Protest VVD tegen hogere belastingen 'We dachten, daar komt de glazenwasser' E CIRCUS REN2 Leiden Tienduizend gulden voor kinderkliniek Oomen ontvangt hoge Britse onderscheiding Gezellig maar chaotisch actievoeren in De Kooi Neem een proefabonnement, BEL 071-128030 WEKEN VOOR/33,80 WOENSDAG 19 OKTOBER 1994 HANS KOENEKOOP.O ilkinj '"kofelDEN DORITH LIGTVOET □t VAN VOORPAGINA ur bfloeder en zoon schrokken zich gister- i. B^iiddag werkelijk een ongeluk toen een valt )p het oog zwaar gewonde, onbekende t wehian zich via het balkon van hun bo- encfyenburen naar beneden liet zakken. Bij inc* je bewoners van de flatwoning drie ioog aan het Jacques Urlusplantsoen wispkte de uitgeputte man op het raam, Op jjuwde de deur open en riep om hulp. 3ord(.We zaten net gezellig, want ik had vi- ri opsite", vertelt de vrouw, die liever ano- d isniem blijft. „Plotseling horen we geluid ;ek jran buiten komen. We dachten, goh, daar komt de glazenwasser. Maar op Perïlat moment kwam er een man bin- nenvallen. We wisten niet wat we mee- e_ Jtnaakten." q De man zag er slecht uit. Geronnen t. bloed op het gezicht, een kapotte knie en beurse plekken op zijn lichaam. „De man vertelde dat hij uit Zwolle kwam en was ontvoerd en mishandeld", ver telt de vrouw. De man is door zijn ont voerders vastgebonden, heeft zich we ten los te wurmen en is via het balkon van een woning op de vijfde verdieping naar beneden geklommen. Een levens gevaarlijke manoeuvre, denkt haar zoon. „Maar ja, wat zou jij doen als je in doodsangst verkeert?" Waarschijnlijk kwam de man juist bij deze familie naar binnen vallen, omdat bij andere buren zonneschermen uit hingen of niemand thuis bleek. „Onze balkondeur stond op het haakje. Hij deed de deur open en stond direct in de huiskamer. Als mijn zoon niet thuis was geweest, had ik me geen raad ge weten", vertelt de vrouw. Een van haar buren vertelt dat hij di rect nadat hij het lawaai hoorde met een andere buurman naar het huis is gevlogen. „Je weet immers niet wat er aan de hand is. Het kan wel om een in breker of een junk gaan die bij die mensen naar binnen wil." De man vertelde zijn redders dat hij gisterochtend om half elf was ont voerd. Een paar mannen en een vrouw hadden hem meegenomen naar de woning op de vijfde etage en hem daar bedreigd en mishandeld. Ze hadden hem iets in zijn ogen gespoten en hem verteld dat hij blind zou worden. Bo vendien hebben ze hem gezegd dat ze zijn kinderen iets zouden aandoen. „Hij was vreselijk bezorgd en heeft hier nog gebeld om te vragen of alles in or de was met hen." Zo snel mogelijk werd de politie ge beld. Binnen tien minuten waren am bulance en agenten ter plaatse. Omdat het steeds slechter ging met de man, is hij op een brancard naar het zieken huis gebracht. Van de ontvoerders hebben moeder en zoon niets gezien. „Voordat de politie kwam, heb ik erg in angst gezeten", bekent de vrouw. „Bang dat de ontvoerders hem in ons huis zouden weten te vinden. Maar de politie vertelde ons dat ze al lang wa ren verdwenen." Op de vijfde etage is het inmiddels weer rustig. In de woning waar de man moet zijn vastgehouden, is niemand aanwezig. Het huis heeft een tijdje leeggestaan, maar de laatste tijd heb ben buren er een onbekende vrouw en twee kinderen gezien. Ze waren in de woning aan het werk en leken er bin nenkort te komen wonen. De buren hebben vrijwel niets van de gevaarlijke klauterpartij gemerkt. „Toevallig was ik vandaag thuis, omdat ik geveld was door griep. Maar ik lag ngr leiden Een college-marathon van medische studenten heeft de afgelopen nacht een kleine 10.000 gul den opgeleverd voor de nieuwe kinderkliniek van het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL). Voor het geld mag de kliniek speelgoed kopen. Overigens is er al wat speelgoed binnen: sommige sponsors be loofden speelgoed, in plaats van geld. De marathon werd georganiseerd door de jubilerende vereniging van medische studenten, MFLS. Langskwamen: de Leidse burgemeester C. Goekoop, faculteitsdecaan prof. Ph. Hoedemaeker, ethica