Leidse veerkracht breekt in noorden DAC neemt twee punten mee uit Zaanstad DIOK slaat weer genadeloos toe naar overwinning Leython behaalt eerste overwinning Sport Meisjes Grasshoppers ingemaakt LZ 1886 fluitend Rijnsburgse dammers stellen zwaar teleur MAANDAG 17 OKTOBER 1994 -CHEF ROB ONDERWATER. 071-5 Basketballers verliezen van rode-lantaarndrager Ton Kallenberg ziet zijn team, BS Leiden, als een ploeg in opbouw. Daarom is tegen elke tegenstander in de pro motiedivisie volledige concentratie een noodzakelijke voorwaarde voor een goed resultaat. Tegen rode-lan taarndrager Celeritas uit Groningen werd aan deze voor waarde niet voldaan. Het resultaat was dan ook een te leurstellende 81 -70 nederlaag. BASKETBALMEDEWERKER Natuurlijk is het lastig spelen na een reis van drie uur, maar Lei den had de kansen in eigen hand. De eerste helft liep gelijk op tot de laatste vijf minuten. Van 22-26 in Leids voordeel werd het toen door veel knullig balverlies 42-35 voor de thuis ploeg en kon Leiden zich gaan opmaken voor een moeilijke tweede helft. Daarin werd aanvankelijk nog ingelopen op Celeritas. Onder aanvoering van de goed spelen de Theo de Bruyn (honderd procent schot) werd de stand bij 60-60 in de twaalfde minuut ge lijk getrokken. Twee slechte aanvallen van loeiden en even- zovele goede aanvallen van de Groningers onmiddellijk daarna vergrootten de marge echter weer tot vijf punten. Dit brak de Leidse veerkracht en leidde tot het uiteindelijke 81 -70 verlies. Scores Leiden: De Bruyn 20 (11 reb.), Huybens 17. Ook voor de mannen van MSV stond er zaterdag een verre uit wedstrijd op het programma. Tonego uit Haaksbergen bleek te zwak om de Noordwijkse ploeg in de problemen te kun nen brengen. De 57-87 over winning zorgde voor een kleine pleister op de wonde die de midweekse nederlaag tegen Lei den had veroorzaakt. Slechts acht minuten hoefde MSV te twijfelen of er een posi tief resultaat zou worden ge boekt. De achterstand van 17- 14 werd daarna omgebogen tot een comfortabele voorsprong van 35-48 hij rust. In de tweede helft kon Tonego door slechte concentratie bij MSV nog terug komen van 42-67 naar 57-71. De press die daarna door de Tukkers werd opgezet was ech ter zó slecht, dat het Ronald van Velzen de kans bood 16 punten in de laatste drie minuten te scoren en het verschil op te voe ren tot dertig punten: 57-87. Scores MSV: Van Velzen 22, B.Driessen 21, Dogo21. Zorgen kennen de dit i de i ste divisie nauwelijks. Ook Azimma kwam er dit keer niet aan te pas. Zelfs de zo vaak hoog oplopende emoties bij de Amsterdamse ploeg bleven ach terwege en coach Lawrence Mc- Gray en de zijnen zegevierden moeiteloos met 92-69. Azimma, dat zaterdag slechts zes spelers aan de start bracht, kwam er met de stevige neder laag nog goed af. Alleen in de beginfase van dit eenzijdige du el (rust 44-34) mocht Lisse zich enigszins zorgen maken over het agressieve optreden van de tegenstander. Toen de achter stand was weggewerkt, was de strijd echter snel beslist. Terry van den Akker en Harold van der Stoep scoorden met gemak en hielpen Lisse aan de vijfde achtereenvolgende overwin ning. Scores Lisse: Van den Akker 21 Van der Stoep 20, Balm 14. Vrouwen Omdat WSC uil Waalwijk on deraan staat in de Topdivisie B dachten de vrouwen van Grasshoppers een gemakkelijk avondje te zullen hebben. Bij de volgende ontmoeting, thuis in Katwijk, zullen ze wel beter we