Politie: infiltreren in misdaadbendes 'Politiecontrole ook bij HSL en Betuwelijn nodig' Randstad Twee jaar cel voor boekhouder hasjbende Constructeur Ajax-station failliet Kabinet schort oordeel groeiplan Schiphol op Electronisch wonder voor de binnenzak Wethouder Harmelen struikelt over kassen chef cert visser, o Hollands Midden boos over uitlekken nieuws Agenten in deze regio gaan infiltreren in organisaties die se i zich bezig houden met zware criminaliteit. De oude op- oo sporingsmethoden als afluisteren, pseudo-koop en scha duwen, zijn niet meer voldoende om de zware georgani- i00seerde misdaad effectief te kunnen bestrijden. Daarom gaan de politieregio's Hollands Midden en Haaglanden, evenals vier andere regio's, infiltratieteams opzetten. De teams worden volgend jaar operationeel. Monica wesseling kernteams: teams van hoogop geleide agenten die ingezet worden bij de bestrijding van de zware criminaliteit, vergeer: „We zijn gedwongen tot verder gaande opsporingsmethoden over te gaan. De bendes be schermen zichzelf steeds beter. Bovendien zijn de organisaties steeds vaker in het dagelijks le ven actief en dat maakt opspo ring des te moeilijker". De bendes manifesteren zich ook bijvoorbeeld ook in heel le gale zaken als de bouw of trans portwereld. „Dekmantels voor activiteiten als drugshandel, de handel in vrouwen of milieude licten." Dat is gisteren, zeer tegen de zin van de korpsrecherche van Hol lands Midden, bekend gewor den. „Als de criminelen weten foor dat we infiltreren, zijn ze ons opnieuw een stap voor", aldus :oek een woordvoerder van Hollands nde Midden. "Een bestrijdingsme- thode is pas effectief als de te genpartij er niet van weet" Het is volgens F. Vergeer van Hollands Midden voor het eerst dat de politieagenten van Hol lands Midden gaan infiltreren in criminele organisaties. Hollands e Midden kent al wel zogeheten Amsterdam wapent zich tegen bouwmaffia Marihuana in plaats van studieboeken schiphol» De douane op Schiphol heeft het afgelopen weekein de 400 kilo marihuana gevonden in een vrachtloods. De drugs hebben een straatwaarde van 1,6 miljoen gulden. De partij was verpakt in kartonnen dozen die uit Nigeria kwamen. Volgens de vrachtbrieven hadden er studieboeken in de dozen moeten zit- Koffieshop gesloten na schietpartij Amsterdam De Amsterdamse politie heeft gistermorgen koffie shop Stiching Samm aan de Sumatrastraat gesloten. Dat gebeur de op last van de burgemeester. Directe aanleiding waren ille gaal gokken en een schietpartij vorige week, waarbij een man ernstig gewond raakte. De schietpartij was waarschijnlijk het ge volg van een ruzie om geld. Ontruiming wegens explosiegevaar den haag Brandweer en politie hebben gistermiddag aan de Binckhorstlaan in Den Haag drie bedrijven en twee woningen voor enkele uren ontruimd. Meer dan veertig mensen werden geëvacueerd. Reden was een dreigende stofexplosie bij houthan del Pont Meyer, waar brand woedde in een container met zaag sel. Omstreeks twee uur was het gevaar geweken. In 1993 kwa men bij een verwerkingsbedrijf van houtvezel in Langerak drie mensen, onder wie twee brandweermannen, door zo'n ontplof fing om het leven. _lblNSDAG 18 OKTOBER 1994 >0, g- >0. j amsterdam anp De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 45-jarige man veroordeeld tot twee jaar gevan genisstraf, wegens de 'gewichti ge' rol die hij heeft gespeeld in de grootste Nederlandse hasjor- ,l ganisatie waarop justitie tot dusver vat heeft kunnen krijgen. De bende vervoerde tussen 1988 en 1991 circa 230.000 kilo hasj over de wereldzeeën. Tegen de man was vier jaar geëist. De rechtbank sprak hem echter op het merendeel van de aanklachten vrij, bij gebrek aan bewijs. Zo