Vredesproces Midden-Oosten in gevaar NGI !Ktt: Veertien doden door cholera in Albanië Italië en Spanje winnen conflict over melkquota's Buitenland Ruim veertig doden bij hevige gevechten in Kabul 'Geen nucleaire activiteit in Irak' Anti-racisme in Europa gaat krachten bundelen Plichtmatig applaus voor verdrag VS/Noord-Korea Major wil nog dit jaar praten met IRA ATERDAG 22 OKTOBER 1994 Jisar^ gyptische politie doodt moslimleider 'Cairo De politie in de Zuidegyptische provincie El Minya heeft |Q. gisteren tijdens een schietpartij de militante moslimleider Atef Abdel-Ghaffar Shahein en een medestander gedood. El Minya (tOI]ligt driehonderd kilometer ten zuiden van Cairo en is een bol werk van militante moslims. Sinds maart 1992 zijn in totaal de almeer dan 430 mensen omgekomen als gevolg van de strijd van de fundamentalisten tegen de regering. .Wonderlamp VS gaat nooit meer stuk fspraai' Washington In de VS is een nieuwe, superzuinige lamp ontwik- "'keld. De lamp is zo groot als een pingpongbal en bevat een SAO mengsel van gas en zwavel. De lamp licht op door microgolven, pi O] vergelijkbaar met wat gebeurt in een magnetron. Volgens het ministerie van energie gaan de nieuwe lichtbronnen niet alleen NESf in principe eeuwig mee, maar gebruiken ze ook veel minder UR I energie. Bij een proefopstelling daalde het energiegebruik met zestig procent. Óver produktie is nog niets besloten. Evangelische Kerk erkent homorelatie arnqldshainEen meerderheid binnen de Duitse Evangelische Kerk heeft zich gisteren uitgesproken voor inzegening van ho moseksuele paren. Een en ander mag echter niet op één lijn staan met trouwen vanwege het 'unieke karakter' van het huwe lijk, aldus een document dat tijdens een conferentie in Arnolds- hain werd vastgesteld. Binnen de EKD, waarin de evangelische kerken zijn verenigd, wordt verschillend gedacht over homo seksualiteit. De meerderheid wil homoseksuelen niet uitsluiten. Berlusconi vreest nieuwe maffiaterreur rome» De Italiaanse premier Silvio Berlusconi vreest r aanslagen door de maffia. Hij heeft dat gisteren gezegd voor de anti-maffiacommissie van het parlement. Berlusconi baseert zich op rapporten van de inlichtingendiensten. De premier sprak van 'alarmerende signalen', maar trad niet in details. Hij zei dat zijn regering de acties tegen de georganiseerde misdaad zal voortzetten die enkele jaren geleden begonnen en tot de ar restatie van talloze mafiosi hebben geleid. Vernielingen op joodse begraafplaats nassau In de Duitse plaats Nassau an der Lahn hebben onbe kenden vernielingen aangericht op een joodse begraafplaats. Justitie in Koblenz maakte gisteren bekend dat meerdere graf stenen zijn omgegooid en dat enkele zijn gebroken. Daarbij had den de daders hakenkruizen en nazi-leuzen op een muur ge klad. Reclame later vanwege zeurend kroost Om ouders van zeurende kinderen te ontzien, heeft het voortaan naar Speelgoedreclames mogen nu niet meer worden uitgezonden tussen zeven uur 's ochtends en tien uur 's avonds. Alleen de conservatieve oppositie was tegen de wet. De conservatieven hebben tijdens de vorige kabinetsperio de een soortgelijke, in 1987 ingestelde wet juist ongedaan ge maakt omdat die slecht zou zijn voor de speelgoedindustrie. Griekse parlement televisiespotjes voor speelgoed v de avonduren verbannen. Speelgoedreclames mog< dense t In Albanië zijn overleden aan een cholera-epi- demie, aldus een gezondheids functionaris gisteren. De epide mie brak eind augustus uit. De eerste besmettingen kwamen voor "in kleine steden in het midden van Albanië. Lokale aur toriteiten zijn er niet in geslaagd om met medicijnen en veilig heidsmaatregelen te voorko men dat de epidemie zich uit breidde. Volgens een woord voerder van het Knijazieken- huis in Tirana hebben de mees te cholerapatiënten de ziekte opgelopen door besmet water. Ze hadden dit gedronken tij- n begrafenis. Los van de epidemie nië zijn in Italië eveneens giste ren speciale medische teams af gereisd naar de havenstad Bari in het zuiden. Daar is een geval van cholera gemeld. Het minis terie van volksgezondheid zegt dat het om een geïsoleerd geval gaat