'Ze glippen zo onder je handen weg' weTk Piloot worden; wie droomt daar niet van? 'Niemand vraagt prostituée om een collegekaart' Theo Bakker Houthoudend of houtvrij rsïsSff" Het Gesprek van de Dag 'Waarhijd' bestaat niet Nekkramp, nachtmerrie voor de huisarts GESP RE STOF; Sassenheimer haalt op 17-jarige leeftijd vliegbrevet WORDT 'T PRINT OF ETHER? Een rondje-dagbladen, een serie TV-spots of radioreclame7 Keus genoeg met het risico van automatisme. Bij ons is elk mediaplan voorzien van houtsnijdende argumenten Bel en vraag naar Michael Breel of Theo Luijpen. ZATERDAG 22 OKTOBER 1994 Terlouw was toen nog roer ganger van D '66. Ik schreef hem: 'Beste Jan, jouw partij ontbreekt het aan een basisfi losofie. Ik weet er eentje. Als we nu eens wetenschappelijk bepalen wat waarheid is. Dat onweerlegbaar vast komt te staan hoe de mens in elkaar steekt en hoe hij moet samen leven. Einde discussie van al les, ja toch. De aandoenlijke naïviteit van de gedachte geeft aan dat mijn enige politieke besmetting van lang geleden stamt. Sinds ben ik niet overreden door de tram, dus ouder en cynicus nu. Waarheid? Schrijf je dat met een lange of een korte 'ei'. Ik kan me niet heugen het woord gebruikt te hebben. Al is de leugen nog zo langzaam, de waarheid achterhaalt haar nooit, geloof ik tegenwoordig. Alle 'Waarheid' is de afgelopen vijftien jaar ontmaskerd. Hooguit halsstarrige sektes bieden nog de gevaarlijke ver lokking van de enige 'Waar heid'. En dan ineens duikt in deze krant als een fossiel het woord 'waarheid' op in een kopje van maandagse pagina 'Leiden'. 'Waarheid centraal in debat' staat er. Nota bene de VPRO laat in het kader van een ra dioprogramma mensen die er voor doorgeleerd hebben vanuit de Rijksuniversiteit Lei den debatteren over de bewe ring: 'In het gehele straftraject, van opsporing tot veroorde ling, is niemand echt geïnte resseerd in de waarheid.' Een uitspraak gedaan door een hoogleraar psychologische functieleer. Met kennis ver gaar je geen wijsheid, maar dat wisten we ook al een tijdje. Schuin onder het bericht, alsof de opmaker het erom heeft gedaan, staat: 'Man schopt zieke vrouw in buik'. Wat zou de waarheid moeten zijn ach ter dit kleine erbarmelijke in cident en kunnen wij die ken nen? 'Een 25-jarige man, die illegaal in Nederland verblijft, heeft een vrouw die op de Nieuwe Beestenmarkt stond over te geven in de buik ge schopt.' Een onacceptabel feit met misschien wel een diepe re, achterliggende waarheid. Eerste reactie: de man is eèn bastaard. Maar hoe is de man zo gekomen, wie heeft hem tot bastaard opgevoed? En draagt de vrouw wellicht zelf ook schuld? Heeft zij, toen zij werd omgeduwd, gezegd: 'Rot op, teringturk. Ken je wel, een zie ke vrouw omgooien. Gooi die gesluierde trut van je onder steboven.' Heeft zij dat over de Beestenmarkt achter hem aangeroepen? Of is het volko men anders, gaf de vrouw ab soluut geen aanstoot, maar staat in het heilige boek waar in de man dagelijks leest, dat het zijn opdracht is vrouwen die betrapt worden op open- r rijde chiph< jen. Dt bare dronkenschap te kastijen Am den. Waarmee ik, voor goediet- begrip, weer geen dronken- schap wil suggereren. alleerTT^ maar datje het allemaal nieLj^j weet. Misschien deed de (p zate vrouw hem wel denken aaniaie er zijn moeder, een prostitué, eid er hem op jonge leeftijd heeft ling hi weggegeven. En hoe was die moeder dan weer zover gekt men? j Vragen waar ik geen an two 0/ op heb. De kleine 'waarheid van één zo'n enkel incident 1 1 krijgen wij al