'Meiden kleunen erin en maken tackles' 'Ajax heeft echt geen keukengeheimen' i#t] CHTERLIJN D Sport Kritiek op Ma Junren ZATERDAG 15 OKTOBER 1994 ROB ONDERWATER 0 HIROSHIMA RTR Leden van het Chinees Olympisch Comité heb ben vrijdag bij de Aziati sche Spelen in Hiroshima voor het eerst openlijk kri tiek geuit op atletiekcoach Ma Junren. „Ma moet stoppen met het overtrainen en het on behoorlijk behandelen van zijn atletes", zei Wei Jizhong, secretaris-gene- raai van het comité. „De vrouwen hebben te hard getraind om wereldre cords te breken. Ik heb de sportbestuurders ge vraagd Ma een halt toe te roepen." Voortdurend circuleer den er geruchten over een breuk tussen de coach en de Chinese sportbestuur ders. Jizhong is nu de eer ste die kritiek naar buiten brengt. Volgens de secre taris-generaal dienen de atleten op tie Aziatische Spelen proberen wereld records te lopen en moe ten ze niet, zoals Ma wil. wachten tot de Olympi sche Spelen in Atlanta. „Maar we kunnen hem wil '"<-i oplaggen. ik kan niel tegen hem zeg- gen dat hij hier een we reldrecord neer moet zet ten." De prestaties van „Ma's leger in de Japanse stad zijn goed, maar een wereldrecord ontbreekt nog. Ma zou zich volgens Ji zhong ook minder met de leefwijze van de atletes moeten bemoeien. Liu Dong. wereldkampioene op de 1500 meter in Stuttgart, verliet het team toen de coaii> ham x« plichtte naar de kapper te gaan. Ook moest zij haar vriend verlaten. „Dong is een topatlete. We willen dat niet Ma maar de atle tes zelf beslissingen ne men over hun privé-le- Amateurtrainers kijken rond in Amsterdams voetbalwalhalla door: Gert-Jan Onvlee Niveau vrouwenvoetbal omhoog door gemengd voetbal Het kan bijna geen toeval zijn. Terwijl in de kantines van WVHEDW, Fortius en SC Voor land de trainers zich opmaken voor een jeugdvoetbalcoachdag, loopt op het trainingsveld* van Ajax een eenzame speler z'n rondjes. Patrick Kluivert, cum laude afgestudeerd aan de voet baluniversiteit van Amsterdam. Vijf goals in de competitie, een assist tegen AC Milan en macht winner in Athene. Nu doemt hij af en toe uit de mist op, als een soort eerbetoon aan al die jeugdleiders die de huidige top pers hebben bijgestaan tijdens i- hun eerste wankele voetbal- schreden. Zoals Kluivert begon bij Schellingwoude, Ruud Gullit het spelletje onder de knie i kreeg bij DWS en Marco van Basten het 'voetballicht' zag bij 5 UW- Het is nog nooit zo druk ge weest in de kantine van WVHE DW (Wilhelmina Vooruit Hor tus Eendracht Doet Winnen), ieen Amsterdamse afdelings club. Het onderkomen van Ajax' kleine buur doet vandaag dienst als uitvalsbasis voor honderden jeugdtrainers uit de afdelingen Noord-Holland, Haarlem, Lei- den, Utrecht en Amsterdam. Bijna achthonderd aanmeldin gen waren er voor de jeugdvoet- balcoachdag, georganiseerd door de KNVB afdeling Amster- dam in samenwerking met Ajax, 'slechts' de helft mocht van de partij zijn. Het bewijst eens te meer de enorme uitstraling van Ajax. Zet de naam van de lands kampioen op het affiche en de aanmeldingen stromen binnen. Vooral de demonstratietrai ning van de Ajax-jeugd werd met belangstelling tegemoet ge zien. Een kijkje in de keuken van de veelgeroemde jeugdop leiding, dat kan geen kwaad. „Dat begrijp ik best", aldus Co Adriaanse, directeur opleidin gen bij Ajax, „aan de andere kant hebben wij echt geen keu- t_ kengeheimen. We hebben geen kookboek vol met geheimzinni- -> ge recepten. Iedereen weet hoe n Ajax voetbalt. Onze manier van (1 spelen ligt vast". it ie Toch was er vorig seizoen wat trammelant in de Ajax-keuken. Chef-kok Adriaanse voelde zich ir genoodzaakt wat wijzigingen ,n aan te brengen in de samenstel- n ling van het 'keuken-personeel'. Günther de Haan en Jan de Ko- n ning werden, zeer tot hun onge le noegen, bedankt voor bewezen diensten