Leiden te duur voor bedrijven Luiercampagne start met demonstratie wethouder 'Vrouw draagt alleen nog een hoed naar de SP: politie moet LD excuses maken Leiden Voetbalsupporters zijn -ger dan allochtonen' li 'Reclamebelasting afschaffen' Inbreker plundert apotheek Neem een proefabonnement, "7 WEKEN VOOR f 33 80 BEL 071-128030 DAG 25 OKTOBER 1994 573 EGMOND. 071-356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP.071-356428 itoniobilist schept bromfietser •n« Een 16-jarige Leidse automobilist is gistermiddag met botbreuk aan voet en schaafwonden naar het Academisch tenhuis Leiden overgebracht. De jongen reed over de Vijf Jaan in de richting van de Churchilllaan. Op het kruispunt Vijf Meilaan en Rooseveltstraat werd hij geschept door een arige automobilist, die hem geen voorrang gaf. brekers nemen auto's mee en» Bewoners van een woning aan de Zoeterwoudsesingel sen sinds twee dagen hun Mercedes en Fiat Panda. Inbrekers iben gisternacht uit hun woning de autosleutels en autopa ren meegenomen. Bovendien missen ze hun videorecorder, I telefax, twee fototoestellen en drie schilderijen met een ge- nenlijke waarde van zesduizend gulden. Om binnen te ko- n hebben de inbrekers een deur geforceerd. Terwijl de bewo- s lagen te slapen werd de hele benedenverdieping doorzocht. ^j^gjlitie doet inval in drugpand Bij een inval in een drugpand aan de Marnixstraat heeft n groen politie gisteravond tien gram heroïne en cocaïne gevonden. k troffen de agenten er een antieke klok en drie fietsen aan r,ne' waarschijnlijk van inbraak afkomstig zijn. Een 33-jarige, een 56. jarige en een 47-jarige Leidenaar zijn aangehouden. Ook een 49 jarige man zonder vaste woon- en verblijfplaats, die vanuit 249. pand dealde, is gearresteerd. -winkel in Leids NS-station rfgd-wi Nen» Be Behalve voor treinkaartjes, geld, versnaperingen, boeken tijdschriften kan de treinreiziger binnenkort op het NS-sta- h Leiden ook terecht voor cd's, video's en muziekcassettes. Free Record Shop opent op 4 november een vestiging in een Isk op Leiden-NS. Alarmerend rapport KNOV De gemeente Leiden moet de lasten voor het bedrijfsle ven drukken. Doet zij dat niet dan trekken ondernemers weg en nieuwe bedrijven laten de stad links liggen. Voor al Katwijk dat de laagste lasten uit de wijde omgeving kent, zal in trek raken. leiden wim koevoet JD 'er Vonhojf: in henny van egmond joolg van voorpagina P* anders zullen de organisa- in zich de herdenking van I-politica Annelien Kap- ne van de Coppello hebben Agesteld. Voor de deur ston- Wi vier leden van de CP '86 fol- s uit te delen. En in de kerk 'waren zij het die hun idee- uitdroegen. Na de inleidin- i van de drie sprekers was f\ woord alleen nog aan hen, /groot ongenoegen van de J\ drie forumleden maakten l Jdelijk dat intolerantie bestre- moet worden. Forumlid pré van der Louw, voorzitter i de NOS, keerde zich wel te- l positieve actie, het beleid bepaalde groepen een voor- Njrsbehandeling te geven. Dat Kkt juist discriminatie en ra- !Jpe in de hand. Het is niet te ■«open dat voor bepaalde ■epen in oude wijken wel ex- maatregelen worden geno- in en voor de Nederlanders in wijken niet, aldus Van der uw. Duwer pleitte juist wel voor sitieve actie. Wil Nederland irkelijk inhoud geven aan de pndwet en de wet gelijke be handeling dan moeten mensen gelijke kansen krijgen. Waar door bijvoorbeeld de enorme werkloosheid onder allochto nen wordt verminderd. Als het beleid van positieve actie wordt gehandhaafd, moet het