WHIZZ QUIZ: met zn allen achter de PC Vrije tijd ZATERDAG 150KT0BER 1994 REDACTIE HENRIETTE VAN DER HOEVEN DINGEN Henriëtte van der Hoeven NIEUWE CD'S ELEKTRONICA Jan van der Nat KLASSIEK Aangenaam... Romantiek - Klassieke promotie CD met werken van Beethoven, Tarrega, Schu bert, Massenet, Chopin, SaintSaëns, Sibelius, Barber en Weber - Uitgave CPG. Na twee seizoenen barokmuziek richt de campagne ter bevordering van de verkoop van CD's met klassieke muziek zich nu op de Romantiek in zeer ruime zin. Van Danzi tot Mahler en van Beethoven tot Kreisler komt een breed scala aan bod volgens het succesvolle stramien: wie voor een tientje een 'promotieCD' koopt, ontvangt daarbij 26 waardebonnen die in totaal 550 gulden korting opleveren. Die promotieCD zelf mag trouwens ook ge hoord worden. De samenstelling met 'Lie- besleid' van Kreisler, de 'Méditation' uit 'Thaïs', het 'Adagio' van Barber e.d. wekt even de indruk van achtergrondmuziek bij een romantisch diner (ook daar is niets op tegen), maar het niveau van de uitvoerin gen ligt bijzonder hoog. De meeste premieCD's zijn nieuwe uitga ven, maar er zitten ook enkele oudere bij en die behoren niet zelden tot de aantrekke lijkste aanbiedingen. Verscheidene ervan werden zelfs in deze rubriek al met verve aanbevolen, o.a. drie dubbelCD's, die nu elk met veertig gulden korting te koop zijn. De complete muziek van Grieg bij het to neelstuk 'Peer Gynt' in een uitvoering door het Göthenborg Symfonieorkest onder Neeme Jarvi (DG) gooit minstens even hoge ogen als de complete Notekraker van Tsjaikovski door het orkest uit Montréal on der Charles Dutoit (Decca). Een absolute 'must' is de Derde Symfonie van Mahler door de Berliner Philharmoniker onder Ber nard Haitink (Philips). Wie die uitgave altijd al had willen hebben, kan tot 31 januari van de gelegenheid gebruik maken! PK Charlie Haden with Don Cherry and Ed Black- well: "The Montreal Tapes" (Verve) distr.: Poly- In de zomer van 1989 kreeg Charlie Haden van de organisatie van het Festival Interna tional de Jazz de Montreal de gelegenheid om met een serie van acht concerten in duo-, trio en orkestbezettingen zijn muzi kale biografie te presenteren. Dat de con trabassist zich daardoor wellicht gevleid en goed op zijn gemak voelde, komt goed tot uiting op dit eerste deel van een veelbelo vende reeks albums. In een trio dat feitelijk driekwart van de groep Old And New Dreams is (Dewey Redman is het ontbre kende lid), spelen Don Cherry en Eddie Blackwell met Haden bekende nummers van Ornette Coleman en Cherry. De vetera nen zijn in glanzende vorm; vooral Cherry speelt op zijn zaktrompet met een lichte precisie die we de laatste jaren zelden heb ben gehoord. Ed Blackwell, ons helaas twee jaar geleden ontvallen, klinkt op zijn slag werk als gebruikelijk, dat wil zeggen met de lichte drive en suggestieve spanning op de back-beat die geen andere slagwerker hem nadoet. Kortom, hier klinkt 'oude' free jazz die ik zelden beter heb gehoord op de plaat. Een CD met Paul Bley en Paul Motian uit deze serie is inmiddels ook uit. Palinckx (In Fancy Dress): "The Naked Girls from Tilburg" (Vonk) dlstr.: Lowlands, Jaap Blockx- straat 15. B-2640 Mortsel. België De rusteloze gitarist Jacques Palinckx maakt op zijn nieuwe album minder ge bruik van direct herkenbare collages, maar wel zijn er de abrupte wendingen en vele citaten in zijn eigen composities gebleven. Gebleven zijn ook de harde, hoekige klan ken die nog het meest van de heavy metal weg