Handboek voor astronomen Droom en kleur: spannende combinatie Wetenschap me 3 .ui stermachine r;;;)egrijpt praten Hersenchirurgie meer zonder mes Bewustzijn tijdens operatie te meten Levensloop sterren Trillingsmethode vervuilde grond IJ DAG 21 OKTOBER 1994 redactie saskia stoelinga bekent el wiemers anp •rkelijj en 'fijp personal computer op het bureau begint een mens te lijken. Vertel hem gewoon wiverhaal alsof je tegenover een collega zit. eed eifen later verschijnt de uitgesproken tekst 9 het beeldscherm. Je kijkt of de PC alles huijed heeft verstaan en brengt eventueel eindorrecties aan. it droombeeld van menig secretaresse. >eelgoctafonist of ieder ander die het gesproke- igelijtó uitgetikt wil hebben, is werkelijkheid ge- kan lorden. Zij hoeven niet langer meer te luis- vijleijren naar wat op een bandje is ingespro- »n om het verhaal vervolgens woord voor idervpord uit te tikken. t meiïiilips is de eerste onderneming ter wereld erin is geslaagd een systeem te ontwik- tien voor doorlopende spraakherkenning. goeiet bedrijf brengt de techniek, die in allerlei ruspstaande en nieuwe apparatuur kan wor- heen ingebouwd, in het eerste kwartaal van k vaiplgend jaar op de markt. Het systeem is je hfitwikkeld bij een dochteronderneming an Philips, Messmer Wullen Dictation Sys- 2 toefms in Wenen. cele rr zijn meer bedrijven die een spraakher- r-maenningsysteem bedachten en op een of ndere manier toepasbaar maakten. Maar lumiij hebben allemaal hun beperkingen. Met dt beorte pauzes moet de gebruiker zijn zinnen iet dip een gekunstelde en onnatuurlijke ma- Oniier aan de computer overbrengen. Boven- f wajien moet hij tussen elk woord kort de ofpond houden. Met het systeem van Philips ;an iedereen gewoon en net zo vlot praten Js hij normaal gewend is. onderzoekers van Philips Dictation Sys- apiepms hebben meer dan twintig jaar nodig bnfehad om spraakherkenning zo natuurlijk te maken. „Na al die jaren van in- te dipanning is het systeem rijp genoeg voor gebruik op grote schaal en geschikt voor tal lletjtfan toepassingen, van het geven van com- (wanando's tot het uitwerken van hele tek- vaslten," aldus Manuela Messmer. :on-De techniek voor spraakherkenning is ge- naat>aseerd op fonemen. Dit zijn de kleinste vingJankeenheden van een taal. Het systeem. :en cent de fonemen van elk woord in zijn vo- wtfabularium dat uit meer dan 50.000 woor den bestaat. Dat wil zeggen dat het weet woorden worden uitgesproken. de gebruiker met de nieuwe tech- gaat werken, moet hij het systeem inïven kennis laten maken met zijn of haar item. De gebruiker hoeft maar een paar pa ar Jina's tekst voor te lezen. Het systeem weet /au al voldoende hoe degene die tot hem [raat, de woorden uitspreekt, rïet proces van spraakherkenning onder bindt verder steun van een taalmodel dat alle gegevens bevat van hoe de gebruiker zijn of haar taal hanteert. Met andere woor- q den het systeem weet hoe deze zijn zinnen samenstelt en kent de volgorde van de woorden in een zin. Als men is uitgesproken en de tekst op het beeldscherm verschijnt, kan iemand het verhaal nog even nakijken door via een ■^koptelefoon of luidspreker naar de uitge- .sproken tekst te luisteren. Met de muis kan fcde tekst worden nagelopen. Elk woord dat Hpfoen hoort, licht op het beeldscherm op. Op manier kan de gebruiker precies zien deel van de tekst hij terugspeelt. ||j Het Philipsbedrijf in Wenen heeft spraak- jgjlierkenning in eerste instantie voor de En- H'gelse en Duitse taal en voor het Amerikaans Engels ontwikkeld. Maar