Finland zegt 'ja' tegen 'Europa' Buitenland ANC boycot zittingen van regering Westkaap Loodzware tro uwjurk valt slei ht bij Italiaans e bisschop Geblaat in straten Madrid Oppositie: Fraude bij verkiezingen Macedonië Regeringsleger weer de baas in Tsjetsjeense hoofdstad Vredesverdrag Israël en Jordanië bijna rond Moskou rekent erop dat Jeltsin zich bij bezoek Elizabeth niet verslaapt MAANDAG 17 OKTOBER 1994 5 Vjjf Britten gedood bij treinongeluk cowden Vijf mensen zijn omgekomen toen zaterdagmorgen twee treinen in dichte mist frontaal tegen elkaar botsten. Het ongeluk gebeurde in het Zuidengelse Cowden. Volgens een woordvoerster van de Britse spoorwegen hadden beide treinen op hetzelfde spoor gereden. Kim Jong II weer in het openbaar Seoul Kim Jong II, de zoon van de eerder dit jaar overleden Noordkoreaanse leider Kim ll Sung, zal binnen enkele dagen zijn vader opvolgen. Kim verscheen gisteren voor het eerst sinds bijna drie maanden weer in het openbaar tijdens een herden kingsdienst op de 100ste dag na de dood van zijn vader, maar hij sprak niet. De laatste keer dat Kim in het openbaar verscheen, was op de begrafenis van zijn vader. Regeringspartij Botswana wint Gaborone De partij van de Botswaanse president Ketumile Ma- sile, de Botswana Democratie Party (BDP), behoudt volgens de eerste verkiezingsuitslagen de meerderheid in het parlement. Bij de verkiezingen van zaterdag heeft de BDP in tien van de vijftien districten een parlementszetel gewonnen. De oppositie deed het ook goed. In vier districten van de hoofdstad Gaborone won het Botswana National Front (BNF). Tientallen doden bij veerbootramp cox's bazar Een veerboot met bruiloftsgasten is gisteren in Bangladesh gezonken. Daarbij zijn zeker 56 mensen omgeko men. Ruim 70 opvarenden worden nog vermist. De veerboot had veel meer mensen aan boord dan de maximaal toegestane 70. Bovendien had de kapitein de nodige vergunningen niet, al dus een regeringsfunctionaris. Chinese politie pakt 185.000 mensen op peking» In een poging de criminaliteit op het Chinese platteland terug te dringen, heeft de politie de laatste twee maanden meer dan 185.000 mensen gearresteerd. Zij worden verdacht van moord, doodslag, verkrachting, diefstal, prostitutie en ontvoe ring. Vice-minister Bai Jingfu (openbare veiligheid) zei dat de ar restaties nog maar het begin zijn van een groots opgezette cam pagne tegen de misdaad. Rossi nieuwe minister van industrie parus Jose Rossi, de tweede man in de door schandalen ge plaagde Franse Republikeinse Partij (PR), is gisteren benoemd tot minister van industrie. Rossi volgt zijn partijgenoot Gerard Longuet op, die vorige week in verband met corruptiepraktijken aftrad. Rossi was secretaris-generaal van de PR. Griekse socialisten op verlies athene De regerende socialisten hebben tegenvallende resulta ten geboekt bij lokale verkiezingen in Griekenland. Volgens de eerste uitslagen hebben de socialisten vooral in de grote steden fors verloren. In Athene bijvoorbeeld had de conservatieve kan didaat Avramopoulos zo'n tien procent voorsprong op zijn soci alistische rivaal Pangalos. De verkiezingen van gisteren verliepen overigens chaotisch. Stembureaus bleven gesloten, zodat in een deel van Athene en Pireus woensdag opnieuw wordt gestemd. correspondent Allan Boesak, onlangs benoemd tot de nieuwe Zuidafrikaanse ambassadeur bij de VN in Ge- nève, heeft vlak voor zijn vertrek gezorgd voor het eerste echte conflict tussen de Nationale Partij (NP) en het Afrikaans Na tionaal Congres (ANC). Het ANC heeft president 'Mandela gevraagd te bemiddelen. Vorige week besloten de vier ANC-ministers in de provinciale regering van de Westkaap de re geringszittingen te boycotten uit protest tegen het eenzijdige optreden van de NP. De boycot was een initiatief van Boesak, destijds minister van economi sche