Sport Saturnus kan het bijna niet geloven Katwijk blij met een punt in derby Gaston Taument uitblinker tegen machteloos FC Utrecht Merkwaardig virus velt volleyballers MAANDAG 17 OKTOBER 1994 13 Kanu in Ajax-selectie Amsterdam Ajax reist vandaag met een fitte selectie naar We nen, waar woensdag in het Ernst Happel-stadion de derde Champions League-wedstrijd tegen Austria Salzburg plaats vindt. Aangezien rechtsbuiten FinidLGeorge vanwege een schor sing niet van de partij zal zijn, is de Nigeriaan Nwankwo Kanu aan de selectie toegevoegd. De positie van George in het elftal zal waarschijnlijk worden ingenomen door linkerspits Peter van Vossen. Mare Overmars zal dan verhuizen naar de rechterflank. Jansen vindt werk in Japans voetbal rotterdam Wim Jansen heeft een nieuwe werkgever gevonden. De voormalige manager van Feyenoord heeft in Japan een con tract voor twee jaar getekend bij Sanfrecce Hiroshima. lansen, die momenteel in Japan verblijft, begint zijn werk in februari 1995. De Rotterdammer wordt bij de Japanse club de opvolger van de Brit Sam Baxter. Els wereldkampioen matchplay wentworth De Zuidafrikaanse golfer Ernie Els heeft gisteren ii Wentworth de wereldtitel matchplay veroverd. Hij versloeg in de finale over 36 holes de Schot Colin Montgomerie. Twee holes voor hét einde was de wedstrijd afgelopen. Els stond er toen vier voor. In de troostfinale over 18 holes veroverde Olazabal de der de plaats tegen Singh. Volleyclubs zijn gezeur zat De Vereniging Top Volleybal (VTV), het 5 kingsverband van de eredivisieclubs, is het gezeur van de beide bondscoaches over de eigen competitie en over de herinvoering van het zogenaamde Bankras-model meer dan beu. Voorzitter Frans Derks liet gisteren los dat de VTV „onder geen beding ak koord zal gaan met een Bankras-model voor de vrouwenploeg". Ivanisevic op dreef in Tokyo Tokyo» Goran Ivanisevic beleefde een lucratief weekeinde in Tokyo. ,,De wilde met de dwaze blik", zoals de New York Times hem noemde na de uitschakeling in de eerste ronde van de US Open dit jaar, kegelde de Amerikaan Michael Chang in de finale van de baan (6-4 6-4) en pakte daarmee 147.000 dollar en 280 punten voor de wereldranglijst. De Kroaat versterkte daardoor niet alleen zijn tweede plaats ach ter de Amerikaan Pete Sampras en maar hij plaatste zich ook voor de ATP-Masters, volgende maand in Frankfurt (prijzengeld: drie miljoen dollar). Sampras en de Spanjaard Sergi Bruguera waren al eerder zeker van kwalificatie. Ivanisevic boekte zijn tweede toernooizege van het jaar. Lisse 1 speelt tegen Ajax 2 lisse Ajax 2 speelt morgenavond tegen het eerste zaterdagelftal van FC Lisse, ter afsluiting van de talenten-instuif die de hele dag op sportpark Ter Specke wordt gehouden. Oorspronkelijk zou een team van Lisse-spelers onder de 21 jaar oefenen tegen een combinatie van Ajax Al en het tweede elftal van de Amster damse club. De wedstrijd begint om 19.00 uur. Vreugde en tranen na Europa Cup-stunt van Leidse handbakters Eén doelvrouw uit Oud-Ade heeft heel handbalminnend Litouwen in rouw gedompeld. Reserve-keeper Monique van der Poel, die Egle Vilnius vrijdag al van de overwin ning had afgehouden, kreeg gistermiddag alles bij elkaar nog geen kwartier speeltijd. Onder haar bezielende lei ding bracht TKS Saturnus een kansloze achterstand van zes doelpunten tegen Egle Vilnius terug tot een verant woord verlies: 23-24. Rekenmeesters bevestigden dat de Leidse ploeg door die uitslag, gevoegd bij de even kleine overwinning van vrijdagavond (22-21), doorgaat naar de tweede ronde van de Europa Cup voor bekerwinnaars. A brouwer de koning Na het laatste fluitsignaal van de Poolse scheidsrechtersduo Andrzej Dutka en Zbigniew Us- zynski overheerste aanvankelijk ongeloof in de door slechts honderd betalende toeschou wers bevolkte Vijf Meihal. Aan de ene kant vroegen de Litouw se vrouwen zich met het schaamrood op de kaken af hoe zij een veilig ogende marge zo knullig uit handen hadden kun nen geven. Bij de spelersbank' van Saturnus duurde het ver dacht lang voor de eerste juich kreten opstegen. 