Finnen mogen eindelijk meedoen Geen alternatief voor Glisorov Buitenland Slechte diamantverkoop speelt oppositie van Botswana in de kaart ZATERDAG 15 OKTOBER 1994 Macedonië vreest oorlog Voor- en tegenstanders zijn het er over eens dat president Gligorov (links) de beste garantie is voor het bewaren van de rust in Macedonië foto ap DEN HAAG GERT VAN WULAND Oorlog en boycot, het zijn woorden die elke inwoner van de jonge Balkanstaat Macedo nië op de lippen bestorven lig gen. Aan de vooravond van de parlements- en presidentsver kiezingen die dit weekeinde worden gehouden, acht elke van de 1.700 kandidaten diep in zijn hart zichzelf de enige ga rantie dat er geen oorlog komt. Zou een ander winnen, dan is een gewelddadig uiteenvallen van de voormalige Joegoslavi sche republiek onafwendbaar. Het begrip boycot valt in een politieke en een economische uiteen. Vooral de internationale boycot van het noordelijke buurland klein-Joegoslavië treft het straatarme Macedonië (op papier) in het economische hart. Macedonië is op de handel met Belgrado aangewezen. Om het ingewikkelder te maken, wordt het land zelf weer geboy cot door het zuidelijke buurland Griekenland, dat de naam Ma cedonië als een claim op zijn grondgebied ziet. Er is een verschil tussen beide boycots: aan de internationale sancties tegen Belgrado ver dient Macedonië via smokkel en zwarthandel goudgeld, de sluiting van de zuidgrens daar entegen kóst de kleine staat al leen maar geld. Bang voor on rust in Macedonië, durft de VN geen einde te maken aan de Macedonische smokkel. Bang voor onrust in Griekenland durft de Europese Unie geen einde te maken aan de Griekse pogingen het buurlandje de nek om te draaien. Aan politieke boycot zijn de Macedoniërs inmiddels ge wend. Geen verkiezing of volks telling werd de laatste jaren in de centrale Balkan gehouden, of de Albanezen in het gebied dreigen niet mee te doen. Zo ook nu: als de Macedonische autoriteiten bij hun weigering blijven om de 145.000 Albanese vluchtelingen uit het aangren zende Kosovo en het westelijke buurland Albanië stemrecht te geven, dan zullen de Macedoni sche Albanezen ook niet gaan stemmen. De Albanese Partij voor Democratie en Vooruit gang denkt de stemmen van de vlucntelingen hard nodig te hebben. Hoewel met enige ministers posten bedeeld in de coalitiere gering van sociaal-democraten, socialisten en Liberalen voelt de partij zich toch al zwaar achter gesteld. Als grootste bevolkings groep na de Macedoniërs zeg gen de Albanezen ongeveer 40 procent van de ruim 2 miljoen inwoners uit te maken. I loewel een recente volkstelling hen op de helft daarvan stelde, eisen de Albanezen als natie te worden opgenomen in de grondwet. Nu moeten zij het slechts met de discriminerende aanduiding van 'minderheid' doen. De regeringspartijen kunnen en willen niet aan de eis van de Al banezen tegemoet komen. Niet alleen zijn ze bang dat de Alba nezen onder de noemer van na tie onmiddellijk aansluiting bij Albanië zouden zoeken, ook zou de extreem nationalistische partij VMRO teveel garen spin nen bij een milde opstellling van de regeringspartijen. Beide effecten leiden onheroepelijk tot burgeroorlog, zo is de alge mene opinie. Met de leus 'Macedonië voor de Macedoniërs' staat de VMRO in de opinicpeiligen toch al op 13 procent. Voorlopig staan de co alitiepartijen, verenigd in de Unie voor Macedonië, nog op een comfortabele voorsprong. Balancerend tussen de bevol kingsgroepen van Macedonië weet de partij zich al vier jaar staande te houden. Ondanks verbale aanvallen over en weer is het de Albanese partij die de regering gedoogd: alle politici weten