zaken. Aanleiding was een werkdocument van een onbe- De rechtse oppositie in Mace donië heeft gisteren gezegd dat bij de eerste presidents- en par lementsverkiezingen sinds de onafhankelijkheid van de Bal- kanstaat in 1991 massaal fraude is gepleegd. De opkomst was re latief hoog: gistermiddag om één uur, zes uur voor het sluiten van de stembussen, had al bijna 30 procent van de kiezers zijn stem uitgebracht. Volgens de oppositie zijn de verkiezingen chaotisch verlopen en is er gerommeld met kieslijs ten. De kiescommissie moest tussenbeide komen toen de ROME EELCO VAN DER LINDEN Trouwen mag, maar doe het niet overdreven. Dat is de mening van bisschop Nogaro van het Zuiditaliaanse Caserta, die zich zaterdag erg kwaad maakte op de 25-jarige bruid Maria Rosa ria Lembo. Een trouwjurk die 218 kilo weegt, 6,5 meter lang is en een diameter heeft van 13 me ter, druist volgens de bisschop in tegen de so berheid die de Jcerk voorstaat. Maria Rosaria wilde aan haar huwelijk een spe ciaal cachet geven en ook graag in het Guinness Book of Records terechtkomen. Ze koos voor een bijzondere creatie van de Napolitaanse ontwer per Gianni Molaro, die al eens eerder de wereld verbaasde met een trouwjurk waarvan de bijho rende sluier 326 meter lang en 70 centimeter breed was. Dat er aan het laatste ontwerp van Molaro een prijskaartje hing van 25.000 gulden, was voor vader Lembo geen bezwaar. De bruid verscheen zaterdag niet, zoals gebrui kelijk, in een limousine. Ze stond samen met haar vader op een robuuste aanhangwagen die werd voortgetrokken door een tractor. Achter haar torsten elf bruidsmeisjes de sleep. Bisschop Nogaro zag een en ander met lede ogen aan en greep nog voordat de dienst begon in. Op het plein voor de kathedraal riep hij woe dend: „Maar dit is een walgelijke vertoning. Ik wist hier niets van. Een dergelijke-publiciteits- stunt zou ik nooit hebben toegestaan." De bis schop, bekend om zijn strijd tegen de Napoli taanse maffia en zijn verdediging van immigran ten en andere sociaal zwakken, wendde zich di rect tot de priester die het huwelijk moest inze genen met de woorden: „Wij moeten een bood schap van gelijkheid verbreiden. Ik sta niet toe dat de kerk klasseverschillen accentueert. Dit is tegen het evangelie." De pret was eraf. De inzegening ging weliswaar door, maar de priester moest het bruidspaar, de familieleden en de 120 genodigden meedelen dat de bisschop meer dan dwars lag. De bruid besloot in de kerk zichzelf te verdedigen. Ze zei dat ze katholiek was, in God geloofde en had in gestemd met het dragen van een dergelijk zwaar en ongemakkelijk gewaad om aan te tonen hoe verliefd ze wel was. De aanwezige ontwerper vulde haar aan met te zeggen dat de jurk moet worden gezien als een een pleidooi voor het hu welijk en tegen echtscheiding. Het kon de bis schop niet overtuigen. Brussel hoopt dat Zweden en Noorwegen volgen De Finnen hebben gisteren met ruime meerderheid van 57 procent 'ja' gezegd tegen toetreding van hun land tot de Europese Unie. Premier Esko Aho noemde de uitslag 'een goed resultaat' en zei tevreden te zijn. ,,Het ziet er naar uit dat de Finse bevolking zijn instemming heeft be tuigd." noordelijke landen dat over de toetreding stemde. Half novem ber volgt Zweden, Noorwegen gaat eind november naar de stembus. In Brussel hoopt men nu op een sneeuwbaleffect. De Finse uitslag moet de Zweden over de drempel trekken, waar na het Zweedse resultaat de No ren moet overtuigen. - Formeel moet het Finse par lement de toetreding nog goed keuren. Daarvoor is een twee derde meerderheid vereist. De parlementariërs hebben echter van tevoren te kennen gegeven HELSINKI-BRUSSEL GPD-DPA-Rtr Finland gold in de afgelopen maanden als het land dat het hardst stond te trappelen om lid te worden van de EU. De tegen stemmen (43 procent) kwamen vooral van