Strijd tussen rekkelijk en precies Zwitserse kerken: afscheid nemen van het ideale gezin Kerk Samenleving Servisch-orthodoxen buigen niet voor stille diplomatie Ethiopisch seminarie na twintig jaar weer open 3r DINSDAG 25 OKTOBER 1994 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071-356443 HET WEER KORTWEG Kerkhervorming De gezamenlijke evangelisa tiecommissie van de her vormde gemeente en de Ge reformeerde Kerk van Kat wijk aan Zee organiseert morgen een zangavond die in het teken staat van 'Kerk hervorming'. De samen komst heeft plaats in de Ou de Kerk aan de Boulevard en begint om 20.00 uur. Vanaf 19.50 uur is er samenzang. De verbindende teksten wor den gesproken door dominee P.J. Stam. hervormd predi kant uit Katwijk aan Zee. Muzikale medewerking wordt verleend door het Evangelisatiekoor onder lei ding van Rielle Snijder. Orga nist is Jaap van Rijn. Ieder een is welkom. Moker In de radio-uitzendingen van Moker - het media-overleg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek - wordt deze week een portret geschetst van een pastoor uit de bin nenstad, namelijk J. van Winden van de Hartebrug- kerk in de Haarlemmerstraat. De overdenking is van me vrouw I. Hasselbach-Jongs- ma uit Leiden. Het program ma is morgenmiddag te be luisteren van 16.30 tot 17.00 uur en komende zondag leen herhaling) van 19.00 tot 19.30 uur. Er wordt uitgezon den op de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88. Interkerkelijke dienst De interkerkelijke dienst voor verstandelijk gehandicapten in de Adventskerk van Al phen aan den Rijn wordt ko mende zondag (30 oktober) geleid door dominee P. Wil schut. Het thema van de dienst is "Wie is de sterkste' en centraal staat een Mozes- verhaal. Bezoekers zijn wel kom vanaf 16.45 uur als wordt begonnen met het zin gen van bekende liederen. Musical Ruth Het jongerenkoor Dabar uit Leiden en omstreken brengt op zaterdag 20 oktober de ei gentijdse musical 'Ruth' voor het voetlicht. Dat gebeurt in de Gereformeerde Kerk 'Het Kruispunt' aan de School straat 2 (tegenover Albert Heijn). De uitvoering begint om 20.00 uur. De musical is gebaseerd op het gelijknami ge verhaal uit de bijbel, maar is vertaald naar de visie van de huidige maatschappij. Het koor wordt begeleid door een combo met onder meer gitaar, piano, mandoline, saxofoon en drums. Alle lie deren worden live gezongen. Dabar bestaat uit ongeveer 30 personen met een gemid delde leeftijd van 25 jaar. Het gezelschap viert deze maand het tienjarig jubileum. De toegangsprijs voor deze uit voering van 'Ruth' bedraagt vijf gulden. Kaarten kunnen worden gereserveerd via de telefoonnummers 071- 314876,617455 en 612342. Bazaar Lutherse kerk In de hal en de consistorie ruimten van de Lutherse Kerk in Leiden wordt komen de zaterdag (29 oktober) een bazaar gehouden. Er staan kraampjes met curiosa, kle ding, boeken, meubilair, handwerken en huishoude lijke artikelen. Op de zolder wordt een 'klein Waterloop plein' ingericht en er kan worden deelgenomen aan een Rad van Avontuur. De opbrengst van het evene ment is bestemd voor het opknappen van de binnen muren van het Lutherse kerkgebouw aan de Hoog landse Kerkgracht 26- De ba zaar duurt van 10.00 tot 17.00 uur. GENEVE/DEN HAAG EPD/ANP De zoveelste oecumenische de legatie is met een vage verkla ring uit het voormalige Joego slavië teruggekeerd. Opnieuw heeft de omstreden Servisch- Orthodoxe Kerk geweigerd haar uiterst nationalistische stand punt te veranderen. Dit on danks de stille diplomatie, be dreven door een delegatie van de Konferentie van Europese Kerken (KEK) en de Raad van rk-bisschoppenconferenties in Europa (CCEE). De delegatie meldt in het communique niets over het ge sprek dat ze met Servisch-Or- thodoxe kerkleiders had. Harde woorden aan het adres van pa triarch Pavle, die er al jaren van wordt beschuldigd aan de lei band van de Servische autoritei ten te