Belgische politie schopt en slaat buitenlanders Buitenland Massale staking in Italië Directeur van Russische Centrale Bank stapt op Van corruptie verdachte Franse minister treedt af Ontvoeringszaak drukt vreugde over Nobelprijs Medewerkers en bemiddelaars vallen buiten de prijzen ZATERDAG 15 OKTOBER 1994 r Af-entur GPD CejssiXK-r'ilc IVrs L>icn\ Iraakse oppositie meldt executies londen Irak heeft vorige week verscheidene hoge militairen te rechtgesteld, zo heeft een Iraakse oppositiebeweging gisteren gezegd. De militairen werden beschuldigd van het beramen van een komplot tegen president Saddam Hussein. De Opperste Raad van de Islamitische Revolutie verklaarde in Londen dat de geëxecuteerde militairen vooral afkomstig zijn uit de elitetroe pen van de Republikeinse Garde en eenheden gelegerd in Bag dad. Baby's dood door vreemde ziekte tirana» In een kraamkliniek in Albanië zijn acht pasgeboren kin deren overleden aan een mysterieuze infectieziekte. De ziekte begon met diarree en braken, gevolgd door plotseling ernstig ge wichtsverlies. De kraamkliniek waar de baby's zijn overleden, bevindt zich in Fier, in het zuidwesten van Albanië. Extra bewaking in Berlijnse metro grove aanslagen van rechts-extremistische jongeren op passagiers van de Berlijnse metro heeft de overheid besloten de bewaking van de metro dit weekeinde drastisch op te voeren. Ruim vierhonderd man grenspolitie en de honden brigade van de spoorwegpolitie zullen in de treinen en op de stations patrouilleren. Vranitzky wil verder met grote coalitie wenen» Waarnemend kanselier Vranitzky van Oostenrijk is giste ren direct onderhandelingen begonnen over voortzetting van zijn grote coalitie. Dit nadat president Klestil hem opnieuw op droeg een kabinet te formeren ondanks de zware verliezen van beide regeringspartijen in de verkiezingen van afgelopen zon dag. De sociaaldemocratische SPÖ van Vranitzky zakte daarin van 42,8 tot 35,2 procent, maar bleef de grootste partij. De con servatieve coalitiepartner ÖVP daalde van 32,1 tot 27,7 procent. Vranitzky is kanselier sinds 16 juni 1986. Zwitserse president stort in bern» De Zwitserse president Otto Stich is gisteren tijdens een zitting van een parlementscomité ingestort en vervolgens over gebracht naar een privé-kliniek in Bern. Zijn toestand is stabiel, maar hij ligt aan een ademhalingsapparaat. Stich (67), die tevens minister van financiën is, is het oudste regeringslid en zit reeds elf jaar in het kabinet. Raadslid neo-nazi's weg na onthulling brussel Een lid van het Belgische Front National dat zondag in de gemeenteraad van de Brusselse wijk Anderlecht werd geko zen, heeft zijn zetel opgegeven nadat de televisie een videofilm had vertoond waarop hij urineert op een joods graf. De film, die donderdag werd getoond door de Franstalige zender RTBF, is in februari gemaakt tijdens een bijeenkomst van voormalige SS-of- ficieren in Duitsland. Daniel Leskens behoorde tot een Idein groepje Belgische neo-nazi's die de bijeenkomst bijwoonden. Craxi mogelijk aangeklaagd rome» Een Italiaanse onderzoeksrechter die heeft onderzocht hoe contracten voor ontwikkelingsprojecten in het verleden zijn vergeven, heeft de rechtbank verzocht een aanklacht in te die nen tegen de voormalige premier Bettino Craxi en oud-minister van buitenlandse zaken Gianni de Michelis. Behalve Craxi en De Michelis (beiden socialist) wil rechter Vittorio Paraggio 42 ande re personen laten aanklagen voor hun rol in wat hij noemde 'wijdverbreide betaling van smeergelden' in ruil voor contracten in Peru, Uganda, India, Pakistan en een aantal andere ontwikke lingslanden. Verkoop speelgoedwapens gestopt Enkele weken nadat e i politie New York e tiener die een speelgoedgeweer bij zich droeg neerschoot, heeft de grootste speelgoedwinkel ter wereld, Toys 'R' Us, besloten de