gelden voor alle mensen die in achter standssituaties verkeren. Haar mening schoot bij Von- hoff, prominent WD'er en commissaris der koningin in Groningen, in het verkeerde keelgat. ,,Dat is een redenering van een postzegelverzamelaar, die graag zoveel mogelijk zegels wil hebben. Sommige mensen zijn geïnteresseerd in zwakke groepen en willen hier- een hoop van hebben. Maat politiek is kiezen. Geef je een bepaalde groep prioriteit, dan gaat dat ten koste van anderen." De WD'er maakte korte met ten met de sympathisanten van de CP '86. Hij wees op de ge schiedenis, waarin veel groepe ringen zich in Nederland heb ben gevestigd. „Ons land heeft altijd de poorten open gehad en daar zijn we alleen maar rijker van geworden", zo zei hij. En: „Als dit een onaangenaam land wordt, is het veeleer door au tochtone voetbalsupporters dan door allochtonen. Die voorspelling deed drs. F. Veenema van het Koninklijk Nederlands Ondernemersver- bond (KNOV) gisteravond. Hij lichtte tijdens de najaarsbijeen komst in Holiday Inn èen alar merend rapport toe over het be lastingen- en heffingenklimaat voor ondernemërs in Leiden. Hieruit blijkt dat Leiden, verge leken met 42 andere gemeen ten, een van de duurste is. Het rapport volgt op een oproep van het Leidse KNOV om over te gaan op een prijsstop. Het KNOV sloeg alarm omdat de ta rieven in 1993 'enorm' waren gestegen. In plaats dat de lasten werden verlicht zijn ze gestegen en worden er telkens nieuwe heffingen ingevoerd, zoals de omstreden reclamebelasting. Volgens Veenema ligt Leiden met de onroerend-zaakbelas- ting 18 procent boven het lan delijk gemiddelde. Topscorer is de gemeente qua lozingsver gunning, toeristenbelasting en de marktgelden. Voor een lo zingsvergunning moet een Leidse ondernemer bijna 800 gulden, dat is ongeveer 83 pro cent, méér betalen dan het lan delijk gemiddelde. Toeristenbe lasting en marktgelden zouden twee maal zo hoog zijn. Wethouder Walenkamp is niet onder de indruk van het nieuwe KNOV-alarm. Hoewel hij de zorg over de lasten deelt, staan er volgens hem ook 'indianenverhalen' in het rap port. Zo zouden de marktgelden in Leiden juist tot de laagste van het land behoren. Walenkamp wijst er ook op dat het huidige gemeentebe stuur het eerste is dat erin is ge slaagd de stijging van de onroe- rend-zaakbelasting te beperken tot het inflatiepercentage. Volgens Walenkamp wijst ook niets op een exodus van Leidse bedrijven of op een negatief imago van Leiden dat nieuwe bedrijven afschrikt. De bedrijfs terreinen zijn of raken vol. Ver der behoren de vierkante me- terprijzen voor winkelruimte in de Haarlemmerstraat tot de hoogste van het land. „Dat geeft aan dat ondernemers veel geld over hebben om zich in Leiden te vestigen." En: „Leiden staat al jaren hoog in de top 10 van steden met de hoogste lasten. Niet een van die gemeenten staat te boek als een plaats waar je vandaan moet blijven." Walenkamp wil ook af van de suggestie, die gisteravond op ta fel kwam, dat de Leidse lasten druk het gevolg is van een inef ficiënt werkend gemeentelijk apparaat. Leiden moet enorme achterstanden wegwerken, al dus de wethouder. Het is nog maar een paar jaar geleden dat Leiden een artikel 12-gemeente was. „Als Katwijk ook maar een- tiende van onze problemen had, dan was die gemeente lang niet goedkoop geweest." KNOV'er Veenema: „De ge meente moet vooral op zichzelf bezuinigen. De tarieven moeten omlaag." leiden wim koevoet Het KNOV heeft Leidse ondernemers opgeroe pen de