van een man die ziek werd na het eten van besmette nrau- we schelpdieren. De patiënt verkeert niet in levensgevaar. Deskundigen zullen in Bari drinkwaterinstallaties testen, terwijl artsen mensen gaan on derzoeken op cholera-sympto- men zoals koorts en ernstige diarree. BRUSSEL ALY KNOL Nederland falikant tegen verlaging boetes Daardoor loopt de EU-begro- ting 2,5 miljard gulden mis, wat omgerekend voor Nederland een nadeel van zo'n 250 miljoen gulden betekent. Italië en Span je moeten hun boetes tussen 1995 en 1998 in vier gelijke de len betalen. Thesauriër-generaal Brou wers verklaarde na afloop 'min der gelukkig te zijn' met het ver loop van de hele kwestie. Hij voegde er aan toe dat ten aan zien van de EU:begroting 'een dreigende impasse de wereld CORRESPONDENT De Europese Unie is gezwicht voor Italiaanse en Spaanse druk ten aanzien van de melkquota boetes van beide landen. Beide landen hoeven nu veel minder terug te betalen wegens over schrijding van de melkquota dan de EU aanvankelijk had be paald. Nederland en Denemar ken bleven zich gisteren in een extra vergadering in Brussel ver zetten. Omdat Groot-Brittannië zijn weerstand opgaf, ontstond er een meerderheid vöör het compromis dat EU-voorzitter Duitsland had uitgedokterd. Formeel bestaat voor Neder land en Denemarken nog de mogelijkheid dm bij het Eu ropese Hof een klacht in te die nen. De Nederlandse thesau rier-generaal van het ministerie van financiën, Henk Brouwers, noemde het in Brussel echter niet waarschijnlijk dat Den Haag dat zou doen. Europese ambtenaren zeiden echter dat het individuele boeren of orga nisaties vrij staat te klagen bij de Nederlandse regering of bij het Europese Hof. Aanvankelijk was Italië en Spanje tezamen een naheffing van zo'n negen miljard gulden opgelegd. Beide landen hebben door behendig diplomatiek te manoeuvreren nu een korting van twee jaar bedongen. Italië had de EU onder druk gezet door te weigeren de EU-begro ting voor 1995 goed te keuren, als er niet op de boetes zou worden gekort. Spanje weigerde daarop om dezelfde reden de ratificatie van de EU-toetreding van Finland, Noorwegen, Oos tenrijk en Zweden. Voor Italië komt de boete nu neer op vier miljard gulden, voor Spanje op 2,5 miljard. Premier Rabin vreest voor stagnatie door problemen met Harnas Het vredesproces in het Midden-Oosten is in direct gevaar. De Israëlische pre mier Yitzhak Rabin zei gis teren in het dagblad Hciar- etz dat het vredesproces wellicht moet worden stopgezet als het niet lukt om vrede en veiligheid te laten samengaan. De spanningen in Israel nemen toe sinds woensdag in Tel Aviv een bom ontplofte in een bus, waarbij 21 mensen omkwamen. Rabin zei daarover dat de aan slagen en de werkwijze van Ha rnas noodzaken tot het gebruik van nieuwe op de organisatie gerichte maatregelen en metho den. Op de aard van die metho den wilde hij niet ingaan. Eergisteren verbood de Israë lische regering alle Palestijnen uit de Westoever en de Gaza- strook elke toegang tot Israel. Bovendien werd toestemming verleend voor de uitgifte van werkvergunningen aan 15.000 buitenlandse werknemers, die de door het verbod uitvallende Palestijnse krachten moeten vervangen. Het kabinet heeft extra finan ciën beschikbaar gesteld aan de Israëlische veiligheidsdienst Shin Bet om Hamas-cellen te lokaliseren. Gevraagd werd om de arrestatie van verdachte acti visten en het gebruik van 'doel treffender' verhoormethoden, zo zei een functionaris. Inmiddels is nog steeds niet JSpMl M W' Vr' "-Vj bewezen of de 21-jarige Saleh Desondanks stuurden de Volgens het leger i Abdel-Rahim Hassan Assawi, Israëlische autoriteiten militaire geen opdracht tot vernietiging nog Assawi's ouders, ook zijn i kind die op een videoband zei plan te zijn een zelfmoordactie te ondernemen, ook echt de da- op de Westoever, der'van het drama in Tel Aviv te vernietigen. de grond troepen en bulldozers naar As- zijn gegeven. Maar Assawi's va- gelijk zou worden gemaakt. De geboorteplaats Qalqilya der zei tegen journalisten dat de Israëlische televisie zei dat het zijn huis militairen hem al gezegd had- wachten was op een uitspraak den dat het huis waarin naast van het Hooggerechtshof. 