ten. WSC bleek namelijk hele maal niet zo'n slechte ploeg te zijn als vooraf werd verwacht. Weliswaar won de ploeg van La ce Strong wel (46-55), maar het ging allemaal erg moeizaam. Na de eerste helft zou Grasshop pers toch .gewaarschuwd moe ten zijn geweest. Via 10-16 na i de marge bij rust (24-28) immers allesbehal ve geruststellend. De tweede helft gaf echter eenzelfde beeld. De Katwijksen bleven voor, maar overtuigden allerminst. De vechtlust van Allers, Hartlief en Kuyt zorgde ervoor dat de overwinning niet in gevaar kwam. Ook zij konden er echter niet voorkomen dat de winst via 46-55 wel erg minimaal bleef. Scores Grasshoppers: Weeda 18, Allers 14. Hartlief 8. Kuyt 8. BV Leiderdorp heeft vaak moeite om al snel in de wed strijd weg te lopen van een te genstander. Omdat de kwaliteit in het team groot is, beïnvloedt dit het uiteindelijk resultaat tot nog toe niet. Ook tegen Vlissin- gen was dit het geval. De Lei- derdorpsen wonnen afgetekend met 47-77. Daarvoor moest vijf minuten flink worden aangezet. Na vijf tien minuten stond er immers nog steeds een achterstand op het scorebord (31-28). De 12-0 om de eerste helft te besluiten (rust 31-40) besliste vervolgens de wedstrijd. De dertigpunts- overwinning houdt Leiderdorp ongeslagen aan kop. Scores Leiderdorp: Sluys 26, Schuit 12, Koivisto 10. Hoewel Lisse de eerste streek- derby van het seizoen tegen Hoofddorp met een ruime 80- 62 overwinning mocht afsluiten, kon de ploeg onmogelijk tevre den zijn over de geleverde pres tatie. Tegenstander Hoofddorp legde de veel geroutineerdere tegenstander het vuur na aan de schenen. Hoofddorp, bij de rust tegen een 38-30 achterstand aankij kend, schotelde Lisse een tem po voor waarmee de thuisclub niet uit de voeten kon. De be zoeksters dichtten niet alleen het gat maar kwamen bij 54-55 zelfs aan de goede kant van de score. Het binnen de lijnen brengen van Annelies van der Hulst en Mary van Ruiten door coach Vlasic bleek daarna een gouden greep. Lisse liep weer weg en behaalde via 80-62 toch nog de winst. Scores Lisse: Van der Veen 20, Van den Bosch 14, Van Ruiten 14, Van der Hulst 14. Aan de Smaragdlaan in Leiden onderging DIOK een zoveelst verplicht nummer. Ditmaal was RC Delft het slachtoffer van de dadendrang van de Leidenaars. In een eenzijdig duel werden de Delftenaren met 89-0 van het veld gelopen. ,,En toch blijft het leuk", was de mening van flanker Robert Broers na afloop van de gewon nen wedstrijd. „Hoe slecht de tegenstander ook is, het is en blijft een spel van opperste con centratie. Je moet je honderd procent blijven inzetten, want als de aandacht verslapt, kun nen ook wij verliezen." Dat is ook de mening van coach Julius Breinburg. De Bra bander ventileerde vorige week na de overwinning op de Oister- wijk Oysters duidelijk zijn me ning over de matige inzet van sommigen van zijn spelers. „Die was zeker niet goed en dat heb ik ze duidelijk gemaakt. Vandaag was het al een stuk be ter, maar voor mij nog niet opti maal." Ewoud Chaudron en John Stadhouder speelden tegen Delft voor wat ze waard waren, voorbeelden voor de rest van het veld. Na een half uur was de marge al opgelopen naar 22-0, terwijl de ruststand werd opge tekend bij 39-0. In de tweede helft ging DIOK door met de wervelende rugbyshow, waarbij de aanvallen elkaar in hoog tempo opvolgden en applaus oogstten van het talrijke pu bliek. Delft werd uiteindelijk met 89-0 