He- leen Dupuisen een aantal vooraanstaande AZL-specialisten, onder wie de oncoloog prof.J. Leer. Deson danks dutten nogal wat studenten in voordat vanmorgen om half acht de vierentwintig uur durende ma rathon ten einde was. foto loek zuyderduin 'Ene gat wordt met andere gedicht' De WD protesteert tegen het verhogen van de gemeen telijke belastingen in 1995. Burgemeester en wethouders zijn van plan om vijf van de elf heffingen meer te verho gen dan is afgesproken. De WD zal dinsdag in de ge meenteraad, waar besluiten vallen over de precariorech ten en reclame- en hondenbelasting, tegenstemmen en rhet eigen voorstellen komen. cifiek aan een bestemming ge koppeld. Geertsema blijft echter bij zijn kritiek. „De Leidse hon denbelasting, die met 7.5 pro cent stijgt, is een generieke be lasting. De gemeente geeft dat geld niet uit aan zaken die met honden hebben te maken. Voor de toeristenbelasting, die zelfs met 18 procent stijgt, geldt pre cies hetzelfde." Walenkamp: „Geertsema moet eens wat beter opletten als hij door de stad loopt. Dan kan hij zien dat in Leiden wel degelijk voorzieningen zijn ge troffen voor honden zoals hon- denuitlaatstroken. En ook het opruimen van poep kost geld." „Verder worden de opbreng sten van de toeristenbelasting ingezet om het toerisme te be vorderen. De WD zat er zelf bij WD-fractieleider Geertsema wijst erop dat de partijen die in het college zijn vertegenwoor digd, hebben afgesproken dat de belastingen hooguit met het inflatiepercentage (1.25 pro cent) worden verhoogd. Van de elf belastingen die de gemeente oplegt, stijgen er volgend jaar vijf met een hoger percentage. CDA-wethouder J. Walen kamp (financiën) deelt direct een plaagstoot uit. „Vreemd dat de oppositie er zo op is gebrand mij aan het collegeprogramma te houden." De wethouder beweert dat de afspraak over de Leidse lasten alleen de zogenaamde 'generie ke belastingen' betreft. De op brengsten daarvan zijn niet spe- Computerdump in Groenoordhallen Zestig standhouders uit Neder land, België, Luxemburg en Duitsland, bieden zaterdag 22 oktober computerwaar aan in de Groenoordhallen. Hardware, softiuare, electronica, spelletjes en supplies zijn te koop tegen dumpprijzen. Bezoekers van de beurs maken kans op het win nen van een personal computer ter waarde van 2500 gulden. Openingstijden van de beurs zijn van 10-16 uur, de entree bedraagt 12,50 gulden (kinde ren van 6 tot en met 12 jaar be talen 10 gulden, kinderen van 5 jaar of jonger krijgen gratis toe gang). Bij de WV in Leiden zijn reductiebonnen ter waarde van 5 gulden verkrijgbaar. Offerblok Petrusparochie gelicht leiden Uit de kerk van de Sint Petrusparochie aan de Lorentzka- de zijn gisteren na de vroege mis 125 devotiekaarsen en de in houd van het offerblok gestolen. In het offerblok zat ongeveer tweehonderd gulden. De kaarsen vertegenwoordigen een waar de van tachtig gulden. Leidenaar in gezicht gebeten leiden Een 28-jarigeman uit Abcoude heeft gistermiddag een Leids echtpaar voor hun huis aan de Marislaan zwaar mishan deld. De aanvaller sloeg de 23-jarige man met zijn hoofd tegen zijn auto en zette zijn tanden in diens gezicht. Van de 24-jarige vrouw kneep hij de keel dicht. De man is aangehouden. Zijn slachtoffers moesten voor behandeling naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. De vechtpartij was het gevolg van een ruzie over verkeersgedrag. Eigenaar Lakenhoeve bedreigd leiden» De 64-jarige eigenaar van recreatiepark Lakenhoeve, M.A. Laken, heeft aangifte gedaan van bedreiging en mishande ling. De man zou maandag door de zoon van een van zijn huur ders zijn geslagen. Daarna zou hij met de dood zijn bedreigd. Ei genaar en huurders van een tuinhuisje op de Lakenhoeve (voor heen Vlietpark) liggen al enkele jaren overhoop over tal van za ken. Op het terrein aan de Vlietweg zijn hebben ruim 90 huur ders een tuinhuis. leiden De oud-voorzitter van het colle ge van bestuur van de Rijksuni versiteit Leiden (RUL), C. Oom- en, heeft vandaag een bijzonde re onderscheiding