Sociaal-advocaten en masse failliet' Binnenland Cooperative Spirit op de Veluwe «om in centrum van Den Haag Toeleveranciers olie en gas vrezen verlies 10.000 banen Ziekenhuis Kampen dicht, alle werknemers ontslagen VROM laat geknoei met chemisch afval toe GOEDKOOP METD& Jij gaat terug naar waar je vandaan komt: het oerwoud' van tiMraSTTi DAG 22 OKTOBER 1994 krijï ArajAAGGPD KAMPEN GPD inummer bij gegevens ziekenfonds vag De ministerraad heeft gisteren ingestemd met een 'oorstel dat het mogelijk maakt gegevens van uitjceringsin- ïes te vergelijken met gegevens bij de ziekenfondsen. Dat -irt op basis van het sofinummer. dat in de ziekenfondsad- itratie wordt ingevoerd. De gegevens van de ziekenfondsen antrekkelijk voor de uitkeringsinstanties die willen nagaan nand wellicht, zonder dat op te geven, in loondienst is. ssisch zeilschip zinkt tijdens slepen Betalingsachterstand bij Raden voor Rechtsbijstand )ENHet Russische zeilschip Svatoy Duh (Heilige Geest), /oensdagavond zo'n 80 kilometer ten noorden van Ameland aeilijkheden was geraakt bij storm, is gisteravond laat ge en. De vijfkoppige bemanning was woensdagnacht al van d gehaald. Eén van hen kwam om het leven. De Delfzijlse >boot Waterman slaagde er gistermiddag in het stuurloze op sleeptouw te nemen maar kon niet voorkomen dat het syneüw dieptepunt Amerikaanse dollar rtrek verdam De Amerikaanse dollar, die er al een tijdje slecht wijs vastaat, is gisteren beland op een nieuw laagterecord voor in de Nederlandse valutahandel. Met een koers van 1,67 ?n van en werd het dieptepunt van juli van dit jaar met ruim vijf /an eer doorbroken. In twee maanden tijd heeft de 'greenback' 12 ot, is A ingeleverd. De laagste dollarkoers werd in september 1992 ïwust etekend: 1,57 gulden. )ndger langer rest^afzaak tegen 13-jarige jongen BaneSgTn^HT De 13-jarige jongen uit Echt die ervan wordt ver- e ^nt een 5-jarige plaatsgenoot in een zwembad van het leven s troejkbben beroofd, moet op dinsdag 1 november voor de meer- PrÜige strafkamer van de rechtbank in Maastricht verschijnen. Liban0ngen zou het kind op 21 juli in het zwembad van camping oor d^jj^bejde in Susteren enkele malen bruut hebben onderge- iSee^.hpeld. Het kind bezweek een dag later in het ziekenhuis van ,rr" opgelopen letsel. een aien passanten gewond daders onbekend De ht ymbo^. Honderden sociaal-advocaten dreigen failliet te gaan als gevolg van betalingsachterstanden bij de Raden voor Rechtsbijstand. Ingewijden hebben het over 'enkele mil joenen' die de advocaten nog van de Raden tegoed zou den hebben. Slechte organisatie en gebrek aan personeel bij de Raden zouden de oorzaak zijn voor de achterstand in betaling. men voor gefinancierde rechts bijstand, een advocaat toege voegd krijgen. De Raden beta len tevens de declaraties van de sociaal-advocaten. Mr. Van Staden van het Haag se advocatenbureau Van Staden noemt ook de verhoging van de eigen bijdrage voor de rechtzoe- kenden een groot probleem. „Mensen die aangewezen zijn op gefinancierde rechtsbijstand moeten in sommige gevallen een eigen bijdrage van 1.300 gulden betalen. De verviervou diging van de eigen bijdrage is voor veel mensen niet te beta len. Het aantal toevoegingen is sinds januari van dit jaar dan ook met zeker 50 procent ge daald. Rechtsbijstand is voor een grote groep mensen onbe taalbaar geworden. De rechts staat brokkelt een beetje af." Het ministerie van justitie er kent in een brief aan de Vereni- Advocaat B. Jagt stelde de wan toestanden bij de Raad voor Rechtsbijstand in Den Haag in een alarmerend rondschrijven aan zijn collega's aan de kaak. „De achterstand in betaling is echt enorm. De