nooit volledig boven water. Laat staan de grote 'Waarheid' van al dat leeft. De mens is genoopt inl!PHOL het wilde weg te schreeuwer de stilte bezwerend door ma^1" wat te beweren. Het betekeq, een eeuwige uitzichtloosheid. Zo mai lang de een denkt te beschikjg nie ken over een Waarheid die juli ook voor de ander geldt, zal in wa strijd, ellende, oorlogen and1^''^ re rampspoed zijn. Er bestaa- geen algemene 'Waarheid', zullen wij dat nu voor eens -jr - voor eeuwig afspreken? t/\J Ooit begon ik een liedje met 'Kom mij niet aan met fout e goed, zeg mij nou niet hoe il^-PA leven moet. Want jouw waar ejnei heid is de mijne niet, waar jijgj om lacht, doet mij verdriet.' ;tivit« Kan de VPRO niet beter daaroor over radiodiscussies organiseaarn ren? chtei P.S. Bovenstaande column bê^' vat uiteraard geen enkele oc waarheid. 1 poli Emile Vermeulen achter de stuurknuppel. Geen jongensdroom maar werkelijkheid. foto A Vermeulen is? Je beweegt je in drie dimen sies. Je kunt overal naar toe. De eerste keer dat ik boven de wol ken vloog, zal ik nooit vergeten. Helemaal vrij ben je. Als je met de auto rijdt en je wilt naar bo ven, dan moet je de bergen in. Juist, het is duidelijk: Emile wordt gewoon piloot. Hij aarzelt echter nog even. „Eerst wil ik mijn VWO halen. De examens staan voor de deur. Ja, en dan moet ik gaan beslissen. Ik heb van sommigen het advies ge kregen gewoon rustig door te vliegen, vlieguren te maken, en tegelijktertijd te studeren. Lucht- en ruimtevaarttechniek in Delft bijvoorbeeld. Slaag ik niet om als piloot aan de bak te komen, dan ben ik in elk geval toch in de luchtvaart bezig." Want er zijn op dit moment te veel piloten met te weinig uren. En er is een tekort aan piloten met veel vlieguren. „Daarom benaderen ze nu vaak piloten uit de luchtmacht." Vlieguren, daar draait het nu dus om. „In kleine vliegtuigjes, dat vind ik het mooist. Ik wil later wel in structeur worden. Of in zaken- vliegtuigjes vliegen. Die grote kisten hoeven voor mij niet zo." Maar dat is duidelijk intussen: Emile hoeft niet zo nodig op te vallen. HERMAN JOUSTRA Het is de droom van zo veel jongens: piloot worden. Maar in de praktijk komt daar meestal bitter weinig van terecht. Ze hangen wat posters op de ka mer. ze plakken wat vliegtuig modelletjes inelkaar en ze dro men verder. En als ze als eens vliegen is het als passagier, op weg naar een vakantiebestem ming. Nou. zo steekt Emile Vermeulen dus niet inelkaar. De 17-jarige Sassenheimer is er al les aan gelegen te slagen als pi loot. Zijn eerste schreden heeft hij inmiddels al gezet en zijn eerste onderscheiding is net binnen: een speciale wing, die alleen wordt uitgereikt aan jongeren die op 17-jarige leeftijd hun vliegbrevet halen. De onder scheiding is ingesteld door de oprichter en directeur van Mar- rinair. Martin Schroder, die zelf ook ooit op die leeftijd zijn bre vet haalde. .Ach, mén vindt het een bijzondere onderscheiding. Voor mij is het een onderschei ding. Ik bedoel: ik lig er niet wakker van. Emile heeft het niet zo op uiter lijk vertoon. Hij houdt van vlie gen. maar dat betekent niet dat hij dat altijd en overal aan de grote klok hoeft te hangen. „Niet iedereen weet hel", is zijn korte commentaar terwijl hij naar zijn vader kijkt. Die heeft eigenlijk de eerste aanzet gege ven tot Emile's vliegcarriére. „Hij wist dat ik wilde vliegen, nam me een dagje mee naar een vliegveld. Veertien was ik toen. Ik was stomverbaasd dat ze me daar vroegen of ik een proefvlucht wilde maken. Dat mocht. Zij