gedegradeerd tot spar ringspartner en zocht na het laatste fluitsignaal snel de war me douche op. In Rotterdam liepen de r van DIOK opnieuw tegen een» nederlaag aan. Tegen de plaat selijke rugbyclub werd het maar liefst 44-17. Volgens Athletics" eerste-rijer John Bavelaar een geflatteerde uitslag. „Rotterdam heeft tactisch heel erg goed ge speeld, en daar hadden wij geen antwoord op." De Leidse pun ten kwamen op naam van Ro bert van der Vlist, Sean Coug- hlinn en Dave Langezaal. Na het verlies van afgelopen woensdag tegen Den Haag be loofde Bassets-coach l.eo van Zundert winst tegen de Utrecht se Studenten. Dit bleek gisteren edele hoop want de Sassenhei- mers verloren wederom op ei gen veld. Dit keer met 9-14. Van Zundert was na afloop zeer te leurgesteld over de inzet van veel van zijn spelers. In Wateringen werd om het districtenkampioenschap bij de vrouwen gespeeld. Winnaar werd district West. Door over winningen op de districten Midden en Zuid werd West met onder anderen de DIOK-speel- sters Lianne Schoone en Tinka Tolsma de trotse bezitter van de Arie van Teylingen T rofee. DIOK-speler Arjan van der Eist torent hoog uit boven de Delftenaren. foto loek zuyderduin LEIDEN. JUST B BASKETBALMEDEWERKER Na het debacle van vorige week tegen Prisma College was het voor de jongens junioren van Lei derdorp zaak om een goed resultaat in de eredi visie neer te zetten. Tegenstander Den Helder was dan wellicht te sterk om van te winnen, maar goed spel zou al een opsteker zijn. De eerste helft was de Helderse ploeg nog veel te sterk. Van 14- 16 werd het 27-49 en dreigde een nieuwe afstraf fing voor de Leiderdorpers. In de tweede helft kon de overwinning niet meer worden binnenge haald, maar de uiteindelijke 73-88 eindstand stemde coach Bakhuyzen wel tot tevredenheid. Scores Leiderdorp: Foudraine 20, Schaacke 18. Smeding 11 HSV uit Haren was gisteren geen partij voor de meisjes junioren van Leiderdorp. Tot rust kon den de bezoeksters aardig bijbenen, mede door dat het spel van Leiderdorp nog niet echt overtui gend was. De voorsprong van 38-26 bij rust werd vervolgens echter snel uitgebouwd tot 48-26, on-' der meer door twee driepunters van Sandra Wa- gemaker. De Leiderdorpsen speelden daarna de wedstrijd goed en geconcentreerd uit en bepaal den de eindstand op 79-41. Scores Leiderdorp: Van Zegveld 17, Wagemaker 16, R. van der Voort 13. De meisjes junioren van Grasshoppers kwa men er tegen Den Helder (lijstaanvoerder samen met o.a. Leiderdorp) niet aan te pas. Verschillen de Helderse speelsters komen ook uit in de eredi visie voor het seniorenteam van de Noordhol landse club. Grasshoppers daarentegen bestaat vrijwel uitsluitend uit speelsters uit een lagere leeftijdsklasse. Na een 12-74 ruststand leed Grasshoppers dan ook de grootste nederlaag van het seizoen: 29-136. Scores Grasshoppers: Buis 6, T.Versteeg 6, G.Ver- steeg 6. LEIDEN «DIRK KLOOS Volleyballers op goede weg VOLLEYBALMEDEWERKER De volleybalteams uit de regio doen het aanmerkelijk beter dan vorig seizoen. Dat is de conclusie die mag worden ge trokken na drie competitie- dagen. De mannen van DAC pakten twee punten van Zaan stad en Gemini een van VC Rijs wijk. De vrouwen van Gemini doen het in hun eerste jaar in de tweede divisie zonder meer goed: nu mocht Sliedrecht blij zijn met het ene puntje dat de Voorschotenaren hen gunden. Leython leed verlies bij Sovicos en VCS hield