Paus komt met herderlijk Zwitserland schrijven heilig jaar 2000 te verlaten Religieuzen kampen met grote problemen Kerk Samenleving Jv Onderscheiding voor zuster Adelia MAANDAG 17 OKTOBER 1994 979 KORTWEG Evangelisatie 'Welkom in de strijd!', zo luidt het thema van een evangelisatiedienst die op zondag 23 oktober in de Bethelkerk aan de Brouwer straat 45 in Rijnsburg wordt gehouden. De dienst begint om 09.30 uur. Voorganger is kerkelijk werker E.J. Berg man van de hervormde ge meente van het bloemen- dorp. Er is veel ruimte voor samenzang van oude en nieuwe geestelijke liederen. Medewerking wordt ver leend door de zanggroep 'Kandelaar'. Bijbelclub De Samen op Weg-gemeen- te en de Christelijke Gere formeerde Kerk van Leiden organiseren in de herfstva kantie een Vakantie Bijbel club. Kinderen van 4 tot en met 12 jaar zijn op woens dag 19 en donderdag 20 ok tober welkom in de Bevrij dingskerk aan de Van der Helmlaan in Leiden Zuid- West. Het thema van de club is 'Ook jij hoort erbij'. De toegang is gratis. Meer informatie is verkrijgbaar via W. Hendriks (316684) en mw. T. Huisman (720705). Ikebana De 'Dharmadhatu' in de re gio Leiden organiseert vanaf 17 oktober een cursus Ike bana, onder leiding van le rares janine Koster. Ikebana is de traditionele Japanse kunst van het bloemschik ken en heeft zijn wortels in het shintoïsme en boed dhisme. Het is van oor sprong dan ook een prakti-' sche vorm van meditatie 'waarin harmonie en funda mentele goedheid woord loos tot uitdrukking komen'. De cursus beslaat tien maandagavonden. Meer in formatie via telefoonnum mer 071-174575, Angela van der Reijden. Bij hel.school Tijdens de herstvakantie wordt in De Bron aan de Troubadourweg 2 in Alphen aan den Rijn weer de Va kantie Bijbelschool gehou den. Alle kinderen tussen vijf en twaalf jaar zijn van dinsdag 18 tot en met vrij dag 21 oktober welkom tus sen 10.00 en 12.00 uur. Aangepaste dienst De afdeling Katwijk en om streken van Philadelphia (de Landelijke Protestants Christelijke Vereniging van ouders en vrienden van het afwijkende kind) houdt op zondag 23 oktober weer een aangepaste kerkdienst in de Bethelkerk aan de Brouwer straat 45 in Rijnsburg. De dienst wordt geleid door do minee D. Verboom, her vormd predikant in Rijns burg, en begint om 15.00 uur. Muzikale medewerking wordt verleend door de 'Flora Brass' onder leiding van dirigent M. Verhoef. Moker 1 let radio-programma van Moker - het media-overleg van kerken in Rijnland en de Bollenstreek - staat op 19 en 23 oktober in hel teken van de kerkelijke 'Service- dienst' in de Gereformeerde Kerk van Lissc. De overden king is van mevrouw I. Has- seibach-Jongsma uit Lei den. De uitzending heeft plaats op woensdag van 16.30 tot 17.00 uur en op zondag van 19.00 tot 19.30 uur (een herhaling). Moker zendt uit op de FM 105.7 en via de kabel op de FM 88. Paus Johannes Paulus II komt in december met een herderlijk schrijven over het heilig jaar 2000, waar mee de kerk haar derde millennium inluidt. Het stuk wordt beschouwd als het 'geestelijke testament' van de huidige paus. Dat is in het Vaticaan uit be trouwbare bron vernomen. VATICAANSTAD AFP/KNA Het document, getiteld 'Tertio appropinquante millennio' (Bij de nadering van het derde mil lennium), vat de aanbevelingen samen van de vergadering van alle rooms-katholieke kardina len in juni. De kardinalen wer den op het Vaticaan ontboden om de viering van het Heilig Jaar 2000 voor te bereiden. Eerder dit jaar riep de paus christenen, joden en moslims