Directie wil veiligheid verscherpen Bij leger kunnen 4.000 banen weg 'IRT liet drugsmokkel doorgaan' Binnenland Coalitiepartners ruziën over scherper asielbeleid Parlementaire enquête naar methoden politie Door vertrek naaiateliers 10.000 banen verdwenen w iIJDAG 21 OKTOBER 1994 llan gewond bij overval op slachterij andsmeer Een 45-jarige inwoner van Landsmeer is gisteravond re wond geraakt bij een overval op een kippenslachterij. De man, Jie nog aan het werk was in de slachterij, werd overmeesterd en ezen. Ugboeid. Hij liep daarbij een hoofdwond op. De overvallers, die rsteKermoe(je|ijk Qp ggjj ujt waren, werden gestoord en vluchtten, vaijg een grote zoekactie, waarbij een helikopter en veel agenten hreve^A erdCn 'n8ezet' werden vijf mensen aangehouden. ral^TC-lab ontploft in Zaanstad Ïgingd iaanstad Aan de Oostzijde in Zaandstad is gistermiddag een la- ^oratorium voor de vervaardiging van XTC-pillen ontploft. eigeDaai"b'j raakte niemand gewond. De zware explosie had plaats antal dn een schuur. Het gebouwtje en het lab werden volledig ver- bB'e'd- ^an omliggende woningen sneuvelden enkele ruiten. De pausPntPl°ffing *s mogelijk veroorzaakt door een lekkende cilinder met butagas. Commissie Betuwelijn geïnstalleerd den haag Het kabinet heeft geenszins de bedoeling de beslis sing over de aanleg van de Betuwelijn over te laten aan de nieu- we commissie van deskundigen. „Uiteindelijk beslist de poli tiek", zei minister Jorritsma van verkeer en waterstaat gisteren 'in Den Haag bij de installatie van de Commissie Betuweroute. De commissie, onder voorzitterschap van WD'er Hermans, 'buigt zich over de vraag of de Betuweroute wel echt nodig is. Uitzetting man in Brussel aangekaart .Rotterdam Europarlementariër Leonie van Bladel (PvdA) gaat de uitzetting van de Surinamer Henny Aboikonie aan de orde stellen bij de Europese Commissie van de Rechten van de Mens in Brussel. „Deze rechtsgang is een complete aanfluiting," zegt Izij. Aboikonie, die voor Bouterse heeft gewerkt en daarna de Ne derlandse inlichtingendienst informatie verschafte, is gisteren op het vliegtuig naar Paramaribo gezet. Daar is hij inmiddels on dergedoken, omdat hij bang is voor represailles van de 'Bouter- se-clan'. pen haag cpd Het ministerie van defensie zet het mes in de centrale staven i/an marine, landmacht en luchtmacht in Den Haag. De komende jaren kunnen daar circa vierduizend functies wor den geschrapt, waarvan het leeuivedeel in de administratie- jve sector. In het ongunstigste (scenario zal deze ingreep zo'n tweeduizend gedwongen ont- Jslagen tot gevolg hebben. Een en ander staat in een bezuini- Jigsprogramma dat is opge- ïld door hoge ambtenaren n Defensie. Volgens de ambtelijke werk- oep, waarin de drie krijgs- achtonderdelen zijn vertegen- jordigd, kan het ministerie tot >»jnegenhonderd miljoen gulden (bezuinigen zonder dat dit direct Jten koste gaat van de operatio- jnele taken. Zo levert de inkrim ping van de centrale i vierhonderd miljoen gul- op. Een efficiency-operatie bij marine, landmacht en lucht- >LOi C o./J- Huisarts voor ide rechter wegens euthanasiezaak Een 43-jarige huisarts uit Dirks- land moet zich in december voor de rechtbank in Rotterdam verantwoorden voor een niet volgens de regels uitgevoerde euthanasie. De arts, die inmid dels zijn praktijk beëindigde en in het buitenland woont, maak te in maart 1993 een einde aan het leven van een 63-jarige pa tiënte. Het Medisch Tuchtcolle ge heeft de arts woensdag uit zijn ambt gezet, omdat hij met recepten knoeide, chirurgische ingrepen verrichtte zonder dat Hij daarvoor bevoegd was en verslaafd was aan verdovende middelen. De arts wordt moord en