'Ontslag dreigt soms bij ziekte' j49 j29 Binnenland Justitie wil maffia weren bij bouw van metrolijn Frans protest tegen drughandel Anti-apartheidsbeweging danst op eigen graf 'Uitstervende' kloosters willen geen medelijden MAANDAG 17 OKTOBER 1994 Auto slipt: Twee doden Door een verkeersongeval op de provinciale weg Hoorn-Amsterdam bij Katwoude zijn gistermorgen t ners van Broek in Waterland om het leven gekomen. De beide slachtoffers, 25 en 21 jaar oud, zalen in een auto die door te ho ge snelheid slipte, enkele malen rondtolde en tegen een boom tot stilstand kwam. Beide inzittenden werden uit de auto geslin gerd. Volgens de politie waren ze op slag dood. Miljoenenschade bij brand Venray venray Een uitslaande brand heeft zaterdag een timmerfabriek in de gemeente Venray in de as gelegd. Volgens de politie is de schade zeker 2,5 tot 3 miljoen gulden. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Hoe de brand is ontstaan, is niet bekend. Noodlanding Turkse Airbus op Beek beek» Een Airbus van de Turkse vliegmaatschappij Air Alfa heeft gisteren een succesvolle noodlanding gemaakt op vliegveld Beek. Alle 250 passagiers bleven ongedeerd. Vlak na de start wa ren er problemen in een van de twee motoren, er zou een steek vlam zijn uitgekomen. De piloot schakelde de bewuste motor uit en keerde terug naar vliegveld Beek. De passagiers zijn later op de dag vanaf Schiphol naar Turkije vertrokken. Uit huis gezette zoon aangehouden bovenkarspel De 18-jarige man uit Bovenkarspel die op last van de Alkmaarse rechtbank 5 november zijn ouderlijk huis moet verlaten, blijkt afgelopen vrijdag te zijn aangehouden op verden king van bedreiging en geweld tegen vrouwen. De ouders stap ten een paar weken geleden naar de rechter om hun 'onhandel bare' zoon het huis uit te krijgen. De zoon in kwestie zei her haaldelijk dat hij de rust zelf was en dat het allemaal aan zijn ou ders lag. Woedende man ramt huis vriendin alkmaar» Een 22-jarige Alkmaarder is gisteren in zijn woon plaats met zijn auto drie keer tegen de woning gereden van zijn vriendin. De politie hield de amokmaker ter plekke aan en con stateerde dat hij dronken was. De Alkmaarder ging na ruzie door het lint, stapte in zijn auto en reed tegen de voordeur van het huis. Volgens de politie is de schade groot. Twee doden bij ongeluk Friesland Een ernstig verkeersongeval ter hoogte v Friese dorp Oosterlittens heeft gistermiddag aan twee r het leven gekost. Twee anderen raakten zwaar gewond. Door nog onbekende oorzaak botsten twee auto's frontaal. De gewon den zijn in kritieke toestand overgebracht naar een ziekenhuis in Leeuwarden. Zwollenaar doodgestoken zwolle Een 29-jarige man uit Zwolle is vrijdagnacht bij een steekpartij om het leven gekomen. De verdachte, een 20-jarige stadgenoot en een bekende van het slachtoffer, is aangehouden. De twee kregen ruzie voor de woning van de ex-vriendin van het slachtoffer. Familieleden van de vrouw hebben nog geprobeerd de twee tot bedaren te brengen. Vrachtwagenchauffeur rust te weinig Zeer veel vrachtwagenchauffeurs r nig rust. Dat bleek zaterdag weer eens tijdens e a veel h i controle op snelwegen door het hele land. De politie hield 206 vrachtwagens aan en constateerde 99 keer overtreding van de rijtijdenwet. Vijf endertig chauffeurs hadden het zo bont gemaakt dat ze een rij verbod van minstens acht uur kregen opgelegd. Toiletpapier wordt duurder den haag WC-papier, keukenrollen, servetjes en papieren zak doekjes worden binnenkort tien procent duurder. Voor april '95 staat de volgende prijsverhoging van tien procent al gepland en het einde van de stijging is nog niet in zicht. Ook krantepapier wordt de komende maanden fors duurder. De papierprijzen zijn de afgelopen maanden met 115 tot 150 procent gestegen