op tot een gezamenlijk gebed op de berg Sinaï in het jaar 2000. Ook wil hij een grote ge bedsbijeenkomst in Jeruzalem organiseren. Verder ziet de paus het einde van het tweede millennium als een goed moment voor een kri tische bezinning op de kerkge schiedenis van de afgelopen tweeduizend jaar. Christenen zouden schuld moeten belijden voor historische fouten als de godsdienstoorlogen, de Inquisi tie en andere schendingen van de mensenrechten door de kerk. De kardinalen voelden in hun vergadering van juni echter wei nig voor een openlijke schuld bekentenis van de kerk. Volgens hen moet in het jaar 2000 de nadruk liggen op 'de levende Christus als de Verlosser' in plaats van op het verleden van de kerk. Demonstratie tegen racisme in Rome L Johannes Paulus II heeft gisteren op de zestiende verjaardag van zijn ambt als paus talrijke gelukwensen van wereldleiders gekregen. Op 16 oktober 1978 werd de toenmalige kardinaal van Krakau, Karol Wojtyla, geko zen tot de eerste niet-ltaliaanse paus in 455 jaar. foto»reuter De Zwitserse kerken dreigen de Konferentie van Europese Ker ken (KEK) te verlaten wegens de uiterst nationalistische houding van de Servisch-Orthodoxe Kerk. De KEK heeft, in tegen stelling tot de Wereldraad van Kerken, tot dusver geweigerd de Servische kerk te veroordelen. De president van de Bond van protestantse kerken in Zwitserland, ds. Heinrich Rus- terholz, heeft patriarch Pavle van de Servisch-Orthodoxe Kerk per brief opgeroepen het Servi sche nationalisme te veroorde len. Tegelijkertijd riep hij de KEK op zich van deze kerk te distantiëren als die niet op de oproep ingaat. Desnoods zullen de Zwitserse kerken hun lidmaatschap van de KEK opzeggen, aldus Ruster- holz. De KEK heeft onder meer zonder commentaar een verkla ring van de Servische kerk door gegeven waarin de verkrachtin gen door Servische soldaten werden ontkend. De Zuidafrikaanse kerken werden geschorst als lid van de Wereldbond van Hervormde en Gereformeerde Kerken (WARC) en van de Lutherse Wereldfede ratie omdat ze de apartheid steunden, zegt Rusterholz. „De mensen vragen nu: hoe zit het dan met Bosnië?" De Servische kerk mag zich best zorgen ma ken over de eenheid van de na tie, maar dit is geen excuus voor het verzwijgen van onrecht, al dus de predikant. In een vraaggesprek met ENI, de nieuwsdienst van de oecu menische organisaties in Gene ve, ontkent KEK-secretaris Jean Fischer dat zijn organisatie de Servisch-Orthodoxe Kerk alleen maar heeft verdedigd. „Achter de schermen hebben wij ook kritiek uitgeoefend", zegt hij. i augus- Met een demonstatie hebben circa 5000 joden en katholieken zaterdagavond in Rome de de portatie van joodse medebur gers, 51 jaar geleden, herdacht. Tijdens de demonstratie bracht opperrabbijn' Elia Toaff van Ro me de duizend mensen in her innering, die op 16 oktober 1943 uit de jodenbuurt werden gedeporteerd. Slechts zestien van hen keerden terug. De de monstratie was een gezamenlijk initiatief van de joodse gemeen schap in Rome en de St-Egidio- parochie. i-RIJNDUK/LEIDEN. Ze heet eigenlijk mevrouw A.J. Koek, maar ie dereen kent haar als 'zuster Adelia'. Zestig jaar geleden trad ze in bij de Zusters Franciscanes sen van Breda en werkte een belangrijk deel van haar leven als religieuze in het St. Elisabeth Ziekenhuis in Leiden en later Leiderdorp. Ze was hier onder meer verpleegkundige, hoofd van de kinderafdeling en hoofd van de afdeling cardiologie. Toen zij haar ziekenhuisloopbaan in 1974 beëindigde, werd zij