Iraakse leider uit op 'Jimmy-Carter-factor' Feiten &Meningen Vredesprijs geen garantie voor succes Afloop ontvoeringszaak schokt Israël SPD vecht ook voor controle Bondsraad ZATERDAG 15 OKTOBER 1994 NIEUWSANALYSE De Nobelprijs voor de Vrede mag de win naars veel prestige opleveren en de publie ke zaak dienen, maar de prijs is daarmee nog geen garantie voor politiek succes. De Myanmarese oppositieleider Aung San Suu Kyi, winnares in 1991, staat nog steeds onder huisarrest. Het militaire regi me dat ze bestrijdt is nog aan de macht. De Tibetaanse geestelijke en politieke leider Dalai Lama, winnaar in 1989, zei onlangs 'toch wel wat moe te worden' van de nog immer voortdurende Chinese bezetting van zijn land. ,,De prijs heeft zijn beperkingen-", gaf di recteur Geir Lundestad van het Noorse No bel Instituut deze week toe. De onderschei ding is zeker geen wonderolie, de prijs lost niet alle kwalen in de wereld op. ,,I Iet is een luidspreker, vooral voor die winnaars die van te voren niet zo bekend waren. Zij krijgen over de hele wereld veel aandacht door het winnen van de prijs", zo verdedigt Lundestad toch het nut van de onderscheiding. Zoals ook dit jaar gaat de prijs vaak naar politici die nog in het gevecht om vrede zijn verwikkeld. Peres, Arafat en Rabin zitten niet om bekendheid verlegen. Maar het co mité heeft de politieke bedoeling om ont wikkelingen naar vrede te stimuleren. Soms kiezen de Noren opzettelijk voor ie mand die minder in de schijnwerpers staat, juist minder berfaamde voorvechters voor de goede zaak voelen de prijs als een enor me steun in de rug. Neem Aung San Suu Kyi. In Myanmar (Burma) al jaren een ge kend tegenstander van de militaire dicta tors, kreeg zij pas wereldwijde bekendheid toen het comité haar drie jaar geleden tot winnaar uitriep. „Ze staat weliswaar nog onder huisarrest, maar de toekenning van de prijs heeft Myanmar veel hoger op de internationale agenda gezet", aldus Lundestad. „Ik ben optimistisch over het land op langere ter mijn." Voor de Dalai Lama geldt volgens hem hetzelfde. „Hij reist over de hele wereld, ie dereen luistert naar hem. Je kunt de Chine zen echter niet uit Tibet toveren." Ook de oud-Sovjet dissident Andrej Sacharov (win naar in 1975) wordt genoemd als iemand die door de prijs veel aan prestige heeft ge- Iemand die zelf zegt dat hij veel aan de prijs heeft gehad, is de Poolse president Lech Walesa. De onderscheiding gaf hem vanaf 1983 persoonlijke bescherming en maakte het voor de communisten moeilij ker om de vakbondsleider aan te pakken. Ook Desmond Tutu, de Zuidafrikaanse bis schap die in 1984 won, heeft deze ervaring in zijn strijd tegen de apartheid. Voor De Klerk en Mandela, die de prijs in 1993 deelden, betekende de onderscheiding een extra aansporing tot democratische hervormingen in Zuid-Afrika. De prijs speelde volgens waarnemers echter geen doorslaggevende rol: de verkiezingen wer den er niet ingrijpend door beïnvloed, de zwarte meerderheid van de bevolking had toch wel op Mandela gestemd. De voormalige president van Costa Rica, Oscar Arias, benutte de prijs wel heel con creet voor zijn doeleinden: met het prijzen geld stichtte hij een fonds waarmee hij vre desinitiatieven voor Midden-Amerika fi nanciert. Ondanks zijn inspanningen is het nog steeds onrustig in de streek. Saddam Hussein plaatst Clinton voor groot dilemma Bij de ouders van Nachshon Wachsman in Jeruzalem ging gisteravond tegen tien uur het licht uit. Dat was een uur nadat het hoofd van de personeelsaf deling van het leger aan hun deur was verschenen met de .boodschap dat ze hun