'Het is natuurlijk wel heel gênant' 50.000ste bezoeker Superlnsekten 'Hier zit menig vrij weekeinde in' Gloedvol gesprek tussen stem en harp Cultuur Kunst Ruzie over archief Ivens Losse stukjes vallen prima op hun plaats New Bomb Turks: niet nieuw maar wel goed kNDAG 24 OKTOBER 1994 annemiek ruygrok, 071 -356471f lyinka Unesco-ambassadeur )S De Unesco, de VN-organisatie vooronderwijs, cultuur en enschap, heeft de met de Nobelprijs onderscheiden schrijver 0 en van^e Soyinka benoemd tot goodwill-ambassadeur. De auteur nessenhLj jn jg86 onderscheiden met de Nobelprijs voor de litera ir. De 60-jarige Nigeriaan was de eerste Afrikaan die de prijs n. Hij is schrijver van rond 20 toneelstukken, romans en poë- bundels. Tijdens de Nigeriaanse burgeroorlog werd Soyinka uu' irresteerd nadat hij tot een staakt-het-vuren met de rebellen oor de pa^jafra hacj opgeroepen. Ook nu heeft hij problemen met het >-19.30 jeriaanse militaire bewind, dat onlangs zijn paspoort introk. ie ones-producer Miller overleden |ver In een ziekenhuis in Denver, Colorado is afgelopen za- dag de Amerikaanse platenproducer Jimmy Miller overleden, uur, kla^|er jn ig42 Werd geboren in New York, stierf aan de ge- rs tot 2ljSen van een leverziekte. Hij werd vooral bekend als producer diverse albums van The Rolling Stones, waaronder 'Beggar's nquet', 'Exile on Main Street' en 'Sticky Fingers'. Miller was 8 30-lfc verantwoordelijk voor het geluid van platen van jaren zes- -groepen als Traffic, Spooky Tooth en de Spencer Davis oup. Na een langdurige stilte dook hij in 1991 opeens op als bducer van enkele nummers op het album 'Screamadelica' 1 uur Klji de Engelse groep Primal Scream. 1515juitse filmprijs voor Digna Sinke q 0Q jNNHEiM/HEiDELBERGDe Nederlandse speelfilm Belle van Zuylen uuTi Digna Sinke heeft zaterdagavond de Grote Prijs van het tuitend jnfestival van Mannheim-Heidelberg gekregen. De prijs is ini 30.000 gulden. De jury van het filmfestival prees de „stille Jime behoonheid" van de film zowel als de „kunstzinnige economie" larmee een beeld is gecreëerd van vroegere tijden. Belle van -Ig lylen gaat over een schrijfster in de tijd van de Franse Revölu- idie een relatie met een veel jongere man aangaat. 3-17.0C tormloop op musical Suske en Wiske ussel Er is een ware stormloop op kaartjes voor de musical lske en Wiske die op 28 oktober in Antwerpen in premierère lat. Belgen en ook Nederlanders willen de striphelden van Wil- vander Steen kennelijk graag in levende lijve zien. Door het rerdonderende succes zijn de telefoonlijnen van het Koninklijk en overv^gdtheater voortdurend overbelast. De schouwburg heeft iMrvin#arom besloten komende maandag tien extra lijnen te openen )or telefonische reserveringen. Er zijn al 45.000 kaartjes ver raat 66 )cht. ïusty Jai S'ïunsten '92 vreest bezuinigingen die al m| sluit netN haag Kunsten '92. de brede actiegroep binnen de kunstwe- piotsorf'd: is verontrust over de reorganisaties van het Fonds voor de t om Rjidiumkunsten. De operatie leidt tot een verdere uitholling van i e mogelijkheden van kunstenaars om te experimenteren en rimjtrHT te ontwikkelen, 20 ste't bet bestuur in een vrijdag verzon- hij gaatPn persbericht. Vooral jonge kunstenaars worden er de dupe ht m de|tn. Het fonds is verbaasd over die aantijging. De reorganisatie fgeres iP1 helemaal niet tot een wijziging in het subsidiebeleid. Wel igstigefil het fonds bezuinigen op de vaste kosten, waardoor het subsi- ennis J^drag over 1995 kan worden verruimd. Sunstenfestival Brusseronzeker 00 Brussel Het is nog onzeker of het Internationaal KunstenFESTI- fALdesArts in Brussel volgend jaar een vervolg krijgt. De minis- 0,19.