lopen, zijn er niet geval len. De Belgische kardinaal Danneels, één van de delegatie leden, kent Pavle immers als 'verzoenend en vredelievend', aldus zijn secretaris. Het ge sprek is dan ook 'in een zeer goed klimaat' verlopen. De verklaring van de delegatie roept politici van alle landen en alle partijen op tot 'flexibiliteit en het sluiten van compromis sen in plaats van een ultimatum te stellen en de discussie voor tijdig voor gesloten te verkla ren'. „Vredesplannen kunnen verbeterd worden", heet het in aansluiting op de kritiek van de Bosnische Serviërs, die afgelo pen zomer het vredesplan voor Bosnië hebben verworpen. 'Geen commentaar', luidt steevast de reactie na besloten bijeenkomsten van de KEK en de Wereldraad over de oorlog in het voormalige Joegoslavië. Ver gaderingen in het Franse Mon- treux in februari en het Hon gaarse Pees vorig jaar december eindigden met de publicatie van een obligate vredesoproep. De Wereldraad van Kerken kwam in augustus voorzichtig met kritiek, toen de servisch-or thodoxe bisschoppen in navol ging van Radovan Karadzic, de leider van de Bosnische Ser viërs, het \iedesplan verwier pen. De KEK zweeg in alle talen. De geloofwaardigheid van de KEK was al eerder in het ge drang gekomen. Eind 1992 deed de Servisch-Orthodoxe Kerk de berichten over massale ver krachtingen van Bosnische vrouwen af als 'oorlogspropa ganda'. De KEK zond deze ver klaring zonder commentaar door naar de lidkerken. Een paar maanden eerder was het zelfde gebeurd met een verkla ring waarin de servisch-ortho doxen klaagden over de marte ling van Servische militairen in kampen in Kroatië en Bosnië. Geen woord over de uitgemer gelde krijgsgevangenen in Servi- schekampen. Vergeten hoofdstuk vaderlandse geschiedenis in Catharijneconvent De kerkelijke en politieke twisten die de Republiek der Zeven Verenigde Ne derlanden in de zeventien de eeuw langs de rand van de burgeroorlog voerden, worden de komende we ken in het Utrechtse Rijks museum het Catha rijneconvent nog eens op gediept. Aanleiding voor de expositie 'Rekkelijk of pre cies' is het 375-jarig be staan van de Remonstrant se Broederschap. UTRECHT» ANP De roemruchte periode uit de vaderlandse geschiedenis waaraan namen als Arminius en Gomarus. Maurits en Van 01- denbamevelt zijn verbonden - was voor oudere generaties op school vaste kost. Bij jongeren is deze episode, die zich afspeelt tijdens het 12-jarig bestand van de Tachtigjarige Oorlog, veelal onbekend. Dat zegt de inrichter van de expositie, drs. T. Kootte. Zij ontmoet geregeld derde jaars-studenten geschiedenis die er niets van afweten. Het verhaal is dan ook lastig uit te leggen aan mensen die opgroeien in een door en door geseculariseerde samenleving. Het begint namelijk met het theologische conflict over de voorbeschikking of predestina tie. eenvoudig gezegd de vraag wie in de hemel komt. Volgens de Leidse hoogleraar Gomarus heeft God al bij de schepping bepaald wie het geloof zal ont vangen; volgens zijn collega Ar minius heeft cle mens echter de vrijheid deze 'genadegave van het geloof af te wijzen. Dit steeds hoger oplopende kerkelijk conflict vermengde zich met theologische vraag stukken over de rol van de belij denisgeschriften en de verhou ding tussen kerk en staat. Het kreeg politieke proporties toen de 'preciezen' (de calvinisten) de steun kregen van prins Mau rits en de 'rekkelijken' (de re monstranten) zijn tegenstander Van Oldenbarnevelt aan hun zijde troffen. De 'bijzonder complexe' strijd wordt in het Catharijneconvent uit de doeken gedaan aan de hand van concrete voorwerpen, schilderijen, pamfletten en vele spotprenten. Zo is het door ontsnapping uit het Slot Loe- Vondel bezongen stokje van vestein. Van Oldenbarnevelt te zien, Pronkstuk van de expositie is waarmee de oude landsadvo- een schilderij dat Rembrandt in caat zich op het schavot staan- 1633 maakte van de theoloog de