reclamebelasting niet te betalen. Het midden- en kleinbedrijf doet er beter aan be zwaarschriften in te dienen, betoogde KNOV'er F. Veenema gisteravond tijdens bijeenkomst van de Leidse afdeling. Dat levert op z'n minst uitstel van betaling op. De politiek moet de re clamebelasting afschaffen. Vanavond stelt de gemeenteraad de hoogte van deze heffing voor 1994 vast. Wethouder J. Walenkamp (CDA/financiën) zei de oproep te betreuren. „De 'K' van KNOV staat voor 'koninklijk'. Als het KNOV dat predi kaat wil blijven waarmaken, kan het zich niet permitteren een democratisch besluit tot invoe ring van de reclamebelasting te ondergraven. Niet betalen, past u niet. Met het proefproces dat de Leidse Vereniging van Industrie tegen re clamebelasting is begonnen, heb ik geen enkele moeite." Volgens Veenema is reclamebelasting 'pure geldklopperij'. Precariorechten voor reclameui tingen die openbare ruimte in beslag nemen, vindt hij wel verdedigbaar. Maar ondernemers hoeven niet te betalen voor neonreclame, vlag gen of borden die aan de eigen gevel zijn beves tigd, meent hij. Het verweer van wethouder Walenkamp dat reclamebelasting is bedoeld om het aanzicht van de stad te beschermen tegen een ongebrei delde hoeveelheid reclame-uitingen, deugt niet, meent de KNOV'er. „Als de wethouder dat wil, moet hij reclame-uitingen beboeten. In feite zegt hij nu dat reclame best mag, als er maar voor wordt betaald." Walenkamps PvdA-voorganger S. de Vreeze wordt hoogst kwalijk genomen dat hij in het re guliere overleg met het KNOV en andere onder nemersorganisaties de reclamebelasting nooit ter sprake heeft gebracht. Walenkamp gaf toe dat het 'traject dat naar de reclamebelasting heeft geleid, niet de schoonheidsprijs verdient.' Toch nam hij het op voor De Vreeze. „Die heeft nooit 'kiekeboe' wollen spelen met de reclame belasting." Zelfs op een gladde tafel zonder aankleedkussen kostte het de wethouder weinig moeite zijn zoontje Toine een moderne katoenen luier om te doen. foto hielco kuipers leiden aad rietveld Vader Ian had met de katoenen luier met klittenband geen pro blemen. En ook zijn zeven maanden oude zoontje Toine Laurier verloor er zijn goede hu meur niet bij. De Leidse wet houder milieu van Groen Links is gewend aan ouderwetse ka toenen luiers die in de vorm van een vlieger moeten worden ge vouwen en met een veiligheids speld vastgemaakt. Hij draaide voor de moderne variant daar van zijn hand niet om. Met de demonstratie lui- erstrikken gaf wethouder Lau rier gistermiddag in het cen trum voor kraamzofg Rijn en Vliet aan de Zoeterwoudsesin gel het startsein voor de ge meentelijke luiercampagne. Leiden beloont ouders die zich tussen nu en 31 januari volgend jaar abonneren op de Baby Cot ton Service - een bedrijf dat ka toenen luiers verhuurt en wast - met een aanmoedigingspremie van vijftig gulden. De gemeente wil daarmee de luierberg, die in Leiden zo'n 4,5 procent van al het afval uitmaakt, kleiner ma ken. In Leiden verdwijnen jaarlijks acht miljoen wegwerpluiers in de vuilniszak. Samen is dat 1500 ton afval en het verbranden daarvan kost de gemeente een half miljoen gulden. „Daar moeten en willen we iets aan doen", zei de wethouder. En hij deelde meteen de eerste drie premies uit aan moeders die hun pasgeboren babies katoe nen luiers aandoen. De Baby CottQn Service staat deze week op alle markten in Leiden. Woordvoerder Frans van Gulick van het Haagse be drijf zei, dat hij in elk geval op de boerenmarkt op de Vismarkt