Israël pakt verdachten van bomaanslag op bus Extra lage hypotheekrente nu 0,4% actiekorting! Buitenland Spanje hield ongeluk met atoomafval geheim Hoofddoekjes taboe op Franse school Van Boven: Tribunaal Rwanda snel van start Suharto: Schenden mensenrechten hoort bij ontwikkeling In Algerije schendt iedereen de mensenrechten JSDAC 25 OKTOBER 1994 kl 23 doden bij Koreaanse bootbrand EOUL* Het dodental als gevolg van een brand gisteren op een indvaartboot op het Chungju-meer bij de Zuidkoreaanse hoofdstad ;oul is gestegen tot 23. Er worden nog acht mensen vermist. Het :hip raakte met 131 mensen aan boord in brand. Eenendertig men- >n raakten gewond, van wie velen ernstig. Het schip ginggedeelte- jk onder. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De ramp omt enkele dagen nadat in Seoul ten minste 32 mensen omkwa- len door de instorting van een brug over de Han-rivier. foto ap iosnische leger begint terugtrekking \RAJEvo Het Bosnische regeringsleger heeft gisteren een begin emaakt met de terugtrekking van de berg Igman bij Sarajevo, bwel de Bosnische Serviërs als de Verenigde Naties drongen an op het vertrek van de vijfhonderd Bosnische soldaten. In ruil Iaervoor hadden de Serviërs beloofd de blokkade van brandstof oor de VN-troepen en Sarajevo en andere moslimsteden op te leffen. Hoewel de Bosniërs een begin maakten met de terug rekking, kwamen de Serviërs die belofte niet na. De VN-troepen [i Gorazde en Zepa zitten al enige tijd zonder brandstof, waar- loor ze niet in staat zijn hun taak uit te voeren om deze mosli- nenclaves te beschermen tegen de Serviërs. De Serviërs blok- eerden de toevoer van brandstof en de voedselhulp nadat zij H leze zomer hel internationale vredesplan hadden verworpen. —Cel na vernielingen Buchenwald veimar Het gerechtshof in het Oostduitse Weimar heeft drie teo-nazi's veroordeeld tot voorwaardelijke celstraffen van zeven ot tien maanden wegens vernielingen in het voormalige con- ;entratiekamp Buchenwald. Twee andere skinheads kregen vier veken gevangenisstraf, maar zijn inmiddels in vrijheid gesteld, >mdat ze hun straf al hebben uitgezeten in voorarrest. De rech- ier zei dat ze mildere straffen hadden gekregen, omdat ze spijt tadden betuigd voor hun daden. Een groep van in totaal 22 neo- lazi's had in juli vernielingen aangericht in het kamp Buchen- ivald bij Weimar. Hier kwamen in de Tweede Wereldoorlog 56.000 joden om het leven. wfA ^los angeles Grondlegger Somen 'Steve' Banerjee van de Chip- J lpendale mannen-stripteaseshow heeft gisteren zelfmoord ge- Ipleegd in zijn cel in Los Angeles. Banerjee zou maandag worden Veroordeeld wegens een huurmoord in 1987 op een zakenpart ner. Verwacht werd dat Banerjee (48), die had bekend schuldig He zijn aan de moord en andere misdaden, ten minste 26 jaar cel Hou krijgen. Banerjee had de moord laten plegen na een geschil pver de rechten op de naam Chippendale. De voormalige benzi- pepomphouder maakte een disco in Los Angeles met de man- hen-striptease eind jaren zeventig begin jaren tachtig tot een Apoudmijn. Zelfmoord oprichter Chippendales mbtenaren staken in Italië iqme» Meer dan 300.000 Italiaanse overheidsdienaren hebben teisteren gestaakt uit protest tegen het werkgelegenheidsbeleid *van de regering Berlusconi. Personeel van ambassades, musea, Ïinisteries, rechtbanken en de douane - ten minste 15.000 sta mde ambtenaren - marcheerden door Rome. Zij protesteerden et alleen tegen hetpntbreken van een collectieve arbeidsover eenkomst, maar ook tegen voorgestelde bezuinigingen op pen sioenen. Eerder deze maand werd gestaakt in de luchtvaartsec tor, de journalistiek en het openbaar vervoer. JVrouw Fujimori wil in parlement lima» Susana Higuchi, de 44-jarige vrouw van de Peruaanse pre