Ambtenaar berispt voor spotbrief Road Runners: 40 mille voor goede doel Wijken Mors en Transvaal tevreden over wijkbeheer 3 IARTÜS Leiden Receptie Volkshuis Waarheid centraal in debat Wijkgesprekken in Leiden Wandeling op begraafplaats Groenesteeg Man schopt Indoortaptoe: goochelen met drumstokjes zieke vrouw in buik Neem een proefabonnement, BEL 071-128030 WEKEN VOOR/33,80 De Leidse ambtenaar L. Meijer van de afdeling stede- bouw is aangesproken op zijn gedrag door het college van burgemeester en wethouders. Meijer heeft een spot- brief geschreven naar Leidenaar W. Kuiper, die voorzitter is van de Stichting Arent van 's-Gravesande, die nog altijd bezwaar maakt tegen de verbouwing van het Pesthuis. Gemeentesecretaris K. de Vries heeft toegegeven dat de spotbrief 'not done' is. „Dit optreden strookt niet met wat van een ambtenaar wordt verwacht." De LeidLeo Meijer, moe van ja renlang soebatten met omwo nenden van het Pesthuis, kon er blijkbaar niet meer tegen. Heel even ontdeed hij zich van de rol van neutrale ambtenaar en schreef Wouter Kuiper een even hilarische als vernietigende spotbrief. Kuiper is de voorzitter van de Stichting Arent van 's- Gravesande die nog altijd be zwaren maakt tegen de verbou wing van het Pesthuis als on derdeel van de nieuwbouw van het Nationaal Natuurhistorisch Museum (NNM). Meijer doet zich in de brief voor als tweede secretaris van de verzonnen Carl Akeley Stich ting (met als voorzitter dr. Jekyll, als eerste secretaris Bart- leby en als penningmeester mr. Hyde). Een stichting die de be vordering der tactische taxider- mie (de kunst van het opzetten van dieren) als doelstelling heeft. Aanleiding voor Meijer om te schrijven is de laatste actie van Kuiper. De voorzitter van Arent van 's-Gravesande stelde de ge- meente vorige maand een ruil voor. Als in het Pesthuis een historische tussenmuur zou worden gespaard bij de verbou wing, dan was Kuiper bereid al zijn andere bezwaren in te trek ken. En dan zou er meteen een einde komen aan alle procedu- lid be- 'Tweede secretaris' Meijer schrijft-te zijn getroffen door de compromisbereidheid van Kui per 'na de eerdere circa tien be zwaarschriften en pleitnota's'. En dan komt de spot: 'Na ampel beraad met onze achterban en raadpleging van enige praktize- rende preparateurs doen wij u het volgende tegenbod. Indien Overvallers steken man leiden Met een diepe steekwond in zijn rechterbovenbeen is een 23-jarige Leidenaar zaterdagnacht overgebracht naar het AZL na een beroving in de Kruisstraat. De man werd om kwart over drie door drie mannen tegen een muur geduwd. Toen hij niet onmiddellijk zijn portemonnee inleverde trok een van de drie overvallers een mes en stak het slachtoffer in zijn been. Inbrekers lichten deur snackbar leiden De 38-jarige eigenaar van een snackbar aan de Stations weg keek zondagmiddag vreemd op toen hij zijn zaak kwam openen. De deur van de snackbar was verdwenen. In de zaak waren de geldlades ujt de gokautomaat leeggehaald en de tele foon gekraakt. De schade bedraagt tweeduizend gulden. Illegaal gepakt bij vechtpartij leiden Een 25-jarige illegaal is zaterdagavond door de politie aangehouden, nadat hij betrokken was geweest bij een vecht partij aan de Langegracht. Rond half tien kreeg de politie de melding, dat zo'n vijftien mannen aan het knokken waren op de Langegracht. Bij aankomst bleek de politie, dat er drie mannen aan het vechten waren en de rest er omheen stond. Eén van de drie zette het op een lopen op het moment dat hij de agenten in het oog kreeg. De man werd in de Haarlemmerstraat aangehou den. Hij bleek een vijftal gestolen cheques