het platteland, waar gevreesd wordt dat ve,el kleine boeren de Europese concurren tie niet zullen kunnen bijbenen. In juni zeiden de Oostenrij kers met een overtuigende meerderheid van meer dan 65 procent 'ja' tegen de Unie. Fin land was het eerste van de drie dat ze de volksraadpleging zul len respecteren. Als het parle ment zijn fiat geeft, gaat de toe treding op 1 januari in. Europees Commissaris Van den Broek, die dit voorjaar de onderhandelingen over de uit breiding van de EU leidde, noemde de toetreding van Fin land gisteravond in Brussel 'nogal een aanwinst voor de Unie'. Hij wees op de unieke geografische positie van Fin land, dat een grens van niet minder dan 1200 kilometer met Rusland heeft en waardoor de EU nu zelf aan Rusland zal grenzen. Van den Broek zei te hopen dat de toetreding van Finland het land in staat zal stellen om opnieuw op te bouwen. Die kreeg zware klap pen, toen de Sovjetunie ineen- kende ambtenaar over de her structurering van Westkaapse regering. Het papier is volgens het ANC het bewijs dat de rege ring van premier Kriel bezig is een reoganisatie door te voeren. Het afgelopen weekeinde be schuldigde het ANC de NP er van de Westkaap te willen ver anderen in een door blanken gedomineerde 'Volksstaat'. De Westkaap is de enige provincie waar de NP van oud-president De Klerk nog steeds de meer derheid heeft. Als Mandela komt bemidde len, zal hij zich niet alleen moe ten bezighouden met het con flict tussen ANC en NP. Het ANC zelf wordt geplaagd door slechte organisatie en strijd tus sen radicalen en gematigden. y-l 41 skopje dpa-afp-Rtrkieslijsten van het dorpje Stajk- ovci waren verdwenen. Ze wer den in het centrum van de hoofdstad Skopje teruggevon den. Volgens de peilingen mag de re geringscoalitie van president Ki- ro Gligorov opnieuw op een meerderheid rekenen. Zijn ver bond van sociaal-democraten, socialisten en liberalen heeft in elk geval de steun van de etni sche Albanezen, die meer dan 20 procent van de bevolking uitmaken. Door het beteugelen van de etnische spanningen en zijn anti-nationalistische poli tiek is Gligorov vooral bij hen populair. stortte. Daarmee kwam een ein- produkten aan de Sovjetunie de aan een lucratieve handels- konden leveren in ruil voor olie. relatie met Moskou, waarbij de De werkloosheid in Finland Finnen landbouw- en industrie- schoot na de val van de Sovjetu- Oppositie opnieuw teruggedrongen bronnen meldden dat honder den opstandelingen zich had den teruggetrokken. Volgelingen van Doedajev gingen gisteren in Grozny de straat op om harde maatregelen te eisen tegen de oppositie. Die meldde de afgelopen weken al diverse keren de macht te heb- ben overgenomen. De regering veiwijt Rusland dat zij de oppo sitie steunt en verantwoordelijk is voor de oorlog in het gebied. Moskou, dat ontkent recht streeks bij het conflict te zijn betrokken, zegt dat de voorma lige Russische luchtmachtgene- raal Doedajev zijn land heeft veranderd in een vrijhaven voor len. Het bewind van de Tsjetsjeense president Doedajev heeft giste ren opnieuw een aanval van de oppositie afgeslagen, nadat die ook zaterdag probeerde het staatshoofd ten val te brengen. Bij de gevechten van de afgelo pen dagen zijn tientallen men sen omgekomen. Volgens het Russische pers bureau Interfax heroverden re geringstroepen delen van de hoofdstad Grozny die gister morgen in handen van de op positie waren. De situatie was ook gisteren nog verwarrend. In oppositiekringen klonken gelui den dat zij aan de winnende hand zouden zijn, maar andere Overeenstemming over water en grenzen madrid» Zo'n tweeduizend schapen hebben gisteren het verkeer in de Spaanse hoofdstad Madrid volko men ontregeld. De tocht van de dieren, begeleid door vijf schaapherders, tien honden en een aantal paarden, deed eeuwenoude tijden herleven. Een van de 