hulp bij zelfdoding ten laste Na ontsnappingspoging in Bijlmerbajes De directie van de Bijlmerbajes bezint zich op extra vei ligheidsmaatregelen nu voor de tweede keer binnen en kele maanden explosieven zijn gebruikt bij een, opnieuw mislukte, uitbraakpoging. amsterdam gpd macht, gekoppeld aan afschaf fing van de dienstplicht per 1 ja nuari 1996, zou nog eens ruim honderd miljoen gulden in het laatje brengen. Hoewel minister Voorhoeve van defensie het bezuinigings plan nog niet heeft goedge keurd, gaan hoge militairen er van uit dat in het voorstel wei nig wijzigingen meer komen. Voprhoeve heeft de Tweede Ka mer beloofd nog voor medio november inzage te geven in de manier waarop hij de 2,6 mil jard gulden bezuinigingen uit het regeerakkoord wil realise- „Zonder inkrimping van het personeelsbestand moet wor den gekort op de materieel-uit- gaven en dan komt de minister in conflict met de taken die ons in de Prioriteitennota zijn opge dragen", aldus een bron. De werkgroep adviseert Voor hoeve de samenwerking met de Duitse landmacht en de Belgi sche luchtmacht te intensive ren. Zo valt geld te verdienen met gezamenlijke training en opleiding van F 16-piloten in Vlaanderen en stationering van Hercules-transporttoestellen bij Brussel. Door grote investeringspro jecten enkele jaren uit te stellen, kunnen eveneens aanzienlijke bezuinigingen worden gereali seerd. Hoewel dit politiek ge voelig ligt, suggereren de amb tenaren een goedkopere 'tussenoplossing' te zoeken voor de aanschaf van bewapen de gevechtshelikopters voor de Luchtmobiele Brigade, waar mee 1,6 miljard gulden is ge moeid. Bij de krijgsmacht-belangen verenigingen is al grote onrust ontstaan naar aanleiding van berichten dat een grote ingreep in de personeelssterkte voor de deur staat. Door de 'oude be zuinigingen' vallen al ruim tweeduizend ontslagen, menen de bonden. De woordvoerder van Voorhoeve gaf gisteravond een verklaring uit waarin be richten over ontslagen 'voorba rig en speculatief worden ge noemd. Justitie onderzoekt momenteel welke springstof een 42-jarige drughandelaar gisteravond heeft gebruikt. Er wordt reke ning gehouden met het uiterst explosieve Semtex. Dat is een niet met röntgenapparatuur te ontdekken springstof die veel wordt gebruikt door terroristen. De 42-jarige topman van de grote hasjbende bracht gister avond in toren De Schans een hoeveelheid explosieven tot ontploffing. Justitie heeft geen idee hoe de explosieven zijn binnengekomen. „We nemen dit heel serieus, maar het zou niet goed zijn nu in het wilde weg maatregelen te nemen ter wijl we nog niet eens weten hoe de explosieven zijn binnenge komen", aldus een woordvoer der van Justitie vanmorgen. Het is de tweede keer dat er explosieven worden gebruikt bij een ontsnappingspoging in de Bijlmerbajes. Begin juli liet een 48-jarige Canadees een bom in de gevangenis ontploffen. De explosie van gisteravond deed een gepantserde ruit uit de voegen springen. Toch slaag de de topcrimineel en een 24- jarige medegedetineerde er niet in te ontkomen. Enkele uren na hun poging klonk in de Bijlmer bajes opnieuw een knal. Ondui delijk is of dat ook explosieven De in Tsjechië geproduceerde springstof Semtex duikt de laatste jaren steeds vaker op in kringen van criminelen. Moge lijk duidt dit op een betere be schikbaarheid van het middel, waarvan slechts een kleine hoe veelheid nodig is om grote schade aan te richten. De topcrimineel die gisteren probeerde te ontsnappen zit een celstraf uit van vier jaar. De man zou de leiding hebben ge geven aan de zogeheten 'Coral Sea-bende', een hasj-imperium dat tonnen hasj van Pakistan naar Nederland en Canada heeft gesmokkeld. In 