en de stijging gaat nog steeds door. De prijsstijging wordt veroorzaakt door een toenemende vraag naar papier, vooral uit Duitsland, dat het aanbod uit Oost-Europa is weggevallen. Klachten werknemers over optreden werkgevers bij verzuim nemen toe Ruim honderd mensen hebben het afgelopen weekeinde de klachtenlijn gebeld voor ziekteverzuim en werk van het Breed Platform Verzekeringen en de Nationale Com missie Chronisch Zieken (NCCZ). Er wordt vooral ge klaagd over de harde aanpak van de werkgever bij ziekte- steeds meer mensen bellen met klachten over het optreden van hun werkgever tijdens ziekte. Volgens een woordvoerder schromen werkgevers zelfs niet De twee organisaties besloten tot de instelling van een klach tenlijn omdat de laatste tijd Alle aannemers worden doorgelicht amsterdam Justitie en politie willen bij de aanleg van de Noord-Zuidme- trolijn in Amsterdam voorko men dat misdaadorganisaties greep krijgen op de aanleg er van. Justitie wil daarom in elk geval alle (onder)aannemers bij het miljardenproject doorlich ten. Dat heeft persofficier Schaar bekendgemaakt. Aanwij zingen dat de maffia al een vin ger in de pap heeft bij het pro ject, zijn er volgens Schaar niet. De Noord-Zuidlijn moet de slagader gaan vormen tussen Amsterdam-Noorck het cen trum ep Schiphol. Voor het eer ste stuk heeft het rijk 1,6 miljard gulden ter beschikking gesteld. Met de aanleg moet in 1997 worden begonnen. Afgelopen week werd bekend dat politie en justitie in Amster dam worden betrokken bij de aanbesteding van de Noord- Zuidlijn. Aan de metrolijn zul len tal van binnen- en buiten landse aannemers en onder aannemers meewerken. Politie en justitie willen bij dit project onder meer de antecedenten van de aannemers onderzoe ken. Ook bij andere grote bouw projecten zullen voortaan aan nemers gecontroleerd worden op banden met de onderwereld. Vandaag zouden burgemeester Parijn, hoofdofficier Vrakking en commissaris Nordholt be kendmaken welke maatregelen worden getroffen. Ook het voortraject, waaronder selectie van aannemers en grondaan koop, wordt meegenomen. Volgens Schaar gaat het om voorkoming van criminele in menging in dit soort projecten. Het is bekend dat maffia-achti- ge organisaties in het buiten land zich met bouwprojecten bezighouden. Ook in Nederland infiltreert de onderwereld steeds meer in de 'bovenwe reld'. Het Algemeen Verbond Bouwbedrijven heeft geen be zwaar tegen een toets van justi tie. „Onze bedrijven kunnen die toets doorstaan", aldus woordvoerster, „het is nuttig ter voorkoming van malafide prak tijken." Wolffensperger hekelt rem Kok op winkelsluiting den haag »anpleen in kerkelijke kringen be staat. Hij vindt bovendien dat er bij verruiming van de winkel sluiting rekening moet worden gehouden met arbeidsvoor waarden en concurrentiever houdingen. Minister Wijers van economische zaken herhaalde afgelopen weekeinde dat win kels in ieder geval 75 uur open moeten kunnen blijven. Dat is voor Wijers 'het absolute mini mum', maar hij wil nog verder Premier Kok is wel wat erg snel op de rem gaan staan met zijn opmerking dat er genuanceerd moet worden omgegaan met het openstellen van winkels op zondag, zo heeft D66-fractielei der Wolffensperger gisteren ge zegd voor de radio. Kok zei vrijdag tijdens zijn wekelijkse persconferentie dat de zondag voor veel Nederlan ders 'een anker van rust is' en dat waardering daarvoor niet al- Rotterdam Zo'n 1.500 Fransen hebben zaterdag in Rotterdam ge protesteerd tegen het liberale drugbeleid in Nederland, waar door de Maasstad als doorvoerha ven van drugs naar onder meer Noord-Frankrijk fungeert. In ruim dertig bussen trokken bewoners van de noordelijk provincies in Frankrijk op initiatief van de Fran se communistische partij de grens over. De