'Je kunt toch niet blij zijn met een nederlaag', zag je de speelsters denken. 'En hoe is de telling eigenlijk bij Eu ropa Cup-handbal?' De enige die het wist was trai ner Zsigmund Makay. Hij kon zijn ploeg vertellen dat bij een gelijke totaalstand (45-45) uit gescoorde doelpunten dubbel tellen. Saturnus speelde giste ren formeel een uitwedstrijd, zodat het vandaag in Wenen met vijftien andere ploegen meeloot voor de> tweede ronde. De gelouterde voormalige Hon gaarse handbalinternational had alleen verzuimd om zijn spelers van de Europa Cup-wet ten op de hoogte te stellen. Of, wat waarschijnlijker is, de speel sters waren die in de bloedstol lende slotfase van hun 'uitwed strijd' even vergeten. De gevolgen van die collectie ve onwetendheid hadden spor tief gezien rampzalig kunnen zijn. Zelfs de ervaren Gerrie van Jaarsveld ging in de laatste mi nuut tot woede van Makay als een gek op jacht naar de gelijk maker, terwijl de tussenstand van 22-23 genoeg was voor plaatsing voor de volgende ron de. En de Roemeense Nicoleta Boriceanu besefte tien secon den voor tijd helemaal niet, dat alles afhing van haar strafworp. Bijkomend voordeel was dat zij in elk geval geen last had van zenuwen. Zij scoorde net zo koel als zij het de hele wedstrijd al had gedaan en voltrok daar mee zonder het te weten het vonnis over Vilnius: 23-24. Van der Poel Maar alle bewuste en onbewus te pogingen om Saturnus een ronde verder te helpen zouden waardeloos zijn geweest, als' Monique van der Poel op de re servebank was blijven zitten. De tweede doelvrouw, die Nata- scha Radder doorgaans alleen bij strafworpen vervangt, mocht van de wanhopige Makay in het Saturnus-doel blijven staan. Prompt stokte de Litouwse doelpuntenproduktie. Nog be langrijker was, dat 'Kiek' van der Poel haar team voorzag van bruikbare passes en opjutte tot ongekende daden. De achter stand, die halverwege de twee de helft nog 20-14 bedroeg, slonk via 21-17 en 22-20 tot 23- 22 in de voorlaatste minuut. Een geroutineerde ploeg zou zo'n indrukwekkende inhaal race nooit meer laten bederven. Maar de speelsters van Satur nus, groentjes op Europees ni veau, lieten zich de kaas nog bijna van het brood eten. Een overhaaste misser van Van Jaarsveld beantwoordde Vilnius met een treffer van Ausra Sesel- skyte (24-22). Straftraining Daardoor leek de straftraining die trainer Antanas Taraskevici- us zijn ploeg zaterdagochtend had opgelegd alsnog haar vruchten af te werpen. In plaats van een dagtrip naar Amster dam had de ontstemde coach na de nederlaag van vrijdag een duintraining ingelast. Maar door de beslissende strafworp van Boriceianu kreeg de herin nering aan Nederland voor Vil nius een nog zwartere rand. „We rijden vanavond meteen naar huis", zei Taraskevicius met een grafstem. „Dat bete kent veertig uur in de bus zit ten. Maar ja, we hebben weinig geld. Dat is ook een reden waar om we steeds in de eerste ronde van een Europa Cup-toernooi worden uitgeschakeld. Alleen Monique Gijsman (links) omhelst Jorinde Koster als het tot haar doordringt dat Saturnus doorgaat naar de tweede ronde van het Europa Cup-toernooi voor bekerwinnaars. FOTO holvast/markLAMERS van een Luxemburgs team won- Saturnus noemde de Litou wer een sterke tegenstander. Collega Makay op zijn beurt vond Vilnius een machine zon der hart. Makay: „Ik geef toe: zij speelden zeker vandaag beter dan wij. Maar ik kreeg de indruk dat zij bang voor ons waren. Wij toonden 200% inzet. Mede dankzij het dolenthousiaste pu bliek sloeg de vlam in de slotfa se in de pan. Als wij onze uit- wedstijd in Litouwen hadden moeten afwerken, waren we ab soluut kansloos geweest. En ge zellig is het daar al helemaal niet. Zelf heb ik er een keer of tien gehandbald. De temperatu ren zijn er nu al onder nul, dus is er