Zeehaven ÏJmuiden ziet ben Helder als 'partner' VERBIJSTEREND Gastouderbureau wil opvang in Duin- en Bollenstreek regelen Glazenwasser valt van ladder Inbrekers richten veel schade aan in Rijnsburgse panden Regio HET VOORDEEL VAN DE BIJENKORF I HOVE NOORDWUKERHOUT* BRENDA FILIPPO Het Noordwijkerhoutse gastou derbureau 'Joepie' is bereid te gaan bemiddelen voor de ge meenten in de Duin- en Bollen streek waar nog geen kinderop vang is. Sinds 'Joepie' in 1993 zijn deuren opende, krijgt het bureau ook veel aanvragen bin nen uit omliggende gemeenten. „Dat is buiten ons werkgebied en daarom kunnen we niet voor die ouders bemiddelen", vertelt coördinator M. van Alphen- Goddijn. Daarom heeft 'Joepie' alle ge meenten in de regio aange schreven met de vraag of zij in teresse hebben in deelname in het project. Volgens Van Al- phen-Goddijn is het goedkoper om deze vorm van kinderop vang centraal te regelen. Bij het bureau kunnen mensen zich aanmelden die graag gastouder willen zijn. Daarnaast komen er aanvragen binnen van ouders die hun kind graag willen on derbrengen. „Het grote voordeel is dat je opvang op maat kunt bieden. Veel ouders kunnen niet uit de voeten met de openingstijden van een kinderdagverblijf. Met een gastouder kunnen individu Inbrekers die in de nacht van zondag op maandag twee Rijns- burgse gebouwen bezochten hebben weinig gestolen, maar des te meer schade aangericht. In een schuur aan de Waterbos- laan, die in gebruik is als een opslagplaats voor een tuinders- bedrijf, werden de elektriciteits meter en de verlichting ver nield. Ook werden enkele zak ken kunstmest kapotgesneden en leeggegooid waarna de in houd van een bus diesel over de korrels werd gegoten. De scha de bedraagt enkele duizenden ele afspraken worden gemaakt", aldus Van Alphen-Goddijn. De proef zou in 1995 van start kunnen gaan. Per deelnemende gemeente stelt 'Joepie' een ba sisbedrag vast. Dit is afhankelijk van het aantal inwoners en het aantal deelnemende gemeen ten. De afrekening vindt ach teraf plaats op basis van de wer kelijk gerealiseerde opvang. Na een jaar kunnen alle partijen dan bekijken of deze regionale opvang werkt. Vooralsnog heb ben de aangeschreven gemeen ten niet op het aanbod van 'Joe pie' gereageerd. leiderdorp een flatgebouw aan de Van Die- peningenlaan in Leiderdorp. De Een 29-jarige glazenwasser uit glazenwasser, die een val van Den Haag is gisterochtend ern- enkele meters maakte, liep bot- stig gewond geraakt toen hij van breuken en hersenletsel op. een ladder viel. De man was Waardoor hij zijn evenwicht met een paar collega's bezig bij verloor is niet bekend. runsburg* guldens. De vernielzuchtige in brekers verdwenen met een koevoet en een slijptol ter waar de van 250 gulden. Maandag morgen werd ook ontdekt dat was ingebroken in het Rijns burgse gemeentehuis. Aan de achterzijde werd een raam in gegooid waarna de inbrekers een spreekkamer konden bin nenkomen. Er zijn veel papie ren over de grond gegooid maar voor zover Valt na te gaan is er niets weggenomen. Ruziënde broers Met man en macht heeft de Alphense politie gisteravond twee ruziënde broers uit el kaar kunnen houden. Ingrij pen bleek noodzakelijk, om dat de kemphanen allebei een mes hadden getrokken waarmee ze elkaar bedreig den. De ruzie begon nadat de oudste broer (36) zijn boos heid over een beslaglegging op zijn spullen bij zijn ouders in de Pieter Florisstraat kwam bekoelen. Hij gooide de ruiten van de woning in. Daarop schoot de jongere broer (30) zijn ouders te hulp en hij gooide de ruiten in van de woning van zijn oudere broer aan de Piet Heinstraat. Uit