Het korhoendergeslacht gedraagt zich schunnig Feiten &Meningen Nederland door overmaat aan regels op slot WOENSDAG 19 OKTOBER 1994 i hebben onlangs een onderzoek gedaan naar de mate van flexibiliteit in eco nomische regelgeving in de lidstaten van de Europese Unie. Anders gezegd: er werd ge keken naar de mate waarin economische regelgeving flexibel reageren op nieuwe ontwikkelingen in de weg stond. In dat onderzoek komen regelingen aan de orde als: de Vestigingswet die de vesti ging van nieuwe bedrijven regelt, de Mede dingingswet die moet toezien op voldoende concurrentie, de Fusiecontrolewet die erop toeziet dat fusies de concurrentie niet scha den, de regeling van werktijden, de ontslag bescherming, uitzendwerk en tijdelijk werk en ten slotte de regeling van nacht- en over werk èn ja, ja èn de Winkelsluitingswet. Uit dat onderzoek komt Nederland naar voren als een land dat veel zaken door zijn overmaat aan regelgeving op slot zet. Met België en Duitsland verkeren we in de hoogste regionen qua op slot zetten, zij het dat ons land absolute koploper is. Wij proberen in on- ze regelgeving elk denkbaar geval te regelen, waardoor de regelgeving dikwijls haar- doel voorbij schiet en sterker nog nieuwe ontwikkelingen en nodeloos lang op houdt. Onze regel geving is vooral ge richt op de bescher ming van gevestig de belangen ten koste van belangen van buitenstaanders die zich nog moeten invechten. Zo is de Vestigingswet van ondernemin gen ten dele verworden van een wet die toeziet op de kwaliteit van de onderneming tot een wet die daarnaast wordt gebruikt om het nieuwkomers zo moeilijk mogelijk te maken, zodat nieuwe ontwikkelingen en voldoende concurrentie soms uitblijven. Tot schade van het totaal der Nederlandse economie en tot schade van de o zo nodige groei van de werkgelegenheid. Iets soortgelijks kan worden gezegd over de wettelijke regelingen van de werktijden. Natuurlijk dient te worden gewaakt tegen ongezonde werkomstandigheden. In ons land is men echter wel heel ver doorgescho ten. Daar geldt bijvoorbeeld bij de politie al een royale overwerkvergoeding als men werkt buiten de kantooruren van maandag tot en met vrijdag en dat bij een werkweek van 36 uur. Zon regeling is niet alleen heel kostbaar en te ver doorgeschoten, maar zorgt er ook voor dat te weinig agenten kunnen worden aangetrokken en dat ze bo vendien ten dele op de verkeerde uren in functie zijn. Het mededingingsbeleid in Nederland, dat er formeel is om concurrentie te waar borgen, heeft lange tijd borg gestaan voor het uitschakelen van mededingers. Neder land is een kartelparadijs bij uitstek dat ge- vestigden vrijwaart van te veel concurrentie en nieuwkomers buiten de deur houdt. On der druk van de Europese Commissie komt daar nu geleidelijk aan verandering in, maar het gaat langzaam en op kousevoeten. En dan worden alleen maar de formele kar tels tegen het licht gehouden. Feitelijke kar tels van banken en verzekeraars voor de markten van kleinverbruikers wordt nog steeds geen strobreed in de weg gelegd. Door al deze rigiditeiten bij elkaar missen wij kansen missen. Zij dragen bij aan het te ruglopen van werkgelegenheid, terwijl daar nu juist zo'n schreeuwende behoefte aan is. De Winkelsluitingswet vormt een hoofd stuk apart. Hier zijn we echt de absolute koploper qua rigiditeit. Ik dacht dat wij het niet zo bont zouden maken als Duitsland, dat immers in de loop van de zaterdag al een uitgestorven indruk