Fitness voor de hele dag Leven en wonen Boletage 3* Cactus als abstract interieurobject Meidenmode Egoïste platinum Payot Flessenkast Werken aan lucht O vercol bert Reispak ZATERDAG 15 OKTOBER 1994 Het toenemend aantal flats heeft het begrip een beetje verdrongen. In oudere wijken kom je ze nog tegen: de bel-etages met een eigen voordeur, bereikbaar via een buiten trap. Net een etage hoger dan de parterre. Dat gaan we nadoen met onze plantenbak ken. Uiteraard zonder trap, wel met twee 'woonlagen'. Dat blijkt een succes van je welste, nu we steeds meer woekeren met de ruimte voor groen en bloem. We hebben er een flinke, vooral niet te on diepe plantenbak voor nodig. Uiteraard ge maakt van vorstbestendig materiaal. Onge glazuurde klei is dus taboe. Daar komen brokken van als het vriest/Verder hebben we goede potaarde en twee of meer soorten bollen nodig. Eerst zorgen we voor een goede afvoermo- gelijkheid van teveel vocht. Gaatje in de bo dem en een laag poreus materiaal in de vorm van potscherven, kleikörrels, stukjes piepschuim. Alles wat luchtig is en niet ver teert, is bruikbaar. Over deze laag gaat een dikke laag goede potaarde. Als dat gebeurd is, gaan de bollen er in. Onderin komen de grote bollen naar keuze: tulpen voldoen goed mits een soort met niet te lange stengels. Hyacinten doen het ook prima. Narcissen zijn prachtig en bloei en iets eerder. We leggen de bollen dicht naast elkaar en dekken dan weer af met goede aarde. Np is het de beurtt voor de kleintjes. Ook in dit genre is er keuze te over: sneeuwklokjes, blauwe druifjes, scilla's, crocussen. Noem maar op. Het is ook mogelijk om een meng sel van kleintjes te maken. Leg ze dicht bij elkaar, dek weer af met een laag aarde en zet de aldus gevulde bak op balkon of ter ras. Binnen de kortste keren zullen de klein tjes laten zien dat ze van plan'zijn om zich, ongeacht het weer, te ontwikkelen. Houd de grond af en toe open door erdoor te woelen. De kleine bollen zullen zich het eerst ont wikkelen met groene puntjes en vroeg in het voorjaar komen de bloemen. Net als het allemaal wat saai wordt, komen de gröte bollen boven met hun felle kleuren en grote bloemen. Wie zijn bakken en potten dubbel beplant met een echte bol-etage heeft dus veel langer plezier en daar gaat het bij tui nieren uiteindelijk om. Zoveel en zo lang mogelijk plezier van al wat groeit en bloeit. LEZERSVRAAG Leuk bericht van mevrouw J. VARKEVIS- SËR-GROOT UIT VALKENBURG. Haar pas siebloem heeft dit jaar mooie vruchten ge vórmd.'De vraag luidt: zijn zé eetbaar? Nóu eri of, erg lekker ook en in speciaalzaken soms te koop. Vrijwel alle soorten van de passiebloem brengen vruchten voort die eetbaar zijn en één soort, de Passiflora edulus, wordt er speciaal voor gekweekt. Een andere vraag betreft de winterhardheid van de plant. We zijn bezig om onszelf een heleboel wijs te maken betreffende winter hardheid van planten. Oorzaak zijn een aantal zachte winters achter elkaar. Mocht het lang en hard vriezen dan zal het onge twijfeld mis gaan niet een aantal import- planten. De passiebloem is er een van, waarbij opgemerkt kan worden dat we de bovengrondse delen goed kunnen missen. •De wortels kunnen heel wat vorst door staan, mits we ze tijdig en zeer goed afdek ken. In het voorjaar komt er dan weer volop groen aan. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vin den. De vraag kunt u opsturen naar DamL ate Dagbladen, Postbus 507,2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WO NEN. Docente ismakogie voelt zich nu lekkerder dan ooit Als ze een kopje op tafel zet, gebruikt ze daarbij haar hele lichaam. En als ze het strijkijzer hanteert dan traint ze te gelijkertijd haar bovenarmen. ,,Elke beweging die ik maak voel ik van mijn kleine teen tot aan mijn kruintje". Elly Hoekstra is docente ismakogie. Een onzichtbare vorm van gymnastiek die de beoefenaar ervan vitaal èn mooi maakt, zo belooft het persbericht. „Een van mijn leerlingen zei eens: Het is met ismakogie net alsof je van binnen gaat leven. Dat vond ik heel treffend gezegd". T A <J! Elly Hoekstra (43) is een levende reclame zuil voor de bewegingsleer: een gespierd li chaam, een elegante loop, een rechte rug en een soepele motoriek. Tien jaar geleden kampte de Enschedese secretaresse met rugklachten. Ze volgde op advies van een vriendin een cursus ismakogie, waarmee een wereld voor haar open ging. ,,De les be gon met een voetoefening. Dat vond ik maar raar. Ik had toch rugklachten? Nu weet ik hoe belangrijk het is dat je je voeten goed gebruikt: ze hebben met je hele li chaam te maken. De spier van je grote teen staat bijvoorbeeld in verbinding met je oog kringspier. Bij ismakogie begint 95 procent van de oefeningen dan ook met de voeten". Na een paar lessen was ze verkocht. Ze meldde zich aan voor de docentenopleiding en geeft sinds een aantal jaren les. ,,Door is makogie kwam ik niet alleen van mijn rug klachten af, maar raakte ik ook mijn migrai ne kwijt. Ook heb ik sindsdien geen last meer van koude handen en voeten. Ik voel me nu lekkerder dan ooit. Zie er veel beter uit dan tien jaar geleden en heb' ook een veel betere conditie dan toen ik nog met gymnastiek bezig was". ,,Je wordt van ismakogie tien jaar jonger, zeg ik altijd tegen mijn cursisten, want door een slechte houding kweek je rimpels. Met ismakogie blijf je beter in vorm en gaat er niets hangen. Ik heb eens een uitspraak van iemand gelezen die zei: Als je twintig bent dan ziet je lichaam er uit zoals je het gekre gen hebt; als je zeventig bent dan zie je wat je ervan gemaakt hebt'. Daar was ik het roe rend mee eens". Ismakogie is een bewegingsleer die de mens bewust maakt van het natuurlijke spel van de spieren. De onzichtbare gym nastiek wordt omschreven als de ideale be wegingsleer voor het leven van alledag, een soort gebruiksaanwijzing voor het lichaam. De term ismakogie - samengesteld uit de woorden 'Ideale Schwingungsrhythmik der von uns beeinflussbaren Muskulatur im Alltagsleben nach Körpereigenen Ord- nungsgesetzen' - is een geesteskind van de Oostenrijkse Anne Seidel, een schoonheids specialiste die deze speciale houdings- en bewegingsleer eind jaren veertig ontwikkel de. Seidel constateerde dat het effect van al lerlei dure schoonheidsbehandelingen en kostbare preparaten teniet werd gedaan door een verkeerde lichaamshouding. ,,Een mens moet niet alleen mooi lijken, maar ook mooi 'zijn", luidde haar lijfspreuk. De Nederlandse Anne Seidel Ismakogie Vereni ging, waarvan Elly Hoekstra voorzitter is, vierde onlangs het 10-jarig bestaan. Puddingen Het is slecht met de bewegende mens ge steld, zegt Hoekstra. „We lopen er als zand zakken bij en zitten als puddingen op een stoel. Mensen slepen zichzelf als het ware voort. Ik zeg altijd tegen mijn cursisten: Je hebt maar één lijf gekregen, dus moet je er ook goed voor zorgen Maar daar zit 'm nu juist de kneep. Niet alleen bewegen we slecht en hebben we een slechte houding, ook gebruiken we te wei nig spieren. Hoekstra: „Als mensen last van hun rug hebben kopen ze een waterbed of gaan ze naar een masseur. Maar