een punt over aan eting bij Tonegido. DAC - Zaanstad 3-2; 15-11, 15- 10, 13-15, 6-15, 15-11. Over het geheel genomen was DAC veelt sterker; de ploeg scoorde vaak direkt dan wel in- direkt uit de opslag, blokkeerde goed en was aanvallend net iets beter. De spelers waren het er achteraf over eens, dat het ei genlijk 3-0 had moeten zijn. In de derde set was er even een dip (3-7), maar bij 13-10 leek DAC rechtstreeks op die 3-0 af te gaan. Een paar ongelukkige ballen verstoorden de balans en pas in de vijfde set (Martin Mor- sink serveerde in een beurt naar 5-0) was het ritme terug en kon DAC weer afmaken. Aanvallend Matty den Tombe van Gemini lanceert midden-aanvaller lepe Roosjen. en blokkerend was Rudolf Haitsma weer eens de beste speler bij de Alphenaren. Harderwijk - Novo 3-0; 15-2, 15-2, 15-13. Het commentaar op de wed strijd was kort maar krachtig: „Novo was tevreden met het verlies, omdat Harderwijk ge woon op alle fronten de betere ploeg bezat." De reis (anderhalf FOTO DICK Hogewonm, uur) duurde langer dan de wed strijd (46 minuten). In de derde periode, toen de concentratie bij k Harderwijk wat verslapte, begon het bij Novo te lopen en aan het eind op 13-13 maakten de Noordwijkers geen gebruik van de geboden mogelijkheden om uit te maken. Jammer, want de kansen waren er. De Harder- wijkse aanval was voor Novo ongrijpbaar. Gemini/K - VC Rijswijk 2-3; 15- 11,9-15, 15-6, 13-15, 12-15. Beide teams ontliepen elkaar niet veel. Bij Gemini was het probleem dat een echte buiten speler ontbrak. Die kan immers altijd worden aangespeeld als de pass niet goed ligt en de midvoor niet goed kan worden aangespeeld. In die situaties ging Gemini in de fout. In de derde set waren lepe Roosjen en Remco van Rijn met hun aces direkt verantwoordelijk Vrouwen Sliedrecht 2 - Gemini/K 2-3; 13-15, 15-10, 13-15, 15-7, 13- 15. Het werd een heel open wed strijd, met aan beide zijden een overheersende serve, die de ontmoeting erg wiselvallig maakte. Gemini was technisch de betere en nam in alle sets een voorsprong. Anderzijds speelde het volgens coach Ber nard van de Pols een tempo te laag, waardoor het twee sets ca deau gaf en in de overige sets was het verschil ook maar krap. Dit keer moest Gemini vechten voor de kostbare twee punten, die de ploeg wel ongeslagen houden bij haar debuut in de tweede divisie. Sovicos - Leython 3-0; 15-11, 15-9,15-1. Trainer Ruud van Houwelingen kwalificeerde de ontmoeting als vervelend. Op zichzelf had Ley thon best kansen gehad, maar er werd te matig gespeeld en dat had ook alles te maken met de grotere kracht van de tegen stander. Toch waren er winst mogelijkheden, zoals in de eer ste set bij 9-11 en in de tweede bij 9-9, maar beide keren ver speelde Leython snel vijf pun ten op rij en was het over en uit. Vooral stopfouten waren daar debet aan. Tonegido 2 - VCS 3-2; 15-11, 12-15,15-12,12-15,15-11. Een wedstrijd van meer dan twee uur, waarin eigenlijk dege ne won, die de minste fouten met het passen en in de verde diging maakte. Het duel was ze ker niet hoogstaand, maar de spanning vergoedde alles. Een foutenfestival aan de ene, werd snel gevolgd door één aan de andere kant. Tonegido was de gelukkigste. WATERPOLOMEDEWERKER Zowel LZ 1886 als Vivax kwam voorspoedig uit de startblokken. LZ 1886 won met 6-11 van HZ/ZLAN en Vivax bleef met 7-6 Rotterdam de baas. Katwijk was veel te sterk voor Barracuda (21- 5). LZ 1886 