dat chaos, anarchie en oorlog alleen te voorkomen is als het huidige evenwicht tus sen de bevolkingsgroepen in het land niet wordt verstoord. De 'koning' van deze voorzich tige politiek is de huidige presi dent Kiro Gligorov. Algemeen gezien als 'vader des vader lands' weet hij ontbranding van de potentieel explosieve etni sche mengeling van Macedo niërs, Albanezen, Serviërs en andere groepen tot nu toe te voorkomen. Balancerend op het slappe koord kan een nieuwe ambtstermijn de 77-jarige Gli gorov dan ook nauwelijks ont gaan. Zelfs zijn twee belangrijk ste tegenkandidaten, Lubisha Georgevski (VMRO) en de za kenman George Atanasovski, dekken zich al bij voorbaat in vooreen nederlaag. De inwo ners van Macedonië praten over de dreiging van oorlog, maar re aliseren zich dat Gligorov de enige man is die een strijd h la Bosnië op korte termijn kan voorkomen. DEN HAAG CLEMENS INGWERSEN De verkiezingen in Botswana kunnen morgen voor het eerst sinds de onafhankelijkheid de krachtsverhoudingen ingrijpend wijzigen. De oppositie in dit sta bielste land van Afrika hoopt een flinke bres te slaan in de ge zapigheid van de al 28 jaar lang regerende Botswana Democra tic Party (BDP). De stichter van de BDP, de cha rismatische Seretse Khama (1921-1980) leidde het Britse Bechuanaland in 1966 naar de onafhankelijkheid. Een jaar la ter vond de Zuidafrikaanse maatschappij De Beers diamant in wat intussen Botswana was gaan heten. De pragmatische regering van Khama ging met de vinder een samenwerkings verband aan. Het land was in die tijd omringd door in repressie-oorlogen ver wikkelde olanke minderheidsre gimes (Rhodesië, Zuid-Afrika en Zuidwest-Afrika) en een aftake lende Portugese kolonie (Ango la). De veranderingen in de buurlanden in de jaren tachtig maakten een einde aan Bots wana's isolement, maar diezelf de periode kende ook zijn scha duwzijden. De vraag naar dia mant daalde sterk en daarmee de staatsinkomsten. Tegelijker tijd begon een droogteperiode die nog steeds aanhoudt en de tweede bron van inkomsten be dreigt: de veestapel. De regeringspartij BDP genoot traditioneel steun van zowel arm als rijk, maar onvrede met het conservatieve beleid onder president Ketumilc Masire (sinds 1980 aan het bewind) bracht veel teleurgestelden in het kamp van de oppositie. In de jaren tachtig verwierf die oppositie rond een derde van de stemmen. Het districtenstel sel zorgde er echter voor dat de BDP tot dusverre 27 van de 30 verkiesbare plaatsen behield en dat van de oppositie alleen hot linkse Botswana National Pront (BNF) er drie in de wacht sleep- Het BNF is ervan overtuigd dat een groot aantal arme aanhan gers van de BDP nu op de op positie zal stemmen. Zelfs de BDP-leiding erkent dat de rege ringspartij aan populariteit heeft ingeboet. Maar de partij mag dan afstevenen op verlies, veel waarnemers menen dat de BDP het hoofd nog wel boven water zal houden. Daarmee was Finland er nog niet. De revolutionaire ideeën lieten zich door de nieuwbakken grens niet tegenhou den. 'Rode' Finnen vestigden met hulp van de Russen in Helsinki een ar beidersrepubliek: de 'bourgeois' rege ring week uit naar Vaasa aan de kust van de Botnische Golf. Met tactische en daadwerkelijke steun van Zweden en Duitsland en dankzij het vernuft van legercommandant Gustaf Man- nerheim zegevierden de 'Witten' in mei 1918 in deze Finse burgeroorlog. Nazi-Duitsland bracht aan het einde van de jaren dertig nieuw gevaar voor de Finse onafhankelijkheid. Niet di rect door bedreiging uit Berlijn, maar door Stalins wens om Leningrad (St. Petersburg) door het verschuiven van de grens betere bescherming te bie