(fcrs van cultuur van de Waalse- en de Vlaamse Gemeenschap fie het festival financieel mogelijk maken, pleiten voor een 18 45lveejaarlijks evenement. Voor 1995 zou een minimale subsidie jeschikbaar zijn, slechts bedoeld ter voorbereiding van een jveede editie in 1996. Het eerste festival, vol toneel, dans en 18.4iUziek, vond in mei plaats. Het was voor het eerst dat de 'aamse-, de Waalse Gemeenschap, het Brussels Stedelijk Ge- 30, en be Vlaamse Gemeenschaps Commissie op cultureel ge- ïied samenwerkten. Van het totale budgetVan 3,6 miljoen gul- 0 Jen, kwam twee miljoen gulden van de Vlaamse Gemeenschap. 3*20 3pe Waalse Gemeenschap droeg een half miljoen bij. Iet een bemiddelingspoging n,al jobeert het ministerie van on- 'oe erwijs, cultuur en wetenschap- nspecpn maandag een conflict over "s^ell arohieven van de Nederland en. i filmer Joris Ivens (1898-1989) p te lossen. Door de onenig- pid tussen het Nederlandse gQ0llmmuseum en de weduwe 'an Ivens, Merceline Loridan, leigt de Europese stichting Jo- >■45, k Ivens die het archief zou aan beheren, de collectie mis woe Hopen en een nutteloze instel - hg te worden. Een woordvoer- 160ler van het ministerie heeft dit g hijdag bevestigd. De-partijen zijn uitgenodigd voor een ge sprek. Het Ivens-archief, dat aan de weduwe zou worden overhan digd om weer aan de stichting te geven, is sinds 1990 opgesla gen in het Filmmuseum. Het is grotendeels opgesteld door de verzamelaar en vroegere direc teur van het museum, Jan de Vaal. Gebleken is dat de afgelo pen jaren andere stukken aan het archief zijn toegevoegd waarop de weduwe geen recht heeft. Merceline Loridan, zelf filmmaakster, dreigt nu de ge hele collectie mee te nemen naar Frankrijk. Durlacher neemt de telefoon niet meer op na winnen AKO-literatuurprijs G.L. Durlacher, die voor zijn verhalenbundel Quarantai ne zaterdagavond de AKO Literatuur Prijs won, neemt de telefoon in zijn Haarlemse woning niet meer op. Ieder een die hem belt krijgt zijn antwoordapparaat waarop hij verwijst naar zijn uitgever. Want hij wordt gek van de bellers. ,,Dit is niet normaal", zegt hij daags na de prijs uitreiking wanneer de bel voor de zoveelste keer rinkelt. amsterdam/leiden gpd/anp vervolg van voorpagina De televisieuitzending van Son- ja, waarin hij tot winnaar werd uitgeroepen, heeft Durlacher nog niet helemaal verwerkt. Het systeem, waarbij de mensen in de zaal een bordje met een cij fer omhoog hielden, vond Dur lacher vreselijk. „Het was alsof de schrijvers weer in de school banken zaten. Dat kan echt niet." Hij hoopt dan ook dat de AKO het volgend jaar anders doet. „Laat het schriftelijk ge beuren." De auteurs van de genomi neerde boeken Patricia de Martelaere, F. Springer, Nico- laas Matsier, Frida Vogels, Rascha Peper kregen ook nogal wat kritiek te verduren. Durlacher vindt dat niet ethisch. „Dan raak je toch hele maal van de kaart?". Maar de opmerking dat zijn boek leest als een soort McKinseyrapport, deert hem niet. „Ik laat het langs m'n kleren afglijden. Ik lach hier om, maar een beetje gênant is het natuurlijk wel. Ik hoop dat het er volgend jaar wat eleganter aan toe gaat", aldus de prijswinnaar. Nicolaas Matsier leverde tij dens de uitzending al felle kri tiek op de uitzending. „Ik heb toch het idee dat ik naar een fruitmachine zit te kijken. Een echt feestelijk gevoel krijg ik hier niet van. Het is een beetje een veemarkt", zei hij tegen Sonja Barend. Toen de presen tatrice later in een telefoonge sprek met F.Springer Matsiers woorden verdraaide en zei dat hij „niet blij was met deze ont moeting met zijn lezers", teken de de ergernis zich op het ge zicht van Matsier af. Durlacher toonde zich deson danks zeer 'vereerd' met deze erkenning voor een boek waarin hij zijn ervaringen in het con centratiekamp Westerbork heeft beschreven. Hij vertelde hoe moeilijk het was „om te zien helemaal lekker onder. „Het is eigenlijk beschamend dat ik een prijs win met een boek dat over zoveel ellende gaat. Ellende die iedereen maar het liefst wil ver geten. Het is een beetje wrang dat ik aan die duistere periode nu nog lol beleef. Maar ik had nooit verwacht dat ik deze prijs