Extra banen in bejaardenzorg AH in de Randstad tot acht uur open Binnenvaartschipper beloerden 'angstig' Randstad Een week miljonair int nieuwe secretaris emeente Amsterdam Familie Van der Valk ruziet over Pier in Scheveningen den haag/region gpd Albert Heijn wil de winkels lan ger open houden zodra dat wet telijk is toegestaan. In eerste in stantie wil het concern de ope ningstijden van de supermark ten in de Randstad aanpassen. „Bestaat er ook belangstelling voor langere openingstijden in de andere regio's, dan kunnen die winkels ook langer openblij ven", aldus AH-woordvoerder IE. Muller. Albert Heijn wil de openings tijd laten afhangen van de be hoefte van de klanten. Dat bete kent dat in de ene buurt, met veel tweeverdieners zonder kin deren, de winkels tot acht uur 's avonds openblijven. In buurten met veel gezinnen en huisvrou wen denkt het concern aan het vroeger openen van de winkel. „In eerste instantie gaan we uit van de Randstad, omdat we weten dat daar grote behoefte bestaat aan langere openingstij- den. Het is overigens zeer wel denkbaar dat grotere steden op het platteland ook langer open 3 DAGEN LANG willen zijn. Die vrijheid heeft el ke supermarktondernemer", al dus Muller. De FNV Dienstenbond heeft al aangegeven alleen akkoord te gaan met een beperkte verrui ming van de openingstijden. Het personeel moet dan wel een toeslag krijgen voor de extra uren en langer werken mag al leen op basis van volledige vrij willigheid. In deze regio heeft het kwar tiertje extra de Albert Heyn-ves- tiging in de Winkelhof Leider dorp al de grote problemen be zorgd. De overige winkeliers van het winkelcentrum waren aanvankelijk niet bereid het centrum langer open te hou den. Een woordvoerder van AH kon vanmorgen niet zeggen of ook de Leiderdorpse AH tot acht uur open zal (kunnen) blij ven: „Eerst moeten we bekijken of er behoefte aan is en dan met de collega-winkeliers overleg gen. Nu al een uitspraak doen over de wenselijkheid en moge lijkheid is veel te vroeg." BOEKEN&STRIPS ROMANS LITERATUUR WETENSCHAP STUDIEBOEKEN ENZ. VOOR WEGGEEF PRIJZEN! §0*- Soms licht beschadigd öf verkleurd, echter het verschil zit hem in de prijs! groenoordhallen wilieleidËnl Criminaliteit gesprek van de dag aan boord Het hoofd van de schipper ver schijnt voorzichtig achter het raam van de stuurhut. Zijn ogen spieden in het rond. Goed volk? Jazeker. Dan brandt hij bijna ongevraagd los. Over de buur man waar 'ze' al acht gasflessen hebben gestolen, over de feest jes waar hij en zijn vrouw niet heen kunnen omdat het schip dan onbewaakt achterblijft, over de alarmspulletjes die hij heeft gekocht bij de doe-het- zelf en over havens in Frankrijk waar de politie nog alles en ie dereen in de hand heeft. Criminaliteit is na de lading hét onderwerp geworden aan boord. Het plaatselijke junken en dievengilde zou 'het water' ontdekt hebben. Met als gevolg dat de inbraakcijfers daar niet ver achterblijven bij de cijfers op 'het land'. Soms zijn het aan het lager wal geraakte schip perszoons die heel handig de stuurhut of roef openbreken. Dan weer gewone landdieven, al dan niet verslaafd, of ver dwaasde zwervers. Heet het. De binnenvaartschipper is zoiets niet gewend. Het door snee schippersechtpaar voelt zich in Rotterdam 'beloerd' en 'angstig.', zo wijst een enquête van de rivierpolitie uit. De extra agenten die nu de binnenvaart in de gaten houden, kuïinen misschien wel meer dieven van gen. Maar de angst blijkt diep geworteld. De familie Van der Luit bij voorbeeld, van de Dei Gratia in de Scheepmakershaven, zag en hoorde tot twee keer toe een ware nachtmerrie. Een inbreker liet zich 's ochtends om zes uur door een lichtluikje in de roef zakken, pal naast het bed van het