den. De Sovjet-leider bood Helsinki in ruil daarvoor gebiedsuitbreiding el ders in Karelië. Prijs De Finnen negeerden de eisen, tegen het advies van Mannerheim in. Het 'nee' resulteerde in de 'Winteroorlog', waarin de Finnen ondanks heldhaftige en verbeten strijd uiteindelijk meer gebied verloren dan de Sovjets aan vankelijk hadden opgeeïst. Met Duitse hulp heropenden de Finnen een jaar later de vijandelijkheden, de zoge noemde Voortzettingsoorlog' die duurde tot september 1944. Het einde van de Tweede Wereldoor log betekende voor Finland onder an dere het definitieve verlies van grote delen van Karelië, de evacuatie en herhuisvesting van 420.000 Kareliërs (eentiende van de Finse bevolking) en een peperdure rekening voor herstel betalingen van de Sovjetunie. Maar anders dan de Baltische staten wist Finland wel zijn onafhankelijkheid te bewaren. Helsinki moest een vriendschaps-, samen- werkings- en bijstands verdrag sluiten met de Sovjetunie. Tegenover de machtige buurstaat werd een fluwelen poli tiek gevoerd. Dat was de prijs die de Finnen bereid waren te betalen in ruil voor hun zelf standigheid en wel vaart. Aan die koers kwam pas tegelijkertijd met het opheffen van de Sovjetunie een einde. Voor het eerst in meer dan vijftig jaar kon Fin land zelf zijn buiten landse politiek bepalen. Anderszijds was het een enorme klap voor dè Finse economie die zich voor een belangrijk deel richtte op de han del met het buurland. In 1980 ging twintig procent van de Finse export naar de Sovjetu nie, nu nog maar drie procent. De werkloosheid schommelt inmid dels rond de twintig procent. Dat wil zeggen dat één op de vijf Finnen zon der werk is. De uitgebreide sociale voorzieningen zijn mede daardoor onbetaalbaar geworden. De staat kampt met een enorm gat op de be groting en de devaluatie van de mark- ka de Finse munt heeft maar ge deeltelijk geholpen. Finland moest op zoek naar andere markten. In navol ging van Zweden is gekozen voor het lidmaatschap van de Europese Unie. Lapland Finlands contacten met en kennis van Rusland kunnen investeerders aan trekken die de in het slop geraakte economie nieuwe impulsen moeten geven. 'We worden een ontmoetings- plaats voor Oost en West', meent Ka- levi Mattila, de fractievoorzitter van de Finse Centrumpartij (KEKS) en partij genoot van premier Aho. Op langere termijn betekent het lidmaatschap volgens Mattila ook het behoud van de Finse landbouw. Een opmerkelijk standpunt, want zestig procent van de aanhang van zijn partij (de voormali ge Agrarische partij) is tegenstander van toetreding. Belangrijk discussiepunt bij de dit voorjaar afgeronde onderhandelingen met de EU was juist de positie van de landbouw, met name in Lapland. Al leen met hulp van Helsinki kunnen de boeren in het koude klimaat op de ka rige grond boven de poolcirkel hun bedrijven in stand houden. Zonder die steun, die bij toetreding gedeeltelijk door 'Brussel' wordt overgenomen, zou het gebied ontvolkt raken. Deson danks hebben de boeren weinig ver trouwen in de afspraken. ,,De EU be grijpt niets van de arctische land We denken bij Finnen aan 'gewone' Scandinaviërs. Maar wie een tijdje door Finland reist, merkt toch duide lijke verschillen met Noren en Zwe den. Niet zo gek, want strikt genomen valt Finland buiten Scandinavië. De taal valt natuurlijk meteen op. Wie de opschriften op straat probeert te ont cijferen denkt al gauw dat de Finnen onderling met elkaar een spelletje spelen. Hoeveel klinkers krijg ik in één woord... De verschillen zijn ook subtieler. Ui terlijk oogt de Finse bevolking meer gemengd, minder blond en blauwogig dan bijvoorbeeld de Zweden. De