verkoop van speelgoedvuurwapehs die er als echt uitzien te sta ken. Vorige maand werd een 13-jarige jongen in een trappen huis van een flatgebouw doodgeschoten door een politieman die dacht dat het speelgoedgeweer dat de jongen op hem richtte echt was. Forse kritiek van Raad van Europa De Raad van Europa heeft gisteren kritiek geleverd op de Belgische politie wegens geweld tegen arrestanten, voor al vreemdelingen. In een aantal gevallen worden buiten landers, die worden uitgezet, geschopt en geslagen. Het komt ook voor dat bij afgewezen asielzoekers op vliegvel den de mond wordt afgeplakt of dat zij worden verdoofd. BRUSSEL-STRAATSBURG ANP-Rtr ,,Het risico voor een persoon, met name een buitenlander, slecht te worden behandeld tij dens detentie door de Belgische ordehandhavers kan niet wor den uitgesloten." Dat zeggen experts in een rapport van een 1 die zich binnen de raad bezighoudt met het voor komen van martelingen. De commissie stelt dat er me disch bewijs is van geweld bij een Marokkaan en een man uit Guinee. Een van hen heeft een aanklacht ingediend. roept de Belgi sche regering op te waarborgen dat gearresteerde mensen een familielid of vriend op de hoog te kunnen stellen. Ook moeten zij contact kunnen opnemen met een advocaat of een arts. Het rapport bevat ook kritiek op de centra waarin aanvragers van asiel in België terechtko men. Die centra zijn koud, vochtig, smerig en overbevolkt en moeten volgens de commis sie worden gemoderniseerd. In een reactie geven de be trokken Belgische ministers van binnenlandse zaken, justitie en volksgezondheid toe dat in sommige gevangenissen de si- rome» De algemene staking die gisteren in Italië plaatsvond tegen het bezuinigingsbeleid van het kabinet-Berlusconi, is volgens de bonden CGIL, UIL en CSIL volledig geslaagd. In de achttien grootste Italiaanse steden gingen naar schatting 1,5 miljoen mensen de straat op. Er deden zich geen ongeregeldheden voor. De staking had betrekking op werkne mers uit alle takken van industrie, ambtenaren en gepensioneerden in totaal dertig miljoen personen en was vooral gericht tegen de be zuinigingen op de pensioenen en de gezondheidszorg. Er was door de bonden opgeroepen om vier uur het werk neer te leggen, maar in veel sectoren, vooral de industrie, werd de gehele dag gestaakt. Ook ban ken, scholen en postkantoren bleven gisteren de hele dag gesloten. De grootste manifestaties vonden plaats in Milaan (200.000 personen), Florence (200.000), Rome (150.000) en Napels (150.000). fOTO reuter moskou ap-gpdwijziging tuatie slecht is. Ze onderstrepen dat de rapporteurs geen geval len van foltering hebben gecon stateerd. Wat betreft de klach ten over mishandeling van bui tenlanders door agenten zal de minister van binnenlandse za ken 'er alles aan doen om de huidige situatie te verbeteren'. „Maar", stellen ze, „het is niet uitgesloten dat politiediensten bij de aanhouding of overbren ging van een persoon verplicht worden geweld te gebruiken, of wel om zichzelf te verdedigen ofwel om de wet te doen nale- De directeur van de Russische Centrale Bank. Gerasjtsjenko, heeft zijn functie neergelegd naar aanleiding van de roebel crisis die Rusland eerder deze week in rep en roer bracht. Vol gens parlementsleden heeft Ge rasjtsjenko zijn ontslag aange boden tijdens een gesprek met president Jeltsin. leltsin stelde Gerasjtsjenko mede-verantwoordelijk voor de crash en had het parlement ge vraagd de bankdirecteur de laan uit te sturen, nadat hij zelf al minister van financiën Doebin- in had ontslagen. Donderdag had Gerasjtsjenko nog gezegd niet aan aftreden te denken. Op 'Zwarte Dinsdag' maakte de roebel een vrije val van 27 procent ten opzichte van de dollar. Alleen door zwaar ingrij- de Centrale Bank en pei ■egels kon de worden ge bracht. Donderdag kwam een bijna even