Raden werken met te weinig mensen en slech te computerapperatuur. Hon derden advocaten zijn daardoor in financiële problemen geko men." De problemen zouden zich met name voordoen in de arrondissementen Den Haag, Amsterdam en Utrecht. De vijf Raden voor Rechtsbij stand zijn in januari van dit jaar als gevolg van de nieuwe Wet op de Rechtsbijstand ingevoerd. De Raden beslissen of mensen die mogelijk in aanmerking ko- ging van Sociale Advocatuur Nederland dat bij de Raden in Den Haag en Amsterdam ach terstand bestond bij de verwer king van toevoegingsaanvragen en declaraties. Op dit moment noemt staatssecretaris Schmitz van justitie de afhandeling van declaraties 'acceptabel'. „Desondanks", zo schrijft Schmitz, „behoren nog niet alle problemen tot het verleden en kunnen nog wezenlijke verbete ringen worden aangebracht. Dat geldt met name voor de achterstand in een specifiek deel van de door de Haagse Raad uit te betalen vergoedin gen." Directeur J. Schoenmakers van de Raden voor Rechtsbij stand is zich van geen kwaad bewust. Volgens hem is van een grote achterstand in betalingen geen sprake. „De voorschotre geling is in januari van dit jaar veranderd, waardoor advocaten een lager voorschot krijgen. Ze krijgen dus wel geld, maar min der dan voorheen. Daar kunnen wij natuurlijk niets aan doen. Ik ken advocaten die zeggen dat ze consequent te weinig geld krij gen, maar de bedragen die ze noemen zijn nergens op geba seerd." m o fegiten explosie in de Haagse tegerienstad zijn gistermiddag talisrm passanten gewond ge- ;erd ot. De ontploffing deed zich djn vij voor half drie voor in de ogen Qge, een overdekte winkel- ziginrij. Het explosief was ge- gevr«st in een afvalbak. De ge voelden werden met lichte ge- elddfbeschadigingen en wond- ledigdoor rondvliegend glas in ich teziekenhuis behandeld. Alle ilami-n konden daarna weer a neewaarts keren, iden.j de politie is vooraf geen behecfing binnengekomen dat ïdse- bom zou ontploffen in de ts vocage. Na de ontploffing werd Haiïaanslag niet opgeëist, aldus :ifiek?' een woordvoerster van de poli tie. Specialisten van de politie stelden onmiddellijk een onder zoek in. Gisteravond konden nog geen mededelingen worden gedaan over de aard en de zwaarte van het explosief. Een vuurwerkbom wordt niet uitge sloten, verklaarde de politie woordvoerster. De afvalbak zat vast aan een muur, die door de explosie ont wricht raakte. De bak zelf vloog meters de lucht in. Enkele rui ten van panden erboven sneu velden. Het winkelcentrum werd na de ontploffing voor het publiek afgezet. De politie heeft geen idee precies op deze plek bom ontplofte. In de buurt was geen enkel object (ambassades en reisbureaus) dat aanleiding zou kunnen vor men voor een aanslag. Nadat de bom ontplofte - volgens de poli tie een vrij zware - ontstond pa niek in de drukke winkelpassa ge. Mensen gilden om hulp, ge wonden lagen op de grond. „Ik dacht dat het gebouw in stortte", verklaarde de eigena resse van een damesmodezaak. De ruit van haar zaak sneuvelde door de explosie, de pui werd beschadigd. Ze denkt dat haar winkel vandaag weer open kan. Een oudere voorbijgangster stond te trillen van de schrik. „Ik dacht dat we doodgingen." Kosten wegen niet op tegen de baten ting van economische zaken EZ, daar komt de gaswinning uit de kleine velden aan de orde. Vol gens IRO-voorzitter Kramer wil EZ de maatschappijen wel tege moetkomen, maar heeft het mi nisterie van financiën het laatste woord. Als Financiën niet afziet van het staatsaandeel in de opbrengst van het gas, kunnen de maatschappijen de kleine velden niet rendabel ex ploiteren. Sluiting ervan is dan de