hebben, maar nu aangevuld met wat rondere jazzklanken, in het bijzonder het robuuste geluid van trombonist Joost Buis. Je zou bijna kunnen zeggen dat dit album wat minder agressief de luisteraar tegemoet treedt, maar dat geld eigenlijk alleen voor het klankbeeld. Palinckx, hier een kwintet met broer Bert op contrabas en basgitaar, Cor Fuhler op toetsen en Jim Meneses op slagwerk, tast wederom de grenzen af tus sen de geïmproviseerde muziek en rock en geeft de luisteraar nauwelijks de kans om weg te suldcelen. De extreme effecten van eerdere versies van Palinckx zijn verwerkt in meer geïntegreerde stukken, zodat soms zelfs van echte 'liedjes' sprake is, waar pak kende frasen, 'hooks', deel van uit maken, zoals de naam van de groep stukken 'Jing les' ook aangeeft. Aanbevolen voor hen die hen die denken dat er niks nieuws onder de zon is. Intussen is Palinckx op de podia te horen met al weer een nieuw project, 'The Psychedelic Years', waarvoor (het eind van) de jaren zestig uitgangspunt zijn. KV SPELLETJES Het kon bijna niet uitblijven. De opmars van de computer is niet meer te stuiten en het steeds populairder worden van de CD- ROM baande het pad volledig voor het eer ste gezelschapsspel op de PC. Wliizz Quiz is de naam van een bijzonder aardig spel dat met twee, drie of vier personen/teams kan worden gespeeld. In tegenstelling tot de honderden spellen voor de PC heeft Whizz Quiz, bij wijze van uitzondering, nu eens niets gewelddadigs en ontbeert het boven dien het meestal hinderlijke lawaai dat bij computerspellen schijnt te horen. Het is, zoals de naam al doet vermoeden, een vra- genspel en laat zich het best vergelijken met Trivial Persuit. Whizz Games, een dochteronderneming van Van Winkel Holding in het Brabantse Budel, spreekt van een wereldprimeur en heeft met de exclusieve rechten op het door Manu van Winkel bedachte spel mogelijk een heel interessant project in handen. Whizz Quiz is nu nog slechts verkrijgbaar in een eerste Nederlandstalige uitgave met 1.500 vragen, maar zal worden uitgebreid. In eerste instantie met meer vragen en ge specialiseerde uitvoeringen, voor bij voor beeld kinderen en sportfanaten. De bedoe ling is dat later met versies in andere talen de internationale markt wordt bestookt. Whizz Games is bij de introductie niet over één nacht ijs gegaan. Niet in de laatste plaats omdat, toen het idee ontstond, het aantal CD-ROM-spelers in ons land nog erg beperkt was. Inmiddels zijn de prijzen sterk gedaald en beschikken meer dan 150.000 computerbezitters over een kastje, waarin de zilveren schijfjes kunnen worden afge speeld. Deskundigen verwachten dat dat aantal nog voor de jaarwisseling de 200.000 zal naderen. Tegenover de groeiende markt staan echter ook wat nadelen. De meeste computers staan in een werk- of studeerkamer en dat is nu eenmaal niet de meest ideale plaats om een gezelschapsspel te spelen. De hele zaak ontkoppelen en in de huiskamer op stellen is over het algemeen te omslachtig. De bedenkers laten zich echter door dat be zwaar niet uit het veld slaan. Een uitgebrei de test heeft aangetoond dat het aanschui ven van een tafel (nodig om de opvallende 'TV-quiz-knoppen' behoorlijk te kunnen bedienen) een redelijke oplossing is en dat nog altijd een derde van ae computers in de huiskamer staat. Het spel is in feite heel eenvoudig. In beeld verschijnen vragen, soms met een meer- keuze-antwoord, en wie het eerst op zijn knop drukt mag het antwoord geven. De spelleider, die zelf kan