sident Alberto Fujimori, aast op een parlementzetel, nu de kies raad vorige week haar verbood haar man uit te da'gen bij de pre sidentsverkiezingen van volgend jaar mei. De presidentsvrouw, die al geruime tijd in onmin leeft met haar man, kondigde Jjfmaandag aan dat zij lijsttrekker wordt van haar politieke bewe- _,ging Harmonie 21ste Eeuw. Higuchi beschuldigt haar man ervan een autocratische despoot te zijn, geen oog te hebben voor de armoede in Peru en corrupte ministers en medewerkers de hand boven het hoofd te houden. Ook is volgens haar de invloed van de drugmaffia op het regeringsbeleid te groot. Observer: Veiligheidsdiensten maken Hamas-dodenlijst Israëlische veiligheidsfunctionarissen hebben twee me deplichtigen aan de bomaanslag op een bus in Tel Aviv vorige week opgepakt. Het Israëlische kabinet zou de vei ligheidsdiensten opdracht hebben gegeven jacht te ma ken op de leiders van Harnas en hen te liquideren. Een hoge Hamas-functionaris heeft de PLO gisteren om be scherming gevraagd voor de Hamas-top en kondigde nieuwe aanslagen aan. Een Hamas-activist noemde van morgen de Amerikaanse president Clinton 'vijand num mer één van ons volk'. tel aviv »afp-dpa-ap diensten een lijst opgesteld van Hamas-leiders in de Gaza- strook, op de westelijke Jor- daanoever en in Arabische lan den, die moeten worden ver moord. Hamas-woordvoerder Zahar heeft gewaarschuwd dat deze maatregelen 'alleen maar Israël heeft sinds de bomaan slag honderden Hamas-aan- hangers opgepakt, van wie de meesten weer zijn vrijgelaten. Volgens de Britse krant The Ob server hebben de veiligheids- het geweld zullen vergroten'. Ondanks de spanningen her vatten Israël en de PLO gisteren de besprekingen over verkiezin gen voor een Palestijnse Natio nale Raad in de autonome ge bieden Gaza en Jericho. Zij spraken af internationale waar nemers voor de verkiezingen uit te nodigen, maar bereikten geen overeenstemming over de samenstelling en bevoegdheden van de Raad en de verkiezings datum. De PLO wil zo snel mogelijk verkiezingen voor een parle ment van zo'n honderd afge vaardigden, onder wie verte genwoordigers uit Jeruzalem. Israël wil echter niets weten van een volksvertegenwoordiging met wetgevende bevoegdhe den, omdat die alleen voor sta ten zijn weggelegd. Vandaag praten de partijen verder. De PLO-delegatie klaagde bij mininister van buitenlandse za ken Peres over de schadelijke gevolgen voor de Palestijnen en de Palestijnse economie van de afsluiting door Israël van de westelijke Jordaanoever en de Gazastrook na de aanslagen door Harnas. PLO-woordvoer- der Shaath waarschuwde dat collectieve straffen tot een ex plosieve situatie in de autono me gebieden leiden en Harnas in de kaart spelen. Ernesto Cardenal verlaat Sandinisten vanwege Ortega AAANACUA Rtr-AFP-ANP De bekende priester en voor malig minister van cultuur Er nesto Cardenal heeft zich te- ruggetroken uit het Sandinis- tisch Nationaal Bevrijdings Front (FSLN). De priester en dichter ergert zich aan de hou ding van Daniel Ortega, die volgens hem de gematigde krachten in de partij de mond snoert. ,,Dit is niet het San- dinistisch Front waarbij wij ons aansloten.'" Ortega was president van Nicaragua gedu rende het bewind van de link se sandinisten (1979-1990). De sandinisten zijn in een felle interne partijstrijd ver wikkeld geraakt. Gematigden binnen de partij onder leiding van de schrijver en voormalige vice-president Ramirez willen met het oog op de presidents verkiezingen van 1996 een middenkoers varen. Ortega blijft aan orthodoxe linkse standpunten vasthouden. Vol gens Cardenal werden recente partij-verkiezingen door Orte ga gemanipuleerd en moest Ramirez onder druk van 'havi ken' zijn parlementszetel op geven. Ortega heeft de plaats