zorgden zelf voor het opstijgen en het landen. De rest mocht ik doen." Na de vlucht kreeg Emile zelfs het advies door te gaan. „Het zit in je, zeiden ze." Toen was er uiteraard geen houden meer aan. Inmiddels heeft Emile naar eigen schatting zo'n 130 vliegu ren gemaakt. Dat werkt versla vend. „Weet je wat het mooiste Er is geen reden tot paniek. Van een nekkrampepidemie is geen sprake. Bovendien is her senvliesontsteking niet per de finitie hetzelfde als nekkramp. Nekkramp is slechts één van de vormen van hersenvlies ontsteking. zo betoogt Inter- nist-infectioloog P.J. van den Broek van het Academisch Ziekenhuis Leiden. Dat neemt niet weg dat nek kramp wel de meest kwaad aardige vorm is van hersen vliesontsteking. „Maar hersen vliesontsteking die door een virus wordt veroorzaakt, komt het meest voor. Dat is bijna al tijd een betrekkelijk onschul dige vorm. Een van de ver schijnselen is weliswaar een stijve nek, maar een stijve nek is niet per se een teken van nekkramp." „Nekkramp, is een van de vor men van hersenvliesontste king die door bacteriën wordt veroorzaakt. De pneumococen de hemofilus influenzae, zijn niet zulke gevaarlijke bacte riën. De meningpcoc, de bacte rie die nekkramp veroorzaakt, wél. Nekkramp kan twee ziek tebeelden geven: de zuivere hersenvliesontsteking en een zogeheten scepsis. In het eer ste geval is er niet zo veel aan de hand. In het laatste geval zijn er over het hele lichaam ziektemanifestaties. Karakte ristieke huidafwijkingen, door stolseltjes in het bloed. Je ziet dan overal op het lichaam zwarte vlekjes. Zo'n scepsis is een ziektebeeld dat drama tisch verloopt en waar men snel aan kan overlijden." De snelheid waarmee de ziek te verloopt is dan ook het grootste probleem. Wanneer een kind hoge koorts heeft, het vermoeden bestaat dat er sprake is van griep, en de huis arts wordt gealarmeerd, kan het zijn dat deze bij het be zoek niet veel bijzonders kan constateren. Een paar uur later kan het kind echter al onder de vlekjes zitten zonder dat ie mand dat opmerkt. „De ziekte is dan ook een nachtmerrie voorde huisarts", zegt Van den Broek. Van den Broek benadrukt ech ter nogmaals dat er geen re den is voor ongerustheid. Alle vormen van hersenvliesontste king zijn weliswaar besmette lijk, via speeksel. „Maar je moet wel vrij dicht op elkaar zitten wil er besmetting optre den. Op school bijvoorbeeld is de kans niet zo groot. In een huishouden, waar men in het algemeen wat intiemer met el kaar omgaat, is de kans iets groter." Mits men er op tijd bij is, is de kans op genezing zeer groot. HERMAN JOUSTRA* foto dick hocewoning Met Patrick Durieux gaat nu alles weer goed. Maar de jonge Rijnsburger ging langs het randje van de afgrond. Patrick heeft meer geluk gehad dan Jantina Terwijl de laatste vuurpijlen de hemel inklommen, stierf Janti na. Zestien jaar oud. Aan nek kramp. Op Oudejaarsavond van het jaar 1992 voelde ze zich niet goed worden. Een griepje, zo dacht haar moeder. Om vier uur die nacht was zij klinisch dood. „Het was echt een drama", zegt mevrouw Van den Burg, de moeder van Jantina. „Ze is op die avond nog mee naar de kerk geweest. Toen ze thuiskwam, zei ze tegen een vriendin: 'Zeg, Cor, heb jij het ook zo koud?' Ze is naar boven gegaan, naar bed. Ze kreeg verschrikkelijke hoofd pijn." „Ik heb de dokter gebeld en zei tegen hem: 'Jantina is hard ziek'. Ik dacht dat het griep was en de dokter schreef een recep tje uit. Jantina had voor de Kerst ook een griepje gehad en we dachten dat ze niet goed ge noeg was