meespelen, tikt het antwoord via het toetsenbord in en de computer geeft aan of het antwoord juist is. Nadeel bij de meerkeuze-vragen is dat de vraag eerder in beeld verschijnt dan de vier of vijf mogelijke antwoorden en dat de spe ler moet wacnten tot alle antwoorden er staan om de juiste letter te kunnen aange ven. Als je te vroeg op de knop drukt stopt de computer en bestaat de kans dat het juiste antwoord nog niet in beeld is ver schenen. Een ander nadeel is de beperkte hoeveel heid vragen. Weliswaar lijkt 1.500 stuks heel wat, maar wie het spel een aantal keren heeft gespeeld en over een redelijk geheu gen beschikt, zal zich vele antwoorden her inneren. Wie getroffen wordt door de aan trekkelijkheid van het spel zal dan ook al snel zitten wachten op aanvulling van de vragen en specialistische onderwerpen. Een heel aardig aspect is dat Whizz Quiz op tal van manieren gespeeld kan worden. Na tuurlijk is het zo snel mogelijk antwoorden de meeste logische opgave, maar het pun tensysteem kan worden omgedraaid, zodat zo lang mogelijk wachten met antwoorden de meeste waardering geeft en dat biedt wat extra spanning: wacht ik niet te lang, zodat een ander mij voor is? De 1.500 vragen en ongetwijfeld ook straks de aanvullingen zijn onderver deeld in diverse categorieën, die afzonder lijk of in combinatie te spelen zijn. Whizz Quiz kost in de winkel 199 gulden, maar kan ook telefonisch worden besteld via het gratis nummer 06-0222575. In dat laatste geval komen er 8 gulden verzend of 15,25 gulden rembourskosten bij. Traditioneel wordt ons land in de herfst overspoeld met nieuwe, dan wel verbeterde produkten op de elcktronica-markt. Het is voor de gemiddelde consument allesbehal ve eenvoudig om door de bomen het bos nog te kunnen zien. Ie kunt het natuurlijk de fabrikanten en importeurs niet kwalijk nemen dat ze zo ongeveer elk half jaar hun produkten verbeteren, maar een beetje ver velend is het wel. Het gaat misschien nog niet zo hard als op de markt van de compu ters, maar twee jaar is al heel lang voor een televisie, stereo-toren ofvideo(camera). Nu is het natuurlijk onzin om elke twee, drie jaar het hele spul in te ruilen. Dat is misschien iets voor de echte freaks. Maar wie nu nieuwe apparatuur aanschaft, zal ontdekken dat de meeste toestellen onver gelijkbaar zijn met het spul van een paar jaar geleden. Een CD-speler is niet meer compleet zonder een wisselaar voor vijf, zes of zelfs twaalf van die glimmende schijfjes. Een televisie is in elk geval voorbereid voor dolby surround pro logic, waardoor met de benodigde speakers geluid als in een bioscoop kan worden gecreëerd. In deze rubriek de komende afleveringen een greep uit het aanbod op alle gebieden van de elektronica. 'Een of ander fototoestel'. Dat was de eerste, logische reactie bij het zien van een afbeel ding van een van de aardigste nieuwe arti kelen dit najaar op de elektronicamarkl. Maar JVC maakt geen fototoestellen en dus moet de EZ 1 (in het F.ngels uitgesproken als 'ie-zie one') iets ander zijn. Dat klopt. De Easy One, de naam geeft het gebruiksgemak eigenlijk al aan, is het nieuwste model vi deocamera. De overeenkomsten met een fototoestel zijn echter treffend, een coin-' pactcamera wel te verstaan. Want de EZ 1 is het toppunt van bedieningsgemak. Voor het 'besturen' van de traditionele camera is toch wat ervaring nodig en tril lel) is vrijwel nooit te voorkomen, hoewel de wat duurdere modellen veelal zijn uitgcrusl met een 'steady-knop' om die