hield. Ook wordt het metse- Johannes Uytenbogaert, be- laarsjasje getoond, dat Van 01- langrijkste woordvoerder van de denbarnevelts medestander Arminianen en stichter van de Hugo de Groot droeg bij zijn Remonstrantse Broederschap (1619). Dit onlangs door het Rijksmuseum te Amsterdam verworven portret wordt nu ge toond in zijn historische con text. Uytenbogaert en andere remonstranten hebben in het Catharijneconvent, van oor sprong een klooster, regelmatig vergaderd. Ook zijn vele gravures en spotprenten te zien over de Sy node van Dordrecht (1618- 1619). Deze nationale kerkver gadering, die na veel strijd bij een was geroepen, veroordeelde de remonstranten in de zoge noemde Dordtse leerregels. Alle 1100 predikanten werden ge dwongen deze en andere belij denisgeschriften - tezamen de Drie formulieren van eenheid - te ondertekenen. Tweehonderd voorgangers weigerden en slo ten zich aan bij de Remon strantse Broederschap. Het conflict dat uiteindelijk leidde tot de scheuring, is vol gens de huidige 'zware' calvi nisten nog steeds actueel, on derstreept Kootte. „Als de syno de van Dordt nu gehouden zou worden, zou ik voor het wegstu ren van de remonstranten stemmen", liet ir. J. van der Graaf, voorman van de Gerefor meerde Bond, enkele maanden geleden weten. En ook de re monstranten zijn de geschiede nis nog niet vergeten: zij staak ten vorig jaar hun waarnemer schap bij het Samen op Weg- proces van hervormden, gere formeerden en lutheranen, om dat die in hun nieuwe kerkorde de Dordtse Leerregels als belij denisgeschrift handhaven. Stafmedewerker C. Staal weet dat de nieuwe tentoonstelling geen publiekstrekker zal zijn zoals de zomerexpositie Duivels en Demonen. Hij hoopt dat op z'n minst alle tienduizend re monstranten komen kijken, maar rekent ook op de nazaten van de tegenstanders van toen, Van der Graaf en medestanders. Verder hoopt hij dat veel docen ten hun leerlingen meeslepen naar het museum. De expositie duurt tot en met 20 november. De Bond van protestantse kerken in Zwitserland heeft de kerken opgeroepen afscheid te nepien van het ideaal van het kleine gezin. De kerken proberen te vaak 'het gezin te gebruiken als een soort bolwerk tegen het verval van waarden', al dus een notitie in het kader van het internationa le jaar van het gezin. In Zwitserland loopt één op de drie huwelijken uit op een scheiding. Binnenkort groeit de helft van alle kinderen in een onvolledig gezin op. In de steden neemt het aantal andere relatievormen en alleenstaanden toe. De kerken past het zich te rughoudend op te stellen en niet te snel een oor deel over andere dan gezinsvormen te vellen. Ook in de bijbel is er geen sprake van een ideaal gezin, aldus de notitie, die gisteren door de jaarvergeva- dering werd besproken. De vTouwencommissie van de Bond en de pro testantse vrouwenvereniging in Zwitserland, die de notitie hebben opgesteld, pleiten voor bijzon dere kerkdiensten en voor de begeleiding van die genen die 'niet aan de norm voldoen'. Gewezen wordt op diensten waarin op een liturgische wijze aandacht aan een scheiding wordt besteed, en diensten voor alleenstaanden. De Bond van kerken pleit ook voor een betere wettelijke regeling voor vrouwen, vooral in ver band met verzekeringen. De kerk moet aow-pre- mie betalen voor vrouwen die vrijwillig werk voor de kerk doen. ADDIS ABEBA RTR Het theologisch seminarie van de Ethiopisch-Orthodoxe Kerk is gisteren heropend, twintig jaar nadat het op last van de marxistische dictator Mengistu Haile Mariam was gesloten. De formele opening van het Drieëenheidsseminarie in de hoofdstad Addis Abeba had zondag plaats tijden een fees telijke dienst die werd bijge woond door patriarch Abune Paulos, het hoofd van de Ethiopisch-Orthodoxe Kerk. Het seminarie begint het stu diejaar met 150 studenten, al dus de nieuwe dekaan, Abune Gerima. Kort nadat Mengistu in 1974 de macht naar zich toe had getrokken, werden alle theolo gische opleidingen verboden. In plaats van godsdienston derricht moest de jeugd marxistisch-leninistische les sen volgen. Bij de vervolging van de christenen zijn enkele leiders van de Orthodoxe en de Protestantse Kerken spoor loos verdwenen. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON JA, ÏK 65M NJU v/EEU MiMDER ÖESP/A/VJAJEAJ als IK iMBRSEK. LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgevenj Damiate bv DIRECTIE. B.M. Essenberg. G.P Arnold (ad|). J Kiel (adj), HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN: R D Paauw, tel dag. 9.30- 11.30 uur 071 -356215, of per post. HOOFDKANTOOR: Rooseveltstraat 82,2321 BM Lelden Telefoon 071-356356 POSTADRES Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071 -323508 Fam. berichten 071 -323508 Redactie 071-321921 ADVERTENTIES ma -vnj van 08 30-17.00 uur Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vnj van 8.30-17 00 uur Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel. 071 -128030 bij vooruitbet (incl. BTW) peracc.giro autom.bet. per maand 29,30 per kwartaal 85,55 84.55 per jaar 329,30 328.30 VERZENDING PER POST Nededand: per kwartaal 125.50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvrij: 18.00-19.30 uur, zat. 10 00-12 00 uur. Tel 071-143241 Wisselvallig plaatje De laatste week van oktober laat een wisselvallig plaatje zien. Vooral de kustgebieden worden getrak teerd op de bekende najaarsbuien. De zon laat zich niet geheel onbe tuigd en dan zijn er soms fraaie stapelwolken waar te nemen. Het temperatuurmveau ligt praktisch op het normale niveau van 11 tot 14 graden overdag en rond 6 gra den 's nachts. Vorst zit er voorlopig met in. We zitten weliswaar in een polaire luchtsoort, maar er staat voldoende wind vanaf het relatief warme water van de Noordzee om sterke nachtelijk afkoeling te ver hinderen. Een omvangrijke, maar niet erg diepe depressie is voor an ker gegaan bij Noord-Schotland en blijft daar een groot deel van de week liggen. Door deze positie is de winterkou, die zich vorige week nog ophield boven delen van Noord-Europa, geheel verdwenen. Nu probeert er aan de achterkant van de depressie wel koudere pool- lucht over IJsland naar het zuiden te stromen, maar veel vaart zit daar hfi 'i4j jitl^. niet in. Het lagedrukgebied is iL intens genoeg om een echte htf storm te veroorzaken, maar klei storingen, die rond de kern ciroj ren, laten de buiigheid soms fll opleven. Maandagochtend krea de westelijke kuststrook een pi volwassen gietbuien, maar de dag zag er vriendelijk uit. Het \l met 12 graden en niet veel winl goed weer voor allerhande buit® activiteiten. Vandaag ontkomt ook het binnaeej- land niet aan het aaneengekloit de buiengebied van een wat acPelc vere storing. Daarachter is er mfcerl gen wat meer ruimte voor zon ei„rc] zijn het weer de kuststreken die door een paar (losse) buien kuripaa worden bezocht. Zolang de dep ert sie op zijn stek blijft, verandert weinig aan het soms buiige wee|e Toch is er ook voldoende ruimte voor droge en heldere perioden een moment bij uitstek om er o 5^ uit te trekken. Het bonte kleure ETEF palet van de herfst loont de moi - 'olg HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Buiig weer, met de meeste buien vooral in het zuiden. Middagtemperatuur rond 10 graden, maar in het noorden niet warmer dan Zweden: Vandaag in het zuiden nog een enkel buitje. Elders droog, maar wel flinke wolkenvelden. Morgen pe rioden met zon, maar ook dan nog enkele wolkenvel den. Middagtemperatuur tussen 5 en 10 graden. Denemarken: Half tot zwaar bewolkt en buien. Middagtempera tuur morgen ongeveer 9 Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Veel bewolking en vooral vandaag regen of motre gen. Daarna minder buien e in het zuiden enkele opklaringen Maxi ma rond 11 graden. België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en aanhoudend