'Geen geld voor extra agenten' Binnenland Terugdraaiensoftdrugbeleid is hypocriet' ce Slachtoffers seksueel geweld hebben vooral begrip nodig Straffen in Nederland ijn strenger geworden' De laatste rit van een koetsier Greenpeace in actie tegen chloorlozing Shell Pernis Grensgemeenten willen toenemend drugtoerisme samen aanpakken Bisschop moet praten met progressieven in kerk DAG 21 OKTOBER 1994 l£Jl(riePPnk populairder in Nederland haag» Eén op de tien Nederlanders heeft zich in het najaar fcent. Ouderen halen vaker een prik dan jongeren. Steeds 01719 -ier risicopatiënten (mensen die een verhoogde kans lopen op ■nplicaties als zij de ziekte krijgen, bijvoorbeeld CARA-patiën- i) laten zich vaccineren. Dit heeft het Centraal Bureau voor de jtistiek (CBS) gisteren bekendgemaakt, leder jaar worden door griep gemiddeld 20.000 mensen in het ziekenhuis opgeno- erlijden er tweeduizend aan complicaties. De Neder- idse Influenza Stichting raadt mensen uit risicogroepen aan laten g T rouw dood bij ongeluk in tehuis terdam Een 23-jarige medewerkster van een verzorgingste- in de Amsterdamse Sam van Houtenstraat is gisteren over- >n na een ongeval bij renovatiewerkzaamheden. Het slacht- r haalde een houten schot, maar kon dat in haar eentje niet luden. Hierdoor vielen een aantal zware platen over het Schtoffer heen. De vrouw overleed later in het ziekenhuis aan 'pr verwondingen. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek. Jnie 55+ wil subsidie voor oude boeren [j haag Minister Van Aartsen (landbouw) is in de Tweede Ka- i aanvaring gekomen met de ouderenpartij Unie 55+. De l-jarige Bertus Leerkes van Unie 55+ stoort zich aan een subsi- fcregeling voor boeren die willen overschakelen op de biolo- |che land- en tuinbouw. De subsidieregeling is uitsluitend be- Lfrnd voor boeren en tuinders die jonger zijn dan 65 jaar. Vol eis Leerkes is hier sprake van 'een schoolvoorbeeld van leef- dsdiscriminatie'. Van Aartsen heeft laten weten niet van plan (zijn de regeling te veranderen. De subsidie is bestemd voor ^drijven met toekomst, aldus de WD-bewindsman. FJel voor agent wegens crime passionel |)rdr£Cht» De rechtbank in Dordrecht heeft gisteren een 47-ja- jge politieman uit Dussen veroordeeld tot achttien maanden ïlstraf wegens het plegen van een 'crime passionel'. Tegen hem jas twee jaar geëist. De veroordeelde schoot met zijn dienstpi- |ool op 25 mei van dit jaar in een flat in Zwijndrecht de min- i zijn vrouw neer. De man overleefde de schietpartij. De jchter achtte poging tot doodslag bewezen. Een pleidooi om de j- inmiddels ex-politieman minder toerekeningsvatbaar te la- jün verklaren, leverde niets op. Steunfraude leidt snel tot strafblad Belastingfraude wordt even vaak aangepakt als uitkerings fraude. Wel loopt een steun- fraudeur eerder tegen een strafblad aan dan een belas tingfraudeur, ook al is het ge fraudeerde bedrag gelijk. De verschillen zijn echter aanmer kelijk kleiner dan voorheen. Dat blijkt uit antwoorden van de ministers Zalm (financiën) en Sorgdrager (justitie) en staatssecretaris Linschoten (sociale Zekerheid) op kamer vragen PvdA en Groenlinks. Aanleiding tot de kamervra gen was een promotie-onder- zoek over steun- en belasting fraude. Hieruit bleek dat uitke ringsfraudeurs al vanaf 4.800 gulden een strafblad riskeren. Bij belastingfraude zou dat pas vanaf 50.000 gulden gelden. Bij uitkeringsfraude wordt de zaak tot 12.000 gulden in principe administratief afge daan (boete), al kan afhan