woede daarover gooide de 36-jarige de ruiten in van de auto van zijn jongere broer. Man en jongetje op inbrekerspad De politie van Wassenaar heeft gistermiddag een jo chie van negen jaar aange houden, dat samen met een 22-jarige man aan het inbre ken was in een huis aan de Jonkerlaan. Beiden komen uit Nieuwegein. De bewoon ster trof het ventje in een ka mer aan nadat ze gekraak had gehoord. Ze zag nog net een man wegrennen. Met hulp van voorbijgangers luk te het haar om het tweetal te pakken te krijgen en aan de politie over te dragen. Vol gens de politie had het duo eerder op de dag geprobeerd in te breken in een huis aan de Van Heeckerenstraat in Wassenaar. Vermoed wordt dat het tweetal ook betrok ken was bij inbraken eerder deze maand. Weer inbraak in kampwinkel noordwukerhout In een kamp winkel aan de Duinschooten in Noordwijker- hout is voor de tweede keer in veertien dagen ingebroken. On bekenden gooiden stenen door een ruit en haalden vervolgens het sigarettenrek leeg. Hoeveel rokertjes er zijn verdwenen is nog niet precies bekend. INSDAG 25 OKTOBER 1994 CHEF WIM WEGMAN. 071 -356451. PLV -CHEF ROZA VAN DER VEER&71 -356452 jamenwerking afslagen noodzakelijk vanwege slechtere visserij Q 0 0. I i? Irritant 0. 0 „U bent behoorlijk irritant bezig geweest in de buurt", luidt de O, conclusie van politierechter R. o; van Leeuwen na het bekijken 01 van de tenlastelegging. „Het q| slaat toch nergens op dat u ie- 3mand die zoveel ouder is dan u S' gaat slaan?" QOp de stoel voor Van Leeuwen IC zit een 19-jarige Alphenaar. Bruin leren jack, spijkerbroek, B( geen spijt. De 58-jarige buur- j£ man die hij vorig jaar oktober [X sloeg had hij liefst meer klappen gegeven. De confrontatie bleef echter beperkt tot één ferme 10 vuistslag in het gelaat van de ic 58-jarige Alphenaar. „Ik heb lC hem niet mishandeld, alleen dat '5 klapje in z'n gezicht gegeven." 0 De geslagene is een treiteraar, zegt de verdachte. „Hij keek over de schutting en als de hond dan ging blaffen belde hij de politie. Dan klaagde hij over geluidsoverlast. En hij is twee keer bij mijn huis geweest en heeft daar tegen m'n moeder gezegd 'ik pak je zoon." Dat was voor de 19-jarige scholier het moment geweest om in actie te j komen. Hij wilde de 58-jarige 1 vóór zijn. Tegenover de politie had hij verklaard geen berouw te hebben van het voorval. „Ik heb zeker geen spijt, want 't is een vreselijke irritante vent. Hij heeft mij ook van alles geflikt." De politie schrijft een bekeuring uit van 400 gulden, maar de Al phenaar weigert die te betalen. Hij vindt het bedrag te hoog. „Veel? dat vind ik voor mishan deling heel weinig," zegt de po litierechter. „Bij mishandeling begin je meestal met een boete van 750 gulden." De 58-jarige is als 'beledigde partij' aanwezig en zegt dat zijn buurjongen zelf een treiterkop is. Hij en zijn vrouw zijn al tij den het mikpunt van zijn peste rijen. „Mijn vrouw maakte hij zomaar uit voor 'vuile kanker- hoer'. Ze is daar zwaar door ge krenkt. Als ik daar dan wat van zeg begint hij tegen mij. En ik ken die jongen niet eens. Hij is vaak samen met een buurman, ook zo'n vrij figuur." Officier van justitie D. Kuipers meent dat de Alphenaar een 'hele duidelijke waarschuwing' moet krijgen. „Het verhaal staat me niet aan. 