in principe is het '0 voor alle gesproken talen geschikt. Het ligt in de bedoeling deze in samenwerking met I softiuarehuizen uit te werken. De markt voor de toepassing van spraak herkenning schat het internationale onder- zoekbureau Frost Sullivan op zo'n 500 miljoen gulden. Deze zal de komende vier ln jaar met 25 procent per jaar toenemen tot 1,2 miljard gulden in 1998. den haag anp De Gezondheidsraad vindt dat de „hersen chirurgie zonder mes het experimentele stadium inmiddels is ontgroeid." De raad stelt in een advies aan minister Borst van volksgezondheid dat in Nederland ten min ste 120 patiënten per jaar een behandeling kunnen ondergaan met een zogeheten ste- reotactische bestraling. .Met deze methode is het mogelijk om via I 'straling zeer klein afwijkend weefsel te ver- '.nietigen met een minimum aan schade 'voor het gezonde weefsel rond de 'rotte plek'. Volgens de Gezondheidsraad hebben in Nederland nog maar weinig stereotacti- sche behandelingen plaats. Er zijn ook Ne- derlandse patiënten naar het buitenland gegaan om een behandeling te ondergaan. Stereotactische straling kan een uitkomst zijn voor mensen met afwijkingen of aan doeningen in het hersengebied die wegens te hoge risico's niet voor conventionele chi- rurgie of radiotherapeutische behandeling in aanmerking komen. De bestraling kan een onderdeel zijn van de neurochirurgi- sche behandeling van patiënten met ernsti ge vormen van epilepsie, pijn of de ziekte van Parkinson. Dap Hartmaan houdt aan melkweg charmante tic over Hij heeft dwars door het hele melkwegstelsel heen gekeken en is gefascineerd geraakt door die enorme bende. ,,Er zijn absoluut geen saaie vlakken." Zo ge fascineerd dat hij vijf jaar lang de radiotelescoop van de sterrenwacht in Dwin- geloo tot zijn beschikking heeft gehad. De Leidse as tronoom Dap Hartmann promoveert woensdag aan de Rijksuniversiteit Leiden op een studie die een hele nieuwe kaart heeft opgele verd van de melkweg. Astronoom Hartmann: „Ik wilde in mijn enthousiasme nu ook eens de buitenwereld laten zien hoe mooi het allemaal is." FOIO LOFK ZUYDERDUIN leiden/dwingeloo saskia stoelinga Volgens de sterrenwacht onderscheidt de kaart zich door haar scherpte en gedetail leerdheid. Ook het feit dat één onderzoeker jarenlang een telescoop tot zijn beschikking kon hebben, wordt als bijzonderheid ge noemd. Doorgaans moeten wetenschap pers al in de rij staan voor een paar weken onderzoekstijd. De nieuwe kaart van de melkweg kan astronomen de weg wijzen bij hun zoektocht naar gebieden waar nieuwe sterren worden gevormd; de kraamkamers van de melkweg. Het melkwegstelsel bevat honderd mil jard sterren, diverse nevels en onze zon. Het stelsel heeft de vorm van een afgeplatte schijf (een pannekoek). Omdat de zon zich ergens in die schijf bevindt, doet dit ster renstelsel zich aan ons oog voor als een lichtende band aan de sterrenhemel: de melkweg. De melkweg loopt onder andere door de sterrenbeelden Zwaan, Perseus, Orion en Schutter. Dap Hartmann heeft de radiotelescoop in Dwingeloo de afgelopen vijf jaar gebruikt voor het opnieuw in kaart brengen van de melkweg. „Het is niet zo'n grote telescoop, slechts 25 meter lang, reuze geschikt voor mijn werk. Alles wat je van de noordelijke helft kunt zien, heb ik waargenomen. Drie dagen per week was ik daarmee bezig. De andere dagen verwerkte ik mijn bevindin gen in de computer." Het moge duidelijk zijn, het onderzoek heeft niet één kaart, maar vele kaarten van ons sterrenstelsel opgeleverd die beter en