1985 lukte een ontsnapping uit de Bijlmer bajes wèl. De man werd vorig jaar weer gearresteerd. PvdA en D66 willen meer tijd voorplan De WD verschilt ernstig van mening met de coalitiepartners PvdA en D66 over aanscherping van het asielbeleid. De liberalen willen zo snel mogelijk een wetsvoorstel behandelen dat het mogelijk maakt asielzoekers terug te sturen naar 'veilige lan den'. D66 en PvdA hebben daar in het regeerakkoord mee inge stemd, maar nu het voorstel er ligt; willen zij meer bedenktijd. Zo vinden de twee partijen dat dergelijke asielzoekers de garantie moeten hebben dat hun verzoek in behandeling wordt genomen door het land waarnaar zij worden terugge stuurd. Ook vinden zij dat er nog veel onduidelijkheden in het plan zitten. VVD en CDA zijn boos over de hierdoor te verwachten vertraging. Justitie gaat er namelijk vanuit dat door invoering twin tig tot dertig procent van alle asielzoekers over de grens of buiten de opvangcentra kan worden gehouden. Dat scheelt jaarlijks zo'n 10.000 tot 15.000 asielzoekers. Volgens WD-lei- der Bolkestein kost uitstel van het plan maandelijks 67 miljoen gulden. Door de twijfels van PvdA en D66 is het vrijwel uitgesloten dat het plan op 1 januari in wer king kan treden, wat de bedoe ling was. Daardoor staat ook de begroting voor volgend jaar, die uitgaat van 35.000 asielzoekers, onder druk. Justitie houdt nu rekening met ongeveer 45.000, ervan uitgaand dat het plan ui terlijk midden volgend jaar als nog kan worden ingevoerd. Dat zou betekenen dat het kabinet volgend jaar zo'n 300 miljoen Zaïrese vluchtingen zijn niet veilig komst hield in Den Haag. meer moet ophoesten dan is voorzien. Woordvoerder C. Weisz van de Immigratie- en Naturalisatiedienst zei gisteren dat het ministerie van justitie op het terrein van het NAVO- depot in Ter Apel zo snel moge lijk een asielzoekerscentrum uil vestigen. Dit kan later worden omgevormd tot het door staats secretaris Schmitz van justitie gewenste gesloten verblijfscen- trum voor uitgeprocedeerde asielzoekers. Overigens zei de Schmitz gis teren dat het niet waar is dat negenduizend asielzoekers in de opvangcentra zitten, die niet SANDER VAN DE TORREN. kunnen worden teruggestuurd, omdat hun eigen land hen niet wil hebben. Dat zijn er maar 4.500. De overige 4.500 zijn ge doogden, mensen die niet wor den teruggestuurd wegens de beroerde situatie in hun land, zoals Somaliërs. Zij hoeven geen opsluiting te vrezen. Commissie Van Traa doet aanbevelingen enquête ook leiden tot een hel der beeld van de in Nederland opererende misdaadsyndicaten. De werkgroep is daar zelf niet in Woordvoerder Inspraak Orgaan Turken: Van de duizend illegale naaiateliers in Ne derland zijn er volgens de belastingdienst sinds februari zeshonderd gesloten. Hier mee zijn vijf- tot tienduizend arbeidsplaat sen verdwenen, zo stelt een woordvoerder van het Inspraak Orgaan Turken (IOT) in het blad Contrast, een uitgave van het Ne derlands Centrum Buitenlanders. De meesten van de Turkse arbeiders die zonder verblijfsvergunning werkten in de naaiateliers, zijn terug naar huis. De onder gang van de ateliers is een gevolg van de wet Ketenaansprakelijkheid die begin dit jaar inging. Volgens deze wet moet een Ne derlands confectiebedrijf dat een order aan neemt, belasting en premies storten op een geblokkeerde rekening. Sinds de ateliers streng worden aange pakt, is een groot deel van de illegale pro- duktie voor grote warenhuizen verplaatst naar lage-lonen landen als Polen, Bulgarije, Turkije en Rusland. Ook legale naaiateliers vi ezen daardoor voor hun toekomst. „We kunnen niet concurreren met lan den als Bulgarije of Polen, waar