over belangstelling niet te kla gen had gehad. jfesscher's Modehuis verdwijnt na bijna 62 jaar uit Breestraat >en valerie leenheer winkel doet denken aan lang vlogen tijden. De etalage is aild met hoeden, tassen en als in alle kleuren en soorten, je de deuf openduwt rinkelt ;nog een belletje. De inrjeh- houten kasten met ronde eken en een ouderwetse >nbank, is sinds de jaren vijf- niet meer veranderd. Ach- in de winkel is een soort gla- n kamertje.' Daar doet me luw H. van Striep al ongeveer ":ig jaar lang de administratie n haar hoedenwinkel. Maar et voor lang meer. Aan het tde van dit jaar gaat Mes- her's Modehuis, èen winkel al bijna 62 jaar aan de Bree- raat zit, dicht. ,Veel klanten vertellen me it ze het heel erg vinden dat winkel dichtgaat", vertelt de jarige mevrouw Van Striep. Vaar moeten we dan onze leden kopen?' zo vragen ze in. Maar ja, mijn gezondheid at het jammer genoeg "niet k eer toe en er is niemand die winkel kan overnemen. De pinkel en mijn klanten gaan me aan het hart, maar ik moet gewoon stoppen." De hoedenwinkel is in 1933 )or haar moeder opgezet. „Ja,- ijn moeder was voor die tijd •f bgal een vooruitstrevend type. had in de jaren dertig al een ibewijs. Ze was gewoon geen ie dat thuis bleef zitten. Bo- ndien was het in onze familie iel gewoon om als vrouw een [gen winkel te hebben. Mijn :ootmoeder zat al in de hoe- in en een paar tantes hadden denzaken in Leeuwarden en isterdam." Messcher's Modehuis liep ei- inlijk meteen heel goed. „Hoe- in waren in die tijd heel popu Mevrouw Van Striep tussen de hoeden: „Nu dragen vrouwen alleen nog maar hoeden naar de kerk of naar een bruiloft." foto hielco kuipers lair. Vroeger droeg écht ieder een een hoed. Jong en oud. Je kon het eigenlijk niet maken om zonder hoedje de straat op te gaan", legt mevrouw van Striep uit. De Zeiken gingen zo goed dat mevrouw Van Striep, op achttienjarige leeftijd en net van de MULO, een eigen hoeden- winkeltje ging runnen in de Haarlemmerstraat. „Maison Henny, zo heette mijn winkel. Maar ik was geen concurrente van mijn moeder hoor. De Haarlemmerstraat was voor een heel ander, jonger publiek." Maar toen werd het oorlog en veranderde alles voor mevrouw Van Striep. Het gezin moest weg uit zijn woning en winkel aan de Breestraat en onderdui ken. Haar ouders werden verra den en kwamen om in Auschwitz. Ook haar broer overleefde de oorlog niet. „Ik zat zelf ondergedoken in Zut- phen en ben na de oorlog op een fiets rriet houten banden naar Leiden teruggegaan. Ik was toen net 24 jaar en de enige die nog over was van ons gezin. „Mijn eigen winkel was er niet meer, maar de winkel van mijn moeder aan de Breestraat nog wel. Tijdens de oorlog had den Duitsers de winkel ingepikt, maar die zijn op Dolle Dinsdag gevlucht. De sigarenman aan de overkant had nog een sleutel van de winkel en zo kon ik bin nenkomen. Er lagen nog wat hoedjes en spulletjes, maar niet veel meer. Toch heb ik de win kel maar weer geopend. Ik wilde mijn moeders hoedenwinkel weer opbouwen. En dat is me gelukt. Langzaamaan ging de winkel weer draaien. Op een ge geven moment ging het zo goed dat ik nog een winkel heb ge opend in Putten, waar ik ook met mijn man ben gaan wonen. Maar de meeste tijd was ik te vinden in de winkel in Leiden." Over de jaren heen is er veel veranderd in de hoedenbran- che. „Toen vrouwen van dat ge toupeerde haar kregen wilden ze ook geen hoedjes meer dra gen. Daar werd hun haar alleen maar plat van. Daarom ben ik in die tijd