scherper zijn dan alle voorgaande kaarten. Voor het eerst zijn ook snelheden gea seerd. Hartmann heeft zijn kaarten zo ge formeerd dat zijn proefschrift als een hand boek kan worden beschouwd voor astrono men die op zoek zijn naar bijzondere feno menen in het heelail, zoals het ontstaan van nieuwe sterren. Dankzij zijn werk kunnen ze nu veel beter bepalen op welke plaatsen ze moeten zoeken. „Ik heb heel veel waar- neempunten nauwkeurig in beeld kunnen brengen. Er is voor ieder wat wils." De sterrenkundige heeft zich overigens niet laten leiden door de posities van de sterren, maar juist door de processen die zich voltrekken in de ruimte tussen de ster ren in. Daar bevinden zich grote hoeveelhe den waterstofgas, de meest voorkomende stof in het heelal. Het gas beweegt zich in gigantische wol ken door de kosmos, met snelheden die kunnen oplopen tot vijfhonderd kilometer per seconde. Door de radiogolven van het gas op te vangen, kon hij de snelheid van de verschillende wolken vaststellen. De kaart die zo ontstond is dan ook geen sterren kaart, maar een verzameling ronde kaarten waarop telkens een grote waterstofwolk staat afgebeeld met een bepaalde snelheid, op een bepaalde plaats in de melkweg. De afbeeldingen wijzen de weg naar de gebieden in ons sterrenstelsel waar nieuwe sterren worden gevormd; de kraamkamers van het heelal. De dichtheid en de snelheid van de waterstofwolken is daar zo hoog dat het gas samensmelt tot vurige ballen die uiteindelijk nieuwe zonnen vormen. Vuurwerk Astronomen zijn verzot op dit kosmische vuurwerk, want de geboorte van sterren kan veel duidelijk maken over het ontstaan van het heelal. De originele opnamen van de te lescoop in Dwingeloo laten trouwens wei nig vuurwerk zien (radiosignalen hebben nu eenmaal geen kleur), maar via de com puter heeft Hartmann de uiteindelijke kaar ten ingekleurd. Rood voor de gelegenheid, om het effect te benadrukken. Een anima tiefilmpje dat Hartmann speciaal voor de computer heeft gemaakt, is zelfs voor leken spectaculair. Kosmische waterstofwolken die met zes verschillende snelheden en dichtheden door hel heelal ra/en. /es keer vanuit een denkbeeldig standpunt in de melkweg geprojecteerd op de aardse hemel. „Ik wilde in mijn enthousiasme nu ook eens de buitenwereld laten zien hoe mooi het al lemaal is." Eind dit jaar vertrekt Haitmann naar de Harvard Universiteit om zijn onderzoek voort te zetten. Ook daar heeft hij een eigen telescoop, boven op het dak van de univer siteit. „Kijk, ik heb tic. Een charmante, dat wel. Ik wil alles zelf doen. Van begin lol hel eind. Dat betekent: waarnemen, onderzoe ken en reduceren, zelfs het maken van plaatjes laat ik aan niemand anders over. Mijn proefschrift, waar ik bijna aan failliet dreig te gaan, had ook niet mooier gekund. Ik heb het in digitale vorm aangeleverd bij de drukker, zodat ik zeker wist dat de hoge kwaliteit gewaarborgd bleef. Ik zie het als een eigen huis bouwen. En dat geeft me een gevoel van trots en voldoening." In 1995 zal er bij de Cambridge University Press een handelseditie van zijn proefschrift verschijnen met een CD-ROM. leeuwarden nico hylkema Kleuren hebben een betekenis. Ieder mens weet dat rood bij een verkeerslicht stoppen betekent en groen doorrijden, maar onbe wust kennen we aan kleuren eveneens waarden toe die vaak minder voor de hand liggen. Al jaren bestaan er boeken over kleurenleer, waarvan woninginrichters en de reclamesector dankbaar gebruik maken. Dit jaar stond kleur centraal in de weten schapsweek. Eén