won opvallend ge makkelijk van HZ/Zian. Verde digend zat het spel dermate goed in elkaar dat de Hagenaars er wanhopig van werden. LZ had veel minder moeite een gat in de Haagse verdediging te vin den. Hierdoor was de spanning al snel uit de wedstrijd. Na drie perioden stond het zelfs 2-9 in het voordeel van LZ. Zian kwam nog wel terug tot 6-9 maar toen Michel van der Zeeuw vanaf de midvoorplaats voor 6-10 zorgde was het pleit definitief beslecht. Topscorers LZ: Jan Langerhorst 3, Frans Langerhorst en Alexan der Willemse 2. Vivax won moeizaam van Rotterdam. De Oegstgeestena- ren waren wel de beteren maar konden dit niet op het score bord tot uitdrukking brengen. Vooral de man-meer-situatie werd slecht benut. Integendeel, Rotterdam wist met een man minder zelfs te scoren en ver diende een strafworp, die overi gens door de Oegstgeestse goa lie werd gestopt. In het laatste deel van de derde periode en in de beginfase van het vierde speldeel slaagde Vivax erin op een 6-3 voorsprong te komen. Binnen twee minuten wist Rot terdam echter weer langszij te komer. In de laatste minuut kreeg Vivax weer een man meer. Onno Slooterdijk hield het hoofd koel en bracht de ploeg van Mark van Belkum de verdiende overwinning (7-6). Topscores Vivax: Onno Slooter dijk 2, Serge Dietz 1, Hans Trijs burg 1, Arjan Laurense 1, Edo den Boef 1 en Sjors Verburg 1. Katwijk had wat goed te ma ken na de nederlaag vorige week tegen Rapido. Barracuda .heeft het geweten. De felle press over het hele veld sloopte Bar racuda en leverde Katwijk voor al in de derde en vierde periode vrij spel op. Het oppermachtige Katwijk zadelde Barracuda dan ook op met een monster-neder laag. Pas na 21-5 kwam het eindsignaal. Verheugend voor de Katwijkers was dat tfrijwel het gehele team tot score kwam. Topscorers Katwijk: Ronald Heemrood 5, Kjelt Boonstoppel 4, Alex Sieval 4, Ferry Spros en Arie Haasnoot ieder 2. In de derde klasse kwam Kou dekerk tot een ruime zege. Het vooraf sterk ingeschatte Triton Putten bleek geen partij voor de mannen van Mark Kimpel. Na een aanvankelijke 1-4 achter stand werd het al snel 7-4. Kou dekerk denderde hierna door via 10-5 naar 13-5. Topscorers Koudekerk: Erik Bergsma, Lars Bergsma en Alex van der Schalk ieder 3. WZK leed een forse 18-7 ne derlaag tegen DAW uit Alkmaar. Sassenheim kwam tegen Hoom niet verder dan een 8-8 gelijk spel. Alkemade verloor in Zaan dam met 9-7 van ZWV. Vrouwen De vrouwen van LZ 1886 verlo ren opnieuw. In Arnhem was ESCA met 7-6 te sterk. De Zijl- /LGB verloor met 7-5 van de re serves van Alliance met 7-5. De vrouwen van De Zijl knokten er hard voor maar wisten de kan sen niet te benutten. Alliance .counterde naar de overwinning. Doelpunten: Douce Beukering 3, Mariska Beukering en Ingrid van Veen. In de promotieklas boekten de mannen van Leython hun eer ste verdiende zege ten koste van Thor met 3-1 en bleef RW ook in de derde ontmoeting onge slagen door de 0-3 overwinning bij Be Fair. Dok de vrouwen van RW blijven winnen; nu werd Gemini/K 2 met 3-1 geconfron teerd. Radius 2 bleek te sterk voor Leython 2. spelverdeler behaald. Langza merhand heeft Leython de or ganisatie rond. René Leeflang werd als passer en buitenaan valler ingezet (behoudens een korte periode in de tweede set. toen hij de spelverdeling deed) en Dirk-Ian Kwestro komt steeds meer in zijn element en had een topdag. Thor was niet tegen de service druk