'Israel gebruikt spijkergranaten De VN-macht Unifil in Zuid-Li- banon beweert dat Israel ver boden spijkergranaten ge bruikt tegen burgers in Zuid- Libanon. Unifil vindt dat de VN op hoog niveau moeten pro testeren tegen het gebruik van de granaten, die verboden zijn vanwege de Geneefse Conven tie inzake krijgshandelingen uit 1949. Daarin staat dat par tijen geen middelen mogen ge bruiken, die onnodig letsel of lijden veroorzaken. Vorige maand beschoot Is raël een Unifil-positie bemand door Ierse troepen. „Niemand werd geraakt, maar overal za ten en lagen naalden", aldus Unifilwoordvoerder Goksel gisteren. Donderdag trof zo'n granaat een huis in een dorp in het zuiden. Bij de ontploffing van een dergelijke granaat vliegen honderden stalen naal den als werppijltjes in het rond. Zij zijn bijna vier centi meter lang. Israël heeft overigens giste ren ruim vijftien granaten af gevuurd op guerrillaposities in Zuid-Libanon. Dit was weer een reactie op een golf aanval len met katjoesja-raketten op het noorden van de joodse staat. Voor zover bekend zijn er geen slachtoffers gevallen. In de Afghaanse hoofdstad Ka- bul zijn gisteren zeker 45 doden en honderdvijftig gewonden ge vallen als gevolg van zware ge vechten tussen troepen van pre sident Burnahuddin Rabbani en zijn rivaal Gulbuddin Hekmaty- ar. Dat hebben artsen gisteren verklaard. Het Afghaans persbu reau AIP sprak echter van slechts veertien doden en dertig gewonden. De strijd brak kort na dage raad uit in het zuidwesten van de stad en verspreidde zich ver volgens naar verscheidene an dere delen. Waarnemers meld den hevige artillerie- en raket beschietingen. Gevechtsvlieg tuigen van Rabbani zowel als van Hekmatyar voerden lucht bombardementen uit. Donder dag mislukte vredesoverleg tus sen de partijen in Djalalabad. straatsburg Kogel voor arts na niet uitvoeren Aiba- van sterilisaties Voorlopige conclusie Atoomagentschap: PEKING Rtr-DPA Een arts in China heeft de kogel gekregen wegens het afgeven van valse sterilisatieverklarin gen. De dokter gaf de verklarin gen af in ruil voor geld, hoewel de operatie nooit had plaatsge vonden, aldus een Chinees dag blad gisteren. Via een dergelijke verklaring kunnen echtparen het verbod omzeüen op meer dan één Jdnd per gezin. Als er dan toch een kind komt, kan de dokter zeg gen dat de operatie niet afdoen de is geweest. De arts in Henan, een ooste lijke provincie, gaf bijna 450 val se bewijzen af. Hij 'verdiende' daarmee in totaal bijna 30.000 gulden. De één-kindregel in China is vijftien jaar geleden ingesteld. De regering denkt zo de explo sieve groei van de bevolking in te dammen. Congres in Straatsburg Nederlands initiatief gevers-, werknemers-, sportor ganisaties en kerken directer dan politieke groeperingen met de achterban communiceren. Zij beschikken bovendien over een groter en intemationa- ler netwerk van contacten. De organisaties op dit gebied heb ben daarbij een nauwer contact met de jeugd. Dit is voor de op stellers van de slotverklaring be langrijk, omdat de jeugd ervan bewust moet worden gemaakt-, dat alle maatschappelijke pro blemen moeten worden opge lost in het kader van non-discri minatie, democratie en vrijheid. De verschillende landelijke organisaties gaan nu proberen door het uitwisselen van erva ringen acties tegen rassendiscri minatie internationaal gestalte te geven. Volgens directeur Westra van de Anne Frank Stichting houdt zijn organisatie haar kennis en ervaring be schikbaar voor de groepen die intereuropees achtergrondin formatie nodig hebben. Sinds gisteren heeft het 'maat schappelijk middenveld' in Eu ropa de krachten gebundeld te gen vreemdelingenhaat en neo- nazisme. Dit gebeurde op de tweede en laatste dag van een internationaal congres in het Palais de l'Europe in Straats burg. Het congres onder het motto 'Europa tegen discrimi natie; waakzaam voor democra tie en vrijheid' was een initiatief van de Nederlandse instanties Anne Frankstichting, de Stich ting 1940-1945 en Icodo (oor logsslachtoffers). Meer dan driehonderd verte genwoordigers van acht grote sociaal-economische