Leidsch Dagblad Kohl blijft bondskanselier Harry Mens stapt uit gemeenteraad Stunt Saturnus kost geld Verse vis in de berm Psychiatrisch patiënte steekt Noordwijkerhouter neer Tien kinderen met nekkramp in AZL Duitse nabetaling voor aardgas stokt Charles: Vader dwong mij tot huwelijk met Diana 799 C(1 BEL: 071-128030 GOED NIEUWS BOERENKOOL EN BRAADWORST. MAANDAG 17 OKTOBER 1994 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40596 LOSSE NUMMERS 1,60 Finland in EU 5 De Finnen hebben gis teren met een meer derheid van 57 procent 'ja' gezegd tegen toetreding tot de Europese Unie. 8 Paus Johannes Paulus II komt in december met een herderlijk schrij- I ven over het heilig jaar i 2000. Harry Mens is met onmiddel lijke ingang uit de politiek ge stapt. De excentrieke make laar heeft zijn lidmaatschap van de WD opgezegd en zijn zetel in de Lissese gemeente raad opgegeven. Mens stapt uit de WD uit teleurstelling dat hij door de partij niet op de kandidatenlijst voor de verkiezingen van de Provinca- le Staten werd gezet. „En om dat ik geen lid meer ben van die partij, kan ik ook geen deel meer uitmaken van de WD-fractie in de raad." Mens zegt er op gerekend te hebben dat hij, nadat de WD hem afgelopen voorjaar passeerde voor een plaatsje op lijst voor de Tweede Ka mer, via de povinciale verkie zingen 'hogerop' zou kunnen komen in de politiek. „De WD heeft mij de illusie gege ven dat ik mee mocht doen. In augustus had ik nog een ogenschijnlijk zeer positief gesprek met VanAardenne die net als bij de Kamerverkiezingen over de samenstelling van de lijst gaat. Kennelijk hebben die partijbaronnen bij zo'n ge sprek niet de giits om recht in je gezicht te zeggen dat ze je Dat Mens een carrière in de provinciate politiek op zijn buik kon schrijven, werd hem afgelopen donderdag duide lijk. „Ik kreeg de kandidaten lijst toegestuurd en daar stond ik niet op. Kennelijk moet je uit zo'n rijtje namen maar de conclusie trekken dat ze je niet nodig hebben. Dat gaat in het bedrijfsleven wel anders. Enfin, die farizeeërs bij de WD ben ik nu zat. Als ik nog ambities heb om in de landelijke politiek te komen en de komende tijd ga ik daar eens goed over naden ken zal dat met een andere partij moeten." In de Lissese gemeenteraad wordt Mens waarschijnlijk opgevolgd door I. Weterman. Pagina 7: 'Eerst eens een jaar tje nadenken en afvallen'. leiden tim brouwer d Nauwelijks bekomen van een historisch weekeinde waarin voor de Europa Cup II het Li touwse Vilnius werd uitgescha keld, is handbalclub TKS Satur nus al weer met de aandacht bij het volgende hoofdstuk. Voor de eerste ronde was eigenlijk al geen geld beschikbaar en nu gaat het Europese avontuur nog meer kosten voor de Leidse handbalsters. De eerste ronde kostte door het 'afkopen' van de uitwed strijd tegen Vilnius (beide-duels werden in de Leidse Vijf Meihal gespeeld) al veel geld. Het bij wonen van de loting, vandaag in Wenen, laten de Leidenaars over aan Swift-coach Kecské- methy, een goede bekende van noordwukerhout. Een 64-jarige Noordwijkerhou- ter is zaterdagmiddag in zijn woonplaats neergestoken. De politie verdenkt een 21-jarige patiënte van het psychiatrisch centrum Langeveld de messte ken te hebben toegebracht. Het slachtoffer is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De man, die vier keer in de rug werd geraakt en onder meer een messteek in een long op liep, verkeert buiten levensge vaar. Het is de tweede keer in Haarlemmermeer Zesentwintig ton verse vis belandde zaterdagochtend in alle vroegte in kantelde. De politie is uren bezig geweest om de ravage op te mimen en het wegdek de berm van de A4. Ook het wegdek werd gedeeltelijk onder de vis bedolven. De 31-jarige schoon te spuiten. De chauffeur werd hardhandig uit zijn slaap gewekt, maar hield geen chauffeur van de vrachtwagen uit Veere was achter het stuur in slaap gevallen. Met als ge- letsel over