buiig. Middagtemperatuur omstreeks 11 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden en vooral in het midden en westen enkele buten, soms met wind stoten. Middagtemperatuur tussen 10 en 13 graden. Portugal: In het zuiden eerst nog wat zon, maar in de loop van vandaag ook daar bewolkt. Vooral in het noorden en midden af en toe wat regen. Morgen op de meeste plaatsen droog en af en toe zon. Mid dagtemperatuur tussen 18 en 23 gra- Madeira: Wolkenvelden, nu en dan ook wat zon, en een kleine kans op regen. Middag temperatuur rond 24 graden Spanje: In het noordwesten vandaag veel bewol king en af en toe regen. Elders opklarin gen en vooral langs de costa's redelijk veel zon. Middagtemperatuur van 17 graden langs de Golf van Biskaje tot 26 plaatselijk in het zuiden. Canarische Eilanden: Perioden met zon, aan de noordkant nu en dan ook flinke wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur circa 26 graden. Marokko: Westkust: perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtempera tuur rond 25 graden. Tunesië: Flinke perioden met zon en een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 26 graden. Zuid-Frankrijk: Weinig verandering. Half tot zwaar be wolkt en vooral in de westelijke departe menten enkele buien. Langs de Middel landse Zee ook af en toe zon. Middag temperatuur rond 18 graden. Mallorca en Ibiza: Flinke perioden met zon en droog. Maxi mumtemperatuur rond 23 graden. Italië: Op de meeste plaatsen droog en perio den met zon. Groot verschil in maxi mumtemperatuur In het noorden maxi ma van 12 graden, op Sicilië loopt het kwik op tot 24 graden. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Maximumtemperatuur circa 2l graden. Griekenland en Kreta: Vandaag zon afgewisseld door stapel wolken en enkele buien, mogelijk met onweer Morgen op de meeste plaatsen droog en flinke perioden met zon. Mid dagtemperatuur uiteenlopend van 20 tot 25 graden. Turkije en Cyprus: Wisselend bewolkt en geleidelijk afne mende buiigheid. Tijdens buien blijft o'nweer mogelijk. Middagtemperatuur langs de Turkse westkust ongeveer 22 graden. Langs de Turkse zuidkust en op Cyprus maxima van 24 tot 28 graden. Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. In net oosten van Duitsland tot morgen op de meeste plaatsen droog. Middag temperatuur van 9 graden in Schleeswijk-Holsteintot 13 in Beieren. Zwitserland: Vandaag slechts een enkele bui en voor al in de zuidelijke kantons ook af en toe zon. Morgen meer buien. Middagtempe ratuur rond 13 graden. Oostenrijk: Vandaag op de meeste plaatsen droog en af en toe zon. Morgen meer bewol king en opnieuw buien Middagtempera tuur circa 12 graden. Polen: Perioden met zon* en vandaag droog. Morgen meer bewolking en vooral in het westen kans op regen Middagtempera tuur uiteenlopend van 8 graden langs de Oostzee tot 13 in het zuiden van Polen. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN WOENSDAG 26 OKTOBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07.23 Zon onder 17. Maan op 22.28 Maan onder 13. Waterstanden IJmuiden Hoog water 06.42 18.59 Laag water 02.35 15.06 Weerrapporten 24 oktober 19 u Amsterdam licht bew licht bew. half bew half bew. Eindhoven Den Helder Rotterdam Barcelona Brussel Cyprus Dublin Kopenhagen half bew Las Palmas onbew. Lissabon half b'ew. Locarno onbew. Luxemburg zwaar bew Madrid zwaar bew Malaga onbew. Mallorca licht bew. V/enen regen Zurich onbew Bangkok onbew Buenos Aires regen/ Casablanca zwaar be Johannesburg onbew LosAngefes licht bew New Orleans licht bew New York onbew Vancouver licht bew. 20 li o: 11 7 143 15 10 0.1 w3 10 7 21! 21 15 00 27 15 OC 17 12 30 23 HEINZ Toen stak er een stevige. bries op in Johannesburg Hoeden en petten vlogen door de lucht en ook. dozen en sinaasappelkistjes en en toen gebeurde er van alles en toen en toen I rik (pj)(TJj)rii<\ IK/zYriK

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12