Winkels hoeven liet langer open' 'Ah, een geluid uit de oude PvdA VERBOUWINGS Randstad Grote rol voor huisarts bij goedkopere gezondheidszorg Verzet gemeenten tegen invloed provincies op verkeersplannen AH houdt vast aan plan Sieraden en slangen Werken aan nieuwe spoortunnel CDA zoekt de kiezer op Overvaller op winkelier krijgt zes jaar celstraf Chemisch bedrijf krijgt boete na brand en stank Celstraf voor Amsterdamse moordenaar d;UIÏ/ili:[ej Keukens Badkamers Meubelen Keukens Ba ?a\jeijijuiDwcn K^^ah^&iölèmers Meubelen Keukens Badkamers Meubelen iSDAG 25 OKTOBER 1994 chef gert visser. 071 -356439.plv -chef paul van der kooij, 071-356441 kjn caroline van overbeeke Ingere vrouwen hebben baat een huisarts die actief de Dskunde beoefent: in dat ge worden zij minder vaak naar specialist doorverwezen, irdoor wordt schade door todig medisch ingrijpen rkomen en dalen de kosten de gezondheidszorg. Dit zei nieuwe Leidse hoogleraar aSartsengeneeskunde, prof. M. Springer, vanmiddag is rede: 'Over de triomftocht ,de huisartsgeneeskunde', pringer beschreef de nuttige iver vctie van de huisarts in de it Oe?erlandse gezondheidszorg hif de hand van ^et voorbeeld de verloskunde. De Leidse t kon rd: 'I Nieuwe Leidse hoogleraar huisartsengeneeskunde hoogleraar is zelf tien jaar als huisarts werkzaam geweest en deed onderzoek naar de kwali teit van het verloskundig han delen van huisartsen. Hij stelt dat huisartsen nuttige 'poort wachters' zijn: zij werken door hun selectie aan de 'poort' kos tenbesparend en kunnen door hun optreden veel onnodig leed besparen. Volgens Springer hebben in ons land ongeveer een op de ze ven huisartsen een eigen verlos- kunde-praktijk. Onder begelei ding van deze 1000 huisartsen worden de meeste kinderen, zo'n 60 procent, thuis geboren. Het aantal kinderen dat in het ziekenhuis onder begeleiding van een specialist wordt gebo ren, bedraagt slechts 30 pro cent. Als de huisarts niet als ver loskundige actief is, wordt slechts een kwart van de kinde ren thuis geboren en maar liefst 60 procent van de geboortes door een specialist in het zie kenhuis uitgevoerd. Dat leidt vaak tot verder in grijpen zoals keizersnedes. De risico's voor vrouw en kind wor den in dat geval groter, stelt Springer. Bovendien is de kans groot dat een volgende beval ling opnieuw via een keizersne de moet gebeuren. Huisarts en verloskundige moeten er vol gens de Leidse hoogleraar alert op zijn dat deze ingreep niet zonder noodzaak plaatsvindt. Maar het is volgens Springer ondoenlijk om nog meer huis- arten dan nu het geval is de ver loskunde te laten beoefenen. Ook op andere terreinen kan de huisarts een 'nuttige poort wachter' zijn en kostenbespa rend werken, zei de kersverse hoogleraar vanmiddag in Lei den. den haag jan kuys haags redacteur De in diverse vervoerregio's samenwerkende ge meenten verzetten zich krachtig tegen een grote re invloed van de provincies op de regionale ver- keer- en vervoerplannen. In een felle brief aan de Tweede Kamer laat de vervoerregio Rijn- en Bol lenstreek (deze omvat het gebied tussen de kust en Alphen) weten niets te voelen voor een provin ciale inbreng. Volgens de oorspronkelijke plannen zouden de gemeenten de zeggenschap krijgen over het op stellen en uitvoeren van een regionaal verkeer- en vervoerplan. In juni van dit jaar kwam in de Tweede Kamer onverwacht het voorstel op tafel het geld te laten verdelen door de provincies. De vervoerregio Rijn- en