tDEsaa Nieuwe VW Polo op Golf-niveau Hyundai roert zich p bestelwagenmarkt kwestie Kwaliteit JfyW Golf haalt Astra in ,e - Weg en wiel AUTOBEDRIJF Sportiever imago voor Fiat Cinquecento Jasbeschermer nieuwe stijl i de nieuwe Hyundai-trucks: de H 150. ar nadat Hyundai een itmakende entree op de wagenmarkt maakte ie reeds aangekondigde ide stap. Wederom met nke introductiekorting cker brengt men nu lich- ;ks, volgend jaar komen waardere jongens. Want Dreaanse merk wil niet blijven groeien met per- tauto's, maar nog meer edrijfswagens. een miljoen auto's lie- orig jaar bij Hyundai van nd, dit jaar moeten het er wart meer worden. De jktie van bedrijfswagens het meest, met 41 pro- hoewel pas volgend jaar lieuwe fabriek klaar is die ïitend trucks gaat maken, naast staan nog twee /ve fabrieken voor perso- uto's in de planning. Op leiden schaal moet Ne- nd van de groeiplannen irofiteren. met assembla- n de komende )/H600/H700 trucks die elijk in Limburg zal gaan tsvinden. De lichte Hl00 bestelwagen bracht Hyundai in ons land meteen de tweede plaats op de verkoopranglijst in die klas se. Volgend jaar hoopt de im porteur 3.000 van deze bestel lers te verkopen, en daarnaast 1.000 stuks van de zwaardere H150/H200 die nu verschij nen. Voor de zwaardere be drijfswagens is een apart dea- lernet opgezet met veertig ver- kooppunten, terwijl de H100 nog via de bestaande perso nenauto-dealers werd ver kocht. Het is dus menens, zoals ook blijkt uit de vele ge specialiseerde versies die de importeur van de H100 en H150 laat maken. Hiermee, en natuurlijk met de lage prijzen, poogt men vele ondernemers voor zich te winnen. Op basis van de Hl50 laat de importeur een MaxiVan met elf kubieke meter laadvermo gen maken, waarvan men veel verwacht. De nieuwe H-mo- dellen hebben dezelfde 2.5 li ter dieselmotor als de H100, maar die laat zich aanzienlijk nadrukkelijker horen, in luxe en comfort staan de Hl50 en 200 minder hoog. Met de nieuwe Polo, die sinds kort in ons land te koop is, lijkt Volkswagen weer een nieuwe topper in huis te hebben. Het klein ste model van deze Duitse fabrikant is duidelijk vol wassen geworden en zal een breder publiek aan spreken dan zijn dertien jaar oude voorganger. De nieuw ontworpen Polo is een handige stadsauto gebleven maar is ruimer en heeft meer uitstraling. Tegelijk ontplooit VW er een nieuwe concern-stra tegie mee. Het gaat om kosten besparen, en om het op maat maken van wat de klant wil. Dat laatste komt tot uiting in een gamma dat uit 'bouwste nen' bestaat, in plaats van vaste motor/uitrustingscombinaties en een lange lijst losse extra's. De klant begint altijd met het simpelste model Polo 1.05 en kiest daarbij vrijelijk uit vier groepen wat hij meer op en aan zijn voertuig wil. Zo kan de auto goedkoper ge produceerd worden, zegt VW, zodat de ruimere en completere versie niet duurder wordt dan de oude. De prijs voor genoem de basis-Polo bedraagt in Ne derland 23.895. Toch iets duurder dan de oude Polo, maar gelijkopgaand met de grootste concurrent Opel Corsa. Verder is de Polo gebouwd op het tweede algemene platform dat VW in de toekomst wil ge bruiken. Binnen het concern (met de merken VW, Audi, Seat en Skoda) bestaan nu zestien 'platforms', een samenstel van bodemgroep, wielophanging en motorenreeks waarop een hele modelserie is gebaseerd. Dat moet teruggebracht worden naar vier platforms, te beginnen met de Audi A8 als blauwdruk voor de grootste auto's en de Polo voor de kleinste. Als Seat bijvoorbeeld in de toekomst een nieuwe Ibiza ontwerpt moet die gebaseerd worden op de bo demgroep van de Polo of de Golf, nu valt hij daar nog tus senin. De Ibiza is geen toevallig voorbeeld. VW wil ook meer sa men met concerndochters in kopen om kosten te sparen. De Polo heeft nagenoeg hetzelfde dashboard als de Seat Ibiza, compleet met diens standaard in hoogte verstelbare stuurwiel Zoals gezegd begint de Polo bij 23.895 voor de 1.05 liter ver sie. Een grotere motor kost zes tot