echtpaar. Schipper Van der Luit maakte nadien een veilig heidspal op het lichtluikje. De volgende inbrekers sloegen het ruitje in. Weer kreeg het slapen de echtpaar bezoek tot op eer armlengte van hun bed. „Kijk uit dat we ze niet wakker ma ken", waarschuwde de een. De ander zei toen: „Nou, dan schieten we ze toch over hoop..." De buit bestond uit een pak melk en een paar oude munten. Schipper Van der Luit: „Tja, we hebben altijd gedacht dat we van zoiets verschoond zouden blijven. Maar dat valt vies te gen." Zijn vrouw: „Als wij van boord gaan, nemen we alle waardevolle spullen mee. In de stuurhut komen de ver halen los over andere schippers. Wie bij hen op bezoek gaat, krijgt weer andere verhalen over weer andere schippers. Het lijkt wel of alles wat vaart in Rotter dam een keer bestolen is. De schipper bijvoorbeeld die on derweg naar zijn schip bij het Havenziekenhuis bijkans uit gleed over zijn eigen sieraden op de kade en lqopplank. En de schipper wiens originele teak houten stuurhut, de trots van de familie, met een breekijzer half aan gort werd gewrikt. Maar de deur hield stand. Vrijwilligers gevraagd Voor een vergelijkend onderzoek van twee bekende pijnstillers worden personen gezocht die vaak last hebben van HOOFDPIJN. Het onderzoek vindt plaats op het Centrum Humaan Genees middelonderzoek bij het Academisch Ziekenhuis Leiden. Wij zoeken personen die: - minstens 4x per maand gedurende tenminste 3 uur matig/ ernstige hoofdpijn hebben; - NIET lijden aan migraine; - NIET vaker dan 3x per week hoofdpijn hebben. Voor meer informatie kunt u tijdens kantooruren bellen: 071 -26 80 04 of 071 -26 27 81. 1ENSDAG 19 OKTOBER 1994 Rotterdammer bekent plegen 290 inbraken rotterdam anp Met de aanhouding van een 39- jarige Rotterdammer heeft de regiopolitie Rotterdam-Rijn mond 290 inbraken opgelost. De politie had twee weken no dig om alle zaken in kaart te brengen. Bijna dagelijks reden twee agenten met de verdachte door Zuid-Holland. De man kon haarfijn aangeven waar en wan neer hij had ingebroken en wel ke goederen hij had weggeno men. Van veel inbraken bleek overigens geen aangifte te zijn gedaan. De man had het vooral voor zien op kelderboxen, woningen, sportkantines en snackwagens. Hij was uit op duur gereed schap en video- en stereoappa ratuur. Hij opereerde in heel Zuid-Holland. De totale waarde van de buit heeft de politie nog niet kunnen becijferen. Zeker is dat die in de vele tienduizenden guldens loopt. Het geld ging op aan ver dovende middelen. Foutje van de bank woerdense verlaat gpd Een beetje onwezenlijk keken Cees en Jolanda van Houten laatst naar hun bankafschrift. De ING-bank was zo aardig ge weest om 6,5 miljoen gulden bij te schrijven. Kwestie van een computerfoutje, zo bleek ach teraf. „We dachten nog even aan een vergeten rijke oom of een prijs uit de lotto. Maar we hebben geen rijke oom en doen niet mee aan de lotto. We heb ben nooit dc illusie gehad dat het geld werkelijk van ons was", vertelt Cees van Houten uit Woerdense Verlaat, een dorpje ten noorden van Woerden. Echt grootse dromen kreeg het nuchtere paar dan ook niet van de in de schoot geworpen miljoenen. Er werd geen zee waardig jacht besteld en rond kijken naar een fraai landhuis aan de Vecht was er ook niet bij. Maar even de ING bellen om te vragen wat ze met het geld aan moesten, dat deden de Van Houtens nu ook weer niet. Je weet immers maar nooit of zo n fout wel wordt ontdekt. Toen vorige week zondag morgen ineens 'een meneer' met een rieten mand op de stoep stond, bleek de ING de fout wel degelijk te hebben ont dekt. „Het was een man van een ontbijt-service met een uit gebreid champagne-onbijt. Er zat een kaartje bij met de mede deling 'Dit is géén foutje van de bank'. Twee dagen later werd de droom definitief verstoord. Er kwam een bankafschrift binnen waaruit bleek dat de 6,5 miljoen en de bijbehorende rente weer waren afgeboekt. 