ontvoer de zoon niet levend zouden te rugzien. F.erder op de dag had moeder Esther Wachsman nog een beroep gedaan op alle vrouwen in Israël en elders een kaars te branden voor het wel zijn van haar zoon. Het heeft niet geholpen, evenmin als de ettelijke smeekbeden aan de ontvoerders en het gebed van vijftigduizend Israëliërs bij de Klaagmuur in Jeruzalem. Het was de afgelopen dagen bij de Wachsmans een komen en gaan, niet alleen van politici en vrienden, maar ook van totaal onbekenden. „In Israël voelt ie dereen zich voor elkaar verant woordelijk", zei premier Rabin. Het levende bewijs waren de duizenden die zich gisteravond voor het huis van de Wach smans hadden verzameld toen het ultimatum van de ontvoer ders afliep. Bijna alle andere Israëliërs za ten op dat uur gekluisterd aan hun televisietoestellen waarop politici en commentatoren de situatie van minuut tot minuut volgden. Persconferentie Tegen negenen meldde de de fensiecorrespondent vanuit het ministerie in Tel Aviv dat er be langrijke ontwikkelingen aan de gang waren. Even later werd de rechtstreekse uitzending af gebroken, in afwachting van een persconferentie door pre mier Jitschak Rabin en stafchef Ehud Barak. De persconferentie liet nog twee uur op zich wachten. In de tussentijd bleef het Israëli sche volk verstoken van nieuws, tenzij het overschakel de naar buitenlandse stations. Het leger had de pauze nodig om de familie van de bij de be vrijdingsactie gedode officier op de hoogte te stellen. Ook wilden Rabin en Barak voorbe reidingstijd, want er viel heel wat uit te leggen. Niet alleen aan het Israëlische volk, maar ook aan Arafat en de Palestijn se Nationale Autoriteit. De Is raëlische regering had immers het Palestijnse bestuur verant woordelijk gesteld voor het welzijn van de soldaat, omdat Hamas hem in de Gazastrook gevangen zou houden. Rabin moest ongelijk beken nen, maar voegcjje er onmiddel lijk aan toe dat Arafat in ieder geval verantwoordelijkheid draagt voor de omstandigheid dat Harnas haar ontvoerings- en terreuracties vanuit de Ga zastrook kan organiseren en leiden. Ondanks alles is het be ter militaire actie te voeren, zei hij, dan toe te geven aan ont voerders die willen dat we ter roristen op vrije voeten stellen. Vredesproces Nu is gebleken dat de ontvoer de soldaat even ten noorden van Jeruzalem gegijzeld werd gehouden, dat uil zeggen in een door Israël bestuurd deel van de Westelijke Jordaanoe- ver, zullen de gevolgen voor het vredesproces waarschijnlijk niet ernstig zijn. De Israëlische delegatie bij het overleg met de Palestijnen in Cairo, die aan het begin van de week uit pro test werd teruggehaald, zal bin nenkort weer aan de onder handelingstafel kunnen plaats Wat Harnas betreft, zal Israël van Arafat harde actie blijven eisen. In ieder geval doet de PLO-leider er goed aan ernst te maken met het innemen van de grote hoeveelheid wapens die circuleert onder de bevol king van de Gazastrook. Niet alleen voor de veiligheid van Is raël en de voortzetting van het vredesproces, maar ook in het belang van zijn eigen gezond heid. Dat Arafat in de afgelopen da gen op verzoek van Israël mas sale zoekacties in de Gaza strook heeft georganiseerd en enkele honderden Hamas- sympathisanten heeft aange houden, is hem niet in dank af genomen. In de moskeeën van Gaza-stad waren gisteren, bij de vrijdagse gebedsdiensten, anti-Arafat leuzen te horen. En na het bekend worden van het nieuws dat Wachsman door zijn ontvoerders was gedood, verzamelden zich hier en daar juichende menigten. De Palestijnse burgeroorlog moet nog uitbreken, maar de wapens zijn voorhanden. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT TOMJANSSEN „ijmm wwmt Behalve een nieuwe Bondsdag worden er morgen ook nieuwe regionale parlementen geko zen in de Duitse deelstaten Thiiringen, Mecklenburg- Voorpommeren en Saarland. In Noordrijn-Westfalen wor den nieuwe gemeenteraden en districtsvergaderingen geko- De regionale verkiezingen worden in de publieke belang stelling overschaduwd door de Bondsdagverkiezingen. Toch kunnen zij ook in Bonn vér strekkende gevolgen hebben. Als de sociaaldemocratische SPD in alle drie de deelstaten wint, krijgt zij een twee derde meerderheid in de Bondsraad, de Duitse Eerste Kamer waarin vertegenwoordigers zitten van de regeringen van de 16 deel staten. Daartegen zou de hui dige coalitie van CDU/CSU en FDP, als zij opnieuw een meer derheid behaalt in de Bonds dag, maar moeilijk kunnen op boksen. In Saarland, aan de Franse grens, verdedigt SPD-premier Oskar Lafontaine (51) een ab solute meerderheid van 54,4 procent. Tegen de populaire Lafontaine, die na een SPD- overwinning in Bonn minister van financiën moet worden, treedt voor de christen-demo craten Klaus Töpfer aan, die momenteel In de Bondsrege ring minister van milieu is. In de twee oostelijke deelsta ten verdedigen coalities van CDU en FDP een meerderheid. Zowel in Mecklenburg-Voor- pommeren als in Thiiringen deed de SPD het een halfjaar geleden in de peilingen nog heel goed, maar sindsdien heeft de CDU haar aanhang weer vergroot, een trend die nog sterker doorzet dan op landelijk niveau. In Mecklenburg-Voorpomme- ren heeft de CDU/FDP-coalitie van de 54-jarige veearts Berndt Seite momenteel een meerder heid van maar één zetel. De SPD, die in 1990 27 procent van de stemmen behaalde, hoopt op winst, maar haar on bekende en weinig charismati sche lijsttrekker Hdrald Rfrtg- storff (55) kan maar moeilijk opboksen tegen de 'bonus' die een zittende regeringsleider in Duitsland meestal heeft. De verwachting is dat de her vormde communisten van de PDS een flink aantal stemmen binnenhalen. De SPD zou eventueel met gedoogsteun van de PDS kunnen regeren. In Thiiringen is de 61-jarige premier Bernhard Vogel opti mistisch dat zijn CDU (1990: 45,4 procent) in het parlement in Erfurt opnieuw de grootste fractie wordt. De SPD heeft ook in Thiiringen met de 52- jarige Gerd Schuchardt een ta melijk kleurloze lijsttrekker. De PDS (1990:9,7 procent) hoopt ook in deze deelstaat de derde partij te worden, terwijl de liberale FDP (1990:9,3 pro cent) en Biindnis '90/De Groe nen (1990:6,5 procent) vrezen dat ze de kiesdrempel niet ha len. HAMBURG-DEN HAAG THOMAS VERFUSS*ANP Beiden zijn leiders van landen waarmee de VS al jaren op ge spannen voet leven, die zuchten onder economische of anders- soortige embargo's van de VN, die te kampen hebben met groeiend verzet tegen hun bin nenlandse beleid en die nu de Koude Oorlog voorbij is een on zekere toekomst tegemoet gaan. Toch zijn Cuba en Noord-Korea er in geslaagd om een einde te maken aan het isolement waar in zij door vooral de VS waren gedreven. Zij deden dat door juist de confrontatie met de Amerikanen te zoeken. Cuba door zijn grenzen open te zet ten en de VS te overspoelen met duizenden vluchtelingen, Noord-Korea door te dreigen met de ontwikkeling van een ei gen kernwapenprogramma. Ge volg: voor het eerst in jaren zit ten Cuba en de VS weer om de tafel om over de onderlinge re latie te praten, en na de tussen komst van Jimmy Carter is ook een dialoog op gang gekomen tussen Washington en Pjong jang (Noord-Korea). Saddam Hussein zal hebben ge dacht dat wat Gastro