Wengen niet voor een gat te vangen Seksen doen ze nog volop in 'Eierland' Barneveld Toerisme Wengen Info ZATERDAG 15 OKTOBER1994 N DOBBELSTEEN Garuda weet niets van lagere prijzen Bij Garuda worden ze er onderhand gek van. De Indonesische luchtvaartmaat schappij ontvangt per dag meer dan dertig telefoontjes, die allemaal handelen over het speciale tarief dat volgend jaar zou gelden voor retourvluchten naar de Archipel. Dui zend piek zou zo n retourtje moeten kosten en dat ter gelegenheid van de 50ste verjaar dag van de Indonesische onafhankelijk heidsverklaring. Maar, zegt een woordvoer der van Garuda Nederland: „,Er is geen sprake van dat we voor dergelijke bedragen gaan vliegen. Dit bedrag is klinkklare on Ter gelegenheid van de halve eeuw onaf hankelijkheid worden het komende jaar in Indonesië tal van activiteiten georgani seerd. De Garuda-man: „Daar zullen we na tuurlijk op inspelen en bij sommige gele genheden bieden wc pakketten aan. Dat zijn vliegtickets waarmee je ook dergelijke activiteiten kunt bezoeken. Maar hoewel we de prijs van die speciale kaartjes nog niet hebben bepaald, kan ik nu al vertellen dat het zeker niet gaat om bedragen die op het ogenblik de ronde doen." De woordvoerder geeft toe dat de Garuda ter gelegenheid van het 45 jarig bestaan wèl een speciaal tarief hanteerde. „Ik dacht dat we toen in de buurt zaten van 1.550 gulden terwijl een retourtje naar Indonesië nor maal iets meer dan 2.200 gulden kost en in het laagseizoen 2.050 gulden. In het verle den werd het laagseizoentarief ook nog wel eens met enkele honderden guldens ver laagd, maar of dat ditmaal weer zo zal zijn, wordt pas in december bekend. Theo Thijssen in de Jordaan In het hartje van de Jordaan, Eerste lelie dwarsstraat 16. wordt in de loop van de cember het Theo Thijssenmuseum ge opend. Die locatie is niet geheel toevallig gekozen. I lier namelijk, werd in 1897 Theo Thijssen geboren, de schepper van Kees de longen, in heel lezend Nederland befaamd om zijn zwembadpas en z'n prachtige dro mcrijcn. Het kleine museum biedt de be zoeker een permanente expositie van origi nele manuscripten, eerste drukken en her inneringen aan de boeken, die Thijssen schreef. Uiteraard ook veel foto's en teke ningen. Info: 020 - 6380274. Goedkoop het Kanaal over Onder druk ongetwijfeld van de nakende opening van de Kanaaltunnel voor perso nenvervoer, hanteert P&O Ferries (Calais- Dover) van 23 oktober tot en met 31 de cember twee speciale tarieven: een vijfdaags retour voor een auto met maxi maal negen inzittenden kost 200 gulden en een retour met onbeperkte verblijfsduur 375 gulden. Voor de Clipper Line (Zcebrug ge-Felixstowe) zijn in die periode retour overtochten verkrijgbaar vanaf 185 gulden. Info: P&O, telefoon: 02503 - 21888. Het wordt winter in Zuiderzeemuseum Het buitenmuseum van het Zuiderzeemu seum organiseert van 15 tot en met 30 okto ber (herfstvakantie) activiteiten, die ver band houden met de voorbereidingen voor de winter zoals die vroeger aan de boorden van het huidige IJsselmeor werden getrof fen. Netten gaan naar zolder, warme kle ding komt uit de mottcballcn, de koeien gaan op stal en er wordt turf in huis ge haald. In het Kollummer schooltje worden de lichten ontstoken ten einde de kinderen onder optimale condities de eerste schoon- schijfbeginselen aan Ie leren, liet museum is tot en met 30 oktober dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur geopend. Info: Zuiderzeemuseum, telefoon 02280 - 10220. Erotisch Museum in Kopenhagen verhuisd I iet Erotisch Museum in Kopenhagen heeft in de korte tijd dat het bestaat al zoveel be zoek te verwerken gekregen, dat het wegens ruimtegebrek moest omzien naar een rui mere behuizing. I let oude pand - een voor malig bordeel aan de Vesterbrogade - werd ingeruild voor een gebouw aan de Kobma- gergade 24, centraal gelegen in het grote winkel-wandelgebied van de Deense hoofd stad. Tegelijkertijd werd de naam veranderd in het iets internationaler klinkende Muse um Erotica. Het museum geeft een over zicht van de erotiek door de eeuwen heen en de manier waarop er door de autoritei ten op werd gereageerd. Openingstijden tot en met 30 december van 11.00 tot 1H.