meest voor de hand liggende oplossing, ondanks de grote ge volgen. De toeleveranciers in de olie- en gasindustrie, verenigd in de IRO, vrezen een verlies van 10.000 banen bij de gaswinning op de Noordzee. Het gaat om de expoloitatie van de kleine marginale gasvelden. Tegen de huidige kosten is het niet inte ressant voor maatschappijen om deze velden op het Neder lands deel van de Noordzee te exploiteren. De Tweede Kamer buigt zich volgende week over de begro- v wordt naar een ambulance gereden. Zij is e n de Haagse binnenstad ontplofte. gistermiddag niet meer opgeno men en huidige patiënten wor den vervroegd naar huis ge stuurd of, als dat niet kan, over gedragen aan ziekenhuizen in de regio. Gisterochtend viel het besluit tot sluiting, nadat bleek dat het ministerie van volksgezondheid, welzijn en sport op een aantal punten garanties verlangde die niet konden worden gegeven. Het ministerie vond dat onvol doende duidelijk was of en wanneer de Zwolse ziekenhui zen Sophia en Weezenlanden onder het beheer van de nieuwe Stichting Ziekenhuiszorg Zwol le/Kampen (SZZK) zouden ko men. Deze stichting zou per 1 november ook verantwoordelijk zijn voor het Kamper zieken huis. Het Stadsziekenhuis in Kampen sluit met ingang van 1 novem ber. Alle 323 personeelsleden komen op straat te staan. Som mige medici studeren op plan nen om voor zichzelf te begin nen in een soort van privékli- niek. Ze kunnen daarbij reke nen op de steun van de vakbon den CFO en AbvaKabo. Huisartsen en verloskundigen in en om Kampen spreken van 'een abolute ramp' en vrezen een ernstige aantasting van de gezondheidszorg in de regio Zwolle. Er zijn in de afgelopen twee jaren 22 kleine ziekenhui zen in het land gesloten, maar nog nooit eerder is het voorge komen dat een ziekenhuis bin- i tien dagen leeg moet zijn. Nieuwe patiënten worden sinds soesterberg Soldaten van de Tsjechische Rapid Reaction Brigade arriveerden gisteren op de vliegbasis Soesterberg voorde omvangrijke NAVO-oefening 'Cooperative Spirit'. Zo'n duizend militairen uit vijf NAVO-landen, zes nieuwe Oosteuropese vredespartners en Zweden vormen de komende week een in ternationale vredesmacht. Samen moeten zij op de Veluwe een burgeroorlog tussen twee nationalisti sche strijdgroepen zien te voorkomen. De deelnemende NAVO-landen zijn: Nederland, Groot-Brittannië, Canada, de Verenigde Staten en Duitsland, dat zich opmaakt om voortaan mee te doen aan VN-operaties. Uit Midden- en Oost-Europa nemen Polen, Slowakije, de Tsjechische Republiek, Oekraïne, Litouwen en Estland deel. De oefening moet een aanzet zijn tot de samenwerking waar het twee jaar geleden in Joegoslavië zo jammerlijk aan heeft ontbroken. Onmacht van de politiek verhinderde toen dat een internationale troe penmacht tijdig tussenbeiden kwam en erger kon voorkomen. foto reuter jerry lampen Het ministerie van VROM weet al sinds 1986 dat chemisch afval stiekem met scheepsbrandstof wordt vermengd. Het ministerie laat oogluikend toe dat op deze manier chemisch afval ver dwijnt. Dat onthulde het VPRO- programma Argos gisteren. Het afval dat met de scheepsbrand stof verdwijnt, zou eigenlijk moeten worden verbrand in een speciale verbrandingsoven, maar dat is veel duurder. Uit eigen onderzoek van het ministerie blijkt dat scheepsaf- valverwerkende bedrijven stel selmatig brandstof op de markt brengen die met chemicalieën is vermengd. Desondanks trok cleaning Rotterdam. VROM in geen van die gevallen MiliMliHil de vergunningen voor de be drijven in. De belangrijkste scheepsafvalverwerkende be drijven in Nederland zijn Tank- cleaning Amsterdam en Tank- iid Oud-strijder Junglecommando