en opgevolgd door Heini Otto, Jan Olde Riekerink en yennie Regt. Adriaanse: Jeanette van der Laan speelt in de BI van FC Lisse; bij de jongens wel te verstaan. En zij is niet het enige meisje dat tegenwoordig in een officieel team met jongens voetbalt. Het gemengde voetbad heeft zijn opmars gemaakt in het jeugdvoetbal. Dat begon een aantal jaren geleden toen bij de pupillen oogluikend werd toegestaan dat meisjes tus sen jongens gingen voetballen. Nu is dat volstrekt normaal. Een onderzoek heeft in middels aangetoond dat zowel de meisjes als de jongens het over het algemeen prima naar hun zin hebben in de gemengde teams. LEIDEN ROB ONDERWATER JAN BROUWER DE KONING Voor voormalig Oranje-speel ster Vera Pauw (emancipatiemedewerker bij de KNVB in Zeist) is het besluit om balvaardige meiden bij de jon gens te stallen een hele grote stap naar een zonniger toe komst. De gemengde competi tie is de opvolger van specifieke meisjescompetitie, die nauwe lijks succes kende. Pauw: „Eigenlijk logisch, dat die opzet nooit is aangeslagen. Nederland herbergt 45.000 vrouwen en meisjes die voetballen bij onge veer tweeduizend voetbalver enigingen. Dat komt neer op 1,3 team per vereniging. Dat is niet te vergelijken met het mannen- en jongensvoetbal: een vereni ging heeft gemiddeld twintig mannen en jongensteams. Het gevolg was dat bij de meeste verenigingen meisjes een vrou wenteam moesten complete ren, of dat meisjes van zes in een team terecht kwamen waarin ook meisjes van vijftien speelden. Zulke leeftijdsver schillen zijn veel te groot. Daar naast waren er te weinig vrou wen- en meisjesteams om een competitieindeling naar sterkte te maken. Daardoor kreeg je vaak absurd hoge uitslagen. 15- 0 was echt geen uitzondering. Oók dat stimuleert niet." Verhalen als zouden jongens niet met meisjes willen voetbal len verwijst zij naar het rijk der fabelen. „Uit onderzoeken blijkt daar in ieder geval niets van. Jongens vinden het prima om tegen meisjes te spelen, zolang die meisjes op hetzelfde niveau voetballen. Daarover kan ik trouwens meepraten. Ik ben min of meer als jongetje opge groeid. Ben het enige meisje van een drieling. Ik deed wat mijn broertjes deden en voet balde daardoor al van kinds af aan. Ook ik riep toen om het hardst dat meisjes nooit moch ten meevoetballen. Dat zei ik niet omdat het meisjes waren, maar omdat ze er volgens mij niets van konden." Jongens kunnen immers veel beter voetballen. Aan dat niveau kan het 'zwakke geslacht' zich optrekken. Frans van der Laan, ex-speler van FC Lisse en mo menteel begeleider van de za terdageersteklasser kan het we ten. Zijn dochter Jeanette speelt in de BI van FC Lisse. „Vorig jaar is ze rond de winterstop in de Cl gaan spelen. Jeanette is met sprongen vooruit gegaan. Dus heeft het zeer zeker zin." Maar het is nogal wat. Een 14- jarig meisje tussen allemaal jon gens. Van der Laan: „We zijn ook niet over een dag ijs ge gaan. We hebben er thuis lang durig over gesproken. Kijk, met Jeanette moest er wat gebeuren anders zou haar talent stagne ren. Ze speelde in het eerste van de vrouwen bij FC Lisse. Daar was ze als 13-jarige de beste. Het alternatief was Ter Leede. Daar zou ze dan tussen volwas sen vrouwen van 25, 26 jaar moeten spelen. Dat zagen we thuis niet zitten." De Leidse bondstrainer Aart Koreqhoff gooide op aandrang van 'Zeist' vorig jaar het balletje op. De betere speelsters moes ten worden gestald bij de jon gens. Nu is gemengd voetbal op F- en E- en D- en C-niveau een veelvuldig voorkomende zaak. Veel clubs kunnen geen meis jesteam op de been brengen en plaatsen ze bij jongens. Daarna volgt de drempel rond de leef tijd van 14 jaar. Dan moet er op het bondsbureau in Leiderdorp beslist worden of een meisje de overstap naar de jongens mag maken. Van der Laan: „Jeanette wordt