Syrië niet tegen vredesakkoord MEUBELPLEIN LEIDERD0RPM Midlife-crisis verdeelt Greenpeace Buitenland Verliefde 'meisjes' terroriseren Franse gymleraar Op de vlucht voor het water ABONNEMENT OP WOONBLAD BIJ MEUBEIAANK00P! Blijdschap over akkoord Noord-Korea Positie Tsjernomyrdin wankelt na roebelcrisis Boek paus Johannes morgen te koop Laadklep Estonia met hulp robot gevonden 'OENSDAG 19 OKTOBER 1994 ll^Vlinder reclame voor creditcards ■ingaporeDe centrale bank van Singapore heeft banken en re .reditcardmaatschappijen opdracht gegeven minder reclame t< creditcards. Doel van de maatregel is de spaarzin ^nakei. vn.uu«uuoi«v ,%nder de bevolking aan te wakkeren, zelfs inpRei\oren blijven tegen deelname EU nkotpsLO» De steun voor het lidmaatschap van de Europese Unie is ur in Noorwegen onder invloed van het postieve resultaat van het ider£U-referendum in Finland niet toegenomen, maar juist afgeno- re ré11611- Het aantal tegenstemmers is vergeleken met twee weken eekgeleden gegroeid van 45 tot 51 procent. Uit de maandag gehou- peiling bleken ook meer mensen 48 procent vergeleken bij 41 procent begin oktober van mening dat Noorwegen ook bij toetreding van Zweden, zijn belangrijkste handelspartner, buiten de EU moet blijven. flgDode bij beschieting hulpkonvooi sarajevo» Een Bosnische chauffeur is gisteren om het leven ge- °ankomen en een andere VN-medewerker is gewond geraakt bij de van een hulpkonvooi van de Verenigde Naties in de van Gorazde in het oosten van Bosnië. Aangenomen strtwordt dat Bosnisch-Servische eenheden uit de omgeving verant- zijn. °nVe|Rat aan boord: vlucht afgelast i Nd j dcnew delhi» Meer dan 200 passagiers aan boord van een toestel 1(jer)van Air India hebben hun reis voortijdig moeten afbreken nadat j de;er een rat aan boord was gesignaleerd. Volgens een Indiase krant 5 hadden passagiers van een vlucht naar Londen en New York een grijze rat gezien die door het gangpad holde. De buitenlanders in het toestel waren daarna niet tot rust te brengen. Een rat aan boord betekende: 'de pest'. n{j Pitbull hapt in kind lindenberg Een pitbull-terrier heeft gisteren in het Beierse Lin- or denberg een vierjarig jongetje aangevallen en een deel van het mre gezicht van het kind verslonden. Het jongetje werd in allerijl oj naar een ziekenhuis in Innsbruck overgevlogen en is buiten le- 0 vensgevaar. De hond is afgemaakt. Tegen de eigenaar is proces- verbaal opgemaakt wegens het veroorzaken van zwaar lichame- is j lijk letsel. "n^ Ook na akkoord gevechten in Angola luanda In Angola zijn gisteren zware gevechten uitgebroken tussen regeringstroepen en Unita-rebellen, ondanks succesvolle vredesbesprekingen tussen beide partijen in de Zambiaanse kt. hoofdstad Lusaka. Volgens de regeringszender hebben rebellen op talrijke plaatsen in het land zware aanvallen uitgevoerd. i Kangoeroes hinderen verkeer Canberra i j canberra Kangoeroes die door droogte gedreven naar de o.j Australische hoofdstad Caberra trekken, mogen voortaan wor- 1H den afgeschoten. De regering van het federale district heeft dat o j besloten omdat de dieren steeds meer verkeersongelukken ver- 15 jj oorzaken. Honderen kangoeroes zijn door auto's overreden en o j pogingen de dieren te ontwijken leidden tot botsingen met an- M dere auto's. Volgens plaatselijke garage's wordt een derde van de }°- verkeersongelukken in Caberra veroorzaakt door kangoeroes. parus hansgertsen correspondent De politie in het Franse Toulouse heeft twee 25-jarige inwoonsters van die plaats aangehouden omdat ze twee van hun voormalige leraren al sinds twaalf jaar het leven zuur maken. In naam van de liefde bestookten de twee vrouwen de leraren met nachtelijke telefoontjes en met dreig- en liefdesbrieven. De vrouwen schrokken bovendien niet te rug voor het stelen en openmaken van de post van hun idolen. De en Pa den op 13-jarige leeftijd beiden ontzet tend verliefd op hun