uitgeziekt. Maar toen ze begon over te geven en rode puntjes op haar lichaam kreeg, hebben we de dokter nogmaals gebeld en zijn we naar het zie kenhuis gegaan. Ze was toen al buiten bewustzijn." „In het ziekenhuis hebben de dokters gevochten voor haar le ven. Maar het heeft niet mogen baten. Om vier uur die nacht is mijn dochter gestorven. Er kwa men twee doktoren naar ons toe en een van hen zei: 'Me vrouw, het is afgelopen'. In nog geen zeven uur was ik mijn dochter kwijt. Het was een flink en vrolijk kind." „Zoiets vergeet je je leven lang niet meer. We mochten wel bij Jantina binnenkomen in het ziekenhuis. Telkens weer met andere kleren aan, want de ziekte is erg besmettelijk. Ze zeggen altijd datje bij nek kramp je kin niet meer op je borst kunt krijgen, maar dat kwam bij Jantina pas in het laatste en allerernstigste stadi um. Voor die tijd kon ze dat nog gewoon. Haar hoofd was opge zwollen van het vocht. Ik dacht eerst dat die doktoren naar ons toe kwamen om te vragen of ze een drain mochten plaatsen. Maar ze kwamen ons vertellen dat onze dochter klinisch al dood was." „Mijn andere zoon en dochter hadden een codicil. Ik kon me herinneren dat Jantina ook zo iets in haar agenda had en ik wilde naar huis om dat te gaan zoeken. Dan kon misschien ie mand anders nog gered wor den. Maar de dokter zei me dat dat niet nodig was en dat alle organen al waren aangetast. Ge lukkig ben ik erg gelovig. Mijn geloof heeft me er doorheen ge sleept. Ik lees soms die berich ten over nekkramp in de krant. Nergens wordt vermeld dat ze eerst van dat groenige spul gaan overgeven. Ik denk dat het toch belangrijk is om dat eens te ver melden." Patrick Durieux uit Rijnsburg heeft meer geluk gehad dan Jantina. Op een ochtend werd zijn moeder gebeld door de di recteur van de school. Patrick, die in groep zes zat, was plotse ling ziek geworden. Of ze hem wilden komen halen. „Patrick begon toen hij thuis was over te geven", vertelt me vrouw Durieux. „Van die rare kleuren groen. Ik belde de huis arts en die zei dat het griep was. Maar toen ik door de directeur van de school werd gewaar schuwd dat er nog een jongen ziek was geworden en dat er nekkramp was geconstateerd, heb ik mijn man op zijn werk gebeld en zijn we op eigen gele genheid naar het Diaconessen Zieken uis gereden „Patrick had toen al hoge koorts. In het ziekenhuis zijn er bloedtesten uitgevoerd, maar die gaven geen zekerheid. Ze wisten het pas toen er allemaal van die rode puntjes op zijn li chaam verschenen. Net een soort bloeduitstortinkjes. Toen hebben ze hem onmiddellijk antiobiotica toegediend. De toestand is 48 uur kritiek ge weest. Hij heeft het gelukkig ge haald maar daarna zag hij er vreselijk uit." „Een tijd later heeft hij ook nog longontsteking gekregen. Moest hij ook voor naar het zieken huis. Maar hij heeft het gered. Hij is nog wel een jaar lang erg afwezig geweest. Maar als er weer van die berichten over nekkramp in de krant verschij nen, komt die angst weer terug. Je blijft altijd angst houden. Je denkt altijd bij jezelf: is dat wel een gewone griep. Het gaat alle maal zo verschrikkelijk snel met die ziekte. Ze glippen zo onder je handen weg." CEES VAN HOORE Studenten die steeds vaker kie zen voor prostitutie en escort service? 