'Met excuses' stond erbij. Woordvoerder W. Sietsma van het ING-hoofdkantoor noemt de foutieve overboeking van het miljoenenbedrag een grote uitzondering. „Ik kan me niet heugen dat we zoiets eer der hebben gehad. We hebben 300.000 particuliere rekening houders, die wekelijks diverse overboekingen laten doen. Dat gaat vrijwel nooit fout." Doek gevallen voor Y-markt amsterdam gpd Het doek is definitief gevallen voor de Amsterdamse Y-markt. Ook de laatste kans is verkeken op voortzetting van het grootste werkgelegenheidsproject voor allochtonen. Gisteren deelde wethouder E. Peer van econo mische zaken de ondernemers mee, geen brood te zien in voortzetting van de markt. Al op I september werd de overdekte oosterse markt op last van de gemeente gesloten. De exploitatie ervan kostte han denvol geld. In totaal veertien plannen werden onderzocht op hun haalbaarheid om de markt op de een of andere wijze als nog voort te zetten. Uiteindelijk bleven er daarvan twee over. Zo wilde Kolpron Consultancy als publiekstrekker er een grote su permarkt vestigen, hetgeen uit eindelijk mislukte. De Y-markt heeft precies tien maanden bestaan. Het verlies voor de gemeente was toen al opgelopen tot bijna twaalf mil joen gulden. Daar bovenop komt dan nog een financiële schadeloosstelling voor de on dernemers van naar schatting enige miljoenen. voormalige PvdA- rjanne Sint wordt zo goed als er gemeentesecretaris in sterdam. Het college heeft j voorgedragen bij de ge- enteraad, die vandaag over kandidatuur vergadert. In de jptelijke topbaan zal Sint on- meer leiding moeten geven de reorganisatie van het ge- ^-entelijk apparaat wanneer "pterdam wordt omgevormd fcen stadsprovincie. "s op dit moment nog di- bij het ministerie van jnenlandse zaken. In Amster- volgt ze gemeentesecreta- I Kooiker op, die begin vol- |d jaar met de vut gaat. stond tussen 1987 en $1 als voorzitter van de PvdA bloot aan heftige kritiek **dat ze er nauwelijks in slaag- ij de electorale neergang van I partij te stoppen. Deson- Tiks werd ze bij de vorming het kabinet-Lubbers-Kok in 1)9 vaak genoemd als mogelijk klister van Economische Za ken. Partijleider Kok passeerde haar echter bij de verdeling van de zeven PvdA-ministersposten. Ook bij de laatste kabinetsfor matie dook haar naam even op in het Haagse geruchtencircuit, om weer snel te verdwijnen. Sint moest in 1991 als PvdA- voorzitter het veld ruimen als gevolg van de crisis die binnen de partij uitbrak over de bezui nigingen op de wao-uitkerin- gen. De sociaal-democratische achterban keerde zich daarbij massaal af van de bezuinigings plannen waaraan de PvdA-mi nisters juist hun goedkeuring hadden gegeven. Sint ging, net als de rest van de partijtop, ge woon op vakantie in plaats van de maatregelen te verdedigen. Bij terugkeer van een lange fietstocht in Italië zei ze niets te hebben geweten van het enor me tumult dat binnen de partij was ontstaan. De wao-affaire kostte de PvdA destijds circa 30.000 leden. Het partij-appa raat moest daardoor drastisch moest ingekrompen. odelijke afrekening in sekswereld Een 30-jarige man uit Spijkenisse heeft tegenver de Jolitie bekend, dat hij op 7 oktober in de Eendrachtsstraat in botterdam een 24-jarige Amsterdammer heeft doodgeschoten. )e verdachte, evenals het slachtoffer eigenaar van verschillende eksclubs, werd maandag in Westvoorne aangehouden. •v )e schietpartij had plaats op klaarlichte dag. Volgens de politie - {ing het om een afrekening. Een langdurige concurrentiestrijd ussen beide seksclubeigenaren, eindigde in de fatale