bij zich te hebben. Waarschuwing via autotelefoon leiden De waarschuwing kwam via de autotelefoon. Een auto mobilist belde zaterdagavond de politie, dat op de Willem de Zwijgerlaan een auto over de weg slingerde. De aangeschoten chaufffeur - een 48-jarige Leidenaar - werd op de Haarlemmer trekvaart aangehoudén. Vrouw geeft dief verkeerde pincode leiden Een 32-jarige Leidse heeft zich er zaterdagmiddag toe la ten verleiden, de pincode van haar bankpasje te geven aan dege ne die het had gestolen. De dief, die zijn slag sloeg in een super markt op het Vijf Meipleifi, belde even later zijn slachtoffer en beweerde van de postale recherche te zijn. Hij zou de pas van de vrouw blokkeren', als zij maar even haar pincode vertelde. Na enig aandringen stemde de vrouw toe, maar de dief heeft er wei nig plezier van gehad. In haar paniek gaf de Leidse een verkeer de code door. Dode door zelfmoord oecstgeest Uit onderzoek van de politie is vast komen te staan dat de 38-jarige man uit Zoetermeer, die donderdag dood werd aangetroffen in een woning aan de Hélène Swartlaan in Oegst- geest, zelfmoord heeft gepleegd. De man is door een pistool schot, dat hij zelf afvuurde, om het leven gekomen. LEIDEN LIESBETH B el ook dat een onderdeel u verdere beroepsprocedures staakt, willen wij ons volledig stuur tezijnertijd, geheel of ge deeltelijk, in de museale collec tie op te nemen. Wij denken hierbij - indien dit wetenschap pelijk enigermate verantwoord blijkt - aan de Afdeling Zoog dieren Subafdeling Primaten Kuiper is woedend over het spotschrift. Hoe durft Meijer zijn bezwaren te beschimpen. Onmiddellijk is hij zelf in de pen geklommen en heeft ver antwoordelijk wethouder Van Rij om opheldering gevraagd. 'Of gemeenteambtenaren zich tegenwoordig vereenzelvigen met de plannen van projectont wikkelaars'. Ambtenaar Meijer is nauw betrokken geweest bij het ma ken van de museumplannen. Zijn taak was alles in orde te maken voor het afgeven van een bouwvergunning voor het nieuwe museum. Dat is bepaald geen makkelijke klus geweest, want vanaf het moment dat het woqrd 'nieuwbouw' uit de mond rolde (ongeveer 5 jaar ge leden), lagen bewoners van de Pesthuislaan dwars. Zij wilden pertinent niet wijken voor de kolossale nieuwbouw en in hun monumentale huisjes blijven wonen. Via afkoopsommen zijn gemeente, museum en projec- tonwikkelaar Mabon er uitein delijk in geslaagd het verzet van de omwonenden te luwen. Alleen de stichting Arent van 's-Gr&vêsande bleef over. In zijn eentje hield Kuiper de afgelo pen zomer met zijn bezwaar schriften de bouw van het grootste museum van Neder land tegen. Tot ergernis van de directie van het NNM, die ton nen aan 'inkomstenverlies vreesde. Een 24-uurs estafette met af standen die varieerden tussen de drie kilometer en een halve marathon. De leden van de Lei den Road Runners Clubs (LR- RC) hebben zich afgelopen weekeinde flink in het zweet ge lopen om geld bijeen te schra pen voor het goede doel. Hoe wel was ingezet op een op brengst van een ton, is de club tevreden met de 40.000 gulden die is binnengehaald bij 'De Uitdaging'. Het clubgebouw aan de Voorschoterweg stond het hele weekeinde bol van de activiteiten. Vrijdagavond be gonnen de estafettelopers al en vooral 's nachts waren veel lo pers te zien op de drie uitgezet te routes. De kortste van 2,9 ki lometer liep vanaf het clubge bouw om zwembad De Vliet en langs de rioolwaterzuivering te rug naar de startlijn. De uitge breidere route van 9,6 kilometer volgde ook een deel van de Kor te Vliet. De echte sportfanaten keken niet op een kilometer meer of minder. Die renden om de Vlietlanden