achthonderd gulden, al moet bij de sterkste motor (1.6) ookstuurbekrachtiging van 1.395 worden aangeschaft. Vanaf medio 1995 zal deze sterkste motor gecombineerd kunnen worden met automati sche transmissie. Pakketten om het interieur te verfraaien kosten 795 tot 2.295, een 5-deurs carrosserie komt op 995 extra. Bij luxe ac cessoires is men gebonden aan bepaalde combinaties (bouwstenen). Zo wordt bij voorbeeld centrale deurvergren deling alleen samen met elek trisch bediende ramen voorin geleverd 1.295), elektrisch be diende buitenspiegels gaan sa men met mistlampen voorop en verwarmde ruitesproeiers 895). De prijs voor zo'n com binatie is daarmee wel gunstig, zeker vergeleken met de gepe perde accessoireprijzen bij an dere VW's. uw autoaanbieding accelereert een stuk beter op déze plaats. Iedere donderdag raak! Bel onze advertentie afdeling. Kroymans stopt met merk Lotus Kroymans Automobiel Divi sie, importeur van merken als Ferrari. Jaguar en Aston Martin, stopt met de import van het illustere Britse auto merk Lotus. Dat heeft alge meen directeur Geert Tax aan de directie van de Lotus Group laten weten. Kroy mans zegt onvoldoende ver trouwen te hebben in het merk door de onduidelijk heid over de toekomst van Lotus en door de volgens Tax te hoge prijzen. Kroymans werd Lotus-im porteur in 1990, toen Lotus nog onderdeel van General Motors was. In die dagen zou het sportwagenmerk een nieuwe Elan presenteren. Kroymans investeerde aan zienlijke bedragen, maar „de verwachtingen werden daar na echter niet bewaarheid. De Elan werd enthousiast onthaald maar moest tegen een te forse prijs op de markt worden gebracht en ook van de Lotus Esprit kon de prijs- kwaliteitverhouding niet aantrekkelijk genoeg worden gemaakt", aldus Tax. Lotus beëindigde de produk- tie van de Elan voortijdig en nam afscheid van General Motors. Het merk werd ver volgens gekocht door het conglomeraat achter het Frans/Italiaanse merk Bugatti. De produktie van de Elan is onlangs mondjesmaat weer opgestart en van het type Esprit is een indrukwekken de S4 verkrijgbaar. Maar de combinatie van hoge inves teringen, de onduidelijke toekomst van Lotus en het uitblijven van modellen die succesvol in ons land ver kocht kunnen worden, heeft Kroymans doen besluiten een punt te zetten achter de import van Lotus. Overigens blijft Kroymans wel service verlenen aan Lo tus-rijders. Of er een nieuwe importeur in Nederland komt is nog niet bekend. Kamsteeg Qei Verkoop Japanse auto 's blijft achter ropese merken zagen de omzet in Nederland flink omhoog schieten. De grootste stijgers waren Rover, dat 77,4% meer verkocht (van 2.743 naar 4.865), Seat (+60,7%), Lancia (+51,9%) en Mercedes (+49,6%). Ook Renault (+29,6%) en Volks wagen deden goede zaken. Laatstgenoemde verkocht 24,8% meer en dat komt voor namelijk door een explosieve groei van het aantal verkochte Golfs. De Golf is na negen maanden zelfs de best verko pende auto in ons land, hetgeen opmerkelijk is, want deze plek wordt al een kwart eeuw door Opel opgeëist met de Kadett Astra. Daarbij moet gezegd wor den dat we bij het verkochte aantal Golfs (19.540) ook het verkoopcijfer van de sedan-Golf Vento hebben opgeteld (4.429). Opel verkoopt de sedan-versie immers gewoon onder de type- naam Astra. Er gingen 23.898 Astra's de deur uit in de eerste negen maanden van dit jaar te gen derhalve 23.969 auto's van het type Golf/Vento. Naast de 5 genoemde Japanners waren er tenslotte nog 3 merken die hun verkoop zagen dalen: de Oosteuropeanen Lada (-23,3%), Skoda (-17,4%) en het Italiaanse Alfa Romeo (-9%). ^^erkoop van nieuwe auto's n is land is in de eerste negen nden van dit jaar met 12,3 !