schietpar- ,|j- lield voor vrouwenhulp -jen haag De provincie Zuid-Holland besteedt dit jaar 60.000 julden aan het ontwikkelen van diverse vormen van vrouwen- ïulpverlening. Hiervan gaat 6.500 gulden naar een Leids project /oor allochtone vrouwen die slachtoffer zijn geworden van ge veld. Het Steunpunt Vrouwenhulpverlening, het Coördinatie- Dunt Seksueel geweld en Vluchtelingenopvang werken hierin sa- Tbc-onderzoek leerbars in Amsterdam Amsterdam De GG en GD in Amsterdam roept bezoekers van negen leerbars in de homoscene op zich te laten onderzoeken op tbc. Bij vier bezoekers van de bars is een besmettelijke vorm longtuberculose geconstateerd. Tbc kan worden overgedra gen door hoesten en niezen. Mensen die besmet zijn met het HIV-virus, zijn zeer bevattelijk voor tbc. In de bars worden pam fletten verspreid met de oproep zich te laten onderzoeken. De eerste twintig bezoekers hebben zich gisteren gemeld. Er wor- 'den er honderden verwacht. Tbc is goed te behandelen met me dicijnen. De bars waar het om gaat zijn: Argos, The Cockring, The Eagle, Jaecques, Stablemaster, Web, Company, Cuckoo's Nest en De Spijker. Twintig miljoen extra voor personeel in Zuid-Holland Er komen volgend jaar 400 bcjaardenverzorgers of -ver plegers bij in de Zuidhollandse bejaardenoorden. De pro vincie heeft gisteren hiertoe 19,5 miljoen gulden beschik baar gesteld. De bejaardenoorden moeten zelf tien pro cent van de arbeidskosten voor hun rekening nemen. Het geld wordt verdeeld op grond van de grootte van de bejaardenoorden. In de Leidse regio krijgen de bejaar denoorden er ongeveer 40 arbeidsplaatsen bij. den haag Monica wesseung breicling en -scholing, is er dik 6 Naast de 19.5 miljoen gulden bestemd voor personeelsuit- miljoen gulden voor onderhoud aan de oorden. Het geld komt nog dit jaar beschikbaar. Het is de bedoeling dat vooral langdurig werklozen, allochto nen en vrouwen aan werk ge holpen worden. Gedeputeerde J. Pool (zorg, D66), wil dat de bejaardenoorden bij het zoeken naar nieuw personeel aanslui ten bij bestaande werkgelegen- heidprogramma's: „Zo moet je niet proberen met een algeme ne advertentie allochtonen te vinden voor dit werk. Daar is een gerichte benadering voor nodig en dat bestaat al in de praktijk. Dan blijkt ook dat vele allochtonen een baan in de zorgsector ambiëren. Het geld, een extraatje van het rijk, is voldoende om 400 mensen in 1995 en 1996 aan het werk te houden. Pool vindt dat voorkomen moet worden dat het daarna opeens ophoudt en put moed uit het regeerak koord: „Daarin is vastgelegd dat er deze kabinetsperiode geld beschikbaar komt voor werkge legenheidsprojecten voor lang durig werklozen, allochtonen en vrouwen. En dus lijkt de finan ciering van deze arbeidsplaat sen ook voor de komende jaren rond te zijn." Het douceurtje van het rijk komt bovenop de zeven miljoen gulden die begin oktober bij de behandeling van de begroting van de provincie, extra aan de bejaardenhuizen werd toege kend. Dat geld is vooral be stemd om eenvoudig werk zaamheden te laten verrichten. 1en haag gpd/marco van pelt finnen de familie Van der Valk s onenigheid onstaan over de «novatieplannen voor de Pier n Scheveningen. Martin van Ier Valk, die de dagelijkse lei- jing over het concern voert iinds de FIOD-invallen in fe- Druari, houdt vast aan het plan foor de bouw van een hotelto ren. Voormalig topman Gerrit i/an der Valk, die het veld moest ruimen voor zijn neef, zou meer voelen voor een appartemen tencomplex. Ook over de financiering van het ambitieuze plan verschilt de 66-jarige Gerrit van mening met Martin. Gerrit vreest dat het concern in liquiditeitsproble men komt door dc dreigende belastingclaim van 150 tot 200 miljoen gulden. Daarom wil hij |de bouw