heen en legden daarmee een halve marathon af. De opkomst bij de overige De drie kraampjes die zaterdag als rommelmarkt dienden, kon den slechts een paar klanten de De Vooral 's nachts waren veel lopers te zien op de drie u echte sportfanaten keken niet op een kilometer meer verwelkomen. Ook de die sportartikelen verkochten voor het goede doel, konden na afloop het grootste deel van de spullen weer mee naar huis ne men. „Misschien was het wel te mooi weer", peinst LRRC-voorzitter Tjeerd Schef- fer. „We waren blij met de weersvoorspelling, maar kenne lijk werkt de zon juist in ons na deel." De prominenten die in de laatste uren van de estafette een kleine ronde meeliepen, kwa men wel allemaal opdagen. In- voetbalintemational Wim Rijs- bergen, wethouder Hans de Goede of WD-raadslid Alexan der Geertsema was er niet, hoe de Leidenaren liepen wel alle maal hun ronde, begeleid door atleten. De gesponsorde kilometers en de opbrengsten van de rom melmarkt, de bar in het club huis, een groot ontbijt en een rad van avontuur bedroegen uiteindelijk 40.000 gulden. „We hadden ingezet op een ton op brengstjam op de helft uit te ko men", 'verklaart Scheffer. Zo'n 10.000 gulden is meteen be steed aan de gehandicapte sporter Menno lansen. Hij wil in 1998 meedoen aan de Para lympics in Atlanta en had een verlanglijstje met sportartikelen opgesteld. Bovendien kreeg Jan sen van de LRRC een aangepas- Een deel van de opbrengst wordt ook gebruikt voor de aan leg van een zogenoemde 'Feet of fame', waarin de afdrukken van, beroemde voeten moeten komen. Vooral grote sporters moeten hun voetafdruk gaan achterlaten in het cement voor het clubhuis. De rest van het geld verdwijnt in het Leiden Road Runners Fonds, waaruit bedragen kunnen worden ge schonken aan goede doelen. Het Leidse Volkshuis houdt op donderdag 27 oktober een receptie ter gelegenheid van het 95-jarig bestaan. In de grote zaal van het Volkshuis aan de Apothekersdijk houdt S. Slangen een inleiding ge ven over de historie van het Volkshuis. Wethouder H. de Goede, welzijnswerk, be steedt in zijn toespraak aan dacht aan de toekomst. De receptie, die duurt van 16 18 uur, wordt muzikaal omlijst door het zigeunerorkest Czardas. Bezoekers kunnen op deze dag ook de fototen toonstelling '95 jaar Het Leidse Volkshuis' bekijken. leiden. tim korenhoff „De bewoners vallen soms nog over hele kleine zaken", zegt Nico Molenaar van de bewo nerscommissie 'Samen Voor uit'. „Maar verder verloopt de samenwerking met de gemeen te, wijkbeheer en andere bewo- De diverse bewonerscommis sies uit de wijken Morskwartier en Transvaal maakten vrijdag een tevreden indruk tijdens het fietsrondje door de wijken, dat ze samen met de leden van de raadscommissie sociale ver nieuwing maakte. De fietstocht diende om de resultaten van het wijkbeheer eens aan de raadsleden te laten zien. De ronde door de wijk voerde onder meer langs een grote brandpoort in de Stielstraat. Volgens Molenaar is hier ver lichting nodig. „Negenennegen tig procent van de mensen voelt zich onveilig. Ook zijn er zonder verlichting meer inbraken. Als alle bewoners hier uit de wijk 1 gulden per maand betalen, heb ben we die lampen hangen." Het plan blijft voorlopig nog in de la liggen, want lang niet alle bewoners zijn bereid om dat bedrag te betalen. In de Muiderkring is sinds kort een goed slot aangebracht in de tussendeur. Het voorkomt het grote aantal inbraken daar, alleen vinden sommige bewo ners de huurverhoging van vijf gulden per jaar te hoog die daarvoor nodig was. „Verder doet de gemeente moeilijk over het aanleggen van een honden- uitlaatstrook in de De Wet