spectaculair herstel tot stand, een trend die gisteren leek te worden voorgezet. Aan vankelijk zette de bank gisteren de ondersteuningsaankopen van roebels voort, maar toen de roebel bleef stijgen werd het be leid omgegooid en ging de bank dollars opkopen. Verwacht wordt dat de roebel» maandag opnieuw onder druk komt te staan, mede omdat nog geen opvolger voor Gerasjtsjen ko bekend is. Fjodorov wordt genoemd als kandidaat, maar zou ook in de markt zijn voor een rentree als minister van fi nanciën. Hij heeft echter duide lijk gemaakt alleen bereid te zijn wanneer het kabinet-Tsjemo- myrdin een echte anti-inflatie politiek gaat voeren en de over heidsuitgaven sterk terugdringt. parus hans gertsen correspondent De in opspraak geraakte Franse industrieminister Gérard Lon- guet heeft gisteravond zijn ont slag ingediend. „Ik wil niet de gene zijn die op de een of ande re manier bijdraagt aan een ver zwakking van de regering", zo zei een duidelijk geëmotioneer de Longuct na een kort gesprek met premier Edouard Balladur. Het ontslag van Longuet kwam niet onverwacht. In de Franse pers werd de naam van de minister al weken in verband gebracht met twee verschillen de corruptiezaken. Longuet zal waarschijnlijk nog vóór het einde van de maand in staat van beschuldi ging worden gesteld voor mal versaties bij de bouw van zijn vakantiehuis in St. Tropez. Een onderzoek naar een andere af faire, de zwarte kas van vele miljoenen guldens van Lon- guets partij, de Parti Républi- cain, is nog in volle gang. Als 'aangeschoten wild' was Longuets positie binnen de conaovatisw regering al rood- lijk geworden. De spectaculaire arrestatie van oud-minister Alain Carignon, afgelopen woensdag, verzwakte Longuets positie nog verder. Carignon moest in juli aftre den, omdat hij werd verdacht van illegale financiële praktijken rond zijn verkiezingscampagne voor hel burgemeesterschap van Grenoble in 1989. De op schudding die de arrestatie van de voormalige minister van communicatie in Frankrijk ver oorzaakte, vergrootte de druk op premier Balladur om zich ook snel van Gërard Ixmguet te ontdoen. Bijna akkoord VS en Noord-Korea De Verenigde Staten en Noord Korea zullen naar verwachting dit weekeinde een akkoord be reiken over de voorwaarden voor toezicht op het Noordko- reaanse nucleaire programma, zo heeft de Zuidkoreaanse vice- premier Lee Hong-koo gisteren gezegd. Volgens een Amerikaanse functionaris buigen de specia listen van beide partijen zich momenteel in Genève over de tekst van een ontwerp-akkoord. In die tekst staat dat Noord-Ko rea weer mag toetreden tot het internationale nucleaire Non- proliferatieverdrag waar het twee jaar geleden uitstapte en volledige openheid van zaken zal geven. In ruil daarvoor zouden de VS binnen zes maanden volledige samenwerking bieden. Boven dien zou Amerika twee moder ne licht-waterreactoren leveren, die de oude Sovjet-installaties moeten vervangen. Deze instal laties produceren te veel pluto nium, waarmee kernwapens kunnen worden gebouwd. Rabin, Peres en Arafat delen Nobelprijs van 1,8 miljoen /-den haag gpd-anp Nobelprijzen voor premier Rabin en minister van buitenlandse Zaken Pe res, maar geen uitbundigheid in Is raël. De prijswinnaars en de rest van het volk zijn te zeer aangeslagen door de ontvoering en de dood van sol daat Nachshon Wachsman om zich openlijk verheugd te tonen. Rabin liet weten het te druk te heb ben met de ontvoeringszaak om per soonlijk te kunnen reageren. Een van zijn medewerkers las in plaats daar van een verklaring voor. Daarin zegt Rabin de prijs te beschouwen als een eerbewijs aan het hele Israëlische volk, en met name aan 'de gezinnen die in rouw zijn gedompeld, de ge handicapten en de honderdduizen den die in Israëls oorlogen hebben gevochten'. „Het wërk is nog niet af en de Prijs is eerder een