(K) Info: 00 45 33 120346. Met de boswachter De Stichting Het Utrechts Landschap orga niseert de hele maand oktober in verschil lende natuurgebieden de 'Ronde met de Boswachter'. De wandelingen duren onge veer een uur. Tijdens de tippel kunnen vra gen worden gesteld aan een 'op kop' lopen de boswachter. Een van de tochten, die van woensdag 19 oktober, begint om 14.00 uur bij de ingang Leeuwenburgerlaand van het Kasteelbos Moersbergen te Doorn. Info: 030 - 205555. Jn Droombos In het bezoekerscentrum Bosmuseum in het Amsterdamse Bos vindt de gehele maand oktober de tentoonstelling 'Droom bos' plaats. De expositie heeft de herfst als thema. Uiteraard wordt er veel informatie verschaft over paddestoelen. Maar er wordt ook aandacht besteed aan andere herfstver- schijnselen. Verder is er een expositie van handgemaakte fantasie- en droomfiguren. Elke zondagmiddag tussen 12.00 en 16.00 uur verzorgt het IVN, afdeling Amsterdam, wandelingen door het Amsterdamse Bos. Kinderen worden beziggehouden met knut- selactiviteiten. Het bezoekerscentrum aan de Nieuwe Kalfjeslaan 10 is dagelijks ge opend tussen 10 en 17 uur. Jacht huren Wie overweegt voor z'n vakantie een mo torjacht te huren zou een keuze kunnen maken uit de aanbiedingen in de brochure van 'Boat Charter Holland'. Hierin wordt informatie gegeven over 230 schepen van bootbedrijven uit heel Nederland. Alle bo ten zijn ANWB gekeurd en met een kleu renfoto afgebeeld. Op een uitvouwbare bladwijzer vindt de lezer de prijzen. Voorts bevat de gids allerlei praktische wenken voor een vaar-vakantie. Info: 05142 -2607. nt Bedrijven in olieverf 's| Het Nederlands Textielmuseum in Tilburg presenteert tot en met 15 januari 1995 de tentoonstelling 'Kunst van zaken'. Geëxpo- seerd worden kunstwerken, die een gevari eerd beeld geven van het bedrijfsleven in Noord-Brabant en Zeeland. De werken be strijken een periode van ruim honderd jaar. Plaats: Goirkestraat 6 in Tilburg, open: dins- j dag tot en met vrijdag 10 tot 17 uur, zater- I dag, zondagen feestdagen 12 tot 17 uur. m Het museum is gesloten op 24, 25, 31 de- cember en 1 januari. Info: 013 - 367475. EuroDisney Fietsroutes 1 De Streek-VW Achterhoek heeft 24 beweg- wijzerde fietsroutes gebundeld in een 68 pagina's tellende gids met ringband. Van ie dere tocht is een routekaartje en een uitge breide beschrijving van de bezienswaardig heden opgenomen. 'Fietsen in de Achter hoek' bevat onder meer de Kastelenfiets route Oost-Gelderland, een 355 kilometer lange tocht, verdeeld in elf trajecten. De gids kost 17,50 en is verkrijgbaar bij alle VW's en boekhandels in de Achterhoek plus de grotere VW-kantoren elders in het land. Info: 05750- 193 30. Afstand Amsterdam - Wengen: circa 960 kilometer. Met de auto via Keulen - Frankfurt - Bazel - Bern - In terlaken. Met de trein van Amsterdam naar Interlaken en daar overstappen op de Jungffaubahn. Met het vliegtuig van Amsterdam naar Zürich (Swissair - Alpen lift) en vandaar per trein via Bem en Interlaken. Hoogte: 1.274 tot 2.971 meter (Schilthorn/Mürren) Aantal bedden: 5.500 Liftinstallaties: 45 (hele Jungfrauregion) met een capa citeit van 35.000 mensen per uur. Wachttijden: Redelijk. Totaal aantal kilometers aan afdaling: 195 (niet aan eengesloten). Hoofdgebied: 100 kilometer. Ligging skipistes: Alle windrichtingen. Moeilijkheidsgraad: Over het algemeen licht tot mid delzwaar. Er zijn diverse diepsneeuwpistes waaronder een schitterende vanaf het Eismeer. Wel een gids mee- Kinderopvang: la, van 3 tot 7 jaar op zaterdag gesloten. Langlaufmogelijkheden:In Lauterbrunnen 17 kilome- Verdere sportieve ontspanning: Wandelen (20 kilome ter in