zou winnen. Ja, Matsier was na de bekendmaking nogal teleur gesteld. Wie zou dat na zo'n gang van zaken niet zijn?" Marcel Möring, die in 1993 voor zijn boek Het grote verlan gen de AKO Literatuur Prijs won, vond deze nieuwe opzet „frisser" dan vorig jaar. „Toen zaten we uren aan een diner. Dit is veel leuker." Toch deelde hij de kritiek. „Niemand is hier denk ik gelukkig mee. Na van avond gaat het waarschijnlijk „Alsof we weer in de schoolbanken zaten", reageert Durlacher op e winnaar heft op de foto het glas terwijl Matsier geërgerd wegkijkt. naar het dodenrijk waar men sen onder de zwaarste omstan digheden zijn gestorven". Als kind van acht jaar is hij samen met zijn vader en moeder in 1937 vanuit Duitsland naar Rot terdam gevlucht voor de nazi- terreur. In 1941 werd de familie Durlacher opgepakt en naar het concentratiekamp Westerbork gebracht. Eerder schreef Durla cher over zijn oorlogsverleden in Strepen aan de hemel, Dren kelingen De zoektocht. Duistere periode Durlacher is. wel blij met de prijs maar voelt zich er toch niet de Stichting AKO Literatuur Prijs, H. Ver- kruissen, erkent dat er volgend jaar wijzigingen zullen worden aangebracht. In ieder geval zal van te voren duidelijk worden aangegeven wat er gebeurt als twee schrijvers evenveel punten krijgen. Het programma blijft wat hem betreft rechtstreeks op televisie te zien. „Anders wordt het te steriel." In het Pesthuis in Leiden is gis termiddag de 50.000ste bezoe ker van de tentoonstelling 'Su perlnsekten' feestelijk ontvan gen. De familie Groen, vader, moeder en twee kinderen, uit Nunspeet waren de gelukkigen. Ze werden door Peter Koomen, de bedenker van de expositie, en bedrijfsleider Wiek Roze- mond verrast met bloemen, champagne en nog de nodige cadeautjes. De tentoonstelling Superln sekten werd op 1 juli geopend. Bezoekers worden in het Pest huis meegenomen op een reis door de insektenwereld, vari ërend van griezelig grote kevers tot schitterende vlinders, af komstig uit de collectie van het Nationaal Natuurhistorisch Mu seum in Leiden. Een trekker van formaat zijn de robotachtige in- sekten op reuzeformaat, na tuurgetrouwe kopieën van on der meer kevers, een rups en een bidsprinkhaan, 30 tot 600 keer groter dan in werkelijkheid. De collectie werd onlangs nog uitgebreid met insekten uit de tijd van de dinosaurus. Deze verzameling werd kort geleden door het museum verworven en bestaat uit fossielen van circa 100 miljoen jaar oude dino-in- sekten die ook nu nog in de na tuur voorkomen. De tentoonstelling is tot en met 30 oktober te zien. Hoewel de superinsekten veel belang stelling trekken, lijkt het totaal aantal bezoekers toch niet hele maal aan de verwachtingen te Irene en Ruud Groen met hun kinderen Philip en Jan-Willem werden door Peter Koomen en Wiek Rozemond onthaald als 50.000ste bezoeker van de tentoonstelling Superlnsekten. Op de achtergrond de enorme bids prinkhaan. FOTO LOEK ZUYDERDUIN zullen voldoen. De hete zomer maanden hebben de tentoon stelling parten gespeeld. Er was gerekend op een bezoekersaan tal tussen de 50 en 75.000. Or- kers trekken maar vermoedt ganisator Peter Wijnen ver- desalnietemin dat de expositie wacht dat de Superlnsekten de- met een klein tekort worden af- ze laatste week nog veel bezoe- gesloten. 'De Typesmaken sprong Vooruit recensie wunand zeilstra 'Naakt', cabaretprogramma van en door Hans Riemens, Hans Paulides e Kamphues. Gezien: 22/10, schouwburg Leiden. Taaie doorbijters zijn het. Rob Kamphues, Hans Riemens en Hans Paulides, oftewel De Types, hebben hun plaats op de Ne derlandse podia moeten bevechten. Wat naambekendheid en echte doorbraak betreft, zijn ze lange tijd bij collega-cabaretiers een beetje achtergebleven. Met 'Naakt', het zesde programma, lijkt de grote sprong voorwaarts definitief gelukt. Dat wil overigens niet zeggen dat dit onlangs in première ge- gane programma plotseling geheel anders