Van pechvogel tot Guus Geluk Een boekje open over Heerlijk om weer 'i te beginnen Rtv show WOENSDAG 19 OKTOBER 1994 ANITA WITZIER gaat opgelopen leed verzachten in 'Lucky Lotto Live' De grootste pech in haar leven? Na een korte denkpauze komt Veronica-presentatrice Anita Witzier niet veel verder dan het ongelukje dat ze een tijd geleden met haar auto had. „Ik reed plotseling tegen een biels en be schadigde zo mijn auto. En ik ben wel eens van de ene instantie naar de andere ge stuurd omdat ik ergens een verkeerde reke ning voor had gekregen. Da's eigenlijk geen echte pech, da's meer lokettenleed." Vergeleken met de verhalen die de gasten in haar programma Lucky Lotto Live te ver tellen hebben, mag Anita Witzier inderdaad niet zeuren over pech in haar leven. Het zal je maar gebeuren, zoals iemand overkwam, dat in vijf jaar tijd 150 keer je fiets wordt ge stolen. Of je bril van 700 piek valt in dieren park Blijdorp in de bavianenkuil. In het programma Lucky Lotto Live draait het allemaal om de verhalen van pechvo gels en de herkansing die zij van Veronica krijgen om het opgelopen leed te verzach ten of één keer in hun leven eens echt maz zel te hebben. Tussen de laatste repetities door in de studio bij John de Mol Produkties heeft de presentatrice even tijd om iets over het nieuwe programma te vertellen. „Het is in elk geval een programma met een amuse mentskarakter, een showprogramma. Het is geen quizvorm met kandidaten die allerlei spelletjes moeten spelen." Overval De afgelopen maanden heeft Veronica kij kers opgeroepen om hun pechverhalen in te sturen. Zij spelen een grote rol in het pro gramma, dat bol staat van de verrassings elementen. „We beginnen met het 'Verras- singsverhaal'. Iemand uit de zaal, die er gens ongelooflijke pech mee heeft gehad, bieden wij revanche aan. Die persoon of personen weten echter van niets. Ze zijn door familie of vrienden mee naar de studio gelokt." Verder wordt met iemand uit de zaal het 'Krasspel' gespeeld. Een lottomachine trekt uit 41 pechvogels een kandidaat, die eerst zijn verhaal moet vertellen en dan geld kan winnen. Tijdens Lucky Lotto Live wordt te vens live de trekking verricht van het dage lijkse spel 'Lucky IQ'. Co-presentator Gijs Staverman maakt elke week een reportage over één van de goede doelen waar de op brengst van 'Lucky 10' naar toe gaat. Staverman speelt nog een belangrijke rol in het programma. Hij gaat elke donderdag avond tijdens de uitzending met een came raploeg op pad voor een 'live-overval' er gens in Nederland. Dit onderdeel is geba seerd op het BBC-programma Noel's House Party, dat in Montreux dit jaar een Gouden Roos won. Anita Witzier: „Ergens in een woonkamer in Nederland hebben we een verborgen camera geïnstalleerd. Tijdens de uitzending schakelen we live over naar die camera en ziet iemand zichzelf dus ineens in beeld. Die persoon is er door de aanwezi gen ingeluisd. Hij of zij mag zijn pechver- haal vertellen en kan later in de uitzending tijdens een spel met Gijs Staverman dui zenden guldens winnen." Lever In de zaal wordt ook nog geld verdeeld on der twee kandidaten die een ideaal hebben of een grote financiële tegenvaller hebben gehad. Zij krijgen een paar minuten de tijd een geselecteerde groep van 25 mensen op de tribune te overtuigen dat juist zij dat geld nodig hebben. De 25 mensen in de zaal hebben ieder 250 gulden te vergeven. „Het draait in Lucky Lotto Live niet om hele trieste verhalen. We gaan ook geen nieuwe levers aanbieden", vertelt de presentatrice. „Het zijn vaak idiote verhalen. Echt van die voorvallen, waarbij je je afvraagt 'hoe be staat het'. Of waarvan je denkt dat het jou nooit zal gebeuren. Het is niet onze bedoe ling om mensen voor gek te zetten of ze hard uit te lachen. Natuurlijk zijn sommige verhalen zo idioot dat er thuis om gelachen kan worden. Er is immers geen leuker ver maak dan leedvermaak, maar het gaat niet om mensen die hele vreselijke