Wengen), rodelen, curling, paragliding en schaat- Prijspeil: zesdaagse skipas voor hele gebied 218 Zw. Francs. Zes halve dagen les 174 Zw. Francs. Avondvertier: Uitgebreid: diverse bars, drie discothe ken, snooker, kegelbaan en een bioscoop. Taal: Duits en Engels. Bijzonderheden: Vanuit Wengen kan een prachtige treintocht, dwars door de Eigerwand, naar het Jung- fraujoch (3454 meter) worden gemaakt (niet gratis voor skipashouders). Vanuit Mürren gaat een gondel naar het draairestaurant op de Schilthorn, dat onder de naam Piz Gloria wereldberoemd werd uit de James Bondfilm: 'On her Majesty's Secret Service' (1968). Magnifiek uitzicht. Ook kan er vanuit Wengen een fraaie treintocht worden gemaakt via de route: Wengen - Kleine Scheidegg - Grindelwald - Lauterbrunnen - Wengen. Nadere informatie: Nationaal Zwitsers Verkeersbu reau, Koningsplein 11, Amsterdam, telefoon (folderlijn) 020 - 6222036. Of: Verkehrsbüro Wengen, CH 3823 Wengen, Zwitserland, telefoon (vanuit Nederland): 00 41 36 551414. Een dorp vol poppenkastgebouwen. Daar tussenin het ijsbaantje. SchaffhaqSétfry. A n v Basel '/v Konstanz Winterthur Zürich /biel 2L Solothurn C' Luzerp Neuenburg Bern L ZWITSERLAND Thun C Interlaken Chur Tausanne Wengen I Montreux 1 Sion --V/" OOSTEN RIJK In de vroege ochtend van eerste kerstdag begint het wa rempel nog te regenen ook. Op bijna 1.300 meter boven de zeespiegel prikken dikke druppels zwarte gaatjes in de sneeuw en halverwege de middag, komt het eerste bruin te voorschijn. Winter in Wengen, veel skiërs hadden het zich anders voorgesteld. Maar niemand moppert. Bene den - in het dal - lokt luxueus Interlaken; langs het sta tionsperron staat het treintje naar de Kleine Scheidegg en Grindelwald op het punt van vertrekken en bij de ijsbaan verzamelen de eerste gasten zich voor een in allerijl geor ganiseerd curlingtoernooi. Wengen is niet voor een gat te vangen. Een dorp met traditie. In stand ge houden en gepolijst door Britten, die het nest aan de voet van de Jungfrau zo'n driekwart eeuw ge leden ontdekten. Een Britse encla- -ve waarin je tegen de boy van de sportwinkel maar het beste Engels kunt praten en waarin het skige bied wordt opgesierd met plekjes, die namen kregen als Brooklatids, Plumpuddinghill, Devil's Cap, Knife Edge en Oh God. Bovendien wordt er om vier uur in Wengen geen The gedronken, maar zet men zich vrolijk koutend aan de High Tea. Liefst in een van die poppenkastgebouwen waarvan het in het dorp en op dë Kleine Scheidegg (Bellevue) wemelt. 'We were here before the Swiss', pocht Piers Benson Browning, vice president van de in 1912 op gerichte, typisch Britse Downhill Only Club (DHO). Downhill Only? Browning met eeivonbewogen ge zicht (hij hoorde die vraag eerder): „Yes indeed, Downhill Only. Onze club heet zo omdat je in Wengen niet urenlang met zeehondevellen naar boven hoefde te lopen. Daar hadden we de trein voor. Skiën deden wij alleen maar naar bene den. In die tijd vrij uniek. Liften kwamen er pas veel later." Zo'n plaatsje waarop je meteen verliefd wordt. Treintje, rijk geor namenteerd stationnetje met hou ten krullen, besneeuwde straatjes die de gast dalend en stijgend langs ettelijke winkeletalages voe ren, ijsbaantje in het centrum en tientallen van (zo lijkt het) suiker gesponnen hotels. En of het alle maal niet op kan, mag Wengen ook nog eens bogen op een van de aantrekkelijkste skigebieden van Zwitserland: het Jungfrauregion. Dat blijkt als de ruisende regen overgaat in een feeërieke sneeuw bui en boven, op Mannlichen, de chauffeurs gehaast in de cabines van hun pistemachines klauteren. Drie uur later al maken op het mededelingenbord in het dorp de eerste rode stippen plaats voor groene. De ene na de andere afda ling wordt geopend: die heerlijk makkelijke Wasserwendi, de iets lastigere Seeli, de Faxhubel en - zodat iedereen vanavond via Mary's Café skiënd naar Wengen kan komen - de Standard, Wixi en Lauberhorn