gekregen. Koningin Elisabeth van Enge land heeft Oomen benoemd tot Honorary Knight Commander of the Most Excellent Order of the British Empire. De Britse am bassadeur David Miers reikte de onderscheiding uit. De titel die Oomen krijgt valt zelden ten deel aan een Neder lander. In de afgelopen 3 jaar ontving alleen voorzitter F. Mal- jers van Unilever dezelfde on derscheiding. „Zou Oomen En gelsman zijn, dan mocht hij zichzelf 'sir' noemen", zegt de Engelse ambassade. Oomen heeft de onderschei ding te danken aan zijn inspan ningen voor het bevorderen van universitaire samenwerking tus sen Engeland en Nederland, in het bijzonder op het gebied van de rechts- en de geestesweten schappen. Koningin Elisabeth heeft vooral waardering voor de rol die Oomen heeft gespeeld bij de William Mary-lezing, die elk jaar, afwisselend in Cambridge en Leiden, wordt gehouden. Oomen krijgt de onderschei ding ook voor zijn steun aan het zogeheten Europaeum-project, waarin Leiden en Oxford sa menwerken met andere univer siteiten in Europa bij het ver richten van onderzoek op het gebied van de geestesweten schappen. Voorts krijgt Oomen waardering voor zijn medewer king aan het oprichten van het Institute of Anglo-American Law in Leiden. Deze slag als Oomen ont- 'an het Colle- Bestuur van de RUL. Hij deed dat na de verwikkelingen rond de bouwfraude van de An nex. LENEN MOET LEUK BLIJVEN. WELKOM BIJ DEGKB LEIDEN! Lastig gedoe kunt u niet gebruiken als u een lening aanvraagt. U hebt geld nodig. Punt uit. Tegen een prettige lage rente. En aardige mensen die de persoonlijke lening vlot voor u regelen. Evenals een doorlopend krediet, als dat de bedoeling is. Dus geen gezeur alsjeblieft. Mee eens? Dan is de Gemeentelijke Kredietbank Leiden uw juiste adres. Bel voor informatie. Of nog beter: kom gewoon even langs. Wij helpen u graag aan geld. Doorlopend krediet Persoonlijke lening 48 maanden f 253,49 48 maanden f 506,98 60 maanden f 847,1 Wijzigingen voorbehouden. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 uur donderdagavond van 17.30-19.30 uur GOED VOOR UW LENING L> Gemeentelijke Kredietbank Leiden op de bank in de huiskamer en heb niets gezien", vertelt een buurvrouw. „Ik heb wel gebonk gehoord. Waar? schijnlijk heeft die man zich op dat moment laten zakken. Maar ik ben verder niet gaan kijken." „Pas toen de technische recherche langskwam, heb ik de bloedspetters op mijn balkon ontdekt. Vanuit mijn bal kon kan je in de andere woning e< ken voor het raam zien hangen mi ronnen bloed erop. Dat hangt er sinds vanmiddag." Andere flatbewoners geren verbaasd als ze horen van voering of klauterpartij. Ze hebben niets gezien of gemerkt van de gebeur tenissen. „Ik heb beneden wel eer bulance zien staan", vertelt een bewo ner van de eerste verdieping. „Maar ik vond dat niets bijzonders in zo'n grote flat. Ambulances staan hier zo vaak." toen er afspraken werden ge maakt over het terugschroeven van de subsidie aan de WV. Als compensatie hiervoor worden de opbrengsten van de toeris tenbelasting in fasen op hetzelf de peil gebracht als de subsidie aandeVW." Geertsema en Walenkamp blijven ook ruziën over de recla mebelasting. De WD'er meent dat er te veel is geheven en hij staat erop dat de gemeente de 'overschotten' teruggeeft aan het bedrijfsleven. Walenkamp stelt dat hij dat geld nodig heeft om het anti- sandwichbordenbeleid te be kostigen. De wethouder wil dat winkelstraten worden ontdaan van de overdaad aan reclame borden en winkeluitstallingen. Als de winkeliers al hun spullen binnen houden, strijkt de ge meente echter minder precario rechten op en dreigt een gat in de begroting. Geertsema zegt duizelig te worden van dergelijke begro tingstechnieken. „Het ene gat wordt met het andere gedicht en ondertussen blijven de tarie ven stijgen." Gratis naar première circus Renz Driehonderd lezers van het Leidsch Dagblad kunnen gratis naar de première van Circus Renz in Leiden. Nederlands oud ste circus staat volgende week vier dagen op het terrein van de Leidse