je kunt veel beter proberen om zelf van binnenuit de kwaal te verhelpen en jezelf een andere houding aan te leren. Tachtig procent van alle rugklachten komt voort uit een verkeer de houding. Bij ismakogie masseer je jezelf als het ware van binnen, je beweegt van top tot teen en leert om in het dagelijks leven al je spieren te gebruiken". Ze doet voor hoe ze een kopje op tafel zet en zegt: „Ik gebruik daarbij mijn hele li chaam. Ik begin bij mijn voeten. Vervolgens gebruik ik mijn onderbenen en bovenbe nen, bekkenbodem en buik. De beweging loopt verder via de wervelkolom, de nek en de schedelhuid. Ik eindig ten slotte bij mijn neus. Als je goed kijkt zie je zelfs mijn oren en wangen bewegen. Al die spieren gebruik ik dus bij die ene simpele handeling". Nog een voorbeeld. Het opstaan uit een stoel. Hoekstra: „Veel mensen sjorren hun lichaam uit een stoel of hijsen zich aan een tafel omhoog. In plaats daarvan moet je op- Elly Hoekstra docente ismakogie: Je hebt maar een lijf gekre gen, dus moetje er ook goed voor zor gen. staan vanuit je bovenbenen. Niet alleen spaar je op die manier je rug: je krijgt zo doende ook nog mooie bovenbenen door dat je elke keer dat je opstaat je spieren traint. En opstaan doe je toch al gauw zo'n honderd keer per dag. Met strijken is het net zo. Veel mensen strijken vanuit, hun schouder. Maar je kunt veel beter vanuit je bovenarmen strijken. Niet alleen hou je dan mooie bovenarmen, je traint tegelijkertijd je borstspieren en voorkomt akelige schou derblessures. Bovendien kun je zo je bek- kenbodemspier ook nog even meenemen". Ook fout: de bovenbenen over elkaar slaan als je zit. „Hartstikke slecht voor je heupgewricht", zegt Hoekstra, die zelf kaarsrecht op haar stoel zit met de voeten naast elkaar. „Eigenlijk is ismakogie een vorm van fitness die je 24 uur per dag kunt beoefenen", zegt ze, „met dat verschil dat de oefeningen niet zwaar zijn en je er niet moe van wordt, want je beweegt economi scher. Ook krijg je er geen spierpijn van. Door de spieroefeningen en een goede ademhaling activeer je tegelijkertijd de lymfklieren waardoor afvalstoffen beter af gevoerd worden. Bovendien kun je de oefe ningen op elk tijdstip van de dag of nacht uitvoeren. Als ik in het vliegtuig zit kan ik stiekem buikspieroefeningen doen; nie mand die het in de gaten heeft". Meer informatie: 053 - 325793. Populair in stillevens Nieuwe inte rieurstro mingen lon- woonsferen die doen denken franse boerderij. Voor elke stijl is er een anders vormgegeven cactus. „Geënte cactussen 'zijn fini. Anno 94 is de cactus puur na tuur", zegt Marijke Rethans, pr- vrouwvan Bloemenbureau Hol land. „De cactus wordt gebruikt als object. Groot van vorm als solitair levend kunstwerk of in hele verzameling minifor- maatjes bijeengebracht. Juist op het decoratieve vlak ligt de aan trekkingskracht van de cactus. Nieuw is de toepassing met bloeiende planten die een ge heel met de cactus lijken te vor men. Meest favoriete 'partners' zijn voorzien van leerachtige of heel stevige bladen. Een goed huwelijk in dit opzicht is dat tussen cactus en vetplant". „Cactussen worden weer po pulair, maar anders dan in de jaren zeventig", signaleert ook Ad Oosterom, directeur van het Intra Tuin Verdeelcentrum in Aalsmeer. „Aankoop van een cactus staat nu vrijwel gelijk aan een aanzet tot combineren. Op bijzettafeltjes, dienbladen en kasten worden hele stillevens gecreëerd. Verschillende soor ten in elk een eigen Belgisch potje of steeds eenzelfde plantje in diverse soorten glaswerk. De