in jectie van Slavisch bloed is zichtbaar. De mensen zijn wat kleiner, donker der, steviger. Ze lijken zich bij nadere bestudering ook anders te kleden. Jan- ne Saarinen, student godsdienstwe tenschappen aan de universiteit van Helsinki, heeft daar ook een verklaring „Jarenlang zijn we door de regering aangemoedigd om vooral Finse waar te kopen, van kleding tot meubelen en huishoudelijke produkten. Op die ma nier konden we onze economie op de been houden. Aan het verzoek is mas saal gehoor gegeven, maar het bete kende wel minder keus. Geen frivole kleren, degelijkheid was de norm. Dat zie je nu nog op straat terug." Finnen zijn ingetogen en gereser veerd. Ze houden van de rust die in hun uitgestrekte en natuurrijke land ruim acht keer zo groot als Neder land, met maar vijf miljoen inwoners zo gemakkelijk is te vinden. Voor de Fin is ideale ontspanning dan ook een weekje of weekeindje in het eigen vakantiehuisje, diep in het bos of aan het water, bij een meertje of op één van de duizenden eilandjes. Aan bos sen en meren bestaat geen gebrek. Het wateroppervlak van de meren maakt tien procent van het Finse grondgebied uit. Drinken Het uitstapje wordt gebruikt om te vissen, te wandelen, te sporten (langlaufen), de sauna te bezoeken en om te drinken. Drank moet het in de lange donkere wintermaanden vaak sombere leven een roziger uiterlijk ge ven. Finnen drinken niet zo zeer voor de gezelligheid als wel om zich te be zatten. En het helpt om de tongen los te maken. De staat heeft overigens het monopo lie op de verkoop van sterke drank. Ondernemende Finnen proberen een centje bij te verdienen door 's avonds tegen woekerprijzen alcohol te verko pen aan diegenen die de winkels ge sloten vinden. Op bagagekluizen in het station staat dat het verboden is hierin drank te bewaren. De zwart handelaars moet het niet te gemakke lijk worden gemaakt hun waar over dag op te slaan. Het lidmaatschap van de Europese Unie zal geleidelijk een einde maken bouw. Brussel kende tot voor kort dit begrip niets eens", roepen de land bouworganisaties. Mattila ziet in de verankering van Fin land in Europa een extra garantie voor de veiligheid van zijn land. Rusland kan het best het hoofd worden gebo den wanneer Finland zich in de rug gesteund weet door 'Europa'. 'Rus land zal zich dan wel twee keer be denken voor het Finland weer aanvalt' is de gedachte. Deelname aan nog te vormen veiligheidsstructuren van de Unie wordt niet uitgesloten, al bestaat hiertegen nog de meeste weerstand bij de Finnen. „We moeten vasthou den aan onze voorzichtige lijn ten op zichte van Rusland en afstand bewa ren tot de Europese Unie. Die zou ons in tijd van conflict toch direct opge ven. Als we geen lid zijn van de Eu ropese Unie heeft Rusland minder re den om ons aan te vallen", meent Annsi Simojo'ki in een ingezonden brief aan Helsingin Sanomat. Bureaucratie Anderen wijzen in de heftige discussie op de ondoordringbare en ondoor- zichtbare Brusselse bureaucratie. „Finland kent het recht op informatie. Burgers kunnen de overheid daadwer kelijk controleren. Dat is met de Eu ropese Unie niet mogelijk. We moeten er daarom buiten blijven," betoogt Marja, een kunstlerares uit Helsinki. Haar vriendin Mimou, die nog naar een baan zoekt, vindt dat ook, maar om een andere reden. „De economi sche groei zit in Azië. We moeten ons daarvan niet afsluiten door naar Brus sel te gaan." Ze twijfelt verder of Fin land de concurrentie uit de rest van Europa wel aankan en zet, zoals veel Finse vrouwen trouwens, vraagtekens bij het democratisch gehalte van de EU. „De Europese Economische Ruimte (het samenwerkingsakkoord