mensen een maandsalaris van vijftig gulden hebben. De Nederlandse politiek is gezwicht onder druk van het volk, dat geen illegalen meer wilde hebben", zegt een atelier-eigenaar in het blad. Als maatregelen waren genomen, zo vindt het IOT, hadden vijfduizend illegale banen kunnen worden omgezet in legale arbeidsplaatsen. Het IOT trok daarvoor al eerder bij de overheid aan de bel, maar dat was tevergeefs. Van de ongeveer duizend ateliers, bevon den zich er zo'n 650 in de hoofdstad. Circa zesduizend mensen werkten in Amsterdam, van wie tachtig procent hier illegaal ver bleef, aldus eerdere gegevens. De Tweede Kamer moet een parlementaire enquête houden naar de opsporingsmethoden die Justitie, politie en inlichtin gendiensten hanteren in hun strijd tegen de zware misdaad. De samenleving heeft namelijk recht om te weten 'wat er moet, mag en niet mag' bij de opspo ring van professionele misdaad organisaties. Maar ook de op- spoorders moeten weten waar ze aan toe zijn. Die aanbeveling doet de com missie Van Traa, een werkgroep van vijf volksvertegenwoorders van PvdA, CDA, WD, D66 en Groen Links die is ingesteld na de opheffing van het Interregio nale Rechercheteam Noord- Holland/Utrecht (IRT). Het rap port is vandaag aan voorzitter Deetman aangeboden. De com missieleden hebben de afgelo pen maanden 47 hoge functio narissen gesproken en talloze, deels geheime, rapporten gele zen. Aanleiding wa: tie over het vorig jaar ven IRT. Volgens de commissie dienen vooral de mensen die dagelijks bezig zijn met criminaliteitsbe strijding te weten waar zij aan toe zijn. De vijf parlementariërs onder voorzitterschap van de PvdA'er Van Traa vinden dat een diepgaand onderzoek met openbare verhoren onder ede vooral antwoord moet geven op de vraag waar voor de politie de grens ligt tussen acceptabele en afkeurenswaardige werkmetho den. Als de Kamer het advies van Van Traa overneemt moet de De recherche en agenten van inlichtingendiensten maken zich volgens de commissie-Van Traa soms schuldig aan 'buiten wettelijk' optreden. Zogeheten 'inkijkoperaties' vallen hierbij het meeste op, schrijft de werk groep. Dat zijn inbraken door de politie in loodsen en andere opslagplaatsen, waar mogelijk drugs zijn verborgen. Het gebruik van richtmicro foons en andere communicatie middelen, het soms zonder toe stemming aftappen van tele foons en de inzet van underco veragenten zijn andere zaken waarover de Van Traa-commis- sie duidelijkheid wil hebben. Overigens is het in de Vere nigde Staten op grote schaal in gezette fenomeen van de infil trant in Nederland inmiddels het belangrijkste wapen tegen de georganiseerde misdaad, al dus de commissie. De politie maakt zelfs steeds meer gebruik van burgers, omdat het risico voor rechercheurs al te groot is geworden. De vijf kamerleden adviseren een parlementaire enquête te houden omdat bij een gewoon onderzoek mensen niet per se hogven mee te werken. Bij een parlementaire enquête moet dat wel. De werkgroep wijst wel op de mogelijkheid om bepaal de verhoren achter gesloten deuren af te nemen. „Veel in formatie dient immers vertrou welijk te blijven." HNNZNLQKr KUNNGN WÊOOK OP ZOMDAór MNRLIÉ N. 3MN KOM \KM£T6£N PORT£WO(M££-5LumN6r5W£T Kamervragen over onthullingen Parool-joumalisten SHACc VOOR 'N e€RLt)fc£ PP4)S. Roken schaadt de gezondheid. Het kan longkanker of hartklachten veroorzaken. Kon. besluit van 29.4.1981, Stb. 329. Met medeweten van het inmiddels ontbon den Interregionaal Rechercheteam (IRT) Noord-Holland/Utrecht heeft een criminele organisatie in 1992 en i993 duizenden ki lo's softdrugs, XTC en amfetaminen naar Engeland, maar ook Oost-Europa en Scan dinavië getransporteerd. Dit