en Kim konden, hij ook kan. Hij stuurde tienduizenden troepen naar de grens met Koeweit, wetend dat de Amerikanen onmiddellijk He een hoop heibel zouden maken. President Bill Cfipton reageerde prompt, stuurde duizenden sol daten naar het Golfgebied en Saddam Hussein krabbelde terug. Maar het kostte hem weinig moeite om de aftocht te blazen, want hij had t hij wilde: de onverdeelde aandacht van de hele wereld. De Iraakse leider wil af van de economische sancties die Irak sinds de Golfoorlog van 1991 ïar hebben getroffen. Het volk mort, voed sel is op de bon, rantsoenen zijn gehalveerd, er een tekort aan van alles. De ene na de ande- e soldaat deserteert uit ontevredenheid. Om de orde in zijn land te handhaven, heeft Sad dam draconische maatregelen genomen: die- i wordt de handen afgehakt en volgens re cente berichten wordt deserteurs een oor afge sneden of ze worden met een X op het voor hoofd gebrandmerkt. Met andere woorden: Saddam houdt het on der de economische sancties niet lang meer vol. Precies dus wat de Verenigde Staten voor ogen stonden, toen zij drie jaar geleden op icties aandrongen. Als Saddam Hussein dan t met geweld kon worden verdreven, dan moest het volk dat maar doen. Hoe meer on gemak. hoe meer onrust, hoe groter de kans op verzet, zo dacht George Bush in 1991, en zo denkt ook Bill Clinton er nog steeds over. Om voor verlichting van de sancties in aan merking te komen moest Irak aanvankelijk slechts instemmen met de vernietiging van i zware wapens, zijn biologische, chemi sche en wie weet zelfs nucleaire wapens, en toestaan dat VN-inspecteurs geregeld een kijk s spel van Saddam Hussein betekent dat de fi je zouden komen nemen of hij dat wel zou doen. Maar sluipend hebben de VN onder Amerikaanse druk daaraan steeds nieuwe voorwaarden toegevoegd, zoals het vrijlaten van Koeweitse gevangenen, het erkennen van de grenzen van Koeweit (waaronder het stukje Irak dat in 1991 is afgepakt en aan Koeweit ge geven) en het doen van herstelbetalingen aan het nietige buurstaatje. Aan die eerste eisen lijkt Irak nu langzamer hand te voldoen, al is nog onzeker of de VN- inspecteurs alles te zien zullen krijgen wat zij willen zien. Maar met de andere gaat het moeizamer, al zei Irak afgelopen donderdag dat het de soevereiniteit van Koeweit erkent. En dus moeten volgens Washington de sanc ties blijven. Maar die opstelling begint slijtage- plekken te vertonen, vooral omdat Amerika's bondgenoten uit de Golfoorlog een minder starre houding zijn gaan innemen. Frankrijk, Rusland en Turkije willen verzach ting van de sancties. Irak zou beetje bij beetje beloond moeten worden voor goed gedrag. Steeds als het aan een voorwaarde voldoet, moet een deel van de sancties worden ophe- ven, vinden zij. Deze landen willen dat niet omdat zij zo'n groot vertrouwen in Saddam Hussein hebben, maar alleen uit puur eigen belang. Frankrijk wil zaken doen met Irak. Het heeft na de Golfoorlog met lede ogen toegezien hoe de VS voor 20 miljard dollar contracten afslo ten voor de wederopbouw van Koeweit, en voor miljarden wapens leverden aan de Golf staten. Bagdad was altijd een oude klant van Parijs, maar die relatie is nu door de Amerika nen geblokkeerd. De Fransen vinden dat het nu genoeg is geweest. Rusland is de oudste bondgenoot van Irak, heeft jarenlang het Iraakse leger bewapend, maar belangrijker is dat het nog zes miljard dollar van Irak te goed heeft voor de verleende steun tijdens de oorlog tegen Iran. Boris Jeltsin kan dat geld heel goed gebruiken, maar een Irak dat aan de rand van de afgrond staat, kan niet betalen. Turkije