alleen maar beter. En la ten we eerlijk zijn: het niveau van het vrouwenvoetbal houdt niet over. Vorig seizoen speelde de BI van Ter Leede tegen het eerste vrouwenelftal. De BI won met 13-0. Dan hoef ik eigenlijk niks meer te zeggen." Volgens de 'zeer trotse vader' wordt zijn dochter volledig ge accepteerd door de groep B- spelers bij FC Lisse. „Het is even aanpassen, want tegelijk onder de douche gaat niet. Maar ver der zijn er geen problemen. Maar dat dwingt ze natuurlijk wel af in het veld. Zou ze het ni veau niet aankunnen, dan wordt het een ander verhaal. Ei genlijk is het maar beter zo. Nu groeit ze op met leeftijdsgeno ten, ze zit in de klas met de meeste jongens. En als er iets is in het veld, dan is Jeanette niet op haar mondje gevallen. Nee, daar zit ik niet over in." Jantine Slootweg is ook talent uit de Leidse regio dat bij de jongens speelt. Ze is rechter middenvelder bij Valken Cl. Bij Woubrugge speelt Cornelie de Jong in de Cl. De overstap van Jantine Slootweg naar de jon gens had de volledige instem ming van de familie, die doch terlief overal volgt. Jeugdvoor- Een meisje van de pupillen van Noordwijk (rechts) probeert een voetballertje van Quick Boys af te troeven. foto kees vanhoocdalem zitter Jaap Janssen van Valken '68 staat vierkant achter de be slissing om Jantine Slootweg bij het andere geslacht te laten spe len. „Jantine stak ver boven de anderen uit. We moesten vorig seizoen met de vrouwen een toernooitje spelen. En daar za ten goede elftallen bij, hoor. Maar we wonnen alleen maar omdat Jantine meespeelde." Janssen vindt gemengd voet bal op deze manier een goede zaak. „Dus alleen als een meisje het niveau aankan. Met Jantine is dat zeer zeker het geval. Ze is niet de beste in de Cl, maar ze is ook niet de slechste. Daarom ontwikkelt ze zich veel sneller dan bij de vrouwen." Aart Korenhoff is laaiend en thousiast over de laatste ont wikkeling van het vrouwenvoet bal. „We proberen het imago te veranderen. Vrouwenvoetbal staat er nog steeds niet al te best op. Je kunt dat alleen verande ren met prestaties. Vandaar dat het jammer is dat het Neder lands vrouwenteam zich weer niet heeft gekwalificeerd." Korenhoff belooft beterschap: „Als je ziet hoe stormachtig de ontwilckeling is van de laatste tijd is, ongelooflijk. En dat voor namelijk door de meiden met jongens te laten spelen. Neem een Iris Opdam van FC Lisse, de zuster van Barry, die in het eer ste speelt. Die traint nu in de Cl onder Mark Wotte. Die meid is met sprongen vooruit gegaan. Jeanette van der Laan behoort bij een grote club als FC Lisse bij de 14 beste B-voetballers. Dat zegt wat hoor! We zien het als bondstrainers tijdens de se lectiewedstrijden. Meiden kleu nen erin, maken tackles, spelen net als jongens. Dat willen we ook. Het niveau is stukken ho ger dan andere jaren. Dat sterkt ons in het idee dat we op de goede weg zijn." Jan Olde Riekerink geeft aanwijzigingen aan de Ajax-jeugd. foto cpd „Het is net als met voetballers. Als er beteren zijn, moet je ze pakken. De Haan en De Koning waren goede trainers, ik denk dat dit drietal beter is". Ajax eist veel van zijn jeugd trainers. „Enthousiasme, een hoog niveau, het doorzien van het voetbalspel en het kunnen overbrengen aan kinderen in begrijpelijke taal", somt Adri aanse op. „Het moeten warme persoonlijkheden zijn die kin deren goed kunnen boeien. Pe dagogisch en didactisch moeten ze goed onderlegd zijn". Voor oud-prof Jan Olde Rie kerink, die nu de D-junioren van Ajax onder z'n hoede heeft, ging een wens in vervulling. Twee jaar geleden stond hij bij Telstar voor de keuze. Of zijn studie oefenmeester 1 afmaken, of zijn contract uitdienen. Een combinatie van beide, zoals in de jaren daarvoor, werd door de nieuwe trainer Simon Kistema- ker niet geaccepteerd. „Ik ben blij