leiders van de commu nistische partij en een twintigtal burgemeesters uit het door werk loosheid geteisterde Noord-Frank rijk hadden een petitie willen overhandigen, maar zowel de lan delijke als de plaatselijke politici lieten zich niet zien. Alleen domi nee Visser, coördinator van Perron Nul in Rotterdam waar drugver slaafden worden opgevangen, toonde belangstelling. De honderden Fransen verfoei en weliswaar het Nederlandse drugbeleid, maarzij ontkenden niet dat 'hun jongeren' al ver slaafd zijn op het moment dat zij een auto stelen om in Nederland harddrugs te kopen. „Het Neder landse publiek moet niet denken dat wij alleen maar zijn gekomen om de beschuldigende vinger te heffen", aldus een oudere man, „wij willen een blokkade van de drugroute Rotterdam-Lilie. Wij willen meer controle, want we weten dat de heroïne hier goed koper is en beter van kwaliteit." Bange moeders van jonge kin deren deelden hun angsten met om werknemers bij ziekte met ontslag te dreigen. Er zijn aan wijzingen dat dat laatste vooral gebeurt bij kleinere bedrijven, waar het contact tussen de baas en zijn werknemer directer is. Sinds 1 januari moeten klei nere bedrijven de eerste twee weken ziekteverzuim voor eigen rekening nemen en grotere be drijven de eerste zes weken. Pas daarna neemt de bedrijfsvereni ging de zaak over. Het kabinet hoopt dat daardoor het interna tionaal gezien hoge ziektever zuim terugloopt. Er zijn aanwij zingen dat dat inderdaad het geval is, al zijn geen exacte cij fers bekend. Hoewel het kabinet met de nieuwe wetgeving vooral mikt op verbetering van de arbeids omstandigheden en betere be geleiding van zieke werkne mers, blijken in de praktijk werkgevers ook druk op hun werknemers uit te oefenen. Eind januari meldden de Bouw en Houtbond FNV en de vak vereniging voor machineperso- neel Het Zwarte Corps al dat werkgevers bij zieken op bezoek gaan en dreigen met ontslag. Ook strafkortingen op het sala ris komen voor, hoewel die vol gens de CAO zijn verboden. In veel CAO's zijn sinds enige tijd zogeheten arbeidsvoor waardelijke prikkels ingebouwd: bonussen voor werknemers die zich het hele jaar niet ziek mel den, het inhouden van vakan- de NCCZ et tiedagen voor werk dat wel doen. Volgei worden daarvan n chronische klachten de dupe. De NCCZ wil, net als eerder met de klachtenlijn over de nieuwe WAO-regels, naar de overheid duidelijk maken welke ef- fecte de ekte gels hebben. De klachtenlijn is nog tot vrijdagmiddag bereik baar (020-6181007). Amsterdam De Anti-Apartheids- beweging Nederland (AABN) is niet meer. De 23 jaar oude bewe ging heeft zichzelf zaterdag opge heven op een galafeest in het Am sterdamse Paradiso. Volgens AABN is het doel bereikt: er is for- Crisisberaad over opsluiten asielzoekers meel geen rassenongelijkheid meer in Zuid-Afrika. Het was vooral een vrolijk feest, met wei nig ruimte voor weemoed. Het ar chief en de documentatie van de AABN verhuizen naar het nieuwe Instituut voor Zuidelijk Afrika. „Het gebeurt niet vaak dat een ac tiegroep zichzelf opheft", zei gast heer Adriaan van Dis, „maar het is nu de tijd om ons terug te trek ken." En dat was genoeg reden voor zang en dans. „Het is, al is racisme de wereld nog lang niet moeders van verslaafden en toon den zich voorstanders van een harde aanpak. De meesten maak ten zich vooral kwaad over de la gere prijs in Nederland. „Onze kinderen gaan naar de verdomme nis en de politieke leiders laten de grenzen gewoon open." De fractievoorzitter van de com munisten in het Franse parlement, Boucquet, liep voorop in de stoet naar het centrum, waar hij kort maar krachtig 'la drogue' de oor log verklaarde. Senator Carpentier antwoordde op de vraag waarom de bussen niet naar Parijs waren gereden om daar om betere grenscontrole te