^^jent gestegen ten opzichte dezelfde periode vorig jaar. )lijkt uit de maandag vrijge- ;n cijfers van de Rai. Er gin- tot en met september ODP37 nieuwe personenauto's 3n gieur uit, in 1993 waren dat >22620.776. allend is de terugval van de protfste Japanse merken. Su- heU verkocht 27,8 procent ider en boekt daarmee de 5tste procentuele achteruit- van alle verliezende mer- ïlllf Mazda moest inleve- (-11,3%), net als Mitsubishi 1964%). Toyota (-5%) en Dai- «u (-3,7%). CHtcheiden groei was er voor 4' 'Uki (+3,1%) en Nissan lto-ö8%). Het enige Japanse 2iS"k dat het echt goed deed, Honda, dat maar liefst 28,6 „cent meer auto's verkocht 0 n 6.094 naar 7.835). div.ioorzaak voor de Japanse te- ?4S'al noemt de branche-orga- 4,§itie Rai de sterke positie van f 4yen ten opzichte van de wes- 1 ®"ie munteenheden, die de Ja- eise auto's naar verhouding 'EGWERKZAAMHEDEN jzigingen via ANWB: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden n dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Amstelveen richting Alkmaar (A 9) issen Velsertunnel en Akersloot, avond en nacht. Nieuw Vennep richting Wassenaar (A 44) issen Sassenheim en Oegstgeest, alleen overdag. Wassenaar richting Nieuw Vennep (A 44) issen Wassenaar en Oegstgeest, alleen overdag. Amsterdam - Utrecht - Den Bosch (A 2) 1p diverse plaatsen. Den Bosch - Eindhoven - Maastricht (A 2) p diverse plaatsen. RDAG 20 OKTOBER 1994 en tweede dash boardkastje aan bestuurderszijde. Een familiege zicht heeft de Po lo ook, met een zelfde grille als de Passat. Door de nieuwe Polo ook met vijf deuren te bieden kan men hem be ter als gezinswa gen profileren. Dat past bij de behoorlijk toegenomen zitruim te, dank zij een zeven centime ter langere wielbasis. De carros serie is efficiënter opgezet, iets korter (5 cm) maar met toege nomen hoogte en breedte. De bagageruimte profiteert weinig, doch voor deze klasse heeft hij een behoorlijk formaat, genoeg om de inkopen voor een week in te bergen. De zitruimte is voorin goed en achterin heel re delijk. Een nette afwerking, vooral binnenin goed verzorgd en fleuriger dan we van Volks wagen gewend zijn, doet de Po lo heel volwassen overkomen. Wat motoren betreft is er keus uit een wat onderbemeten 1.05 liter (45 pk), een 1.3 liter (55 pk) en een 1.6 liter (75 pk). Veelzeg gend is dat de krachtiger gewor den 1.3 wordt opgegeven voor een duidelijk lager gemiddeld verbruik. Dat wordt naar ver wachting veruit de meestgeko- zen krachtbron. Hij loopt het rustigst, trekkracht en souplesse zijn heel bevredigend. De 1.6 li ter loopt nogal rauw en pres teert niet overtuigend veel meer. Voor het gevoel doet de kleinste motor, pas tegen het eind van het jaar le verbaar, nog best levendig aan. Hij maakt niet teveel lawaai, hoewel hij veelvuldig hoog in toeren moet klim men voor een rede lijk rijtempo. Maar een opgegeven ac celeratie van 0-100 km/u in 21,4 secon den zegt dat vrijwel elke andere auto vlotter optrekt. Met de bescheiden motorise ring kan het onderstel van de Polo zijn hoge kwaliteiten niet ten volle demonstreren. VW be reikte een zeer goede balans in veercomfort en wegligging, zon der meer op hetzelfde niveau als bij de Golf, zo niet beter. Wat betreft de wegligging zou je dat pas werkelijk kunnen uitprobe ren met een veel sterkere mo tor, de Polo heeft dus een aan zienlijke reserve. Hij laat zich in alle opzichten met speels ge mak rijden. Als laatste VW legt de Polo alle spartaansheid af. Bronsweg 6, 2401 MB Alphen a/d Rijn Telefoon:01720-41689. Fax:01720-20459. SÖs1 lancia re aaan Ook godinnen kunnen uiteindelijk op de schroothoop belanden. De vorm van de als 'supervoorwerp' aan geduide Citroen DS, bijgenaamd de Godin (la Déesse), de Snoek of de Strijkbout, is nog altijd uniek in de automobielgeschiedenis. Zo uniek dat zelfs in verregaande staat van ontbinding de auto onmiddellijk als DS herkenbaar is. archieffoto AMSTERDAM FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BUK IN HET VERLEDEN Begin volgend jaar komt er een sportieve versie van de Cinque cento (500) op de markt waar mee Fiat het veranderende imago van zijn kleinste auto wil onderstrepen. Oorspronkelijk zou de Cinque cento zoals de oude 500 een handige, goedkope boodschap- penauto voor in de stad zijn. Maar die rol past de goedkopere Fiat Panda