verder weinig te beleven." Wonderen Dat Saturnus het in de tweede ronde sportief gezien weer zo treft als in de eerste, is onwaar schijnlijk. Met Van der Poel in de gelederen mag de Leidse ploeg blijven hopen op nieuwe wonderen. Maar bijna net zo groot als de wil om te winnen is de wens van de speelsters om een verre handbal reis te maken. Het liefst naar een warm land. Want ook na de uitschakeling van de veel professioneler ope rerende Litouwers blijft ama teurisme bij Saturnus hoogtij vieren. Zo was het tijdstip van de eerstvolgende training Moni que Gijsman gisteren nog onbe kend. „Normaal gesproken trai nen we op dinsdagavond", zei de Leidse, „maar volgens mij mogen we na de Europa Cup wedstrijden een keertje over slaan." Hoi Doelpunten Van Jaarsveld li. Jorinde Koster 4, Klly van leeuwen Henfunn, Ciijsn Noordwijk houdt stand tegen koploper Feyenoord stelt orde op zaken 'Een zinderende partij' zei de trainer van Noordwijk na de derby. 'Een absolute topwed strijd' vond zijn collega van Kat wijk. Trainers van een voetbal club hebben nogal eens de nei ging om de prestatie van hun eigen ploeg te overschatten. Maar deze keer hadden Bröring (Noordwijk) en Guyt (Katwijk) absoluut gelijk. Want Katwijk - Noordwijk was een echte kra ker, die met 1-1 een terechte eindstand kende. Eigenlijk ver dienden Katwijk en Noordwijk allebei meer dan een punt. Vooraf was het eigenlijk al dui delijk dat het zaterdag bij Kat wijk - Noordwijk niet mis kon gaan, dat het haast wel een per fecte derby móest worden. De weersomstandigheden waren ideaal, het veld was in topcon ditie en de beide trainers van de technische goede ploegen had den aanvallend voetbal beloofd. De toeschouwers werden in 1 die verwachtingen niet teleur gesteld. Want voor degenen die Noordijk vorig seizoen voor hét laatst hadden zien ploeteren, speelde de ploeg onherkenbaar. 'Noordwijk bestreed landskam pioen Katwijk brutaal, achterin een op een, en met de enorme felheid in de duels. De thuisploeg had wellicht niet op een zo aanvallende strijdwijze gerekend. Want in een kwartier was Noordwijk ze ker vijf keer gevaarlijk voor het doel van Van Duyvenbode ver- schenen. De Katwijkse keeper reageerde echter goed op scho ten van Bloem, Scheurwater en Van Kins. Katwijk had geluk toen Bloem de bal met een kluts langs de doelman kreeg, maar de bal onvoldoende onder con trole kreeg om de bal uit een moeilijke hoek in het lege doel te werken. Katwijk kon daar eigenlijk geen opgelegde kansen tegen over stellen. Toch was ook in die fase de ploeg voortdurend dreigend, omdat Hans Zwaan de duels van Cees Smit won en Kees Kxayenoord nogal eens de meerdere was van Gerard van Roon. Alleen op links kon Mar co de Ridder - vorige week nog uitblinker in Rijnsburg - maar niet langs Martin van Kins ko men. De rechtervleugelverdedi ger van Noordwijk speelde een zeer sterke wedstrijd, maar had toch de openingstreffer van Kat wijk op zijn geweten. ROTTERDAM GPD Kees Smit en Arnold Reinders onderkennen dat Hans Zwaan gevaarlijk is in de lucht. Voorafhad Noordwijk-trainer Bröring zijn rechtsback, die als een zwakke kopper te boek staat, nog gezegd bij corners de dekking van De Ridder maar aan Jeffrey Stolk over te laten. Maar bij een van de eerste Kat wijkse corner dacht Van Kins de bewaking van De Ridder zelf wel aan te kunnen. De linker spits liep bij de hoekschop van Marco van der Plas echter ge makkelijk van zijn directe te genstander weg en knikte de 1 -0 Van Kins Van Kins, die eigenlijk liever achter de spitsen zou spelen, noemde het na afloop het enige smetje op de wedstrijd. „De Ridder heeft verder geen kansen gehad. Het is wel een zeer lasti ge tegenstander. Hij blijft je op je huid zitten, maakt nog een sliding als-ie de bal kwijt is, er zijn niet veel aanvallers die dat doen." Gelukkig voor Van Kins liet Jeffrey Stolk acht minuten na de openingstreffer zien, inderdaad een betere kopper te zijn. Ro bert Vermin