gymleraar. Een kalverliefde van het soort dat vaker voor komt. Maar in het geval van Corine en Patricia ging de liefde niet vanzelf over. Het leven van de inmiddels volwassen vTouwen draait nog altijd volledig om de gymleraar en een bevriende collega, hoewel beiden nooit op de nadrukkelij ke avances zijn ingegaan. In eerste instantie waren Corinne en Patricia allebei smoorverliefd op de gymleraar. Om te voorkomen dat ze ru zie zouden krijgen, spraken de twee boezemvriendinnen af dat een van hen de aandacht voortaan op een vriend en collega van de gymleraar zou richten. Sindsdien worden de twee mannen en hun gezinnen vrijwel onafgebroken door de vrouwen lastig gevallen. In 1989. zeven jaar na het begin van de avances van de twee bakvissen, was de maat voor de gymleraar en zijn vriend vol. Ze stapten naar de politie. Enkele maanden later werden Corinne en Patricia tot een jaar voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld. Bovendien legde de rechter het verliefde tweetal een driejarig verbod om in de regio Toulouse te wonen op. Daarmee leek de zaak uit de wereld. Maar vorig jaar keerden de twee vrou wen na een verblijf van drie jaar in de regio Parijs terug naar de Zuidfranse stad. Korte tijd daarna begonnen de te lefoons van de twee leraren opnieuw op de meest vreemde uren te rinkelen, ter wijl hun post om de haverklap gestolen werd Afgelopen voorjaar dienden de man nen opnieuw een klacht in bij de poli tie, nadat ze er lucht van hadden gekre gen dat Corinne en Patricia zich ook hinderlijk voor hun kinderen begonnen te interesseren. Na een maandenlang onderzoek kon het tweetal maandag worden aangehouden. Bij huiszoekingen vond de politic be halve gestolen post tal van aanwijzin gen dat de liefde voor de twee leraren nog lang niet over is. De woningen van de twee vrouwen waren behangen met levensgrote posters van hun idolen. Hulpverleners uit Somalië Zeven buitenlandse medewer kers aan het Wereldvoedselpro gramma van de VN trekken zich terug uit de Somalische hoofd stad Mogadishu. Zij voelen zich niet meer veilig door dreige menten van enkele strijdgroe pen. De VN-instantie wil wel haar bureau in Kismayo in het zuiden heropenen. Dat gebeurt nadat van de strijdgroepen in het gebied garanties waren ver kregen voor de veiligheid van het personeel. 'We zullen u niet steunen, maar ook niet hinderen Syrië zal het vredesakkoord tussen Israël en Jordanië niet in de weg staan ook al is het land het oneens met Jorda nië over dit onderwerp. Dat heeft de Syrische president Hafez Assad gisteren gezegd op een persconferentie in de Egyptische hoofdstad Cairo. Cairo afp-Rtraandoen. De huidige situatie is al erg genoeg." Over het nieuws dat Jordanië onder het akkoord een deel van zijn grondgebied aan Israël zal verhuren, zei Assad: „Ons land is van ons. Wij beschouwen het als stompzinnig dat een land zijn grond aan een ander ver huurt. En ik betwijfel of iemand Syrië ertoe zou kunnen bewe gen zijn land aan Israël te ver huren." De Syrische president rea geerde daarmee indirect op uit latingen van Shimon Peres, de Israëlische minister van buiten landse zaken. Hij had gezegd dat hij het principe van het ver huren van grondgebied ook Assad toonde zich duidelijk on gelukkig met het akkoord en uitte zich in krasse termen: „Hoewel we ervan overtuigd zijn dat u een fout maakt en schade toebrengt aan de ge meenschappelijke (Arabische) zaak. wensen we u succes. We zullen u niet steunen en we zul len geen actie ondernemen om u te hinderen. Kenners van de problemen van deze regio we ten dat we in staat zijn hinder palen op te werpen. Wij willen echter niet, zeker niet in deze omstandigheden, dingen doen die die het beeld van de Arabi sche wereld nog meer geweld graag zou toepassen op een overeenkomst met Syrië over de Golan. Peres zei dal hij om die reden het vredesakkoord met Jordanië prefereerde boven het akkoord dat