van Ley thon opgewassen en de spaar zame aanvallen die er wel uit kwamen, werden meestal aar dig door het Leython-blok ge keerd. In de derde set hanteerde Thor het wapen van de prikbal- len, maar toen Leython het sys teem veranderde en steeds ie-* mand achter het blok zette, was Thorvlejjgellam. Be Fair - RW 0-3; 7-15, 8-15, 11-15. RW is compleet genoeg om een tegenstander van dit kaliber ruim naar een nederlaag te kun nen spelen. Wilco Saab speelde weer mee (hersteld van een en kelblessure) en met hem heeft RW veel mogelijkheden in huis. Dit keer scoorde Marcel Aer- noutse zo veelvuldig met zijn 'oinloopballen', dat buitenaan valler Arjen de Mare niet eens al zijn registers hoefde open te trekken. Be Fair kwam zwak voor de dag en zal de nodige moeite krijgen om zich te hand haven op dit niveau. Vrouwen Radius 2 - Leython 2 3-0; 15- 13, 15-11, 15-5. Ondanks een goed spelende Marga Stokman kon Leython net niet dat extra stapje doen, dat nodig was om de Goudse ploeg eronder te houden. Radi us sloeg net iets harder en had wat meer routine in huis. De eerste set bleek de beste van Leython, toen het team zich na 8-0 en 13-13 door twee passfou- ten gewonnen moest geven. RW - Gemini/k 3-1; 15-9, 15- 13, 9-15, 15-9. RW speelde niet echt maar kon als exc dat spelverdeelster Esther van Luik ontbrak. Zij werd volgens trainer Sime Boom echter wel goed vervangen door Leonora van de Klink uit het tweede. Het echte gevoel ontbrak vaak, waardoor de aanval door het midden niet op eerste tempo aangespeeld kon worden. Ge- mini bracht een wat oudere ploeg binnen de lijnen, die het tempo niet helemaal kon vol gen. Voor RW was het belang rijkste, dat het ongeschonden met drie punten uit de strijd kwam. Van den Bosch van Uit den Boogaard. Maar deze keer sleepte Uit den Boogaard een remise uit het vuur, zodat de damontmoeting in een 10-10 gelijkspel eindigde. Samen Sterk, de promoven dus, haalde zaterdagavond uit tegen Velo. Ronald van Egmond gaf als eerste het goede voor beeld door zijn partij tegen Dennis Brahem bliksemsnel, binnen drie uur, te beslissen. Hazerswoudenaar Peter Slagter speelde misschien wel de mooi ste partij van de avond. Via in genieuze zetten damde hij zijn tegenstander op fenomenale wijze van het bord. Ook Martin Oud verraste in het eigen dorps huis vriend en vijand. Oud wurgde op een langzame, ter gende wijze zijn Wateringse te genstrever, de kopman van Velo. Vandaar dat de Samen Sterkers, ondanks een blunder van Hans Stolwijk, op een prachtige damavond konden te rugblikken. De dammers van Rijnsburg stel den zaterdagavond zwaar te leur. In het eigen Denkhuis speelde de Rijnsburgers met 10- 10 gelijk tegen het Leidse LDG. Samen Sterk gaf het bezoeken de Velo een sensationeel pak op de broek: 15-5. 't Leids Dam Gezelschap was met weinig illusies naar Rijns burg gekomen. De Leidenaars kwamen met drie reserves in het tiental en hadden het vorige duel met 16-4 verloren. Vandaar dat de Rijnsburgers op een ge makkelijke avond rekenden. Dat pakte echter anders uit. De Leidse formatie verzette zich danig in de derby. Zo overliep Wim Klein Rijnsburger Ton Kooloos en verloor Rinus Krom hout omdat -ie in tijdnood kwam. zijn partij tegen Hein van Winkel. Uiteindelijk moest de partij tussen Cees van den Bosch en Theo uit den Boog aard de beslissing brengen. Normaliter wint Rijnsburger

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18