'canadas' (veewegen) liep vroeger voorbij één van de poorten van Madrid. Momenteel krijgen de oude veeroutes een zekere herwaardering. In samenwer king met de Stichting Europees Natuurbeheer wil schaapsherder Cesario Rey dat tien van deze routes voor het jaar 2001 opnieuw in gebruik worden geno men. FOTO REUTER SERGIO PEREZ ad bloemendaal correspondent Het overleg tussen Jordanië en Israël over een vredesverdrag bevindt zich in de afrondende fase. Volgens een Israëlische functionaris zullen beide landen vandaag nog hun voorlopige handtekening onder het ak koord zetten. Het overleg met de Palestijnen, dat werd afge broken na de ontvoering van de Israëlische soldaat Wachsman door de fundamentalistische Harnas, wordt morgen hervat. Het overleg, het afgelopen weekeinde in de Jordaanse hoofdstad Amman, was bedoeld om de laatste plooien glad te strijken in het ontwerp-verdrag. Vannacht bereikten de delega ties overeenstemming over de laatste twee obstakels: de verde ling van het drinkwater en de markering van de grens. Behalve hervatting van het overleg met de PLO heeft Israël vanmorgen de Gazastrook her opend. Het besluit is fel bekriti seerd door de oppositie. Likud- leider Netanyahu zei dat de sluiting van de Gazastrook pas mag worden opgeheven als de grensafzetting die nu wordt aangelegd, klaar is. De door Harnas ontvoerde en bij de bevrijdingsactie gedode militair Wachsman is gisteren onder grote belangstelling be graven. Zeker 15.000 Israëli's woonden de begrafenis bij. Wachsman werd door een van zijn bewakers doodgeschoten toen Israëlische commando's het huis waarin de 19-jarige sol daat werd vastgehouden, aan vielen. moskou hans geleunse correspondent Het Rode Plein kreeg gisteren een extra schoonmaak beurt. Vanmiddag moet het er piekfijn bijliggen als de Britse vorstin Elizabeth II in een koninklijke Rolls Royce de poorten van het Kremlin binnenrijdt. In Moskou en Londen wordt het officiële bezoek van Eli zabeth en haar echtgenoot prins Philip als 'historisch', 'hoogst belangrijk' en 'uniek' bestempeld. Elizabeth is de eerste Britse monarch die voet op Russische bodem zet. Daarmee wordt onderstreept, zegt het Kremlin trots, dat Rusland een moderne democratie is geworden. Rusland was 'verboden terrein' voor het Britse konings huis, omdat de communisten op gezag van Lenin in 1918 tsaar Nikolaas II en diens familie vermoordden. De tsaar was een (verre) verwant van de Britse koninklijke familie. Olga, de grootmoeder van prins Philip, was een klein dochter van tsaar Nikolaas I. Deskundigen hebben het prinselijk bloed gebruikt voor vergelijkende DNA-testen om zekerheid te verschaffen over de identiteit van de overblijfselen van de vermoorde tsarenfamilie. Elizabeth en haar gastheer Boris Jeltsin gaan nu demon stratief dit pijnlijke verleden begraven. Maar het plechtige karakter dat bij zo'n gelegenheid hoort, dreigt te bezwij ken onder de schandalen die de bewoners van Windsor Castle en het Kremlin teisteren. Elizabeth kan op de brede schouder van Boris uithuilen over de Britse schandaalpers en de stroom boeken met onthullingen over het intieme leven van het koningshuis. Vlak voor zij uit Londen vertrok verscheen een boek waarin troonpretendent Charles uit de school klapt. Het was zijn dominerende vader, prins Philip, die hem dwong tot een huwelijk met een vrouw voor wie hij geen greintje liefde voelde: Lady Diana. Maar Boris heeft ook alle reden tot klagen. In de Russi sche pers wordt na de presidentiële strapatsen in Duits land, VS en Ierland onbeschroomd geschreven over de wodka-verslaving van de Russische heerser. „Hij zal zich toch niet weer verslapen", schrijft de Nezavi- simaja Gazeta sarcastisch. De Komsomolskaja Pravda hoopt dat het morgen aan het officiële diner niet uit de hand loopt. De koningin drinkt hoogstens wat champag ne, maar Boris? „We