en -maat schappelijke organisaties in Eu ropa spraken in de slotverkla ring af hun activiteiten op het gebied van rassenhaat en volke renmoord te coördineren. Ach terliggende gedachte achter de voor Europa bijzondere bijeen komst, was dat maatschappelij ke belangengroepen zoals werk- TIJDELIJKE TOILETTEN geen riool- 11 Ui n aansluiting I? UW nodig ECO-TOILET 02510-15393 Een Iraaks jongetje verveelt zich een beetje, terwijl zijn vader en andere islamitische geloofsgenoten in een moskee in Bagdad aan het bidden zijn. Duizenden Iraakse kinderen zijn de afgelopen dagen naar huis ge stuurd vanwege een tekort aan leermiddelen, aldus het Iraakse persbureau INA. foto reuter op radio-actieve straling. De VN-organisatie IAEA heeft al vier van zulke monsters genomen met tussenpozen van een halfjaar. De inspecties begonnen na de Golfoorlog, na dat resoluties van de Verenigde Naties hadden opgeroepen tot de ontmanteling van de nucleai re, chemische en biologische wapenprogramma's van Irak. De VN Veiligheidsraad moet ervan over tuigd zijn dat Irak voldoet aan alle voorwaarden van de resoluties. Alleen dan wordt het embargo opgeheven op de export van olie. Dit dateert van augustus 1990. Inzake ontmanteling plutoniumreactoren Er zijn geen aanwijzingen dat Irak in de afgelopen twee jaar in het geheim nucleaire activiteiten heeft ontplooid. Dat heeft Garry Dillon van het Internationale Atoomagentschap (IAEA) gisteren gezegd tijdens een tussenstop in Bahrein, een oliestaat in de Golf. „We hebben geen verboden activiteiten genomen", zei Dillon, die gisteren uit vertrok met watermonsters van zestien lokaties aan de rivieren Eufraat en Tigris. Die worden in de VS, Frankrijk en Groot-Brittannie onderzocht GENÈVE GPD-AI Britse eerste minister doet reeks van concessies LONDEN CEES V CORRESPONDENT De Britse regering begint nog dit jaar onderhandelingen be ginnen met Sinn Fein, de poli tieke partij van de IRA. Dat heeft premier Major gisteren in Belfast bekend gemaakt. Major beschouwt het IRA-bestand nu als 'permanent'. Algemeen werd verwacht dat John Major gisteren een gebaar naar de IRA zou maken, dat 52 dagen geleden een bestand af kondigde. Maar de premier ging veel verder. Niet alleen stelde hij besprekingen in het vooruit zicht, hij deed een hele reeks andere concessies. Het verbod aan twee Sinn- Fein-leiders (Gerry Adams en Martin McGuinness) om naar Engeland te reizen, wordt opge heven. Alle grensovergangen tussen de Ierse Republiek en Noord-Ierland die de afgelopen decennia door het leger waren gesloten, worden heropend. En er komt een internationale con ferentie in Belfast, georgani seerd door de Britse regering, met het doel de Noordierse eco nomie nieuw leven in te blazen. „We willen de prijs voor het verstoren van de vrede zo hoog maken", zei de premier in zijn rede tot het Instituut van Direc teuren, „dat er geen sprankje sympathie zal zijn voor hen die opnieuw geweld willen overwe- -gen". Het nieuws werd door vrijwel alle partijen verwelkomd. „We gaan nu de goede kant op", oordeelde vice-voorzitter Mar tin McGuinness van Sinn Fein. Dick Spring, de Ierse minister van buitenlandse zaken, had het over een 'veelbetekenende en erg belangrijke rede'. Zelfs de Ulster Unionist Party uitte zich bij monde van Lagerhuislid Smyth 'voorzichtig positief over de stappen van Major. De enige wanklank kwam an dermaal van dominee Paisley, leider van de Democratie Unio nist Party. Paisley herinnerde eraan dat Major er eerst op had gestaan dat de IRA het bestand 'permanent' zou noemen, een woord dat de organisatie wei gerde te hanteren. „De premier heeft zijn woord niet gehou den", aldus de dominee. De onderhandelingen met Sinn Fein zullen van Britse zijde aanvankelijk worden gevoerd door ambtenaren. Pas als de IRA verdere concessies heeft ge daan, bijvoorbeeld door een deel van zijn wapens in te leve ren, zullen Britse politici met de voormalige terroristen rond de tafel gaan zitten. Het is nog onduidelijk hoe de protestantse UFF en UVF, die vorige week een staakt-het-vu- ren afkondigden, bij de bespre kingen betrokken kunnen wor den. Anders dan de IRA, die in de