was volgens de recht bank onder meer niet aange toond dat hij zich actief heeft bemoeid met concrete trans porten van grote hoeveelheden hasj vanuit Pakistan naar Ne derland en Canada. Evenmin is voor de rechtbank vast komen te staan dat de man een strafbare rol heeft gespeeld in de dans rond 17,5 miljoen gulden. Dit bedrag werd in 1991 afgegeven door de inmiddels failliete Femis-bank, die een centrale rol zou hebben ge speeld in de vele geldtransacties van diverse bendeleden. Vol Het opzetten van een speciaal infiltratieteam (Hollands Mid den, Haaglanden en Zeeland werken hierin samen) neemt volgens Vergeer maanden in beslag. „Je moet mensen selec teren en opleiden. Bovendien zul je een goed sluitend systeem van begeleiding moeten opzet ten. De infiltranten hebben een loodzware taak. Ze lopen groot gevaar, staan aan verleidingen bloot en opereren vaak alleen." Infiltreren in criminele orga nisaties, en dus het 'meedraai en' in een bende, is op het randje van het wettelijke toe laatbare. Daarom worden er in samenspraak met het openbaar ministerie strenge regels ge maakt. De hoofdcommissaris van het korps Haaglanden, Brand, gaf gisteren na overleg met zijn col lega's over de infiltratieteams, opening van zaken. Zeer tegen de zin van de regio Hollands Midden. Onderzoek naar schepen op drift wageningen anp Het maritiem onderzoekinsti tuut MARIN uit Wageningen is gisteren begonnen met een stu die naar het gedrag van een schip op drift. De proeven wor den uitgevoerd in een gebied op de Noordzee waar weinig scheepvaart is, ten noorden van Terschelling. De proeven moe ten leiden tot een computerpro gramma waarmee kan worden aangegeven waar een stuurloos schip heengaat en met welke snelheid. Dan kunnen nog op tijd maatregelen worden geno men om een aanvaring met an dere schepen of booreilanden te voorkomen. Februari vorig jaar moest op de Noordzee nog een boorei land in aller ijl worden ont ruimd omdat een op drift ge raakte kustvaarder in zijn rich ting koerste. gens de verdenkingen heeft hij tal van valse documenten 'doen opmaken' om de schijn te wek ken d^t dit bedrag niet afkom stig was uit de handel in drugs. Volgens de rechtbank bestaat nog steeds de mogelijkheid dat het geld toebehoorde aan een Surinaamse rijsthandelaar. De veroordeelde werkte als een soort boekhouder voor de ben de, waarbij hem grote geldbe dragen werden toevertrouwd. Van het betrokken syndicaat veroordeelde de rechtbank eer der dit jaar al enkele kopstuk ken tot gevangenisstraffen. AMSTERDAM GPD De aanbesteding van grote pro jecten als de bouw van de HSL en de Betuwelijn moet, evenals de Noord-Zuidmetrolijn in Am sterdam, onder controle van politie en justitie gebeuren. Het infiltratiegevaar van de georga niseerde misdaad is volgens de Amsterdamse hoofdcommissa ris E. Nordholt te groot bij der gelijke mega-bouwprojecten. In het buitenland (Duitsland, België, Frankrijk, Verenigde Sta ten) is criminele infiltratie in de bouw al voorgekomen. „Het is naïef te veronderstellen dat dat in ons land niet kan gebeuren", aldus Nordholt. In Amsterdam wordt een ac tieplan opgezet om de aanleg van de nieuwe metrolijn - de Noord-Zuidlijn die Amsterdam- Noord, het centrum en Schip hol met elkaar verbindt - van criminele bouwondernemingen te vrijwaren. Want, stellen Am sterdamse politie-analisten, de den haag richard mooyman Het nieuwe kabinet schort een definitief oordeel over de uit breidingsplannen van Schiphol op tot begin volgend jaar. De verantwoordelijke bewindslie den willen eerst de resultaten afwachten van het aanvullend onderzoek naar de milieu-effec ten van de beoogde groei van de luchthaven. In een brief aan de Tweede Kamer schrijven de ministers