vragen. „De keus voor deze plaats van de manifes tatie moet u vooral symbolisch opvatten. De Rotterdamse haven speelt een belangrijke rol in de doorvoer van goederen, dus ook van drugs." FOTO ANP ED OUDENAARDEN Vluchtelingenwerk Nederland (VWN)is zeer bezorgd over de plannen van justitie om de 9.000 uitgeprocedeerde asiel zoekers op te sluiten. De orga nisatie is vanmiddag in spoed beraad bijeen om zich te bera den op een standpunt in deze kwestie, aldus een VWN-woord- Staatssecretaris Schmitz van justitie zei zaterdag bij de ope ning van twee nieuwe aanmeld centra voor asielzoekers in Rijs- bergen en Zevenaar dat zij 9.000 asielzoekers wil vastzetten in een gesloten inrichting in Ter Apel. Die inrichting moet ko men op het terrein waar de NAVO nu een opslagdepot heeft. Daar moeten 1.100 tot 1.200 mensen worden gehuis vest, om de huidige capaciteit bij de opvangcentra te ontlas- Helft Nederlanders voor verplicht afkicken junks De helft van de Nederlanders vindt dat verplicht afkicken van verslaafden het beste middel is tegen drugcrimina liteit, zo blijkt uit een NIPO- enquête. Ruim een op de drie vindt het een goed idee om gratis heroïne onder medisch toezicht aan harddrugver- slaafden te verstrekken, een even groot deel is het daar mee volstrekt oneens. Van de partijen uit de regeringscoali tie vindt het idee bij D66 de grootste aanhang: 48 procent. PvdA (44 procent) en WD (39 procent) zijn minder enthou siast. Bij Groen Links is 88 procent voor, bij het GDA niet meer dan een kwart. Op de vraag of de overlast van drugcriminaliteit door gratis verstrekking aan zwaar verslaafden wel of niet zal af nemen, verwacht de helft geen afname en ruim een kwart wel minder criminali teit. Ruim één op de vier on dervraagden wil s straffen voor drugbe; een op de vijf kiest volledig vrijgeven va vende middelen. t terwijl uit, een hoopvolle gedachte dat je daadwerkelijk kunt strijden om apartheid op te heffen", zei Conny Braam, die vanaf het prille begin voorzitter van de AABN was. lorifurn Jachtseizoen onder protest geopend echt anp Leden v nabehe stichting Kritisch hebben zaterdag op twee jachtterreinen in de ge meente Echt geprotesteerd te gen de opening van het jacht seizoen. De demonstranten for meerden enkele klassieke eden vagen wimpels. Voorop reed een tot lijkwagen omgebouwde ge luidswagen die vogelgekwetter uitzond. vagen liepen berkel-enschot» De steeds kleiner en grijzer wordende kloostergemeen schappen in Nederland dienen hun heil niet te zoeken in de marketing. „Wij moeten ons niet laten leiden door nuttigheidsoverwegingen en op een of andere ma nier toch marktgericht gaan werken", vindt abt Korneel Vermeiren. Hij voelt er niks voor om het bestaansrecht van de trappistenabdij Koningshoeven in Berkel-En- schot te zoeken in 'een perfecte liturgie, een model boerderij of -brouwerij of het grote aantal bezoekers'. Het belangrijkste is dat de monniken een biddende ge meenschap blijven vormen. Vermeiren zei dit zaterdag op een studiedag in zijn klooster ter gelegenheid van het eeuwfeest van de neogotische abdijkerk. Centraal stond de vraag naar de plaats van een beschouwende gemeenschap in kerk en samenleving, een kwestie die deze maand ook in Rome aan de orde is tijdens de bisschoppensynode over het religieuze leven. „Volgens sommigen zijn wij de laatsten der Mohikanen en moeten we ons maar neerleggen bij de feiten en het einde afwachten", aldus het hoofd van de dertig trap pisten, „volgens anderen beleven we op dit moment slechts een voorbijgaand dieptepunt. Nog even geduld en het is weer zoals vroeger." Vermeiren zelfweet het niet. „Ik ken de toekomst niet. Wel weet ik dat er veel te gebeuren staat." Grootste zorg is dat de kloosters nauwelijks nieuwe roepingen kennen. Van de vergrijsde