van Ramirez in het parlement ingenomen. Cardenal was destijds mi nister van cultuur en verwierf wereldfaam doordat paus Jo hannes Paulus II hem tijdens een bezoek aan Nicaragua in 1983 een openbare vermaning gaf, omdat priesters zich niet met (linkse) politiek dienen in te laten. Cardenal begroette de paus door op één knie te rus ten. De bevrijdingstheoloog probeerde de ring van de paus te kussen, maar die trok zijn hand terug en hief zijn vinger tegen de priester op. In 1970 zijn liters z stof de de Jarama e den-Spanje hebben het de groente Oogsten besmet na lekken van slang dewerkers van het Juan Vigon Centrum zevenhonderd liter hoog radioactief afval van de ene opslag naar een andere wil den overpompen. Tijdens deze operatie lekten door een kapot te slang enkele tientallen liters weg. Zij kwamen uiteindelijk in de rivier de Manzanares terecht, die door Madrid stroomt. Tientallen vierkante kilome ters landbouw- en tuinbouw- grond zouden met het besmette water zijn geïrrigeerd. Enkele dagen na het ongeluk werden in een gebied in Aranjuez, op veer tig kilometer van Madrid, stra- lingsdoses gemeten die 75.000 keer zo hoog lagen als toege staan. Het duurde echter lot 14 januari 1971 voordat er een offi ciële aanbeveling kwam het ri vierwater niet meer te gebrui ken. Het Juan Vigon Centrum kocht de tuinbouwoogsten op die het ergst waren vervuild. De rest van de oogst werd echter in die tussenliggende twee maan den gewoon op de markt ver kocht. i Spanje tientallen radioactieve vloei- de Manzanares, de Taag in Mid- in gestroomd en vater besmet plus het fruit die langs hun oevers werden geteeld. De Spaanse regering heeft dat gis teren erkend na onthullingen van het dagblad El Pais. De krant, die geheime officië le rapporten aanhaalde, zegt dat de ernst van het ongeluk nooit is bekendgemaakt. Technici van het Centrum voor Atoomener gie Juan Vigon in Madrid heb ben destijds een baar hoge' graad viteit gemeten er nen groente laten begraven. Veel besmette produkten zou den desalniettemin de markt hebben bereikt. Volgens de krant is er nooit onderzoek ge daan naar de medische gevol gen van het ongeluk. Het incident deed zich voor op 7 novembpr 1970, toen me- 'onaanvaard- van radioacti- i hebben ton- Rwandese premier Twagira- mungu dat zijn land in chaos en geweld zal wegzakken als het tribunaal nog langer uitblijft. Het geweld uit Rwanda lijkt ook in Burundi steeds meer om zich heen te grijpen. Duizenden Burundezen zijn Zaïre gevlucht om te ontkomen aan botsingen tussen het leger en militante, bewapende Hutu's. De vluchte lingen zijn zowel Tutsi's als Hu- Westerse diplomaten en de Verenigde Naties zijn bang dat in Burundi een vergelijkbaar grootschalig bloedbad losbarst als in buurland Rwanda. Burun di kent een vergelijkbare etni sche rivaliteit tussen Tutsi's en Hutu's als Rwanda. De VN-Veiligheidsraad zal op korte ïermijn een internationaal tribunaal voor Rwanda instel len. Nog voor het einde van dit jaar zullen de eerste arrestatie bevelen worden de daders en aanstichters van de volkerenmoord voor de rechter komen, zo heeft griffier Van Bo ven van het Joegoslavië-tribu- naal gisteren in Den Haag ge- zegd. Volgens Van Boven zal het Rwanda-tribunaal nauw sa menwerken met het Joegosla- vië-tribunaal. Zo zal rechter Ri chard Goldstone in beide tribu nalen als hoofdaanklager optre den. Vrijdag al waarschuwde de Tot 5 november op de Postbank Oriëntatiehypotheek. lille Een moslim-meisje zwaait met de Franse versie van de Verklaring van de Rechten van de Mens nadat ze met acht anderen van haar school in het Noordfranse Lille is gestuurd. De Franse regering verbood het dra gen van de hoofddoekjes onlangs, omdat zij dit een symbool vindt van het moslim-fundamentalisme. Het