Jorritsma (verkeer en water staat), De Boer (VROM) en Wij- ers (economische zaken) dat ze bouwmarkt is lucratief voor de misdaad. Er gaan immense geldbedragen in om en vertra ging bij bouwprojecten gaat ge paard met zeer hoge kosten. Onderzoek heeft uitgewezen dat in de Nederlandse bouw omkoping, fraude met rekenin gen, kartelvorming en malafide koppelbazerij voorkomen. Mafia Tijdens een persconferentie gis teren in Amsterdam doemde het beeld van de Amerikaanse maffia op. Die heeft niet alleen grip op de vakbonden, maar be zit ook vrijwel een monopolie daarom niet kunnen voldoen aan de wettelijke verplichting om binnen negen maanden na het ter visie leggen van de plan nen een kabinetsstandpunt aan te bieden. Deze termijn ver strijkt vandaag. Het kabinet en het provincie op de levering van cement en beton. Als kenmerken van geor ganiseerde misdaad in de bouw worden genoemd: afpersing, omkoping, diefstal, fraude, kar telvorming, intimidatie, geweld, sabotage en koppelbazen. Een rekensom van de Amster damse politie op basis van bui tenlandse statistieken levert voor de Noord-Zuidlijn, een project waar in totaal 1,6 mil jard mee is gemoeid, een scha debedrag op van 100 tot 160 miljoen gulden... &ls de georga niseerde misdaad voet aan de grond krijgt. Want, stelde de Amsterdamse hoofdofficier bestuur van Noord-Holland be sloten vorige maand tot een aanvullend onderzoek na kritiek van de Commissie voor de Milieu Effectrapportage op het milieurapport over de groei van Schiphol. De commissie oor deelde dat aanvullende bereke Vrakking, het Openbaar Minis terie beschikt over geen enkele aanwijzing dat zoiets als een bouwmaffia de gretige ogen op de Noord-Zuidlijn heeft laten vallen. Men wil zulks alleen voor zijn. Toch vermeldt het Amsterdam se beleidsplan van de politie dat gisteren verscheen, de activitei ten van projectontwikkelaar X. die zich bezighoudt met fraude in de onroerend-goedwereld. De politie kondigt aan deze ac tiviteiten aan te pakken en de criminele winsten terug te ha len. Op vragen over de bewuste onderneming werd door Nord- ningen nodig waren, onder meer op het gebied van geluid hinder. Na afronding van het onderzoek volgt een nieuwe in spraakprocedure. Het kabinet heeft verder op dracht gegeven een nader on derzoek te doen naar de geluid norm voor het nachtelijk vlieg verkeer. Een beslissing over een eventuele aanscherping van de nachtelijke geluideisen zal ech ter losstaan van de definitieve besluitvorming over de groei van Schiphol. holt en Vrakking niet ingegaan. „Het onderzoek loopt nog al dus Vrakking. Als in 1996 de aanbestedin gen voor de Noord-Zuidlijn worden gedaan, zullen de be drijven worden doorgelicht. Er wordt gekeken of er criminele antecedenten zijn, of er in het verleden dubieuze faillissemen ten optraden en of er criminele geldstromen naar deze bedrij ven vloeien. Het gevaar voor omkoping van ambtenaren op belangrijke posities zal worden tegengegaan door strengere controle achteraf van ambtelij ke beslissingen. Probleem voor justitie is de Europese regelgeving die bij grote projecten ook buitenland se bedrijven toestaat in te schrijven voor de werkzaamhe den. Verder moet nog blijken of er juridische mogelijkheden zijn bedrijven te weren zolang niet onomstotelijk is bewezen dat deze door de 'onderwereld' zijn geïnfiltreerd. Heineken bouwt een brouwerij in Cambodja amsterdam anp Heineken gaat een brouwerij bouwen in Cambodja. Hiervoor is een onderneming opgezet met Progress Import and Export (PIE), de Cambodjaanse distri buteur van Tiger bier. PIE krijgt 20 procent van de aandelen. De rest komt in handen van Asia Pacific Breweries, een onderne ming in Singapore van Heine ken en Eraser Neave. De