aspect bleef daarin onbe licht: kleuren in dromen. En dat is juist zo spannend, meent psychologe en droomthe- rapeut Ada de Boer. Psychologe Ada de Boer stuitte op de ge kleurde dromen in haar praktijk als thera peute. Uit de verhalen van haar cliënten kreeg zij de indruk, dat kleuren in dromen een veel grotere rol spelen dan tot voor kort werd aangenomen. Het voorkomen van die kleuren, zo dacht zij, gehoorzaamt aan wet matigheden. Nu is zij daarin voorgegaan door bekende psychoanalitici als Freud en Jung. Die kop pelden de kleuren in dromen aan hun theo rieën over het onbewuste. Daar kwamen dan op zich weinig opzienbarende resulta ten uit als 'bruin staat voor het anale'. Ada de Boer heeft evenwel de beschikking over moderner apparatuur dan de vroege psy choanalitici en hoeft zich niet geheel te ver laten op theorieën om wetmatigheden te verklaren. De psychologe stopte alle gegevens uit haar praktijk over kleuren en dromen in haar computer, waardoor de verbanden tussen kleur en betekenis van de diverse dromen duidelijker uit de verf kwamen. De vermoede wetmatigheden werden beves- tigd. De Boer: „Er zijn mensen die menen dat ze nooit in kleur dromen. Maak je ze op het verschijnsel attent, dan blijkt dat vooral in de dromen vlak voor het wakker worden de kleurervaringen wel degelijk bestaan. Alleen kleurenblinden en ernstig depressieve men sen dromen niet in kleuren. In eerste instantie zal iemand zich na een droom de primaire, of in het oog springen de kleuren snel herinneren. Een vrouw in knalrode jurk blijft wat langer op het net vlies. Later komen kleuren veel gedetailleer der naar boven. Overigens, zo weet De Boer, is dat ook te beïnvloeden. Er is een duidelijk verschil waarneembaar wanneer mensen voor het slapen een tijdje door een kleurenfilter kijken. Opvallend is ook dat vrouwen iets meer Ada de Boer: „Er zijn mensen die menen dat ze nooit in kleur dromen." dromen dan mannen, waarvoor overigens geen verklaring is. Kunstenaars blijken kleurrijke dromen te hebben, evenals men sen die van jongs af aan doof zijn. Kennelijk hebben die het verlies van een zintuig sterk gecompenseerd met dat van het zicht. Veel mediteren versterkt de kleurwaarneming eveneens. Voor haar onderzoek besloot De Boer een kwart van de kleuren niet mee te nemen. Als er bloed in een droom naar voren komt, is het rood functioneel en hetzelfde geldt voor een uniform waarbij blauw functioneel is. Die functionaliteit is niet in het onder zoek meegenomen. Depressief Wit, zo blijkt, kent een negatieve lading van kilheid en depressiviteit. Een van De Boers cliënten, een depressieve vrouw, zag zich zelf in witte kleren en met een witte hand doek over haar schouder in haar dromen in een geheel witte badkamer. Zij associeerde dat met levenloosheid. Daar tegenover staat de ervaring van een vrouw die zich in een witte kamer bevond boven een drukke stad en dat als heel vredig ervoer". Groen heeft iets te maken met monsters, zo bleek. De meeste monsters in dromen zijn groen. Niet voor niets veranderde in de tv-serie De Hulk een gewone man in een groen monster. Anderzijds ervaren mensen groen in hun dromen ook als positief. Groen is daar het begin van nieuw leven. Een vrouw vertelde zo over een droom, waarin ze door een lange benauwde tunnel liep en aan het einde een vrouw in het groen zag. Grijs is een geval apart. De Boer had eerst de neiging deze kleur over te slaan, vanwe ge de vermeende neutraliteit. De sterk ne gatieve associaties met de kleur deed haar van mening