kelijk van de ernst wel tot strafvervolging worden over gegaan. Boven de 12.000 gul den is dat altijd het geval. Bij belastingfraude liggen de gren zen wat hoger. Onder de 12.000 volgt altijd een admini stratieve boete. Boven de 12.000 gulden volgt, afhanke lijk van de aard van de fraude, een administratieve boete of strafvervolging. Slechts begin mogelijk van uitbreiding korpsen den haag anp Er is geen geld voor extra agenten. Alleen als de re giokorpsen de tekorten op hun begrotingen kunnen be perken, kan er meer blauw op straat komen. Anders zal het blijven bij aanstellingen die betaald kunnen worden uit de 37 miljoen gulden, die het kabinet voor 1995 voor de politie heeft bestemd. Daarmee kan slechts een begin worden gemaakt met de uitbreiding, die in 1998 driedui zend agenten of surveillanten groot moet zijn. ger gedeeld. Maar zij hoopt door het ontwikkelen van meer alternatieve straffen de druk op de gevangeniscapaciteit te ver minderen. Om het straffenarse- naal uit te breiden heeft zij deze week de commissie Korthals-Al- tes geïnstalleerd. Sorgdrager zei bij de uitbrei ding te denken aan forse finan ciële straffen voor vermogen den, meer taakstraffen en scho ling voor jonge deliquenten en opvang in de gezondheidszorg voor verslaafde gedetineerden. „Ik denk niet dat het succes van een minister afgemeten moet worden aan de cellencom plexen die hij achterlaat", stelde zij. Sorgdrager zei bij haar colle Dat bleek gisteren uit het be toog van minister Sorgdrager van justitie tijdens de behande ling van de begroting van haar departement. CDA en PvdA hadden eerder deze week te kennen gegeven het ontoelaat baar te vinden dat van de 150 miljoen gulden, die in 1995 ex tra beschikbaar is voor de be strijding van de criminaliteit, „nauwelijks meer blauw op straat komt". Sorgdrager stelde echter dat zij geen middelen voor extra agenten heeft. De zorg over het cellentekort, die dinsdag door alle fracties werd geuit, wordt door Sorgdra- ga-ministers aan te zullen klop pen als gedurende deze kabi netsperiode blijkt dat er een voudig geen goede alternatie ven voor gevangenisstraf blijken te zijn. „Dan zal ik in de minis- terrraad om meer geld voor cel len gaan vragen", zegde ze toe. Het voorstel van de WD om gevangenen in het buitenland hun straf te laten uitzitten, wil Sorgdrager bestuderen. Zij wees er echter op dat in zeer veel lan den het toestemmingsvereiste van de gedetineerde bestaat. Ook moeten de landen zelf ak koord gaan met de overdracht van gevangenen. Ook het idee van PvdA-ka- merlid Van Oven om na de helft van de celstraf van een langge strafte de rechter te laten bekij ken of de rest van de straf niet als alternatieve straf opgelegd moet worden, wil de minister bestuderen. Zij zei wel te vrezen dat zo'n tussentijdse toetsing door de rechter de rechterlijke organisatie, die toch al zo belast is, veel meer werk zal geven. Congres gynaecologen en verloskundigen den haag gpdscherming. Peters zegt dat uit eigen ervaring: „Ik ben nu een boek van incestslachtoffer Jo- landa aan het lezen. Bij mij komt dan af en toe ook de ge dachte op: dit kan niet waar zijn. Je moet tenslotte even later weer de straat op waar je men sen tegenkomt die dit soort din gen doen. Daar wordt een mens niet bepaald vrolijk van. Veel vrouwen komen bij een gynaecoloog met chronische buikklachten. Die klachten kün- nen te maken hebben met seksueel misbruik. Peters: „De pijn heeft dan te maken met hoe de vrouw haar lichaam