maakt. Ik blijk on gelijk te bebben. De openstellingsduur in Duitsland is 60,5 uur per week tegen in Ne derland 55 uur. In Spanje, Frankrijk, Por tugal, Griekenland en Ierland zijn de win kels 112 uur in de week open. Minister Wijers van economische zaken in het kabinet-Kok wil aan deze toestand iets doen door de openstellingstijden aan zienlijk te verruimen. Hij vindt dat nodig om nieuw ondernemerschap een kans te geven en om die werkenden tegemoet te komen die niet in de gelegenheid zijn bin nen de huidige tijden hun inkopen te doen. Het is alles overigens op basis van vrijwillig heid. Geen winkel wordt verplicht tot iets. Dat is het aardige van het voorstel van de minister. Hij wil het overlaten aan de men sen zelf. Zijn achterliggende gedachtengang is dat de markt het als vanzelf zal regelen. Als er geen behoefte aan is. dat wil zeggen onvol doende klanten, dan zullen de winkels ook niet open zijn. Een uitstekende gedachte, waarvan een gewoon mens denkt: laten we het maar eens proberen. Zo gaat dat echter niet in Nederland. De middenstandsorgani saties zijn tegen en ook de vakbeweging moet er niets van bebben. Gezamenlijk hebben ze tot nu toe ruimere openstellings- tijden van winkels weten te verhinderen. Oud-vakbondsman Kok heeft zich nu als premier bij hem aangesloten. Het zal mij benieuwen of de D66'er Wij ers uiteindelijk de slag zal winnen. Het zou een oversteek zijn over de Rubicon en Ne derland verlossen van de dwingelandij van een aantal belangenorganisaties. Aüw,i?ir is wz w i<mp ww. iutr^ewezeM,Nier! GB/ANÉjfr) Woö>eN (qÊHOUPfcN./VWIfc uit Aioé|ÊN ais ze meir- i|5 ze meue, euiuaiKiw ImsGir EEWWP'ivnfiLj-tjK, l/SWWÖJ ZE MIS&WIÉN WEL IV) PE ItLEAAUmir»," J 3r NEE.PinseeNMW WAAP. YVP^ NIET GQWÉJEF wxwse- HoUfBo, AVM£ EK f&s U1- A[S ZE WETJES 1 ga^riWÉ! he£6BJ eerMP, IWABT AWQS/ JElteffl- WT Vw wet.s, 6UJVEW 26 N\|SSOllEM WEL nwUpEpetJ eu pt. gQA?riN§ awTWÊta Sigarendames AMSTERDAM cluSK t I'll smaakvol zijn. De dames van het Am sterdams Vrouwen Sigaren- genootschap Salomé zijn bepaald kieskeurig en ne men met minder geen ge noegen. Al sinds jaar en dag hebben de sigaren rokende heren der schepping zich verenigd in talloze gezelschappen. Vier jaar geleden, tijdens een diner hij de hoofdstede lijke La Cuisine Franqaise, besloten vijf vrouwelijke liefhebsters een eigen ge nootschap op te richten. Het eerste en tot dusverre enige vrouwen sigarenge- nootschap is inmiddels uit gegroeid tot 25 leden. Het genootschap werd ver noemd naar de Duitse schrijfster Lou Andreas Sa lomé, een voor haar tijd zeer geëmancipeerde vrouw. Een van haar min naars was Fredrich Nietz sche. Hij schreef over haar: „Zij heeft de scherpzinnig heid van een arend, de moed van een leeuw en desalniettemin is ze een vrouwelijk wezen". De leden van Salomé doen hun uiterste best aan dit imago te voldoen. Het man- telpakkengehalte is er hoog. de elegantie niet minder. Niet iedereen kan zo maar lid worden van de club. De leden worden niet alleen geacht frequent een sigaar te roken, zij dienen ook 'maatschappelijk bezig te zijn'. Of, zoals woordvoer ster Meta Wolters het uit legt: „Je moet een baan hebben, midden in de maatschappij staan, dat is absolüüt noodzakelijk". Onder het genot van het si- garenaroma komt het elite gezelschap maandelijks bij een. De juriste, uitgeefster, gynaecologe, wijnimpor teur, makelaar en zaken vrouw treffen elkaar gere geld in de niet minder chi que Le Bar van Hotel de