pastoraal-assisten- te van de de parochie Onze Lieve Vrouw Onbe vlekt Ontvangen ('De Meerburg') in Zoeterwou- de-Rijndijk. Temidden van de parochianen vierde ze gisteren haar 60-jarig kloosterjubile um, waarbij ze uit handen van loco-burge- meestër J. Walenkamp van Leiden de ere-me- daille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, kreeg uitgereikt. Onder de Meerburg-parochie valt niet alleen Zoeterwoude-Rijndijk, maar ook een deel van Leiden en Leiderdorp. Zuster Adelia verrichtte onder meer veel werk in de Leidse Rivieren buurt. Ondanks haar hoge leeftijd bezoekt zij momenteel nog steeds bejaarden en fungeert als gastvrouw bij huwelijks- en uitvaartplech tigheden. Ook is zij actief in de Zonnebloem, die veel recreatieve bezigheden voor bejaarden organiseert. Van rustiger aan doen wil zij voor lopig niet weten. De Wereldraad tus kritiek toen de Servische kerk, in navolging van de leider der Bosnische Serviërs, Rado van Karadzic, het vredesplan voor Bosnië verwierp. De KEK weigerde daarop te reageren. De twee Nederlandse leden van het Centraal comité van de Wereldraad, ds. A. Westra en dr. K. Blei, zijn van mening dat het tijd wordt dat de Wereldraad stappen onderneemt tegen de Servische kerk. Het uitvoerend comité van de Wereldraad heeft zich vorige maand bezig gehou den met de vraag wat te doen met lidkerken die zichzelf bui - ten de oecumenische gemeen schap plaatsen. In de statuten van de Wereldraad wordt niet gesproken van de mogelijkheid dat lidkerken geschorst of uit de oecumenische organisatie kun nen worden gezet. Christa Schrama: slachtoffers zijn pas na jaren in staat te praten Veel religieuzen kampen met grote per soonlijke problemen. Dat zegt zuster Christa Schrama van het Pastoraal Ad viesbureau deze week in het weekblad De Bazuin. „We moeten het lijden van religieuzen serieus nemen." die hulp vragen, hebben iet heroriëntatie in hun le- hebben problemen met celibaat. Een derde groep is slachtoffer of dader van seksueel mis bruik geweest. Slachtoffers zijn pas na jaren in staat daarover te praten. Daders willen voorkomen dat de zaak uitlekt omdat zij bang zijn aan de schandpaal te worden genageld. Schrama (55) is al 32 jaar lid van de Congregatie van de Zusters van Voorzie nigheid. Sinds de oprichting ervan in Religieuze vaak moeite ven. Andere seksualiteit t 1990 werkt zij bij het Adviescentrum, dat in de plaats kwam van het opgeheven Centraal adviesbureau voor priesters en religieuzen. De uniformiteit van het kloosterleven is definitief voorbij, aldus Schrama. Er wordt meer eigen initiatief verwacht en er is veelal ruimte voor pluriformiteit en een eigen invulling. Of iemand die situa tie aan kan, hangt volgens haar vooral af van het gezin waarin de persoon is opge groeid. „Veel religieuzen zijn bij hun intrede van de ene autoritaire en hiërarchische situatie in de andere gestapt. Onbewust zien zij zichzelf voornamelijk in de rol van zoon of dochter. Daarom zijn ze in emotioneel opzicht onvolwassen geble ven. Dergelijke mensen kunnen de hui dige vrijheid en onafhankelijkheid vaak moeilijk aan. Wie van huis uit over emo tionele stabiliteit beschikt, kan veel heb ben. zelfs een klimaat dat in feite onge zond, eisend en kleinerend is", aldus Schrama. Een ander probleem is dat veel reli gieuzen zich te sterk met hun werk heb ben geïdentificeerd, bijvoorbeeld het on derwijs of de verpleging. Er is vroeger veel te weinig aandacht besteed aan de integratie van spirituele waarden. Als zulke mensen eenmaal zijn gepensio