prijs voor de toekomst dan een beloning voor de vredesin spanningen die tot dusver zijn gele verd. Vrede is niet een zaak van één man. Veel mensen hebben bijgedra gen aan het pad dat tot vrede moet i de eerste plaats de minis- de regering." Rabin felici- zijn verklaring mede-win naars Peres en Arafat. Ook Peres feliciteerde zijn beide mede-winnaars. Een voorstel van de oppositie dat hij samen met Rabin moet weigeren de prijs te delen met leiden, teert Arafat, wees hij van de hand. „Vrede sluit je met je vijanden, er is geen al ternatief', zei Peres. Net als Rabin verklaarde Yasser Arafat dat hij de Nobelprijs niet be schouwt als een persoonlijke eer. „De Prijs is voor mijn volk, dat zwaar heeft geleden, voor onze martelaren, voor onze gevangenen, voor onze- kinderen, opdat wij blijvend vrede kunnen hebben." Minister Van Mierlo van buiten landse zaken is verheugd over de toekenning van de Nobelprijs aan Rabin, Peres en Arafat. „Dit is een er kenning van de politieke visie en moed die zij hebben getoond om na decennia van conflict de politieke prioriteit te leggen bij het vreedzaam oplossen van hun geschil." Volgens Ronnie Naftaniël van het Centrum voor Informatie en Docu mentatie over Israël (CIDI) had Arafat de prijs nooit mogen krijgen: „De man heeft toch een terroristisch verleden. Hij is verantwoordelijk voor de dood van duizend Israëlische jo den." Naftaniël had liever gezien dat de prijs was gegaan naar de Israëli sche onderminister van buitenlandse zaken Beilin en de minister van economische zaken van de Palestij- nen, Abu Alla. „Zij hebben destijds de eerste contacten gelegd voor het vredesinitiatief. Bovendien heeft Abu Alla een veel minder belast verle den." ad bloemendaal Egyptische Nobelprijswinnaar neergestoken correspondent Omdat de Nobelprijs voor de vrede door maximaal drie personen kan worden ontvangen, is gisteren een flink aantal mensen met grote ver diensten voor het vredesproces buiten de prijzen gevallen. Het No- belcomité in Oslo besloot dat de Is raëlische premier Jitschak Rabin, zijn minister van buitenlandse za ken Shimon Peres en PLO-voorzit- ter Jasser Arafat de som van 1,8 miljoen gulden met elkaar mogen delen. Aan Palestijnse kant zijn onder anderen Abu Ala'a en Abu Mazen buiten de boot gevallen. Zijn zijn pragmatische medewerkers van Arafat die in verschillende fasen van de onderhandelingen nauw contact hebben onderhouden met Peres. Zij waren het die de PLO-lei- der keer op keer moesten overtui gen van de noodzaak zijn eisen te matigen. Peres van zijn kant is ac tief geholpen door twee van zijn jongere naaste medewerkers, on derminister van buitenlandse za ken Yossi Beilin (46) en directeur- generaal Uri Savir (40). Dan waren er de Noorse bemid delaars Terje Roed Larsen, Marian ne Heiberg en niet te vergeten haar eerder dit jaar overleden echtge noot, minister van buitenlandse za ken Johan Joergen Holst. De socio loog Larsen stond aan het hoofd van het Naguib Mahfouz, de enige Nobelprijs voor literatuur in de Arabische we reld, is gisteren in de Egyptische hoofdstad Cairo bij een aanslag gewond geraakt. Hoe hij er aan toe is, is niet duidelijk. Een politic woordvoerder in het ziekenhuis zei dal zijn verwondingen niet ernstig zijn. De veilig heidsdienst in Egypte deelde echter mee dat Mahfouz er slecht aan toe is. Volgens ooggetuigen liep een groep man nen op Mahfouz (82) toe, toen hij thuiskwam. Zij deden alsof zij hem wilden groeten, maar naderbij gekomen stak een van hen de schrij ver met een mes in zijn nek. Mahfouz. die de Nobelprijs in 1988 won, werd naar een zie kenhuis gebracht. De daders zouden in een witte Mercedes zijn gevlucht. De politie weet niet wat het mo tief voor de aanslag is, maar moslimfunda mentalisten hebben in het verleden len hevige kritiek geuit op enkele boeken de schrijver. juiste