't Is dat meneer jong is anders zou hij in aan merking komen voor gevange nisstraf." Hij eist een boete van 1250 gulden, waarvan 500 voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Als de verdachte om een reactie wordt gevraagd antwoordt deze dat hij 'beter die 400 gulden had kunnen betalen'. De politie rechter beaamt dit en veroor deelt hem vervolgens tot een boete van 1250 gulden, waarvan 750 voorwaardelijk. „Het beta len van 750 gulden is voor een staat is verdacht van poging tot autodiefstal. Tot twee keer toe heeft de man, in beschonken toestand, geprobeerd een auto te starten met zijn huissleutel. „Een rare zaak, want uw eigen auto stond een eindje verderop. Maar het was blijkbaar uw be doeling om met een van die an dere auto's weg rijden en dan kan je niets anders zeggen dan 'poging tot autodiefstal'." Voor het vergrijp eist de officier een boete van 1500 gulden, waarvan 750 voorwaardelijk. „Ik heb weinig reden om aan te ne men dat u in herhaling zult val len, maar u hebt een behoorlij ke uitglijer gemaakt." De man is niet eerder veroordeeld voor een misdrijf veroorzaakt door drankgebruik. De verdachte zegt dat hij op de bewuste avond zoveel gedron ken heeft dat hij zich weinig meer herinnert. „Ik leunde op een gegeven moment tegen een auto en zag gjas op de grond liggen. Toen dacht ik: wat ben ik in hemelsnaam aan het doen?" Niet veel later betrapte de poli tie hem bij het morrelen aan een contactslot van een open gebroken auto. De Leidenaar had zich een stuk in de kraag gedronken na een ruzie met zijn vrouw. „Omdat ik bonje had met mijn vrouw ben ik op stap gegaan. De kroeg is verder een plek waar ik niet f ekVoiïee^iaven Umu'den en de coöperatieve visafslag Den vat acfte'der/Texel gaan overleg voeren over eventuele samen- s er mlerking. Hierdoor hopen de diverse afslagen de kosten endi4er(^er te drukken. Het eerste gesprek wordt volgende ;n kuifiaand gehouden. Het zoeken naar een samenwerkings- le depfërband is één van de initiatieven in het Plan van Aanpak .g^gjeevisserij Noord-Holland. uimti lUIDEN/KATWUK r Ie mod Volgens dé samenstellers van Iet rapport vullen Den Helder- [Texel en ÏJmuiden elkaar goed in. De eerste visserijgemeente leeft een sterke vloot, maar -einig handel. Voor ÏJmuiden ;eldt het omgekeerde: een ster- ;e vishandel, maar een relatief leine vloot. Gedeputeerde sta- n van Noord-Holland hebben il goedkeuring aan de plannen ;egeven. De provinciale staten- :ommissie van economische iken bespreekt 9 november t Plan van Aanpak. Als gevolg van de sanering 'an de vloot krijgen de visafsla- ;en te maken met een mindere ianvoer van onder Nederlandse varende schepen. De afsla- ;en zullen daarom meer moe ten doen om in gezamenlijk overleg buitenlandse schepen aan te trekken. Denkbaar dat de Nederlandse afslagen in clusters worden verdeeld. ÏJmuiden zou opgaan in het cluster Den Hel der/Texel en Den Oever. Voor de afslag in ÏJmuiden zou de nadruk komen te liggen bij samenwerking met de afslag Den Helder/Texel. In het rap port De visserijsector in de Noordkop, uitgevoerd door de Universiteit van Amsterdam, wordt al een aanzet voor sa menwerking gegeven. Behalve een gemeenschappelijke acqui sitie van schepen kan dit ook op het gebied van administratiebe- heer en het uitwisselen van per soneelsleden. Op langere ter mijn zou deze samenwerking kunnen leiden tot technologi sche verbeteringen en het aan boren van nieuwe afzetmark ten. Het Plan van Aanpak schetst een negatief beeld van de visse rij in Noord-Holland. De sane ring van de kottervloot heeft ge leid tot minder werkgelegen heid in de visserij-sector. In de IJmond-regio kwamen tussen 1989 en 1994 maar liefst 120 ba nen te vervallen, een afname van 40 procent. Volgens ver wachtingen krimpt de vissers vloot met ÏJmuiden als thuisha ven nog verder in. Ook in de kop van Noord- Holland claalde het aantal opva renden van kotters met ruim dertig procent tot 500. De vloot