aan het ongeval. foto hielco kuipers volg dat hij ter hoogte van de afslag Schiphol de vangrail ramde, waarop zijn vrachtwagen CDU/CSU en FDP blijven oppositie tien zetels voor in Duitse verkiezingen foto holvast/mark lamers teammanager An Plug. Mocht Saturnus vandaag op nieuw aan een verre tegenstan der worden gekoppeld, dan moet het andermaal een moei lijke afweging maken. Trainer Makay voelt uit sportief oog punt het meest voor het afwer ken van twee thuiswedstrijden, net als tegen Vilnius. De speel sters daarentegen dromen van een aantrekkelijke buitenlandse Saturnus verloor gisteren in een sensationeel duel met 24-23 van Vilnius. Omdat vrijdag avond de thuiswedstrijd met 22-21 werd gewonnen, geven de 'uitgescoorde' doelpunten de doorslag en gaat de Leidse ploeg door naar de tweede ron de. Helmut Kohl is de komende vier jaar opnieuw de bond- kanselier van Duitsland. De regeringscoalitie van Kohl's CDU, haar Beierse zusterpartij CSU en de liberale FDP verloor bij de bondsdagverkiezingen van gisteren ruim zes procent (124 zetels), maar behield een meerderheid van tien zetels in de Bondsdag. De coalitie is sinds 1982 aan de macht. De milieu-partij Bündnis 90/de Grünen keert terug in de 672 zetels tellende Bondsdag, waarin ook de communistische PDS vertegenwoordigd zal zijn. De opkomst was met 79,1 pro cent beter dan vier jaar geleden, toen 78 procent van de ruim zestig miljoen kiezers naar de stembus ging. De verkiezingen liepen uit op een nek-aan-nek-race tussen de coalitiepartijen en de verzamel de oppositie-partijen. Aanvan- correspondent De soèiaal-democratische op positiepartij SPD behaalde met 36,4 procent haar beste resul taat sinds 1983, maar SPD-lei- der Scharping kon niet anders dan toegeven dat het doel, een wisseling van de wacht in Bonn, niet was bereikt. Scharping noemde de regeringspartijen gisteren een 'coalitie van verlie- kelijk zag het er naar uit dat de meerderheid van de coalitie ge slonken was tot twee zetels, maar na verrekening van de restzetels hebben CDU/CSU (294) en FDP (47) nu 341 zetels, tien meer dan de gezamenlijke oppositie: SPD (252), Groenen (49) en PDS (30). De FPD, die de afgelopen maanden in zes deelstaten en voor het Europese parlement struikelden over de kiesdrempel van vijf procent, scoorde giste ren 6,9 procent. Samen met de 41,4 procent van CDU/CSU, hun slechtste uitslag sinds 1949, was dat net genoeg voor de meerderheid. Kohl verklaarde dat hij met het resultaat 'kon leven' en met deze meerderheid 'kon rege ren'. „Ik had natuurlijk liever meer gehad, maar het is een werkbare meerderheid. Ik geef toe, het wordt moeilijk, maar dat is het leven. Ik ben geen mooi-weer-kanselier." De PDS, opvolger van de staatspartij SED in de voormali ge DDR, haalde met 4,3 procent de kiesdrempel niet. Maar om dat zij in vier kieskringen in Berlijn de meeste stemmen haalde, komt zij toch in het par lement. De PDS behaalde nage noeg al haar stemmen in het oosten van het land. In het wes ten kreeg zij geen poot aan de grond. In drie deelstaten werden ook verkiezingen voor de regionale parlementen gehouden. In Meckelenburg-Voorpommeren en Thüringen bleef de CDU de grootse partij, echter zonder de absolute meerderheid te beha len. De PDS was daar de grote De FDP zette haar de sastreuze reeks nederlagen bij de deelstaatverkiezingen voort. De liberalen kwamen niet over de kiesdrempel. Ook niet in Saarland, waar de SPD net haar absolute meerderheid wist te behouden. De SPD heeft haar positie in de Bondsraad, de Duitse Eerste Kamer, versterkt en kan daar door haar invloed op het wetge vende programma van de rege ring vergroten. Pagina 2: Helmut Kohl sta: voor krachtproef. 