Israël in 1979 sloot met Egypte. Eerder hadden de Syrische media het lease-akkoord van Is raël en lordanië al scherp bekri tiseerd. Het partijblad Al-Baath schreef gisteren dat Jordanië had afgezien van het terugwin nen van verloren grondgebied. Israël, schreef het blad. had er voorkeur aan gegeven de term 'land voor vrede' te vergeten en te vervangen door 'vrede voor vrede'. Andere kritiek op het Israë- lisch-Jordaanse vredesakkoord kwam onder meer van de Liba nese premier Hariri, de Jordaanse islamitische opposi tie, de fundamentalistische Ha- mas-beweging en Libië. cqnroeIn het zuidoosten van de Amerikaanse staat Texas zijn duizenden mensen gisteren hun hui zen ontvlucht voor overstromingen. Op sommige plaatsen viel sinds zondag 30 centimeter regen. Vooral het gebied rond de stad Houston werd getrof fen. Langs de rivier Trinity moesten 8.0001 worden geëvacueerd omdat het waterpeil bleef stij gen. Op de foto draagt Tannie Shannon zijn elf maanden oude kleindochter Andrea naar een veilig en droog onderkomen. Het noodweer heeft al aan acht mensen het leven gekost. FOTO DAVID LEESON GRATIS Als u vóór eind november bij Meubelplein Leiderdorp een nieuw meubel koopt of bestelt, dan krijgt u van ons een gratis abonnement op Ariadne, VT wonen. DoehetZelf. Eigen Huis Interieur, Woonbeeld, File Wonen óf Residence. Vraag naar de aktievoorwaarden in de win kel! Kom eens langs en laat u verras sen door ons complet jnders washington Rtr-, De Amerikaanse regering stemt in met het ak koord tussen Noord-Korea en de VS over het nucleaire programma van Pyongyang. Presi dent Clinton zei gisteravond op een perscon ferentie in het Witte Huis dat hij onderhande laar Gallucci opdracht heeft gegeven het ak koord vrijdag in Genève te ondertekenen. Volgens het akkoord zet Noord-Korea zijn huidige bouwprogramma van grafietreactoren stop en sluit het zijn bestaande experimentele reactor. In ruil daarvoor vormen de VS, in sa menwerking met onder meer Japan en Zuid- Korea, een internationaal consortium dat licht-waterreactoren van elk 220 Megawatt aan gaat leveren, zei Gallucci op de perscon ferentie. Die grafietreactoren slechts hoeveelheid plutonium als bijprodukt. De VS zullen Noord-Korea helpen te voorzien in zijn energiebehoefte, onder meer ook door oliele veranties, aldus de Amerikaanse onderhande laar. Partijen kwamen verder overeen wederzijds diplomatieke vertegenwoordigingen te ope nen als eerste stap naar volledige erkenning van Noord-Korea door de VS. Volgens de Zuidkoreaanse president Kim Young-Sam kan het akkoord een doorbraak betekenen voor ontspanning in de verhoudin gen tussen de beide Korea's. Hij riep Noord- Korea op de dialoog met zijn land onmiddel lijk te hervatten. Russische premier ontkent ontslag moskou hans geleunse De Russische premier Tsjer myrdin is vandaag terug van kantie en aan het werk. Die r dedeling van Interfax 1 gen was de laatste in een serie ontkenningen van het hericht over zijn ontslag, dat gisteren door Radio Echo Moskou en de televisie werd gebracht. Tsjernomyrdin zelf noemde het bericht een 'provocatie'. Te gen de Amerikaanse vice-presi dent Gore zei hij dat het volsla- i. Gore had toeval- rasjtsjenko, van Tsjerno van financii gene i de te- Curiekardinaal Joseph Ratzin- ger en de voorzitter van het Ita liaanse Huis van Afgevaardig den, Irene Pivetti, presenteren vandaag in Milaan het boek van paus Johannes Paulus II. De Ita liaanse uitgeverij Mondadori brengt de originele, Italiaanse versie van Over de drempel van ?ertig de hoop uit. nHet boek v paus wordt in meer dan ianden uitgegeven en is een bestseller. De Nederlandse vertaling verschijnt morgen bij uitgeverij Veen te Amsterdam. Paus Johannes Paulus II heeft voor het boek schriftelijk geant woord op vragen van de Itali aanse journalist Vittorio Messo- Volgens het Franse dagblad Le Monde bevat het boek geen nieuws. De paus Kaat niet