l'Europe in Amsterdam. En onder het genot van een goede sigaar en een glas champagne worden erva ringen uitgewisseld. De geur, de kleur, de aroma en het genot vormen de ge spreksthema's. Helemaal zonder mannen kan Salomé niet. Hun beschermheer is namelijk de musicus en si- garenliefhebber Thijs van Leer. Deze week vierde Salomé een feestje in de ambiance van de eigen thuisbasis. Hun voor het merendeel mannelijke gasten blijken eveneens verknochte lief hebbers van de askegel. Het roken van sigaret of shaggie is hier not-done. Een be schaafde sigarenwalm over stijgt het gezelschap. Al geruime tijd hadden de Salomé-leden een dringen de behoefte aan het laten ontwikkelen van een eigen, exclusieve 'sigarelijn'. In sa menwerking met fabrikant Ebas werd daaraan een half jaar gewerkt. Het resulteer de in drie modellen exclu sieve Salomé-sigaren: een cigarillo, een panatella en een corona. Blond van ui terlijk door het Havana- dekblad. De karaktereigenschappen van het rookgenot moesten overeenkomen met de ver fijnde smaak van Salomé: exclusief, elegant, authen tiek en smaakvol. „Wil je echt een beetje genieten". dan prefereren de dames zelf het meest de dikke corona. „Grote sigaren zijn lekkerder en zachter van smaak", weet Wolters stel- 'ig- Onelegant, zo'n dikke, recht afgesneden sigaar tussen de roodgelakte nagels? „Abso luut niet", vinden de da mes. „Je kunt hem niet ver gelijken met de weinig ele gante bolknak. De dikke corona is zo mooi lang", constateren zij lyrisch. „Maar ook de genieter van de mannelijke kunne zal het resultaat waarderen Naast gevoel voor fijne smaak kan de dames ook feeling voor commercie niet worden ontzegd. Een leger tje juristen heeft hen bijge staan om financieel zo gun stig mogelijk uit de nieuwe sigarelijn te springen. Met een zwoele doch beschaaf de glimlach wimpelen ze echter elke vraag in die rich ting gedecideerd van zich af: „Ach, interessant genoeg om het voor ons aantrekke lijk te maken", luidt het ant woord fijntjes. THEA VAN BEEK» WIM STEVENHAGEN Britse upper class doet zaken in onzedelijk goed Seksschandalen, buitenechtelijke verhoudingen en het buiten hangen van de vuile was. De Brit ten kunnen er geen genoeg van krijgen. Bijna wekelijks komen dergelijke praktijken aan het licht en worden breed uitgemeten in de media. De Britse koninklijke familie was tot voor kort het voor naamste doelwit van de roddelpers, maar het schroomt tegenwoordig ook niet om zelf onverkwik kelijke zaken in de openbaarheid te brengen. De Britten zijn nog niet bijgekomen van de rel rond het boek 'Prince of Wales' waarin kroonprins Charles zijn vader afschildert als een autoritaire man, of alweer een nieuw hoek over Charles' echtgenote Diana staat op het punt van de persen te rollen. Na Princess in Love' is het nu 'Diana: Her New Life' van Andrew Morton, die eerder al over de prinses schreef. De 'onthullingen' beper ken zich overigens al lang niet meer tot het koninklijke huis. De reputatie van de hele Britse upper class staat op het spel. James Hewitt is niet de populairste man in het Verenigd Koninkrijk. Hij wordt tegen woordig aangeduid als onderkruiper, verra der, geldwolf en viezerik, en dat zijn nog de minst negatieve bewoordingen. Het is ook onmogelijk iemand te vinden die het voor hem opneemt, zelfs niet onderzijn ex- vriendinnen, met wie hij altijd bevriend is gebleven. Een van hen sprak: „God gaf Ja mes indringende, blauwe ogen, golvend, roodbruin haar en