communiteiten in te grote gebouwen gaat weinig aantrekkingskracht uit. „Bont uitgedoste B-boys en Extravaganza-girls kunnen na een nachtelijke houseparty wel graag gregoriaanse muziek willen horen, maar of hun generatie voor een klooster lijke levensvorm zal kiezen, is de grote vraag." De vele zorgen over de toekomst mogen de monniken echter nooit van hun eigenlijke opdracht weerhouden en van het leven van vandaag vervreemden, zo waar schuwde Vermeiren. Zij mogen evenmin gaan klagen. „Dat wekt wel medelijden, maar is uiteindelijk on vruchtbaar. Daarom: weent niet over ons", zo sprak de abt tot een kléine vierhonderd bezoekers. Het grote aantal belangstellenden verbaasde Vermeiren en zijn medebroeders hogelijk. Kennelijk houdt de vraag naar zingeving velen in de samenleving bezig, aldus de 56- jarige abt. Directeur Opbroek van Huize Poels, een tehuis voor dak- en thuislozen, was de eerste om dat te beamen. Juist omdat zoveel mensen binnen en buiten de kerk op zoek zijn naar zin en spiritualiteit, moeten de kloos ters zich actiever opstellen, vond hij. Zij hebben im mers eeuwenlang ervaring opgedaan op dit terrein en moeten met hun boodschap de markt op, zo betoogde hij- Dat is helemaal niet nodig, reageerde hoogleraar con templatieve psychologie De Wit van de Vrije Universi teit. 'Het simpele feit' dat er mensen zijn die zich af zonderen van de rest, net als de heremiet die in zijn eentje hovenop een berg ging zitten, zet mensen al vol doende aan het denken. Wat doen zij daar, wat doe ik hier, zo vragen zij zich af. „Die vraag brengt al een be paalde vrede die wezenlijk is voor mens en samenle ving." Oud-premier Lubbers, die oud-minister van justitie Hirsch Ballin als spreker verving, benadrukte dat kloos ters de samenleving in evenwicht houden. In een tijd vol angst en onzekerheid is het noodzakelijk dat er plaatsen zijn voor rust en bezinning. Terwijl gebed en contemplatie nauwelijks meer 'in volle agenda's zijn in te passen', is het goed dat 'het talent en vermogen om te bidden op bepaalde plekken voortleeft'. Lubbers juichte derhalve toe dat veel kloosters hun deuren openstellen voor gasten. Zij sluiten daarmee aan bij een eeuwenoude traditie van gastvrijheid en bieden velen zo een kijkje in het kloosterleven. In de abdij Konings hoeven houden jaarlijks zo'n 3.500 mensen een korte Onder hen zijn vele jongeren, die er echter niet voor voelen voorgoed het klooster in te gaan. Maar met vijf monniken jonger dan veertig jaar mag Koningshoeven niet klagen, zegt de jeugdige broeder Bernardus. JONKER FRIS BRUINE BONEN OF KAPUCIJNERS blik 850 gram varUHT YAZ00 DRINKY0GHURT diverse smaken, flacon 942 ml. va 11,139 c Hermans bel: 02154-8 doodgravers die border voerden met teksten zoals 'dood leuk', 'rouwkost', 'van vo gelvrij tot kogelvrij' terwijl de jacht aan de gang was. Er waren geen incidenten tussen jagers en demonstranten. Eilanders willen bij Antillen blijven horen De bevolking van het eiland Sint Maarten wil in meerder heid (60 procent) deel blijven uitmaken van het verband met de andere Antilliaanse eilanden. Dat blijkt uil een referendum dal vrijdag is gehouden. Een derde van de kiezers wil dat Sint Maarten zich via een 'status aparte' losmaakt uit het eilands verband. Maar weinig kiezers zijn voor volledige onafhanke lijkheid. Ook de bevolking van twee andere Bovenwindse eilanden, Sint F.ustatius en Saba, is voor handhaving van de Antillen. Op Saba was 86,3 procent daar voor en op Sint Eustatius iets meer dan 90 procent. De status apar te kreeg respectievelijk 9,6 en 6,9 procent van de stemmen. Nagenoeg niemand koos voor onafhankelijkheid. De bevol king van het benedenwindse ei land Bonaire mag zich volgende week uitspreken.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3