mogelijkheden zijn legio'. „Daarnaast worden grotere varianten gecombineerd met bloeiende planten. Geschikt daarvoor zijn de echeveria seto- sa v. deminuta, zowel groen- als grijsbladig te koop met oranje bloemen, de kalanchoe tessa met zalmgetinte bloei en bij voorbeeld de clivia. „Heel apart", tipt Oosterom: „is de combinatie van een agave met een ananasplant". „Vorig jaar al was de terug keer van de cactus te voorspel len". meent Heieen Verschuren, interieurstiliste. „Het decoratie ve aspect sluit naadloos aan bij de onderstroom i naar de jaren 50. Vormen kleuren nemen daarbij in 1 lang toe. Dit seizoen worden cactussen veel vuldig gebrüikt als print op gor dijnstoffen, ser viesgoed en in woondecora- „Van alle cac tussen is de 'Schoonmoe- dersstoel' het sterkst in op komst", signa leert Marijke Rethans. „Het gaat dan om een grote bol- cactus met ste vige stekels." De Schoon- moedersstoel komt oorspronkelijk uit Mexico (wordt hier gekweekt) en heeft helder goudgele doorns. Het is een makkelijke soort om te kweken en in onderhoud, maar wel een langzame groeier die 30 tot 40 jaar nodig heeft om 40 cm in doorsnee te bereiken, 's Zomers verschijnen er kleine trechtervormige bloemen in een krans rond het hart van de plant die 's winters worden gevolgd door papierachtige vruchten. Cactussen en vetplanten heb ben met elkaar gemeen dat ze op een speciale manier zijn ge bouwd waardoor ze lange pe rioden van droogte kunnen overleven. Van oorsprong ko men ze voor in woestijnen, op hooggelegen berghellingen, droge vlakten en heel verras send in tropische en sub-tropi sche regenwouden. Rijkbloeien- de voorbeelden zijn de cactus sen van de aporofamilie. Ge schikt als hanger met een soort afhangende kattestaarten zijn er drie soorten, waarvan de flagel- liformis de makkelijkste is in onderhoud. De karmijnroze bloemen worden gevolgd door rode bessen. Voordelen Hoewel onaangenaam in direc te contacten heeft de cactus als plant duidelijk voordelen. Water geven kan heel spaarzaam ge beuren en het is een van de weinige planten die ook op de vensterbank boven de verwar ming gedijen. „Bovendien", zegt Oosterom van Intratuin, „kunnen cactussen in de zomer makkelijk naar buiten. Aan de rand van een terras, op eën plaats waar mensen niet langs lopen, of zelfs op een balkon doen ze het uitstekend. Met wat specifieke vormen en gekleurde potten is een Mexicaanse bal konsfeer zo gecreëerd. Simpele terra-cottapotten en rozetvor- mige cactussen daarentegen ge ven meteen een Zuidfrans effect dat ook heel leuk oogt in een Te groot voor kinderkleding, op zoek naar een eigen stijl, voor die groep heeft C&A nu een complete teenage-collectie. Mode met een tikje nostalgie. Links een schortjurk rechts een overgooier in krijtstreep, beide gecombineerd met een witte blouse en natuurlijk stevige stappers. FOTO FLOOR HEUN. WETEN WAARD ,Y SHRINK-KNIT - materiaal dat er een de buitenkant uitziet als tri cot en aan de binnenkant als fleece. ,Y STREAKY DENIM - denim waarvan afwisselend kettingdraden met opzet onregematig zijn aange- verfd, zodat na he.t wassen een ge streept effect ontstaat. -Y LIPOSOMEN - zijn kleine holle kogeltjes -die uit een vetrijke sub stantie zijn opgebouwd. Deze vetli- chaampjes nemen 'werkzame stof fen' op en brengen ze in alle huidla- gen. Als die stoffen zijn getranspor teerd legt het liposomenomhulsel zich als vulmateriaal tussen de huidcellen. Liposomen trekken de huidoppervlakte strak en verhogen de vochtigheid. Bij regelmatig ge bruik, zou de huid, zo zeggen de testlaboratoria (die voor de cosme- tioca-industrie werken) zichtbaar verbeteren. Chanel lanceerde vorig jaar de mannengeur Egoïste Platinum, een compositie uit de va renfamilie. Aan die eau de toilette zijn nu een niet-vette, vochtregulerende after-sha- ve, een haar- en bodyshampoo voor douche en bad, een deodorant-stick met een licht alcoholpercentage en een zeep, die uitdro gingvan de huid voorkomt, toegevoegd. Payot heeft de verzorgende produkten van het huis eens kritisch bekeken en ze vervol gens duidelijk gerubriceerd. Voor de dage lijkse reiniging heeft liet huis de demaquil- lant essentiel, waarin boter van de boter bloem, jojoba-oiie en vochtregulerende be standdelen zijn verwerkt. De emulsie wordt snel door de huid opgenomen. Daarnaast is er voor de incidentele reiniging een scrub- crème, tevens geschikt voor de gevoelige huid. In de crème zitten namelijk kleine bolletjes met Verzachtende minerale oliën en ananasextracten. Speciaal voor het reini- gen, reguleren en verzorgen van een vette of gecombineerde huid zijn er de produk ten les purifiantes. Payot wijst onder andere op de crème matifiante, die niet alleen vochtregulerend en verstevigend werkt, maar de glimmende huid ook maskeert. Waarheen in de keuken met volle en lege fles sen? Aangezien we tegenwoordig meestal maar eens per week of veertien dagen groot inkopen komen er veel volle flessen tegelijker tijd bij en zitje ook wel even met lege flessen die moeten worden ingeleverd of naar de glas bak moeten verhuizen. Handig is de nieuwe kast die in Miele keukens kan worden geïnstalleerd: een open kast van 30 cm breed en 35 cm diep, met matver- chroomd metalen rek voor 15 flessen. Als wijnberging niet geschikt, tochtverschijnselen en grote temperatuurverschillen vormen geen goed klimaat voor wijn. Maar voor het bewa ren van frisdranken en lege flessen heel prak tisch. FOTO PR In Nederland worden binnenkort de eerste Air Shops geopend. In deze winkels wordt voorlichting gegeven over de mogelijkhe den om de kwaliteit van de lucht te verbete ren. Daarom fungeren de shops ook als ver kooppunt van apparatuur voor luchtverbe- teringen ademtnerapie. De nieuwe keten is een initiatief van de organisatie AirMedia International, waarin organisaties samen - werken die zich bezighouden met dit hele Rond 19Ö0 droeg de man achter het stuur van zijn open auto een knielange bontjas en een pet met oorkleppen. Een halve eeuw la ter kwamen Amerikaanse fabrikanten met de autocoat; een ruw wollen overjasje, dat halverwege het dijbeen reikte. De autocoat was vooral door z'n lengte populair. Nu duikt in het modebeeld liet overcolbert op. Een jasje in colbertmodel, dat weer net iets korter valt dan de autocoat. Dit overcolbert, bijvoorbeeld door Van C iils gebracht in ve- loursstoffen in warme tinten, kun je combi neren met alle modethema's van casual (vrijettijd) tot formeel. Na een lange reis kom je zowel letterlijk als figuurlijk verkreukeld aan. Vervelend als je meteen door moet naar een afspraak. Voor mannen heeft HIJ daarom een travelsuit (reispak) dat praktisch niet kreukt. I let pak, dat 529 kost heeft ook wat extra, die op reis heel handig zijn. Zo hebben twee van de vier extra grote binnenzakken een rits. Ook de achterzakken van de pantalon zijn extra groot en afsluitbaar, De pantalon heeft bovendien ook nog een 'geheime' ex tra binnenzak om waardepapieren op te bergen. De travelsuit wordt uitgebracht onder het label Rian Rucci en is er in grijs en marine blauw.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 31