doortrekken van de Randweg moet het verkeer dan over de twee resterende snel wegopritten - de Sassenheimse Warmonderdam en het Postvia- duct - worden verdeeld. Beide af- en opgangen van de A44 moeten dan ook worden aange past. Uit de rapportage blijkt dat Voorhout nooit in staat is de Randweg te betalen uit de op brengst van te bouwen wonin- jRUjioo Rt loordwijk houdt volgend jaar len referendum over een nog lader te bepalen onderwerp. Heen noemt de gemeente het ;een referendum maar 'burger- inquête'. Het voorsfel de bur ners te raadplegen werd giste ren tijdens de begrotingsraads- 'ergadering gedaan door de ractie van Verenigd Noordwijk. Tat gebeurde in de vorm van iiet|een motie. De partij van voorman K. Imit deed in de motie, die met Igemene stemmen werd aan- jenomen, al een aantal sugges- ies voor een onderwerp. VN lacht aan: openingstijden van iet gemeentehuis, de groen- oorziening in het dorp, de klantvriendelijkheid van de ge meente, de ruimtelijke ontwik keling in het dorp met name rond de Parallel- en Wilhel- minaboulevard of het parkeer beleid. ook meer dan één kunnen wor- iden - wordt nog nader bepaald in een commissievergadering. Vooruitlopend daarop stelde Noordwijks Belang gisteren al voor een referendum te houden over het al dan niet het hele jaar rond open stellen van de Noordwijkse winkels op zon- katwuk De bouw van de eerste 23 eensgezinswoningen en tien portieketages in de nieuwe wijk Tranendal in Katwijk is begonnen. Deze wo ningen worden vermoedelijk in april 1995 opgeleverd. Met de tweede fase - 52 appartementen - wordt nog dit jaar begonnen. Bij dit complex horen een parkeerkelder, een wintertuin en een steunpunt van de Thuiszorg Duin- en Bollenstreek. Het is voorts de bedoeling dat volgend jaar nog eens 25 woningen, deels eensgezins en deels portieketages, verrijzen. Met de laatste fase, die bestaat uit 83 wooneenheden, zal niet eerder dan volgend jaar zomer worden begonnen. Als alles volgens schema verloopt, is de wijk medio 1996 geheel compleet, foto dickhocewoninc J i Variant 2 - Haarlemmortrekvaart Het Randwegtracé dat voorlopig de voorkeur geniet in Voorhout. Wel kiest de werkgroep om financiële rede nen nog niet voor het volbouwen van de Boekhorstpolder maar voor het noordelijker gelegen Hooghkamer. Ook de aangegeven uitbreiding van de sportvoorzieningen staat nog ter discussie. foto dhv milieu en inf ras truc tuur gen. Als Voorhout in een hoog ze nog vier miljoen gulden te Randwegtracé tussen de 25 mil- tempo behalve de 1600 wonin- kort. Als er minder woningen joen bij het volbouwen van de gen in Hoogh Teijlingen, nog worden neergezet of in een la- Boekhorstpolder of rond de tien eens maximaal 1900 woningen ger tempo wordt gebouwd, vari- miljoen bij het bouwen in bouwt voor het jaar 2006 komt eren de tekorten bij het gekozen Hooghkamer. Huizenbelasting stijgt in Noordwijk met 27procent noordwuk paul de vlieger Met steun van uitsluitend de vier collegepartijen - CDA, Noordwijks Belang, PvdA en WD - is gisteren de Noordwijk se gemeentebegroting voor 1995 door de gemeenteraad ge loodst. Dit betekent onder meer dat de Noordwijkse huishou dens volgend jaar 27 procent extra onroerend-zaakbelasting (OZB, voorheen OGB) moeten gaan betalen. De voltallige op positie - Verenigd Noordwijk, Groen Links en D66 - stemde tegen. Volgens B en W van Noord wijk is een zo drastische verho ging van de belasting nodig om de bezuinigingen van het Rijk op de uitkering pit het ge meentefondskorting te kunnen opvangen. Een andere reden die wordt aangevoerd is dat Noordwijk jarenlang zijn bur gers heeft ontzien en de tarie ven altijd niet of nauwelijks liet stijgen. Nu 'de rek eruit is', rest de gemeente volgens het colle ge niets anders dan de OZB met 27 procent op te schroeven. De vier collegepartijen kon den hiermee instemmen, zo bleek gisteren tijdens de begro- tingsraadsvergadering. PvdA- raadslid P. van Zuijlen wees er bijvoorbeeld op dat Noordwijk ook na deze belastingmaatregel nog de op één na goedkoopste gemeente in de Duin- en Bol lenstreek is. „In percentage ge meten mag het dan een exhor- bitant grote belastingverhoging zijn. In geld uitgedrukt komt het erop neer dat een gemiddeld Noordwijks gezin in een huur huis 39. gulden per jaar meer moet betalen en de bewoners van een gemiddeld koophuis 109 gulden extra per jaar. Zo bezien valt het dus nog wel mee." Dat het meeviel, vond de op positie geenszins. Zo diende Verenigd Noordwijk een motie in met de strekking dat de be lasting slechts zou moeten stij gen overeenkomstig het infla tiepercentage: 2,5 procent. Om toch de begroting sluitend te maken, zou er volgens de partij meer moeten worden bezui nigd. Bijvoorbeeld op de subsi die aan de WV die geleidelijk zou moeten worden afgeschaft. De motie kreeg slechts steun van de vier VN - leden zelf. Hen andere motie over de be lastingmaatregelen werd inge diend door Groen Linksen 1)66. Zij stelden voor de toeristenbe lasting met ingang van volgend jaar te verhogen van 1 gulden naar 1,50 gulden per overnach ting. Daarnaast moest de woon- forenzenbelasting bezitters van een tweede (vakantie)huis in Noordwijk - worden ver hoogd met 10 procent. Door de extra opbrengst van deze twee maatregelen zou de stijging van de OZB kunnen worden beperkt tot 17 procent. De motie werd verworpen met acht stemmen voor (VN en de beide indieners) en dertien tegen (de collegepar tijen). De brandweer heeft gistermiddag opnieuw de slangen moeten uitrollen bij de twee uitgebrande bedrijfspanden aan de Rijnsburgse Herenstraat. Ondanks langdurig nablussen, was het vuur daar plotseling weer opgelaaid. Hoe de brand in het bedrijvencentrum gisterochtend vroeg is ontstaan is nog niet bekend. De politie denkt daar pas te gen het einde van de week duidelijkheid over te kunnen geven. Ook de omvang van de schade is nog niet precies bekend. Al denkt de politie wel dat die in de miljoenen loopt. Bij de brand zijn een garagebedrijf en een publiciteitsbureau volle dig in as gelegd. Daarbij gingen onder meer twee vrachtwagens en elf personenauto's verloren.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13