van Wieringen is kwetsbaar vanwege de kleinschaligheid. De garnalenvissers van Texel en Wieringen hebben daarnaast nog het bijkomend nadeel dat een groot gedeelte van de wes telijke Waddenzee wordt inge richt voor de mosselteelt. Uit het Plan van Aanpak blijkt dat de Noordkop relatief weinig handel en visverwerkende be drijven kent. De verhouding vis ser en handelaar/verwerker is 3 op 1. De toeleverende sector is goed vertegenwoordigd. De af slag van Den Helder heeft uit breidingsmogelijkheden. Er ontstaat meer kaderuimte als gevolg van het inkrimpen van de marine. Verder heeft Den Helder een uitstekende ligging ten opzichte van visserijgron- den. Voor ÏJmuiden geldt het om gekeerde. Hier is de werkgele genheid aan wal beduidend groter dan die op zee. Dit jaar biedt de visserij in ÏJmuiden en Katwijk (de Katwijkse vloot heeft ÏJmuiden als thuishaven) werk op arbeid voor 1900 werk nemers, 300 meer dan in 1989. Daarnaast zijn in ÏJmuiden nog eens 250 personen werkzaam bij transportbedrijven, overslag firma's en vrieskoelhuizen. De visserijsector in ÏJmuiden heeft volop groeikansen, stelt de provincie vast. Een voorbeeld is de renovatie en de herindeling van het havengebied. Daarnaast denkt Zeehaven ÏJmuiden altijd nog aan de aanleg van een Der de Haven bij het Kleine Strand met daarbij 20 hectare bedrijfs terrein. Totale kosten van het project bedragen 60 miljoen gulden. Het Rijk zou hiervan 20 miljoen gulden betalen. scholier erg veel." Voor de bele digde partij kan de rechter niets doen: „U heeft geen schade aan dit voorval overgehouden." De 58-jarige man verlaat morrend de zaal. Rare zaak Officier van justitie Kuipers vindt het 'een rare zaak'. De 31- jarige Leidenaar die voor hem De vissershaven van Umuiden, tevens thuisbasis van vele Katwijkse kotters. Zeehaven Umuiden gaat mogelijk /Texel. samenwerken met Den Helder- ARCHIEFFOTO WIM DIJKMAN graag kom." In een café in het centrum van Leiden had hij ru zie gekregen met een stel jon gens en de benen genomen. In een straat achter bioscoop Lido- /Studio had hij vervolgens ver geefs gepoogd twee auto's te starten met zijn huissleutel. Ruiten en lampen van de auto's zijn bovendien vernield. De advocaat van de verdachte zegt dat een 'poging tot auto diefstal' onwaarschijnlijk is. „Ie mand die een auto wil stelen gaat toch niet eerst de voorruit kapot gooien?" Hij vraagt vrij spraak. „Waarom zou iemand een auto stelen als zijn eigen wagen een stukje verderop staat?" Alleen 'vernieling' is vol gens de raadsman bewijsbaar, maar dit feit is niet tenlastege- legd. „Mijn cliënt was volkomen verward en had niet het oog merk iets te stelen." Vanwege het gebruik van een huissleutel vergelijkt de raadsman de po ging tot autodiefstal met een 'poging tot vergiftiging van ie mand met poedersuiker'. Politierechter R. van Leeuwen zit een beetje met de zaak in z'n maag. „Ik weet 't niet," zegt hij na het aanhoren van beide par tijen. „En als een rechter het niet weet dan komt hij tot vrij spraak. Dat doe ik dus nu ook maar." 111.1 K\KORT c°",erl- keu2e sins, 46 t/m 56 en 47 t/m 55. Van 299.- Voor 229.- Dress shirts in aktuele blauw- tonen, verschillende boordvarianten. Van 69.90 V oo,49.- Pantalon, in 6 kleuren. Van 109.- ,oo,79.- 1 Das, 100% I z dessins en kleuren. Van 59.90 Voor 39.- 'Herenmode' de Bijenkorf BIJENKORF Wollen visgraat blazer, 36 t/m 46, in grijs, groen, donkerbruin, beige of terra. Van 229 Voor 149.- Rechte rok, 100% katoen, 85 cm., in bruin, taupe of beige, 36 f/m 46. Van 79.90 Voor 49.- 'Damesmode' de Bijenkorf (^j

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13