van opbouw zou zijn. Integendeel zelfs, ze zetten heel consequent de lijn van vorige programma's voort. Het enthousiasme, de lol en de stevige mu zikale intermezzi zijn gebleven. Alleen met dit grote verschil, dat nu alle losse stukjes prima op hun plaats blijken te vallen. Wat ze tot nu toe deden, bestond veelal uit een aaneenrijging van hele leuke maar soms ook ondermaatse invalletjes. De opzet van 'Naakt' is aanmerkelijk zorgvuldiger. Bovendien biedt het prachtige verhaalkader een dankbaar uitgangspunt voor scherpe grappen. Drie mannen op een schip. Wat te doen, wanneer blijkt dat er nog maar voor slechts twee personen voedsel voorradig is? Zo'n strijd op leven en dood laat zien, hoe weinig verheffend een mens kan handelen. Die lijn trekken De Types door in tal van tussenstukjes die soms opeens een onverwachte kant opgaan. Dat ze ons als toeschouwers daarbij een paar keer op het ver keerde been zetten, is ook een sterk punt van deze voorstelling. Na de pauze zakt het programma dan toch nog even iets in. Men neigt op de automatische piloot te spelen, want - succes lijkt verzekerd - een woedende Rob Kamphues is altijd troef. Ge lukkig maken De Types aan dit soort ontsporingen nu bijtijds een einde. Alle drie komen ze op hun eigen manier het best aan bod: Riemens is feller dan ooit, Kamphues blijft de geestige drift kikker en de zwijgzame Paulides nog altijd een droogkomische tegenpool. jfieuwe repetitieruimte voor Leiderdoipse theatetvereniging Toverlei 'eiderdorp maria straatsma fheatervereniging Toverlei eeft in 'De Kameleon' in Lei- Ierdorp een nieuwe repetitie- uimte. Het oefenlokaal dat is erbouwd en helemaal nieuw is igericht, werd vrijdagavond oor de eerste keer in gebruik enomen met een voorstelling litsluitend voor donateurs. De ifficiële opening werd zaterdag loor de wethouder van cultuur, Kerner-schellingerhout ver licht. „We hebben als vereniging self veel gedaan aan de nieuwe iepetitieruimte. Verschillende eden hebben er menig week einde en veel vrije uren ingesto ken." Corry van Dijk, voorzitster ocvan theatervereniging Toverlei, rertelt hoe de nieuwe ruimte in De Kameleon' is omgetoverd ot een vrij kleine, maar goed litgeruste oefenzaal. Voorheen gebruikte de thea- ervereniging een klaslokaal aan iet Kwikstaartplein. „Dat moest gesloopt worden en dus moes- en we er uit." Van Dijk zegt jgihier niet rouwig om te zijn. „Het lokaaltje had best charme jinaar we hadden weinig moge- iiieflijkheden." De theatervereni- r 'ging heeft vervolgens een plekje (Jgekregen in 'De Kameleon' aan izojde Ericalaan. „Hier hebben we .nu een nieuwe vloer, goede be- a lichting en echte theaterdoe- id-ken." Met behulp van het An- Punk lijkt - zeker in Amerika - bezig aan een heuse revival, Eind jaren zeventig was er bui ten de directe linkse anarcho- teksten nogal wat aandacht voor het uiterlijke vertoon. Bij de tweede generatie punks lijkt dit een ondergeschoven kindje te zijn. Ook de New Bomb Turks, net uitgekomen met hun tweede album 'Information Highway Revisited', zien er uit als gewone jongens van de straat die wat muziek maken. En zo willen ze het graag heb ben. Als je verlangt naar het ui terlijke vertoon van de Sex Pistols dan moet je maar de vi deo van 'Sid Nancy' huren volgens gitarist Jim Weber. Gisteren hadden de Bombs er, ondanks het moordende toerschema, er vreselijk veel zin in. Zanger Eric Davidson springt bij het openingsnummer 'Do it' na een minuut al in het publiek en zorgt er persoonlijk voor dat de voorste helft gaat swingen. Drie akkoordjes zijn meestal ge noeg en als het al te eenvormig wordt dan wordt het tempo flink opgeschroefd of laat men even het distortion-gitaar of bas wegvallen. Davidson lijkt afwis selend op Iggy Pop in zijn jonge jaren of als een lekker zingende Joey Ramone. Het tempo van 'de set, met veel twee minuten durende miniatuurtjes, lijkt zo van de Ramones gejat. 