Aboikonie zonder pardon uitgezet naar Suriname np(Ondanks alles wat hem is aangedaan, be- tr0$chouwt de Surinamer Henny Aboikonie Ne- varderland toch als 'mijn land'. Althans, dat zei hij jjt (trap een week voor zijn uitzetting, afgelopen pjedonderdag, naar zijn geboorteland. Zelfs een et waardig afscheid van het land waar hij bijna en acht jaar werd gedoogd en waar hij zijn vrouw en drie kinderen moest achterlaten, werd hem niet gegund. Een terugblik op de laatste week in Nederland. Rotterdam jolande van der graaf ^Dinsdagmorgen half acht. De deurbel verbreekt de stilte op het onderduikadres van Henny Aboi- 'konie in Tilburg. Voorzichtig ontgrendelt een !^j|van de bewoners de voordeur. Vier agenten stor ed men door naar woonkamer, slaapkamers, bad- 'kamer en balkon. Ze halen alles overhoop: de justitiële last tot uitzetting gaat meteen gepaard met een illegale huiszoeking. „Weten die Surina mer s veel." Onder toeziend oog van de agenten mag Aboi konie, ex-lijfwacht van luitenant-kolonel s jBocenveen en oud-strijder van het Junglecom- j mando, zich aankleden en wat kleding bijeen ra pen. Later verklaren de aanwezigen hoe discri- v{j minerend een van de politiemannen zich tegen over Aboikonie gedroeg: „Jij gaat terug naar ji, waar je vandaan komt, het oerwoud". >a| Aboikonie biedt geen verzet. Zelfs na de gek- o0 makende behandeling door de Nederlandse ge- h zagsdragers die hem jarenlang aan het lijntje gji hielden, die hem onlangs langdurig uithoorden ,lij over de cocaïnehandel in Suriname en vervol- J, gens ijskoud naar de levensgevaarlijke speeltuin ia( van de voormalige legerleider Bouterse terugstu- iaj ren, blijft hij kalm. Natuurlijk schieten de dreigementen van Bou terse („Mijn eigen handen maak ik niet vuil aan die 'vlieg', daar heb ik mijn mensen voor") hem door het hoofd. Maar het is een oud-militair on waardig om in paniek te raken. Aboikonie wordt in een arrestantenbusje ge duwd. Het is onduidelijk waar hij de verdere dag wordt vastgehouden. Zijn advocaat, mr. J. Schyns uit Venlo, krijgt pas om 21.00 uur te ho ren dat Aboikonie zojuist op het politiebureau in Venlo is aangekomen. Schyns mag bij het ver hoor zijn. De Surinamer vraagt nog of hij naar Frans-Guyana kan worden uitgezet, omdat zijn overlevingskansen daar iets groter zijn. De kwes tie is niet bespreekbaar. Woensdagmorgen rond 8.30 uur wordt Aboi konie op transport gesteld. Zijn raadsman weet niet beter of hij gaat naar het Huis van Bewaring in Leeuwarden. Maar daar wimpelen portieren en bewakers telefoontjes van familie en pers af. Van Aboikonie hebben ze nog nooit gehoord. Ook niet als Schyns zich meldt. Voorlichter Kortman van het ministerie van justitie in Den Haag laat snauwend weten dat geen enkel interview met Aboikonie wordt toe gestaan. „De pers krijgt geen gedetineerden te spreken." Op de tegenwerping dat de Surinamer niet in detentie zit voor strafbare feiten, maar voor uitzetting en dus andere rechten (zoals be zoek) heeft, blijft de voorlichter onverbiddelijk. Pas tegen de avond laat een medewerker van de Leeuwardense gevangenis weten dat Aboiko nie in een busje met enkele gedetineerden is ge zet. „Dat rijdt kriskras door het land, langs alle Huizen van Bewaring." Tegen 21.00 uur is Schyns de wanhoop nabij. Hij ziet in de levensbedreigende verklaringen uit Suriname en de raadselachtige dood van een oud-collega van Aboikonie, afgelopen maandag, gronden voor een kort geding. Eerst wil hij zijn cliënt spreken, iets waar een advocaat recht op heeft. Justitie blijkt de uitzetting echter tot in de puntjes te hebben voorbereid en houdt alle deuren hermetisch gesloten. „Ze wilden