veranderen. Een man vertelde haar over een droom waarin hij in een vliegtuigje zat - vliegen wordt in dromen veelal als een vorm van vrijheid,gezien - ge dwongen werd te landen en in een grijze auto moest stappen. Positieve ervaringen met grijs in dromen heeft ze niet waargeno men. Bij geel was het omgekeerde het geval. De ervaringen met geel zijn overwegend posi tief gekleurd. De Boer: „Er zit een aspect van iets nieuws aan, een geel pakje dat nog dicht is. De psychoanaliticus Jung koppelde geel aan de heilige geest. Daar heb ik niets van teruggevonden, ook niet bij gelovige cliënten." De koppeling aan de anale fase, die Freud zag in de kleur bruin in dromen heeft De Boer evenmin teruggevonden. Eerder was bruin een overwegend geruststellende kleur, een kleur van veiligheid. Bruine die ren zijn minder bedreigend dan zwarte. In een enge droom kan een bruine tafel een gevoel van veiligheid geven. Rood beweegt zich tussen erotiek en ge vaar. Een jongeman droomde van een vrouw met een rood boek in haar hand en knalrode lippen. In die droom kuste hij die rode lippen. Een vrouw zag in haar droom een nieuwe vrouw in haar praatgroep ge kleed in een rood jurkje. De Boer: „Een nieuw gezicht in een vertrouwde omgeving kan bedreigend zijn." Negatieve aspecten van zwart in dromen zijn vrij bekend. In vroeger tijden was het vaak de duivel die mensen in dromen ver scheen, nu heeft de 'vieze man' die plaats ingenomen, zo nam De Boer waar. Zwart in dromen heeft vaak iets te maken met as pecten van je persoonlijkheid, die mensen liever niet zien. Zo noemt De Boer het geval van een vrouw die zich in een droom op een zwart schip bevond, dat diende als bor deel waar alle prostituées in het zwart ge kleed gingen, ook de vrouw zelf. Zwart wordt soms ook ervaren als een teken van kracht, van assertiviteit. Paars Een beetje vervelend voor de paarse coalitie is wellicht dat paars in dromen nauwelijks voorkomt, evenmin als oranje. Andere sa mengestelde kleuren als roze en goud daar entegen komen vaker voor, zowel in nega tieve als positieve zin. Roze is veelal gekop peld aan de vroege jeugd, goud aan immo biliteit, dan wel het vinden van een schat. Goud komt overigens al voor in het oudste dromenboek van Artemidorus van Daldea. De Boer: „Je kunt merken dat de belang stelling groot is. Ik geef lezingen en heb een boek over dromen geschreven, waarvoor veel aandacht is. Op het onlangs in Leiden gehouden 'droomcongres' bleek dat het on derzoek naar kleurdromen heel serieus wordt genomen." steve connor the independent Een patiënt onder narcose die een pijnlijke operatie ondergaat kan tijdens de operatie bij bewustzijn zijn en zich toch niets herin neren wanneer hij wakker wordt. Dat heb ben psychologen onderzocht. Met experi menten op vrijwilligers is aangetoond dat een patiënt zich niet kan herinneren wat tij dens een operatie is gebeurd de klassieke manier om te testen of de narcose heeft ge werkt. Maar dat zegt niets over het feit of ze wel of niet bij bewustzijn waren. Het zich bewust zijn van de operatie kan mogelijk tot gevolg hebben dat patiënten onbewust psychologische schade oplopen tijdens een operatie. Dat zeggen onderzoe kers van een medisch instituut voor toege paste psychologie in Cambridge in Enge land. „Op dit moment is er voor anesthesisten geen betrouwbare manier om er achter te komen of een patiënt onder narcose buiten bewustzijn is. Vaak wordt aangenomen dat een patiënt voldoende onder narcose is wanneer hij zich de operatie niet kan herin neren. Ons onderzoek