in op de toestand in de wereld, maar ook niet op binnenkerkelijke za ken als echtscheiding, waarover hij met enkele Duitse bisschop pen van mening verschilt, en homoseksualiteit. Hij gaat voor al in discussie met hedendaagse filosofische stromingen. LONDEN NICHOLAS SCHOON THE INDEPENDENT Greenpeace, de grootste en beroemdste milieuorganisatie ter wereld, zit midden in een voortijdige midlife-crisis. Dat is het ge volg van dalende inkomsten en ruzies over de weg die moet worden gevolgd. De directie dreigt oudere actievoerders on middellijk te ontslaan als zij blijven lobbyen tegen de vergaande hervormingen en 'schaalverkleining', die zijn voorgesteld door de leiding van Greenpeace Internatio nal in Amsterdam. Zij klagen erover dat de organisatie wordt geregeerd door angst. Greenpeace International, dat de inspan ningen van 43 Greenpeace-kantoren in der tig landen coördineert, heeft al drie jaar te kampen met een daling van de inkomsten. Dat zou voornamelijk zijn te wijten aan de internationale recessie. De organisatie heeft daardoor al flink uit de reserves moeten putten. Die reserves bedragen op dit mo ment nog altijd 57 miljoen dollar (97 mil joen gulden). Op het hoogtepunt van haar macht had Greenpeace zeven schepen. Op dit moment nog maar drie. De ongeveer honderd ont slagen van twee jaar geleden worden ge volgd door een nieuwe bezuinigingsronde. De zaak zal over twee weken zijn beslag krijgen wanneer het hoogste orgaan van Greenpeace, de raad van dertig gevolmach tigden, de jaarlijkse vergadering houdt in Tunesië. „We kunnen niet op het randje blijven doorgaan", aldus Richard Titchin, directeur communicatie. „We hebben de eerste keer niet diep genoeg gesneden en we hebben de afgelopen paar jaar op te grote voet geleefd." In een intern memo dat naar The Indepen dent was gestuurd, klaagde een oudere ac tievoerder dat oppositie wordt gesmoord. „In stilte kunnen veel verachtelijke zaken gebeuren", zo luidde de mededeling. In 23 jaar groeide Greenpeace van een clubje van een paar actievoerders en een gehuurd jacht uit tot een organisatie met een staf van duizend mensen, kantoren op alle continenten en plannen om dit jaar 157 miljoen dollar (267 miljoen gulden) uit te geven. Bijna al het geld komt van donaties. Het meeste wordt uitgegeven door de Greenpeace-kantoren in de landen waar het geld wordt opgehaald. Maar de kanto ren in de negen landen waar Greenpeace de meeste steun krijgt (de top-4 wordt ge vormd door Duitsland, de Verenigde Staten, Nederland en Groot-Brittannië) sturen een kwart van hun inkomen naar Greenpeace International. Het in Amsterdam gevestigde hoofdkantoor besteedt het geld aan wereldwijde campag nes, waaronder spectaculaire acties op zee tegen de walvisvangst en het dumpen van kernafval. Greenpeace International betaalt ook de acties in ontwikkelingslanden, ex- communistische landen en een paar rijke landen waar nog geen massasteun is opge bouwd. De laatste uitvoerend bestuurder van Greenpeace International. Paul Gilding, is eerder dit jaar opgestapt. Hij wilde de sa menwerking met de industrie en multina tionale bedrijven veel sneller opvoeren dan het zeven man sterke internationale hoofd bestuur wilde overwegen. Het hoofd van het Greenpeace-kantoor in de Verenigde Staten, Steve D'Esposito, trad aan als waar nemend uitvoerend directeur. Onder zijn leiding zijn plannen uitgewerkt om tien procent in de internationale begroting te schrappen en het bedrag de komende drie jaar praktisch te bevriezen. Over de hele wereld zullen tussen de 65 en 95 actievoerders worden ontslagen. In plaats van negen campagnepunten blijven er vijf over nucleaire kwesties, bedreigin gen van de wildstand, giftige chemicaliën, de temperatuurstijging van de aarde en de ozonlaag. Het internationale bestuur, dat bestaat uit vooraanstaande groene part-timers, is met D'Esposito en de leiding in discussie over