Bollenstreek en ande re vervoerregio's in oprichting voelen daar niets voor. Zij vrezen dat de provincies de macht over nemen en zelf gaan bepalen, welke verkeer- en vervoervoorzieningen in de regio's nodig zijn. Om tegemoet te komen aan het bezwaar van een niet direct gekozen democratisch bestuur van vervoerregio's stellen de gemeenten een tussen oplossing voor. Die behelst dat gemeenten gedu rende een eerste fase verantwoordelijk blijven, maar zich houden aan de afspraken in een Regio naal Verkeer- en Vervoerplan. In een tweede fase zou de verantwoordelijkheid alsnog overgedragen kunnen worden aan een nieuw democratisch ge kozen bestuur. 'iquête onder consument wijst uit: 5 die; winkels in ons land hoeven van een flinke meerder- senhM van de consumenten 's avonds en op zondag niet chtinien. Veel bezwaar tegen langere openingstijden hebben e fieti klanten echter ook niet. Dat blijkt uit een enquête van Geassocieerde Pers Diensten (GPD), waarvan ook de- -hnis krant:deel uitmaakt, denqi haag gpd 'er J an verschillen tussen de menin- Or# van mensen in de Randstad fiets de rest van Nederland zijn tes v|in. Het enige dat opvalt is dat van ondervraagden in het noor- en vn en oosten in meerderheid die Igen winkelopening op zondag gstgtfi, terwijl de rest van het land meerderheid geen bezwaar thouaakt. >elijkPp de vraag of mensen er zuffsoonlijk behoefte aan heb- t hij alli ben dat de winkels op werkda gen 's avonds open zijn, ant woordt 31 procent bevestigend. 'Nee' wordt ingevuld door 68 procent. Bij dezelfde vraag voor de zondag zegt 24 procent 'ja', terwijl 75 procent geen behoefte heeft aan winkelopening. De steekproef is uitgevoerd door de vakgroep sociologie van de Rijksuniversiteit Groningen on der ruim 1550 mensen van 15 jaar en ouder in het hele land. )enh Ubert Heijn laat zich niet van le wijs brengen door de GPD- _?nquête over de winkelope- iiing, waaruit blijkt dat een •uime meerderheid van de tonsumenten geen behoefte peeft aan 's avonds en op zon- pag winkelen. „Wij gaan af op pe signalen van onze klanten en die laten weten dat ze er wél behoefte aan hebben", fegt een woordvoerder van 's jands grootste kruidenier. AH ivil - als langere openingstij den mogelijk worden - zijn ivinkels in de Randstad en de grotere steden daarbuiten tot pcht uur 's avonds open hou den. Dat wordt per filiaal be keken. i De Dienstenbond FNV is ronduit „blij" met de peiling, itemeer daar het de uitkomsten van een eigen Dienstenbond- jonderzoek bevestigt. Dat on derzoek werd sterk bekriti seerd, omdat de bond vroeg naar de 'noodzaak' - en niet de wenselijkheid - van langere winkeltijden, terwijl de onder vraagde tevens voorgehouden kreeg dat de prijzen dan drie procent zouden stijgen. De Dienstenbond-leden - het winkelpersoneel - is massaal tegen langere openingstijden. „Uit deze enquête blijkt dui delijk dat mensen er gewoon geen behoefte aan hebben", aldus bestuurder Luuk Voormeulen. „De politiek roept steeds maar dat die be hoefte er wel is, maar het blijkt nu vooral de wens te zijn van 150 Kamerleden in Den Haag. Maar de meerderheid van de werkgevers en honderd pro cent van de werknemers voe len er niets voor. En de consu ment blijkbaar ook niet", al dus een tevreden Voormeulen. De winkelopening 's avonds ligt duidelijk minder gevoelig dan die op zondag. Van 70 pro cent van de ondervraagden mó gen wankels 's avonds open. van 27 procent niet. Tegen open winkels op zondag bestaat ook geen