dingen heb ben meegemaakt." Tijdens elke uitzending krijgt een aanko mende artiest de kans om zich op TV te presenteren aan een miljoenenpubliek. „Ze mogen met hun idool een act doen. Het kan gaan om bijvoorbeeld zingen, dansen of goochelen." Witzier omschrijft Lucky Lotto Live als één van de leukste programma's om te pre senteren. Het wordt tevens haar eerste gro te eigen showprogramma. „Natuurlijk is het live-aspect bijzonder. Er zijn niet zoveel li ve-showprogramma's meer op televisie. Al leen de Staatsloterijshow is ook live. Ik besef tevens dat er ook van alles mis kan gaan tij dens de uitzending. De lottomachine kan vastlopen of de verbinding met de camera ploeg in het land wordt verbroken. Maar die risico's maken het programma ook tot een uitdaging." (Uitzending, morgenavond, 19.55 uur Nederland 2) -w- ebedsgenezeres Jo- I manda begeeft zich naar eigen zeggen sinds jaar en dag in het sche mergebied tussen wat een ieder geacht wordt te weten en al wat duister is. Van de vroegere dan seres weten we in elk geval wel dat ze eigenlijk Joke Damman heet. Bekend is ook dat ze zich ziet als schakel tussen hemel en aarde. En dat ze zich in die hoe danigheid zo dienstbaar opstelt aan de gemeenschap dat in haar geval vrije tijd een relatief begrip is. Als gevolg van de pu- bliciteitslawine die door de ja ren heen over het 46-jarige hea- lingsfenomeen uit Tiel is uitge stort, zijn ook de meest ver klaarde ongelovige Thomassen inmiddels op de hoogte van haar bestaan. En de honger naar kennis over het wel en wee van Jo manda laat zich blijkbaar moeilijk stillen. Ter geruststel ling van nieuwsgierigen en an dere belangstellenden: sinds be gin deze week ligt haar comple te levensverhaal op straat. Ze dreigt na de verschijning van het boek Jomanda, Genezend Medium verheven te worden tot nationaal volksbezit. In het verleden waren er al twee werkjes over Jomanda ver schenen van de hand van haar huidige echtgenoot Jacques On derwater. Maar die zijn nooit uitgegeven, ze zijn alleen ver spreid onder de bezoekers van de healingsessies in Tiel. In de visie van journalist Willem Jan van de Wetering hadden de be wuste boekjes te weinig bereik onder met name sceptici gehad' om het in die kringen heersen de onbegrip over het medium weg te nemen. Ongelovigen Frappant genoeg behoorde Van de Wetering ooit zelf tot het le gioen van ongelovigen. Voor het eerst zag hij Jomanda drie jaar geleden aan het werk op RTL 4 in een van de programma's van Tineke. Wat hij vanuit zijn leun stoel zag, kon volgens hem niet waar zijn. Daar moest trucage in het spel zijn, zo bedacht Van de Wetering. Maar zie: na ver loop van tijd werd hij in relatie tot Jomanda agnosticus. Uit ei gen waarneming kon Van de Wetering er na verloop van tijd van getuigen dat Jomanda in Tiel geregeld een ware volksop loop teweegbracht. En zelden ontmoette hij mensen die hem vertelden dat ze geen baat bij de sessies hadden gevonden. Uiteindelijk slaagde ze er op de een of andere manier ook bij hem in een gevoelige snaar te raken. En zie: Van de Wetering stelt zich nu zonder gêne op als een bekeerling. Hij beleidt on voorwaardelijk het geloof dat Jomanda als Lady of the Light helderziend, heldervoelend. helderhorend en helderwetend is. Daarvan getuigt Van de We tering ook elke zondagavond als co-presentator van Jomanda's uurtje op Radio Noordzee Na tionaal. Is dat niet wonderbaar? Ja, dat is wonderbaar. Zou het dan toch waar zijn dat een le ven leiden een kwestie van ge dachten bijstellen is? Dat er maar één zekerheid in het leven is, namelijk dat niets zeker is? En dat je vooral nooit nooit moet zeggen? Het zou te ver gaan te bewe ren dat Van de Wetering hemel en aarde heeft moeten bewegen om Jomanda en Onderwater van de zin van een biografie te overtuigen. Wel hebben ze ge drieën lange gesprekken ge voerd met als resultaat dat Jo manda zowat al haar aardse ge heimen toevertrouwde aan Van de Wetering