ten slotte wil als buurland handel drijven met Irak, zoals het dat decennia pening weer op orde te brengen. Er zijn ge- dat ook i: Het eerst lijk. Clinton heeft steeds ge zegd dat het hem niet om de vernietiging van Irak, maar om een ander beleid te doen is. Het tweede kan een uiterst dure zaak wor den. Saddam kan door tel kens het spelletje van de af gelopen week te herhalen ervoor zorgen dat de Ameri kanen steeds weer in actie moeten komen, ofwel een troepenmacht in de Golf moeten houden. Dat kost miljarden, en die heeft Clin ton nu juist uit het defensie budget geschrapt, omdat hij dat geld hard nodig heeft voor andere dingen. Saddam Hussein hoopt dat Clinton, onder druk van Frankrijk en Rusland, tot de derde optie zal worden ge dwongen. Generaal Norman Schwarzkopf, de held van de Golfoorlog, zei deze week dat Saddam uit is op de 'Jimmy-Carter-factor'. Re gelrecht toegeven i: Saddam e Maar door herrie te schop pen en zich daarna terug te trekken, zorgt Saddam net als Kim II Sung en de Haïti; aanse leiders voor een ge spannen situatie die om een bemiddelaar vraagt, die be reid is desnoods tegen Clin ton in een oplossing te forceren: Jimmy Carter dus. Saddam weet daarbij dat Clinton ook anders zins in een moeilijke positie zit. Stel dat Irak aan de VN-eisen voldoet, dan moeten de Ame rikanen de sancties.opheffen. Irak kan dan weer olie gaan verkopen. De olieprijs op de wereldmarkt zal fors dalen (wat Saudi-Arabië niet leuk vindt), maar ook zal er weer een hoop geld Irak binnenstromen. Dat zal Sad dam niet alleen gebruiken om zijn volk aan eten te helpen en zijn eigen populariteit op te vijzelen maar ook om zijn bewa- lang heeft gedaan. De Amerikanen zijn tot nog toe doof gebleven voor die argumenten, maar het is de vraag hoe lang nog. Saddam heeft Clinton immers in een uiterst ongemakkelijke positie gemanoeu vreerd. Clinton heeft nu wel de steun van zijn volk (en zelfs de Republikeinen) voor zijn kor date optreden, maar dat is een korte-ter- mijnbelang. Op de lange termijn is Saddam Hussein voor Clinton meer dan alleen een pain in the ass, zoals de Amerikanen dat zo fraai zeggen. Clinton staat namelijk voor de keuze: een nieuwe Golfoorlog beginnen om Saddam Hus sein definitief uit te schakelen: permanent troepen in de Golf te stationeren om nieuwe Iraakse provocaties te kunnen beantwoorden, of net als bij Castro en Kim 11 Sung een dialoog met Saddam aan te gaan, hoe pijnlijk noeg landen (Rusland, China) die bereid zijn Irak weer wapens te leveren. Het is dus een verwarrende situatie voor Clinton: als Saddam doet wat de VN wil, dan wordt de situatie er uiteindelijk niet beter op. En als Saddam hals starrig blijft, dan blijft hij ook een probleem voor Clinton. Herhaalde militaire avonturen zullen de Ame rikaanse kiezers niet op prijs stellen. Ze zullen de VS een hoop geld kosten en zullen boven dien Clinton ernstig afleiden van zijn binnen landse prioriteiten. Het is dus zoals in het be kende cliché: Clinton heeft deze slag met Sad dam gewonnen, maar de strijd is nog lang niet voorbij. WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Wat er omgaat in het hoofd van Saddam Hussein is zelfs voor de meest vooraanstaande Irak-ken- ners een raadsel. Maar om toch een verklaring te krijgen voor het bizarre gedrag dat hij de afgelo pen week heeft getoond, is wellicht een vergelijking op zijn plaats met de twee andere dictators die de Verenigde Staten telkens weer de kenuwen bezorg(d)en: de Cubaanse leider Fidel Castro en wijlen Kim II Sung van Noord-Korea.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2