toch beter. Nu ont wikkelt de Cinquecento zich meer in de richting van de Brit se Mini, als een trendy sportwa- gentje voor de jeugd. Fiat benadrukte dit nieuwe imago al eerder met de invoe ring van een rallyprogramma voor beginnende coureurs, ge naamd Cinquecento T rofeo. De Sporting biedt straks een iets grotere uitdaging dan de huidi ge versie. De grotere en moder nere 1108 cc FIRE-motor met 54 pk in de Sporting heeft een heel wat langere adem dan het in wezen stokoude 899 cc stan daard-aggregaat. Verder heeft de sportieve 500 verlaagde vering en een wat aangepast in terieur met sportstoelen en een toerenteller. Over de prijs is nog niets bekend. Verkoop bestelwagens gedaald Uit cijfers van de Rai blijkt dat de verkoop van bestelwagens in ons land in de eerste negen maanden van dit jaar is teruggelopen met 22,7 procent tot 32.419 stuks. De daling is volgens de Rai volledig toe te schrijven aan de gewijzigde grijs-kenteken regeling, waar door de aanschaf van zogeheten 'vans' door particulieren is terug gedrongen. De totale markt van vrachtauto's en trekkers groeide in dezelfde tijd met 21 procent tot 9.154 voertuigen. De verkoop van gebruikte personenauto's liet in de eerste negen maanden eveneens een verbetering zien. De Bovag-bedrijven le verden over deze periode 571.113 exemplaren aan consumenten af tegen 528.994 stuks in de vergelijkbare periode van 1993, een stij ging van 8 procent derhalve. Jasbeschermers hoeven geen saaie fietsonder delen te zijn. Dat be wijst de Nederlandse firma De Woerd met een gewaagde serie nieuwe modellen. De meeste fietsers be schouwen jasbescher mers als ondingen. Ze gaan snel stuk, laten het wiel aanlopen, roesten en zijn lastig te de- en monteren. De Woerd maakte samen met het ontwerpbureau Flex uit Delft een stel revolutionaire jasbe schermers met de naam Butter fly. Ze bestaan elk uit twee sier lijke vleugels die in elkaar schui ven en zo altijd de juiste maat van het spatbord aannemen. Er blijven ruime openingen voor slot en velgremmen en de vleu gels zijn eenvoudig met kunst stofklemmen te bevestigen. De Butterfly is van doorzichtige, harde kunststof gemaakt, waar een kindervoetje niet zo snel doorheen zal trappen. Er komt later een iets gewijzigd type op de markt, dat ruimte laat voor een dynamo aan de achtervork en geschikt is voor montage aan kunststof spatborden. Over ma- Deze jasbeschermer in vleugelvorm past altijd. ten hoeft de koper zich geen zorg te maken. De Butterfly past zowel op wielen van 26 als van 28 inch. De fietsenfabriek Sparta levert de nieuwe jasbeschermer stan daard op een reeks modellen. Los is de Butterfly vanaf half no vember by de fietsenhandel te koop voor 19,75. Fietskar Een bijzondere eenwielige fiets kar uit Amerika is te koop bij Third Wave Carriers in Amster dam. Het ding luistert naar de naam Yak 16 en heeft een ui terst laag zwaartepunt. Het wiel zit aan de achterzijde en de be vestiging zit aan de as van het achterwiel. De Yak weegt 5,6 ki lo, is 40 cm breed en kan 35 kilo dragen. De prijs bedraagt 475. Meer in formatie via tel. 020 - 6273312. Duur zadel Wie last heeft van pijn aan het zitvlak geduren de het fietsen en er veel geld voor over heeft om daar vanaf te komen kan overwegen een zadel van het type DAS aan te schaffen. Dit Dual Ac tion Seat verdeelt het gewicht van de berijder over twee afzon derlijke zadelhelften. Dat laat een betere bloedcirculatie toe en bovendien raken de plaatse lijke zenuwen niet geïrriteerd, zo zegt de fabrikant. Beide za delhelften zijn iets naar voren te kantelen om de bovenbenen vrij te laten bewegen. Het zadel kost 197,50. Een goedkope manier om een fiets met vering te krijgen is de montage van de Cyclops Ba^ lans-zadelpen. Deze pen laat het gehele zadel veren, zodat de fietser ongeschokt over de we gen gaat. De pen kost 64.95 en is zelf te monteren. Er zijn drie uitvoeringen, afhankelijk van het gewicht van de berijder.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9