en Onderwater, die als co-writer de nodige bijdra gen aan het boek heeft geleverd. In een voor ieder toegankelijke schrijfstijl hebben de heren Jo manda in een bundel van 160 pagina's blootgelegd. Verwacht niet al te veel kritische voetno ten in deze al met al lezens waardige biografie, daarvoor zijn Van de Wetering en (echtgenoot) Onderwater te veel volgelingen van het genezend medium. Wel zit in elk boek een door Jomanda hoogstpersoon lijk ingestraald kaartje waarvan overdag genezende kracht schijnt uit te gaan en die vol gens zeggen 's nachts onder het hoofdkussen de slaper positieve energie geeft. En dat alles voor een geeltje! Invités De Naardense uitgever Streng- holt trommelde begin deze week tal van bekende en min der bekende invités op om de hoe dan ook bijzondere presentatie van de biografie bij te wonen in de Tielse Evene mentenhal. Als alle andere aan wezigen mochten de bekende Nederlanders Hanny, Wieteke van Dort, Willy Walden en Aase Rasmussen hun hartewens in een boek schrijven. Filevorming derhalve bij de ingang, maar de toezegging dat Jomanda tijdens een speciale healing de vervul bare wensen er naderhand uit zou pikken deed zelfs de meest verklaarde ongelovige naar de pen grijpen. Baadt het niet dan schaadt het niet, nietwaar? Voor de actrice die afwisse lend een bestaan leidt als Wie teke van Dort en Tante Lien is er, afgaande op wat ze in de Evenementenhal te berde bracht, geen twijfel mogelijk. Wel degelijk is er volgens haar meer tussen hemel en aarde. Vroeger, in haar geboorteland Nederlands Indië, werd ze als jonge meid al geregeld gecon fronteerd met geheimzinnige krachten. Dat beangstigde haar zozeer dat Van Dort lange tijd niets van zwarte en zelfs maar witte magie wilde weten. Maar inmiddels al lang woonachtig in de Residentie ontmoette Wiete ke op zekere dag een 'genezen' echtpaar. En dat dreef haar er toe de gang naar Tiel te maken. Incognito nam ze op zekere dag plaats achterin de zaal. En wat wilde het geval? Vanaf het podi um klonk de heldere stem van Jomanda die 'de dame achterin met die blauwe trui' naar voren noodde. En daar lag de actrice vervolgens op de bank. 'Wiet' kreeg het gevoel alsof onzicht bare handen haar buik kneed den en naderhand voelde ze ook gekriebel in de nek. Pas na dat de 'behandeling' achter de rug was, herkende Jomanda de actrice. Geregeld reist Wieteke van Dort nu naar Tiel af om flessen ingestraald water te kopen en healings bij te wonen. Hoor haar als pleitbezorgster van het medium: „Mensen vragen mij wel eens: Wiet, geloof jij in wat Jomanda doet? En dan zeg ik: ja hoor! Ik geloof in de integriteit van Jomanda en in alles wat er tijdens de healings gebeurt." Willy Walden en Aase Ras mussen, wie kent ze niet? Eens maakten ze furore in de Sleeswijk-revue en later hielden ze 'half Nederland aan de radio gekluisterd met het legendari sche programma Raad een lied of niet. Het echtpaar geniet nu van een mooie levensavond waarin ook Jomanda een voor name plaats inneemt. Niet dat Walden en Rasmussen ooit een healing hebben bezocht, maar op zondagavond luisteren naar Jomanda doen ze wel geregeld. De 89-jarige Willy Walden: „In het begin dacht ik dat het flau wekul was. Maar ik moet het ge loven, je ziet dat al dat wonder lijke gebeurt." En d'r zullen vanuit Tiel nog meer opzienbare berichten we reldkundig worden gemaakt, als Jacques Onderwater in zijn hoe danigheid van Jomanda's echt genoot en manager op z'n woord mag worden geloofd. „Vooralsnog is niets onmoge lijk. Wat hier aan wonderen is gebeurd, is nog maar een fractie van wat zich in de toekomst aan wonderen zal voltrekken. Gelo ven is geloven in het allerhoog ste en Jomanda mag daarbij een ieder de weg wijzen." Tijd voor Jomanda's speciale sessie. Een gelegenheid tijdens welke het genezend medium het 'namens boven' met bloe men zei. Zo was er voor de 's avonds veelvuldig aan hoofd pijn lijdende zangeres Hanny de boodschap dat ze