ook andere spullen erbij gaan verkopen zoals tassen, paraplu's en handschoe nen. Nu dragen vrouwen alleen nog maar hoeden naar de kerk of naar een bruiloft." De hoedenwinkel in Putten blijft voorlopig nog wel open. „Zolang het nog kan, wil ik die winkel aanhouden. De winkel ligt 5 kilometer van mijn huis dus die afstand is nog wel te overbruggen. Maar de afstand Putten-Leiden, dat is voor mij bijna niet meer vol te houden. Nu ben ik dan ook nog maar twee dagen in Leiden. Anders wordt het gewoon teveel." Toch hoopt mevrouw Van Süïep dat veel van haar vaste klanten uit de Leidse regio nog naar haar winkel in Putten ko men. „Ik begrijp dat het best ver is voor mensen van hier. Daar om heb ik besloten die mensen 20 procent korting te geven. Dan verdienen zij het trein kaartje terug en hou ik een beetje contact met mijn Leidse klantenkring." leiden dorith ligtvoet De apotheek aan de Suriname- straat heeft aantrekldngskracht op een 24-jarige verslaafde uit Leiden. Nadat hij in zondag nacht op heterdaad was betrapt bij een inbraak in de apotheek, sloeg de man afgelopen nacht opnieuw twee keer toe. Hij heeft het vooral voorzien op va- liumtabletten. Gisteren ver klaarde hij in te breken omdat zijn huisarts hem geen slaapta bletten voorschrijft. Rond elf uur sloeg de man toe. Nadat het inbraakalarm was afgegaan, trof de politie een geforceerde voordeur aan. La den waren doorzocht, maar de dader was verdwenen. Omdat de inbreker op dezelfde manier als de eerste keer te werk was gegaan, nam ze een kijkje bij de woning van de verslaafde, maar trof hem niet aan. Op dat moment ging het alarm weer af in de apotheek. Dit keer was de achterdeur ge forceerd. In de onverlichte apo theek trof de politie de man in een hoekje aan. Hij had weer la den doorzocht en had alvast verschillende pilletjes ingeslikt. De man is naar het academisch ziekenhuis overgebracht voor onderzoek. Daarna is hij inge sloten. leiden hans koenekoop vervolg van voorpagina De Socialistische Partij (SP) in Leiden wil dat de politie Hol lands Midden in het Leidsch Dagblad excuses maakt aan de journaliste die op 11 oktober is aangehouden bij de ontruiming van het kraakpand aan de Ha venkade. Dat is wel het minste wat de politie zou kunnen doen om het goed te maken, schrijft SP-raadslid D. Sloos in schrifte lijke vragen aan burgemeester Goekoop. De SP is verbaasd over het feit dat de journaliste ondanks ver toon van haar politieperskaart vijf uur lang werd vastgehouden op het politiebureau. „Mijn vraag is of de politie zo maar een journaliste die gewoon haar werk doet kan arresteren. Ik moet er niet aan denken dat dit een gewoonte gaat worden", al dus Sloos. De SP wil ook nog weten of er een verband bestaat tussen de aanhouding van de journaliste en het artikel 'Kijfgracht vreest krakers' in het Leidsch Dagblad van een dag eerder. Daarin spraken verontruste buurtbe woners hun vrees uit voor het verval van de buurt door leeg stand van panden. Een dag later was het pand aan de Havenka de inderdaad gekraakt. Tijdens het verhoor op het bureau werd het de journaliste duidelijk dat de politie de krant ervan ver dacht de kraakactie te hebben opgezet. Sloos wil dat de vragen in de eerstkomende vergadering van de raadscommissie algemeen bestuurlijke aangelegenheden worden beantwoord. Voor korpschef S. van Hulst vormt het incident aanleiding om zijn agenten nog eens te in strueren over de omgang met de pers.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15