dit begrotingsplan. Zij willen dat de raad een iets ruimere begroting overweegt, wat een nieuwe greep in de reserves zou bete kenen. Volgens een memo van de voorzitter van het bestuur, Uta BeIlior>uit Duitsland, roept deze discussie fundamentele vragen op die door de voltallige raad moeten worden be antwoord. „Aan wie is de uitvoerend direc teur verantwoording schuldig? Het bestuur, een paar rijke kantoren of de raad?", zo luidde haar vraag. Zij vreest dat de missie van Greenpeace als wereldwijde actievoer der in zowel arme als rijke landen wordt be dreigd. VERTALING: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET lig net Tsjernomyrdin aa lefoon, toen CNN het nieuws bracht. Over de reden van het telefoongesprek werd niets meegedeeld. Niettemin blijft de politieke crisissfeer in Moskou voortdu ren. Tsjernomyrdins regering is door de roebelcrisis en de maandag gepleegde moord op een Moskouse journalist in dis krediet gebracht. Gisteren be vestigde een speciale onder zoekscommissie wat Jeltsin eer der had laten blijken, namelijk dat Tsjernomyrdins regering mede schuld had aan de dra matische val van de roebel vori ge week. Naar aanleiding van het roe beldrama heeft Jeltsin president van de Centrale Bank Ge ien politieke vriend nyrdin, en minister n Doebinin ontsla- gen. Defensieminister Gratsjov probeerde gisteren persoonlijk het Russische publiek ervan te overtuigen dat hij noch zijn mi nisterie iets van doen hadden met de moord op de 27 jarige journalist Cholodov van het dagblad Moskovski Komsomo- lets. Cholodov verrichtte onder zoek naar corruptie in de defen sictoti, waarbij vice-minister Boerlakov direkt betrokken zou zijn. Hoofdredakteur Goesev hechtte geen geloof aan con dcolances en ontkenningen van de defensietop en verklaarde dat zijn krant alsnog de laatste onthulling van Cholodov zou brengen. De journalist had ont dekt dat de militaire inlichtin gendienst huurmoordenaars van de maffia trainde. Intussen gaat het kat- en muisspel tussen Jeltsin en de Staatsdoema, het üigerhuis van het parlement, onverminderd door. De Doema stelde tot na der order een discussie uit over de rechtmatigheid van het ont slag van Gerasjtsjcnko, nadat Jeltsin de 44-jarige Tatjana Pa ramonova tot waarnemend pre sident van de centrale hank had her emd. DEN HAAG-NORRKÖPING De laadklep van de gezonken veerboot Estonia is gisteren op de bodem van de Oostzee ge vonden, heeft de Zweedse tele visie gemeld. De 56 ton wegen de laadklep was van de veer boot losgerukt waardoor de Estonia met meer dan negen honderd mensen aan boord zonk. Experts gebruikten eerst so nar en vervolgens een met een camera uitgeruste robot om de laadklep vervolgens te lokalise ren op twee kilometer ten wes ten van het wrak op de zeebo dem, vertelde Kari l^htola, lid van de commissie die de ramp onderzoekt. Lehtola zei dat de laadklep werd aangetroffen op 76 meter onder het wateropper vlak. De klep is „erg zichtbaar" op de elektronische beelden die- door de robot werden geregi streerd en is niet in de modder gezakt, zei hij. Volgens de on derzoekscommissie is het wel licht onmogelijk uitsluitsel le geven over de oorzaak van de ramp zonder de laadklep te on derzoeken. De Zweedse regering besluit op korte termijn of de lijken in de gezonken veerboot Estonia worden geborgen. De Zweedse overheid buigt zich momenteel over de vraag of het ethisch ver antwoord is de lijken te bergen of dat de zee voor altijd het graf blijft voor de verdronken passa giers Een woordvoerder van het Zweedse ministerie van trans port en communicatie neemt aan dal het besluit deze wedt valt. De regering in Stockholm stemt het besluit af op Finland en Estland. I let wrak ligt binnen de Finse territoriale wateren. Onder de negenhonderd slacht offers zijn ongeveer vijfhonderd Zweden en 330 Esten. De Esto- i de cht - i 27

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7