nog niet klaar was met haar verleden. En Wie teke van Dort moet vooral niet denken dat het applaus straks zal verstommen. „Het succes zal eerder groter worden", aldus Jomanda namens de 'goddelijke wereld.' Gedenkwaardig moment Hoe dan ook een gedenkwaar dig evenement in de Tielse Eve nementenhal. Met als opmerke lijke afwezige RTL's Tineke de Nooy die, zo verkondigde Jo manda dankbaar, haar door braak naar landelijke bekend heid heeft geforceerd. Blijkens het bericht van verhindering had Tineke dolgraag willen ko men, maar vanwege een TV-re- portage in India zag ze zich ge noodzaakt de uitnodiging af te slaan. 'Tinus' heeft daardoor het moment gemist dat deze ver slaggever eraan moest geloven. Plots was daar opeens die over val van verbijstering, die een coup beraamde op alle nuchter heid en scepsis. Citeerde Jo manda daar niet de bijkans on leesbaar geschreven wens van schrijver dezes, die er door haar als één van de drie uit een ver zameling van pakweg driehon derd opgeschreven hartekreten werd uitgepikt? Het is volgens Jomanda nu zaak het cijfer 9 in de gaten te houden. Nee, het betrof geen wens om de hoofdprijs van de lotto in de wacht te slepen. Maar wel, ondanks alles, een lot uit de loterij. De negende van de negende ligt meer dan een maand in het verleden, dus die datum valt als dag van wensver vulling af. Maar 9 kan ook 9 uur zijn. Of: over 9 dagen, 9 weken, 9 maanden of over 9 jaar. De wens is niet zelden de vader van een gedachte en persoonlijk vindt schrijver dezes een ter mijn van negen maanden een mooie wachtperiode om de per soonlijke wens onder een geluk kig gesternte in vervulling te la ten gaan. Maar helaas - of is het woord 'godlof beter op z'n plaats? heeft niemand het op het ondermaanse voor het zeg gen. Jomanda, Genezend Medi um. Uitgeverij Strengholt in Naarden. Prijs 25 gulden. Dieuwertje Blok is weer terug op het scherm. Drie jaar bleef ze buiten beeld, wat haar betreft lang genoeg. Niet dat ze thuis wanhopig met haar duimen zat te draaien, maar toch. Het werd hoog tijd voor iets nieuws. Het telefoontje van KRO's eindredacteur Jan van Galen die haar in september vroeg voor Ontbijt TV, kwam dan ook als een ge schenk uit de hemel. „Ik vind het heerlijk weer te beginnen. Ik heb dit vak altijd ont zettend gerelativeerd voor mezelf. Ik was er dan wel in gerold, eigenlijk hoefde ik niet zo nodig. Echte ambities had ik niet. Maar nu weet ik dat televisie toch is wat ik wil, het is iets waar ik goed in ben. En ik geniet ervan om samen met een groep enthousiaste mensen tot een goed resultaat te komen." Met Rocky Tuhuteru presenteert Blok nu op werkdagen KRO's Ontbijt TV, dat steeds van half acht tot half negen te zien is met nieuws, achtergronden, cultuur en sport. Hij neemt de maandag en de dinsdag voor zijn rekening, zij heeft donderdag en vrijdag als vaste dag. Om beurten zijn ze op woens dag te zien. „Het is een live-programma, en dat doe ik het liefst. Je bent toch altijd een tikje alerter als je in de wetenschap verkeert dat het vreselijk mis kan gaan. Dat het soms ook inderdaad vreselijk mis géat, maakt het voor mij eigenlijk daar tenslotte toch een tijd hard gewerkt Zonder budget, zonder decor, met één re dactielid maakten we dat programma. En het resultaat was echt niet slecht." Kil en zakelijk Dieuwertje Blok heeft, zegt ze, geen heime-j lijke gevoelens van genoegdoening nu RTL-1 sterren in het openbaar klagen over de kille en zakelijke behandeling door de bazen. „Ik herken wel veel in die verhalen. Ze hebben mij geen kans gegeven mijn programma uit! te bouwen. Zoiets heeft tijd nodig, maar die' tijd kreeg ik niet. Je wordt niet gezien alsj mens, maar als iemand die de kijkcijfers 0[ moet krikken. Het was voor mij een teleur stelling dat het zo is gelopen. Veel mensei vragen me of ik ervan geleerd heb, ma! eerlijk gezegd: dat betwijfel ik. Ik reageer m eenmaal erg vanuit mijn gevoel, zo neem ikj ook beslissingen. Ik