brouwerij verrijst in de buurt van Phnom Penh en krijgt een capaciteit van 170.000 hectoli ter. De capaciteit kan geleidelijk worden uitgebreid tot 500.000 hectoliter. Met de eerste fase van de bouw is 43 miljoen gul den gemoeid. De naam van de onderneming wordt Cambodia Brewery. De brouwerij zal Tiger en ABC Stout produceren. De bierconsumptie in Cambodja is met twee liter per hoofd van de bevolking nog laag. Voor de ko mende jaren wordt een jaarlijk se groei van 8 procent verwacht. De totale biermarkt was vorig jaar 160.000 hectoliter. Naar verwachting zal dat in 2000 zijn opgelopen tot 270.000 hectoli- VNU bundelt commerciële tv en uitgeverij Speciaal voor uitgeefactiviteiten op televisiegebied richt het Haarlemse uitgeversconcern VNU een nieuwe uitgeefkern op. In deze groep worden alle aan televisie gerelateerde activi teiten ondergebracht. Als eer sten worden weekblad Story en de maandbladen 'fop Santé en Showtime door de nieuwe afde ling uitgegeven. Doel van de nieuwe organisatie is de samen werking tussen de televisiepro gramma's van RTL, waarin VN IJ een belang van 38 procent heeft, en de tijdschriftenactivi- teiten van VNU uit te bouwen. De leverancier van de constructie van het Ajax- dion op tijd klaar te krijgen, in 1996. stadion, Bailey uit Nieuw-Lekkerland, is fail- Samen met de curator bekijkt de a iet. Toch hoopt hoofdaannemer BAM het sta- het failliete bedrijf met 150 werknemers de klus kan afmaken. Anders zoekt BAM e vanger. Definitief standpunt pas begin volgend jaar Zakcomputer verovert Nederland hoofddorp henny van egmond Een fax in je binnenzak, de laatste beurskoersen op je zak computer, opnemen van korte mededelingen als ware het een dictafoon, niets lijkt onmogelijk met de zakcomputer. Het elek tronische wondertje verovert langzamerhand Nederland. Psion Nederland, de Hoofd- dorpse leverancier van de com puters die in één hand passen, is marktleider en meldde on langs trots dat over het eerste half jaar de winst was verdub beld ten opzichte van de vorige periode. Op een omzet van 3,9 miljoen in het eerste half jaar werd 321.000 gulden nettowinst behaald. „Er komen steeds meer din gen die nu mobiel kunnen maar vroeger alleen vanachter een bureau konden worden uitge voerd", vertelt directeur Peter Houtzagers. De zakcomputer zelf bevat tal van functies. Een agenda, een dictafoon, een tekstverwerker, een rekenma chine, een spreadsheet en nog een aantal andere zaken. Bo vendien is het mogelijk er aller lei andere programma's op te zetten. .Alles is mogelijk. Je kunt er een restaurantgids op zetten, een routeplanner, vluchtschema's van luchtvaart maatschappijen, een hele ency clopedie, echt alles wat je maar wilt." De mogelijkheden worden nog veel groter als aan het zak- computertje een radiomodem wordt gekoppeld. Via een radio modem kan informatie worden verzonden en opgehaald. Het Hoofddorpse bedrijf werkt voor wat betreft de communicatie samen met RAM Mobile Data uit Maarssen dat een datanet werk exploiteert. Het versturen van berichten via RAM Mobile Data is aanzienlijk goedkoper dan gebruik maken van bijvoor beeld het autotelefoonnetwerk. Chris Insinger van Ram Mo bile Data schetst de grote mo gelijkheden van een communi cerende zakcomputer: „Je kunt als zakenman bijvoorbeeld in je auto constant op de hoogte worden gehouden van de beurskoersen. Zo'n systeem zal dit najaar nog op de markt ko men. Verder kun je bijvoorbeeld bij filemeldingen direct een al ternatieve route krijgen. Je kunt elektronische post versturen via E-Mail, je kunt aan Videotext worden gekoppeld. Pincode Deze week werden de chauf feurs van Mijnders Meubelen uitgerust met een pinapparaat gekoppeld aan een radiomo