Rennstrecke. Die 4.200 meter lange Lauberhorn maakte Wengen in heel de wereld beroemd. Als het al niet de specta culairste piste van Zwitserland is, dan behoort hij in elk geval tot de mooiste. Als op de laatste zaterdag van januari 's werelds beste skiërs zich bij de Wengenralp met een snelheid van ver boven de 120 ki- Far West bij Parijs. foto pr In de maand oktober wordt in EuroDisney bij Parijs het Far West Festival gehouden. Het festival accentueert nog eens alle reeds aanwezige western-aspecten van het Dis- neypark en voegt daar een groot aantal op tredens aan toe. Daaronder die van be faamde country-zan'gers als Willie Nelson en Charlie McCoy. Verder vertier met ma- riachi-orkesten (Mexicaanze muziek) en - uiteraard - Buffalo Bill's Wild West Show. Info: 06 - 0223231. De Kleine Scheidegg, midden in het skigebied, kan per trein worden bereikt. Op de achtergrond de beruchte Eiger-Nordwand. foto pr lometer per uur naar beneden storten, kijken miljoenen toe schouwers via de televisie niet al leen naar de capriolen van die koene durfals op hun smalle lat ten; zij zien ook - als adembene mend bergdecor - de Maagd, de Monniken het Kwaad. Kadastraal bekend als respectievelijk de vier duizend meter hoge Jungfrau, de even hoge Mönch en de iets lagere Eiger, berucht doorzijn noord wand, een loodrecht oprijzende gruwel-muur die pas in 1935 voor het éérst werd bedwongen. Tragische verhalen Precies aan de voet van die berg vol tragische verhalen liggen de mooiste pistes van het Jungfraure gion, zoals de Fallboden en de Punchball. Zij vormen de poort tot de lange, lange afdalingen vol zwierige bochten naar Grindel wald, het bergbeklimmersdorp dat het Kleine Scheidegg-gebied deelt met Wengen. Het ligt er voor de skiër wat ongemakkelijk bij, Grin delwald. Wil je naar de aantrekke lijke zonnehellingen (50 kilometer in totaal) van I irst, aan de andere kant van het dorp - en wie wil dat eens een keertje niet - dan dient er fors te worden geklünd. Waarbij je dan nog het geluk moet hebben dat er bij aankomst net een trein tje gereed staat, dat je van Grund (943 meter) naar Grindelwald (1.034 meter) sjouwt. Kost niets extra's trouwens, dat tripje. Skipashouders hebben in het Jungfrauregion een rijk voor zich. Al willen ze met de trein naar Interlaken. Of Mürren aan de an dere kant van de met een grillig gevormde ijskap bedekte Trüm melbach. Het lijkt een fikse tocht en dat is het ook: eerst van Wen gen naar Lauterbrunnen, vandaar met de tandradbaan naar Grüt- schalp en vervolgens met de trein weer naar Winteregg. Reken op een uurtje reistijd en weet ook dat je in het gebied onder de Schilt horn vlug bent uitgekeken: Bij el kaar 35 kilometer aan afdalingen, inclusief de zeer lastige, niet voor beginners aan te bevelen piste, vlak onder het draairestaurant. Maar de sneeuw, de sneeuw is hier nog zo rul als woestijnzand op een moment dat ze elders door zon en vorst al is opgestijfd tot een ijsvlakte. Het voordeel van een noord-helling. Overigens een aardig, authentiek Zwitsers dorp, dat Mürren. Veel houten huizen langs heuv'lende kronkelstraatjes en net als Wen gen autovrij, hoewel... dat is niet helemaal juist geformuleerd. In Wengen immers wordt door een aantal inwoners nog wel eens de hand gelicht met het rij verbod. Excuus van de overtreders (dikwijls een van de negen boeren die het dorp nog heeft): de forse hoogteverschillen en afstanden die niet per slee kunnen worden overwonnen. Want tijd is geld. Zelfs in good old Wengen. Fietsroutes (2) De zogeheten Euregio Rijn Waal vormt het decor voor de grensoverschrijdende Euro- bikeroute; een honderd kilometer lange tocht door Oost-Gelderland en de Duitse steden Emmerich en Isselburg. Een deel van de trip gaat langs de rivier de Rijn, door bosgebieden en een aantal interessante be zienswaardigheden zoals Huis Berg in 's- Heerenberg, Schloss Anholt bij Isselburg, het natuurgebied 'De Gelderse Poort' en di