kunnen slechts hopen dat Elizabeth geen beroep hoeft te doen op haar grote diplomatieke vaardigheden als er plotseling een oplossing voor netelige situaties nodig is", aldus de krant. Kortom, een opkikkertje voor geschonden prestige kun nen gastheer en koninklijke gasten best gebruiken. Daar toe zijn al de nodige publicitaire voorbereidingen getrof fen. „Het bezoek is een koninklijke erkenning dat Rus land heeft gebroken met een autoritair verleden", aldus de presidentiële persdienst. En de Britse minister van buitenlandse zaken Douglas Hurd ziet in het bezoek de Russische waardering voor een koningshuis dat de 'bakermat van de democratie' vertegenwoordigt. Het bezoek moet vooral een triomf voor Boris Jeltsin wor den. De Russen zijn zeer gevoelig voor de koninklijke glamour. En die zal de komende drie dagen afstralen op Jeltsin. Zijn voorganger Gorbatsjov had ook al geprobeerd de Britse vorstin naar Rusland te halen, maar daar stak de toenmalige premier Thatcher een stokje voor. Zij vond in 1988 dat Moskou toen nog te weinig afstand had geno men van het communisme. Daarna werd het er iets te turbulent voor een koninklijke visite. Maar nu wordt de tijd dan rijp geacht. Een hoogtepunt moet het gezamenlijke uitstapje naar St. Petersburg worden. De Britse vorstin zal daar een krans leggen bij het graf van de Romanovs, de tsarenfa milie die 300 jaar over Rusland regeerde. lang is er ge speculeerd over een herbegrafenis van Nikolaas en Fami lie tijdens dit koninklijke bezoek. Maar problemen rond identificatie van de stoffelijke resten en politieke vertra ging het Russische parlement heeft de Romanovs nog steeds niet gerehabiliteerd stonden dat in de weg. De bijzetting in het Romanov-graf zal nu volgend jaar maart plaatsvinden. omhoog van vier proce meer dan twintig proceni Zakenman en journalist in Algerije gedood ALGIERS »AFP-Rtr De 44-jarige Mohamed Maddi, de directeur van het staaissui- kerbedrijf van Algerije, is gister morgen vermoord aangetroffen ijl Khémis-Miliana, 100 kilome ter ten westen van de hoofdstad Algiers. Hij was eerder ont voerd. Op dezelfde dag werd ook de Algerijnse journalist Taycb Bou terfis (41) vermoord vlakbij zijn huis in Baraki, een zuidelijke voorstad van Algiers. De journa list werkte bij Chafne 4, een ac tualiteitenzender die voor het buitenland uitzendt. De moorden zijn nog door niemand opgeëist, maar de po litie vermoedt dat de aanslagen het werk zijn van aanhangers van het fundamentalistische Is lamitisch Reddingsfront (FIS). Politie Egypte doodt verdachte aanslag Mahfouz De Egyptische politie heeft gis teren de moslim-fundamenta list gedood die volgens haar het brein was achter de aanslag op de schrijver en Nobelprijswin naar Naguib Mahfouz. Zeven anderen werden gearresteerd, onder wie de man die Mahfouz afgelopen vrijdag neerstak. De 82-jarige schrijver ligt overigens nog op de intensive care-afde- ling van een politieziekenhuis. De aanslag op de schrijver was volgens net ministerie van binnenlandse zaken het werk van Bassam Khalil, die in 1992 tot drie jaar is veroordeeld we gens betrokkenheid bij de moord op de schrijver Farag Foda. Hij werd met drie metge zellen aangetroffen in een café in de voorstad Ein Shams en door veiligheidstroepen dood geschoten. Leger herovert luchthaven van Somaliland Regeringstroepen in Somaliland (in het noordoosten van Soma lië) hebben gisteren de luchtha ven Hargeisa heroverd, die het afgelopen jaar in handen was van privé-milities. Het vliegveld kon het afgelopen jaar normaal functioneren, maar de milities hieven 'belastingen' voor bin nenkomende vluchten. De republiek Somaliland ver klaarde zich in mei '91 onafhan kelijk, maar wordt niet interna tionaal erkend. De gevechten van het afgelopen weekeinde waren de ergste sinds maanden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5