dem, waardoor meubelen aan huis met een bankpas kunnen worden betaald. Het grote voor deel is dat chauffeurs niet meer op de weg zitten met grote hoe veelheden geld en ook de klan ten niet zoveel contant in huis hoeven te hebben. Het netwerk telt inmiddels 80 basisstations in Nederland via De zakcomputer van Psion in welke de berichten worden ver zonden. Het bereik is daarmee bijna 100 procent. Het is in Amerika en Canada hèt sys teem. „En daarmee feitelijk de wereldstandaard", aldus Insin ger. Psion levert voor de zakelijke markt worden andere appara ten geleverd die ook in een hand te vatten zijn: de zoge noemde handheld-computers. Deze computers staan ook via een radiomodem in contact met een centrale en worden vooral geleverd aan bedrijven met veel buitendienstmedewer kers. Automatic Holland van de drankenautomaten, koekjesfa briek De Gulden Krakeling en liftenfabriek Starlift zijn bedrij ven die hun servicemonteurs met zo'n apparaat hebben uit gerust of dat binnenkort doen. „Voorzichtige berekeningen le ren dat bedrijven zeker tien procent kunnen besparen door invoering van dit soort appara- Het grote voordeel is de ver werkingen van de activiteiten van de bui'endienstmedewer- kers. De inkoop, het verwerken van orders, de facturering, alles wordt door de computer gere geld nadat de buitendienstme dewerker het bericht heeft doorgezonden. „Als je 100 men sen uitrust met zo'n handheld computer kost zo'n project pak weg een miljoen gulden. Dat geld verdien je in een jaar te rug." De dreigende uitbreiding van het kassengebied veroorzaakt weer eens voor hommeles in het Utrechtse plaatsje Harme ien. Tot verbazing van alles en iedereen, inclusief zijn eigen partij Lijst 4, heeft wethouder Groebbé (ruimtelijke orde ning) maandag zijn porte feuille ingeleverd. „Uitslui tend om gezondheidsrede nen", heet net in een com muniqué van het gemeente huis. Maar geen hond die dat gelooft. Vrijwel de hele gemeente raad staat namelijk al dagen op zijn achterste begnen om dat de wethouder afgelopen donderdag zijn handtekening zette onder het zogeheten Uitvoeringscontract Vinex voor de regio Utrecht. Flij deed dat zonder de raad voor tijdig in te lichten. Die handtekening opent de deur voor grootschalige glas tuinbouw in de Harmeier- waard. In die polder heeft het rijk, de provincie en het stads gewest Utrecht een gebied van 120 hectare aangewezen voor de opvang van glastuin ders uit Vleuten-De Meem. Die moeten binnenkort het veld ruimen voor de uitbrei ding van de stad Utrecht. En als er één kwestie is die de ge moederen in het achtduizend zielen tellende dorp tot het kookpunt kan brengen, is het wel de komst van de kassen. De oppositiepartijen WD en Progressief Harmelen rea geerden dan ook als door een wesp gestoken. Nog geen uur na de ondertekening van het Vinex-contract eisten zij een spoeddebat over de kwestie. In een poging de gemoederen te sussen liet het college de dag erop weten dat wethou der Groebbé „een aantal randvoorwaarden had zeker- gesteld". Maar het kwaad was al ge schied. Niet alleen bij de op positie, ook bij Lijst 4 was het eigengereide optreden van de wethouder geheel in het ver keerde keelgat geschoten. Juist met het standpunt 'geen meter glas erbij' won Lijst 4 de laatste gemeenteraadsver kiezingen. Volgens een woordvoerder van het gemeentehuis kampt Groebbé al een tijdje met hartklachten. „Maar een rela tie met de perikelen in de plaatselijke politiek sluit ik niet uit". Woensdag is het spoeddebat in de gemeente raad. Als het aan de voorzitter ligt, blijft Lijst 4 wel in het col lege. „Dat Vinex-contract is niet definitief. De gemeente raad zal het wegstemmen."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17