staat in het gis teren verschenen boek 'Operatie Delta' over de teloorgang van het IRT van de Parool journalisten Middelburg en Van Es. Volgens de schrijvers zijn de Britse poli- tie-autoriteiten nimmer op de hoogte ge bracht van de hoeveelheden drugs die hun land werden binnengebracht. Onderwijl werden de transporten wel gevolgd door Nederlandse IRT-rechercheurs. In Den Haag is geschokt gereageerd op de onthul lingen. De VVD wil opheldering. „Als het waar is dan is dit zeer ernstig", aldus WD- kamerlid Korthals. Hij vindt het onvoorstel baar dat de Nederlandse politie dit zou hebben gedaan zonder de Engelsen in te lichten. D66-kamerlid De Graaf denkt er ook zo over. De drugtransporten naar Engeland, Oost- Europa en Scandinavië vormen nieuwe ele menten in de IRT-affaire die eind vorig jaar losbarstte toen het team plotseling werd opgeheven. Een informant van Justitie werd door het IRT geholpen een belangrijke positie te ver werven in een Amsterdamse drugbende. Met zijn informatie moest de bende later worden ontmanteld. Dat de informant met medeweten van Justitie enkele tienduizen den kilo's softdrugs Nederland kon hinnen- brengen was al bekend, maar dat hij ook drugs exporteerde was tot nu toe geheim. De Britten werden hiervan volgens de schrijvers niet op de hoogte gebracht, om dat het 'wegtippen' van te veel transporten zou leiden tot argwaan bij de drugbende die door de politie 'Delta-groep' werd ge noemd. De bende had drie leiders, een be kende crimineel en een advocaat en zaken man, beiden uit Amsterdam. De drie waren al bij Justitie bekend tijdens het onderzoek naar de geliquideerde maffiabaas Klaas Bruinsma. Eén van hen was de rechterhand van Bruinsma. Uit diens nalatenschap is de Delta-groep ontstaan. Eén transport van XTC-pillen en 150 kilo amfetaminen, voor de aanmaak van het pepmiddel 'speed', werd wel door de Britse douane onderschept. Drie leden van de Ne derlandse drugbende werden daarop tot zware celstraffen (tot 25 jaar) veroordeeld. Toen een Engelse drugs liaison officer in Nederland achter de IRT-betrokkenheid dreigde te komen, heeft de toenmalige IRT- leider Lith hem benaderd. Lith zou de Brit ervan hebben weten te overtuigen dat het beter was de IRT-betrokkenheid geheim te houden. Hij beloofde dat het niet weer zou gebeuren, maar de transporten gingen daarna gewoon verder, schrijven Middel burg en Van Es. Volgens de journalisten is ook de vondst van honderd kilo semtex, een moeilijk op te sporen explosief dat veel door terroristen wordt gebruikt, in 1992 in het Friese Oude- bildtzijl toe te schrijven aan de Delta-groep. De semtex werd bij een inval in een boerde rij aangetroffen bij vierduizend kilo drugs. De politie noch de Binnenlandse Veilig heidsdienst heeft later kunnen achterhalen waarvoor de springstof was bestemd. Het IRT is vorig jaar ontbonden door de Amsterdamse hoofdofficier van justitie Vrakking en hoofdcommissaris van politie Nordholt, omdat ze vonden dat het team op gespannen voet met de wet opereerde. De later ingestelde onderzoekscommissie-Wie- renga oordeelde echter dat het IRT werd ontbonden als gevolg van Amsterdamse ar rogantie en onwil om met een dergelijk (bo venregionaal) team samen te werken. De werkmethode met de informant beoordeel de de commissie-VVierenga expliciet als 'toelaatbaar.' De affaire leidde uiteindelijk tot de val van ministers Van Thijn (binnen landse zaken) en Hirsch Ballin (justitie). stroe Militairen inspecteren de schietbaan v het de -S V Harskamp in Stroe op de Veluwe, militair oefenterrein waar vandaag een NAVO-oefening FOTO ANP MARCEL ANTONISSE

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3