toont echter aan dat iemand onder narcose bij bewustzijn kan zijn maar zich bij het wakker worden niets meer kan herinneren," aldus de psycholo gen. Volgens Jackie Andrade, een van de onder zoekers, is er sprake van een voortdurende vorm van bewustzijn, van het klaarwakker zijn tot een staat die lijkt op diepe slaap. Het is voor anesthesisten belangrijk te we ten hoe bewusteloos een patiënt is. „Er be staat bezorgdheid over mensen die wakker zijn. Sommige mensen schijnen zich zelfs te kunnen herinneren wat de chirurgen tij dens een operatie hebben gezegd", zegt zij. Een vrouwelijke student werd na een Ideine operatie depressief. Ze maakte zich zorgen over haar gewicht en onthulde, onder hyp nose, dat ze een van de chirurgen had ho ren zeggen: 'God, wat is zij dik'. „Onbewuste herinneringen aan een opera tie zouden negatieve invloed kunnen heb ben op iemands herstel. Door de herinne ringen kan men gespannen raken", aldus dr. Andrade. De onderzoekers hebben een techniek ont worpen om de mate van bewustzijn van een patiënt te meten, zodat artsen het effect van een verdoving wetenschappelijk kun nen waarnemen. Als de diepte van de ver doving in de gaten wordt gehouden, wordt aangegeven wanneer een patiënt bij be- wusi/ijn komt en kan de anesthesist op elk moment de dosis bijstellen. Patiënten die een operatie ondergaan zou den voortaan aan een EEG-apparaat kun nen worden verbonden die de hersengolven meel. Via koptelefoons luisteren zij naar klikkende geluiden in verschillende fre quenties. Volgens Andrade reageren de her senen in diepe verdoving op een lagere fre quentie. Net als mensen worden sterren geboren, leiden hun leven en sterven. Alleen doen sterren er veel langer over dan wij" onze ei gen zon is nu vijl miljard jaar oud en heeft nog eens vijf miljard jaar te gaan. Over de levensloop an zware sterren ver zorgt dr. Lex Kaper van het Sterrenkundig Instituut van de Universiteit van Amster dam een spéciale avondvoorstelling in het ArtisPlanetarium op dinsdag I november. Zware sterren ontwikkelen /ich sneller dan lichte sterren. Zware sterren komen ook meer dramatisch aan hun einde, /ij eindi gen in gigantische explosies en soms is een (onzichtbaar) zwart gal alles wal er over blijft. De lezing van Lex kaper wordt v erv olgd door de vertoning van de sterrenhemel van november op de reusachtige koepel van het Planetarium. Aanvang 20.00 uur; voor meer informatie 020-5233452 Het is niet meer noodzakelijk met olie v ei - ontreinigde grond af te graven. Door het toepassen van geluidstrillingen valt de olie in kleine deeltjes uiteen. Zij kan dan alsnog worden weggespoeld en opgevangen. Deze methode zal vooral een oplossing zijn voor vervuilde terreinen waarop nog gebouwen staan. Deze hoeven dan niet te worden af gebroken. De trillingsmethode is ontwikkeld door ir. C. Weytingh van De Ruiter Milieutechnolo gie in Halfweg en de faculteit civiele tech niek van de Technische Universiteit Delft. Weytingh: „De grootte van de oppervlakte die schoongemaakt kan worden met deze methode is afhankelijk van verschillende factoren. Hoe diep zit de vervuiling, wat voor verontreiniging is het en de grond soort. Trillingen werken bij voorbeeld erg goed in grove zandgrond." Door het gebruik van geluidsgolven kan niet alleen de grond makkelijker worden schoongespoeld, ook het inschakelen van 'olieminnende' bacteriën is eenvoudiger. Kleinere oliedruppels zijn zijn voor hen makkelijker te consumeren dan grote.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9