vrees dat ik in dat op-i 1 zicht nog steeds dezelfde ben." Bij RTL ook maakte ze de TV-uitzendingi die het diepst in haar geheugen is gegrift: die keer dat schrijver/kunsthandelaar Adri-! aan Venema op de parkeerplaats van de RTL-studio werd afgetuigd, vlak voordat hij bij Blok in het programma zou komen. La-, ter heeft Venema, die eind vorig jaar een eind aan zijn leven maakte, de beruchte, in- c middels geroyeerde CD'er R. van der Plasj als een van de daders herkend. „Ik vergeet het nooit meer, dat moment dat Adriaanl nog leuker. Toen ik De Vijf Uur Show nog deed bij RTL donderde eens het hele decor in elkaar terwijl ik zat te pre senteren. Op dat moment begon ik te gieren van het la chen. Dat is ook niet erg, want ik weet dat de kijkers thuis ook schaterend over de bank hangen." Grote stilte De Grote Stilte rond Dieuwertje Blok werd ingeluid bij haar vertrek bij het commercië le station RTL in 1991. Daar was ze het jaar ervoor begonnen met De Vijf Uur Show. Vervolgens kreeg ze een eigen talkshow: Dieuwertje. Dat programma zou in elk geval twee jaar lang op het scherm komen, maar na een paar maanden was het al afgelopen. Volgens RTL omdat het niet was geworden wat het had moeten zijn. Blok zou wat anders gaan doen, maar DIEUWERTJEBLOK na drie jaar terug op de buis uit het ziekenhuis. Ik schrok vreselijk. Op i zo'n moment heb ik i niet zo veel op met 1 de nieuwswaarde er-, van, al stonden an deren in de studio bij wijze van spre ken te springen vani vreugde. Nee, er zat iemand tegenover me die net in elkaar was geslagen en daar rea geerde ik heel gevoelsmatig op. Dat is dan misschien niet professioneel." „We zijn die avond naar Adriaans huis gebracht onder politie-escorte. Daar zaten we de hele nacht te drinken en te praten, eni allerlei mensen belden op om te vragen hoe j het met hem was. Het was een zeer vreem-1 de avond. Pas achteraf, toen ik zijn me moires las, heb ik me gerealiseerd hoe groot de klap voor hem is geweest. Hij is mede door die aanslag gestopt met schrijven. Ik was erg geschokt, want ik kende hem rede-1 lijk goed, heb nog tegenover hem gezeten toen hij als eindredacteur bij KRO's Studio j wat? Ze zag wel wat in de presentatie van werkte. Toen hij daar vertrok, kreeg ik een(' het cultuurprogramma Studio Rembrandt, samen met Jeroen Pauw, maar van die plannen heeft ze nimmer meer iets verno men. Een aanbod voor het filmprogramma Bios sloeg ze af, omdat ze er niets voor voel de een gesponsord programma te doen. Uiteindelijk kwam het tot een rechtszaak die in haar voordeel werd beslecht. „Je hebt, als je voor de televisie werkt, toch enige verantwoordelijkheid. TV is zo machtig... Ik kan niet goed formuleren waar de grenzen liggen, maar voor mezelf kan ik zeggen dat ik niet wil meewerken aan een programma dat een verkapt reclamemedi um is. Ik zou De Vijf Uur Show nu ook niet meer willen doen. In mijn tijd was het jour- nalistieker, nu draait het om de produkten die erin worden aangeprezen. Dan zeg ik: doe een voorstel voor een commercial, bied me een ton en dan zie ik wel of ik ja of nee zeg. Dat is in ieder geval helder. Ik hou nu eenmaal niet van die verlakkerij." Ze maakte vervolgens een kortstondig uitstapje naar AT 5, waar ze ook een praat programma kreeg. Maar na twaalf afleverin gen kwam dat programma geruisloos aan z'n eind. „Ik werd bij AT 5 binnengehaald door Ad 's Gravesande, die in die tijd werd opgevolgd door Fons van Westerloo. Na die reeks afleveringen heb ik van Van Wester loo niets meer gehoord. Geen briefje, geen telefoontje, niets. Dat vind ik niet erg netjes. Ik weet dat je als freelancer een wat onzeker bestaan hebt, maar ik stel er wel prijs op dat zaken goed worden afgehandeld. Ik heb doos dikke sigaren van hem. Ja, Adriaan was me erg dierbaar." Dieuwertje Blok: „Ik weet nu dat televisie is wat ik wil, het is iets waar ik goed in ben. foto gpd

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10