gaan uitvoeren in sa menwerking met projectont wikkelaar René Colthof. Maar Martin wil de financiering van het project in eigen hand hou den. Volgens de Alphense architect M.W. van der Breggen, die de toren gaat ontwerpen, is het ap partementenplan inmiddels van de baan. „Er is wel over gespro ken om de grotere suites in het hotel voor langere periodes te gaan verhuren. Dat was een ideetje van Gerrit." Dat Colthof, die eerder het vakantiedorp Port Zélande aan het Grevelingenmeer bouwde, bij de financiering van de bouw wordt betrokken, is volgens Van der Breggen niet uitgesloten. „Wellicht dat hij in een later stadium instapt om het risico te dekken. Daarover is binnen het concern nog geen overeenstem ming." Volgens de architect is de rol van Gerrit is nog lang niet uitge- Boek voor Amerikaanse ambassadeur leiden rudolf kleun K. Terry Dornbush, ambassa deur van de Verenigde Staten in Nederland nam gisteren in het Snouck Hurgronjehuis aan het Rapenburg het eerste exem plaar in ontvangst van het boek 'Connecting Cultures'. Dat is gewijd aan de relatie tussen Ne derland en Noord- en Zuid- Amerika sinds 1492. Het boek bevat onder andere bijdragen over de omstandighe den waaronder Nederlandse migranten naar de nieuwe we reld trokken, over de literatuur ('Vestdijk's kritiek op Ameri kaanse literatuur') en over com merciële, technologische en we tenschappelijke uitwisseling. De teksten in het boek zijn de weerslag van een in 1992 in Lei den gehouden congres, naar aanleiding van de 500ste ver jaardag van de ontdekking van Amerika door Columbus. De in maart aangetreden am bassadeur Dornbush bracht gis teren tevens zijn eerste officiële bezoek aan een Nederlandse universiteit. Naast een kennis making met het college van be stuur stelde hij zich vooral op de hoogte van het studiepakket Amerikanistiek aan de letteren faculteit. Leiden was de eerste universiteit met zo'n studiemo gelijkheid. Een aanleiding voor Dorn bush om Leiden als eerste te be- De Amerikaanse ambassadeur K. Terry Dornbush krijgt uit handen van Joke Kardux het eerste exemplaar uitgereikt van het boek 'Connecting Cul tures. Midden op de foto Rosemarijn Hoefte, die het boek samen met Kardux redigeerde. foto hielco kuipers zoeken wordt gevormd door de historische banden die Leiden heeft met Amerika. The Pilgrim Fathers, uit Engeland gevlucht om godsdienstige redenen, ver bleven hier geruime tijd voordat ze in 1620 de oversteek naar Amerika maakten. Later was Nederland het eerste land dat diplomatieke banden aan knoopte met de Verenigde Sta ten. De eerste ambassadeur was John Adams, die later ook presi dent werd. Zijn zoon Quincy Adams studeerde in 1781 in Lei den. Die historische banden waren waren indertijd ook aan leiding voor het bezoek van de toenmalige president Bush aan de stad. speeld binnen het concern: „Hij vervult nog steeds een soort godfather-rol in de familie. Zijn advies weegt zwaar." „Alleen", zo benadrukt Van der Breggen, „het advies van Martin weegt zwaarder. Hij is de baas. En ik werk voor hem. Laat ik daar duidelijk over zijn. Colthof en Gerrit van der Valk hebben niets met mijn project te maken." Toch heeft de architect vorige week nog met Gerrit, Martin èn de projectontwikkelaar om tafel gezeten: „Al mocht ik weliswaar niet alles horen. Daarom heb ik af en toe een luchtje geschept. De Van der Valks hebben geen ruzie of zo. Het blijft familie. Ze vliegen elkaar zo weer in de ar- De familie heeft inmiddels al meer dan 20 miljoen in de reno vatie van de Pier gestoken. Het concern schat dat de resterende plannen nog eens 50 miljoen Criminaliteit is na de lading het gespreksonderwerp aan boord van binnenschepen, vergen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17