sinds die ervaring beleeft. Met haar baarmoeder is niet echt iets mis. Toch komt het voor dat de arts besluit die operatief te verwijderen. Misschien was dat niet nodig geweest als in een gesprek met de patiënt het mis bruik boven water was geko- Vrouwenartsen en verloskundi gen hebben nog te weinig oog voor klachten die het gevolg zijn van seksueel geweld. Die onwe tendheid kan er bijvoorbeeld toe leiden dat artsen zo'n ge weldsslachtoffer inwendig on derzoeken terwijl de vrouw dit beleeft als verkrachting. Ook onnodige operaties komen voor. Dat zegt dr. A. Peters, voorzitter van een congres voor vrouwenartsen, verloskundigen en Riagg-medewerkers over fy siek en seksueel geweld. De congresgangers bespreken vandaag in Leiden voor het eerst gezamenlijk hoe zij ade quaat kunnen reageren op seksueel misbruikte vrouwen in hun praktijk. Recent onderzoek toont aan dat één op de vijf vrouwen te maken heeft gehad met fysiek of seksueel geweld. De organi satoren van het congres noe men het dan ook onvermijdelijk dat elke verloskundige en gy naecoloog dagelijks vrouwen te genkomt die aan de gevolgen daarvan lijden. Maar is hij of zij hier ook op voorbereid? Peters zelf gynaecoloog denkt dat veel van zijn collega's zich on bewust afsluiten voor deze pro blemen. Dat is geen onwil, maar eerder een vorm van zelfbe- Een arts of verloskundige moet echter ook oppassen niet door te slaan; door alles met seksueel geweld in verband te brengen. „Dan loop je het risico dat je een vrouw met een blin- de-darmontsteking naar een psychiater stuurt", zegt Peters. Overdreven aandacht van een hulpverlener voor seksueel mis bruik kan volgens hem ook ou de wonden openrijten. ooral voor zware delicten als moord recht »t Nederlandse strafklimaat is lenger geworden en schuift op de richting van omringende aden. Dit geldt vooral voor rare delicten als moord en iodslag, verkrachting, diefstal et geweld, inbraak, drugsde- (ten en afpersing. Op het ge- l van verkeersdelicten zijn straffen in Nederland de itste vijftien jaar lichter ge- rripn Dit hebben de onderzoekers trghuis en Kommer van het naa-inisterie van justitie gisteren «kendgemaakt tijdens een Ingres over de straftoemeting Nederland, georganiseerd por het 60-jarige Willem Pom- ;-instituut in Utrecht. :Berghuis en Kommer komen it de voorzichtige conclusie at in Nederland de laatste ja- ven in zwaarder wordt gestraft. blgens Kommer is Nederland minder mild dan sommigen vrezen en anderen hopen." On der de Nederlandse bevolking wint de opvatting dat misdadi gers flink bestraft moeten wor den lerrein op de visie dat 'ver anderen en behandelen' van misdadigers beter is. Overigens heeft die laatste benadering nog steeds de meeste voorstanders. Berghuis: „Gemiddeld betaalt de Nederlander van twaalf jaar en ouder jaarlijks dertig gulden aan boetes en schikkingen, zit hij of zij enkele uren in een cel en besteedt hij of zij zes minu ten aan het uitvoeren van een taakstraf. Een op de vijf Neder landers krijgt jaarlijks straf van wege een wetsovertreding, het geen in de meeste gevallen een verkeersovertreding is. Van de duizend Nederlanders krijgen er jaarlijks gemiddeld twaalf straf wegens een misdrijf. Negen ko men er met een boete af, één met een taakstraf en twee van de duizend Nederlanders wor den opgesloten." meppel Dit is geen filmscène, noch een foto uit een krant van jaren her. Het is een beeld van de laatste rit die de onlangs overleden oud-koet sier Dirk van Flores- tein uit