een enorm geslachts deel, maar niet veel hersenen." Dat hij de wettige echtgenote van de toe komstige koning had verleid, was nog tot daaraan toe. Maar met het verklappen van zijn bedgeheimen heeft Hewitt zijn hele klasse bezoedeld. Dat een gewone jongen uit het volk zijn vuile was buiten hangt so be it. Maar Ja mes Hewitt was geen gewone jongen. Hij maakte deel uit van het Britse establish ment. Had op een dure kostschool gezeten. Wist met paarden om te gaan. Was officier in de Life Guards, een van de meest geres pecteerde militaire regimenten. Had per fecte manieren. Voelde zich ongemakkelijk als in zijn kast niet ten minste tien gesteven overhemden lagen. James Hewitt was een produkt van de upper class. Hij behoorde tot het geslacht van de stiff upper lip. Toen hij zijn moeder meedeelde dat hij in het weekeinde een vriendin mee nam, had ze geïnformeerd wie het was. O, de prinses van Wales, had hij gezegd. En ze kon gewoon in zijn kamer slapen. De moe der had nog niet met haar ogen geknipperd; emoties waren voor de lagere klassen. I lewitt vertelde zijn bedgeheimen aan Anna Pasternak. Zij behoorde misschien niet tot de upper class, maar wel bijna. Anna was gevormd op de elitaire meisjeschool St. Paul's School for Girls en daarna de uni versiteit van Oxford. Bovendien was ze de achternicht van de schrijver Boris Paster nak. Waarom moest iemand met zo'n stamboom zich verlagen tot een aanval op het establishment? Nee, Anna verwachtte met haar boek over James en Di geen No belprijs te winnen. Princess in Love was geen Dr. Zjivago. Anna wilde alleen graag laten zien dal ze kon schrijven. Maar James Hewitt? Hoe kon hij zich zo hebben verlaagd? Tijdens menige korhoen- derjacht werd naarstig naar verklaringen gezocht. Zeker, als tankcommandant had James een heldenrol gespeeld in de Golf oorlog. Maar daarna was hij twee keer voor een examen gezakt, en nooit had hij het tot de rang van majoor gebracht. Misschien behoorde James toch niet helemaal tot de upper class. Hoewel, ook majoors gingen tegenwoordig op bordeelsluipers door de nacht. Majoor Ron Ferguson had juist vorige maand in zijn memoires (titel: De Galopperende Ma joor) geschreven over zijn bezoeken aan massagesalons en dames van lichte zeden, hetgeen des te pikanter was omdat hij de vader is van hertogin Sarah (de ex van prins Andrew). Deze Duchess of York, wegens haar vetzucht ook wel Duchess of Pork (varkensvlees) ge noemd, had overigens ook zo haar buiten- Anna Pasternak met haar boek over Diana: Waarom moest iemand met zo'n stamboom zich verlagen tot een aanval op het establish ment? foto RtrGREG bos de rechter niet op korhoenders schoot. Lord Caithness, een staatssecretaris in John Ma jors kabinet, had in plaats van een rijzweep een jachtgeweer in zijn kast liggen. En na dat de blauwbloedige lord een affaire was begonnen met een dame van stand, had de wanhopige echtgenote het geweer geno men en zich een kogel door het hoofd ge jaagd. Een Poolse journaliste verleidde enkele ja ren geleden alle mannelijke leden van het Poolse parlement niet allemaal tegelijk en analyseerde vervolgens in een ge ruchtmakend boek hun seksuele vaardighe den. Ze maakte een indeling naar politieke kleur, en kwam tot een opmerkelijke slot som: hoe rechtser de politicus, des te slech ter zijn bedmanieren. „Natuurlijk", zegt schandalenmakelaar Clif ford. „Dat is in dit land precies zo. Onlangs werd hier een conservatief Lagerhuislid dood