hem ongezien lozen," zou Schyns later zeggen. De raadsman is verbitterd over de rol die ambtenaar Meijboom van de Immigratie- en Naturalisatiedienst van het ministerie van justi tie heeft gespeeld. Meijboom gaf zijn woord om Schyns over de uitzetting op de hoogte te hou den, maar die beloftë bleek niet veel waard; de ambtenaar hult zich in stilzwijgen. Iedereen weet dat de volgende morgen een vliegtuig naar Paramaribo vertrekt. „Ze zullen toch niet...?", zegt Schyns. Donderdagmorgen 07.00 uur. Aboikonie blijkt toch in Leeuwarden te zitten. Van daaruit wordt hij in een busje met bestemming Schiphol gezet. Ondertussen belt Schyns in Venlo met de landsadvocaat om een kort geding te bespreken. Die geeft niet thuis. Meijboom meldt zich opeens wel: „De uitzet ting gaat door." Schyns: „Ik heb een klacht gede poneerd bij de Mensenrechtencommissie van de Raad van Europa en de Nationale Ombudsman. Ook de Commissie voor de Rechten van de Mens van het Europees Parlement buigt zich over de zaak." Meijboom: „Niets mee te maken. Aboikonie is al naar Schiphol." Koortsachtig belt de raadsman naar de mare chaussee op de luchthaven. Hij krijgt Aboikonie niet te spreken, „omdat die Surinamer al in het vliegtuig zit". Maar die is op dat moment nog bij de marechaussee, want om 9.55 uur wordt hem nog een telefoontje naar een neef toegestaan. De tijd tikt door. KLM-inlichtingen meldt dat de vlucht naar Paramaribo vertraging heeft. Schyns maakt gebruik van de tijdwinst en pro beert nogmaals zijn cliënt te bereiken. Als vol leerde acteurs liegen de marechaussee-beamb ten er lustig op los: „Het toestel is al opgeste gen." Pas een dik uur later taxiet de KL713 naar de startbaan, met Henny Aboikonie aan boord. In Venlo wordt een laatste poging gewaagd: een kort geding binnen achteneenhalf uur, de vliegtijd tussen Nederland en Suriname. In het vliegtuig bevindt Aboikonie zich immers nog steeds officieel op Nederlands grondgebied. Als het vonnis positief zou zijn, zou de Surinamer mee.terug moeten omdat iemand 'hangende' een rechtszaak niet mag worden uitgezet. De president van de rechtbank beslist anders: de zaak dient binnen twee weken. Suriname, vrijdagmorgen. In een woning, er gens in Paramarbo, zit Aboikonie. Voor de ver andering weer eens ondergedoken. „Ik ben bang voor de toekomst," fluistert hij. 'Ze' stonden hem inderdaad op te wachten op vliegveld Adolf Pengel. „Ik vertrouwde de zaak helemaal niet. Even ben ik verhoord door een luitenant en een kapitein. Die waren best aardig, maar toen ik zag dat het wemelde van de mannen van Bouterse en Iwan Graanoogst (chefstaf onder Bouterse. red.) me recht in mijn gezicht aankeek, ben ik me rot geschrokken en hard weggerend. Geluk kig waren er twee journalisten die me stonden op te wachten. Ik ben direct met ze meegegaan en heb mijn tasje met spullen laten staan." Over een paar dagen maakt hij zich uit de voe ten. Naar het binnenland, waar familie en vrien den hem misschien een beetje kunnen bescher men. „Ik hou mijn hoofd wel laag", zegt hij, „want ik ben hier echt niet veilig." Van Til toont in zijn designcentrum schitterend ontworpen meubelen van bekende Nederlandse ontwerpers. Nagenoeg alle topmerken zijn aanwezig in een unieke presentatie van in totaal 12.000 m2. Tijdelijk geeft Van Til u de kans een apart designmeubel te kopen tegen een ongelofelijk lage prijs. Onderstaande aanbiedingen gelden uitsluitend zolang de voorraad strekt! Jvoor 2995.- HENNEDEJONG Goedheijt Volant lende uitklapmogel 1345. 3195.- Artifort 3650. stof Tonus op bestelling van 2283- NU voor 1695." «ggy

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3