Meppel maakte. Van Flores- tein, destijds koetsier op de eveneens witte koets die koningin Emma naar haar laatste rustplaats bracht, werd gisteren door een vierspan met koetsier naar het crematorium gere den. Minister Sorgdrager. Sorgdrager tegen 'softdrugshop' in grensgebied den haag anp Minister Sorgdrager (justi tie) vindt het 'uiterst onge wenst' om langs de snelweg tussen Arnhem en de Duitse grens een coffeeshop voor softdrugsklanten te openen. De bewindsvrouw van justi tie zei dat gisteren in het kamerdebat over haar be groting voor 1995. Sorgdra ger, die in Arnhem procu reur-generaal is geweest, is bang dat een speciaal ver kooppunt voor hasj en ma rihuana een aanzuigende werking gaat uitoefenen. In de Gelderse hoofdstad leeft het plan een coffee shop te beginnen op het grondgebied van de ge meente Bergh. De overlast die Arnhem zou ondervin den van Duitse drugtoeris ten kan dan overzichtelijk worden geconcentreerd langs de rijksweg, is de re denering. Burgemeester Eland van de gemeente Bergh zei donderdag 'erg verheugd' te zijn over de uitspraken van Sorgdrager. Hoogleraar Schalken vindt dat Justitie hasj juist moet legaliseren „Het terugdraaien van het ge doogbeleid rond softdrugs is hypocriet. Bestuur en justitie hebben hun kansen verspeeld om legalisering van produktie, handel en bezit tegen te gaan." Professor mr. T.M. Schalken, hoogleraar strafrecht aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, windt er geen doekjes om. Ja renlang is niet gecontroleerd of coffeeshops waar softdrugs verhandeld en gebruikt worden zich wel aan de gedoogvoor- waarden hielen. Dat nu in bin nen- en buitenland hevige kri tiek komt op vooral de overlast die deze winkeltjes veroorzaken is geen reden dat beleid ineens te verscherpen. „De enige stap die we nu nog kunnen maken is legaliseren. De kritiek uit het buitenland, vooral Frankrijk en Duitsland, moeten we dan maar op de koop toe nemen. Laat Neder land maar een breekijzer zijn, op weg naar een nieuwe hou ding ten aanzien van softdrugs en vandaar mogelijk naar legali sering van harddrugs." Schal ken reageert afwijzend op de adviezen van minister Sorgdra ger (justitie) en de procureurs generaal vorige week om cof feeshops strenger aan te pakken met de achterliggende bedoe ling een groot aantal te laten verdwijnen. In een formele richtlijn, die nog wel door de Tweede Kamer moet worden bekeken, stellen de minister en de vijf 'bazen' van het openbaar ministerie, of ficieel de criteria vast waaraan coffeeshops zich ten aanzien van softdrugs moeten houden. Vijf regels gelden daarbij: geen affichering, geen harddrugs, geen overlast, geen verkoop aan jongeren onder de achttien jaar en geen verkoop van meer dan dertig gram per persoon. Ze lijken nieuw, maar dezelfde regels gelden al sinds jaar en dag. Alleen, ze waren niet offi cieel. Althans ze werden niet ge controleerd, laat staan bij over treding bestraft. De 1.500 cof feeshops, waar naast koffie vooral hasj, weed en marihuana over de toonbank gaan, kregen met het gedoogbeleid een vin ger en namen de hele hand. Zij floreerden en doen dat nog steeds. Steeds meer Nederland se, maar vooral ook buitenland se softdruggebruikers weten feilloos de weg te vinden naar de verkooppunten. En daarmee werd de overlast groot, te groot vinden bestuur eri Justitie. Bovendien werd de adem van het steeds kritischer wordende buitenland in de nek almaar heter. Wat jarenlang ge doogd werd, moest ingeperkt worden door het vaststellen