bezwaar, maar de meer derheid is hier kleiner: 54 pro cent vindt dat het moet kunnen, 44 procent niet. In het zuiden van ons land wordt het minst (38 procent) bezwaar gemaakt tegen het winkelen op zondag. Volgens de onderzoekers komt dat omdat daar het aantal pro testanten - die het meest vast houden aan de zondagsrust - relatief het laagst is. Het langer openhouden van winkels is spontaan uitgegroeid tot een brede maatschappelijke discussie, sinds de nieuwe mi nister van Economische Zaken, de D66-er Wijers, heeft aange kondigd langere winkeltijden mogelijk te willen maken. Ook al zijn de winkels op zon dag open, dan denkt 60 procent daar geen gebruik van te gaan maken. Bijna 40 procent wel, en dan vooral voor het plezier, het zogenoemde 'funshoppen'. Van die bijna 40 procent zegt een ruime meerderheid meer sa men met vrienden, partner of familie te gaan winkelen en ook in een andere stad. Bij het avond-winkelen spe len de dagelijkse behoeften een grotere rol. Van alle ondervraag den zegt 29 procent 's avonds de 'gewone' boodschappen te gaan halen, 28 procent gaat vooral voor het plezier. Zoals te verwachten zijn ker kleden weinig te spreken over winkelen op zondag. Een min derheid van 43 procent wil het toestaan. Toch zegt nog 28 pro cent van de kerkelijken zondags te gaan winkelen als dat kan. Opvallend is dat kerkleden ook veel minder behoefte hebben aan het 's avonds openhouden van winkels. Vooral gerefor meerden en hervormden voelen weinig voor het uitbreiden van de winkeltijden. amsterdam In de etalage van de Bijenkorf in Amsterdam ligt sinds gistermiddag voor 7 miljoen aan sie raden, bewaakt door 4 uiterst giftige ratelslangen. De kostbare collectie bestaat uit 30 winnende sieraden van de Diamonds International Awards. Onder grote belangstelling werden de slangen gisteren in de eta lage gelegd. foto anp tlden paul van der koou |en nieuwe PvdA is opgestaan, jisteravond in de Leidse'Stads- jehoorzaal. Een PvdA met men en die willen werken voor hun leid en niet klagen of dat werk frel passend is. Natuurlijk, ook jartij-toppers roepen steeds va ler dat burgers niet alleen rech- en, maar ook plichten hebben, tiaar dat de studerende jeugd jan Nederland zich zo 'hard' )pstelt, verraste ook Kamerlid F. Juurmeijer tijdens de eerste jtudentenconferentie van de fvdA in Leiden. „Maar men is niet a-sociaal", Denadrukte de man die met zijn parlementaire commissie de so- fiale zekerheid tegen het licht üad gehouden en het gisteren jlunnetjes mocht overdoen. Een /an de zes werkgroepen die gis- eren werd ingesteld, ging na- jnélijk over 'Scenario's voor de jociale zekerheid'. Eerste studentenconferentie in Leiden Buurmeijer leidde dat groepje en merkte tot zijn verbazing dat de leden niets voelden voor het basisinkomen. Niet omdat men niet wilde delen. Maar omdat men goéd wilde delen: „En zo'n basisinkomen krijgt iedereen, dus ook degenen die nu al ge noeg hebben. Heette het." Alleen, wat doét de top met zulke geluiden? Oppikken, vindt het Kamerlid. „We moeten niet alleen maar praten in de geijkte kaders, waar het er vaak zo filo sofisch aan toe gaat." De PvdA- afdeling wil dan ook doorgaan met dergelijke open discussie avonden, „In plaats van die ge sloten, naar binnen toe gekeer de partijbijeenkomsten waar een nieuweling zich direct een vreemdeling voelt of alleen maar komt voor wat kopstuk ken." Toch stonden ook gister avond toppers op het program ma als fractieleider J. Wallage