dat ik toen voor mijn studie gekozen heb en niet voor de fi nanciële zekerheid. Ik heb er geen moment spijt van gehad. Het is een groot voorrecht om bij Ajax te mogen werken, om de beste jeugd van Nederland te begeleiden Hennie de Regt, verantwoor delijk voor de C-junioren, denkt er al niet anders over. „Deze op leiding is wereldberoemd. Uit alle hoeken en gaten van de we reld krijgen we aanvragen of ze hier een keer een kijkje mogen nemen. Laatst stond Bora Milu- tinovic (de bondscoach van de Verenigde Staten op het laatste WK, red.) met een videocamera over m'n schouder heen te kij ken. De uitstraling van Ajax is Van een keurslijf waarin een jeugdtrainer bij Ajax geperst wordt, is volgens De Regt en Ol de Riekerink geen sprake. „Na tuurlijk is e* een rode draad, qua speelwijze, qua discipline, maar daarbinnen kan je goed je ei kwijt. Trainingen bepaal je zelf, je zoekt steeds naar crea tieve oplossingen". Randvoorwaarden Het ontbreekt de jeugd bij Ajax aan niets. Soccer-aerobic, stu diebegeleiding, mediatraining, een diëtiste, een sociaal psycho loog, de randvoorwaarden zijn aardig ingevuld. „Omdat alles voor ze geregeld wordt, mag je ook veel van ze eisen", vindt Ol de Riekerink. Dit voetbal-walhalla staat nogal ver af van de realiteit bij de verschillende amateurclubs. Waar elk lid welkom is en waar de accommodatie en het mate riaal vaak gebreken vertonen. Tijdens de demonstratietraining van Olde Riekerink met z'n D- junioren is het commentaar dan ook niet van de lucht. „Kijk nou eens, hpe ze die hesjes netjes op elkaar vouwen, bij mijn club heb ik daar een hele training voor nodig", grapt één van de deelnemers. Een ander valt het op dat de jeugdige Aja- cieden zo weinig lachen. „Het ziet er allemaal zo geprogram meerd uit. Ze tonen bijna geen emotie. Of zou dat komen om dat wij aan de kant staan te kij ken?" Het zachtjes morren is be gonnen. Sommigen zijn teleur gesteld omdat ze vandaag al leen maar staan toe te kijken. En dat terwijl 'file-training', waarbij spelertjes bij een oefe ning minutenlang moeten wachten alvorens ze in actie ko men, zo'n doodzonde is in het jeugdvoetbal. En de mist trekt ook maar niet op. Blauwbek kend halen ze het einde van de rit. Een speech van Adriaanse, een bewijs van deelname en dan snel terug naar de eigen vereniging. Op zoek naar KJui- vertjes en Gulï'ijes in de dop. Het is weer achter de rug. Het jaarlijkse, hippische hoogte punt. En dan hebben we het niet over Indoor Leiden, dat moet immers nog komen. Of over de Wereldruiterspelen, die inmiddels, ondanks de vooraf zo geroemde financiële inbreng van grote geldschieters, met een tekort van zeven miljoen drei gen te worden afgesloten. Nee, we praten over de military van Boekelo. Dat Twentse dorp dat elk jaar weer staat voor spekta kel van de bovenste plank. Ik ben er, ik zal dat eerlijk op biechten, ook dit keer weer niet geweest. De werkzaamheden laten dat nu eenmaal niet al tijd toe. Maar ik zat vanzelfsprekend wel op het puntje van mijn stoel toen zondagavond Studio Sport op de buis verscheen. M'n geduld werd even beproefd, er moest zonodig eerst ge voetbald worden door FC Utrecht en NAC, en Sparla en Volendam, maar dat geduld werd beloond. Wat een schit terende beelden van een schitterend evene ment zeg. De veertig duizend toeschouwers die er wel waren moe ten wel enorm hebben genoten, en dan vooral van de uithoudings cross over zes kilome- amazone die haar inmiddels door de hoeven van het paard enigszins toegetakelde hoofd met moeite boven water houdt. Reddingswerkers, je ziet ze ook wel eens langs circuits staan waarop snelheidssporten wor den beoefend, slagen er uitein delijk in zowel ruiter als paard weer op het droge te krijgen. Het hoogtepunt, dat in werke lijkheid enkele minuten duurde, maar door Studio Sport helaas