van officiële richtlijnen waaraan de coffeeshops zich nauwelijks kunnen houden. Helemaal ver dwijnen kunnen de winkeltjes niet, volgens Sorgdrager en de PG's. Maar vele zullen, volgens Ton Schalken. de verwachting, het loodje leg gen. En daar is het allemaal om te doen. „De wet van de achterhaalde lankmoedigheid", noemt Schal ken de houding van bestuur en Justitie. „Wie jarenlang gedoogt FOTO ANP en niets doet om te controleren, heeft geen gezag meer. Het heeft met de Nederlandse cul tuur te maken. We doen alles al tijd veel te laat." In plaats van terugdraaien zullen, volgens de jurist, het gebruik en ook de maastricht gpd Gemeenten in het grensgebied tussen Maastricht en Enschede willen gezamenlijk proberen het toenemende drugtoerisme vanuit Duitsland en de daaruit voortvloeiende overlast voor de bur gers, een halt toe te roepen. Op initiatief van bur gemeester Houben van Maastricht kwamen bur gemeesters, korpschefs en officieren van justitie uit Limburg, Gelderland en Overijssel gisteren in Roermond bijeen. Ze hebben een aantal voorlo pige voorstellen opgesteld. Tot meer dan intentie verklaringen kwam het niet. Besloten werd dat een commissie, bestaande uit vertegenwoordigers uit het betrokken grens gebied, op korte termijn aanbevelingen moet doen om de drugproblematiek gezamenlijk aan te pakken. Uitgangspunten daarbij zijn dat een ein de moet komen aan de verwarring die nationaal en internationaal bestaat over het Nederlandse drugbeleid, dat juridisch moet worden onder zocht of verslaafden kunnen worden gedwongen mee te doen aan speciale hulpverleningsprojec ten en dat instrumenten moeten worden gevon den om het drugtoerisme te bestrijden. Pas als een inventarisatie van de gezamenlij ke problemen is gemaakt, willen de Neder landse grensgemeenten gaan overleggen met de autoriteiten in Duitsland. Nauwe samenwerking van Duitsland en dan met name de deelstaat Noordrijn-Westfalen, is volgens Houben belang rijk om de drugproblematiek aan te pakken. „We moeten werken met het gezicht naar de grens. Daarom moeten we Duitsland overal bij betrek ken, ook bij experimenten met harddrugs". Houben ging ook in op de kritiek waaraan het Nederlandse drugbeleid onderhevig is. Om daar voor meer begrip te kweken, pleitte Houben voor de oprichting van een nationaal informatie- en adviescentrum waar iedereen inlichtingen in kan winnen over zaken die met drugs te maken heb ben. handel van softdrugs vrijgege ven moeten worden. Dat heeft in zijn ogen veel voordelen, niet in de laatste plaats voor de kwa liteit van het strafrechtelijk ap paraat. „Onwettige middelen als inkijk operaties, afluisteren en lange termijninfiltraties worden alle maal gebruikt bij hasjzaken. Dat is buiten proportie. Het zijn veel te zware middelen in verhou ding tot het delict", zegt Schal ken. In tegenstelling tot veel le den binnen het openbaar mi nisterie, die zich nu voor het blok voelen staan en denken dat traditionele opsporingsmetho den geen zoden aan de dijk zet ten, is Schalken fel gekant tegen de geijkte methoden. „Politie en Justitie zouden creatief moeten omgaan met eigentijdse midde len. Dan is criminaliteit ook goed aan te pakken. Juist het gebruik van oneigenlijke mid delen als inkijkoperaties (de ba sis van de IRT-affaire, waarover de commissie Van Traa van daag rapporteert) holt het straf rechtelijk apparaat kwalitatief uit", aldus Schalken. Met het legaliseren van soft drugs als hasj en XTC zullen de voorwaarden aan de handel