'You're looking like the singer of the Counting Crows', schreeuwt Davidson iemand uit het publiek toe. Kritiek hoort nu eenmaal bij de punk, want het er op volgende 'You're band sucks' is aardig confronterend. Het vernieuwende punk-wiel wordt door de band uit Colom- bus, Ohio zeker niet uitgevon den, maar gedrevenheid en pakkende songs hebben de New Bomb Turks zat. jerfonds en het VSB-fonds, die gezamelijk zo'n 15.000 gulden schonken, kon de vereniging het grootste deel van de aan passingen die de ruimte nodig had betalen. „Het lijkt een groot bedrag maar dat is het eigenlijk niet. We zitten nog wel met een gat. Hopelijk kunnen we dit met de inkomsten uit contributies en voorstellingen snel weer wat rechttrekken." Van Dijk benadrukt dat het niet de bedoeling is om de ruimte als theatertje te gebrui ken. „Het is een oefenruimte, waar we kleinschalig dingen voor ons zelf kunnen doen. Af en toe organiseren we iets in sa- menwerldng met anderen." Als voorbeeld noemt ze het regie café dat vier zondagen per jaar wordt gehouden. „We willen en kunnen niet eens grote of com merciële activiteiten opzetten. Dat is nooit de bedoeling ge weest. Bovendien is het lokaal daar veel te klein voor, er kun nen zo'n dertig mensen in en dan zit het echt wel vol." harp. Gehoord op 22 oktober in "t Huys Dever in Lisse Rachel Ann Morgan is een 'Gesamtkunst- werk'. Zoals zij zingt, de harp bespeelt, cau- seert, expliqueert, zich beweegt, alles spreekt van een innerlijke gratie en een gro te muzikaliteit: Morgan gaat hierin nét niet Als je over de schreef gaat met zo'n optre den is er al gauw sprake van een karikatuur, zeker als je gaat overdrijven met een Engels accent: daar geeft Carolien Kaart op de Za terdagmorgen een mooi staaltje van. Die uitleg over tekst en instrument in Morgans' programma was overigens zeer welkom. Wie weet nou wat 'cymraeg' en 'cerdd dant' betekent of hoe zo'n Keltische harp in elkaar zit. Als bij andere concerten begint Rachel Ann gewoontegetrouw (of voor het gemak) met folksongs uit haar geboorteland Wales. Die taal, het cymraeg, is absoluut niet te verstaan, maar door een paar duidelijk uit gesproken woorden uit deze taal met con sonanten die bij ons niet voorkomen, te vertalen in het Nederlands, geeft Morgan de luisteraar een aardige kapstok om de in houd te kunnen volgen. In enkele cymru-songs worden twee to taal verschillende melodieën tegen elkaar aangezet, waarbij eerst de harp, vervolgens de stem inzet. Dit verschijnsel 'cerdd dant' is typisch voor de Welshe folksong: in geen enkel ander land komt deze tweespraak zo radicaal voor. 'Caru Cumry' is zo'n liedje dat in uiterste concentratie gezongen werd om niet spoorslags de fout in te gaan, met een heel bijzonder virtuoos en toch speels resultaat. Morgan begeleidde zich zelf hier op de Keltische, eigenlijk de Ierse harp, een veel kleiner exemplaar dan de concertharp, met 30 snaren, zónder pedalen om toonhoogte te kunnen veranderen. Noten kunnen door middel van palletjes wel een halve toon omhoog maar niet een halve toon omlaag gezet worden. Je bent als harpist dan ook steeds druk in de weer met bijstellen met alle gevolgen van dien. In zo'n programma mag af en toe wel eens een steekje vallen! Van Rosa Spier (1891-1967) speelde Mor gan 'drie impressies bij Saul en David' op de grote concertharp. Alle denkbare kleur nuances en gevoelens spreidde zij hier ten toon: een lichtheid en gelatenheid bij Da vids' spel aan de voet van de getergde Saul, onheilspellende arpeggio-akkoorden bij de naderende vijandige legers, melancholie van een omfloerste trom bij Sauls' tragische dood. De mooiste liederen waren van Edmund Rubbra (1901-1986). Hier kon Morgan het meest haar dramatisch talent kwijt. 'Hymn to the Virgin' werd gezongen met een war me dynamiek, in volle gloed of strelend zacht, een buigzame toon en een subtiele timing.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11