niet integraal werd uitgezon den, is achter de rug. Te snel. En het wordt allemaal nog min der als Eijsvogel niet alleen meldt dat paard en berijdster er goed vanaf zijn gekomen, maar ook dat dit 'de enige vervelende Rutger van Schaik, de Room burg-specialist, afgelopen week end ten overvloede nog eens bewees. Van Schaik was abso luut niet in staat om 'gewoon' te hockeyen, maar diens gebles seerde enkel verhinderde hem niet bij strafcorners naar de vij andelijke cirkel te hinkepinken. Met twee treffers en een benut te rebound tekende Van Schaik er mede voor dat Zwart Wit uit Breda met 4-2 werd geklopt. Van Schaik gaf later toe zelf ook zijn bedenkingen te hebben over de nieuwe regel. Gelukkig maar, want dat pleit voor het intellect van de Roomburg-spe cialist. We hebben het hier Het absolute hoogte punt van de door de blijkbaar onvermijdelijke Hans Eijsvogel van commentaar voorziene uitzending, was na tuurlijk het optreden van die 22-jarige Italiaanse. Gloria An- tonelli. Haar paard Gold oogt wat vermoeid als wordt aange reden op hindernis 17, de twee de watercombinatie. Maar dat is vanzelfsprekend slechts antalsjealsp s niet verder k luiden de reglementen, word je uit de strijd genomen. Dat is om ongelulcken te voorkomen, want die hebben die sport om onbe grijpelijke redenen toch al zo'n slechte naam bezorgd. Er is dus niets aan de hand met Gold en Antonelli, maar dat ver andert snel. Het loopt en spingt allemaal even niet zoals het moet en een moment later ligt het paard in de schitterende waterbak en het dappere meisje eronder. De camera's van Stu dio Sport snorren, zoemen in op de angstig schreeuwende Hans Eijsvogel. foto united photos de boer val' was die in Boekelo kon wor den genoteerd. Eijsvogel zal, als goed verkoper (want geen beroepsjournalist) van zijn sport wel wat andere struikelingen zijn vergeten. Maar dan nog vraag ik me af of er komend jaar opnieuw zo veel mensen naar het Twentse zul len trekken. ik bedoel maar vooreen sa menvatting op televisie is één incident al wat mager. Maar voor zo'n heel evenement na tuurlijk zeker. Daar houd je je toeschouwers toch niet tevre den mee? dens een hockey wedstrijd onbeperkt worden gewisseld. Een nieuwe regel die onbegrensde mogelijk heden in zich herbergt, zo wordt wekelijks op het kunst gras duidelijk. Vooral op het lachelijke ingreep in het spel? Je neemt jezelf als sportbond toch niet se rieus als je overtuigend geblesseerde spelers in staat stelt hun stempel •zo nadrukkelijk op een gebeurtenis te drukken die fitte mannen en vrouwen als deelnemers veronderstelt? Er zijn meer sporten waarin wat merkwaar dig wordt omgegaan met de begrippen inval- lers en vervangers. Cricket en honkbal zijn er twee. Bij het spel met de twee houten hekjes bestaat de mogelijkheid om als weinig mobiele vangende 'loper' runs bij elkaar te slaan. In de honkbalsport is eenzelf de regel van toepassing; kunnen honklopers worden ingezet die zelf geen honkslag hebben losgela ten. Maar zo gek als bij hockey, maken ze het toch niet. Dat is typisch een voorbeeld dat geen navolging verdient, sterker nog, een voorbeeld van een nieuwe regel die maar weer snel moet verdwijnen. Al zullen er ongetwijfeld men sen zijn die daar anders over denken. Neem nu Ronald Koe man. De rossige Groninger zal, vermoed ik, volgend seizoen z'n carrière in het noorden van ons land gaan afbouwen. Maar als FIFA en UEFA de hockeyregel komend jaar overnemen, dan is daar geen sprake van Dan zit ie over twintig jaar nog steeds op de bank van Barcelona. Inzet baar bij vrije schoppen en straf schoppen. Koeman, in 2014, na met Bar celona Real met 3-0 te hebben geklopt: „Ja. /e /alen er weer lekker op vandaag. Jammer dat die vierde vrije scnop er niet in ging..."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25