natuurlijk trilling te vermijden. De EZ 1 hou je echter vast als een fototoestel en is met een paar knoppen in te stellen. Een uniek snufje is dc mogelijkheid de band een stukje terug té spoelen, wanneer de opname niet naar te vredenheid is. Gewoon opnieuw doen dus. den volgeschoten. De camera zoekt auto matisch het begin van het lege stuk ban'i op. Het bekijken van de film is ook al heel simpel. Als vrijwel alle camera's kan de EZ I aan de TV worden gekoppeld, maar ook kan de compact-cassette in de meegeleverde adapter worden gestopt. Die heeft het for maat van en werkt als een normale video band. Inclusief de accessoires ligt de EZ 1 in de winkel voor nog geen 1.500 gulden. De GR-SV3 Infocam is het wat duurdere broertje van de HZ 1. De winkelprijs be draagt bijna 2.300 gulden, maar daarvoor heeft dit apparaat dan ook een aantal ex tra's. Het belangrijkste daarvan is het beeld schermpje dat standaard is gericht op dege ne of datgene wat wordt gefilmd. Vooral bij het filmen van kinderen is dit een handig hulpmiddel. Ze kijken naar zichzelf en daar door vanzelf recht in dc camera. Om op af stand te filmen kan het schermpje worden gedraaid in de richting van de filmer. Het beeld draait daarbij automatisch een halve slag. Wie echt enthousiast aan de slag gaat met videofilmen wil natuurlijk ook tot een fraai eindprodukt komen. En met flbnen is Ik-i net zoals met fotograferen: minimaal de helft is het bewaren niet waard. 'Monteren' is derhalve het toverwoord. Nu is het eqht goed monteren van een film natuurlijk vak werk. Met de Family Studio XV-AI.100F. van Sony is het echter kinderwerk. Het appa raat, dat in de winkel staat voor nel onder de duizend piek, doet zó veel voor dc ge bruiker, dat het maken VBH ecu vlotte vj kantiefilm heel eenvoudig wordt. De simpe le mogelijkheden om tekst in beeld te zetten en muziek op de achtergrond te verzorgen door het aansluiten van een CD-speler ma ken van het monteren ook nog eens een leuke hobby. Jan van der Nat Snoeizaag Het snoeien van boomtakken gaat een stuk gemakkelij ker met deze snoeizaag. Takken worden nu met een trekkende beweging gesnoeid. De zaag haalt z'n kracht uit het bijzonder geslepen zaagblad (holslijping met een speciaalgeharde preciesietanding). Prijs: 53,50. Meer informatie: Gardena, tel. 02940 - 17417. Badmatje Even op de handdoek staan als je uit de douche of het bad stapt hoeft niet meer als je dit bad matje neerlegt. Het neemt snel vocht op, droogt ook weer heel snel en kan op veertig graden worden gewassen. Ideaal voor de camping, zegt de bedenker van de mat, die zijn produkt al heeft gesleten aan grote ketens die huishoudelijke artikelen ver kopen. Prijs 12,95. Meer informatie: tel. 040 - 862911. Country een precisie-uur- werk dat omschakelt van radio controlled binnen een straal van 1.500 kilometer van Frank furt tot een gewoon quartzwerk buiten deze straal. Prijs 525. Meer informatie: tel. 0546 - 818061. Helemaal in de ban van de Engelse country-stijl; dan zal deze agenda zeker aanspreken. Het boekje staat vol met fraaie kleurenfoto's; tips voor hui: op het gebiei ren en een lij van antieke b Een bij al die ding is er ine 14.8 x 14.8 ce groot is, ook over voor ecl da-notities, a tenminste ni« drijft. Prijs va Ariadn Coun Style Agenda 19,95. Meer inform! tel. 036 - 5349522. Achter dit klassieke wortelnoten uiterlijk met inlegwerk gaat een stukje uitgekiende techniek schuil. Deze secretaireklok is

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 29