straat," vindt een ander lid van die bewonerscommissie. „We hebben een goede subsidie ge kregen voor een leuke speeltuin met veel groen, maar ze willen die paar meter ruimte voor honden niet ter beschikking stellen. Waar denk je dat die honden nu gaan zitten poepen? Vrijwilligers gevraagd Voor een vergelijkend onderzoek van twee bekende pijnstillers worden personen gezocht die vaak last hebben van HOOFDPIJN. Het onderzoek vindt plaats op het Centrum Humaan Genees middelonderzoek bij het Academisch Ziekenhuis Leiden. Wij zoeken personen die: - minstens 4x per maand gedurende tenminste 3 uur matig/ ernstige hoofdpijn hebben; - NIET lijden aan migraine; - NIET vaker dan 3x per week hoofdpijn hebben. Alles draait om de waarheid, morgenmiddag in het VPRO- debatprogramma 'De omge keerde wereld', dat rechtstreeks op radio 5 wordt uitgezonden vanuit de Rijksuniverstiteit Lei den. Het debat gaat over een bewering van dr. Willem Albert Wagenaar, hoogleraar psycho logische functieleer: 'In het ge- hele straftraject, van ops] tot veroordeling, is nie echt geïnteresseerd in de heid'. Deelnemers aan de discussie zijn Kees Korvinus, advocaat in strafzaken, Henriëtte Gelinck, voormalig officier van justitie en J.Willems, vice-president van het Hof in Amsterdam. Het pu bliek kan ook deelnemen aan het debat. De opnames in zaal 1 A 20 in het Pieter de la Court- gebouw aan de Wassenaarse- weg 52 beginnen duren van 12- 13 uur. leiden dachten wisselen. „Roep maar, is het motto. Ik wil alles weten van de wijk: de problemen, de positieve dingen, de typische dingen. Op die manier krijg ik een juist beeld van de wijk." Research voor Beleid zal voor het maken van de sociale kaart ook gebruik maken van de en quête onder 1.000 inwoners van de stad die onlangs is gehou den. Daaruit bleek dat woning nood en gebrek aan parkeer ruimte de Leidenaars het meest dwars zit. Tevens keren allerlei cijfers uit het statistisch jaar boek terug in het bevolkings overzicht. Onderzoeksbureau Research voor Beleid vobrt de komende weken tien wijkgesprekken in Leiden. De bedoeling is een hel der profiel te krijgen van de ver schillende wijken. De gegevens worden gebruikt voor de sociale kaart van Leiden. Hierop komen alle wetenswaardigheden over de bevolking te staan. Uit elke wijk zijn tien mensen geselecteerd voor het groepsge sprek. Ze vormen een doorsnee van de bevolking van de wijk. Gespreksleider H. Detmar zal een uur lang met hen van ge- Lezing Ter Veld Elske ter Veld, oud-staatssecre taris van sociale zaken, is woensdag 26 oktober te gast bij het vrouwentrefcentrum EVA in het Leidse Volkshuis. Zij houdt er een lezing over vrouw en po litiek. Ter Veld, lid van de PvdA en woonachtig in Leiden, zal vertellen over de positie van vrouwen in de Tweede Kamer en de betekenis van politiek op het dagelijks leven. Ter Veld werd in het vorige kabinet door haar eigen partij ten val ge bracht. De lezing begint om half negen; entree 3,50 gulden. De Hollandse iepen op de be graafplaats aan de Leidse Groenesteeg zijn gekapt in ver- band met de iepespintkever. Maar de aula is gerestaureerd, de graven zijn gedeeltelijk opge knapt en op de begraafplaats staan de nodige paddestoelen. Om te kijken hoe de begraaf- plaats er momenteel bijligt, houdt de 1VN-afdeling Leiden zondag 23 oktober om twee uur een wandeling. Volgens woord voerster E. van Rhijn is het de vierde keer dat het IVN gaat wandelen op de begraafplaats. Er is, ook in de toekomst het nodige te zien. „Nu worden de graven opgeknapt, maar straks wordt ook het groen weer in oorspronkelijke staat terugge bracht", vertelt ze. De tocht be gint