neerd, missen ze de noodzakelijke on dergrond om een bevredigend religieus leven te leiden. Ze voelen zich overbodig en vragen zich af w^t het betekent nu nog religieus te zijn. In dit verband spreekt Schrama van een dubbel rouwproces. Enerzijds is er het verlies van identiteit doordat de ge zamenlijke projekten zijn weggevallen. Anderzijds is er de vergrijzing en het feit dat er geen jongeren meer intreden. Al leen door dit rouwproces te erkennen en de betrokkenen systematisch te begelei den kan er soelaas worden geboden aan de stille woede en het onbenoemde ver driet van veel religieuzen. Schrama's pleidooi voor openheid op dit punt is overigens vaak beantwoord met het ver wijt dat zij afbreuk doet aan het engage ment van medereligieuzen. Van de bisschoppensynode over de re ligieuzen, die deze maand in het Vati caan wordt gehouden, verwacht ze wei nig. Ze noemt het 'beledigend' en niet in overeenstemming met de werkelijkheid dat de vrouwelijke religieuzen, die over de hele wereld driekwart van alle reli gieuzen uitmaken, daar maar mondjes maat mogen spreken. „En dat terwijl de emancipatie van de vrouw één van de belangrijkste zaken van deze eeuw is." HET WEER DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgevenj Damiate bv DIRECTIE B.M Essenberg, C P Arnold (ad| Kiel (adj), HOOFDREDACTIE Jan-Geert Maioor, Fran Nypels. Henk van der Post (ad|) OMBUDSMAN R D Paauw. tel dag 9.30- 071-356215, of per post HOOFDKANTOOR at 82.2321 BMl 356356 2300 AB Leiden 323508 '1-322 Redactie 071-321921 Rooseveltstraat 82,2 Telefoon071-3 POSTADRES Postbus 54 TELEFAX benchten 071-323508 I vooruitbet find. BTW) peracc.giro autom bet 29.30 85,55 84,55 periaar ƒ329,30 328.30 VERZENDING PER POST ovenge landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/m vnj 18 00-19.30 uur. zat 10 00-12 OOuur.Tel 071-143241 Een graadje vorst Tijdens het voorbije weekeinde werd de 'Indian Summer" afgeslo ten, een periode van tien dagen met rustig weer, mist en veel zon. Aan de voorzijde van een polair front uit het noorden werd het za terdag andermaal comfortabel warm. De stations in onze regio no teerden bij veel zon 15 tot 17 gra den. Het Limburgse Oost-Maar land, gedurende het zomerhalfjaar vaak de warmste plek in Neder land, haalde nu 20.8 graden. Tussen een hogedrukgebied op weg van Groenland naar het Noord zeegebied en een depressie boven Noord-Rusland kwam zondag een stevige noordelijke tot noordooste lijke stroming op gang. De zachte, vochtige lucht maakte ruim baan voor heldere poollucht, die boven de Noordzee flink was opgewarmd. Zo steeg het kwik ondanks een schrale wind nog tot een graad of 12. De zon ging in de middag steeds meer schuil achter uitge strekte lappen bewolking van de Noordzee; neerslag bleef achterwe- plaatselijk een sneeuwtapijt heeft neergelegd. In de nachten vriest het daar al matig tot streng. De ko mende nacht merken wij ook iets van de arctische oorsprong van de luchtsoort, die over ons land is uit gestroomd. Omdat de kern van ho gedrukgebied heel dichtbij komt, zwakt de wind af en als het helder wordt kan het morgennochtend vroeg op diverse plekken een graadje vriezen. De hogedrukkern komt morgen boven Midden-Euro pa te liggen. Bij flink wat zon trekt de wind overdag wat aan, nu uit zuidoost of zuid, zodat de aanvoer van kou wordt afgesneden. Dins dag is het met 11 graden nog fris; later in de week wordt het normale oktobermaximum van 14 graden weer bereikt. Op de oceaan beginnen depres sies zich weer te roeren. Na éen rustperiode van twee weken wordt het weer tijd voor ee/i uitval naar het vasteland. Dat proces verloopt moeizaam, omdat de hogedruk zich versterkt boven het winterse Scandinavië. Toch neemt de re genkans vanaf woensdagavond of donderdag langzaam toe. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met dinsdag. België en Luxemburg: Noord- en Midden-Frank- Vandaag nog een k kans op mist. Verder zon nige perioden en droog. Maximumtemperatuur rond 22 graden Madeira: Half tot zwaar bewolkt en vooral morgen van tijd tot tijd regen. Miodagtempe- ratuur omstreeks 23 gra den. Spanje: Half tot zwaar bewolkt en het zuiden en oosten enkele t Middagtemperatuur variërend 20 graden in het noorc Canarische Eilanden: Vandaag nog vrijwel ov< af en toe zon. Morgen king en nu en dan wat regen. Mid dagtemperatuur rond 25 graden. Marokko: Westkust: wolkenvelden, maar vooral in het zuiden obk perioden met zon. Plaatselijk kans op een bui. Middag- temperatuur ongeveer 24 graden. Wolkenvelden en enkele stevige re gen- en onweersbuien. Middagtem- peratuur,ongeveer 24 graden. Zuid-Frankrijk: Zon afgewisseld door wolkenvelden. Op de meeste plaatsen droog. Mid dagtemperatuur tussen 15 en 20 Mallorca en Ibiza: Half tot zwaar bewolkt en enkele re gen- of onweersbuien. Maximum temperatuur ongeveer 23 graden. Stapelwolken, maar ook flink wat zon en droog. Alleen in Puglia kans op een enkele regen- of onweersbui. Middagtemperatuur uiteenlopend van 16 graden in het noorden tot 23 graden op Siclië. Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon, maar ook stapelwolken en op Sardinië een kleine kans op een bui. Middagtem peratuur rond 22 graden. Griekenland en Kreta: Half tot zwaar bewolkt en enkele pit tige regen- en. onweersbuien. Mid dagtemperatuur op de meeste plaat sen rond 22 graden. Turkije en Cyprus: Wisselend bewolkt en enkele stevige regen- en onweersbuien. Middag temperatuur langs de westkust rond 20 graden; langs de zuidkust en op Cyprus tussen 24 en 28 graden. Duitsland: Enkele wolkenvelden, maar vooral morgen ook veel zon. Droog.'s Nachts plaatselijk licht vorst en nog een kleine kans op mist, vooral in Beieren. Temperatuur in de middag circa 9 graden. Zwitserland: Flinke perioden met zon, maar in de Middagtemperatuur 9 graden in het 1 noorden van Zwitserland. In Wallis, Tessin en Engadin warmer met tem peraturen rond 15 graden. Oostenrijk: Perioden met zon, maar ook wolken velden. In de ochtend plaatselijk mist. Droog en fris met middagtem- peraturen tussen 8 en 14 graden. Polen: Veel bewolking, maar in de loop van het zuiden eerst nog wat regen of motregen. Morgen perioden met zon en droog. Middagtemperatuur onge veer 6 graden. Tsjechië en Slowakije: In de ochtend nog kans op n Ver- r perioden te plaatsen droog. Middagtempera tuur rond 9 graden. Hongarije: In de'ochtend plaatselijk mist. Ver der droog en zonnige perioden. Mid dagtemperatuur vandaag 15 graden, morgen rond 9 graden. WEERRAPPORTEN DINSDAG 18 OKTOBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07.09 Zon onder 17.37 Maan op 17.00 Maan onder05.59 Waterstanden Katwijk Hoog water 02.18 14.41 Laag water 10.36 22.55 Weerrapporten 16 o Boedapest onbew w3- 3 -2 0.1 Luxemburg zwaar be Madrid halfbew Malaga half bew Stockholm Wenen Zünch Bangkok Buenos Aires Casablanca Johannesburg nwl 11 8 00 nno2 15 6 00 nnw3 21 13 0.0 zzo2 21 14 0.0 HEINZ frits -vif/a/z /s sr m/st tr/j /s sks/v os 1//f/.ats*/. BOES ÉÉM •-V"- - -- «T

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8