'Herverkiezing Kolil een g« miste kans'. Stefan Heyin zit voor PDS eei ste zitting Bondsdag voor. korte tijd dat een patiënt van Langeveld iemand neersteekt. Enkele weken geleden ver wondde een 39-jarige man daar een 51-jarige verpleger. De steekpartij zaterdag ont stond volgens de politie toen de 64-jarige man de vrouw weiger de geld te geven. Ze achtervolg de hem, terwijl ze steeds agres siever bij hem bedelde, en stak hem uiteindelijk op de Viaduct- weg neer. De verdachte is door omstanders overmeesterd en aan de politie overgedragen. De is opgesloten in het een- leiden liesbeth buitink Tien kinderen zijn de afgelopen twee weken met nekkramp opgenomen in het Acade misch Ziekenhuis Leiden (AZL). Een 9-jarig meisje uit Wassenaar is gisteren bijgekomen uit een coma van vier dagen. De Gemeen schappelijke Gezondsheidsdienst Leiden zegt niet bezorgd te zijn. „Niet elke vorm van nek kramp is erg besmettelijk." Bij de GGD in Lei den zijn slechts twee meldingen binnengeko men van nekkramp. Voorlichter D. Ketting van het AZL bena drukt eveneens dat het aantal nekkramp-pa tiënten niet betekent dat er 'een woeste epide mie' om zich heen grijpt. De verantwoordelij ke arts kon vanochtend nog geen opheldering geven over het aantal ernstige gevallen. Twee van de nekkramp-patiënten waren leerlingen van 4-HAVO en 4-MAVO van de Rembrandt Scholengemeenschap in Leiden. Zij werden vorig weekeinde met nekkramp in het ziekenhuis opgenomen en reageerden goed op een penicilinekuur. De scholenge-, meenschap probeerde in een brief de ouders gerust te stellen, met de mededeling dat de meisjes niet de zeer besmettelijke vorm van nekkramp zouden hebben. Volgens een woordvoerster van 'Rem brandt' zouden de meisjes oververmoeid zijn geraakt door activiteiten op school in het ka der van het 130-jarig bestaan. Daardoor zou den ze vatbaar zijn geworden voor de bacterie die de milde vorm van nekkramp veroor zaakt. Bij de GGD Duin- en Bollenstreek zijn de af gelopen vier weken vier meldingen van nek kramp binnengekomen. Volgens hoofd alge mene gezondheidszorg S. van der Lans is dat voor de tijd van het jaar niet echt bijzonder. „Het wordt weer najaar, de kinderen zitten al weer een tijdje op school en de weerstand neemt af. Daardoor kunnen bacteriën en vi russen die onder normale omstandigheden gewoon verkoudheid veroorzaken ineens her senvliesontsteking tot gevolg hebben. Ook wanneer de examens weer voor de deur staan, zien we altijd een toename van het aantal ge vallen van nekkramp", aldus Van der Lans. De patiënten die de GGD Duin- en Bollenstreek onder handen kreeg, waren één, vier, zestien en zestien jaar oud. Allen maken het goed. Miljardenstrop dreigt den haag gpd Duitsland komt voorlopig niet over de brug met de miljarden die Nederland claimt voor een teveel aan gas dal Duitsland heeft gekregen. Dit gas komt uit een gasbel in het Eems-Dollard- gebied, die onder beide landen ligt. Niet alleen zal betaling wel licht nog jaren op zich laten wachten, ook zal het bedrag vrijwel zeker veel lager uitvallen, zo melden bronnen op de mi nisteries van financiën en eco nomische zaken. Voor het kabinet is dat een le lijke streep door de rekening, omdat met onder meer deze gelden grote projec^n als de aanleg van de Betuwelijn, de hogesnelheidslijnen uitbreiding van Schiphol zouden worden betaald. Nederland en Duitsland lig gen al vijfjaar in de clinch over het teveel geleverde gas. Na twee jaar onderhandelen kwa men beide partijen overeen dat de Duitsers twintig miljard ku bieke meter gas teveel hebben gehad. Over de betaling werd men het echter niet eens. Er werd arbitrage aangevraagd bij de Internationale Kamer van Koophandel in Zürich. Sinds begin 1992 zijn er drie arbiters met de zaak bezig. In 1990 sprak de Duitse ex ploitant van de gasbel BF.B al over veel geringere nabetalin gen dan in Nederland werd be rekend. Zij kwam uit op 350 tot 900 miljoen gulden, terwijl Ne derland inzet op vier tot negen miljard. londen cees v correspondent Prins Charles werd door zijn vader, prins Philip, gedwongen met Diana te trou wen. Dit staat in een nieuwe biografie