verbod heeft al tot botsingen geleid tussen de Franse politie en moslim-studenten. De Franse minister van binnenlandse zaken Pasqua zei in een radio-interview dat de scholieren worden gemanipuleerd door moslim fundamentalisten. foto afp ten zijn gebaseerd op traditie en op de grondwet, die beogen Indo nesiërs te vrijwaren van leed en onrecht. Waarden die vreemd zijn aan de Indonesische cultuur en opvattingen moeten worden ver worpen, zei hij. Indonesië is de afgelopen jaren om zijn fechtenbeleid bekriti seerd naar aanleiding van de dood van tientallen demonstranten in Oost-Timor, breidel van de pers en slechte arbeidsvoorwaarden. Een nationale mensenrechtencommissie heeft inmiddels 250 za ken in behandeling betreffende land- en arbeidsgeschillen en machtsmisbruik door overheidsfunctionarissen. jakarta» ap De Indonesische president Suharto vindt dat schendingen van mensenrechten een onderdeel zijn van het eigen ontwikkelingspro ces. Indonesië kan niet blindelings de opvattingen van het Westen over mensenrechten volgen zoals die door de Verenigde Naties worden bepleit. Indonesië zal deze opvattingen overnemen 'voor zover zij passen in onze nationale ideologie', zei de president giste ren bij de opening van een door de regering ingesteld symposium over mensenrechten. Suharto zei dat de opvattingen van Indonesië over mensenrech- den haag»anp De hypotheekrente kan stijgen en dalen, dat is algemeen bekend. Een rentestijging wilt u het liefst ontlopen en van een rentedaling wilt u profiteren. Dat is logisch. De Postbank introduceert een hypotheek die daarin voorziet: de Oriëntatiehypotheek. De rente staat de eerste twee jaar vast en kan dus niet stijgen. kunt u daarvan uiteraard wèl profiteren! U bepaalt in deze twee jaar namelijk zélf het moment waarop u de rente voor een nieuwe periode vastlegt. Ter introduclie geldt nu tot 5 november 1994 de actiekorting. Informeer dus direct bij uw makelaar, verzekeringsadviseur of hypotheekbemiddelaar of bel Gaat de hypotheekrente dalen, dan POSTBANK gratis 06-0012 voor een afspraak. Voor een hypotheek ga je naar de Postbank. Zowel het leger als gewapende fundamen talistische groeperingen maken in Algerije dagelijks onschuldige slachtoffers. Sinds in 1992 de militairen de macht grepen, is het Noordafrikaanse land in een spiraal van ge weld terechtgekomen, constateert de men senrechtenorganisatie Amnesty Internatio nal in een vanmorgen verschenen rapport. Na het afgelasten van de verkiezingen, die door het Islamitisch Reddingsfront (FIS) dreigder} te worden gewonnen, en de af kondiging van de noodtoestand werden tienduizenden mensen opgepakt. Geweld van fundamentalisten en regeringstroepen heeft sindsdien meer dan tienduizend le vens geëist, vólgens sommige schattingen zelfs meer dan twee keer zoveel. Met name journalisten, ambtenaren, rechters, buitenlanders en leden van de vei ligheidstroepen zijn het doelwit van funda mentalisten van de Gewapende Islami tische Groep (GIA) en de Gewapende Isla mitische Beweging (MIA). De legertroepen vergelden hinderlagen en aanvallen vaak niet met arrestaties, maar met executies zonder vorm van proces. In weerwil van de verklaringen van de Al gerijnse overheid vallen zeker niet alle do den in het kader van gevechten met gewa pende opstandelingen. Zo doodden volgens Amnesty de veiligheidstroepen in een bui tenwijk van Algiers de afgelopen maanden tientallen ongewapende burgers. Ooggetui gen verklaarden dat op 16 augustus ten minste twintig mensen voor hun huizen werden doodgeschoten, nadat een gewa pende fundamentalistische groepering twee legervoertuigen had overvallen. Marteling kwam tussen 1989 en 1991 nauwelijks meer voor in Algerije. Nu is het op veel gendarmerie- en politiebureaus en in