zette vanaf links voor en Stolk kopte van dichtbij in: 1-1. Ook in de fase daarna bleef Noordwijk het beste van het spel houden. Vermin en Scheurwater waren voortdu rend dreigend op de vleugels, terwijl Vogelaar en Langeveld (die bij Katwijk de opbouw moeten verzorgen) zo fel op de huid werden gezeten, dat Kat wijk moeilijk uit de verdediging kon komen. Kees Guyt wilde na afloop niet zeggen wat hij in de rust te gen zijn ploeg had gezegd. Feit was wel dat Katwijk de zaken nu de pauze anders aanpakte. De duels werden nu wel gewonnen en Noordwijk werd terugge drongen. Omdat het de thuis ploeg niet lukte om met combi natievoetbal richting het Noordwijk-doel te trekken, koos Katwijk nogal eens voor de lan ge bal richting Hans Zwaan. Die bleef, ondank de kuitblessure die hem nog steeds parten speelt, elk duel van Kees Smit winnen (Bröring: „Zwaan wint nu eenmaal de duels van elke voorstopper in de eerste klasse). De ballen die Zwaan doorkopte, waren vrijwel steeds voor de Noordwijk verdediging.De schaarse keren dat Langeveld zich met de Katwijk-aanval be moeide, was het vaak wel le vensgevaarlijk. Vlak na rust le pelde hij de bal voorde voeten van Krayenoord, die echter te gen de uitgelopen Visscher aan knalde. Het optreden van de doelman was voor Noordwijk een hele geruststelling. Van Kins: „We wisten eigenlijk niet of-ie kon keepen, want de voor gaande wedstrijden heeft hij geen bal gehad." Noordwijk bleef aan de andere kant ook gevaarlijk. Stolk kreeg een vrije kans, maar schoot de bal tegen Van Duyvenbode op. En Scheurwater bleef Kwestro han- FOTO HENK BOUWMAN den vol werk bezorgen. Met de 1-1 eindstand konden alle partijen uiteindelijk vrede hebben. Tevredenheid met een punt in eigen huis, komt in het Katwijkse kamp niet zoveel voor. Trainer Kees Guyt was echter blij dat zijn ploeg zich van de zwakke eerste helft had weten te herstellen. En Ruud Bröring? Die kijkt nog altijd met spijt terug op het eerste duel van de competitie, waarin Noordijk met 3-1 van Zwart-Wit verloor. „We hebben daar een tikkie gekregen. Als we daar de punten hadden gepakt, waren we nu mede-koploper ge weest." Katwijk: Van Duyvenbode, Van Zeist, Vogelaar, Kwestro, Braaf, Langeveld. Van der Plas, Krayenoord (Vogelaar), Zwaan, De Ridder. Noordwijk: Visscher, Van Kins, Smit, Reinders, Van Roon, Azier, Stolk, Aboi- koni, Scheurwater, Bloem, Vermin. Opgetogenheid in de Kuip, waar sinds de verbouwing eindelijk ook weer eens bewonderend naar Feyenoord zelf kon wor den gekeken. De ploeg, die met vallen en opstaan de competitie was begonnen, stelde tegen FC Utrecht orde op zaken: 3-0. Tot genoegen van pr-functio- naris Fred Blankemeijer, die vergenoegd vaststelde dat Feye noord na deze éclatante zege zeker vijfduizend toeschouwers meer zal trekken voor de Euro pa Cup Il-wedstrijd (donder dag) tegen Werder Bremen. En niet alleen de ruime overwin ning zal hieraan meewerken, ook de manier waarop Feye noord de doorgaans lastige op ponent onder de voet liep moet zelfs Wim van Hanegem deugd hebben gedaan. Weliswaar had de zege be hoorlijk hoger kunnen uitvallen, maar de constatering dat Feye noord weer kansen kan creëren moet een geruststellende ge dachte zijn voor de coach van Feyenoord. Dat die kansen in de eerste helft vooral voortkwa men uit counters, daarvan wilde Van Hanegem niets weten. Hij wilde doen geloven dat Feye noord van de eerste tot de laatste minuut de wedstrijd dic teerde. Opvallend voor rust was echter het veelvuldige balbezit van FC Utrecht, dat er in diepe- riode evenwel niet één keer in slaagde doelman Ed de Goey te verontrusten. Feyenoord loerde al dan niet gedwongen op de counter, waardoor Eric van Kessel al snel tegen een gele kaart opliep, om dat de snelle, plotseling weer in vorm geraakte Gaston Taument bij Feyenoords tegenstoten her haaldelijk langs zijn directe be waker vloog. Van Kessel moest ook nog een tweede keer aan de noodrem trekken. Na zes