'Sjaak' moet een beetje lachen om deze verhalen van bordeelhouders en de belan genverenigingvan prostituées. Deze Leidenaar was student én prostituée of gigolo, maar ont moette amper 'soortgenoten' bij zijn werk voor herenborde len en escortbureau's: „Ik denk dat men vooral graag advertéért met studenten. Dat klinkt an ders dan 'meisjes of jongens' van de straat." „De stelling is ook moeilijk te controleren, want niemand laat zijn collegekaart zien", merkt hij nuchter op. „Veel klanten hoéven het ook niet te weten. Ze betalen vooral voor de illu sie." Aan de andere kant kan hij zich voorstellen dat studenten niet te koop lopen met hun ero tisch? bijbaantjes. De enkele keer dat hijzelf zijn mond opendeed, kwam hij van een koude kermis thuis. „Ze zeggen: 'Goh wat leuk'. Maar opeens word je niet meer op feestjes uitgenodigd. Tegenover zulke tegenvallers, stonden goede vriendschappen en waardevolle contacten. „Ik kwam veel bij directeuren over de vloer en heb van hun meer geleerd dan van mijn docen ten." Toen er ook nog een aar dige baan uitrolde, was hij zo student-af. Telefoon De studie liep toch al niet zo lekker. Het verhaal dat escort - werkzaamheden zo goed te combineren zijn met studeren, ging bij Sjaak niet op. Als hij bij de telefoon zat te wachten op een volgende klant, kon hij zijn hoofd maar moeilijk bij de zwa re stof houden. Ook het werken in de late uur tjes brak hem meermalen op: „Je moest er ook het nodige bij drinken. Voor de 'gezelligheid'. Maar ook omdat hij daar, in clubs, voor werd betaald. „Ik had de volgende ochtend dus vaak een kater, ook omdat ik aan mijn figuur moest den ken en niet teveel durfde te eten. En rugpijn, want het is li chamelijk best zwaar werk. De klanten verwachten iedere keer weer een fysieke prestatie van je." Als studiegenoten hem dan 's ochtends vroegen: „Wat heb jij gisteravond gedaan? lachte hij maar eens schaapachtig. Of zei hij: „Ik ben lekker uit geweest in Amsterdam." Want zijn werkge bied hield hij het liefst ruim. Pas de laatste maanden van zijn erotische carrière had hij een Leids (geheim) nummer. Al ad verteerde hij daar niet mee. Of hij iedere student het werk zou aanbevelen? „Dat zou een beetje gevaarlijk zijn. Dan vel laagt het ministerie meteen 0 basisbeurs. Het is ook een pe soonlijke afweging. Je moet j( realiseren datje gestigmatise wordt en niet zo makkelijk ni de politie stapt wanneer je wordt beroofd of mishandeld Ook de belasting zit steeds m v achter prostituées aan.Vc Zelf heeft Sjaak nooit proble- q men met klanten of belasting |a; dienst gehad. Al wil dat niet zeggen dat-ie nu rijk is. „Er u wordt erg veel opgeschept inkoi het wereldje. Ik ken hoeren vanuit het bordeel een taxi bt stellen en om de hoek uitstap pen. Daar nemen ze dan de b nenwagen." f k< Lopende band Zelf had de klussende studen niet te klagen over zijn inkom sten, al gingen veel opbrengst V( direct weer 'de onderneming' in: kleren en een representatii werkvertrek. Voor zijn escort- tijd, stond Sjaak aan de lopen band, werk dat hij kreeg via s» denten-uitzendbureau ASA. li leverde een paar schamele gu dens per uur op. Als escort vel diende hij tientallen malen meer. Geen wonder dat-ie arr mede-studenten wel eens de I I gaf escort te worden. „Ze lach: ten dan wat schamper." De naam van de hoofdpersoo in dit verhaal is een gefingeerd Decanen en studentenpsychoi m logen melden dat ze nooit iets re gemerkt hebben van prostituü w onder 'Leidse' studenten. Een. o< studentenpastor wel. Maar die is wil daar verder niets over kwij PAUL VAN DER KOOU b Reacties en suggesties voor "Gesprek van de Dag" Telefoon 071-356444 of Postbus 54,2300 AB te Leiden Bruikbare tips worden beloond met een cadeaubon van 25 gulden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14