Groenoordhallen. Voor de première heeft het Leidsch Dagblad beslag gelegd op driehonderd plaatsen voor de front tribune. Circus Renz heeft een rijke traditie. De familie is vanaf 1911 actiefin de circuswereld. In 1989 overleed de toenmalige eige naar. Herman Renz junior vertrok eerst met zijn dieren naar het Franse circus Zavatta, maar besloot in 1990 toch weer voor zichzelf te beginnen. Renz junior heeft nu een tent die plaats biedt aan 1.400 toeschouwers en is daarmee een middelgroot Clowns, acrobaten, trapezewerkers, jongleurs, pers en vele andere artiesten uit zes verschillende landen tre den op in de piste. Bovendien doen er tal van dieren mee: tij gers, paarden, olifanten, kamelen en honden laten hun kun sten zien. De show wordt begeleid door een orkest en duurt De voorverkoop van de kaarten voor de voorstellingen op donderdag 27 oktober (aanvang 19.30 uur), vrijdag 28 oktober (16.15 en 19.30 uur), zaterdag 29 oktober (15 en 19.30 uur) en zondag 30 oktober (15 uur) is inmiddels begonnen. De kaarten kunnen worden gekocht bij de WV en V&D, beide in Leiden. Entreebiljetten zijn ook verkrijgbaar bij de kassa van het circus een uur voordat elke voorstelling begint. Wie gratis kaarten van het Leidsch Dagblad wil hebben voor de première op donderdag 27 oktober (aanvang voorstelling 19.30 uur) moet onderstaande bon opsturen of inleveren bij het kan toor aan de Rooseveltstraat 82. Per bon worden maximaal twee kaarten verstrekt. De eerste 150 inzenders krijgen de kaarten uiterlijk maandag thuisgestuurd. j A A -)< >Y >Y A A ,Y A 1 Naam: Hl Adres: A I Postcode: I Woonplaats: I 11 Bon sturen naar Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB I Leiden of bezorgen bij Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 1 J Leiden. In linkerbovenhoek enveloppe vermelden CIRCUS De 'demonstratieve optocht' in De Kooi is gezellig, maar een stuk minder effectief. De inza meling van handtekeningen voor een referendum-aanvraag verloopt chaotisch: de op brengst valt tegen. De meeste wijkbewoners beschikken niet over een ingevulde handteke ningenlijst. Ze hebben de op roep van het actiecomité 'Han den af van zwembad De Zijl' vaak niet eens opgemerkt. Ouders en kinderen maken dinsdagavond een een feestelij ke, doch demonstratieve op tocht door de De Kooi. Ze ho pen een groot deel van 1500 handtekeningen te verzamelen die in eerste instantie nodig zijn voor een referendum-aanvraag over de toekomst van de Leidse buitenbaden. De kinderen zijn geschminkt en dragen verlichte champignonnen, zoals een meisje ze noemt. Moeders lo pen met spandoeken, die de kinderen 's middags hebben ge schilderd. 'Luister naar onze kracht, anders zwemmen we straks in de gracht' luidt een van de leuzen. De buurtbewoners vinden het prachtig, maar hebben niet al tijd in de gaten waar het om gaat. Een oudere bewoner in de Atjehstraat trekt onmiddellijk zijn portemonnee als een actie voerder bij hem aanbelt. Over volle handtekeningen lijsten, die eind vorig week bij het wijkblad Kooiklok zijn uit gedeeld, blijkt bijna niemand te beschikken. De vrouwen uit het actiecomité, die in de optocht met spandoeken lopen, balen flink. Veel moeders hebben geen tijd om handtekeningen in te zamelen. Al hun aandacht gaat naar de kleuters die met bran dende lampions door de straten zwermen. „Ophouden, dadelijk vliegt dat ding in de hens," zegt een boze moeder tegen haar zoontje, die met een aansteker verwoede pogingen doet zijn hele lampion in vlammen te la ten opgaan. Hier en daar belt een demon strant aan, vele huizen worden echter overgeslagen. Een man die namens De Socialististische Partij langskomt, helpt een handje bij de inzameling. Hij had eigenlijk een discussie avond over de toekomst van de Leidse zwembaden verwacht, maar vindt een handtekenin genactie ook wel leuk. Met zijn SP-tasje, voorzien van de be kende protesttomaat ('Stem te gen), loopt hij van deur tot deur. In de Lombokstraat tekent een vrouw voor de derde keer.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15