verse recreatiegebieden. De Eurobikeroute is in Nederland bewegwijzerd door middel van zeskantige ANWB-borden; in Duitsland met een blauw-geel logo. De route com pleet met kaart en informatie over de be zienswaardigheden kost 4,95 en is ver krijgbaar bij de VW'§ in de regio. Info: 085 - 420 330. Pluimveemuseum schetst geschiedenis van de kip BARNEVELD ARVID VAN DER WOLF De geschiedenis van de kip. In beeld gebracht door het Pluimvee museum. De echte ouderwetse Bar nevelder naast de moderne kip uit de legbatterij: de broèdbakken uit het begin van deze eeuw naast de moderne broedmachines van 1994 en... het mysterie van het kuiken seksen natuurlijk. Voor een goed begrip: de beroemde seksschool van eind jaren veertig is er al lang niet meer. Maar 'seksen' doen ze nog steeds in Bameveld, het hart van Nederland-Eierland. Hoewel, seksen, kun je dat eigenlijk nog wel zo noemen? Om te zien of een kuiken een hennetje of een haantje is, kijkt de kenner op het ogenblik gewoon naar de vleugel- pennetjes. Bij een vrouwtje zijn die afwisselend kort en lang en bij een mannetje allemaal even lang. Bij sommige rassen kun je de haantjes en hennetjes bovendien qnder- scheiden door de kleur. Haantjes zijn donkerder. „Een kwestie van goed fokken licht Gerard Willems, directeur van de VW in Bameveld, toe. „Ik denk dat iemand op een gegeven mo ment bij het seksen heeft ontdekt dat er onderscheid was bij vleugel pennetjes en bij kleur. En daar is toen op doorgefokt." Met het gevolg dat kenners nu met relatief gemak in een kippenschuur het verschil tussen jongetjes en meisjes kunnen vaststellen. Begin jaren dertig was dat anders. Toen had men er in centraal Eier land geen flauw benul van hoe je sekse-onderscheid moest maken. Terwijl er toch duidelijk behoefte aan was. Want de eierhandel wilde dolgraag weten of men een eierge- vend en dus lucratief hennetje in huis haalde dan wel een kraaiend verenpak dat alleen maar opgewon den kon worden. Willems: „Via no tabelen is men hier toen in contact gekomen met Japanners die goed konden seksen. Eind jaren veertig is één van die Japanse vakmensen, Saiki, naar Nederland gehaald. En dat was het feitelijke begin van de beroemde seksschool van Bame veld." De geschiedenis van het kuiken seksen staat minutieus beschreven in het Pluimveemuseum in Barne veld. Daar hangen onder meer fo to's van trotse mannen en vrouwen, die hun hand niet omdraaiden voor de handmatige controle van een paar duizend pluizige beestjes per dag. En daar ook is de ontwikkeling te volgen van het vrij scharrelende, Romeinse Bankiva-hoen tot mo derne turbo-legkip. Via een knus houten hokje op een gezellig rom melig boerenerf met veel loopruim te is het in veel gevallen terechtge komen in een kille, benauwde leg batterij. Maar ze zijn - onder druk van de klant - op de terugtocht, die legbatterijen. Willems: Een jonge boer die nadenkt begint er nu niet Grote vraag: wat gebeurde en ge beurt er eigenlijk met al die haan tjes die werden en worden uitgese lecteerd? Willems van het Pluim veemuseum kijkt een beetje sip. Niet onbegrijpelijk. De diertjes wor den immers nog steeds massaal vernietigd. Aan teveel vruchtbare mannetjes is in deze economisch denkende maatschappij geen be hoefte. Al doet de landbouw zeer zijn best, benadrukt Wiljems, kui,- kens bij de vernietiging niet onno dig te laten lijden. De ontwikkeling van 'de kip', en dan speciaal die van Barneveld. Zij valt ook mooi af te lezen uit wat cij fers. Liepen er in het dorp anderhal ve eeuw geleden precies 3.558 kip pen rond; nu zijn het er drie mil joen. Samen produceren ze jaarlijks honderd miljoen eieren en in het Pluimveemuseum aan de Boemen- daallaan 59 in Barneveld wordt er meer over verteld. Geopend: dins dag tot en met vrijdag van 10.00 tot 12.30 uur, en van 14.00 tot 17.00 uur, zaterdag van 13.00 tot 16.00 Info: tel. 03420 - 93904.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27