vorm van Sinn Fein over ge kozen vertegenwoordigers be schikt, hebben UFF en UVF nooit een mandaat van de kie zers gehad. Maandag ontvangt Major zijn Ierse ambtgenoot Reynolds op Chequers, het buitenverblijf van de Britse premier. De premiers zouden overeenstemming wil len bereiken over een vraag die van beslissend belang wordt ge acht: in welk stadium van de onderhandelingen kan van de IRA (en UFF en UVF) worden geëist dat zij haar wapens en explosieven inlevert? Aangeno men wordt dat Major met name een snelle inlevering van de ex plosieven wil; haar handwapens zou de IRA dan nog enige tijd mogen houden. Kwart eeuw cel voor IRA-leden LONDEN AP Een rechtbank in Londen heeft gisteren twee leden yan het Ier se Republikeinse Leger (IRA) tot 25 jaar cel veroordeeld wegens bomaanslagen. De twee, Gerard Mackin (33) en Derek Doherty (23), zouden in oktober vorig jaar bommen hebben laten ont ploffen in het noorden van Lon den. Daarbij werd grote schade aangericht. Volgens de rechter had het de twee verdachten niets kunnen schelen als er ernstig gewonden of doden gevallen zouden zijn. Mackin en Doherty ontkennen alle schuld. Tegen een derde verdachte, de 37-jarige Thomas McAuley uit Noord-Londen, komt een nieuw proces. De jury slaagde er niet in een uitspraak te doen. Ook McAuley ontkent. Overi gens werden na de arrestatie van de drie in de flat van Mackin en Doherty explosieven gevonden. Onder plichtmatig werd gistermiddag het verdrag over de vreedzame herstructu rering van Noord-Korea's nu cleaire installaties ondertekend. Dat gebeurde in Genève door de Noordkoreaanse vice-minis ter van buitenlandse 'zaken Kang Sok Yu en de Amerikaanse onderstaatssecretaris Robert Gallucci. Voor de ontmanteling van zijn plutonium-producerende reactoren en daarmee de moge lijkheid tot fabricage van kern bommen, krijgt Noord-Korea twee hypermoderne kernener giecentrales cadeau. Deze kos ten bijna acht miljard gulden. Daarnaast levert de onderteke ning Noord-Korea diplomatieke betrekkingen op met de Vere nigde Staten en krijgt het Aziati sche land toegang tot het inter nationale handelsverkeer. Na bijna anderhalf jaar van uiterst moeizaam, en herhaal delijk onderbroken overleg heb ben de Noordkoreanen zich duur laten betalen voor voor een vooralsnog vrijblijvende be lofte van goed gedrag. Te meer, omdat de door de Amerikanen geëiste inspectie van de twee verdachte opslagplaatsen van afgewerkt plutonium door Noord-Korea op de lange baan is geschoven. Op een persconferentie gaf Gallucci onomwonden toe dat hij 'van de nood een deugd heeft gemaakt' en dat de over eenkomst niet perfect is. Maar de Amerikaanse onderhande laar wees erop, dat Noord-Ko rea onder internationaal toe zicht zijn reactoren 'die goed zijn voor tientallen kernwapens' zal ontmantelen, en aan het In ternationale Atoomagentschap in Wenen volledig opening van zaken zal geven over heden en verleden. Het Westen moet dan wel daadwerkelijk over de brug komen met nieuwe installaties Zuid-Korea betaalt de hoofd moot en zal ook de licht-water- reactoren aan het Noorden le- Het 'internationale consor tium' van Japan, China, Zuid- Korea en Rusland, zal onder Amerikaans voorzitterschap jaarlijks 500.000 ton ruwe olie aan Noord-Korea leveren. Dit om de energiebehoefte van dat land te dekken totdat de nieuwe kerncentrales over acht, negen jaar in gebruik worden geno- Overigens zijn de Verenigde Staten niet van plan hun troe penmacht in Zuid-Korea in te krimpen, zolang Noord-Korea zijn leger niet verkleint. Dat zei de Amerikaanse minister van defensie William Perry gisteren in Seoul. Er zijn op dit moment meer dan 36.000 Amerikaanse soldaten in Zuid-Korea. Perry wees erop dat het nu cleaire akkoord met Pyongyang de grote ongelijkheid in militai re sterkte langs de grens tussen beide Koreas niet oplost. Perry zei dat die overmacht aange pakt dient te worden. „De sterk te van onze militaire eenheden wordt bepaald door de dreiging van Noord-Korea en wij kunnen pas overwegen die terug te brengen als wij een aanzienlijke verkleining van die dreiging waarnemen".

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5