tussen EU en Europese Vrijhandels Associa tie, HJ) is voldoende voor de handel van Finland met Europa. De EER be moeit zich niet met de landbouw, bui tenlandse zaken, veiligheid en Derde Wereld. We behouden op die manier onze onafhankelijkheid," meent Hilkka Pietilla, voorzitter van de be weging 'Het betere alternatief voor de EU. Pietillë is bang dat ook de vrouwen rechten in het nauw komen bij Finse toetreding. „Onzin. Vrouwenrechten vallen niet onder de competentie van Brussel. We hoeven onze wetten dan ook niet aan te passen", reageert Ti ia Tuovinen-Salminen na het aanhoren van het betoogin Espoo, een voorstad van Helsinki. „De Europese man kan worden veranderd. De noordelijke landen kunnen samen voor gelijkheid van de seksen werken", valt Tiina Jo hansson haar bij. De Finnen kunnen morgen voor het eerst in het bestaan van hun republiek echt zelf beslissen over de toekomst van hun land. Een ruime meerderheid stemt volgens de laatste peilingen in met het lidmaatschap van de Europese Unie. 'We hebben al zo lang vanaf de zijkant toegekeken, het wordt tijd dat we meedoen en meebeslissen over de toekomst van Europa'. Finnen hier in het hartje van Helsinki zijn ingetogen en gereserveerd. Dat is de indruk die na de eerste kennismaking achterlaten. Referendum over toetreding tot Europese Unie draait om landbouw, Rusland en vrouwenrechten aan het drankmonopo lie. Niet iedereen is daar blij mee. Lagere prijzen en vrije verkoop zou het drankgebruik verder aanmoedigen. De drankverkoop speelt overigens nauwelijks een rol in de discussies over toetreding. Tot de ze zomer vermaakten de Finnen zich met het touwtrekken van presi dent Martti Ahtisaari en premier Esko Aho over de vraag wie van de twee Finland straks mag vertegenwoordi gen bij de Europese topconferenties. Ahtisaari vindt dat hij er in ieder geval bij moet zijn. De buiten landse politiek is vol gens de Finse Grond wet tenslotte het do mein van het staats hoofd. Tijdens de jaren van de Koude Oorlog had de president als be waker van de goede be trekkingen met Rusland ook een be langrijke taak. Maar de Koude Oorlog is voorbij en het wordt tijd om uit te kijken naar een meer ceremoniële rol voor het staatshoofd, meent Aho. Het eind van het liedje zal zijn dat beiden tijdens de conferenties aanschuiven. Ongebruikelijk, maar niet onmogelijk. Pas de laatste maanden zijn ook ande re gewichtiger zaken, zoals het ver meende verlies van de Finse soeverei niteit en angst voor de moordende concurrentie, serieuzer aan bod geko men. Vanaf dat moment slonk het aantal voorstanders gestaag. Vooral soevereiniteit is een gevoelig onder werp. Volwassen Je kunt zeggen dat Finland eigenlijk nooit de kans heeft gehad als staat volwassen te worden. Eeuwenlang hebben de buurlanden er de dienst uitgemaakt. Zweden heeft Finland tot 1809 geregeerd, daarna ging de macht over in handen van de Russen. Aan vankelijk mochten de Finnen hun op Zweedse leest geschoeide rechts- en regeringssysteem houden. Maar naar mate in Rusland zelf de roep om meer inspraak en zeggenschap onder de be volking toenam, verstevigden de tsa ren hun greep op Finland. De ver gaande autonomie van de Finnen bracht andere volken in het Russische rijk maar op verkeerde ideeën. De Finnen lieten zich echter niet klein krijgen door de Russen. Begin deze eeuw kregen de Finnen het tij mee. De macht van de tsaar kalfde af en tij dens de roerige maanden van de Rus sische revolutie grepen de Finnen hun kans. Op 6 december 1917 werd de onafhankelijkheid uitgeroepen, die door Lenin een maand later werd er kend.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7