en partijvoorzitter F. Rotten berg. De laatste kon er door fa milie-omstandigheden niet bij zijn, de eerste liet zich vervan gen door R. Vreeman. En verder waren er de Kamerleden Buur meijer, J. van Zijl en mevrouw M. van Zuijlen. De discussie was vooral fel in de werkgroepen. Toen die na drie kwartier werden ontbon den om op te gaan in een grote discussie over 'Werk en sociale zekerheid', viel het helemaal stil in de volle bovenzaal. Het was de plaatselijke afdelingsvoorzit ter die de discussie met het pa nel opende met de vraag hoe 'zijn' partij ervoor denkt te zor gen dat middenklasse solidair gaat worden met de 'onderklas se'. „Ah", zei landelijk voorzitter Vreeman, „Een geluid uit de ou de PvdA." Een 'oude' PvdA waar ook hij zelf uit voortkwam, zo gaf hij toe. Niet voor niets legde de oud-vakbondsman het volgen de dilemma aan de' studenten voor: kan de partij sociaal blij ven met alle betogen in het 'paarse regeerakkoord' over werk, werk en nog eens werk en pleidooien voor een dynami sche markt? Wat de zaal 'sociaal' zou vin den, was een échte kans op werk. „De kinderen van de ba by-boomgeneratie die nu werk hebben, houden de arbeids markt op slot. Uit solidariteit moeten zij een stapje opzij doen", opperde een student. Niet dat iedereen zijn of haar baan hoeft op te zeggen. Maar een paar uur minder werken, moet toch kunnen. Waarom bijvoorbeeld maken de PvdA-Kamerleden geen schiphol» Op de A4 ter hoogte van Schiphol wordt momenteel hard gewerkt aan de nieuwe spoortunnel. De bestaande tunnel wordt ver dubbeld en krijgt een lengte van 6 kilometer. De toale kos ten bedragen 1.1 miljard gul den. De gehele tunnel moet in 1998 gereed zijn. foto anp Campagne in Alphen van start CDA-leden krijgen geen kant en klaar programma voor hun neus, waarna wordt gevraagd, of er nog eventuele opmerkin gen zijn. Nee, het CDA van nu trekt de provincie in, wil horen van de burger wat hij of zij be langrijk vindt, waarna het pro gramma op papier wordt gezet en de leden zich daarover mo gen uitspreken. Het CDA Zuid- Holland bijt het spits af met vier thema-avonden over belangrij ke maatschappelijke thema's. Naast gezondheidszorg komen de komende weken de econo mie, de woningbouw en de agrarische sector aan bod. De eerste bijeenkomst in Alphen aan den Rijn trok veertig be langstellenden. Of hun inbreng resultaat heeft, moet nog wor den afgewacht. „De opmerkin gen van maandagavond en van de bijeenkomsten die nog moe ten komen, moeten in het ver kiezingsprogramma terecht ko men en dan is het weer aan de kiezer", aldus Van Nassau. alphen aan den run anp „We steken onze nek uit om het contact met de burger terug te krijgen. De burger, al dan niet lid van het CDA, mag zich uit spreken over wat hij verwacht van het CDA als het om de ge zondheidszorg gaat. Een span nende avond, laat de oude tra dities los", zegt E. van Nassau, lid van het provinciaal bestuur van het CDA in Zuid-Holland. Hij is één van de organisatoren van de eerste bijeenkomst CDA- nieuwe-stijl gisteravond in Al phen. Na de dramatische verkie zingsuitslag van de partij en het rapport van de commissie-Gar deniers op de vraag, hoe het mis is gegaan, stroopt de partij zijn mouwen op en gaat de boer op, op naar de kiezer om het vertrouwen terug te kiezen. De lakproef worden de Statenver kiezingen van maart volgend jaar. Het verkiezingsprogramma wordt - in nieuwe stijl - opge steld. den haag anp Het gerechtshof in Den Haag heeft maandag