van Charles, waarvan The Sunday Times gisteren enkele hoofdstukken publiceer de. De Britse kroonprins verleende zijn medewerking en goedkeuring aan het boek. Charles voelde nimmer enige gene genheid voor Diana. Zijn vader, de her tog van Edinburgh, wilde echter dat hij met haar in het huwelijk trad. Charles had Diana enkele keren op het koninklij ke buitenverblijf in Schotland ontvangen en de hertog vreesde een schandaal als piarles niet haar hand vroeg. Charles' eigenlijke liefde, Camilla Par ker Bowles, werd wegens haar katholicis me de Britse monarch is tevens hoofd van de Anglikaanse kerk als onge schikt beschouwd. De biografie bevestigt in grote lijnen dat Diana in de eerste jaren van haar hu welijk aan depressies leed. Hoewel hij geen enkele liefde voor haar voelde, zou Charles aanvankelijk hebben gepoogd Diana te helpen. Toen zij echter pogin gen tot zelfmoord begon te doen, stuur de hij haar naar een psychiater. In de biografie, geschreven door de ge respecteerde journalist Jonathan Dim- bleby, wordt een negatief beeld geschil derd van de Britse koningin en haar echtgenoot. Het feit dat Chanles nauw bij het boek was betrokken, maakt de aan val op het koninklijk paar echter extra pi kant. Een Conservatief lagerhuislid, Edwina Currie, omschreef het zeshonderd pagi na's dikke boek gisteren als 'de langste troonsafstandsbrief in de geschiedenis'. Andere politici voorspelden echter dat de biografie geen staatsrechtelijk staartje zal krijgen. Blijkens de biografie was Charles diep ongelukkig op zijn kostschool in Schot land, waar hij het mikpunt van pesterij en was. „Ik ben gewoon bang om naar bed te gaan, omdat ik de hele nacht door wordt geslagen", aldus Charles in een van zijn brieven. „Ik kan er niet langer tegen met kussens op het hoofd geslagen te worden... Het is een hel hier." Charles kreeg tijdens zijn jeugd geen enkele affectie van zijn vader en moecter, aldus het boek. De hertog zou er groot genoegen in hebben geschept zijn zoon in gezelschap te vernederen. Koningin Elizabeth II wordt beschreven als een wazige figuur, met wie Charles slechts oppervlakkig contact had'. Nog geen abonnee HET WOORD IS AAN Louis Paul Boon Heel wat pornografie lijkt er spe ciaal op gericht om ons weerzin tegen de erotiek te bezorgen. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen Info Religie - Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Fris Af en toe zon en droog. Middag- temperatuur ongeveer 11 graden Zwakke tot matige wind, rond kracht 3, uit noordoost tot oost. Aan de Hollandse en Zeeuwse kust vrij krachtig, 5. Israël heft afsluiting Gazastrook op Israël heeft vanmorgen de af sluiting van de Gazastrook op geheven. Tienduizenden Pales tijnse arbeiders konden daar door naar hun werk in Israël te rugkeren. De politie van Gaza heeft 55 van de ongeveer 350 Hamas-activistcn die vorige week waren gearresteerd wijge laten. I Iainas eiste vandaag ook de vrijlating van de overigen. Israël sloot de Gazastrook vo rige week dingdag af als reactie op de ontvoering van de soldaat Nachshon Wachsman door de fundamentalistische beweging Harnas. De 19-jarige gegijzelde militair kwam vrijdagavond bij een mislukte bevrijdingsopera tie door het Israëlische leger om het leven. De ontvoering leidde ook tot een onderbreking in de vredes onderhandelingen tussen de PLO en Israël. Die gesprekken worden morgen voortgezet. Leidsch 'Dagblad NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. |a, dat is goed nieuws i Dus neem ik nu een abonnement, i Tel: cn Panklare gesneden r\r- boerenkool, 1 JU zak 300 gram X.»CmsJ Braadworst, 500 gramj5SST4.25 kilo -1T5CT I (l .v.m, controle bezorging) Na dc cerate 2 weken I betaal Ik mijn abonnement: j H-t maand automatisch I (f 29,30) j Per kwartaal vla acceptgiro 85.55) J automatisch 04.55) I Nr. bank/giro: Of bel 071-128030 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 1