bij het toegangshek en duurt ongeveer een uur. zipkp vrnnvv x o Een 25-jarige man, die illegaal in Nederland verblijft, is zater dagavond aangehouden na een vechtpartij op de Nieuwe Bees tenmarkt. De man liep met een groepje vrienden op straat, toen hij' op de Nieuwe Beestenmarkt voor een café een vrouw zag die stond over te geven. De man nen joelden wat en een van hen duwde de vrouw, die vergezeld was van twee vriendinnen, om ver. De mannen liepen door, maar kwamen al snel weer te rug en de 25-jarige schopte de vrouw in haar buik. Hij werd op aanwijzing van een van de vriendinnen later op de avond aangehouden. LUSTRUM - Het seniorenkoor van buurthuis Stevenshof fn Leidne bestaat dit najaar vijf jaar. Daarom viert het op zater dag 22 oktober om 13.30 een lustrumfeest in het buurthuis aan de Trix Terwindtstraat 4. Het koor zal zelf optreden, evenals operettevereniging 'De Randstadspelers'. De zaal gaat open om 13.30 uur en de toe gang bedraagt 1 gulden. PLAY BACK - Buurthuis 't Schippertje aan de Oosterstraat 16 in Leiden houdt op donder dag 20 oktober een play back show. Voor een gulden kan ie- - dereen tussen 13.30 en 14.30 UUR zijn of haar favoriete liedje imiteren. Voor meer informatie: 071-219869. De uniformbroek op een wit shirt met bretels, gemillimeter de haren, een forse snor en een sigaar in een mondhoek. De mannen die zaterdagavond de bar van de Drie Oktoberhal be volken, doen sterk denken aan militairen uit de Eerste Wereld oorlog. Pas in de hal blijkt waar voor de mannen naar de hal zijn gekomen. Voor een volle tribune treden ze daar op tij dens de grote indoortaptoe van 'Concordia'. De Eurovisie-muziek, het 'Ru- Ie Brittania' en de herkennings melodie van 'Les un et les autres' galmen door de hal als 'Jong Concordia' optreedt. De jongens en meisjes voeren syn chroon hun pasjes uit, hoewel een meisje van een jaar of zes wel heel grote passen doen om op gelijke hoogte te blijven. De kdeinste jongen draagt achter haar de grootste trom. Vooral de trucjes van de drummers roepen een luid ap plaus op van het publiek. Zij hanteren niet alleen hun drum stokjes op het trommelvlies, maar goochelen er ook mee als of het majorettestokjes zijn. Het jonge gedeelte van de Leidse muziek- en showband wordt afgewisseld door de show- en drumfanfare Flora uit Rijnsburg. Onder hun Engelse kostuums bewegen de slobkou sen in perfecte regelmaat. De mannen lopen in een ingewik keld patroon en de toeschou wers vragen zich af of ze niet duizelig worden als ze draaien, achteruit lopend kruisen en te gelijkertijd hun muziek op hun trompetten lezen. De Flora-spe lers spieken echter steeds langs het muziekpapier naar elkaar Het optreden van de Floraband: ingewikkelde patronen met militaire precisie uitgevoerd. en naar het publiek. Hoewel het pantervelletje dat de tromspeler draagt, doet den ken aan Afrikaanse stammen, getuigt het hele optreden van een militaire precisie. De pas sen houden het midden tussen een parade en een ingewikkelde choreografie voor een ballet. Zelfs de gestrekte tenen als bij het lopen op spitzen, ontbreken Het showoptreden van Jong DVS uit Katwijk is een volstrekte tegenstelling. De uniformen zijn niet zo strak geperst, de jongens kennen niet de wiskundige pre cisie van hun voorgangers. De tamboermaitre is de kleinste jongen van het stel en bij een andere speler zijn de schoenve- FO TO HENK BOUWMAN ters los. Voor het publiek in de overvolle Drie Oktoberhal maakt het niet uit. Familie en fans juichen de Katwijkers net zo hard toe als even daarvoor de anderen zijn onthaald. iarkt

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9