militaire veiligheidscentra opnieuw gangbare praktijk. Veel slachtoffers krijgen elektrische schokken en worden seksueel mishandeld met stokken en flessen. Er wor den zelfs gaten in hun rug, voeten of benen Major en Reynolds naderen elkaar, maar kloof blijft londonderry afp-dpa De Britse en Ierse premiers Ma jor en Reynolds hebben 'belangrijke vooruitgang' ge boekt, maar de weg naar uitein delijke overeenstemming is nog lang, zo hebben beiden gisteren laten weten na afloop van een topgesprek. Reynolds is voorals nog niet bereid een verenigd Ierland op te geven als er geen instellingen komen die in zowel Ierland als Ulster grote be voegdheden krijgen. Dit gaat Londen en de protestanten in Noord-Ierland te ver. Britse en Ierse eenheden heb ben gisteren hun veiligheids maatregelen aan de grens tus sen Ierland en Ulster beperkt. Voor het eerst in 25 jaar waren er geen Britse troepen in de straten van Londonderry, de tweede stad van Noord-Ierland. De Ieren sloten vijf controlepos ten aan de grens omdat de drei ging voor de veiligheid is afge- Hongaren kunnen weer aan de paprika boedapest ap Sinds gisteren is voor het eerst sinds drie weken weer papri kapoeder in de Hongaarse win kels te koop. Op 30 september was de verkoop gestaakt nadat grote hoeveelheden papri kapoeder waren aangetroffen waar rood verfpoeder doorheen was gemengd met een hoog loodgehalte. Het rode, scherpe poeder wordt nu door de over heid gecontroleerd op zuiver heid om de goede naam van het nationale gewas van Hongarije te herstellen. Na het eten van het vergiftig de paprikapoeder werden in september 89 mensen in het ziekenhuis opgenomen. Door het paprikapoeder was anti- roestverfpoeder gemengd, klaarblijkelijk met de bedoeling de kleur te verbeteren en het gewicht te doen toenemen. In totaal zijn in verband met het schandaal 44 mensen aange houden, van wie er achttien nog Superrijst kan hongersnood deels oplossen WASHINGTON Rtr-I geboord. Algerijnse rechters van de speciale recht banken schromen niet bekentenissen die door marteling zijn verkregen, bij het pro ces te betrekken. Daarnaast weigeren zij meldingen van martelingen grondig te on derzoeken. Tijdens de rechtszaken voor de speciale rechtbanken worden volgens de waarnemingen van Amnesty de meest ele mentaire rechtsprocedures geschonden. De gewapende fundamentalistische groe peringen hebben honderden burgers ge dood en duizenden met de dood bedreigd. Onder de slachtoffers bevonden zich ook vrouwen en kinderen. Veel mensen worden onder bedreiging gedwongen de acties van de fundamentalisten te steunen en zijn ver volgens het slachtoffer van wraakacties van de regeringstroepen. Politici van het FIS hebben de gewelddadige acties niet alleen niet veroordeeld, maar vaak omdat de slachtoffers niet onschuldig 5 den zijn. Filipijnse wetenschappers heb ben een nieuwe soort rijst ont wikkeld die een kwart meer be looft op te brengen dan nu het geval is. Daardoor zouden op den duur jaarlijks 450 miljoen monden méér kunnen worden gevoed. Een rijstveld brengt nu ge middeld per hectare tien ton rijst op. Dat zou met de super- rijst 12,5 ton kunnen worden. Overal toegepast zou de wereld- produktie, die de laatste vijf jaar ongeveer 520 miljoen ton per jaar bedroeg, met honderd mil joen ton omhoog kunnen. Onderzoeker Serageldin stelt zelfs dat dankzij de nieuwe rijst de voedselvoorziening van de wereldbevolking de komende eeuw zo goed als gegarandeerd zal zijn. Vooral Azië. waar rijst het basisvoedsel vormt, zou zijn gebaat bij de nieuwe plant. Een probleem is echter nog dat de nieuwe soort onvoldoende be stand is tegen ziekten. Het duurt daarom zeker nog vijf jaar voordat de soort in de handel komt.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5