en het gebruik stevig gecontroleerd en ook vervolgd moeten wor den, zo meent Schalken. „Met een legale sfeer trek je bonafide mensen aan. Juist de illegaliteit zorgt nu voor de overlast." De houding ten opzichte van het buitenland moet duidelijk zijn, volgens Schalken. „Tenslotte is de scheiding tus sen softdrugs en harddrugs een grote winst van het Nederland se beleid geweest. Door beide middelen in de illegaliteit te houden, wordt die scheiding opgeheven. Dat is onduidelijk en werkt averechts. Bovendien moeten wij ons niet door het buitenland de wet laten voor schrijven. We voeren toch ook de doodstraf niet in omdat een ander land dat wel doet." rotterdam anp De milieuorganisatie Greenpea ce heeft gisteren actie gevoerd bij de vestiging van Shell in de Botlek. Ongeveer 25 activisten protesteerden tegen chloorlo- zingen van de chemiegigant. Op een silo plaatsten actievoerders een groot spandoek. Door een pomp aan te sluiten op een lo zingspijp onder het waterop pervlak, maakte de milieuorga nisatie de uitstoot ook boven het water zichtbaar. Volgens Greenpeace is de ac tie gericht tegen 'de grootste chloorlozing van Nederland': 10.000 kilo per jaar. Shell Pernis heeft tot 1 januari 1995 een ver gunning voor die lozingen. Over vergunning is nog Greenpeace wil Rijkswaterstaat onder druk zet ten geen nieuwe vergunning af te geven omdat Shell „nog steeds niet in staat is gebleken met een deugdelijk plan te ko men om de vervuiling door chloorstoffen te stoppen." Volgens de milieugroepering is het mogelijk met een eenma lige investering van 500 miljoen gulden de produktie van ex- poxyharsen (voor lijm en verf) ter plaatse chloorvrij te maken. Een woordvoerder van Shell meent echter dat een chloor vrije produktie van expoxyhar- sen onmogelijk is. „Bovendien is de fabriek waar Greenpeace actie voerde de schoonste op dit gebied ter wereld. We hebben vijf miljoen gestoken in onder zoek naar chloorvrije alternatie ven, en die bestaan dus niet." utrecht/tilburg Kerkelijke commissie doet aanbeveling: „De bisschoppen zullen zich de vrijheid moeten gunnen om daar aanwezig te zijn waar hun gelovigen zijn. Dus ook bij bij eenkomsten van de Acht Mei Beweging", aldus de commis sie. Op de voorgaande AMB- manifestaties lieten de bis schoppen verstek gaan omdat zij \inden dat hun aanwezig heid erkenning van de bewe ging zou inhouden. Kardinaal Simonis reageert in december, op de vergadering van het Landelijk Pastoraal Overleg, op het rapport. Volgens hem is het voor een aartsbis schop van Utrecht 'eenvoudig onmogelijk' met iedereen in ge sprek te gaan. „Toen ik het rap port las dacht ik: het wordt nog onmogelijker om bisschop te zijn." De Acht Mei Beweging en Mariënburgbeweging zijn uiter aard wel positief. De Nederlandse bisschoppen moeten contact zoeken met progressieve organisaties als de Acht Mei Beweging en de Ma- riënburgvereniging. De aanwe zigheid van de bisschoppen op de komende Acht Mei-manifes tatie kan wel eens 'beslissend zijn' voor de discussie met alle gelovigen in de kerkprovincie. Tot deze conclusie komt een commissie, die in januari door de bisschoppen is geïnstalleerd om de vastgelopen dialoog in de rooms-Katholieke Kerk vlot te trekken. De commissie stond onder leiding van mr. B. Meu- lenbroek, vice-president van de rechtbank in Middelburg en oud-secretaris van kerkelijke werkgroep Justitia et Pax. Het rapport is gisteren in Utrecht overhandigd.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5