aangetroffen, gekleed in damesonder goed, een zak over het hoofd en een sinaas appel in de mond. De upper class is pervers, ziet u. Dat komt omdat ze haar jeugd heeft doorgebracht op kostscholen, verstoken van iedere liefde." LONDEN CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Cecil Parkinson, de voorzitter van de Conservatieve Partij, verloor een decennium geleden zijn baan na dat was gebleken dat hij zijn secretaresse zwanger had gemaakt. foto anp' De huwelijksperikelen van Charles en Diana, en de aan hen gekoppelde minnaars en minnaressen (op de foto Charles' liefje Camilla Parker Bowles), zijn bijna dagelijks voorpaginanieuws. foto epa 'Fergie' hielp de oplagecijfers van de pulpbladen nadat zij in Frankrijk was gefotografeerd terwijl ze met ontbloot bovenlichaam aan de tenen zoog van haar 'financieel adviseur'. foto Rtr KEVIN LAMARQUE echtelijke beslommeringen. Enkele jaren geleden althans werd zij in Frankrijk gefoto grafeerd terwijl ze met ontbloot bovenli chaam aan de tenen zoog van haar 'finan cieel adviseur'. Cecil Parkinson, de voorzitter van de Con servatieve Partij, verloor een decennium ge leden zijn baan nadat was gebleken dat hij zijn secretaresse zwanger had gemaakt. De enige die er wijzer van werd, was de Daily Mirror, die het schandaal had onthuld. Parkinson was zo toegewijd aan het gezin als hoeksteen van de samenleving, spotte de krant, dat hij er gelijk maar twee had ge sticht. Cecil zonk, de oplage steeg. Toen de zwaarlijvige minister David Mellor twee jaar geleden werd betrapt met de werkloze actrice Antonia de Sancha, waren het opnieuw de kranten die er munt uit sloegen. Weken nadat Mellor was afge voerd, maakten de columnisten zich nog vrolijk over hem. „Antonia werd altijd voor gesteld als een mislukte actrice", schreef een bijzonder geestige columnist. „Maar als je bij David Mellor een orgasme kunt vein zen, heb je veel talent." Maar nu zijn het de majoors, kolonels en politici zelf, die plotseling zakenlui in onze delijk goed zijn geworden. „Groot.-Brittan- nië is wereldwijd de meest lucratieve markt voor verhalen over seksschandalen", zei Max Clifford onlangs, de 'schandalenmake laar' die deze verhalen aan de hoogstbie dende kranten verkoopt. „Dit is bij ons de snelstgroeiende tak van industrie." Iedereen probeert een graantje mee te pik ken. Dit voorjaar bijvoorbeeld onthulde Alan Clark in zijn memoires dat hij de vrouw van een rechter had geschaakt, als mede haar beide dochters ontmaagd. Om dat Clark vele jaren als minister onder Mar garet Thatcher had gediend, werd zijn boek onmiddellijk een bestseller. Clark kon het geld goed gebruiken. Hij behoorde ook tot het korhoender- geslacht, maar zat toch wat krap in zijn ponden. Daarvan had hij er niet meer dan 700.000 (ruim twee miljoen gulden) op de bank staan, veel te weinig. Maar ook de vrouw van de rechter, haar dochters en de rechter zelf wilden graag wat wijzer worden van het schandaal. Via 'ma kelaar' Clifford verkochten zé hun lezing van het verhaal weer aan de News of the World, sedert honderd jaar de succesvolste rioolkrant van Groot-Brittannië. De fech- tersvrouw in de krant: „Alan is een verder felijk beest." De rechter: „Als ik van de affai re had geweten, had ik hem met mijn rij zweep afgeranseld." Voila! Een rijzweep! Hoeveel gewone sterve lingen hebben een rijzweep in de kast? En dan mocht Clark misschien nog blij zijn dat

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2