een 32-jarige man veroordeeld tot zes jaar ge vangenisstraf wegens een over val vorig jaar september op een sigarenwinkelier in de Haagse Bonistraat. De 61-jarige winke lier werd daarbij zo toegetakeld dat hij zijn gezichtsvermogen verloor. Ook is de man bijna doof sinds de overval. De rechtbank veroordeelde de man eerder tot vijf jaar cel maar het hof telde daar vanwe ge 'het zeer laffe karakter van de daad' een jaar bij op. Omdat hij de zaak zelf niet durfde te over vallen, charterde hij twee jon gens van 19 en 20 om het vuile werk te doen. Terwijl zij de win kelier te lijf gingen met volle bierflessen, stond de man bui ten op de uitkijk. De buit bedroeg 30 pakjes si garetten. Inmiddels zijn de twee jongens veroordeeld tot gevan genisstraffen van twee en vijf jaar. rotterdam gpd werkweken van 32 uur, vroeg een studente zich af. Neem nu Kamerlid J. Van Zijl. Hij bedacht de frase in het regeerakkoord dat nieuwe rijksambtenaar voor hooguit 32 uur per week wor den aangenomen, maar geeft zelf allerminst het goede voor beeld met zijn ellenlange dagen. Met andere woorden: geef de student van nu later kans op werk. Vraag is alleen: hoeveel werk blijft er over? Volgens G. Oude-Engberink van de Rotter damse Sociale Dienst uiteinde lijk niet veel. En het irriteerde hem gisteren dan ook beetje dat 'er teveel wordt gestresst op werk' terwijl er 'bij lange na niet genoeg werk is voor iedereen'. Dat het midden- en kleinbedrijf voor veel extra banen gaat zor gen, zoals de regering hoopt, moet hij nog zien. De 'nieuwe' PvdA ging er niet echt op door. amsterdam anp Het gerechtshof in Amsterdam heeft maandag een 24-jarige ipan wegens moord veroor deeld tot een celstraf van vijf tien jaar. De man heeft, nadat hij door een gijzeling uit een ge vangenis was ontsnapt, op 25 september vorig jaar een vrouw in Amsterdam driemaal door haar hoofd geschoten. Een paar uur later werd het slachtoffer dood in de Gaasperplas gevon den. Tegen hem was 18 jaar geëist. De man zat in de gevangenis een straf van drie jaar uit voor zijn aandeel in een gewapende overval. De rechtbank heeft het che misch bedrijf Elf Atochem in Rotterdam vandaag veroordeeld tot boetes van in totaal 20.000 gulden. Het bedrijf heeft vol gens de rechtbank op vier pun ten de hinderwet overtreden. Toen op 9 juli 1992 brand uit brak in een opslagloods met chemicaliën was er geen inven tarislijst aanwezig van alle op geslagen stoffen en hun eigen schappen. Bovendien had de loods geen gevarenzone-inde ling en lagen er in strijd met de vergunning verschillende stof fen door elkaar. Hierdoor had den tijdens de brand chemische reacties plaats. Elf Atochem produceert grondstoffen voor geurstoffen die in aardgas en voedingsmid delen gaan. De brand veroor zaakte een enorme stankover last in het Rijnmondgebied. Zo stonk het een week lang hard nekkig naar knoflook. Bij de milieudienst kwamen bijna dui zend klachten binnen. De officier van justitie eiste twee weken geleden boetes van in totaal 75.000 gulden, 15.000 gulden per overtreding. Zij liet toen de belangrijkste beschuldi ging vallen. Die behelsde dat door nalatigheid van het bedrijf stoffen in de lucht zijn gekomen die een gevaar opleverden voor de volksgezondheid. Dit was niet meer met zekerheid te ach terhalen. dinsdag - woensdag - donderdag en vrijdag 125-10 tm 28-1 oi TOT 21.00 UUR GEOPEND TER AAR: WESTKANAALWEG 100 - 01722-4441

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17