minu ten in de tweede helft vloerde hij de doorgebroken Ta in het strafschopgebied, v arbiter Jol de aard van de over treding kennelijk niet zwaar ge noeg achtte voor een strafschop (en derhalve een tweede gele kaart). De scheidsrechter hield Feye noord daardoor lange tijd in on zekerheid, omdat het vervolg op de 1-0 van Regi Blinker na 18 minuten almaar uitbleef. Een fraaie treffer trouwens, die Blin ker zelfbij een tegenaanval van af de rand van buitenspel in leidde, Rob Witschge in de combinatie betrok, om vervol gens zelf af te ronden. „In die periode hadden we moeite met de snelheid van Taument. En als je dan uit een buitenspeldoelpunt op achter stand komt, wordt het na rust extra moeilijk om terug te ko men. We hebben trouwens geen kans gehad, alleen Peter Hofstede, maar dat kwam door slordig uitverdedigen van Feye noord. Uiteindelijk was de twee-nul de nekslag", ver woordde FC Utrecht-trainer Leo van Veen het verlies later. Subtiel Voordat Orlando Trustfull die genadeklap na een subtiele een twee met invaller Henryk Lars- son in de 27ste minuut na rust uitdeelde, had hij al eens de vuisten van doelman Van Ede geraakt en waren Arnold Schol len (naast), Henryk I^rsson (naast en in handen Van Ede) al in de buurt van de bevrijdende treffer geweest. En was Tau ment in die fase nóg een straf schop onthouden, nadat Van Kessel hem al dan niet met op zet had laten struikelen. De verdiende 3-0 had op naam moeten komen van Hen ryk Larsson. De Zweedse spits, die pas halverwege mocht in vallen voor de net zo falende als geblesseerde John van Loen, had na een snel genomen vrije trap van Peter Bosz al voor die marge kunnen zorgen. Ilij mik te slordig naast. Zoals hij even later een voorzet van Regi Blin ker vlak voor de neus van doel man Van Ede te zacht verleng de, waardoor de Utrechtse doel man de slappe inzet nog half kon stoppen. Toch moest Van Ede toeslaan dat de meegeko men Rob Maas hem alsnog klopte. Niet onaardig „Het was niet onaardig van daag", vond Wim van Hane gem, „Utrecht is voor ons toch altijd lastig, altijd wedstrijden met hangen en wurgen. Maar we hebben het deze keer goed en agressief aangepakt. Jammer alleen, dat we de kansen zo slecht hebben uitgespeeld. Zelfs bij situaties van drie tegen één slaagden we er niet in te sco- En dat betrof met name Hen ryk larsson die, met het oog op de Europa Cup-wedstrijd tegen Werder Bremen, opnieuw werd gespaard door Van Hanegem. „Van Loen had op de bank wil len beginnen", verklaarde Van Hanegem zijn voorkeur, „maar wat heb ik aan Van Loen op de bank als hij niet kan spelen? Dat heeft geen zin. Daarom heb ik hem gezegd: kijk maar toe hoe ver het gaat." De goed kaatsende en combi nerend sterke l>arsson bleek duidelijk een versterking ten opzichte van John van Loen. De rossige spits zal vanwege zijn 1 blessure dan ook geen deel zal uitmaken van de selectie van zestien spelérs voor het duel met Werder. Feyenoord: De Goey; Van (iobbel, De Wolf. Trustfull en Ileus; Scholten (77. Maas), Bos/ en WiischRe; Taument, Van Loen (46. Larsson) en Blinker. FC Utrecht Van luie; Vierklau, Van der Net, Nasclmento en Van Kessel; De Delcruyff, H4. Hasselbalnk); Booy en I lofstede. ARNHEM GPD zamenlijke training in de Arn hemse sporthal De Bakenhof geveld door een intens zware hoofdpijn. De mannen werden onmid dellijk doorverwezen naar het dichtstbijzijnde ziekenhuis, de vrouw kon zich thuis laten ver zorgen. Nee, van paniek was geen spra ke geweest, meldde voorzitter Jan Haak. Wel had hij een soort van babbelbox kunnen opstar ten, de telefoon had de voorbije dagen immers roodgloeiend ge staan. Bij liefst vijf spelers was op dezelfde dag hersenvliesont steking geconstateerd. Alle re den om de zes teams van de volleybalvereniging Arnhemia terug-te trekken uit de competi- De vier mannen en de vrouw om wie het gaat, werden vorige week maandagavond na een ge-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13