adres en zo trokken in de herfst van 1992, kort na de verkie zingsoverwinning van de Arbei derspartij, in het diepste geheim twee Israëlische onderhandelaars naar Noorwegen. Dat waren nog niet Beilin en Sa vir, maar Yair Hirschfeld, hoogle raar aan de Universiteit van Haifa, en het voormalige wonderkind Yoel Singer, een nu 43-jarige jurist die heeft meegewerkt aan het formule ren yan elk Israëlisch-Arabisch ak koord sinds de troepenscheidings akkoorden met Egypte van 1974. In mei 1993 bereikte de 'Oslo- groep' een doorbraak, toen Israël het voorstel deed een begin te ma ken in de Gazastrook. Het Israëli sche leger zou worden teruggetrok ken en de 800.000 inwoners zouden zelfbestuur krijgen, als eerste stap naar een uitgebreidere overeen komst. Er volgden die zomer nog elf geheime bijeenkomsten, tot in augustus handtekeningen werden gezet onder het ontwerp dat be kend zou worden als 'Gaza en Jeri cho Eerst'. De rest is, zoals dat heet, geschiedenis. Maar er waren meer mensen die een belangrijke rol hebben ge speeld bij het proces dat Rabin, Pe res en Arafat uiteindelijk de vredes prijs zou bezorgen. In negatieve zin waren dat de Iraakse president Sad dam Hussein en de Israëlische pre mier Jitschak Shamir. De Golfcrisis en de daarop volgende oorlog ver sterkten in de wereld de indruk dat snelle actie was geboden om van het Midden-Oosten een veiliger re gio te maken. Een onbedoelde ver dienste dus van Saddam Hussein. Jitschak Shamir verleende het vredesproces eveneens een onbe doelde injectie door een nederlaag te lijden in de Israëlische parlc- mentsverkiezingen van juli 1992. Het Israëlische publiek had genoeg van het economische beleid van de Likud, maar ook van de al te door zichtige vertragingstactiek van Sha inir in de onderhandelingen met de Palestijnen. In positieve zin viel in die periode een Amerikaanse diplomaat op. De een team Noorse vakverbond dat onderzoek ver richtte in de bezette gebieden. Hij kreeg in contacten met Beilin en Savir de indruk dat Israël op zoek was naar een geheim kanaal voor contacten met de PLO. Zijn teamlid Marianne Heiberg hoefde niet lang te zoeken naar het Amerikaanse minister van buiten landse zaken, James Baker, verloor na het einde van de Goolfoorlog weinig tijd met het ontplooien van nieuwe initiatieven. Al in maart 1991 hegon hij zijn shuttle-diplo matie, die uiteindelijk leidde tot de instemming van alle partijen voor een internationale vredesconferen tie in Madrid. Zelfs Shamir, die zich altijd tegen internationale vredes conferenties had uitgesproken, nam er onder een reeks beperken de voorwaarden aan deel. I lij stond erop zelf de Israëlische delegatie aan te voeren, hoewel de Arabische partijen hun ministers van buiten landse zaken afvaardigden. Shamirs houding bracht Baker en diens baas, president George Bush, menigmaal tot wan hoop. De Amerikaans-Israëli sche relaties bereikten in die periode een absoluut diepte punt. Na de conferentie van Madrid sleepte het proces zich voort. Shamirs Likud-re - gering verspilde zeeën van onderhandelingstijd om te voorkomen dat de wereld de indruk zou krijgen dat Israël direct of indirect met de PI/) onderhandelde. De Palestij nen, op Israëlisch verzoek op genomen in een gezamenlijke delegatie met Jordanië, lieten geen gelegenheid voorbijgaan om aan te tonen dat de PLO wel degelijk bij het proces was betrokken. Of Bush echt op de tafel heeft gedanst toen de Arbeiderspar- iij van Jitschak Rabin In «ie mer van 1992 de verkiezingen won, zoals zijn medewerkers suggereerden, mag worden betwijfeld. Maar het staat vast dat het aan de macht komen het gisteren gehuldigde duo Rabin-Pc keerpunt betekende vredesproces. cht he het Israëli's luisteren in Jeruzalem naar de bekendmaking van de Nobelprijs-'

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5